AXELSE COURANT De vrouwen van ons Koningshuis Mm De Koninklijke reis naar de West. J. C.VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 28 JANUARI 1956 70e Jaargang No. 34 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG V Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. t Ideaal voor ieder die brieven schrijft! BIJ DE 18e VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES BEATRIX. In 1813 werd Nederland een Koninkrijk en door vorsten uit het Huis van Oranje als koningen geregeerd. Maar met Willem III stierf de laatste koning en nu wordt al langer dan een halve eeuw de plaats op de troon ingenomen door een vrouw. De traditie zal worden voortgezet door Prinses Beatrix, die op 31 Januari a.s. haar 18e verjaardag viert en meerderjarig wordt, Lid van de Raad van State en dus zich gaat voorbereiden op haar taak als Neerlands toekomstige Koningin. De trits van Nederlandse koningen biedt een merkwaardig, boeiend schouwspel. Daar is Willem I, „Vader Willem", met een door zettingsvermogen soms grenzende aan hoof digheid, levend op de scheidingslijn tussen twee werelden. Technisch, economisch, is hij vooruitstrevend, politiek conservatief, voor stander van het autocratisch koningschap. Dat is de tragiek van zijn leven geweest daardoor is hij als een teleurgesteld man ge storven op het gebied van handel en nijver heid miskend door de behoudzuchtigen, op het gebied der staatkunde bestreden door de vooruitstrevenden. Toch getuigt heel zijn leven van een hoge plichtsopvatting, een daadwerkelijke liefde tot zijn land, die hem in zijn stervensjaar nog met groots gebaar 10 millioen gulden deed schenken ter conso lidatie van 's lands ontredderde financiën. Na hem komt Willem II, de uitermate populaire held van Waterloo, vóór alles mi litair vooral ook door zijn Russische echt genote sterk in zijn opvatting van het auto cratisch koningschap. Maar ook hij geeft deze persoonlijke idealen en zelfs op ver rassende wijze prijs, als de revolutiegolf van 1848 hem overtuigt van de onweerhoud- bbaarheid der nieuwe staatkundige denk beelden. Onder zijn regering kan Thorbecke dan het constitutionele koninschap voorbe reiden. En ten slotte de militante, indrukwekkende figuur van Willem III, ook nog wortelend in het verleden, schoorvoetend toegevend aan de volksinvloed, de triomf latend aan dezelfde Thorbecke, maar door alles heen zich vast verbonden wetend met zijn volk en soms zelfs impulsief handelend door zijn ge hechtheid aan dat volk. Hij wordt een tragi sche figuur als de een na de ander zijn drie zonen en zijn vrouw hem ontvallen en hij alleen komt te staan. Dan lijkt het einde van het Huis van Oranje nabij. De Regentes. In een nieuwe toonaard klinkt het Oranje lied bij het optreden van Emma van Wal- deck-Pyrmont. Een hoog plichtsbesef moet haar geleid hebben toen zij, het 21-jarig meisje, in het huwelijk trad met de toen 62- jarige koning. En dat plichtsbesef had zij nodig toen haar na het overlijden van haar gemaal de zware taak ten deel viel ons land te regeren als Regentes, in naam van haar minderjarige dochter Wilhelmina. Maar met haar komt ook de keer, want zij aanvaardt ten volle en welbewust de con sequenties van het constitutionele koning schap. Wie zal zeggen hoe ver haar voor beeld van invloed is geweest op de wijze,, waarop later Koningin Wilhelmina deze lijn zou doortrekken Koningin Emma, eens het vreemde Duitse prinsesje, werd een natio nale figuur, een geliefde figuur en nog leeft de herinnering aan haar voort in een der meest nobele humanitaire ondernemingen, de bestrijding van de t.b.cde Emma- bloem Op 18-jarige leeftijd komt dan een jonge Koningin aan de regering. Al spoedig staat zij voor grote en moeilijke beslissingen. Tij dens de Boerenoorlog verdient zij de ere naam van ,,de enige Man op de troon in Europa", als zij door de Britse blokkade heen de oude Paul Kruger laat ophalen door een harer oorlogsbodems. Dan komt de eer ste wereldoorlog en ook toen toonde zij zich beslist en kordaat, ten volle respecterend de grenzen van haar bevoegdheden, maar ook binnen die grenzen het uiterste gevend. Moeilijke na-oorlogse jaren, miskenning, vijandigheid tegenover haar Huius. Dan, na een korte periode van nieuwe waardering en aanhankelijkheid, de zwaarste slag de gang in de ballingschap, slechts nog van verre afstand in staat haar volk moed in te spreken. Hier ook weer diezelfde merkwaardige tweezijdigheid. Enerzijds een staan op haar prerogatieven, anderzijds het vermogen zich zelf volkomen weg te cijferen, het ontroe rendst bewezen in haar terugtreden en plaats maken voor haar koninklijke dochter. Toen heeft het Nederlandse volk, tijdens de ont roerende hulde op de Dam, geprobeerd aan zijn Koningin veel goed te maken. Maar het staat nog diep in de schuld bij deze waarlijk koninklijke vrouw, die haar regering begon met de woorden van haar vader„Oranje kan nooit, nee nooit genoeg voor Nederland doen Moeder en dochter. Wat Koningin Wilhelmina tè veel moest missen, viel Koningin Juliana in overvloed ten deel, de warme, diepe menselijke gene genheid van haar onderdanen. Weer schaart heel Nederland, ongeacht godsdienstige of politieke overtuiging, zich rondom de troon, beseffend dat deze het bindend element vormt in onze door zovele schotjes en schut tingen ingedeelde samenleving. Haar moeder heeft haar reeds jong in contact gebracht met haar volk en zij stu deerde als een „doodgewone" studente in Leiden, reed met de tram naar huis. En deze koningin heeft zich willen doen kennen aan haar volk, telkens weer wan neer zij sprak en openhartig maar indrin gend, dat volk confronteerde met dc proble men die haar verontrustten en ook dat volk verontrusten moesten. Bij de vrouwen uit ons Koningshuis treft ons dan ook een diepe religieuze zin. Ko ningin Emma openbaarde die in iiaar leven. Koningin Wilhelmina sprak dapper haar ge loofsbelijdenis uit bij het standbeeld an Gaspard de Coligny, in het hartje van Parijs. Koningin Juliana heeft telkens weer haar overtuiging uitgesproken, dat „God lief te hebben boven alles en de naaste als zich zelf" alléén de oplossing kan brengen voor alle vraagstukken die de wereld verdelen en doen lijden. De diepe ernst, geheel vrij van iedere pose, waarmee deze koninklijke vrou wen voor haar geloof uitkwamen, snoerde zelfs de spotters de mond. De Kroonprinses. En nu wordt Prinses Beatrix 18 jaar. Op die leeftijd aanvaardde haar grootmoeder de regering. Zij heeft een zonnige jeugd gehad, zij heeft de vrijheid genoten, zoals noch Emma, noch Wilhelmina noch Juliana die ooit gekend hebben. Maar thans, meer dan ooit zal de Plicht op haar afkomen, de plicht van een constitutionele vorstin die ze straks zal moeten zijn. En ons Nederlandse volk is door Koningin Juliana verwend. Het wil niet slechts een koningin, die het kan eerbiedigen, het wil de kans krijgen pesoonlijke sympathie, genegenheid, liefde naar haar te doeh uit stralen. Men zal Prinses Beatrix gadeslaan, wach tend op de kans, die zeker voor haar komen zal. De kans om de Mens Beatrix te leren kennen. Dat zij haar taak als vorstin zal vervullen, daarvoor staan de historie en het heden van haar, die haar voorgingen, Ne derland borg. Maar wil zij die taak vervul len en er gelukkig bij zijn, dan moet zij zich gedragen weten door de diepe sympathie van het Nederlandse volk. Eerbied en ach ting worden door haar geboden als Kroon prinses thans, maar daar ver bovenuit gaat de persoonlijke genegenheid, die haar Ko ninklijke Moeder zich op zo geheel eigen wijze heeft weten te verwerven. Als Prinses Beatrix in het spoor van haar Moedert reedt en zich laat leiden door de principes die het leven van Koningin Juliana beheersen, dan zal haar de liefde van een volk tegenklingen uit de zegenbede fff U zeeg'ne God Hij stelle U tot een zegen (Nadruk verboden) Lk. Deze film geeft ons een beeld van de ge hele 3-weekse reis van het Koninklijk Paar en na de flitsen van de heenreis per vlieg tuig maken we de intocht mee en raken onder de indruk van het geweldig enthou siasme, waarmede de bevolking haar vorstin begroet. Plechtig is het moment, dat de Koningin haar boodschap uitspreekt in de bijzondere zitting van de Staten der Neder landse Antillen. Feestelijke stemming is er ook in de avond uren door de sprookjesachtige illuminatie. Een waar sieraad van decoratieve verlich tingskunst is de Emma-brug, waarop veel kleurige lampjes tijdens het in- en uitvaren een fascinerend spel met de gebouwen op de achtergrond spelen. Maar dit is nog slechts het begin. Men ziet alle belangrijke feiten zijn oog voorbij gaan, alles in prachtige kleuren en vertoond in grootbeelcUprojectiede onthulling van het autonomie-monument, een oogstfeest, waarbij de bewoners in felkleurige, exotische costuums gestoken de vruchten van het land meedragen. Na Curasao volgt het eiland Bonaire, het eiland der flamingo s, om vandaar de sprong te beginnen naar het eiland beneden de wind Aruba, bekend om de aldaar geves tigde Amerikaanse Olie Maatschappij, die door de Koningin en Prins in ogenschouw wordt genomen. Ook toeven wij aan het palmenstrand, Palmbeach, waar vele toeristen hun vacantie komen doorbrengen. Twee dagen na hun aankomst verlaten Koningin en Prins het eiland om hun reis voort te zetten langs de drie bovenw'indse eilanden; St. Maarten, Saba en St. Eustatius. Saba is een klein paradijs en het berg achtige gebied is rijk aan landschapsschoon. Het bezit geen natuurlijke haven en de lan ding is een avontuur op zichzelf, maar ook de Koningin en Prins worden veilig door de branding geloodst. Op St. Eustatius zorgt een steeldrumband voor origpinele welkomstmuziek. Na dit ver blijf volgt de overtocht naar Suriname. Groot is ook hier de vreugde der be volking over het eerste bezoek dat een re gerend Vorstin van Oranje aan dit thans ook gelijkwaardige gebiedsdeel van het EEN BOEIENDE KLEURENFILM VAN LAND EN VOLK VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN EN SURINAME. Koninkrijk der Nederlanden brengt en er tien dagen zal verblijven. Evenals op de Antillen is de bijzondere en histarische zitting van de Staten van Suri name van uitzonderlijke betekenis de aan wezigheid van de Vorstin is een plechtige be zegeling van de voortzetting der samenwer king tussen Nederland en Suriname. En dan komt de dag, waarop het Ko ninklijk Paar vanuit Paramaribo zijn eerste bezoek brengt aan het binnenland. Met een dieseltrein wordt een tocht gemaakt naar Kabel, een nederzetting van de Bosland creolen. Het is een fascinerende tocht door het tropische oerwoud Vervolgens zijn wij getuige van de in scheping in de corjalen voor de boottocht naar de bosnegerdorpen. Uit de boten en uit de wouden langs de oevers klinkt het ge luid van de tam-tams, waarmee de komst van de Vorstin van dorp tot dorp wordt doorgegeven en het vermengt zich met het ruisende water der stroomversnellingen. Aan boord van de ertstanker „Prospector" maakt de Koningin een tocht over de Cot- tica-rivier naar het Marowijne-district, in het oostelijk deel van Suriname, naar de Bauxiet- industrie, waar deze belangrijke delfstof ge reed gemaakt wordt voor verscheping. In de hoofdplaats Albina, hebben zich de bewoners van het Marowijne-district ver zameld, waaronder ook een groep van 60 Wajana's, een Indianenstam, die pas een jaar geleden ontdekt werd Op de achtste dag reizen de Koningin en de Prins met de „Willem van der Zaan' naar Nickerie, in het uiterste noordwesten om allereerst Wageningen, het centrum van de rijstcultuur die zich reeds zodanig heeft ontwikkeld, dat Suriname in eigen behoefte kan voorzien en zelfs reeds kan exporteren, te bezoeken. Na Nickerie komt Coronie aan de beurt, het district der wuivende palmen en daarna komt het Saramacca-district aan de beurt, met de hoofdplaats Groningen, waar de Vorstin op Oosterse wijze wordt in gehaald. Op de voorlaatste dag van het verblijf brengen de Koningin en Prins een bezoek aan het Lelydorp-plan, even ten zuiden van Paramaribo, waar men enige tijd geleden een GEVAARLIJKE SITUATIE IN DE RIJKSWEG ROOSENDAAL—BREDA. Het punt waar de weg uit Zegge uitmondt op de rijksweg RoosendaalBreda, levert voor het verkeer een gevaarlijke situatie op. Vanuit de richting Roosendaal is de zijweg uiterst moeilijk waarneembaar, hetgeen al verschillende malen in verband met onver wachte manoeuvres van weggebruikers die hiervan het gevolg waren, tot ongevallen aanleidng heeft gegeven. Ten behoeve van het verkeer naar Zegge en Oudenbosch en tevens ter markering van dit gevaarlijke punt, heeft de A.N.W.B. hier onlangs een wegwijzer geplaatst. Voorts heeft de A.N.W.B., die van oordeel is, dat de bomenrijen langs de rijksweg het uitzicht voor het verkeer uit de richting Zegge zeer ernstig belemmeren, de rijkswaterstaat voor gesteld een aantal bomen ter weerszijden van het aansluitingspunt te verwijderen en de zich daar bevindende haag over de volle lengte laag te houden. Ten slotte acht de A.N.W.B. het gewenst dat de as van de rijksweg over enige afstand ter weerszijden van het punt van samen komst gemarkeerd wordt door een ononder broken witte verkeersstreep. MOEILIJKHEDEN BIJ HET VEER KRUININGENPERKPOLDER. Naar aanleiding van vele klachten die de A.N.W.B. heeft ontvangen over het be schadigen van auto's tijdens het oprijden van de veerboot KruiningenPerkpolder, heeft de Bond zich tot de rijkswaterstaat ge wend met het verzoek om hier maatregelen tegen te treffen. De rijkswaterstaat heeft de Bond bericht, dat bij het in gebruik stellen van de ver lengde veerboot „Dordrecht" inderdaad is gebleken, dat het oprijden moeilijkheden met zich bracht. Was vóór de verlenging de af stand van het dek tot de waterspiegel vrijwel gelijk aan die der andere veerboten, thans is die afstand vooral bij ongunstige water stand groter geworden. Het blijkt tech nisch zeer moeilijk te zijn in deze toestand verbetering te brengen, zodanig, dat bij het oprijden van de andere veerboten geen be zwaren gaan optreden. De rijkswaterstaat heeft de A.N.W.B. echter toegezegd maat regelen te zullen nemen, teneinde de be schadiging van motorvoertuigen tot een mi nimum te beperken. „MYXOMATOSE-IMPORTEUR" ZEER MILD BEHANDELD. Het laatste bedrijf in het myxomatose- drama heeft onlangs gespeeld voor een Frans hof van beroep. De inmiddels 81-jarige ge leerde, Armand Delille, die door het inenten van twee konijnen op zijn landgoed, ver antwoordelijk is voor de verspreiding van konijnenpest in geheel West-Europa, ver scheen voor zijn rechters. Er werden twee schadevergoedingseisen behandeld, die door particulieren waren in gesteld. In het ene geval werd 50 schade vergoeding toegekend, hoewel de betrokkene f/10.000 had willen hebben en in een tweede geval werd niets toegewezen. Vele boeren beschouwden dit rechtsgeding als een proef proces. Dat de rechters zo mild waren tegen over Delille heeft veel kwaad bloed gezet. Het hof van beroep oordeelde echter dat Delille veel schade heeft vroorzaakt doch dat hij anderzijds het aanrichten van veel schade heeft voorkomen. De konijnen, aldus het hof, vormen vanouds een plaag voor de boeren, w'ier gewassen zij beschadigen. om de bevolkingslandbouw te stimuleren sociologisch experiment begon. Men heeft er Hindoestaanse, Creoolse en Javaanse boeren bijeengebracht. Na de volgende ochtend een monument in Paramaribo onthuld te hebben, vindt des middags het afscheid plaats op het vliegveld Zanderij. Met de koninklijke standaard in top en nagejuicht door de Surinamers op het vliegveld, vliegt de machine enkele ogen blikken later boven de tropische oerwouden van Suriname, waar een bevolking dankbare herinneringen bewaart aan het bezoek van haar Vorstin en de Prins. Met begrip voor het juiste evenwicht is op talloze plaatsen in deze Polygoon-Profilti- productie opgenomen in Polycolor, een kleurenprocedé vervaardigd in Polygoon s kleurenlaboratorium aandacht besteed aan de bijzondere aspecten van land en volk, zodat deze film ons een unieke gelegenheid biedt om dit niet-Europese deel van het Koninkrijk beter te leren kennen. Een koninklijke kleurenfilm, die alle lof verdient ABONNEMENTSPRIJS: Lowe nummer* 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEXTENTIEPllUS: 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. inr» xonden Mededelingen 20 cent per m.m. Klein^ idvertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regel* 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1