AXELSE COURANT Frankrijk exploiteert de Sahara j. c. vim Op schuimrubber-plastic is het goed rusten. HAMEA Handen en Lippen r u w Frankering bi) abonnement, Axel WOENSDAG 8 FEBRUARI 1956 70e Jaargang No. 37 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK 9.9 Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Bij dc ontwikkeling van Afrika en Europa zal de rol van de Sahara-woestijn zeker groter worden en mogelijk wordt de volgende eeuw in de geschiedenis „de eeuw van de Sahara" genoemd. legen op 120 km. ten zuid-zuidoosten van Tindouf, waarvan het erts een ijzergehalte heeft van meer dan 50%, half fosforhoudend is en zeer geschikt voor de siderurugische industrie welke uitsluitend Thomas-staal fa briceert. De voorraad van deze laag zou vol doende zijn om eeuwenlang ijzererts aan de Europese industrieën te leveren. Bovendien zou de exploitatie er van gemakkelijk zijn, omdat deze vrij kan geschieden het erts van de Anti-Atlas, speciaal dat van Djebel Ougnat heeft een nog hoger ijzergehalte de laag van Fort-Gouraud, eveneens zeer be langrijk bestaat uit erts, een hematiet met hoog ijzergehalte dat zeer zuiver is en na genoeg fosfor-vrij en kan aus zeer goed die nen als eerste soort grondstof voor de ijzer- bewerkende industriën welke Martin-staal fabriceren en ten slotte de streek van Akjoujt, waar bij het zoeken naar kopererts een andere laag gevonden werd, welke het voordeel heeft dicht bij zee te liggen. Er is mangaan genoeg in de Sahara dit werd op verscheidene plaatsen gesignaleerd De ertslaag van Guettara, op een honderd kilometer ten zuiden van Abdlah, heeft een gehalte van ongeveer 50%, waardoor de mogelijkheid bestaat om een proeffabriek van mangaan-ijzer in Colomb-Béchar te bouwen, welke behalve de steenkool van Ksi-Ksou, het ijzer-hematiet en kleine naburig gelegen lagen van Colomb-Béchar zal gebruiken. Wat lood en zink aangaat, hiervoor zijn er ook tal van aanduidingen en er schijnt daarvan behoorlijk veel in de Sahara aan wezig te zijn. Een uitgestrekte laag, die van Akjoujt in Mauritanië, zal de eerste Franse kopermijn vormen. Men is daar druk bezig met het zoeken naar koper, tin en zeldzame métalen als kobalt en antimonium. In geen enkel opzicht kan de Sahara een bevolkingszöne worden, noch voor het te veel aan Europese volken, noch voor de Afrikaanse volksstammen zelf, gezien de ge steldheid van het klimaatmaar het is wel meer dan waarschijnlijk dat de Sahara een reuzenreservoir voor grondstoffen kan wor den en niet meer gescheiden zijn van die zones welke door Afrikaanse of Europese volkeren bewoond en geciviliseerd worden en die daar de voorwaarden voor hun wel vaart en zefs voor hun leven zullen vinden. In de komende jaren zal juist Noord- Afrika, momenteel ten prooi aan ernstige moeilijkheden, welke echter niet onoverko melijk zijn, en Frankrijk zelf het meest van deze voordelen profiteren. Maar het mo derne Frankrijk, dapper en gul, vreest niet om oplossingen onder het oog te zien, waar van geheel Europa, in ieder geval geheel vrij Europa, zal kunnen profiteren, n.l .door het exploiteren van grote stukken van de Sa hara en dit dank zij een zorgvuldig georga niseerde samenwerking. Frankrijk is verplicht om tot elke prijs een oplossing te vinden voor het volgende fun damentele probleem de drie Noord-Afri kaanse staten tellen tezamen ongeveer 23 millioen inwoners en zelfs is er een geboorte overschot boven het sterftecijfer en wel van gemiddeld een half millioen zielen per jaar. Wanneer dit tempo gehandhaafd blijft, dan zou Noord-Afrika binnen 15 jaar een dertig millioen inwoners tellen. De Franse regering uieeindelijk verantwoordeijk voor het lot en de ontwikkeling van deze bevolking, ge dwongen om haar in principe een steeds beter levenspeil te bezorgen, dat dat van de West-Europese volken steeds meer moet be naderen, is dus, door-de drang der omstan digheden zelf verpicht om gewaagde oplos singen onder h t oog te zien om profiterend van de hulpbronnen van de Sahara, een uit gebreid programma voor de exploitatie van Afrika uit te voeren. Afrika kan niet meer de enorme hoeveelheid landbouwproducten uitvoeren gezien de oppervlakte van zijn met graan bebouwde grond Noord-Afrika lijdt, evenals het moederland, onder een over productie van wijn, de uitvoer van zuid vruchten wordt steeds bezwaarijker door de concurrentie van Spanje en Italië, de hulp bronnen uit de mijnen van het eigenlijke Noord-Afrika zonder Marokko zijn met erg groot ondanks de pogingen die worden aan gewend om de exploitatie van steenkolen, ijzer, zink en mangaan te ontwikkelen. Het land is rijk aan waterkrachtbronnen, vooral Marokko en de Noord-Afrikaanse steenkolenmijnen kunn en het voor de steen koolenergiebedrijven benodigde materiaal leveren. Het valt echter niet te ontkennen dat Algerië en Tunis er veel minder gunstig voor staan weinig waterkracht-hulpbron nen, de steenkoolgebieden van Zuid-Oran liggen ver weg en men moet zeker wachten op het in gebruik kunnen nemén van atoom energie- en zonne-energie-centrales om in Noord-Afrika van ongelimiteerde hulpbron nen verzekerd te zijn. Dus hebben sinds de laatste jaren, de blikken van de promotoren der Franse in dustrie, als Eirik Labonne en Louis Armand met hun staf bekwame technici, zich naar de Sahara gericht. De onderzoekingen naar de hulpbronnen in de Sahara zijn maar net begonnen en dit wordt Frankrijk vaak verweten. Maar men moet niet vergeten, dat er in deze streken waar haast geen mensen wonen en geen spoorlijnen zijn, elk techinsch werk practisch onmogelijk is. Gewacht moest worden op jeeps en amphibie-rijtuigen, vliegtuigen en helicopters, moderne gereedschappen en het toepassen van geheel nieuwe werkmethoden om de Franse onderzoekers in staat te stel len binnen enkele maanden te presteren wat vroeger tientallen jaren duurde. Men kan gerust geloven, dat de Sahara volgens een boeiend artikel van een expert als generaal Georges Picot, directeur géné- ral de la Société d Etudes pour 1 Équipement Minier et Industriel speciaal nummer van de „Cahiers Charles de Foucauld") een haast onuitputtelijke en zeer waardevolle hoeveel heid ijzererts bevat met uitzonderlijke ex ploitatie-mogelijkheden. Wij noemen hiervan alleen al b.v. de laag van Gara Djebilet, ge- Zonder dus van een overdreven optimisme te kunnen worden beschuldigd, kan de Sa hara dus als een enorm reservoir van grond stoffen beschouwd worden, dat op harmo nische wijze aangevuld wordt door de bau- xietlaag van Frans-Guinée. Deze feiten zijn allerbelangrijkst, want tot nu toe bevond de Europese industrie zich in een zeer netelige positie vergeleken met de Amerikaanse en Russische. Deze laatste heeft inderdaad nagenoeg alle grondstoffen nodig voor de industrie. De Amerikanen zijn niet zo rijk, want zij hebben geen mangaan, geen bauxiet of zeldzame metalen. Tot nu toe is de Europese industrie veel meer bevoorrecht want, ondanks de aanzien lijke voorraden goede Ruhr-kolen, ondanks het prima ijzererts in het Lotharingse bekken, dat overigens niet onuitputtelijk is, ondanks het Zweedse ijzererts van zeer hoge kwali teit en in weerwil van de bauxietgroeven in het zuiden van Frankrijk, heeft zij nog heel wat leemten n.l. geen koper geen mangaan, lood, zink, tin kobalt of antimoon. Dus is de Sahara van het grootste belang voor de Europese industrie en kan zij hier alles vin den, alle belangrijke grondstoffen welke in West-Europa in te geringe hoeveelheid te krijgen zijn of die op buitenlandse markten gekocht moeten worden en met ponden of dollars betaald worden. Dus zou het toch zeker paradoxaal zijn wanneer West-Europa, dat op het punt staat een gemeenschappelijke markt in het leven te roepen, zou doorgaan om ten koste van zwa re geldelijke offers, grondstoffen te zoeken in buitenlandse gebieden, terwijl deze in overvloed in Afrika te vinden zijn. Nu er momenteel steeds sprake is van Europese integratie, is het zaak de nadruk te leggen op de onderlinge afhankelijkheid van Europa, Noord-Afrika en de Sahara. En zeker zal „Europa" sneller tot stand komen langs de weg der economie dan langs die van politieke bewegingen. Dit grote ge beuren in de historie der mensheid zal des te vlugger tot stand komen naarmate de ge zamenlijke Europese economie sterker wordt, dank zij een zo snel en verstandig mogelijke fusie met een gemeenschappelijke Eurafri- """"kaanse markt. Frankrijk is van nu af vast besloten om uitgestrekte en vruchtdragende initiatieven te nemen zowel voor zijn eigen belang als voor het welzijn van geheel West-Europa. Al is het nog volop winter en beleven we de lente alleen nog maar in onze dromen, toch zal menig man bij zijn vrouw al de symptomen waarnemen van die voorjaarsziekte die „schoonmaak" heet. En dat i. niet zo gek, want elke grote schoonmaak brengt vernieu wing met zich mede en wan neer dit een vernieuwing be treft van grote stukken is het begrijpelijk dat men tijdig wil overleggen hoe men zijn geld het beste kan besteden. De kinderen groeien uit hun bed. Ja, de kinderen worden groot, krijgen een divanbed of misschien wel „kooi '-bedden en nu moeten daar nieuwe matrassen op. Er zijn verschillende soorten van matrassen, waarvan die van schuimplastic tot de nieuw- sten behoren en dus willen wij U hierover iets meer vertellen. Een bekende Nederlandse industrie, met fabrieken in Voorschoten en Leiden, heeft hierin zeer goede resultaten bereikt. Haar verrassend lichte matrassen hebben geen uit gespaarde holtes en zijn dus aan beide zijden te gebruiken wat de duurzaamheid ten goede komt. Ze zijn 7y2 cm. dik, zeer elastisch en veerkrachtig het lichaam wordt dus als het ware door de mathras gedragen. Daarbij zijn ze hoog-isolerend, wat zoveel wil zeggen als des winters niet koud en des zomers niet warm daarbij volkomen stofvrij. Voor kooi- bedden is dat ideaal Ook kunnen deze ma trassen niet vergaan of verkruimelen, kleve rig worden of oxyderen Ze zijn bestand tegen zonlicht, water, olie, benzine en or ganische stoffen als transpiratie e.d. Gaat U naar de tropen dan kunt U Uw matras meenemen, want zij is tropenbestendig. De beschreven schuimplastic matrassen zijn be kleed met damast en in verschillende maten verkrijgbaar. Ook voor de baby Weet U, dat er speciale, dunnere baby- mtrasjes zijn met alleraardigste plastic be kleding. Koud zegt U. Helemaal niet, houdt SLIPGEVAAR OP DE DRUKKE WEG BERGEN OP ZOOM-KORTEVEN. 62 ongevallen in nog geen drie jaar tijd. De A.N.W.B. ontvangt zeer veel klach ten over de slipgevaarlijke keibestrating op het gedeelte Bergen op ZoomKorteven van de drukke verbinding van Bergen op Zoom met de Belgische grens en Zeeland. Bij een onderzoek naar het aantal ongevallen dat zich hier binnen een tijdvak van drie jaar heeft voorgedaan, is het de A.N.W.B. ge bleken dat op de Antwerpse straatweg in Bergen op Zoom van 1 Januari 1953 tot 1 November 1955 in totaal 41 ongevallen hebben plaats gehad en op het gedeelte van de Antwerpse straatweg van Bergen op Zoomtot Korteven 21. Het slippen gebeurde zowel bij droog als bij nat weer. met een groot aantal gewonden en een aanzienlijke materiële schade tot gevolg. Uiteraard, zo stelt de A.N.W.B. vast, dient men bij deze door de politie gere gistreerde ongevallen vele tientallen slip partijen en bijna-ongevallen op te tellen, die niet ter kennis van de politie kwamen. Reeds in 1951 heeft de Bond bij de weg- beherende instantie aangedrongen op ver betering van deze uitermate gevaarlijke si tuatie. Nog datzelfde jaar heeft de Bond bericht ontvangen, dat de keibestrating zou worden verbeterd, doch tot op heden is dit niet gebeurd, ondanks het herhaalde aan dringen van de A.N.W.B. De Bond heeft thans derhalve wederom met klem verzocht de bestrating door een stroevere te vervan gen, terwijl het naar de mening van de A.N.W.B. tevens hoogst noodzakelijk is, dat er langs deze weg rijwielpaden worden aan gelegd en dat de onoverzichtelijke bochten worden verbeterd. Pas dan kan er sprake zijn van een doeltreffende gevaarsbestrijding op dit beruchte wegtraject, onderdeel van een zo belangrijke verbinding. Uw hand er maar eens op. de warmte blijft behouden. En voor de logé. Een rolop-matras met schuimplastic vul ling geeft gewoon op de grond uitgespreid een goede nachtrust enis ook te gebruiken als kampeermatras of om in Uw vacantie in een boot heerlijk te zonnen. En de dekens En wat dacht U van een dubbel flanellen deken met schuimplastic binnenvoering, die krimpvrij is en chemisch kan worden gerei nigd en een schuimplastic hoofdkussen. De matras, kussen en deken zijn stofvrij en zeer licht. Het spiraaldek met voering van schuim- plasticdat wederom hoog-isloerend is, zal ook goede diensten bewijzen evenals het warmte brengende bovendek van schuim plastic,verkrijgbaar in mot- en vochtvrije hoes, te gebruiken tussen matras en laken. Bij een schuimplastic matras, die al hoog- isolerend is, zijn spiraaldek en bovendek niet noodzakelijk. Echt de moeite wel waard om dit alles eens in de winkel rustig te gaan bekijken en te vergelijken. De prijzen zullen U meevallen van dit Nederlands product, dat o.a. wordt uitgevoerd naar Zuid-Afrika en Zuid-Amerika, België, Saoudi-Arabië en Italië, terwijl vele landen het speciale Neder landse recept wel gaarne zouden willen kopen. PAS OP DE DIEREN. 1. Bij het invallen van vorst denke men er aan de dieren zo veel mogelijk op stal te zetten. Schapen kunnen beter buiten blijven, maar dan moet er wel voor ge zorgd worden voor drinkwater en bij- voedering. 2. Het verdient aanbeveling om koeien die nog buiten zijn van een dekkleed te voorzien. Bijvoedering en drinkwater moeten worden verstrekt. De dieren moeten ook een beschuttende plek kun nen vinden (schuur of onderdak). 3. Het hakken van bijten is voor de vogels dringend noodzakelijk. Ze hebben soms meer behoefte aan water dan aan voed sel. Evenwel dat laatse is ook belangrijk. 4. Werp geen voedsel voor de vogels op de grond. Ze worden anders zo gemakkelijk een prooi voor de katten. Een voeder tafeltje kan gemakkelijk worden ge plaatst door een paaltje van 1,75 meter in de grond te zetten en een plankje er op met een richeltje er om heen. Rotte appelen en klokhuizen van appels en peren zijn vitamine voor de vogels. Geef de vogels ook gelegenheid om vet tot zich te nemen, b.v. door de z.g. „vet bollen", een klompje schapenvet, met wat vogelzaad er doorheen vermengd. Ook een halve kokosnoot aan een draadje opgehangen, zal dankbaar worden ge accepteerd. 5. Watervogels kan men ook dienen met fijngesneden groenvoer (b.v. boeren kool). Wij denken aan de meerkoeten. 6. Bij gladde wegen zet Uw paarden scherp. 7. Let op de waakhond. Haal hem bij hevige kou des avonds en des nachts in huis of in de schuur en als hij op de dag buiten is, geef hem dan zoveel mo gelijk bewegingsvrijheid. Geneest ruwheid en schraalheid ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement ft-xel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 ent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie, luc* tonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. - x 1

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1