Dansen V- Ontvluchting uit Colditz 70 Ned. Handelscorrespondentie Nu de koude voortduurt. De Kattefeesten in Ieperen. VALS BESCHULDIGD FIRMA J. C. VINK m Fa J. C. VINK Het CentrumBioscoop Het vlees en de duivel Cursus Machineschrijven Stenografie (fGroote A.N.W.B. - WINTERADVIEZEN VOOR HET AUTOVERKEER. Nu het uitzonderlijke winterweer aanhoudt blijft het wegverkeer ondanks de over het algemeen sneeuwvrij gemaakte wegen met grote moeilijkheden kampen. V ele automobilisten hebben de strijd met de winter reeds opgegeven, waarvan het af nemen van de verkeersintensiviteit op de grote wegen met naar schatting van de A.N.W.B.-Wegenwachten 30 a 40% getuigt- Onder deze exhorbitante winterse om standigheden moet men zeker speciale voor zieningen treffen 0m1 niet van „geheimzin nige" motorstoringen de dupe te worden, of betrokken te geraken bij ongevallen. De A.N.W.B. waarschuwt de automobi listen dan ook met klem zor gte dragen voor een goed uitzicht. Ontbreekt dat, dan ver groot men de gevarenfactor, welke bij dit vaak gladde wegdek toch al bijzonder groot is, aanzienlijk. Nu het vrijwel onmogelijk is de autoruiten met water schoon te maken, adviseert de Bond de buitenkant te wrijven meteen doek met glycerine er op. De glyce rine voorkomt ijsafzetting, doch men moet deze behandeling wel enige keren per dag herhalen, daar het stof op de vettigheid blijft kleven. Vele automobilisten maken des morgens, voordat zij wegrijden wèl de voorruit vrij van sneeuw en ijs, doch zij verzuimen de achterruit ook van deze laag te ontdoen. Hiermede maken zij het zich onmogelijk het achteropkomend verkeer waar te nemen, het geen o.a. bij het afslaan bijzonder gevaar lijk kan zijn. Het is ook zaak, zo adviseert de A.N.W.B. de ruiten aan de binnenzijde niet te laten beslaan tijdens de rit. Dit kan voorkomen worden door te ventileren, door verwar mingselementen op de voorruit e.d., óf door herhaaldelijk poetsen met een lap, zeem of krant. Schoonvegen met de hand, en vooral met de rug van de hand, kan de ruiten on herstelbaar beschadigen wanneer men een ring draagt met daarin een siersteen. Met de scherpe steen maakt men vele krassen in de ruiten, welke bij avond het licht van tegen liggers breken, wat zeer vermoeiend is voor de bestuurder. Een probleem vormen ook de ruitenwissers op gebogen voorruiten. Zijn vastgevroren ruitenwissers altijd zeer kwets baar die op de bolle voorruiten mag men reker nooit zonder meer lostrekken, daar zij dan ernstig beschadigd kunnen worden. Voorts zullen zij een bevroren gebogen voor ruit zeker niet geheel schoonvegen, zodat zelf de ruit schoonmaken dan de veiligste, dus de beste weg is. Uit deWegenwachtrapporten blijkt de A.N.W.B. dat vele weggebruikers nog niet voldoende bekend zijn met het feit, dat anti vries op alcoholbasis thans vrij snel ver dampt, zodat het kan voorkomen dat men, na zijn wagen enige tijd geparkeerd te hebben, de radiateur toch bevroren vindt. Het is dan ook zaak veelvuldig de alcohol anti-vries bij te vullen, wil men voor on aangename en kostbare verrassingen ge spaard blijven. Bij de zeer strenge vorst van de afge lopen weken is het ook vaak voorgekomen, dat waterdeeltjes in de benzineleidingen be vroren, waardoor de brandstoftoevoer stag neerde tijdens de rit. Dit is te voorkomen door een fles spirlitus in de benzinetank leeg te gieten, of hoogwaardige, gedenatureerde alcohol. Nadelige invloed op de motor heeft dit niet, al zal deze mogelijk iets gaan „pingelen". Blijven staan is echter ernstiger De A.N.W.B. dringt er bij elke wegge bruiker nog op aan er rekening mede te houden dat vele wegen maar half zo breed zijn als normaal, wegens sneeuwophopingen langs de kanten. Men dient nu meer dan ooit aan deze toestand zijn snelheid aan te passen, te meer daar door de gladheid de remweg aanzienlijk langer is geworden en tevens moet men rekening houden met plot selinge manoeuvres van andere verkeers deelnemers. Vooral die op twee wielen heb ben het thans zeer moeilijk. Heeft het pas gesneeuwd dan rijdt men vaak veiliger in dat dunne laagje verse sneeuw, dan in het verijsde spoor. Moet men wegens pech stil staan, dan geldt thans meer dan ooit dat de wagen van de rijbaan wordt gereden, daar er zich anders vooral bij duisternis zeer ernstige ongevallen kunnen voor doen. In verband met de inwerking van pekel, doet men er ten slotte goed aan, aldus de A.N.W.B., om zodra de dooi invalt de onder zijdevan de wagen goed te laten schoon spuiten en indien de onderkant niet ge- „bittact" is, deze met een nevel te doen be spuiten om roestvorming e.d. tegen te gaan. Men late voorts ook, zo lang de vorst voort duurt, zijn wagen meer doorsmeren dan anders. Een der merkwaardigste folkloristische Kattefeesteen gebruik, dat in de tien broken is geweest, doch nu hard op weg evenementen te worden. Vorig jaar trok men op veel meer kijklustigen. Bovendien feest wijden. Op de tweede Zondag in de Vasten dit jaar 26 Februari morgen dus, zal een lange stoet door Ieperen trekken, waaraan 1200 personen deelnemen. Op praalwagens zal de kattenverering in de geschiedenis, de kat in het taalgebruik en de kat in de oude volksverhalen uitgebeeld worden. Het feest zal volgens bijna duizendjarig gebruik cul mineren in het werpen van (fluwelen) katten van de Halletoren, onder de feestelijke klan ken van de beiaard. Over de oorsprong van deze traditie be staan vele theorieën. De meest algemeen aan vaarde is dat de Ieperlingen de katten aan baden. Vele feesten bij de West-Europese volksstammen waren op kattenverering ge baseerd. De Germaanse godenleer verhaalt, dat wanneer Freya, de godin van de liefde en vruchtbaarheid, haar broer Wodan ver gezelde op zijn tochten, zij steeds gezeten was op een wagen, die door katten werd voort getrokken. In de oude jaarboeken van Ieperen staat vermeld, dat Boudew'ijn III, graaf van Vlaan deren, in 962 deze verering verbood. Als zouden de Ieperlingen op „Kattewoensdag gebruiken die België kent, is het Ieperse eeuwen dat het bestaat, vele malen onder is om één van België's drukst bezochte het 80.0000 toeschouwers, dit jaar rekent zal de Eurovisie een uitzending aan dit bewijs van hun afzwering van deze afgoderij of „Kattefoor", de dag waarop in geheel West-Europa volksfeesten werden gehouden waarvan katten het slachtoffer werden, kat ten van een toren moeten werpen. In de loop der eeuwen is het gebruik vele malen onderbroken geweest, maar wij ken nen beschrijvingen ervan door schrijvers uit de 16e, 18e en 19e eeuw. Volgens de Ieperse archivaris Lamblin werden in 1817 voor het laatst levende katten gebruikt. In de tweede wereldoorlog werd deze traditie voor het laatst onderbroken en in 1946 hervat. Toen is het feest uitgegroeid tot wat het nu is een kleurrijk feest, waar heel leperen deel aan heeft. Fraaie praal wagens in een stoet van meer dan duizend personen, uitgedost in de gekste costuums. Groepen, die de kat in Egypte, bij de Kelten, bij de Germanen en bij de heksen voorstellen. Legenden en gezegden, waaronder de Ge laarsde Kat en de „kater" waarvan vele deelnemers de volgende dag last zullen heb ben, en uiteindelijk het werpen van fluwelen „katten" uit de Halletoren dit zijn ele menten van dit uitbundige folkloristische ge beuren. Dinsdag 28 Februari 1956, aanvang 8 uur n.m. in „HET CENTRUM" te AXEL HET NIEUWE COMEDIA brengt het toneelspel van Philip King Medewerkenden o.a. MAGDA JANSSEN! GUUS HERMUS. Kaarten voor leden a f"3.50, 2.50 en 1.50 voor niet-leden a 4.25, 3.25 en 2.25 verkrijg baar bij de heer J. C. Vink te Axel, Markt 12, tel. 646 en te Terneuzen bijb de heer A. Standaert Noordstraat 32 (uitsl. van 9—12 en 2—6 uur 's avonds aan de zaal. en Fraai drukwerk Markt 12 AXEL Telefoon 646 in ,,'t Wapen van Zeeland" bij R. Dieleman op Zaterdag 25 Februari met het internationale 5-mans Dansorkest »The Rhythm Stars'-, w.o. de bekende Belgische saxofonist-clarinettist Leonard o.l.v. Piet den Hertogh. Onverhoogde prijzen. Aanvang 7 uur. Entrée HUWELIJK Speciale huwelijksbemidde ling v. meisjes en vrouwen van de werkende en boeren stand, met garantie voor di recte kennismaking. Inlich tingen Kantoor N.B. ,Vlis- singen. Beursstraat 35. Zat. en Maandags van 28. Te koop Een klein wit keukenfornuis en een teddy jasje, leeftijd plm. 5 jaar. Pr. Hendrikstraat 33, Axel. Costuums, regenmantels, demi's, wintermantels, man- telcostuums 10.maan delijks. Schrijf aan Super Standing, Statenlaan 41 te Arnhem. Kleur en maat ver melden. Bureau W.E.B. vraagt serieuze medewerkers voor het verspreiden van drukwerken huis aan huis. Sollicitaties aan Bureau W.E.B., Postbus 166, Haarlem. Telefoon 575 AXEL Zaterdag 25 Februari, aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 26 Februari, aanvang 4.15 uur brengen wij twee van Engelands grootste acteurs JOHN MILLS en ERIC PORTMAN in een op windend verhaal vol humor in een sfeer van avontuur Kasteel Colditz was ingericht als krijgsgevangen kamp waaruit ontsnappen onmogelijk was. Maar hierin had het oppercommando zich toch vergist geregeld werden serieuze ontsnappingspogingen gedaan en vaak slaagden de meest intelligensten onder de gevangenen er in, in veiligheid te komen. Niet grimmig of ragisch, maar één van de meest verfrissende ontspanningsfilms der laatste jaren. Toegang 14 jaar. Zondag 26 en Maandag 27 Februari om 8 uur VIVIANE ROMANCE en ROSSANO BRAZZI in Een verbazingwekkend onderwerp op gedurfde wijze verfilmd een drama van ongekende hevig heid tussen ontembare karakters. Toegang 18 jaar. ZEER GROTE TUBE voor parelwitte tanden Ppf en een frisse adetn AXEL AXEL Duur der cursus max. 6 mnd. (100% geslaagd) ERKENDE OPLEIDING Geregeld beginnen nieuwe cursussen voor (cursusduur 6 a 7 mnd.) en Cursisten kunnen op aatrekkelijke voorwaarden een schrijfmachine huren. Les met de nieuwste en meer dan 50 verschillende schrijfmachines Inlichtingen Iedere Dinsdag en Donderdag vanaf 5 uur in de Walstraat 35, Axel (leslokaal. Iedere dag te HulstJ. A. Biesbroeck, Gentse straat 19, telefoon 100. De R.A.I., de auto mobielten toqnstelling n Amsterdam is deze week geopend. Nieuw voor de auto mobilist waren o.a. deze drie Engelse wagens, v.l.n.r. de Zodiac 2500, de Zephyr 2500 en de Consul 1700. Deze ieuwe modeller, zijn belangrijk lager, bre der en langer dan de huidige Consul- en Zephyr-modellen. STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT U heeft nog nimmer n gummi gebruikt als het nieuwe Eberhard-Fabe^ type- en inktgummi. Stuft zonder een spoor echto te laten, tast het papier niet aan. Wonder-stufl In elke goede kantoorboekhandel. Normalt tubt 44 d i«

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3