AXELSE COURANT [emeenteraad van Axel. j. C. VINK nkering bi) abonnement. Axel ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 70e Jaargang No. 36 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. SPIERPIJN, SPIT... k3U. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 c«nl per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie, far «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein*, ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN 31 JANUARI 1956. Dinsdagavond kwam de Raad onzer gemeente voor eerste maal in 1956 in gpenbare zitting bijeen onder esidium van burgemeester van Oeveren. Met kennis- ving van verhindering was afwezig wethouder de jtter. Zonder kennisgeving was afwezig de heer qjlenaar. Wnd. secretaris de heer M. Oggel. Jij de opening dezer vergadering zeide de burge- eesterWij vergaderen vanavond juist op de dag aarop Prinses Beatrix 18 jaar wordt. Nu is een erjaardag onzer geliefde Prinses altijd belangrijk, maar eden wel dubbel nu zij niet alleen meerderjarig maar >vens lid van de Raad van State geworden is. Ik eb daarom gemeend zeker uit uw naam te handelen oor haar een telegram te zenden van deze inhoud „De gemeenteraad van Axel in vergadering bijeen senst U geluk met deze blijde en belangrijke dag". Daarna sprak de burgemeester de volgende nieuw- arsrede uit „Als wij op dit ogenblik en terugblik werpen op het jen onzer gemeente gedurende het jaar 1955 en jvens vooruitzien naar 1956, dan verdringen zich oor ons oog de problemen, voor welke onze van italiteit overlopende gemeente haar bestuur stelt. Dit moet óns tot blijdschap stemmen, want waar ten problemen zijn, is in deze maatschappij geen cht leven. Ondanks alle factoren, die belemmerend werken roeit onze gemeente. Dit bewijst reeds, dat haar roei een natuurlijke is niet kunstmatig aange- ueekt. Het onthouden van bouwvolume b.v. (een van de erste vereisten in deze tijd voor een levenskrachtige tmeenschap) vermag die groei niet te stuiten. Het linieme aantal der 25 toegewezen woningen is in particulier sector opgesoupeerd. Dit is ook oorzaak van de geringe bevolkings- jename, van 7856 tot 7868 inwoners. Wij hebben deze eze klacht met heel onze provincie gemeen. Een ander meer op de werkelijkheid gebaseerd ijtcem van toewijzing van bouwvolume zal mogelijk- (den kunnen bieden tot verbetering. En in deze zijn ij momenteel niet zonder hoop. Ten gevolge van het ontbreken van nieuwbouw is >t jaar 1955 voor de adviescommissie woonruimtewet trer van gemakkelijk geweest. et aantal woningzoekenden steeg gestadig en had p 31 December het aantal van 303 bereikt. In dit jntal zijn opgenomen 70 inschrijvingen van inwo- enden, 51 trouwlustigen en 65 aanvragen van elders jonenden, werkzaam in deze gemeente. Door het ont reken van bouwvolume is de situatie thans uitzicht- oos. In het bijzonder voor hen die een gezin willen lichten. Als gevolg van het tekort aan woonruimte konden lechts 39 vergunningen voor een woning verleend /orden aan hen die hier werkzaam zijn, doch elders lonen. Ten behoeve van de eigen inwoners werden 17 vergunningen verleend. Hierbij dient echter op- jemerkt te worden, dat dit aantal hoofdzakelijk tot tand gekomen is door ruil en opschuivingen. Met de nkele beschikbaar komende woningen wordt n.l. ge acht zoveel mogelijk gevallen tot een oplossing te irengen. De handeldrijvende middenstand ontplooide ook in et afgelopen jaar weer haar prijzenswaardige acti- liteit. Weer werden meerdere winkelpanden gemo derniseerd. Deze bevolkingsgroep blijft zich nog steeds beijveren om het publiek van Axel en omgeving in dit koop- en verzorginscentrum van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen met uiterste service ten dienste te staan. De industrie breidt zich uit, zowel de zware in dustrie in het Axelse gedeelte van Sluiskil, als de kleinere bedrijven te Sassing. Ten behoeve van enkele verkeersverbeteringen in de kom werden door U de nodige besluiten genomen. Ook verder dan de hoofdkom strekte de zorg van gemeentebestuur zich uit. In het kader van het uitbreidingsplan Spui werd aldaar de nodige grond aangekocht. De electrificatie van Rondeputten is zover gevorderd de contracten met belanghebbenden zijn afgesloten met de uitvoering kan worden begonnen zodra het materiaal is aangevoerd. De P.Z.E.M. heeft mede gedeeld daarmede de nodige spoed te zullen betrachten. Het z.g. boerderijenplan van de waterleiding is in onze gemeente gereed gekomen. De verzorging door het gemeentelijk gasbedrijf strek- zich verder buiten onze gemeente uit. De gasvoor- liening van Sluiskil-Oost, gemeente Terneuzen, werd r hand genomen. Het verkeer op de weg neemt nog steeds toe. Vooral op de spitsuren (aan- en uitgaan van scholen van de fabriek te Sluiskil) is bijzonder politie toezicht en regeling van het verkeer nodig. De toestand op de Buthdijk wordt steeds moeilijker, et plan tot verbreding van de weg naast het kanaal Axelse Sassing nadert het begin van uitvoering. Over het algemeen is het publiek te nonchalant in gedragingen op de weg. Er wordt niet voldoende aandacht geschonken aan de geplaatste borden, het geen meermalen schadelijke gevolgen heeft gehad. het dat zijn Door de politie werden 510 processen-verbaal op gemaakt wegens overtreding van de wegenverkeers wet en wegenverkeersreglement, waaruit wel blijkt, dat het nodig is, dat het publiek meer aandacht besteed aan de voorgeschreven maatregelen. Er kwamen twee ongelukken voor met dodelijke af loop bij twee botsingen kwamen ernstige gewonden voor en bij zes gevallen licht gewonden. In 32 ge vallen ontstond meer of minder belangrijke materiële schade. De wijze waarop de politie dit probleem aanpakt, verdient zeker een woor van waardering. Het scheepvaartverkeer aan de Axelse Sassing en te Sluiskil is belangrijk gestegen. Er kwamen 3065 schepen met een tonnage van 1.557.385 ton, hetgeen 236 schepen met 180.646 ton meer is dan in het voor afgaande jaar. De organisatie bescherming bevolking werd verder opgebouwd. Het aantal vrijwilligers nam belangrijk toe. De regionale diensten zijn compleet de plaatse lijke blokploegen behoeven nog aanvulling. Nog plm. 50 personen zijn nodig. Met de instructie van ver schillende diensten is een aanvang gemaakt. Het toeristisch verkeer neemt toe. De Jeugdherberg boekte ruim 5200 overnachtingen w.o. plm. 4100 Engelsen, d.i. ruim 3000 meer dan in 1954. Verdere plannen in verband met het toerisme zijn bij ons in voorbereiding. Ten aanzien van het onderwijs kunen wij op een zeer vruchtbaar jaar terugzien. De nieuwe u.l.o.-school met gymnastieklokaal werd afgebouwd en in gebruik genomen. Met de bouw van de nieuwe bijzondere lagere school te Spui en de nieuwe openbare lagere school in de kom der gemeente werd een aanvang ge maakt. De bouw van beide laatstgenoemde scholen vordert naar wens, zodat deze scholen naar verwacht mag worden, in de loop van dit jaar in gebruik zullen kunnen worden gesteld. Voor uitbreiding van de r.k. lagere school werd door U medewerking verleend. Naast de bouw dezer scholen, die een belangrijke verbetering voor de gemeente betekenen, mag niet on vermeld blijven de totstandkoming van de Wet op het Kleuteronderwijs. Ook deze wet is van zeer grote betekenis voor het kleuteronderwijs, dat tot nog toe slechts zeer moeilijk kon rondkomen. Thans zijn in de wet de normen neergelegd, volgens welke de kosten van het kleuteronderwijs door de overheid zullen worden vergoed. Aan de totstandkoming van een lagere technische school, waarvan U indertijd de noodzakelijkheid uit sprak, wordt door de inmiddels opgerichte vereniging gewerkt. De bouw van de landbouwhuishoudschool laat nog steeds op zich wachten. Van het onderwijs naar de financiën der gemeente is slechts een kleine stap, omdat in feite alles afhangt van de financiële mogelijkheden. Dank zij de medewerking van de hogere instanties was het mogelijk om in de dienst 1955 naast de ge noemde scholenbow ook nog andere werkzaamheden ter hand te nemen. Hiervan kunnen worden genoemd de verharding en gedeeltelijke ontsluiting van het parkeerterrein en de inrichting van een busstation, waardoor aan de onhoudbare toestand in de Noord straat een einde kwam. Wanneer de volledige ont sluiting een feit zal zijn geworden, zal blijken, welke grote voordelen dit terrein biedt, hoewel ook dan nog wensen overblijven ten aanzien van een rechtstreekse doorbraak noord-zuid als tweede punt, van zeer groot belang voor de hygiëne en de volksgezondheid moet worden genoemd de aanleg van het stamriool „West" en de gedeelte lijke sanering van de riolering. Weliswaar brengt de verbetering van de riolering tijdelijk overlast door modderige en slechte straten, doch dit tijdelijk onge mak weegt niet op tegen de voordelen van een goede, systematische riolering nu toch over de afvoer van vuil gehandeld wordt, kan als het ware in één adem worden genoemd de in gebruikstelling van de nieuwe roltrommel-vuilnisauto met gesloten vuilnisemmers. Axel is als eerste ge meente in Zeeuwsch-Vlaanderen in de gelegenheid geweest om een dergelijke vuilophaaldienst in te voeren een dienst, die door de uniforme, gesloten vuilnisemmers en door de gesloten roltrommel het aan zien der gemeente en de hygiëne ten zeerste ten goede komt. Ook op ander terrein mogen wij constateren, dat de gemeente haar plaats als centrumgemeente waardig is wij hebben dit jaar de helicopterverbinding Brussel- Zeeuwsch-Vlaanderen-Rotterdam gekregen, met als helihaven voor Zeeuwsch-Vlaanderen Axel. Over het resultaat van deze dienst, zowel wat de vluchten in deze winterperiode, als wat het aantal passagiers betreft, mogen wij niet ontevreden zijn. Waarschijnlijk is, dat de zomermaanden en een andere vliegdag deze dienst nog aantrekkelijker zullen maken verder zal straks met trots gewezen kunnen worden op een zeer behoorlijke bad- en zweminrichting in deze gemeente, terwijl ook een aanvang werd gemaakt met de verbetering van de ijsbaan en de aanleg van een openluchttheater. Voor het in 1955 bereikte mogen, ja moeten wij dankbaar zijn niet ontkend mag worden dat reeds zeer veel tot stand kon worden gebracht. Er blijven echter nog zeer veel wensen en vragen over. En dit zijn geen onredelijke vragen. Integendeel zij vloeien vanzelf voort uit de zich regelmatig voort zettende structuele verandering en groei van Axel. Zeer sterk moet worden betreurd, dat als gevolg van verschillende omstandigheden de financiën der ge meente nog steeds va ndie aard zijn, dat de ge meente zich niet in het gewenste tempo kan ont plooien. Ik behoef hierover niet verder uit te weiden, omdat een en ander uitvoerig is geschetst in hét voorwoord der gemeentebegroting voor de dienst 1956. Wel zou ik nog enkele dingen naar voren willen brengen, vragen, waarop ieder het antwoord weet, omdat dit antwoord een vanzelfsprekendheid is, doch waarvan de uitvoering met het oog op de financiële toestand niet zonder meer mogelijk is. Vragen, die zich als het ware dagelijks voordoen bij hen. die met het besturen der gemeente te maken hebben. Enkele hiervan zijn Kan in een snelgroeiende gemeente als Axel ge sukkeld blijven worden mte een openbare verlichting die welhaast meer aan de middeleeuwen, dan aan de moderne tijd doet denken Zou het niet gewenst zijn, dat in éénmaal deze ver lichting kon worden verbeterd, in plaats van in ge deelten, zoals om financiële redenen thans is gepland Moet het niet noodzakelijk worden geacht, dat de vele onbewoonbaar verklaarde woningen in de Oude- wijk en omgeving spoedig worden gesloopt en ver vangen door nieuwe, wélke aan de huidige eisen van bewoonbaarheid voldoen 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Is er ook geen grote behoefte aan kleine gezellige woninkjes waardoor niet in de eerste plaats „jaren aan het leven" van onze ouden, doch „leven aan hun jaren" wordt toegevoegd Doch dan zal er hiervoor tevens bouwvolume moeten zijn Zal het mogelijk gemaakt worden in de dringende behoefte aan woningen voor de grote en groeiende gezinnen te voldoen En, om van de ouderdom terug te keren naar de jeugd is het, nu in deze gemeente een tweetal voet balverenigingen levenslust en -kracht hebben getoond te bezitten, te veel gevraagd om o.a. een behoorlijke oefen- en speelterrein voor de Zaterdagvoetbalclub te verkrijgen Ook wijs ik op de behoefte aan een gelegenheid voor de diverse verenigingen om tijdens de avonden ook in de winter hun werk te verrichten. Dit zijn maar enkele vragen. Het kapitaalswerken- plan bevat er nog veel meer. Vragen die. zoals ge zegd, niet gezocht of onredelijk zijn, maar die zich opdringen die bij een aandachtig bekijken der ge meente als vanzelfsprekend naar voren komen Laat ik, wat dit gedeelte betreft, de hoop mogen uitspreken dat de hogere autoriteiten een open oog zullen hebben voor de vele en grote moeilijkheden, waarmede een structureel zo sterk veranderende ge meente als Axel te worstelen heeft, opdat U als Raad dezer gemeente en wij als dagelijks bestuur in alle opzichten in het jaar 956 kunnen doen, wat voor Axel nuttig en nodig is. In ieder geval, wij mogen constateren, dat wij iets gedaan hebben in 1955. Onze gemeente laat ook over dat jaar haar „footprints in the sand of time" na en dit spoor zet zich reeds voort in het nog zo prille, doch vol van beloften zijnde jaar 1956. Vervuld van hoopvolle verwachting zijn wij ook met heel ons volk op deze heugelijke 31e Januari 1956. De 18e verjaardag toch van onze geliefde kroon prinses Beatrix, voor wie, evenals voor heel ons volk, deze feestdag zo belangrijk en van uitzonderlijk gewicht is. Moge haar veelbelovend leven gespaard blijven en zich ook verder voorspoedig ontwikkelen ten zegen van ons volk en tot het geluk onzer Koninklijke familie. Ook U allen met Uw gezinnen en belangen wens ik in deze eerste vergadering veel voorspoed en geluk in 1956 toe". De heer P. A. Wondergem dankt namens de Raad de burgemeester voor zijn uitgesproken rede en de goede wensen. Wederkerig wenst hij als oudste raads lid de burgemeester met de zijnen het beste toe. Daar aan voegt hij de wens toe dat de samenwerking tussen de Raad en het College betoond ook in 1956 moge bestendigd blijven. De notulen der vergadering van 29 December j.l. werden overeenkomstig het toegezonden ontwerp aan de leden, goedgekeurd. De ingekomen stukken a. tot en met r. werden alle voor kennisgeving aangenomen. De mededelingen werden reeds in ons vorig nummer opgenomen, doch ontlokten aan de heer Oggel nog opmerkingen omtrent de toestand aan de Nieuwendijk, waarop de voorzitter antwoordde dat het nu aan de goedkeuring ligt of dit werk als vak in het riolerings plan als D.C.A.W.-werk uitgevoerd kan worden. Omtrent de bomen in de Oude wijk krijgt de heer Oggel nog te horen dat vermoedelijk deze zomer het rooien zal kunnen plaats hebben. In de verordening Reinigingsrechten (volgens raads besluit d.d. 30 Juni 1955 vastgesteld) worden vit Ged. Staten door de minister van binnenlandse zaken de volgende wijzigingen aangebracht, die ontleend zijn aan de adviezen van de Commissie voor de techniek der gemeentelijke belastingverordeningen en betreffen a. de omschrijving van de hardheidsclausule b. de vernietiging of verbetering van ten onrechte of te hoog opgelegde aanslagen c. de navordering van te weinig geheven belasting d. het voortduren van de invorderingsplicht van de gemeente-ontvanger na niet-invorderbaarverklaring door de gemeenteraad. Aldus werd besloten. Eveneens namens de minister van binnenlandse za ken werden veranderingen betreffende redactionele punten van ondergeschikt belang voorgesteld in de Kindertoelageverordening,n.l. in artikel 1sub b, onder 2, wordt belpaald wat onder de bezoldiging wordt verstaan bij arbeidscontractanten. Ged. Staten willen dat deze bepaling wordt aangevuld, zoals voor andere ambtenaren, met een zin, waaruit blijkt dat de va- cantie-uitkering niet meetelt voor de berekening van de kindertoelage. Hoewel zulks in de practijk in de arbeidsovereen komst geregeld wordt, bestaat er geen bezwaar aan het verzoek van Ged. Staten te voldoen. Het schrap pen van het getal 1948 is bij een vorige wijziging aan de aandacht ontsnapt, waarom dit nu wordt gedaan. Ook deze wijzigingen werden overeenkomstig boven staande richtlijnen aangebracht en goedgekeurd. Daarna kwamen aan de orde a. Wijziging van het Alg. Ambtenarenreglement b. Wijziging Arbeidsovereenkomstenverordening. a. Tegen e bij raadsbesluit van 30 Augustus 1955 vastgestelde wijziging van het Alegemeen Ambtenaren reglement hebben Ged. Staten en de minister van bin nenlandse zaken enige bedenkingen. Bij de bedoelde wijziging van het reglement is o.m. de vacantie-uitkering opgenomen in de rechtspositie regeling. Bij het samenstellen van deze wijziging ih de rijksregeling gevolgd. Daarin was toen nog niet opgenomen de bepaling, dat de vacantie-toelage ook berekend moet worden over de kindertoelage en de kindertoeslag en dat een deel der vacantie-uitkering als vaste en het andere deel als tijdelijke toelage moet worden beschouwd. Thans wordt verzocht het besluit in die geest aan te vullen. b. Bij schrijven van 13 December 1955 maken Ged. Staten en de minister van binnenlandse zaken enige opmerkingen over de bij raadsbesluit van 30 Augustus 1955 vastgestelde wijziging van de arbeidsovereen komstenverordening. De regeling betreffende de vacantie-uitkering is niet volledig en behoeft aanvulling met een bepaling dat deze uitkering ook berekend moet worden over de kindertoelage en de kindertoeslag, terwijl ook opge nomen moet worden een bepaling dat de vacantie- uitkering ten dele als een vaste en ten dele als een tijdelijke uitkering moet worden aangemerkt. Tegen deze aanvulling bestaat bij B. en W. geen bezwaar en deze wijzigingen werden vervolgens over eenkomstig het voorstel vastgesteld. In de nieuwe salaris- en loonverordening 1955 is, als gebruikelijk, het bedrag van de beloning voor de gemeentegeneeskundigen verhoogd met eenzelfde per centage als is gelschied voor de andere in de staat C, behorende bij die verordening vermelde functies. Ged. Staten delen, mede namens de minister van binnenlandse zaken mede bezwaar te hebben tegen het bedrag, omdat dit abnormaal hoog wordt geacht voor de te verrichten prestaties in verband met het feit dat er drie gemeentegeneeskundigen zijn. Gevraagd wordt het bedrag dat voorheen gold te handhaven. Naar aanleiding daarvan merken B. en W. op. dat het in de bedoeling ligt binnenkort de instructie voor de gemeentegeneeskundigen te herzien daar deze in de loop der jaren verouderd is. De taak der geneeskundigen is, voor wat de armen- practijk betreft, sedert enige jaren gewijzigd in ver band me de invoering van het ziekenfondsbesluit. Enige tijd na de invoering van deze regeling zijn de armlastigen vrijwel alle bij het ziekenfonds verzekerd, terwijl ook de minvermogenden grotendeels verzekerd zijn, in welke kosten de gemeente bijdraagt. Bij de herziening van de instructie ligt het in het voornemen ook deze beloning aan een beoordeling te onderwerpen. In afwachting van het binnenkort te verwachten voorstel bestaat er geen bezwaar aan het verlangen Ged. Staten te voldoen. Ged. Staten maken bezwaar tegen het raadsbesluit van 8 Maart 1955, waarbij werd besloten van de heer E. A. van Waes-Boodts te Westdorpe aan te kopen een oppervlakte van 8 c.a. grond op de hoek Zee straat-Weststraat voor 2500.^- inclusief schadeloos stelling wegens wijziging van de verbouwing. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1