Rubber in de huishouding POROL ik Douwe Egberts ^uwe,rode handen &LLe sooRten öRukweRk j. c. vink Geneest snel Overleg voor U koopt. DE WAARDEPUNTEN OP DOUWE EGBERTS KOFFIE enTHEE BLIJVEN GELDIG Koffie en Thee Alléén om de kwaliteit! AAN DE MATTEN KENT MEN DE BOOM, Zo zou het eigenlijk moeten zijn, alhoewel hieraan nog wel het een en ander ont breekt. Nu moet U natuurlijk niet denken, dat deze matten zo maar voor het plukken hangen. Nee, zo makkelijk gaat het nu ook weer niet. Bij rubber is het trouwens geen plukken, maar tappen. Wij weten dat het een product van een boom is, de Hevea Brasiliensis, aldus ge noemd naar het land, waar deze boom oor spronkelijk werd gevonden. Tegenwoardig zijn er rubberplantages in Malakka, op Cey lon, in Indonesië en in de Belgische Congo. De rubberboom heeft tussen het eigenlijke hout en de schors een soort van tussenlaag, voorzien van een wijdvertakt systeem van kanaaltjes. Daarin bevindt zich een vloei stof, die tamelijk veel op melk lijkt en daar om melksap wordt genoemd of, met de wat deftiger Latijnse naam „Latex". Om dit kostbare sap te bemachtigen moet een stuk van de schors worden weggesneden en daarna maakt men een insnijding. Lang zaam begint dan, als bloed uit een wonde, het melksap te druppelen, dat in een aan de stam bevestigd bekertje wordt opgevangen. Dit aftappen van de latex vereist geduld en uitgestrekte plantages van ontelbare bo men. We zouden zo'n plantage de wieg van onze huishoudelijke rubberartikelen kunnen noemen. Het gaat langzaam, omdat de na tuur zich niet laat dwingen. Maar het ge schiedt met dezelfde behoedzame zorg, die iedere zuigeling omgeeft. Zorg, die straks zijn beloning vindt in de uitstekende rubber artikelen, die nu ook op huishoudelijk gebied de markt gaan veroveren. Dat het hierbij niet alleen bij matten blijft, die overigens ook voor vele doeleinden ge maakt worden', mag als bekend veronder steld worden. De moderne huisvrouw kan zich het werken veraangenamen met tal van goede Nederlandse rubberproducten in frisse kleuren, die na het uitspreken van het tover woord „Modern Gerief" op alle toonbanken te voorschijn komen. Zo zijn er prachtige afwasteilen, waarin het water het langst warm blijft en die de kans op het afstoten van stukken van ser vies en glaswerk tot een minimum beperken. De gootsteenlekbakjes en afdruipmatten zijn gemaakt in bijpassende kleuren en de laat ste druipt nu Werkelijk af, omdat hij door de aangebrachte aflopende richels nu schuin op het aanrecht ligt. Gootsteenafsluiters en. gootsteenbeschermers kunnen goede dienst bewijzen als het er om gaat de gootsteen als wasbak te gebruiken, terwijl de mooie rub beremmer met schaalverdeling, die gemak kelijk oppakt en beschadiging en lawaai voorkomt, de keukenuizet completeert. Veel gevraagd zijn de kleutermorsmatten, niet alleen voor aan tafel, maar ook om op te boetseren, plakken, enz. Zelfs aan de badkamer is gedacht, de bad- mat is in diverse afmetingen, uitvoeringen en kleuren vertegenwoordigd, zodat een bad nu zonder uitglijden op een gladde vloer kan plaats vinden. Ook de douchemat met de speciaal ge construeerde zuignapjes ,die het uitglijden van de mat voorkomen en waarbij door de perforatie het water kan wegvloeien bete kent op dit gebied het allernieuwste. Wanneer men denkt dat hierjnee alle arti kelen behandeld zijn, dan mag uit de volgen de opsomming het tegendeel blijken. De vloermat voor de tuindeuren, de toilet- mat, de automat, fornuis-» en ijskastbescher- mer, een practische flessenstop die, om de hals van de fles geplaatst, door zijn vol komen afsluiting bederf voorkomt, een zuig- haakje voor de handdoek, die nu overal waar maar een glad oppervlak te vinden is kan worden opgehangen. En laten we tot slot één van de belang rijkste artikelen niet vergeten, de bloempot- schoteltjes van rubber, in gezellige moderne kleuren vervaardigd, die verschillende voor delen hebben boven de bekende schotels van aardewerk. trekkelijk doosje, lenen zij zich bij uitstek voor een aardig cadeautje. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland staan de Nederlandse huishoude lijke rubberartikelen van Vredestein bekend om hun uitstekende kwaliteit. Zo verlangen Canadese importeurs b.v. een speciaal merk „Made in Holland" op de artikelen, omdat dit de verkoopkracht verhoogt. Ook in Nederland kennen wij een merk n.l. het keurmerk van de Vereniging van Huisvrouwen I.V.H.A., hetgeen ook aan de „Modern Gerief'-artikelen van Vredestein werd verleend, voor U de beste waarborg voor kwaliteit en duurzaamheid. UITKOMSTEN LANDBOUWTELLING DECEMBER 1955. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de Landbouwtelling December 1955. uurlijk zijn zij onbreekbaar en veroor- I zaken zij geen krassen op de vensterbank. Bc ndien is echter in het bakje een verho ging in de vorm van een kruis aangebracth, waarop de pot komt te staan. Heeft de plant nu wat teveel water gekregen, dan komt dit in het schoteltje, zonder dat de plant er in komt te staan. De schoteltjes worden in drie maten ver vaardigd en iedere maat is los verkrijgbaar. In sets van drie stuks, verpakt in een aan- De veestapel. De rundveestapel is ten opzichte vna het voorgaande jaar verminderd met 87.000 stuks (- 3,1%) en bedraagt thans rond 2.713.000 stuks. Deze inkrimping was relatief het grootst in de provincies Groningen (- 7,2%) Zuid-Hollland (- 6,5%), Noord-Holland (- 6%) en Friesland (- 4,5%). Met uitzondering van het mestvee en het jongvee, welke respectievelijk een uitbrei ding ondergingen met 8,3% en 1,3%, ver tonen de overige categorieën allen een achteruitgang. De melkveestapel omvat thans 1.448.500 dieren (- 2,3%, Opvallend is de sterke inkrimping van het aantal stieren (10,7%) van 1 jaar en ouder. De varkensstapel geeft ten opzichte van December 1954 een uitbreiding te zien met rond 117.000 dieren en omvat nu 2.448.000 dieren, een aantal dat nog nimmer in de maand December werd geregistreerd. Het aantal biggen vertoont een stijging met 4% het aantal mestvarkens werd uitgebreid met ruim 100.000 stuks (9,1%) en bedraagt nu rond 1.223.000 stuks. Alleen het getal fok- zeugen blijkt te zijn ingekrompen (-5,3%). De hoenderstapel is ten opzichte van De cember 1954 met 4,5% uitgebreid en be draagt thans ruim 21.100.000 stuks. De eendenstapel handhaafde zich op het zelfde peil als in December 1954. De gewassen. Het totale areaal van de stoppelgewassen is ten opzichte van verleden jaar rond de 12.000 ha. (11,3% hoger en besloeg een oppervlakte van 117.000 ha. Deze uitbrei ding komt geheel voor rekening van de stoppelknollen (18,9%). De overige stop pelgewassen vertonen allen een achteruit gang, welke relatief het sterkst was bij de stoppelwortelen (-23,4%). In vergelijking met verleden jaar is 47.000 ha (22,8%) meer wintergewassen uitgezaaid. Het tarwe-areaal werd met 43,5% uitge breid en bedraagt thans 55.800 ha. De wipterrogge beslaat een oppervlakte van 172.00 ha dit is een uitbreiding met 12.9%. De relatief grootste uitbreiding vond plaats bij de wintergerst (179,1%) en het karwijzaad (53,6%). Ruwe, schrale huid In de winter kan boodschappen doen een harde plicht zijn. Er zijn enkele producten die we dagelijks moeten kopen, melk en brood o.a. Maar daarnaast zijn er verschillende, waarvoor wij vooral in het koude jaargetijde voor meer dagen tegelijk kunnen inslaan. Het verdient dan W"fel aanbeveling van te voren menu's op te stellen en gewapend met een boodschappenlijst op stap te gaan. U voorkomt daardoor de onaangename ont dekking dat bepaalde artikelen in Uw keu kenkast ontbreken en andere er in te grote hoeveelheden in vogrkomen. Dat het leitje of de blocnote in de keuken hier een grote steun kunnen zijn, hebt U waarschijnlijk al wel ondervonden. En het voorkomt dat U bij dit gure en strenge winterweer nog eens een extra gang naar Uw kruidenier moet maken. Hebt U een hekel aan het lange wachten bij de kruidennier, breek dan als het even kan met de gewoonte om hem op Vrijdag of Zaterdag te bezoeken. In het begin van de week zult U waarschijnlijk heel wat rus tiger kunnen winkelen. Ga niet te laat op de dag op stap met Uw boodschappentas. Wanneer U nog maar weinig tijd hebt vóór U gaat koken, zult U zich licht laten verleiden tot het kopen van duurdere artikelen. U besluit misschien tot vla of pap in flessen, omdat dat tijdsbespa ring eeeft en U bent bij de slager verplicht Uw keys tot duurdere, malse vleessoorten te bepalen, omdat U de goedkopere lappen en braadstukken niet meer op tijd klaar krijgt. Wie voordelig wil inkopen kan losse melk nemen voor het klaarmaken van pap, pudding en dranken die gekookt worden. De voedingswaarde van los-ver- kochte melk doet niet onder voor die van flessenmelk geeft voor dagelijks gebruik de voorkeur aan het gewone regerings-, bruin- of vol korenbrood. Het is gezonder dan het meer luxe witbrood en spaart in een maand en in een jaar nog heel wat uit kiest groente- en vissoorten die volop aan de markt zijn en laag in prijs. Niet voor alle gerechten zal een eerste kwaliteit groente en fruit noodzakelijk zijn bedenkt, dat ook bij koffie, thee, cacao en margarine de duurste soorten niet altijd door iedereen het meest gewaardeerd wor den. Probeer wat soorten vóór U Uw keus bepaalt maakt voor soep en pap gebruik van ge broken rijst, die vaak aanzienlijk goedkoper is dan hele korrels en er in voedingswaarde niet voor onder doet bedenkt, dat pap van havermout, gries- theel of grutten gewoonlijk een goedkoper toetje is dan custardvla of-pudding blijft steeds de prijzen, die de verschillende winkeliers voóf eenzelfde artikel vragen, ver gelijken. Vergeet bipiverpakte artikelen niet op het etiket te kijken. De gewichtshoeveelheid of inhoudsmaat, die daarop vermeld staat, geeft een betere basis voor prijsvergelijking dan de grootte van pak of fles. EEN NOVUM VOOR NEDERLAND: CHAUFFEURSKLACHTENBOEKEN. Op 3 Februari heeft de Algemene Ver laders en Eigen Vervoerders Organisatie (E.V.O.) in alle chauffeurspleisterplaatsen, aangesloten bij de Stichting „Les Routiers européensklachtenboeken gedeponeerd. In deze klachtenboeken kunnen de chauf feurs o.m. hun critiek uiten op naar hun mening slechte weg- en verkeerssituatie's, suggesties doen ter verbetering daarvan en hun zienswijze geven op veel voorkomende vierkeersf outen De E.V.O. is bij het instellen van deze klachtenboeken uitgegaan van de gedachte dat juist de beroepschauffeurs, die op de weg „leven"', in de gelegenheid moeten ge steld worden hun critiek' op ongewenste ver- keerstoestanden te geven. De E.V.O. meent deze gelegenheid te kunnen bieden door deze klachtenboeken. Voorlopig betreft het een proef. Mocht de belangstelling van de chauffeurs dit wettigen dan zullen de chauffeurspleisterplaatsen elke maand van klachtenboeken worden voorzien. DE STRENGE VORST BRENGT GROTE SCHADE AAN INDUSTRIE EN LANDBOUW. In Nederland vroor het Donderdag bijna 26 graden. Ons land was Donderdag het koudste land in Europa. In Eindhoven wees de thermo meter 25,8 graden vorst aan. en voor de ko mende dagen verwacht het K.N.M.I. nog strenge toe zeer strenge vorst. De aanhoudende vorst bergt het gevaar in zich van een economische ontwrichting. Het scheepvaartverkeer ligt stil en treinen rijden met grote vertraging. Op de groente veilingen in ons land stijgt de vraag naar kool in opvallende mate. Veel landbouw producten zijn niet meer leverbaar. De vorst verwoest veel zaaigoed en in het buitenland lijden de landbouwers millioenenschade. Ernstiger is het dat sommige fabrieken niet meer kunnen werken door een tekort aan brandstoffen. Vlieland en Terschelling zijn omgeven door een ijsmuur. In Groningen be vroren de diesel-electrische treinstellen. In Apeldoorn zijn de scholen gesloten wegens gebrek aan brandstof. Goed nieuws voor gebruikers van Douwe Egberts kwaliteitsproducten Hypotheken. Grote fin. in stelling heeft Gelden be schikbaar als le hypotheek. Billijke voorwaarden. Brie ven onder no. 40-1, aan Bureau van dit blad. Costuums, regenmantels, demi's, wintermantels, man- telcostuums 10.maan delijks. Schrijf aan Super Standing, Statenlaan 41 te Arnhem. Kleur en maat ver- u melden. HUWELIJK Kennismakingzoekende Zeeuwen van alle leeftijden en standen. Wendt U voor serieuze huwelijksbemidde ling tot ide Zeeuwse af deling van de 10 samen werkende huwelijksbemid delingskantoren. Talloze dankbetuigingen ter inzage. Nederlands Bemiddelings centrum, Hoofd-administra- tie Postbus 6037, Amster dam. Ontvangkantoor te Vlissingen, Beursstraat 35. Ontvangdagen Zaterd. en Maand. 28. Desgewenst huisbezoek. Markt 12 Axel Geneest ruwheid en schraalheid idier De wet tot beperking van het ca- abno' deaustelsel treedt 1 Maart a.s. in werking en is bedoeld om onge wenste uitwassen van dit stelsel tegen'te gaan. Douwe Egberts baseert zich bij de verkoop van haar producten steeds op het kwaliteitsprincipe, waardoor de bij kotlie en thee aangepaste toegiften geen hoofdzaak, maar een prettige attractie vormen voor ieder, die kwaliteit weet te waarderen Het spaarsysteem van Douwe Eg berts wordt door de nieuwe wet dus niet veranderd. Voor onze toe giftartikelen kunt U de waarde- punten blijven sparen; ze behou den hun geldigheid. Echter zullen, ingevolge de wettelijke voorschrif ten, vanaf 1 Maart de toegiften voor zien zijn van een firmakenmerk, dat op smaakvolle wijze is aangepast.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3