DDD UIT ONZE OMGEVING AXEL GEMEENTERAADSVERGADERING. De Axelse gemeenteraad zal op Dinsdagavond 31 Januari 1956 te 7 uur in openbare zitting ten gemeente huize bijeenkomen ter behandeling van de volgende agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Wijziging verordening reinigingsrechten. 4. Wijziging kindertoelageverordening. 5. Wijziging van a. het algemeen ambtenarenreglement b. de arbeidsovereenkomstenverordening. 6. Wijziging salaris- en loonverordening 1955. 7. Wijziging raadsbesluit tot grondaankoop van E. A. van Waes-Boodts. 8. Intrekking raadsbesluit d.d. 30 Augustus 1955 tot bouw en exploitatie autoboxen ten behoeve van rijksdiensten^ 9. Verzoek van de K.N.A.C. om financiële steun. 10. Verkoop bouwgrond aan de heer J. A. F. Schut te Terneuzen. 11. Bouw en verhuur restauratie met kantoor bij busstation annex publieke toiletten. 12. Vaststelling bestemmingsplan ex. artikel 35 der woningwet in verband met de voorgenomen sa nering van de Oudewijk en omgeving. Naar aanleiding Van in vorige raadsvergaderingen gedane vragen en inlichtingen wordt blijkens de prae- adviezen het volgende aan de raadsleden medegeseeld Ter voldoening aan de indertijd bij delegatie-besluit gestelde voorwaarde, dat B. en W. op 13 December 1955 hebben besloten, aan de heer Jac. Overdulve, Julianastraat 79, alhier, te verkopen een perceel bolw- grond aan de Kanaalkade, groot 185 ca. voor de iprijs van 5,50 per ca. Op de vraag van de heer C. van Bendegem wordt medegedeeld, da tin het kader van de wegverbetering binnen afzienbare tijd ook de plaatsing der straatver lichting op Sassing een wijziging zal ondergaan, terwijl tevens gedacht wordt aan een andere soort verlichting. Het ligt in het voornemen van B. en W. in dit ver band ook de brandduur bij de nodige wijziging van het contract, met inachtneming van de geuite wens onder het oog te zien. De heer Maas wordt verzekerd, dat indien er tuin grond is uit te geven, zeer zeker met de belangen van de volkstuinders, die door verkoop van het ter rein-gedeelte van het gasbedrijf gedupeerd worden, rekening zal worden gehouden. De heer Gerris wordt medegedeeld dat een inhaaj- verbod bij de fabrieken te Sluiskil, indien, daartoe aanleiding bestond, zou moeten worden vastgesteld door de rijkswaterstaat. Afgezien van de wenselijkheid van een zodanig verbod wijzen B. en W. er op, dat deze weg tir de naaste toekomst zal worden verbreed en achten het niet gewenst de instelling van een in- haalverbod voor bepaalde uren voor die korte tijd te bevorderen. Verder krijgt de heer Gerris nog te horen, dat bij het nstellen van een stembureau op de Sassing slechts de direct omwonenden voldoende gebaat zouden zijn. Bovendien zou dit consequenties meebrengen ten aan zien van andere buitenwijken. Hte geringe aantal stem gerechtigden per buiten-district maakt dit onver antwoord. Ten slotte krijgt dit lid nog ten, antwoord dat bij in overweging zijnde voorzieningen nabij het busstation ook wordt gerekend met de behoefte aan een openbaar De heer Oggel verneemt, dat als straks de straat verlichtingscontracten met de N.V. P.Z.E.M. moeten worden herzien, ook aan de brandduur der lantaarns op het Fort aandacht zal worden besteed en dat de Nieuwendijk is begrejpen in een vak van het riolerings plan, dat reeds als D.C.A.W.-werk is aangevraagd. Mocht de goedkeuring te lang op zich laten wachten, dan ligt het in het voornem envan B. en W. dit ge deelte eerder als vrij werk te verbeteren. De heer Pijpelink wordt er van op de hoogte ge steld dat het Spuipad eerstraags weer een kuur zal ondergaan. De zienswijze van B. en W. ten aanzien van het rooien van bomen in de Oudewijk is niet gewijzigd, wordt aan de heer Oggel medegedeeld. Ten slotte verneemt de heer de Feijter, dat het Szydlowski-plein nog een, jaar na de oplevering in onderhoud is bij de aannemer. Het is thans nog te vroeg om de putten reeds te lichten. FEESTAVOND VOOR JEUGDVOETBALLERS. Op de bovenzaal van café ,,'s Lands Welvaren" het clublokaal der V.V. Axel was Woensdagavond meer in het bijzonder voor de juniores en pupillen., alsmede de ouders een feestelijke samenkomst ge arrangeerd, waartoe het Cabaret-ensemble van Huib van Meurs uit Haarlem was uitgenodigd. Een bom volle zaaj was aanwezig. Bij de opening constateerde de voorzitter der jeugd commissie dat de V.V. Axel" thans op de goede weg is met de opleiding van jonge spelers. Met een gloed volle qpiwekking tot de jonge garde om onverpoosd op deze ingeslagen weg voort te gaan, besloot de heer Peeters zijn korte openingswoord. Door Jopie Keijzer en Ko van der Wel werd daar op deze prettige avond ingeleid, waarbij laatstge noemde optrad als conferencier, terwijl de eerste er aldra met zijn accordeon de goede stemming in wist te brengen. Aldra zong de ganse zaal uit volle borst mede en dit tweetal oogste da nook veel bijval. Huib van Meurs trad op in de creatie van Peter Pech en dit optreden, sloeg buitengewoon in. Na de pauze werd door de voorzitter der V.V. Axel de heer Jan Dieleman een toespraak tot de jongeren en hun ouders gehouden, waarin hij wees op de op voedende kracht die van de beoefening van de sport en wel in het bijzonder de voetbalsport uitgaat. De sg>ort kweekt karakter en kameraadschap en heeft nog meer algemeen vormende eigenschappen. De ouders behoeven zich niet ongerust te maken ajs zij hun kinderen aan de vereniging afstaan, die er borg voor zal zijn dat zij later een behoorlijke plaats in de samenleving kunnen innemen. Daarna verscheen Jopie Keijzer opnieuw en bracht een keur van de laatste populaire liedjes ten gehore. Als klap op de vurpijl viel te memoreren het op treden van Ko van der Wel als Spaanse zangeres. Rondgaande door de zaal bij dit optreden was een dubel succes het resultaat van dit herhaalde ver schijnen voor et voetlicht. mimiek begeleide nummers. Deze werden zo natuur getrouw gebracht dat de meeste toehoorders in de overtuiging verkeerden dat zij door de „zanger" voor de microfoon werden vertolkt. eD jonglerende clown Hans Cordon was in zijn vak een specialiteit en leverde prestatie's die van be roepsklasse waren. De andere Johnny (Hoebe) tcad o|p als snelteke naar, terwijl hij na de pauze verbluffende staaltjes van goocheltrucs met speelkaarten vertoonde. In samenwerking met de R.A.O.-combo-band onder leiding van Piet Noordijk bracht Ton v. d. Bosch een muzikaal repertoire dat af was, terwijl de goochelaar Huib van Meurs kwam ook nogmaals terug met Williando de gevarieerdheid van het programma ver een zeer komiek nummer, waarbij de lachspieren ge ducht in beweging kwamen. Ko van der Wel kwam vervolgens als imitator voor het forum. Hij bootste waarlijk allergrappigst de sternen van Clinge Doorenbos, Willem van Capellen, v. d. Mandere en meerdere andere natuurgetrouw na. De heer Peeters was bij het einde aller tolk toen hij het gezelschap van Meurs dank bracht voor hetgeen zij ten beste haden gegeven. Geen vaarwel, maar een tot weerziens was het besluit van de voorzitter waar op alle aanwezigen ten hoogste voldaan huiswaarts togen. GOUDEN BRUILOFT. Zaterdag j.l. vierde het echtpaar Herwegh, wonende aan de Walstraat alhier het heugelijke feit van de 50-jarige echtvereniging, hetwqlk door een H. Mis van Dankbaarheid plechtig werd herdacht. Reeds in de morgenuren vertoonde de Walstraat een feestelijke aanbiik daar talrijke buurtbewoners de vlaggen hadden uitgestoken. In de vooravond bracht de harmonie „Concordia" in het Gezellenhuis, welke tot feestzaal was ingericht^ de beide oudjes in tegenwoordigheid van de talrijke ■kinderen en kleinkinderen, hen een serenade, waarbij door de heer J. S. J. Wijna namens het bestuur geluk wensen werden uitgesproken. Een zoon van de jubilarissen dankte de harmonie voor het huldebetoon, de hoop uitsprekend, dat het korps bij het diamanten bruidfeest weer terug moge keren, doch dan in fraaie uniform gestoken. Vanwege de buurtbewoners werd velerlei belang stelling, ook door stoffelijke blijken van medeleven, met het krasse echtpaar betoond. ONTSPANNINGS AVOND VOOR DE RESERVEDIENSTEN. Evenals vorig jaar had Woensdagavond in de grote zaal van „Het Centrum een feestelijke contact-avond plaats voor eenheden van de Reservediensten. Als toen was ook nu weer het R.A.O.-variété-ensemble onder leiding van kapitein Van Ewijk uit Den Haag met de verzorging van deze vrolijke contactavond voor onze'vrijwilligers belast. Reeds om die redenen grootte evenals de voor de verbindende tekst zorgende conferencier die zich na de pauze ontpopte als een Italiaanse tenor met een voorbeeldige vertolking van „Torna e Sorriento" en „Mama". Een knal-lachsucces leverde de opvoering van een één-acter „De Drieling" door het trio Nol Stanowski, Tom Hakkers en Gerard Oort. Dit werd een echt stemmingsnummer voor een jaarlijkse avond als deze en gedurende een kwartier heeft „Het Centrum" dan ook op zijn funderingen gedaverd vanwege de on onderbroken, lach-uitbarstingen. Aan het einde werden kapitein van Ewijk met zijn kunstzinnig ensemble dank gebracht en lof toege zwaaid voor hun bij herhaling geslaagd optreden. Door kapitein van Banning werd ten slotte een be geesterend slotwoord uitgesproken, waarin de inlei dende opwekking van majoor Speek nog eens op kern achtige wijze werd onderlijnd en nogmaals werd op gewekt tot trouw aan Koningin en Vaderland. Aan gaande de a.s. verwezenlijking van de Delta-plannen knoopte deze spr. hieraan de wens vast, dat dit mooie deel van ons land spoedig door een vaste oeverver binding met overig Nederland zal worden verbonden, tot versterking van de eeuwenoude band tussen het Zeeuwsch-Vlaamse volk en het Oranjehuis. Met het eerste couplet van het Wilhelmus, dat staande door alle aanwezigen gezongen werd, ging daarop deze welgeslaagde en keurig verzorgde avond uiteen. „EERSTE ZEEUWSE VLASSPINNERIJ". Productie wordt stopgezet. De directie van de Nederlandsch-Indische Suikerunie bericht, dat zij besloten heeft de productie van de „Eerste Zeeuwsche Vlasspinnerij" te Axel per 1 Maart stop te zetten in afwachting van nader te nemen maatregelen, waarover het bestuur zich beraadt en waarover te zijner tijd mededelingen zullen volgen. In het verslag over 1954 der N.I.S.U. wordt ge meld, dat de vlass,pinnerij in dat jaar een, saldo-verlies had van 160.957.— - en dat het door onvoldoende aanbod van personeel niet mogelijk was de productie te vergroten, doch dat met de afzet geen moeilijkheden werden ondervonden en alle pogingen in het werk gingen wij vol verwachting naar „Het Centrumm werden gesteld om het bedrijf op rendabele basis te Immers, het vorig jaar was een hoogstaande avond ten brengen. beste gegeven door de diverse jeugdige krachten die een selecte ploeg vormden van zeer gevarieerde sa menstelling. De goede naam van kapitein van Ewijk en zijn manschappen deed ons ook nu weer een soort gelijk eerste-rangs-programma verwachten en daarin bleken wij niet te zijn bedrogen. De gewestelijke commandant van de Nationale Re serve, majoor Speek uit Goes, begroette de aan wezigen uit Axel en, omliggende plaatsen met een gloedvol woord van welkom, inzonderheid de artisten met hun kapitein, alsook de verdere aanwezige ©ili- taire en civiele autoriteiten. Daaronder bevonden zich kapitein van Banning, als commandant van de 3e Luchtweer-groep, de kapiteins de Haas, als districts- comandant der Kon. Marechaussee, Stoorvogel van de Rijkspolitie en Fassaert van'het district O. Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nationale Reserve e.a. Ook de burgemeesters der gemeenten Terneuzen, Hontenisse en Zuiddorpe waren onder de belangstellenden, zomede de heer J. Francke, in diens kwaliteit van plaatselijk secretaris van „Steun Wettig Gezag" e.a. In zijn openingswoord, drukte majoor Speek er zijn spijt over uit dat in verband met de des anderendaags te houden vergadering met bespreking van het Delta- pan enige burgemeesters verstek moesten laten gaan. Spr. constateerde het wel jammer te vinden in deze gezellige bijeenkomst te moeten oewagen van de heer sende „Jan Saliegeest" in zeer brede kring. Men waant zich in een zeer gelukkige tijd in een wereld zonder enige dreiging. Deze periode duurt nu al jarenlang en men is er door in een sfeer van aangename rust en gezapigheid geraakt. Spr. kwalificeert het als een „rust-roest"-periode Maar achter het IJzeren Gor dijn is de toestand enigszins anders en daar verheugt men zich over de hier heersende mentaliteit. Het is koren op hun molen 1 Vooral nu het in Genève weer zo gelopen is, dat de Russen als een uitstekend ge slaagd feit naar deze conferentie verwijzen, omdat er in feite niets concreets gebeurd is. Spr. verwacht van Zeeland, waar de christelijke beginselen nog standpunt-bepalend zijn, juist begrip en inzicht, opdat men hier het gevaar niet onder schatten zal en de diverse diensten als Nationale Re serve, K.L.D. e.a. de nodige prioriteit zal verlenen. Hij wekte daartoe als slot van zijn inleiding met grote geestdrift qp, waarna hij het woord gaf aan het en semble onder kapitein van Ewijk. Ingeleid door de conferencier Mario Rigetti traden achtereenvolgens op de beide accordeonisten de „Frontalini's" met een reeks van populaire nummers, een uitstekend debuut In een non-stop-tempo vervolgden daarna een twee tal Johnny's, n.l. de negerzanger Johnny Olson met enige bekende songs, die met sonoor basgelid werden vertolkt en een uitstekende vocale prestatie vormden. Hetgeen wij van deze zanger verder hoorden stem pelde hem tot een buitengewone kracht in dit selecte ensemble. Zijn creatie van een, Engelse „zangeres" was een zeer unieke prestatie, maar even overweldigend was het applaus dat hij oogstte met enige bij wijze van BELANGWEKKENDE CAUSERIE OVER „REMBRANDT". In het torenlokaal van de Ned. Hervormde Kerk alhier had Donderdagavond onder de auspiciën van de culturele commissie der Ned. Herv. Kerk in Zee land, een zeldzaam boeiende causerie plaats over onze onvergelijkelijke grootmeester der schilderkunst „Rem brandt" door de heer J. F. Schultink uit Amsterdam. Deze specialiteit op het gebied van de beeldende kunst wist het gehoor in dit sfeervolle zaaltje bijeen gedurende drie uren dermate te boeien en in stijgen de aandacht gevangen te houden dat de avond als het ware omvloog en het einde voor velen nog veel te vroeg kwam. Door de vertoning van een zeer groot aantal reproductie s van de beroemdste meesterstukken werd deze van een unieke deskundigheid blijk gevende voordracht nog ge|perfectionneerd aan aantrekkelijk heid. Deze talentvolle spreker, die naast kunstkenner bij uitnemendheid zich ook een, woordkunstenaar „par excellence" betoonde, gaf bij de illustratieve opnamen via de camera van de allerbeste portretten en etsen door hem vervaardigd een indrukwekkend beeld van diens onvergelijkelijk vakmanschap dat in zijn genre en opvatting nooit geëvenaard of overtroffen werd. Het begon met een biografie over 's meesters leven, huiselijke omstandigheden en, wederwaardigheden, die klaar bewezen dat ook hem „niets menselijks vreemds" was. Hij is ook niet op een molen geboren, doch in de „Wettensteeg" te Leiden. Als zoon van de wel gestelde Harmen Gerritsz. van Rijn trok hij op 14- jarige leeftijd naar de universiteit. Zijn aanleg kwam echter aldra tot uiting en al spoedig zocht hij zelf zijn weg. Door het fortui n van zijn goede Saskia van Uylen- burg met wie hij op 28-jarige leeftijd huwde, waren zijn eerste huwelijksjaren vrij onbekommerd en ont wikkelde zich zijn begenadigd kunstenaarschap tot een volkomenheid die hem in staat stelde in 1642 een op dracht te vervullen tot het schilderen van het wereld beroemde onder de onjuiste naam van „Nachtwacht" bekende doek, voorstellende een compagnie schutters van kapitein Frans Banning Cock. In dit (oorspronke lijk 65 cm. bredere stuk) heeft hij een symphonie van kleur, licht en schaduw-effecten geschapen, zoals wel nimmer, door een meesterhand is in beeld gebracht. In details gaf de begaafde causeur een toelichting om trent de in glanzend licht of diepe schaduwen ver zinkende partijen, die op sommige plaatsen een zekere nonchalance Vertonen,toegeschreven mede aan de ziekte van zijn in datzelfde jaar overleden gade. Dit jaar was een mijlpaal in zijn kunstenaarsloopbaan. Talrijk zijn de portretten ook nadien van zijn vrouw Saskia geschilderd. Zij overleed in de maand waarin de „Nachtwacht" voltooid is. Zijn werk verkreeg na die tijd een meer zwaar moedige stemming, waartoe zijn diep religieuze ge aardheid geweldig bijdroeg. De „Emmaus-gangers de „geschiedenis van Tobias", „de drie bomen", de z.g. „Honderd guldensprent" e.a. werden uitvoerig besproken en in deze ongeëvenaarde proeven van etskunst is het volmaakte meesterscha|p allerwege on loochenbaar. Met de komst van Hendrikje Stoffels in zijn huis en leven is de weerspiegeling daarvan ook in zijn werk te vinden. Grootser en monumentaler maar tevens somberder en onrustiger. Zijn portretkunst is van een geniaal gehalte en ontelbare malen heeft hij op gevoelige wijze zijn zoon Titus en ook Hendrickje Stoffels op het doek ver eeuwigd. In zijn laatste levensperiode hervond zijn kunste- naarschap weer de rust en bezonkenheid, die eigen lijk het kenmerk zijn van zijn godsdienstig innerlijk en die dit ook van zijn talrijke zelfportretten als het ware doen afstralen. De laatste levensperiode, nadat hij ook zijn zoon Titus heeft moeten missen en ten slotte met zijn dochtertje Cornelia alleen achterblijft, wordt door ar moede gekenmerkt. Zelfs tegenover een Amsterdamse burgemeester (Jan Six) en zijn schuldeisers moet hij worden gevrijwaard. Zijn grootste scheppingen (na de pauze werden, o.a. nog de „Anatomische les", de „Staalmeesters", David en Saul" en vele andere be roemde stukken en etsen besproken) stempelden- hem om zijn warmte van coloriet tot één der grootmeesters van alle tijden. Nadat de spreker zijn briljante causerie had be ëindigd werd een overvloedige gelegenheid tot ge- dachtenwisseling geschonken, waarbij tevens nog een groot aantal reproducties werden bewonderd en door de causeur in finesses werden toegelicht. Een zeldzaam mooie en hoogst leerzame avond, zoals wij nog niet meemaakten, op het terrein van de beeldende kunst Die der culturele commissie tot grandioze eer, maar de wegblijvers tot bezinning moge stemmen Hier viel Kunst met een grote K te be leven en genieten. AXEL ZOALS HET LEEFT EN WERKT. Zo zou men de Donderdag en Vrijdag in de Chr. Fröbelschool aan de Ds. Jan Scharpstraat vertoonde film kunnen noemen, die op initiatief van de Chr. Gem. Zangvereniging „Asaf" alhier de vorige zomer met medewerking en inschakeling van een groot aantal plaatselijke verenigingen werd vervaardigd. De medewerking toen vanuit alle schakeringen der Axelse gemeenschap betoond viel te loven. Thans is dan het moment gekomen dat Axel zoals het reilt y zeilt in het 'ageltjkse leven en in organi satorische verband, op het witte doek te aanschouwen valt. Honderden en honderden maakten hiervan ge bruik en ook in schoolverband werd de film door honderden kinderen bezichtigd. Alweer ging dit ini tiatief van „Asaf" uit en wederom komt deze ver eniging daarvoor een pluim toe. Want deze film is een interessant document dat Axel in de jare 1955 voor ogen tovert en als zodanig ook nog aan een volgende generatie kan worden ver toond. Natuurlijk is deze film een eenvoudige plaatse lijke weergave van het alledaagse leven en het werk dat ook onze gemeenschap als hoogste deugd moet sieren. Prettig is het om al die bekende gezichten zonder uiterlijk vertoon of enige ophef gade te mo gen slaan. De kinderen op de scholen, zowel als de ouden van dagen, de hartslag van de arbeid op straat, akker en in werkplaats of fabriek, het spreekt tot U als Axelaar. Bovendien zijn de grappige momenten daar, die voor de nodige afwisseling zorgen en het geheel nog attractiever maken. TIROLER-AVOND VAN „CONCORDIA". Der traditiegetrouw zal ook dit voorjaar weer een ontspanningsavond worden georganiseerd ten bate van het Instrumentenfonds van de harmonie „Concordia" en wel op de data 20 en 22 Maart a.s. Onder de beproefde leiding van de heer Tiersen is door „Concordia's Toneel-ensemble" er de laatste jaren naar gestreefd steeds iets nieuws en iets anders te brengen. Ook met deze uitvoering is dit weer het geval en thans is men reeds aan het instuderen bezig voor een Tiroler-avond, in welke naast een speciaal muzikaal programma een toneelspel zal worden ge boden dat geheel in Tiroolse sfeer en aankleding zal worden gebracht. Als stuk is hiervoor gekozen het in Oostenrijks Tirol zich afspelende familie-drama „Liefde is geen Speelgoed." Afgaande op de laatste daverende successen, van dit toneel-ensemble belooft dit weer een geheel aparte, boeiende en zeker niet minder succesvolle ontspannings-avond te worden. «f j» Krabben en peuteren maakt de rlll lfl- kwaal steeds erger. De helder n-i#c ltn vloeibare D.D.D. dringt diep ln Ullalall de poriën door, doodt de ziekte- kiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP SCHOOL-VERKEERSEXAMEN. Op voorstel van de commissie eenheid in de ver- keers-examens, zal voor de leerlingen van de diverse lagere scholen alhier het verkeers-examen 1956 ge houden worden op Dinsdag 6 Maart a.s. Dit betreft dan het schriftelijk examen. Het practische gedeelte zal daarna worden afgenomen. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 Januari 1956. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings (bed. H. Avondmaal), 2.30 uur Vic. S. den Blaauwen (bed. H. Avondmaal en Dankzegging). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2