C. Willemsen Herencosuums, Colberts, enz. DE BARRE WINTER VAN 1956. (Vervolg van pagina 1 Bij het herverkavelingswerk op Tholen zelf waren 388 arbeiders te werk gesteld, waar naast 200 man tijdelijk terecht kon in de in dustriële sector (Roosendaal, Breda, Bergen op Zoom en Oudenbosch). Verder werken nog enige honderden arbeiders in Vlaar- diingen, Slikkerveer, Papendrecht en Hen- drik-Ido-Ambacht. Naar Brabant geschiedt het vervoer dagelijks per bus, doch naar Zuid-Holland slechts eenmaal per week. Of schoon daarnevens nog 90 man bij egalisatie- werk in Zuid-Beveland is tewerkgesteld ble ven er nog eniige honderden niet geplaatste werklozen over. Op 31 December bleken er op Schouwen ook nog 200 werklozen te zijn, niettegen staande er minder arbeiders dan vorig jaar van buiten werden tewerkgesteld. In het rayon Goes bedroeg de werkloos heid op 31 December 703, in Oostburg 564, Terneuzen 450 en Hulst 395." Let wel, dit zijn slechts ettelijke cijfers van 31 December 1955. Sinsdien zijn deze in zeer ernstige mate ongunstig door de lange vorst periode beïnvloed en b. v. in de rayons Hulst en Terneuzen gezamenlijk met nog een 400- tal overschreden. Zodat wij veilig mogen aannemen dat ook in dit opzlicht de blijkbaar thans doorzettende dooi met vreugde zal worden begroet. Ijsvermaak. Natuurlijk had de langdurige vorstperiode voor de liefhebbers onzer bij uitstek va derlandse sport in het bijzonder zijn aan trekkelijke zijde. Jaren achtereen waren de schaatsen niet of nauwelijks uit het vet ge weest en ook nu leek het weer op een echte kwakkelwinter te zullen uitdraaien. Menig maal zinspeelden wij in de maanden Decem ber en Januari in onze wekelijkse sportru- briek op een zodanig seizoen. Wie had nog zulk een uitermate strenge vorstperiode (verwacht Maar het kwam anders uit. Ook ditmaal deed het oude ge zegde opgeld, n.l. dat het riskant is de dag te prijzen aleer de avond 'is gevallen. En de liefhebbers van de schaatssport kre gen volop hun bekomst Dubbel en dwars Allerwege in de lande stond bij het aan houden van de vorst al spoedig alles in het teken van de edele ijssport en van een ware wedstrijdkoorts scheen ons land van Zuid tot Noord bezeten. De Elfstedentocht, het grootse schaats- evenemennt bij uitstek kwam op het voor plan en vormde het gesprek van de dag. Duizenden deelnemers trók dft gigantsche ijsfestijn, het grootste en meest spectaculaire ijsgebeuren in ons gehele werelddeel. Welk een inspanning en prestatie dit van de deelnemers(sters) heeft gevergd zullen wij hier niet trachten weer te geven, doch zoveel is wel zeker, dat 'iedere „hij" of „zij" die deze monster-ronde in zulke barre om standigheden sneeuwjachten en striemen de, snijdende kou heeft uitgereden, zich met een brevet van bijzondere wilskracht, volharding en doorzettingsvermogen heeft getooid en zonder prijs alleen al daar door de naam van sportman (of vrouw) verdient. Plaatselijk resten er op het chapiter van de ijssport nog tal van vrome en onvervulde wensen Weemoed bekroop ons wel eens als wij de bedrijvigheid op het deze keer wel tot de „Axelse Ijsbaan No. 1" gebombardeerde Kleine Kreekje aanschouwden en de herin nering aan onze jeugd een ander beeld voor het oog riep. Veertig en vijftig jaar geleden was het normale peil van de waterstand in de Be- oostenblij-bewesten en andere polders door gaans wel een meter hoger dan de dag van vandaag. Toen was er het moet erkend geen waterafvoer die vanwege een Hul ster- en Axeler-ambacht tot in perfectie te regelen was, doch diie het peil van de Grote en andere kreken thans tot een voor de wintersport uiterste minimum heeft doen dalen. Toen werden de schaatsen aangebonden bij de Tragel, dichtbij onze tegenwoordige watertoren En jongens wat een baan had den wij toen De ijsfeesten werden dikwerf en meestal op de Grote Kreek gehouden, bij het z.g. „Scherts" zoals dat toen in de volks mond heette. Prachtige banen uit die tijd herinneren wij ons, tot de Axelse Sassing Uren in het ronde, moest men zulk een „ijsbaan" gaan zoeken. Het leek in onze jongenstijd wel of het Kleine Kreekje werd geschuwd. Zo hard kon het niet hebben gevroren, maardaar kwam men niet gauw op. En tóch was dit niet zozeer de vrees voor het op somm'ge plaatsen nogal diepe en gevaarlijk lijkende kreekje. Wat het dan wel was Wel, men kon op deze betrekkelijk te korte afstand ternauwernood de benen flink uit slaan en voor een echte „hardrijder" zowel als voor een „mooi-rijder" achtte men de afstanden en oppervlakte daar ten enen male onvoldoende. Toen zocht men wat wij zouden wlillen noemen „de ruimte". Die een hartstochtelijk liefhebber van de ijssport ook steeds zal prefereren. Laten wij hopen, dat lin een volgende winter met zoveel gelegenheid wat de tijds duur betreft, er een betere en mooiere ijs baan zal zijn voor de vele honderden be oefenaars onzer bij uitstek mooie en onvol- prezene vaderlandse sport. En middelerwijl druipen nu onderwijl wij deze laatste regelen schrijven de dakgoten en dooien de sneeuwmassa's op onze straten en pleinen. Haarden en kachels kunnen nu wel wat getemperd worden. De kolen zijn duur Peperduur Zoals nimmer tevoren Maar eindelijk is dan nu de dooi toch ge komen En kan het ook nu weer Lente worden. Lente Na dit acopalyptische getij van deze barre Februari-maand van '56. B. Opstaan Pijn! Gaan zitten - Pijn! Buigen oi bukken - Pijn Pijn! Reken toch al met die rheumatische pijnen. Neem Kruschen! UIT ONZE OMGEVING AXEL Zonder verplichting komen wij bij U aan huis met De beste kwaliteiten Nieuwe dessins Zéér grote sortering Prima kamgaren PANTALONS Prachtige zuiver wollen GABARDINES AXEL SPORTNIEUWS o-i Vi~Vi 1-0 Vi-Vi 1-0 OVERSLAG IJSFEEST OVER DE MEET. Denk niet dat Uw geval hopeloos is. Duizenden voor U hebben zich even ellendig gevoeld. Totdat zij Kruschen gingen gebruiken. Iedere morgen de be roemde dagelijkse dosis. En er, zoals velen voor hen baat bij vonden. De zes minerale zouten van Kruschen wekken Uw bloedzuiverende organen op tot her nieuwde krachtige functie. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich op te hopen. Het bloed wordt ge zuiverd, de bloedsomloop gestimuleerd. Begin ook die weldadige Kruschen-kuur. Hoe eerder, hoe beter. Ing. Med. JAARVERADERING FRÖBELSCHOOL NIEUWSTRAAT. Deze vereniging hield onder leiding van de heer A. H. van der Lee in het gebouw dezer school haar jaarlijkse algemene ledenvergadering, die slechts matig bezocht was, doch niettemin een zeer belangwekkende agenda had. De voorzitter heette met een bondig woord de aan wezigen welkom en verwees voor de gewichtige zaken die aan de orde zullen worden gesteld naar punt 10 der agenda en voor de andere dingen naar de jaar verslagen van secretaris en penningmeester. De secretaris, de heer J. Blok, bracht na de voor lezing der notulen een beknopt jaarverslag uit over het jaar 1955 .waaruit bleek dat het leerlingenaantal moenteel 80 is. aDn kzij de nieuwe wet op het Kleuteronderwijs is thans een betere salariëring van het personeel ver zekerd. Voorts werden woorden van waardering ge uit aan het adres van mej. S. de Krijger in verband met haar 25-jarig jubileum als hoofd der school, dat onder veler belangstelling werd herdacht (ook in schoolverband) door een zeer verdiende huldiging. Ten slotte werd ook nu weer met grote voldoening gewez enop het traditionele welgeslaagde Kerstfeest. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer C. de Putter Az. bood met inbegrip van een ge meentelijke subsidie van 2302,50 een totaal aan in komsten van ƒ6127,10, hetgeen met andere baten ƒ6714,22 bedroeg. De uitgaven beliepen een bedrag van 5365,50, zodat het voordelig saldo 1384,72 bedraagt. Door de heer A. van Hoorn werd als lid der kas* commissie rap,prt uitgebracht van het onderzoek der rekening en bescheiden, hetwelk tot goedkeuring ad viseerde. De voorzitter dankte zowel secretaris als penning meester voor hun vele arbeid in het belang der ver eniging en de school verricht. Uitgeloot werd ver volgens een obligatie grpot 134.— ten name van de heer A F. Swets. Bij de bestuursverkiezing werd Ds. P. J. Pennings bij acclamatie als zodanig herkozen. Na toelichting door de voorzitter werd vervolgens het meest belangrijke punt der agenda zonder hoofde lijke stemming aangenomen, n.l. om het gemeente bestuur te verzoeken over te gaan tot de stichting van een Openbare Kleuterschool, aangezien het onmogelijk is gebleken, op grond van de Wet op het Kleuter onderwijs, e ennieu wgebouw te stichten. Vervolgens werd besloten voor 1956 een nieuwe schoolgeldregeling in het leven te roepen ad 2,50 voor het eerste kind beneden de 6000.— inkomen- grens, wanneer 2 kinderen ter school gaan bedraagt dit 3,50, zulks op voorstel van het bestuur. Ook dit voorstel lokte na toelichting geen verder comentaar uit en werd met aller instemming aanvaard. Dit schoolgeld is noodzakelijk in verband met de op leiding van leerkrachten en aanschaffing noodzakelijke leermiddelen. BEJAARD ECHTPAAR ONTSNAPTE AAN GASVERSTIKKING. Vrijdag scheelde het niet zoveel of ook hier had de vorst op indirecte wijze een paar slachtoffers gemaakt. Doordat men ij bakker L. in de Oosterstraat op merkzaam was geworden op een ontwijfelbaar waar neembare gaslucht ging het personeel van het gas bedrijf met dat van gemeentewerken met vereende krachten op onderzoek uit. Daarbij kwamen zij ook in het aangrenzende per ceel, dat door de ruim 80-jarige echtelieden Witte- Scheele wordt bewoond. Ook hier trok de gaslucht niet alleen aanstonds de aandacht, maar deed de in vloed zich al gelden op de reeds hoestende oudjes. Juist ter rechter tijd was men hier dus ter* plaatse om erger te voorkomen. Met de vereiste voortvarend heid toog men aan de arbeid en door middel van een compressor en andere gereedschappen slaagde men er spoedig in de hoofdleiding te bereiken en de defect geworden leiding te inspecteren. Aldra was nu het euvel verholpen. Naar wij vernamen hebben de beide bejaarde echte lieden geen nadelige gevolgen van deze in de kiem gesmoorde lekkage ondervonden. BOTSING. Op het kruispunt Prins HendrikstraatPironstraat alhier kwamen twee autobussen van de Z.V.T.M. met elkaar in botsing. De bus komende uit de Prins Hen drikstraat en bestuurd door de chauffeur D. C. alhier, werd bij het passeren van het kruispunt in de flank gegrepen door de lijnbus komende uit de richting Sluiskil. Beide bussen liepen behoorlijke schade op. De passagiers in de lijnbus kwamen met de schrik vrij. Ook de chauffeurs liepen geen verwondingen op. Beide bussen moesten uit de dienst worden genomen. RISICO VAN KINDERSPEL. Het ongeveer 5-jarige dochtertje van de heer W W. in de Noordstraat dat zich Maandag vermaakte door het spelen met een speelgoed-hijsnraan, waarbij Zij bruine bonen bezigde, kreeg spelenderwijs een boon in haar neus, die ondanks ingeroepen doktershulp niet kon worden verwijderd. Er zat niets anders op dan het kind in het ziekenhuis onder behandeling van een specialist te stellen, met wiens hulp de boon spoedig was verwijderd, zodat de normale ademhaling bij het meisje weer verzekerd was. VORST- EN DOOI - PERIKELEN. Op meerdere plaatsen in het gasbuizennet open baarden zich in de laatste weken tal van onder- en .bovengrondse perikelen, feodat de betreffende ge meentediensten hier en daar volop werk aan de winkel kregen. Ook de loodgietersbedrijven deelden in deze drukte want op menige plaats hadden de bewoners te kampen met bevroren en gesprongen waterleidingen. In de Oosterstraat stortte een gevel van een schuurtje, aanpalende aan een perceel bewoond door de heed A. de B. in, zonder dat hier persoonlijk Hsel het gevolg was. Het bleef hier bij materiële schade. MET PENSIOEN. Maandag op zijn 60e geboortedag heeft de opper wachtmeester der Koninklijke Marechaussee, de heer G. Stolk alhier, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd de dienst verlaten na op het dis- trichtsbureau te Terneuzen, afscheid te hebben ge nomen van zijn superieuren en collega's uit dit rayon. Bij deze gelegenheid werd brigade-commandant G. Stolk's hartewens vervuld en hem namens allen een passend cadeau naar zijn keuze aangeboden. In verband met de in Engeland tijdens de jongste wereldoorlog doorgebrachte diensttijd bedroeg het aan tal dienstjaren van de Axelse brigade-commandant 44. Na gedurende de mobilisatie in het najaar van 1916 zijn dienstplicht als milicien te hebben aangevangen ging hij na de demobilisatie in 1919 in dienst bij het wapen der Koninklijke Marechaussee. Na te 's-Hertogenbosch te zijn opgeleid werd hij bij de brigade Willemstad ingedeeld, doch in 1919 werd hij reeds ingedeeld bij de brigade Axel, waar hij met een korte in Strijbeek (N.-B.) vervulde dienst- taak werd overgeplaatst naar Breskens, alwaar hij tot 1931 zijn diensttaak vervulde. Van 1931 tot 1936 maakte hij vervolgens deel uit van de brigade Zundert en van 1936 tot bij het uitbreken van de oorlog in 1940 te IJzendijke. De heer Stolk, die sindsdien met onbepaald klein verlof ging vervoegde zich bij de Nederlandse Strijd krachten in Engeland, in welke hoedanigheid hij steeds wachtdienst heeft verricht voor H.M. Koningin Wil- helmina te Maiden-Head. Bij zijn terugkomst in Nederland werd de heer Stolk belast met de taak van instructeur bij de depots Nieuwerkerk (U.) en Apeldoorn, totdat op 15 Maart 1950 zijn benoeming tot commandant der Brigade Axel volgde, in welke functie hij thans werd gepensionneerd. De heer Stolk werd in 1955 door H.M. Koningin Juliana vereerd met de medaille (in zilver) verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden) iets wat niet zo heel veel Axelaars weten. j Doch de heer Stolk die wars is van alle uiterlijk vertoon, timmert bij voorkeur niet aan de grote weg. Hij is een man van sobere, maar eerlijke en strikte plichtsbetrachting. En dat juist heeft hem de grote sympathie en hoogachting bezorgd van superieuren, collega's en ondergeschikten. Een humaan chef verliet de dienst. GESLAAGD. Dezer dagen behaalde onze stadgenoot de heer K. Mangold te 's-Hertogenbosch het diploma Vakbe- kwaamheid voor de kleinhandel in tot verbruik be reide tabak. GEVAARLIJKE BOCHT IN PROVINCIALE WEG TERNEUZEN-AXEL. De provinciale weg Terneuzen—Axel maakt onge veer één kilometer buiten Terneuzen een flauwe bocht. Juist voor deze bocht ligt voor het verkeer uit de richting Axel komend een benzinestation. Bij duis ternis wordt dit verkeer door de sterke verlichting van het tankstation zodanig misleid, dat het het ver- loop van de bocht in de weg niet duidelijk kan waar nemen, hetgeen moeilijkheden veroorzaakt. De A.N.W.B. verneemt thans echter, dat de pro vinciale waterstaat van Zeeland het plan heeft om door middel van een reflecterende asstreep het ver loop van de bocht duidelijk aan te geven, waarna de moeilijkheden tot het verleden zullen behoren. Schaken. HET KANAALZONE - TOURNOOI. De wedstrijden in het Kanaalzöne-schaaktoumooi werden vorige week voortgezet met de ontmoetingen tussen de A- en B-ploegen van Terneuzen en Axel in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen. Ook nu won de Terneuzense A-ploeg van Landau A en wel met 42, zodat de uiteindelijke beslissing zal komen in de internationale ontmoeting met de Gentse clubs. Eveneens in „Ds Pays Bas" kwamen Terneuzen B en Landau B tegen elkaar uit. Deze match werd door onz estadgenoten gewonnen met 3J4—J/£. Verder werd in café „De Brug" te Sluiskil voor hte B-tournooi een match gespeeld tussen V.S.V. van Sluiskil en „Het Witte Paard" van Sas van Gent. V.S.V. zegevierde hier tmet 31. De gedetailleerde uitslagen waren Terneuzen A Landau A A. de Coninck C. de Putter 0 1 P. Mulder J. v. d. Hagen 1 0 A. Stadhouders R. H. de Ridder Vi~Zi Ir. N. Buysert J. Haak 1 0 J. J. Kaan M. Jansen Vi—Vl J. Voorhans J. de Ridder 1—0 Eggermont, Schoonrijdei a de heer R j Asperen, \g J. Neve, Het merkw ir Belgische ui op Belgi lijs in de w< De jury h itrden na a 1, Smolenaa: De bekerw: Jorpe en het Er was eer 0-1 0-1 Terneuzen B Landau B J. H. v. d. Veere J. Peeters J. Barentsen D. Jansen J. van Es M. Mattelé J. Frengois i J. den Hamer V.S.V. Het Witte Paard G. Tacq J. M. 't Gilde J. de Kraker W. Garskamp A. J. Dourleijn A. Schieman F. v. d. Hooft A. de Paauw De laatste internationale schaakdag te Terneuzen is vastgesteld op 23 April a.s. Een werk-comité heeft zich ten doel gesteld aan deze dag een speciaal cachet te geven. Dit comité bestaat uit de heren J. van Es, Joh. van de Ree en T. H. v. d. Veere. Ook tot in de grensstreek was men in de greep van de ijssport-manie gevangen geraakt en zo be leefde men Zaterdag het zeer unieke feit van een ijs- feesfc op de Rode Sluis, laten wij zeggen dus, halver wege de weg AxelMoerbeke gelegen. Met de nodige luister was hier alles voorbereid. De ijsbaan aldaar was in een prachtige conditie en werkelijk ideaal. De meeste ijsbanen raakten de laatste week, wat men in schaatserstermen „doodgereden" noemt, maar op de Rode Sluis was de baan in orde en de ijsvloer spiegelglad. Daardoor konden dan ook bijzondere prestaties worden geleverd. De jury voor de verschillende wed strijden bestond uit Hollanders en Belgen. Hieronder volgen de uitslagen Junioren i 1. Corn. Hamelink; 2. W. Scheele 3. Willy la Heijne 4. Janny Guiljam, allen te Overslag. Kinderen tot 10 jaar i 1. Jaak van Biezen, Axel; 2. Leo eHrman, Zuiddorpe 3. E. Winne, Overslag 4. Ria Vermeulen, Zuiddorpe. Kinderen van 10 tot 14 jaar t 1. K. van Nieulande 2. C. Vermeulen 3. H. Herman 4. R. van Hecke, allen te Zuiddorpe. 500 meter heren1J. Eggermont, Zuiddorpe 2. F. Hamelink, Zaamslag 3. F. Adam, Westdorpe. 1500 meter heren» 1. J. Eggermont, Westdorpe; 2. R. Moens, Zaamslag 3. R. van Hecke, Zuiddorpe. 3000 meter herent 1. F. Adam, Westdorpe; 2.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2