Fa J. G. VINK Tl Geha UIT ONZE OMGEVING AXEL VEILIGHEIDS-BALLPOINTS STIFTHOUDERS vmm Markt 12» ar Axel mmmm mm mmmtmm mm BEKENDMAKING. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL. In het gymnastieklokaal der Openbare Lagere Lagere School werd doop. de oudervereniging de jaar lijkse ouderavond belegd; De drukbezochte vergade ring stond onder presidiurfl van de heer W. Dieleman. Na de goedverzorgde jaarverslagen van de secre taris, de heer R. de Ridder, gaf de penningmeesteresse mevr. Swets-Gilijamse een bondig resumé van de in komsten en uitgaven. Het bedrag aan ontvangsten bedroeg 1133,90 en pjtqegeven werd 627,74. Res teerde derhalve een kassaldo van ƒ506,16. Het aantal leerlingen bedraagt momenteel 242. In het jaarverslag van de secretaris werden alle gebeurtenissen uit het afgelopen jaar uitvoerig en punctueel gememoreerd. Bij de bestuursverkiezing werd herkozen de heer J. Scheele, terwijl na herstemming in de plaats van de heer M. Slabbekoorn werd benoemd de heer D. Draayer. Het hoofd der sehool, de heer J. Blok, gaf een overzicht van de diverse moeilijkheden waarmee het lager onderwijs te kampen heeft. Hierbij werd de spellingschaos uitvoerig belicht. De nieuwe school welke momenteel in aanbouw is, zal per 1 September a.s. in gebruik worden genomen. De vacanties zullen met ingang van dit jaar worden gegeven gedurende de gehele maand Augustus. De voorzitter der oudercommissie deelde mee, dat men de bedoeling heeft om bij de ingebruikname van de nieuwe school een passend geschenk aan te bieden. Men heeft het oog op een bandrecorder, die men zou kunnen gebruiken bij alle takken van onderwijs. Nadere mededelingen hierover zullen te zijner tijd volgen. In de pauze werd een kop thee met een versnape ring geserveerd. De ouders konden het werk der leerlingen bezichtigen, terwijl de leerkrachten desge wenst uitvoerig inlichtingen verstrekten óver de vor deringen en het gedf^fl der kinderen. Na de pauze vormde de vertoning' van diverse interessante films over het jeugdherbergwezen door de heer W. Bookel- man dé hoofdschotel van de vlot verlopen vergadering. Burgemeester van Oeveren woonde namens het ge meentebestuur een gedeelte der vergadering bij. WIELERSPORT AVOND VAN DE A.W.SC. „VOLHARDING". Donderdagavond oVPidiseerde de A.W.S.C. „Vol harding" op de bovenzaal van ,,'t Wapen van Zee land" een sportavond, waarin naast de vertoning van enkele sportfilms en een kluchtfilmpje een viertal Zeeuwsch-Vlaamse amateurs op de hometrainers ver schenen, n.l. de beide plaatselijke renners Verhelst en Romeijnsen, Inghels'uit Sas van Gent en Jansen van Sluiskil. De voorzitter van 3? wielerclub, de heer M. Mieras, verwelkomde de aanwezige ledensupporters, alsook de vertegenwoordigers van de zusterverenigingen, waarna het programma een aanvang nam. Het was jammer dat bij de aanvang van het pro gramma bleek, dat^eefi bfer home-trainers defect was, zodat de tweekampen ojp „de rollen" van het pro gramma moesten worden geschrapt en dit optreden be perkt moest blijven tot tijdrijden op de ene intacte home-trainer. Voor de pauze werd na de kluchtfilm van Charley Chaplin dan ook doelen reportage-film van de grote wielerwedstrijd Wapsobau—BerlijnPraag vertoond. Na de pauze werde renner Jan ^estdorp uit 's-Heerenhoek op het podium verzocht, ter uitreiking van het race-rijwiel dat hij vorig seizcJWi in het kader van de Actie Race-rijwiel 1955 had weten te be machtigen. Deze uitreiking geschiedde door de voor zitter van deze actie, de heer L. G. Hermans te Hengstdijk, die Westdorp nog gelukwenste met zijn succesen in het afgelopen seizoen en in het kort een toelichting gaf van het doe' van deze actie. Verder bracht hij dank aan de Rijwielhandel Fr. Fassaert te Hulst door wiens bemiddeling het race-rijwiel kon worden beschikbaar gesteld. Uit ^ea interview, afgenomen door de voorzitter van dé deelnemende renners aan deze sportavond bleek dat de renners Verhelst en Inghels na de grote wielerwedstrijden als de Ronde van West-Vlaanderen en de „Kattekoers" Gent—Ieperen van plan zijn over te gaan naar de categorie der onafhankeLijken. Onze andere plaatselijke renner Romeijnsen verklaarde zich meer aangetrokken te voelen tot de piste, terwijl de renner Jansen van Sluiskil, die nu tot de amateurs is overgegaan kenbaar maakte in deze voor hem nog nieuwe omgeving zich allereerst nog te beperken tot het rijden van verschillende kermiskoersen omdat hij zich nog niet capabel voelde voor het „grote werk". Oo kna de pauze verschenen de renners nogmaals op de hometrainer en werd nog'een Sportfilm afge draaid, terwijl verder ^yg de verloting plaats had. Hiermede was het programma op de bovenzaal af gewerkt en konden dié'liefhebbers van een dansje zich in het café nog wat.verpozen. Tot slot geven wij hier nog de uitslagen van de wedstrijd op de home-trainers. Tijdrit 500 m. (staande start) t 1. Inghels, 21,3 sec. 2. Romeijnsen, 22,1 se^j. 3. Verhelst, 23.8 sec. 4. Jansen, 25,1 sec. Tijdrit 500 m. (vliegende start) 1. Inghels, 20 sec. 2. Romeijnsen, 20,8 sec!?- 3. Verhelst, 21,3 sec. 4. Jansen1, 24,9 sec. Tijdrit 1500 m. i 1. Romeijnsen, 1.15,1 2. Inghels, 1.17,1 3. Verhelst, "f.50; 4. Jansen, 1.31,2. Eindstand 1. Inghels, 6 pt. 2- Romeijnsen, 6 pt. 3. Verhelst, 12 pt. 4. Jansen, 16 pt. Aan deze vier renners werd als herinnering aan hun deelname aan deze sportavond elk een bekertje in verschillende grootte uitgereikt. AANGRIJPENDE UITVAARTPLECHTIGHEID. Het verscheiden van de jeugdige 19-jarige, in het Terneuzense Julianaziekenhuis werkzame zuster, mej. Leni Overdulve, heeft door onze gemeente een schok van ontroering doen gaan. Na een kortstondige, maar hevige ongesteldheid, tengevolge van een acute longontsteking is dit moedige en opofferingsgezinde jonge meisje j.l. Vrijdagochtend overleden en heeft dit wel zeer droevige verlies niet alleen haar ouders en verdere familie smartelijk ge troffen, doch ook het besturende college en de zeer uitgebreide staf van het personeel van het Juliana ziekenhuis te Terneuzen in deze gevoelens doen delen. Ook onze ganse stad was diep onder de indruk van dit vrij plotselinge sterfgeval. Dit bleek wel zeer duidelijk uit de reeds tevoren uit alle kringen onzer burgerij betoonde belangstelling en medeleven met deze thans zo zwaar getroffen familie. Overstelpend was dan ook de Maandagnamiddag bij de uitvaart betoonde mate van medeleven. Behalve de uit bijna honderd genodigde familie leden, vrienden en medewerkers(sters) van de over ledene bestaande lijkstoet, waaronder de bijna vol tallige Raad van Bestuur van het Juliana-ziekenhuis en een groot deel van de personeels-staf, waren hon derden belangstellenden op de Algemene Begraafplaats rondom de groeve geschaard, toen het stoffelijk over schot van dit jonge meisje aan de schoot der aarde werd toevertrouwd. Diepe smart sprak uit aller ogen, toen in hartroerende bewoordingen de geneesheer directeur van het Juliana-ziekenhuis, dr. Boland, de jonge zuster Overdulve schetste als een veelbelovende kracht, die ondanks haar korte carrière reeds aller harten van personeel tot directie had weten te veroveren. In dit plotselinge einde spreekt wel zeer tot ons de broosheid en vergankelijkheid van het menselijk leven. Spr. betoonde in treffende woorden zijn medeleven met de zwaar getroffen familie en troostte hen met de zekerheid die daar is voor hen die hun hoop en vertrouwen stellen op de oneindige liefde van Jezus Christus. Ds. P. J. Pennings sprak daarop de Apostolische Geloofsbelijdenis uit en bad vervolgens het „Onze Vader" waarna hij op roerende wijze besloot met de zegen des Heren uit te spreken. De vader van de overleden jonge zuster dankte de velen om de groeve verzameld, diep getroffen voor de overstelpende bewijzen van medeleven en de geest van voorbeeldige kameraadschap daarin tot uitdruk king gekomen. Zoiets heeft hij nimmer medegemaakt. Met een ,,Rust zacht, Leni besloot hij, waarna de familie op aangrijpende wijze afscheid nam op de naar plaatselijk gebruik geldende wijze. Diep getroffen verlieten daarop de vele honderden de dodenakker, waar een groot aantal kransen en bloemstukken aldra op het gesloten graf het wel sprekende getuigenis gaf dat dit jonge te vroeg ge knakte leven in de nagedachtenis zal blijven voort leven bij hen die haar gekend hebben. WINTERS-HOOGTIJ. Ook nu was de winterperiode al voor een be langrijk deel verstreken eer de invloed van sneeuw en vorst zich lieten gelden, zodat men wederom van een „echte kwakkelwinter" ging spreken. Doch ook hier gold het „dat men de dag niet prijzen moet aleer de avond is aangebroken 1" Sinds enige weken hebben wij in allerlei vorm reeds in ruime mate onze bekomst gehad van de winterse ge zindheid van Moeder Natuur die zich maar onver flauwd blijkt te handhaven. Sneeuwpret en de echt Hollandse geneugten van het ijsvermaak deden de jeugd, maar ook de oudere liefhebbers dezer bij uitstek nationale sport naar de reeds weer half afgeschreven en in het vet gedom pelde schaatsen grijpen. Weliswaar is de oppervlakte die de schaatslief hebbers aan banenleragte en ruimte ter hunner be schikking hebben niet meer van die proporties die wij in onze jeugd kenden door de verbeterde water afvoering maar ook in deze tak van sport open baart zich altijd een geest van vindingrijkheid die wonderen kan doen. Toen echter de vorst bleef aanhouden was ook het z.g. „Kleine Kreekje", als het ware :n de gemeentekom in plan-Zuid gelegen al spoedig het domein van de schaatslustige Axelaars. Sinds vele dagen staat het Kreekje nu in het middel punt der belangstelling en zo heeft onze plaatselijke IJsclub voor het eerst sinds een lange reeks van jaren een verblijdend initiatief genomen tot het organiseren van ijswedstrijden op Dinsdagnamiddag. Het is zeker van voor de wereldoorlog geleden sinds wij een dergelijk evenement beleefden en wij zullen nader het archief van de plaatselijke IJsclub moeten raadplegen teneinde precies na te kunnen gaan waneer dit laatste ijsfeest plaats had Zeker is het dat er in grote mate belangstelling voor bestaat. eD lagere scholen kregen Dinsdagmiddag vrijaf en het is te voorzien dat- Axel ook in dit opzicht zal tonen nog mee te kunnen. Hopen wij maar dat onze jeugd, evenals de ouderen zich zullen reppen en in dit oud-vaderlandse sport- vermaak hun beste beentje zullen voor-steken „Thialf" moge hier dan geen kilometerslange af standen tot zijn beschikking hebben, dit néémt niet weg dat de ijspret hoogtij zal vieren. Gezien het tijdstip van aanvang en het feit dat het afdrukken van ons blad onder de wedstrijden een aanvang nam, stellen wij het verslag uit tot het volgend nummer. Naar alle waarschijnlijkheid zal de verlichting, die reeds een paar dagen functionneerde en ten nutte van de liefhebbers was aangelegd, ook bij dit ijsfeest zijn diensten bewijzen. BEVORDERD. Onze oud-stadgenoot de heer P. Dregmans is bij Kon. Besluit van 14 Januari 1956 bevorderd tot raad adviseur in vaste dienst bij het Ministerie van Oorlog. UITVOERINGEN VAN „TREMOLO-THALIA". Zondag- en, Maandagavond stond het Gezellenhuis weer in het teken van een gevarieerde vocale- en orkestrale avond van bovenstaanle vereniging, die met haar 80-tal executanten een zeer verzorgd pro gramma met voor „elck wat wils" brachten. eD heer J. Mannaert uit Hulst, die er in enige jaren tijds in slaagde deze vereniging op te werken tot één der allerpopulairste Axelse ensembles die de dilettantenkunst in een zeer gevarieerde vorm tot de massa weet te brengen, had ook ditmaal de juiste snaar getroffen met zijn levenslustige, van jeugdig enthousiasme en levensvreugde blakende vereniging, die het ganse toneel amphitheatersgewijs vulde met een compacte massa jonge en oudere executanten van beiderlei kunne. „Tremolo-Thaliazette de mooie avonden telkens na het begeesterend openingswoord van voorzitter Vael in met enige harer meest geliefde potpourri's van Strauss-melodieën era andere algemeen in zwang zijnde songs en schlagers. Ook het reeds op de gra- mofoonplaat vastgelegde, tot clublied geworden zang nummer van „het stadje Axel" oogstte weer een over weldigend succes. Niet alleen kwamen de solisten van alle leeftijden en op diverse instrumenten voor het forum der zaal, doch ook typische groepen in trekkersplunje en op andere wijz ebrachten een keur-van afwisseling in de bonte rij die deze avonden verder nog vulde door de opvoering van korte sketches, humoristische duetten en voordrachten van welke sommige om hun vrolijke en spectaculaire inhoud een soms overweldigend ap plaus ontlokten, die het Gezellenhuis op zijn funde ringen deed daveren. Vooral het ,,roddel"-nummer der beide kwebbelende buren en andere voerden de vrolijkheid op tot „knal"- nieveau. eDze avonden brachten een echte sfeer die ge- eigend za lzijn voor het Dinsdagavond volgende ge- costumeerde „vastenavond-bal" dat de vastenavond- pret zal besluiten en vervolmaken. Voorzitter Vael vertolkte aller dank aan leider Mannaert en zijn populair ensemble. DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN BEOEFENT WELSPREKENDHEID. eD Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Axel hield dezer dagen in „Het Centrum" wel een heel bij zondere bijeenkomst, die onder leiding stond van de vice-presidente, mevrouw Meyling, die wegens ziekte van mevrouw Maris, de bijeenkomst opende door de vele aanwezigen die de koude getrotseerd hadden, welkom te heten, in het bijzonder mevrouw Huisman en enkele leden van de afdeling Terneuzen en van de Z.P.M. Zij gaf spoedig de leiding van deze middag over aan mevrouw Huisman, die begon met te ver tellen, dat deze middag niet één spreekster het woord zou voeren ,maar dat er wel een twintigtal spreek sters zouden zijn, allen cursisten van de cursus „spreken in het openbaar", die door mevrouw Huis man in Axel gegeven was. Ze las een schrijven voor van een paar dames-cursisten, die deze middag tot hun spijt wegens ziekte niet konden bijwonen. Daarna verzocht zij de niet-cursisten op echt loyale Amerikaanse manier te willen luisteren naar het gesprokene, bedenkende dat alle spreeksters van deze middag beginnelingen waren en geen beroeps spreeksters. Vervolgens gaf ze het woord aan de eerste cursiste, die het onderwerp behandelde „De °ond van Plattelandsvrouwen". Het zou te veel plaats vragen over al de behandelde onderwerpen uitvoerig te schrijven. Daarom willen we volstaan met enkel de behandelde onderwerpen te noemen. Zo werd gesproken over „Het Agafornuis" „De Jeugdherberg" „De hoogtezon" „De wandelsport" „De kinderverzorging" „Aandacht besteden aan onze kinderen" „Kankerbestrijding" „Zeeuwsch-Vlaan- deren" en net voor de pauze „Maggi-producten" door Mien van Fraaijenhove. Er waren een paar mensen van de Maggi-fabrieken naar deze bijeenkomst gekomen om deze korte causerie van Mien van Fraaijenhove te beluisteren en om al de aanwezige dames in de pauze te tracteren op een kop heerlijke Maggi's erwtensoep, wat zich bij het koude weer best liet smaken. Ook werden enkele pakjes Maggi's soepen verloot, wat alles door de aanwezige dames wel zeer op prijs werd gesteld. Na de pauze werd het woord weer gegeven aan de cursisten, die de navolgende onderwerpen behandel den „Welke .boeken mog enonze kinderen lezen"; „Bloemverzorging" „De huishoudschool" „Wordt lid van de Z.P.M." ;,De wandelsportclub" „De zuivelproducten' „Het Rode Kruis „V^at is reclame „Het dienstbodenvraagstuk"; en „Wat is linnen Er werden dus veel verschillende onderwerpen be handeld en het was opmerkelijk stil in de zaal, een teken dat er aandachtig geluisterd werd. Mevrouw Huisman dankte alle aanwezigen voor het welslag envan deze middag, met spreken en luisteren. Tot slot bedankte de vice-presidente mevrouw Huis man voor de prettige manier van les geveni en bood haar namens alle cursisten een boekenbon aan. Aan deze bijzondere, maar gezellige middag was hiermede weer een einde gekomen en kon weer op een goed geslaagde bijeenkomst terug gezien worden VERVALLEN NUMMERBEWIJZEK Ingaande 1 Januari 1956 zijn de provin ciale nummerbewijzen, gebezigd bij de na volgende categorieën motorvoertuigen, on geldig na het verstrijken van de maand waarin deze bewijzen zijn afgegeven. a. motorrijtuigen op drie wielen b. motorrijtuigen, ingericht voor het ver voeren van niet meer dan 8 personen, de bestuurder daaronder niet begrepen (personenauto's) c. motorrijtuigen ingericht voor het ver voer van goederen (vrachtauto's) cf. motorrijtuigen van het type trekker en oplegger. MOEILIJKHEDEN VOOR VERKEER IN TERNEUZEN. Bij de Axelsebrug in Terneuzen wordt de verlichting van de Axesestraat veel minder sterk. Het gevolg hiervan is, dat de weg versmalling door de brug gevormd niet duidelijk opvalt, hetgeen moeilijkheden voor het verkeer oplevert. De A.N.W.B. heeft de rijkswaterstaat dan ook verzocht de trottoirbanden bij de brug wit te schilderen, wat binnenkort zal gebeuren. Tevens zal op verzoek van Bond worden nagegaan in hoeverre verlichting hier kan worden verbeterd ter verduidelijking van de situatie. r HET VOLLEDIGE ASSORTIMENT VINDT UBI3: WIJZIGING VAN DE BOUWVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Axel doen te weten, dat door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 29 December 1955 is vastgesteld de volgende verordening Artikel 1 Na artikel 112 wordt opgenomen: „Afdeling O. De (jouw van schuilplaatsen bij de bouw van woningen. Artikel 112a. 1. Gebouwen, waarin zich twee of meer woningen bevinden en waarin de vloer van ten minste één der hoofdwoonvertrekken meer dan 5 meter boven het bij de hoofdtoegang aansluitend terrein legen is, moeten voorzien1 zijn van een onderbouw die geheel of voor een gedeelte aan de bewoners van de in het gebouw gelegen woningen schuil plaats biedt overeenkomstig het gestelde in deze afdeling. 2. a. De schuilplaats moet ten minste een netto vloeroppervlakte hebben vafi zoveel m2, als het aantal personen bedraagt, dat in de woningen waarop hij betrekking heeft, kan worden gehuis vest, met dien verstande, dat een oppervlakte van 6 m2 per woning niet behoeft te worden over schreden. b. Voor de toepassing van het onder a gestelde wordt het aantal personen, dat in een woning kan wor den gehuisvest, afgeleid uit de vloeroppervlakte per vertrek, zodanig, dat voor elke persoon 3,5, m2 vloeroppervlakte wordt berekend. Daarbij v den alle vertrekken, niet zijnde hoofdwoonvertrek of keuken, in beschouwing genomen. c. Voor de berekening van de in een schuilplaats aanwezige netto-vloeroppervlakte wordt de opper vlakte van gangen en portalen, uitgezonderd het hoofdtoegangsportaal, medegerekend. Artikel 112b: 1. Bij elk hoofdtrappenhuis moet ten minste één schuilplaats aanwezig zijn, welke van daaruit be reikbaar moet zijn.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2