Tussen Koh - I - Noor en Langspeelnaald. Blijf meester IVOROL: De Tandpasta van standing DIAMANT TREFPUNT VAN MYSTERIE EN KEIHARDE WERKELIJKHEID. tniu acweest van kostbaarheid en schoon" Edelste» .ijn door alle eeuwen ™<cke wercU, om(lave„ 2,0 me« de Perzen, troonde op een gouden.zrfe_e v,rsierd, 9r„o, ontzag in. Als de edelstenen. Allerheiligste van lernsaletn's tetnpe! binnen- hogepriester nan h"J Jc ko5tbate stt„e„, de robijn, topaas en «ma trad droeg hi, he,Utors ame,is, je chry5„,iet, ragd, de karbonkel, saf de Heer raadpleegde hief hij hoog naar het onyx en jasmijn. En als 9 Toemmin, de schoonste edelstenen die de aangezicht van Jahweh de Uenm en treden gebieden open en met de specerijen en andere genotmiddelen kwamen sieraden en edelstenen naar de grachtenpaleizen waar de Indiëvaarders statie hielden. Toen de oosterse landen gaandeweg onder suprema tie van westerse mogendheden kwamen, werd ook hun kostelijke kroonbezit opge nomen in de schatkamers van onze keizers en koningen. Zo werd de legendarische Koh-I-Noor de „Berg van het Licht" waarvan reeds rond 1300 wordt melding ge maakt, toegevoegd aan de Britse kroon juwelen. Industrie. Langer eizen maakten ze, die diamanten, robijnen, topazen en smaragden. Ze voer den het oosterse mysterie tot de westerse werkelijkheid. Lange reizen jawel, maar er werd tevens een andere afstand over brugd, en afstand die misschien nog groter was, In 1819 werd voor het eerst „draad getrokken" door een gaatje in een diamant. Op de aloude eigenschap waarvan de dia mantbewerkers al eeuwenlang weet hadden de ongeëvenaarde hardheid, werd een nieu- v/e toekomst opgetrokken. De diamant, die tot dan toe een monopoliepositie innam in de schatkamers dere delen, kon gaandeweg no bele diensten gaan bewijzen aan de gehele gemeenschap. Niet als siersteen maar als stuk gereed schap. En zo zijn er in onze dagen maar heel weinig industrieën waar de diamant geen ingang heeft gevonden. Goed 80% van de jaarlijkse „oogst" van de diamantvelden wordt tot treksteen, beitel- of boorpunt ver werkt. Diep in de aarde, waar nieuwe kolen- lagen worden opgespoord, boort de diamant zich een weg door de hardste rotswanden. Hoog in de lucht dankt het vliegtuig een deel van zijn zekerheid aan de feilloos werkende diamantgereedschappen welke nodig zijn om belangrijke onderdelen hun zuivere vorm te geven. En thuis, in iedere gloeilanmp, plukt ge 's avonds de vruchten van de via trek- stenen getrokken volframdraad. Suikerkorrel. Andere wegen, nieuwe wegenEen diamantje dat nog kleiner is dan een suiker korrel, kreeg als „steunpunt' een sleutel positie bij de geluidsproductie. Schiep de phonographische industrie in de moderne langspeelplaat een uiterst perfecte geluids drager en ontwikkelde de radio-industrie een geheel daarop ingestelde weergave-appara- tuur, de schakel tussen deze beide delen, de afspeelnaald.d iende derhalve aan de hoog ste eisen te voldoen. De tijd waarin grove stalen naalden min of meer als schrapende beitels fungeerden behoorde tot een ver ver leden. De saffier verrichtte uitstekende diensten, maar de diamant die door een nog aanmerkelijke grotere hardheid langduriger dienst zou kunnen doen, was tot nu toe practisch onbenut gebleven. Kon deze no belste en tegelijk kostbaarste der edelstenen \gjeschi\kt worden bevonden om deze ge wichtige functie te vervullen op de ontmoe tingsplaats van de prestatie van het radio toestel en de kwaliteiten van de langspeel plaat Zouden de in verhouding tot de prijs van de saffier altijd nog belangrijk hogere aanschaffingskosten een redelijke en ge noegzame baat hebben Deze en tal van andere problemen stonden voor bij een langdurige researcharbeid in de laboratoria. Men kwam tot de conclusie dat bij diamant inderdaad de gunstigste elemen ten aanwezig waren mits aan bepaalde voor- Waarden zou worden voldaan. Hardheid. scoop getest. De plaats voor de boring wordt zorgvuldig gemarkeerd. De steen wordt zui ver gecentreerd en in de boormachine ge plaatst. Een holle boor met een diameter van 0,3 millimeter de dikte van de toekom stige diamantnaald Jsegint zijn werk. draaiend in de diamantpoeder dat wordt toegevoegd en dat het eigenlijke slijpen ver richt. Drie metalen boortjes, tezamen 100 mm. lang, zijn totaal opgesleten als de acht tot twaalf uur, dat het slijpproces duurt, om zijn. Dan heeft men een stift van 0,3 mm. dikte bij een lengte van 1,7 mm. Hiervan kunnen twee langspeeldiamanten worden ge maakt. Dat geeft een betere mogelijkheid tot over Uw zenuwen. Neem p Mijnhardt's Zenuwtabletten aarde te bieden had Magische krachten. Door de gehele historie trekken edelstenen een flonkerend spoor. De Bijbel verhaalt er van de kronieken van machtige dynastieën gewagen-van treffende voorbeelden en wie zich verdiept in sagen, mythen en legenden, wie zich vermeit in sprookjes ontmoet fa cetten en schakeringen van de „steen der wijzen" tot de schatten uit „duizend-en-een nacht" waartoe het „sesam open u de sleu tel was. Fantastische verhalen vlocht men rond hun afkomst en magische krachten werden aan stenen toegekend. Van hun wor- dinq wist men oudtijds weinig af. Men had er geen behoefte aan. Ze dienden immers tot sier. luister bij te zetten en wie zou het wagen die sluier van geheimzinnigheid te rukken van datgene wat slechts aan ^be- voorrechte nobelen voorbehouden was T alisman. Bijgeloof verhief ze tot de functie van talisman. Zo kregen de tekens van de die renriem ieder hun eigen steen, werden de namen van maanden begeleid met eigen Kleu rige tinteling, kregen zelfs de dagen van de week en de vier-en-twintig uren van de dag een edel symbool. Landen verwierven ze a s kenteken en er ontstond een taal der edel stenen zo als er ook een taal der bloemen was gevormd. Men hechtte een heilzame wer king aan edelstenen bij ziekten en aldus werd het mysterieus aureool dat om de legenc iri- sche edelsteen kwam te hangen zelfs sterker dan de eigenschappen van onvergankelijk heid, schoonheid en zeldzaamheid, sterker dan de felste flonkering. Kroonjuweel. Vanuit de oudste wingebieden in India verspreidde de rijkdom zich langs de hoven van sultans, maharadja's en nizzams. Koop lieden uit het westen bevoeren de kusten van verre gewesten, ontdekkingsreizigers legden tot dan toe door Europeanen onbe- Door zijn hardheid heeft de diamant een zeer tienmaal zo lange levensduur als de saffier-afspeelnaald. Synthetische saffier, zo als ze gebruikt worden bij de fabricage van langspeel-saffieren, heeft geen verontreini gende insluitels maar is volkomen homogeen. Eerste eis w.as dus dat ook de langspeel- diamant van een dergelijke homogene samen stelling moest zijn daar anders breuk of on regelmatige slijtage met alle nare gevolgen van dien zou kunnen optreden. Daar het vervaardigen van diamant langs synthetische, weg vooralsnog in een zeer experimenteel stadium verkeert en bovendien kosten met zich brengt die vele malen hoger zijn dan de prijs die men moet betalen voor het natuur product is men aangewezen op de „echte steen. Schijnbaar voor de hand liggend zou het zijn wanneer men de suikerkorrelkleine langspeeldiamanjes ging vervaardigen uit af- val'dat bij de fabricage van trekstenen of het kloven van sieredelstenen resteert. Schijn baar voordelig maar allerminste de no dige zekerheid verschaffend. Derhalve boort men in de Philips Treksteenfabriek in Val- kenswaard de naalddunne stiften voor de langspeeldiamanten uit de „gesloten kristal Baren jawelen diamant dient met dia mant te worden geboord want er is geen product dat diamant in hardheid evenaart. In microns. Nauwkeurig wordt die volle steen te voren vlak geslepen tot een plaatje met een dikte van 1,7 millimeter onder de micro- houvast bij het slijpen van de naaldpunt dan als men per stuk zou werken. Meen ech ter niet dat men in Valkenswaard dat wer ken met tientallen millimeters een heksentoer vindt. Daar is een micron een duizendste millimeter een zeer hanteerbaar begrip en de wanddikte van het holle boortje dat zo veel mogelijk diamant moet sparen opdat uit de steen het grootst mogelijke aantal naalden kan worden geboord, heeft naar onze begrip pen de ijzige dunte van 7 5micron. De men sen daar beschouwen dat min of meer als een „muur" Team-werk. Nu hêeft men de stiften. Maar nog geen naalden. De stenen blijven als honingraatjes achter. De stift ter lengte van een dubbele naald, krijgt onder en boven een kegelvor mige punt, uiterst zuiver van vorm en bo vendien door polijsten gladder dan een spiegel gemaakt. Ten slotte wordt de top afgerond omdat de naald nu eenmaal niet als beitel dient te fungeren. En dat gebeurt allemaal in microns, wordt voor en na dub bel en dwars gecontroleerd en dient aan de hoogste eisen te voldoen. Alles hangt hier af van attentie, van volledige concentratie. Mens en technisch hulpmiddel de machine, vormen hier een harmonisch werkend team. Geoefende ogen, vaardige vingers Scheiding. Voor de maald een zelfstandig leven kan gaan leiden dient de tot nu toe „siamese tweeling" vakkundig te worden gescheiden. Een precieus pincet is hierbij hulpmiddel. Dan volgt de montage in een hüuder. DóOr mid del van een projectiesysteem vindt nu een grondige eindcontrole plaats. En dan wordt het troetelkind van zoveel zorgen, dat straks een intermedaire functie mag gaan verrich ten bij de reproductie van de schoonste mu ziek, veilig geborgen in een plastic huisje. Uitersten. Juist aan zijn nietigheid ointleent de lang- speeldiamant zijn grote waarde, niet aan de gebruikte hoeveelheid materiaal, want wie een gelijk gewicht aan langspeeldiamantjes maast de Koh-I-Noor zou stellen, zou tot de ontdekking kmen, dat de 218.000 stuks in kosten misschien zelfs deze beroemde dia mant te boven zouden gaan. Iedere duizend ste milligram meer gewicht zou een grotere druk op de gramofoonplaat ten gevolge heb ben, de slijtage verhogen en zo het genieten van de op uw plaat vastgelegde muziek aan merkelijk bekorten. Zoals de geslepen sier- edelsteen zijn grote waarde ontleent aam de schoonheid die door de juiste slijpwijze werd bijgebracht, zo is hier de minutieuze arbeid van het team mens-machine, die de uiterste zuiverheid in uiterste geringheid bewerkstel ligt, de belangrijkste factor bij de prijsbe paling. rheumatiek... Ongestoord genieten. Van Koh-I-Noor tot langspeeldiamant daar tussen ligt een geschiedenis van eeuwen De nodige afstand tussen de trotse favoriet van de Britse kroonjuwelen en het nietige langspeeldiamantje nipt een niettemin ge wichtige functie blijft echter bewaard. Weegt de Koh-I-Noor 109 karaat ofwel bijna 22 gram, 2000 'angspeeldiamantjes zijn er nodig om samen tot het .gewicht van 1 karaat te komen. "En kan men ten hoogste met enige tientallen mensen genieten van denog maar tijdelijke schittering van een fraaie diamant, de productie van 218.000 langspeeldiamant jes tezamen de ene Koh-I-Noor stelt millioenen in staat tegelijkertijd en telkens weer te luisteren naar de schoonste meester werken uit de muziékfiteratuur. En juist dit ongestoord genieten is de beste waardering voor alle zorg die men in Valkenswaard aan dë totstandkoming van de langspeeldiamant besteedt. 3e klasse D K.N.V.B. In deze afdeling zijn voor Zondag eveeneens vier ontmoetingen vastgestelden in de eerste plaats moet het voor de Ieders geen heksentoer zijn op eigen terrein tegen Zeeland Sport zich te handhaven. Na tuurlijk zullen de Vlissingers zich behoorlijk teweer stellen, doch onze verwachting is dat de tricolore s risico's zullen trachten te vermijden en de gehele buit in Brabant zullen houden. In Biervliet zal naar wij verwachten Odio wel geen reprise leveren van de verrassing die j.l. Zondag tegen de Corn Boys werd geleverd. Eerder ver wachten wij nu een nederlaag met dezelfde cijfers voor de Brabanders. Feitelijk is de match Steen—Corn Boys nog de belangrijkste ontmoeting. Door te verliezen zouden ie Sassenaars in de middenmoot belanden. Steen zou door een overwinning in puntental gelijk komen te staan met Terneuzen. Wij zijn van mening dat het aan de grenskant een spannend treffen zal worden en Corn Boys slechts door zich tot het uterste te geven, de punten zal ver overen. R.C.S. zal er alles aan gelegen zijn omi de leiders zo dicht mogelijk op de hielen te blijven en de Sou burgers zullen wel opletten in Hontenisse geen misstap te begaan, zodat wij voor de blauw-witten geen her haling van de verrassing van Zondag verwachten. Zaterdagvoetbal le klasse. Na de glorieuze zege tegen Wolfaartsdijk zullen onte rood-witte stadgenoten aan een andere vuur proef worden blootgesteld. Nieuwdorp is feitelijk de enige ploeg die nog een serieuze kans kan maken gelijk te komen met Arnemuiden. Alles is er dit vlugge en hardwerkende teant dus wel aan gelegen a.s. Zaterdag de Axelaars met ledige handen terug tp zenden naar Zeeuwsch-Vlaanderen. Inderdaad is de opgave zwaar voor A.Z.V.V. En hoewel wij vrezen tè zwaar, blijft er altijd nog een kleine hoop, dat er verrassende factoren, aan een ontmoeting verbonden zijn, die wij wekelijks beleven Of) zoiets mogen wij hopen, maar niet vast rekenen. De Terneuzense Boys ontvangen Zatrdag Wemel- dinge een tegenstander welks kracht niet veel die van de Boys ontloopt. Wellicht zit er voor de Ter- neuzenaars die het voordeel van eigen terrein hebben toch zeker een gelijk spel in, hetgeen o.i. zou stroken met de krachtsverhouding. In Koudekerke krijgt V.C.K. het zwakste zusje uit dete afdeling op bezoek. Naar onze mening zal de Walcherse haan hier wel victorie kraaien De koplopers krijgen in Arnemuiden de Colijnspl. Boys op bezoek. Déze ontmoeting kan zeer aan trekkelijk worden, doch zal na spannende strijd wel ten gunste van de thuisclub worden beslecht, waar mede Amemuden dan zeer dicht bij de vurig vi geerde titel zal zijn gekomen. EEN EERSTE AXELSE EN ZEEUWSCH- VLAAMSE TITEL. Wegens plaatsgebrek konden wij in ons vorig nuw- mer geen melding meer maken van het heugelijke feit van onze rood-witte stadgenoten, die hun reserves Zaterdag j.l. door een 2-0 overwinning op Zaam- slag II de titel in hun afdeling zagen veroveren. Met dit glorieuze kampioenschap wensen wij A.Z.V.V. II dan ook nog van harte geluk. Biljarten. HET BILJARTKAMPIOENSCHAP VAN AXEL. P. Leunis kampioen. Vrijdagavond werden onder grote belangstelling in café „de la Paix" bij de heer P. L. Groothaert, de laatste partij, alsmede een tweetal barrage-partijen ge speeld om het biljartkampioenschap van Axel. De laatste partij was deze tussen I. Groothaert cn Jos. Lippens die het volgende resultaat had car. brt. h.s. gem. I. Groothaert 150 36 19 4,16 Jos. Lippens 79 36 12 2,19 Door deze uitslag kwam de heer I. Groothaert in puntental gelijk met P. Groothaert, welk tweetal dus een barrage-partij moest spelen en wel om de 3e en 4e plaats in de rangschikking. De uitslag hiervan was car. brt. h.s. gem. P. Groothaert 150 22 32 6.81 I. Groothaert 144 22 44 6,54 Doordat de twee leiders in de rangschikking de heren P. Leunis en A. Mattheeuws eveneens een gelijk matchpunten-aantal hadden bereikt, was ook her een barrage-partij flodig om de uiteindelijke kam pioen aan te wijzen. De heer Leunis wist op rustige wijze deze beslissingspartij te winnen, terwijl zijn tegenstander kennelijk niet goed op dreef kon komen, en op 66 bleef staan. De uitslag van deze partij was car. brt. h.s. gem. p. Leunis 150 17 29 8,82 A. Mattheeuws 66 17 15 3,88 De bovenste vier plaatsen van de rangschikking zijn dus verkregen door barrage-partijen en de eindstand ziet er dan als volgt uit P. Leunis 8 7 1 14 1155 205 54 5,65 A. Mattheeuws 8 7 1 14 1138 259 42 4,39 P. Groothaert 8 6 2 12 1171 217 42 5,40 I. Groothaert 8 6 2 12 1158 331 31 3,50 Jos. Lippens 8 4 4 8 959 2o4 42 4,10 H. van Ham 8 3 5 6 915 - 300 24 3,05 Fr. Groothaert 8 2 6 4 730 263 19 2,78 J. v. Fraaijenhove 8 1 7 2 826 332 16 2,49 J. de Rijke 8 0 8 0 773 349 21 2,22 Woensdagavond vond tijdens een gezellig samenzijn de prijsuitreiking plaats. Er waren voor dit tournooi drie bekers beschikbaar gesteld en wel door de na volgende firma's Bierbrouwerij Van Waes-Boodts te Westdorpe, Fa. v. d. Oost te Rotterdam-Terneuzen en N.V. Mabuwat te Dordrecht. Deze werden resp. gewonnen door de heren Leunis, Mattheeuws en P. Groothaert. Aan de laatst geëindigde in dit tournooi Wefd nóg de symbolische rode lantaarn uitgereikt. Deze viel ten deel aan J. de Rijke. Nieuwe bljartclub opgericht. Na deze officiële beëindiging van dit zeer geslaagde kampioenschap werd door een aantal deelnemers nog besloten een nieuwe club Cf? te richten, daar tijdens dit tournooi reeds verscheidene uitnodigingen waren binnengekomen om in clubverband tegen clubs uit de omgeving te komen spelen. Hierna bleven de deelnemers nog in de meest ge- noegelijke stemming tot in de kleine uurtjes bijeen. Uw tergende winterkwaal legt af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene.

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3