AXELSE COURANT r Pantalons en Sportcolberts Muziekleven in Zeeuwsch Vlaanderen Voorlichtings-avond van de fUnie-Industrie'. Frankerincj bi) abonnement. Axel WOENSDAG 15 FEBRUARI 1956 70e Jaargang No. 39 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DNREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE KORPSCONCOURS OP HEMELVAARTSDAG TE SCHOONDIJKE. AANSLUITING BIJ DE KON, FEDERATIE EN INVOERING VAN MUZIEKEXAMENS. WAARDIGE EN MASSALE ARBEIDERS-DEMONSTRATIE. BESCHULDIGINGEN VAN DE „A.B.C." WEERSPROKEN. Zeer grote sortering in Telefoon 773 V. AXEL Bliji niet doorlopen met die Rheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De voorzitter spoorde ieder lid aan om mede te werken aan de grote propoganda-actie. De leus van de K.A.B. in Nederland is op naar de 400.000. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,53 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. A Bij contracten belangrijke reductie. Inr «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kieitiv ïdvertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra ECLAHE-BLAD Een wel reer gewichtige vergadering voor de Bond van Muziekverenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen was die welke j.l. Zaterdag te Oostburg plaats had onder presidium van de heer P. A. Ocké en die zich in een uitstekende opkomst mocht verheugen. Met het vol tallig bestuur waren de meeste aangesloten vereni gingen vertegenwoordigd, terwijl een veel groter aantal belangstellenden, bestaande uit dirigenten en bestuurs leden van een intens medeleven blijk gaven, door de vriestemperatuur trotserend, dikwijls van verre afstand naar Oostburg te komen. De voorzitter deelde o.a. in zijn openingswoord mede. dat de des morgens afgereisde vertegenwoor digers van het Hoofdbestuur der Kon. Federatie door een uitvoerig telegram deden weten dat door verkeers- stagnatie (het uit de dienst nemen der ferry-boten op de veerdienst Breskens—Vlissingen) hun overkomst zodanig vertraagd was, dat tijdige aanwezigheid niet mogelijk was. De praeses achtte dit met het oog op het meest kardinale punt der agenda wel zeer jammer, doch meende dit geen beletsel te vinden om de gron dig voorbereide hoogst belangrijke voorstellen toch in dfze vergadering af te wikkelen. Daarna volgden de gebruikelijke traditionele orga nisatorische usances. Hieronder was de mededeling dat na een bevredigend overleg met de Kon. Muziek vereniging „Harmnie" een bestaand misverstand tot beider genoegen (vereniging en Bond) was bijgelegd, zodat het ledental van de Bond over 1955 stabiel bleek. Dit bleek ook uit het jaarverslag van de secretaris heer A. Th. 't Gilde, dat een uitvoerig beeld gaf van alles wat zich organisatorisch in en rondom de Bond had afgespeeld in 1955. Uit dit jaarlijks overzicht volgde allereerst een resumé van de onder leiding van de heer Cor Schijve gegeven dirigentencursus, waaraan door een 7-tal leden van de Bond en één niet-lid was deelgenomen en die theoretisch zeer veel vrucht heeft afgeworpen. Be houdens een passus van één regel werd dit verslag na de afwerking der agenda dienovereenkomstig vastge steld. Wegens voortijdige publicatie in de Prov. Zeeuwsche Courant werden de heer Schijve in ver- I met dit feit verontschuldigingen aangeboden. Daarbij bleek generlei opzet in het spel. Ten gevolge van diens gezondheidstoestand kon in technisch op zicht de cursus nog niet worden voltooid, zoals hij zich id voorgesteld. Aan de jaarlijkse Bondsdag, zijnde het periodiek op Hemelvaartsdag terugkerend evenement op muzikaal gebied werd thans bijzondere aandacht gewijd, nu het concours plaats had te Watervliet. Een zodanig con cours van bijna uitsluitend Zeeuwsch-Vlaamse ver enigingen is zeker wel een uniek feit Waren het in 1954 twee harmonieverenigingen die de hoogste lauweren oogstten, in 1955 was het succes voor de fanfarekorpsen het grootst. Zodoende behaalde „Harmonie" uit Oostburg behalve de beide Koninklijke onderscheidingen zelfs een tweetal bekers, waaronder de jaarlijkse wisselbeker. De bijzondere band van tientallen jaren onafgebro ken vriendschap met de Zeeuwsch-Vlaamse Bond waarop men in Watervliet zo bijzonder veel prijs blijkt te stellen, werd inzonderheid gememoreerd. Ook Zeeuwsch-Vlaander enwaardeert hogelijk deze vriend schapsband. Grote waarde werd toegekend aan het zeer ge wichtige besluit tot de instelling van muziek-examens, waarvan men binnenkort de eerste vruchten zal zien op nog nader te bepalen datum in de maand April. Deze examens zullen qpenbaar zijn en voor de eerste ■aal plaats vinden te Terneuzen. De greep op de ieugd zal hierdoor worden versterkt. Mede van invloed is het hierdoor ontstane contact «et de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- irekorpsen, onder welker auspiciën ook deze muziek- ramens worden afgenomen. In het bestuur vonden geen mutaties plaats en het dental bleef volkomen stabiel, dank zij j.l. Zaterdag bereikte algehele overeenstemming met een tweetal lenigingen. Een „in memoriam" werd nog gewijd aan het ver scheiden van een drietal vooraanstaande Bondsleden, «aarvan één niet meer actief werkzaam was op het gebid der dilettantenkunst. Dit waren de heren R. P. k H. van Daele uit Watervliet, J. Gossije uit Oost- lurg en A. I. B. Schirris uit Terneuzen. De Hemel moge hen zegenen voor wat zij ook in ruime mate voor de Bond deden tijdens hun leven. Met een bemoedigende opwekking eindigde dit uit voerige ovezicht. Eveneens goedgekeurd werd het jaarverslag van de penningmeester.D etotale baten (met inbegrip van vorig goed slot) waren 1681,55, de uitgaven be droegen 1547,17, zodat het goed slot 134,48 be droeg, met een nog te innen post ten bedrage van 72,50. De kascommissie had alle bescheiden en de boeken in orde bevonden. De drie aftredende bestuursleden, notaris L. Bekaert te Watervliet, A. W. Gossije te Oostburg en P. A. Ocké te Hoek werden bij enkele candidaatstelling op nieuw herkozen verklaard en deze heren namen in dank voor het gebleken in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Daar reeds alle 16 verenigingen individueel waren toegetreden tot de Kon. Ned. Federatie ontmoette het bestuursvoorstel om zich als onderafdeling bij de landelijke organisatie aan te stuiten vrijwel geen tegenkanting. Met het og op de geisoleerde ligging van Zeeuwsch- Vlaanderen zal echter het „baas blijven in eigen huis' moeten prevaleren. Dit zal de Bond verzkeren haar traditioneel op Hemelvaartsdag te organiseren korps- concours te zi endoorgaan. Voorts verschaft dit de zekerheid van twee federatieve juryleden en mede zeggenschap in het gewestelijk bestuur. Het bestuur houdt in dit opzicht evenwel vast aan vertegenwoor- diging door twee leden door de Bond daarin aan te wijzen. Ten slotte zal in 1956 het concours nog wor den gegeven overeenkomstig de bepalingen die in 1955 golden. Na korte discussie werd bij hoofdelijke stemming unaniem besloten tot toetreding bij de Kon. Federatie. Besloten werd dit besluit telegrafisch ter kennis te brengen aan de Federatie. Daarna kwam aan de orde het voorstel tot het organiseren van het jaarlijkse Bondsconcours op 10 Mei (Hemelvaartsdag) te Schoondijke, zulks naar aan leiding van het 65-jarig bestaan der muziekvereniging „Oefening kweekt kunst" aldaar. Door de secretaris werd nog medegedeeld dat aan de muziekexamens in April zal worden deelgenomen door 15 muzikanten (leden) uit Terneuzen, 10 uit Zaamslag, 3 uit Axel, 2 uit Breskens en 1 uit Watervliet (B.). Na nog enige vragen omtrent de organisatie van het a.s. concours sloot de voorzitter deze op hoogst tactvolle en zeer vlotte wijze door hem geleide jaar vergadering met een „tot ziens op 10 Mei in Schoon dijke I" Stampvol was de benedenzaal van „Het Centrum" j.l. Vrijdagavond in werwii van de bittere koude, daar uijt alle omligende gemeenten uit een wijde straal de arbeiders waren samengestroomd, teneinde de voor lichtingsavond bij te wonen die door de R.K. Bond van Werknemers in de Inustrie-bedrijven „St. Willi- brordus" en de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale ge zamenlijk was belegd. Autobussen hadden van heinde en verre de leden aangevoerd. De Hoofdbestuurder Braspenning van de Chr. Be drijfsgroepen Centrale qpende deze bijeenkomst met gebed en deelde daarop mede dat deze diende tot weerlegging van onlangs door de heer Liefaard van de „A.B.C." geuitte beschuldigingen aan het adres van de „Unie-industrie". Deze hebben grote ver ontwaardiging gewekt en zijn de oorzaak dezer ver gadering, die zo zeide de praeses als het goed wil zijn geen protest-vergadering wil zijn, doch een voorlichtings-bijeenkomst. Zij moge een gunstig resul taat hebben Hij gaf daarop het woord aan de heer H. B. Vink, secretaris van de bedrijfstak „Zware Chemische Industrie". Deze begon met zijn diepe teleurstelling uit te spreken over de noodzaak dezer vergadering, die ge weten moet worden aan de „Koningin der Aarde" de pers, die in deze wel op zeer eigenaardige wijze met de waarheid heeft omgesprongen. Aan wie hij momenteel hier dit verwijt moet richten blijft voorlopig duister, maar één ding heeft zich blijk baar hier weer ernstig gewroken n.l. het gemis aan samenwerking. Hij wees in dit verband op de juist op deze datum vastgelopen besprekingen in de Stich ting van de Arbeid, die vermoedelijk een einde zullen betekenen van meer dan tien jaren van veel vrucht baar overleg en gezamenlijke arbeid. Hierna gaf hij een zeer nauwkeurig gedocumenteerd overzicht van alle te dezeer zake gevoerde onder handelingen en de gewisselde stukken, om door deze opening van zaken te komen tot een absolute weer legging van de unfaire beschuldigingen, die volgens de persverslagen in deze zelfde zaal werden geuit aan het adres van de „Unie-industrie". Zo is er om te beginnen beweerd dat wij de oorzaak zijn dat de streef datum 1 Januari 1956 niet kon worden aangehouden voor de invoering van de 42-urige werkweek. Hier door was volgens de heer Liefaard van de A.B.C.' het niet eerder dan 6 Januari mogelijk de aanvrage aan de Rijksbemiddelaars te richten, hetgeen alzo tot gevolg zou hebben gehad, dat de arbeiders één maand van de nieuwe looncompensatie en de verhoging zou den moeten laten schieten. Na ingewonnen informaties is gebleken dat deze beschuldiging finaal uit de lucht is gegrepen. De ondergeschikte punten waarop de Unie-industrie herhaaldelijk terugkwam hebben tot overeenstemming geleid en de arbeiders minimaal een voordeel van 50.- de zaken per jaar opgeleverd. Zo staan Achtereenvolgens kwamen alle gewisselde stukken, die tot in onderdelen de onderhandelingen weergaven, ter tafel, waarbij vooral de actie voor de beide che mische industrieën te Sluiskil, die zo krachtig door de Unie-industrie gevoerd is, duidelijk aantoonde dat door de beide confessionele organisatie's niets is na gelaten, doch alles is gedaan om de 42-urige werk week en de verhoging van het loonniveau zo spoedig mogelijk tot een voldongen feit te maken Van traineren en het voeren1 van een „fluister campagne" is geen schijn of sprake De lonen komen van nu af uit boven de eerste gemeenteklase in Nederland en aan ieder zal vanaf 30 Januari het ver hoogde basisloon worden betaald. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Ing. Med. Aan het einde van zijn zeer zakelijke en waardige rede wees spr. de vrienden van de „A.B.C." er op dat het in aller gemeenschappelijk belang en heel wat beter zou zijn dat zij weer tot samenwerking konden komen dan op zodanige wijze tegen elkaar te ageren en fulmineren. Vastgesteld kon alzo worden, dat thans de voor stellen van de Unie-industrie inzake de hier verkregen resultaten op volkomen reële basis zijn verwezenlijkt. Desgevraagd bleken er trouwens ook geen andere voorstellen te zijn, dan die der beide vergaderende organisatie's. Aan de leden laten wij thans over hierover een wijs oordeel te vormen, doch alle beschuldigingen zo riep deheer Vink uit moeten wij als ten on rechte, met verontwaardiging van de hand wijzen. Het woord is nu aan de vergadering en ook aan hen die buiten St. Willibrordus en de jGhr. Bedrijfs groepen Centrale hier verder nog het woord mochten wensen. Geantwoord werd op verschillende vragen dat van af 30 Januari met terugwerkende kracht het verhoogde basis-loon zal betaald worden, zodat ten opzichte van inkomstenderving volkomen geruststelling kan bestaan e ieder met terugwerkende kracht tweemaal ongeveer 3,50 zal worden uitbetaald. De nieuwe uurlonen zul len voor de Chemische industrie neerkomen op Klasse I 1,03 klasse II 1,07 klasse III 1,11 klasse IV 1,16 klasse V 1,21 klasse VI 1,27 klase VII 1,37 klasse VIII 1,45. De voorzitter constateerde na de algemene instem ming die op de rede van de jieej Vink volgde,, het succes dezer vergadering, waarop men tijdens het be toog van zijn collega een speld kon horen vallen. Spr. zegt dat het ook zo hoort en dit is een goede belofte voor de toekomst waarin er nog wel wat aan de orde staat te komen. Waar hier thans het resultaat bereikt werd dat men in Zeeuwsch-Vlaanderen met de basis-lonen boven de eerste gemeenteklassen in Nederland uitkomt, eindigde de heer Braspenning met een gloedvolle opwekking tot toetreding en versterking van de beide bedrijfs organisatie's. In de toekomst moet het zo zijn dat in Zeeuwsch-Vlaanderen ongeacht zijn principe geen arbeider meer buiten de rijen der vakbeweging mag blijven staan, aldus de voorzitter, waarna de heer Vink met de christelijke groet deze waarige vergadering sloot. JAARVERGADERING K.A.B. Vorige week had in het Gezellenhuis aan ae Wal- straait de jaarvergadering plaats van de K.A.B.waar voor de opkomst zo groot was dat de zaal tot dt laatste piaats was bezet. Het keurig bewerkte jaarverslag van de heer E. Breepoel wees uit dat de K.A.B. steeds groeiende is. Per 1 Januari 1956 telde de afdeling 309 leden plus 96 georganiseerde vrouwen in de K.A.V. De penning meester, de heer A. Hillaert kon melden dat er een mooi batig saldo in de kas aanwezig was. De voorzitter, 'e heer E. A. Maas verklaarde in •een nabeschouwing, dat de K.A.B. op het ogenblik J4 verschillende vakbonden telt in Axel. Hij noemde het een verheugend verschijnsel dat vele kantoor- en Winkelbedienden toegetreden waren tot de Bond, zo- (dat per 18 Januari kon worden opgericht een H.K.W. :met 22 leden. Vele jongere arbeiders treden toe. Li het bestuur werd gekozen de heer J. Maas in de vacature van de heer E. Naessens. De districts- hestuurder de heer J. van de Voorde hield een gloed vol betoog over de vrijere loonvorming. De vergadering werd opgelusterd door leden van .ue K.A.J. en K.A.B. met muziek en zang. Na eeu itractatie volgde nog een gezellig bal. Het was eeu czeer verzorgde avond.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1