AXELSE COURANT Lezingen-serie der Z. V. U. over het gigantisch Delta-plan Puistjes DDD Jaarlijkse Algemene vergadering der Z. L. M. Afdeling Axel J C. VINK 1 Frankering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 70,e Jaargang No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! Ir. H. A. M. C. DIBBITS BELICHTTE DE TECHNISCHE FACETTEN. Voor een geheel bezette bovenzaal van „Het Centrum", waaronder een groot aantal beangstellenden uit Waterstaatskringen wa ren, hield Donderdagavond de Hoofd-inge- nieur van de Rijkswaterstaat, ir. H. A. M. C. Dibbits, een zeer belangwekkende causerie, na de pauze verduidelijkt met lantaarnplaat jes, over het Deltaplan. Het werd een buitengewoon interessante vergadering, waarvan de leiding berustte bij de heer A. H. van der Lee en die van begin tot eind in stijgende aandacht geboeid werd door dit groots en gigantisch plan, waarvan de realisering meer dan een generatie tijds zal vergen. De velerlei aspecten werden door de bij uitstek kundige inleider, die midden in het voorbereidende werk zit dat op zichzelf reeds indrukwekkend is op duidelijke en ook voor leken begrijpelijke wijze belicht. Hieruit bleek, zoals hij ter inleiding op merkte, dat dit enorm project moet worden beschouwd als één geheel. Eén levend orga nisme, dat in al zijn onderdelen evenwichtig dient te worden opgevat en ten uitvoer ge legd. Door de natuurlijke elementen bij de ganse verwezenlijking beïnvloed, zal men etappe's-gewijs moeten te werk gaan van ur tot uur en van jaar tot jaar, van onderdeel tot onderdeel. De voorbereiding op zichzelf is zo geweldig, veelomvattend en veelzijdig dat de toehoorder na een avond als deze er diep van onder de indruk moet komen. Hypermoderne radio-apparatuur en machines. Bij de talrijke facetten die door inleider achtereenvolgens aan een bespreking wer den onderworpen stelde hij de veiligheid voorop, waarbij uit een nader op het doek vertoonde grafiek de mogelijkheden van de stijging van de voed bij storm rezen tot ongeveer 6 meter, hetgeen neerkomt op de vloed van de Februari-ramp van 1953. Ter geruststelling deelde spr. mede dat een der gelijk peil gemiddeld weliswaar maar eens in de ongeveer 40.000 jaar voorkomt. Bij de werkzaamheden bestaat het voor nemen door een drietal radio-zenders vol gens het z.g. „Decca-systeem" over Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden te benutten. Voor de bij de werken ingeschakelde vaar tuigen zal het alsdan mogelijk zijn, b.v. in geval van mist de plaats te bepalen waar men zich bevindt. Behalve de moderne radio-ap paratuur zijn tal van andere noviteiten dien stig bij de uitvoering van het werk, zoals een geperfectionneerd echolood dat bij het storten van zinkstukken van groot nut zal blijken te zijn en met de grootste nauwkeu righeid zal aanduiden waar deze zijn neer gekomen. Als de realisering van het „Drie-eilanden plan in 1957 een aanvang neemt zal ook een proef worden genomen met een enorme steenstortmachine, terwijl men doende is met de ontwikkeling ener methode die het langs radiografische weg mogelijk maakt de wa terstanden naar de baggermolens over te brengen. De verzilting- In een eveneens door grafieken nader ver duidelijkte toelichting werd het proces der voortschrijdende verzilting besproken, o.a. door een profiel van het Westland en de aanwezigen kregen daardoor een indruk van hetgeen er nodig is om de invloeden van het indringende zoute water de baas te bijven. Zelfs tot aan de Wadden heeft dit ver- ziltingsproces de aandacht en wordt ook daar de vorming van een zoetwaterbassin voorbereid. Geen rechte gesloten kustlijn. Door de velerlei aspecten van dit reus achtige milliardenplan was het uiteraard slechts mogelijk od beknopte wijze de voor naamste onderdelen te behandelen, zodat de aanwezigen een duidelijke indruk konden opdoen van de ontzaggelijke problemen en feiten waarvoor men zich geplaatst ziet. Eén der geweldigste daarvan is de af sluiting der zeegaten. Zowel met het oog op de diepte die naarmate men de kustlijn na dert steeds groter wordt, alsook met het oog op de overheersende westelijke winden en niet in het minste de redenen van verzanding maken hef daar stellen van een rechte kust lijn onmogelijk. Op de kaarten die vertoond werden was dan ook de hoogstwaarschijnlijke ligging der dammen duidelijk gemaakt en ook hier dient de wet van het noodzakelijke evenwicht te worden toegepast in dier voege dat eerst de secundaire dammen in het achterland tot stand zullen komen, alvorens men de grote dammen tot stand kan brengen, hetzefde principe als bij de Zandkreek zal worden ge volgd. Ons land heeft nu 1500 km. dijk, waarvan 1000 km. in het Deltagebied liggen en waar van na de verwezenlijking der afsluiting van de zeegaten 500 km. in de tweede linie ko men te liggen. De verhoging der dijken kwam ook in dit verband aan de orde, waar bij hij vooral de aandacht vestigde op een meer geleidelijk binnenwaarts afhellende dijk aan welks beplanting het van groot belang zal zijn de nodige aandacht te schenken. Waterstaat, cultuurtechnische dienst en de landbouw hebben aldus voldoende vraag stukken die in gemeenschappelijk overleg dienen te worden behandeld en elk op hun waarde getoetst. Diversen. Spr. behandelde zo nog andere facetten van dit in de studiekamers reeds tot in de tails onder de loupe genomen reuzenwerk, zoals de nuttiger exploitatie van het binnen- vaartverkeer bij stilstaand water, tegenover het van de getijden afhankeijke van voor heen bij eb en vloed. De alle te ondiep wordende getij-haventjes waarvan er b.v. bij het Drie-eilanden-plan drie zullen worden opgeheven en er vier zullen overblijven, de vorming normaal een in de vijf jaar van een ijsdek enz. Ook aan de reactie wordt de nodige aan dacht besteedt en de ontwikkeling van de Randstad Holland en met name van Rotter dam heeft in dit opzicht het oog gericht op het tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen en Duiveland gelegen bassin, dat ook nog een object van studie vormt voor eventueel te vestigen oester- en mosselcultuur. De expansie van een snelgroeiende wereld stad als Rotterdam dat thans wereld haven no. 2 is roept geweldige spannin gen op. Spanningen die dienen te worden opgevangen als men b.v. let op de ontzag wekkende groei van haar bevolking, waar- wan de groei van Hoogvliet, welks bevolking nu reeds een 60.000 zielen en binnen en kele jaren wellicht 100.000 bedraagt, een symptoom is. Het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Maas overtreft thans dat van de Theems en het is duidelijk dat daartegen maatregelen vereist zijn. Vaak wordt de concurrentie van Amsterdam en Antwerpen in verband met de dominerende positie van deze eerste havenstad van het continent in het geding gebracht, doch spr. meent dat in alle drie deze steden een goed leven voor de bevolking gewaarborgd kan worden, afge zien van de bevoorrechte positie die Rotter dam vanwege haar ligging nu eenmaal in neemt. Zo bracht spr. bij de vertoning der licht beelden ook het onderdeel van studie naar voren van het voor Dordrecht gewenste lagere stormvloedpeil, waarmede ook „de Noord" als vaarwater ter sprake kwam. Omtrent de afsluiting der grote zeegaten bleek die met caissons verre de voorkeur te verdienen en meer doeltreffender te zijn dan die m,et steen. Vergelijkingen met de Zuiderzeewerken en het tot stand komen van de Afsluitdijk, alsook de inpoldering van <de Braakman toonden aanschouwelijk de juistheid van deze op ervaring berustende theorie. Ook in deze bleek de ontwikkeling echter niet stil te staan en zijn in verband met de diepgang der caissons wederom reeds betere resultaten en bemoedigender vooruit zichten in het verschiet gesteld. Studiedienst mobiel- Zeer uitvoerig besprak ir. Dibbits ook nog het nodige inzicht in de omvang der stro mingen. Reeds thans beschikt de Rijks waterstaat over een omvangrijke staf van ingenieurs ten getale van 125, welk aantal wel tot 200 zal moeten worden opgevoerd. Deze met technische ambtenaren en op- meters versterkte staf zal er met een 20-tal motorvetten op uittrekken teneinde door „lodingen" de stromingen te berekenen. Nodig is verder o.m. het percentage werk bare dagen te berekenen, opdat men nauw keurig na zal kunnen gaan hoe hoog het aantal golv enis, dat boven de 70 cm. pleegt uit te komen in de zeegaten. Dit meer spe ciaal voor de bagermolens. Ook met het oog op de vaststelling van de dijkhoogte is de aard der golfslag nodig te worden gekend, die zelfs van invloed kan zijn voor de sterkte der caissons zoals men in Noord-Schouwen berekende en door spr. werd aangewezen op de lichtbeeld-opnamen. Door een der ingenieurs is reeds een ge perfectionneerd golfregistreer-apparaat ont worpen. Maandenlang kan dit apparaat func- tionneren zonder dat hier iemand aan te pas behoeft te komen. Evenzo zal er permanent contact zijn met weerkundige instituten zowel e De Bilt als in Engeand. In details ging de inleider nog dieper in op de afsluiting met de open caissons en een nieuw soort betonnen zinkstukken. Ook wordt voor deze werkzaamheden gebruik gemaakt van plastic roll envan geweldige lengte- en breedte-afmetingen waarmede men van betere resultaten verzekerd is, alsook van de ervaring dat deze vodoende weer stand bieden aan de steenstorting enz. Een geweldige taak is het waarvoor de studiedienst- zich ziet gesteld, zodat minister Mansholt reeds een raming van deze kos ten op 10 millioen stelde. Spr. meent echter dit gevoegelijke op 6 millioen te mogen stellen. Moor het Drie-eilanden-plan was een bedrag van 250.000 benodigd alleen voor dit doel. Resumé. Van dit alles en nog veel meer werd de zeer vele belangstellenden, die Donderdag avond waren opgekomen naar „Het Cen trum" in weerwil van meer dan 10 graden vorst, een levendige indruk gegeven. Deze lezing was uiterst leerzaam en hoogs belangwekkend en zal, naar de mededeling van de heer van der Lee op Vrijdag 17 dezer door een tweede causerie worden gevolgd, die zal worden gehouden door ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst in Zeeland. Bij de beëindiging van zijn voodracht stelde de praeses alsnog de gelegenheid open voor het stellen van vragen, waarvan alleen hij zelf gebruik maakte door te vragen naar de soms verontrustend klinkende geruchten, ook in persberichten tot uiting komende, over de grotere gevaren voor de langs de boorden van de Westerschelde gelegen pol ders met het oog op de hoogte der dijken. Ir. Dibbits meende daarop afdoende ant woord te kunnen geven door het door de zeegaten bij stormvloed binnenkomende wa ter op 2 milliard kubieke meter te stellen. Wanneer hij daartegenover de 100 milliard kubieke meter stelt die de Noordzee bij een stormvloer te verwerken krijgt bedraagt dit bij sluiting der zeegaten dus één-vijftigste en meent hij, dat zulks in geen bijzondere mate behoeft te verontrusten. Daarop bracht de voorzitter aan ir. Dibbits hartgrondig dank voor diens zeer gedocu menteerde lezing, die voor de aanwezigen buitengewoon leerzaam was en hij hoopte allen dan ook op 17 Februari weer te zien bij de tweede ezing over dit onderwerp. BELANGWEKKENDE REDE IN LANDBOUWBELEID. ANDERE KOERS GEWENST VAN Mr. J. F. G. SCHLINGEMANN. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel. Mark'. 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTïNTIEPklJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ine* tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ vdvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF - BALSEM ZEEP (Slot.) Nadat door de heer Iz. de Feijter Wzn. vervolgens was voldaan aan de gewone plichtplegingen, bestaande uit de voorlezing der notulen en het releveren der ingekomen stukken, waaruit wij een schrijven noemen omtrent de heffing van aanslagen voor het Landbouw schap van de Sociaal-Econmische Raad, waardoor een spreiding van betaling der contributie mogelijk zal zijn. Bij monde van de heer Andr. van Wïjck werd daarop verslag uitgebracht omtrent het onderzoek door de financiële commissie van de rekening en be scheiden van de penningmeester, waaruit alles in orde bleek te zijn bevonden. Deze rekening en verantwoording sloot daarop met een batig saldo voor het jaar 1955. De afdelings-contributie voor 1956 werd op voor stel van het bestuur vervolgens vastgesteld conform die van 1955. Evenzo geschiedde met de vaststelling van het sa laris van de secretaris-penningmeester dat op hetzelfde niveau bleef. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke af treding van de heren Adr. Scheele en W. L- den Hamer werden deze beiden met grote meerderheid herkozen. Beide heren verklaarden onder dank jhun herbenoeming wederom te willen aanvaarden. Aan de agenda werd een punt toegevoegd, n.l. de verkiezing van afgevaardigden naar de provinciale algemene vergadering der Z.L.M., die ditmaal ver moedelijk te Domburg op een nader te bepalen datum zal plaats hebben. Nu de afdeling een ledental heeft van boven de 150 zal het aantal vertegenwoordigers met één worden uitgebreid en op vier worden gebracht. Allereerst werden de drie aftredende heren W. L. den Hamer, P. B. van Hoeve en Adr. Scheele bij acclamatie als afgevaardigden herkozen. Voor de vierde afgevaardigde moest een vrije stemming plaats hebben, waarbij de heren J. K. K. J. de Putter als candidaten werden aanbevolen. Het resultaat was dat bij de eerste vrije stemming de heer K. de Putter een beduidende meerderheid verwierf. Desgevraagd ver klaarde deze zich deze functie te willen laten wel gevallen. Hierna werd het voorlopig rapport der Vraagpunten commissie uitgebracht door de hiervoor benoemde com missie die bestond uit de heren J. C. Verhulst, voor zitter. J. W. de Putter, secretaris-rapporteur P. de Kraker, J. de Putter-Verplanke en F. de Feijter-van Fraayenhove. De heer J. W. de Putter rapporteerde achterten- volgens omtrent de organisatie ven verpleging, oogst en aflevering van suikerbieten als volgt VraagAcht men gewenst dat alle werkzaamheden verbonden aan het verplegen, oogsten en afleveren van suikerbieten door de vaste kern worden gedaan of geeft men de voorkeur aan het aantrekken van seizoenarbeiders Antwoord De commissie achtte de verpleging door de vaste kern voordeliger door het mogelijke beter overleg, waardoor het doorslaan en qpéénzetten der bieten deskundiger kan geschieden. Ook verwacht men meer zorg en ambitie bij de vaste kern. Een nadelige factor is het mak envan te veel werkuren per man in verband met de te verbouwen oppervlakte, waardoor het mogelijk is dat veel ander werk in de steek moet word engelaten. Elk geval dient evenwel op zichzelf te worden beoordeeld. Vraag Welke mogelijkheden zijn er door invoering van nieuwe werkmethoden (zowel met de hand als machinaal) besparing van arbeidsuren en daardoor ook van kosten te verkrijgen Antwoord De commissie ziet weinig heil in nieuwe hand werkmethoden wegens de toenemende arbeiders- schaarste. Een in het vuooruitzicht gestelde 40-urige werkweek en loonsverhoging werken hierop zeer rem mend. Voorts is men nog niet zover dat men de juiste machine's heeft ,die het verplegen van het gewas perfect en goedkoop kan uitvoeren. Wel worden deze gedurig verbeterd doch de aanschaffing is individueel te duur en coöperatief aanschaffen is ook niet zo eenvoudig wijl men de machine zowat oyeral ge lijktijdig nodig heeft. Voor een goed loonbedrijf zi? hierin wel een kans en zou men dan voor het res terend werk de „vaste kern" kunnen benutten en .dassrmde de baas blijven. VjtaagIn hoeverre kan het verplegen van suiker bieten oog verbeterd worden uit een oogpunt van het verkrijgen van een hogere suikeropbrengst per ha AntwoordDe commissie ziet geen hogere op brengst door mechanische verpleging. De voorvrucht speelt wel een grote rol, dus een goede vruchtopvol- «ging is gewenst. Door veredeling van het ras wordt de boer gedwongen steeds raaar tóp-opbrengsten te produceren, hoewel dit weinig helpt als er gedurig maar guldens van de prijs af gaan en de boer steeds de dupe is. Vraag Wat zijn de mogelijkheden en moeilijkheden veTi^nden aan het sterker mechaniseren van de suiker bieten oogst 1 oord: Mogelijk is in sireken met weinig ar- -hten toch bieten te telen, mits men een goed in de buurt heeft, daar de aanschaf der oon e rq macjlilies voor de boer te duur is en men Cn" UJ M -.ende ervaring heeft er mee om te gaan i zoég en onderhoud aan wordt besteed, en er te mogelijkheden om verbete- ma8 w.™ ten in de aflevering van de suiker- rincr aan te -> bieten, zonder kosten voor de elCr' en ft Antwoord: Dat' vraag is zeer urgent en heeft zJTer belangstelling. Om te beginnen zou de boer een «igen vervoerder mo^ea kiezen' waarmede

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1