AXELSE COURANT Voor de Sowjet verbruiker wordt ook 1956 een triest jaar Pantalons en Sportcolberts VOETBAL - OVERZICHT .J VWrijf Kou en Pijn Frankering bi) abonnement, Axel WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 70e Jaargang No. 35 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE Het komende jaar, het 38ste onder com munistisch bewind, belooft in de Sowjet-Unie wederom voor de gemiddelde verbruiker een triest jaar te worden. Ondanks de beloften van de Sowjet autoriteiten dat 1956 een jaar zou worden, waarin de verbruikers over voldoende goederen zouden kunnen beschik ken, blijkt uit officiële statistieken uit Mos kou dat de huidige tekorten aan voedsel, kleding en andere dagelijkse behoeften zullen blijven voortduren. De toezeggingen, die ex- premier Georgi Malenkow in 1953 heeft ge daan in een rede voor de Opperste Sowjet zijn nog niet ingelost hij zeide daarin o.m. dat tegen 1956 ,,de stroom van alle ver- bruiksgoederen. voor de bevolking aanzien lijk zou zijn toegenomen". In de begroting voor de Sowjet Unie voor het jaar 1956, die onlangs door de minister van financiën, Arsene Swereow, werd toe gelicht, wordt een investering van slechts 27.000 millioen roebel in uitzicht gesteld ten behoeve van de lichte industrie en de levens middelenindustrie die sector van de eco nomie. die 'in hoofdzaak voor de verbruiker produceert. Dit betekent een daling ten op- chte van 1954 met 10.500 millioen roebel .1 de lichte 'industrie en een vermindering met 1900 millioen roebel ten opzichte van 1955. Weinig bemoedigend voor de Sowjet burger is ook de besnoeiing van de uitgaven op agrarisch gebied ten opzichte van de beide voorafgaande jaren in 1954 en 1955 was hiervoor een bedrag van 73.400 resp. 65.200 millioen roebel uitgetrokken tegen dit jaar slechts 56.600 millioen roebel. Een ander slecht voorteken was de aan kondiging door de minister van een voor genomen verhoging van de omzetbelasting met 16%, een belasting op levensmiddelen en andere verbruiksgoederen, als gevolg waarvan de arbeider in de Sowjet Unie zo weinig voor zijn loon kan kopen. Deze be lasting, die gelegd wordt op de door de re gering voor destaatswinkels vastgestelde prijzen, betekent voor de huisvrouw in de Sowjet Unie dat zij 12,60 roebel f 11,90) moet betalen voor een kilo vlees, 26,75 roe bel 25,20) voor een kilo boter, 9,90 roebel ƒ9,65) voor een kilo suiker, 2,20 roebel (ƒ2,10) voor een liter melk en 69 kopeken (66 ct.) voor een ei. De huisvrouw mag zich zelfs gelukkig prijzen wanneer zij deze arti kelen op de kop kan tikken, nog afgezien of zij ze kan betalen, aangezien zij soms maan denlang niet te krijgen zijn. Wanneer zij op de „vrije markt" koopt worden haar prijzen gevraagd die twee tot zesmaal boven het officiële prijspeil liggen. De Sowjet regering heeft in de voort durende schaarste en hoge prijzen van de levensmiddelen aanleiding gevonden in de afgelopen jaren herhaaldelijk diverse plannen te lanceren ter verhoging van de productie, onder meer een plan tot het in cultuur bren gen van woeste gronden, waarbij de Sow- jets een oproep deden op de jeugd om „vrij willig" graan te gaan verbouwen in uitge strekte steppe-gebieden in Kazakhstan, het Oeralgebergte en Siberië. Toen dit pro gramma in 1954 bekend werd gemaakt werd er in de gehele wereld door landbouwdes kundigen met grote belangstelling kennis van genomen, aangezien deze streken volgens de weerstatistieken slechts in twee van de acht jaar voldoende regen krijgen om een goede oogst op te leveren. In 1954 was de oogst in deze landen goed maar in 1955 uiterst matig tn de situatie kon alleen worden gered dank zij een overvloedige oogst in de Oekraine. Eén van de dingen die de voormalige pre mier Malenkow het volk voor 1956 had be loofd was betere kleding, maar in 1955 kost te een goedkoop katoenen manshemd 66 roebel 62,70) een paar kunstzijden sokken 10 roebel (ƒ9,50) en een wollen costuum 1100 roebel 1045.Ondanks deze bui tensporig hoge prijzen kunnen zekere krin gen in de Sowjet Unie, b.v. bestuursleden van de communistische partij, zich de weelde veroorloven goed gekleed te gaan maar ook alleen wanneer er kleding verkrijgbaar is en dat is niet vaak het geval. In Moskou hoort men dan ook wel eens zeggen het is altijd gauw te merken wanneer het lente is, want dan hangen de winkels vol met winterkleren. Ook op andere wijze moeten d? arbeiders zich een aderlating laten welgevallen, n.l. door in te schrijven op de z.g. vrijwillige uitgifte van staatsleningen. Ofschoon er tot dusver nog niet bekend is gemaakt welk be drag de Sowjet Unie dit jaar verwacht te krijgen door middel van dit soort leningen 'is uit officiële cijfers gebleken dat de in schrijving in 1955 tweemaal zo hoog was als in 1953 en 1954 en dit is een veeg teken voor 1956. In de Sowjet pers wordt openlijk toege geven dat de huisvesting over het algemeen onbevredigend is te noemen. Ofschoon de Sowjet-burgers volgens wettelijk voorschrift recht hebben op 5 vierkante meter woon ruimte per persoon, komt men aan dit mini mum nauwelijks toe. Het gemiddelde gezin bewoont een éénkamer-woning en deelt de keuken, badkamer en toilet met andere be woners van het gebouw. Door waarnemend premier Lazar Kaganowitch werd eind 1955 toegegeven dat „de situatie in de huisvesting nog onbevredigend is". Op ander gebied is de toestand niet veel beter. In het nummer van 6 Januari j.l. werd in de Prawda, het officiële orgaan van de Communistische Partij, vermeld dat in tal rijke steden de ontwikkeling van de open bare diensten verre ten achter is bij de be hoeften van de bevolking". Als voorbeeld noemde de Prawda de stad Imsk en schreef dienaangaande „De bevolking is er sterk toegenomen, maar de openbare diensten zijn bij verre niet aan de behoeften van de ar beiders aangepast de riolering is onvol doende, er worden wel nieuwe riolen aan gelegd. maar in' een veel te traag tempo. De stadstram en de autobusdiensten function- neren slecht en vele straten zijn niet ver hard". Het blad vermeldde voorts dat er in een stad in diezelfde streek „al gedurende drie jaar een openbare zwem- en badinrich ting in aanouw is, maar dat de voltooiing zelfs nog niet in zicht is". Zeer grote sortering in Telefoon 773 AXEL v weg met DAMPO ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. enAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie, lor «onden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleln^ ldvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat Iedere regel meer 12 cent extra. ECLAME-BLAD PLUVIUS WAS SPELBREKER. Onvolledig Axel bedwong M.O.C. bijna een uur. Een groot deel van het op de Zeeuwse velden te spelen programma moest in het afgelopen week-eind wordenx verschoven naar gelegener tijd en stond. Tal van velden waren dan ook volkomen onbespeel baar en voor de 2e klasse ging alleen het op Brabantse bodem te spelen programma door. Ook in de 3e klasse werd het repertoire voor meer dan de helft bekort en de in beide afdelingen op het vinkentouw zittende concurrenten zagen de kopploegen met ruime cijfers hun (positie verstevigen. 2e klasse B K.N.V.B. M.O.C.Axel 30. Met een drietal invallers voor Deij, Stockman en L. Jansen trokken de oranje-witten naar koploper M.O.C. dat op spil de Rijk na volledig binnen de lijnen verscheen. Aanstonds ontwikkelde zich na het aanvangssein een aantrekkelijke partij, waarbij het betere technische veldwerk tot een ge decideerd overwicht van de thuisclub leidde. De Axelse verdediging was echter in prima conditie en bleef telkens heer en meester op haar helft. Het was vooral keeper de Danschutter, die onder de Axelse lat weer een topvorm ontpopte en in moeilijke situ- atie's telkens uitkomst bracht. Talrijke hoekschoppen schiepen dreigende gevaren voor de Axelse veste, maar qp vaak fenomenale wijze wist de Danschutter in uiterste instantie redding te brengen. Zijn beide part ners in de verdediging, Brugge en vooral ook Schelle- man stonden hem trouw terzijde en ruimden resoluut op, terwijl Jonkman weer als rechtse kanthalf de ver dediging vaak uit penibele situaties redde. Deze speler is er de laatste wedstrijden dan ook bijzonder goed in. Toen éénmaal de bal buiten bereik van de Danschutter van de paal terug ketste zorgde hij voor het verdere transport en wederom was een kans voor M.O.C. om zeep gebracht. Aan de overzijde wist de eveneens uitmuntende doelman de Rijk, die heel wat minder werk te verzetten kreeg, gepasseerd zijnde toen hij uit zijn doel gelokt was op even briljante wijze redding te brengen. Onder grote spanning verstreek op deze wijze de eerste helft waarin het aantal door M.O.C. genomen hoekschoppen opliep tot negen en met een blanco score kwam de rust. De inzet van de tweede helft was vol belofte. De Axelse voorhoede, die ditmaal weer in een finaal ge wijzigde opstelling speelde, toonde zich agressiever, doch het schortte aan de nodige afwerking der aan vallen. Het schot faalde telkens, doch dit valt ook te begrijpen, nu er drie spelers opereerden in de aanval die of op een andere plaats gewoon zijn te spelen of in deze regionen in technisch kunnen te kort schieten. Als na acht minuten spelens H. Dieleman op de linkervleugel een geheide kans krijgt, gaat deze door het falend schot teloor. De Axelaars blijven zich ge ducht weren, maar als na een Axel-aanval na 12 min. spelens een pass van rechts voor de voeten van Ver- paaien komt kogelt deze op zeer beheerste wijze de eersteling in de alleruiterste benedenhoek van het doel en M.O.C. heeft de leiding (10). Onweerstaanbaar kwamen de Bergenaren terug en de Axelse defensie doorstaat nu een hevige druk, zodat het vier minuten later door Nefs 20 wordt. Dit doelpunt schudt de Oranjehemden nog eens wakker en, fel reageerden onze stadgenoten nu met enige goed opgezette aanvallen, zodat ook een drietal hoekschoppen geforceerd werden, waarvan er twee achter de palen b landden. Het ver schil blijft tamelijk groot en in technisch opzicht kon deze zeer verzwakte Axelse ploeg onmogelijk tot de graad van gelijkwaardigheid komen. De gastheren speelden in technisch opzich' een halve klasse beter en, na 38 minuten is het alweer Vergaaien die bij een fraaie rechtse aanval oppracbtige wijze met een for midabele kopstoot buiten bereik van de Danschutter een juweel van een doelpunt het mooiste van de wedstrijd maakte (3—0). In de laatste miunten is het Schelleman die één der Bergse voorwaartsen wat te hardhandig vloerde en de arbiter weer naar de beruchte stip. De Axelse doel man was echter paraat en keerde de ingeschoten penalty door die corner te stompen en zo kwam het einde van deze toch lange tijd boeiende wedstrijd. De kansen waren te ongelijk en een volledig Axel zou ongetwijfeld een gunstiger resulaat geboekt hebben in dit zeer sportieve dueh Rood-WitDongen 22. De gasten zijn één punt rijker uit deze ontmoeting weergekeerd en schijnen zelfs eerder aanspraak op dewinst te hebben gemaakt dan de thuisploeg. Er is dus wel sprake van herstel in de Dongen-gelederen. Dit was dan ook duidelijk zichtbaar door een heel wat betere ^pelverdeling„ waardoor menige doelrijpe kans ontstond. Echter was het fantastisch goede keeperswerk van Breugelmans een struikelblok voor Dongen en zo werd het dubbel, blank aan de pauze. Ook in de tweede helft was Dongen gevaarlijker doch het was rechtsbuiten van Dijk die voor Rood- Wit de leiding wist te nemen door de reserve-doel man van Dongen te passeren (01). Dongen riep nu alle hens aan dek en trok met man en macht ten aanval. Gevaarlijke aanvallen volgden elkaar snel op en door Kouters kwam Dongen na 22 miunten in de tweede helft aan de gelijkmaker terwijl Oerlemanes zijn club even later aan de reeds lang verdiende lei ding hielp (1—2). De strijd werd nog feller en span nender en Rood-Wit zette nu ook alles op alles. Bij het verstrijken van de laatste minuten gelukte het aan Buurstede gelijk te maken en zo kwam Rood-Wit nog net aan de helft van de buit. D.E.S.K.Goes 53. Op een lastig bespeelbaar- terrein werd in Kaatsheuvel weer een sensationele match gespeeld. Daar waar Goes verschijnt, hetzij thuis of elders, zijn de doelpunten goedkoop. De Goesse ploeg heeft dit seizoen kennelijk korfbal- adspiratie's. Reeds spoedig na het begin trof een kogel van Moens doel (01). Daarop miste van Boxtel een penalty. Net voor de pauze was het Mosse- vxeldt die de gelijkmaker voor de thuisclub scoorde. In de tweede helft ontplooide D.E.S.K. een over tuigende technische veldmeerderheid. Door van Gooi en Triest luidde de score dan ook aldra 31. Bij een valpartij tijdens een onoverzichtelijke scrimmage voor het Kaatsheuvelse doel constateerde de arbiter een strafschop en Moens maakte geen fout door de achter stand te verkleinen. Doordat de Zeeuwse ploeg zicht baar vermoeid en uitgespeeld raakte konden Triest en Ghabot de score nog hoger opvoeren, doch in de slot-acte gelukte het Moens zowaar nog de hattrick te .verrichten en daarmede kwam aan deze doelpunten- rijkf strijd een einde. De stand in de 2e klasse B luidt nu M.O.C. 13 11 1 1 42-16 23 R.A.C. 13 7 5 1 34-21 19 Internos 15 8 i. 5 31-26 18 Middelburg 13 6 4 3 32-16 16 D.E.S.K. 14 7 1 6 30-30 15 Rood-Wit 15 4 5 4 23-26 13 W.V.O. 12 3 5 4 23-22 11 Hulst 13 4 3 7 31—46 11 Goes 12 4 2 6 48—46 10 Axel 13 3 4 6 24—34 10 Dongen 14 2 3 9 23-45 •7 Roosendaal 11 2 1 8 20-32 5 3e klasse D K.N.V.B. TerneuzenHontenisse 37. Met cijfers die aan •duidelijkheid niets te wensen overlaten heeft Hontenisse de iroodzwarten nog wel op eigen terrein overtuigend aangetoond, waar Abraham de mosterd heeft van daan «gehaald. Deze Terneuzense debacle en nog wel de tweede achtereenvolgende nederlaag tegen stuerrtploegen toont wel dat het in de Terneuzense geitderen niet klofpt. Reeds in de eerste helft waren de gasten sterker en hoekten daardoor aan de rust een 1—2 voorsprong. Na de thee kwamen de blauw-witten eerst recjit los en in een minimum van tijd hadden Bax en zijn mannen hun voorsprong vergroot tot 1 4, waarmede het pleit zowat beslecht was. De gasten hielden er het tempo in en nadat eerst Klouwers de achterstand nog wist te verkleinen tot 24 voerde Hontenisse de score op tot 2—6. Uit een penalty wist Terneuzen nog een derde doelpunt temaken maar ook de gasten vonden daarna nog éénmaal het net en zo leed Ter neuzen op eigen veld een verpletterende nederlaag.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1