lEen internationale School. Leer no in Axel Unto raden 1 H. J. C. PORTH M AL BATA Restant OPRUIMING Jac. Vasseur-Swets Moderniseer Uw/ administratie, NU is het de juiste tijd. ft Boekhandel Fa J. C. VINK Alleenverkoop AXEL INO of ATLANTA Doorschrijfboekhoudingen AANHANGWAGENS Speciale aanbieding. HERREBOUT's Auto rijschool „Ideaal" Fa J. C. Vink tegen halve prijzen j? Jaap Stotijn, Hobo en Willem Hielkema, Piano 1/ Markt 12 AXEL Telefoon 646 Op een afstand van een half uur rijd ns in de auto van de stad New York is in Jamaica op Long Islands een van de zonderlingste onderwijsinstellingen ter we reld gevestigdde Internationale School voor kinderen van personeelsleden van het secretariaat der Verenigde Naties. Deze school werd in 1949 opgericht als een verlengstuk van de reeds bestaa de kleuterschool en heeft in de volgende jaren bewezen dat kinderen van alle nationaliteiten, rassen en geloofsovertuigin gen met elkaar kunnen leren en spelen, kortom met elkaar in deze miniatuur-we reldgemeenschap in vriendschap naast elkaar kunnen leven. Dezer dagen heb ik een bezoek aan de- sphool gebracht en bij mijn aankomst erd juist door een Italiaanse en een Deen jongen de blauw met witte vlag van de erenigde Naties in de vlaggestok gehesen. begon met een kijkje te nemen in de la- ere klassen, waar de drie- en vierjarigen ezig M^ren met handenarbeid. Er was een lengejrnoes van haar- en huidskleur een ardig Chinees meisje maakte een matje van ekleur4 papier, een knap Italiaans kind met uwelig bruine ogen en een verlegen blond jngetje van gemengd Frans - Joegoslaafs oed waren verdiept in het boetseren van :n poppetje en een Brits ventje vond het at leuk toen ik eep,ioto van hem nam. Dit soort handenarbeid, dat op latere jeftijd pas met „kunst" bestempeld wordt chenktde kinderen gelegenheid hun gedach een concrete vorm te geven en de kinde- jn wouden er door tot besef gebracht van rijkdom van hun nationaal cultuurbezit, at za geheel verschillend is van dat van an- eren en die gezamenlijk de gemeenschap- elijke wereldbeschaving vormen. De leid- ter van deze klas was mevr. Maria Gonsko, een in Bulgarije geboren onderwijzeres.. Zij bezit grote bekwaamheden op velerlei ge bied en leert ook de oudere leerlingen om te gaan met hamer en spijkers, met de figuur zaag en leert hen het juiste gebruik van al lerlei gereedschappen. Onmiddellijk valt de bezoeker op welk een eensgezindheid en harmonie er heerst of- sc'hcpn \hety ,pjiiet meer dan natuurlijk is dat er onder hen, zelfs onder de jongsten, wel eens op hardhandige wijze meningsver schillen beslecht worden. In de kleuterklasjes wordt Engels gespro ken; het duurt doorgaans niet langer dan een paar weken voordat de kleintjes zich ijl de nieuwe taal kunnen uitdrukken en en kelen van hen kunnen zelfs een paar talen vloeiend spreken. Daar zij met hun moeder taal ook de eigen cculturele sfeer in het schoollokaal meebrengen, doet die kinder samenleving aan als een „Verenigde Naties" van kinderen.. De talen die er in de hogere klassen gebruikt worden zijn voorlopig Frans, Engels en Spaans, later wil men dat uitbreiden met Chinees en Russisch, zodat dan de vijf officiële talen van de Uno ook op deze school onderling gebruikt worden. De kinderen krijgen pas les in een tweede taal als zij eerst vlot hebben leren spreken in een der drie genoemde talen. De leer krachten zijn natuurlijk ijn meer talen bedre ven. Daarna trad ik een Franse klas binnen met vijf- en zesjarige leerlingen; de onder wijzeres een Francaise, gaf les volgens de klank en beeld methode, waarbij zij eerst een woord uitsprak en daarna een tekening vam het voorwerp op het bord maakte. Juist stond jer :een slank, blondharig Russisch meisje voor het bord; zij brabbelde in een mengsel van Russisch en Engels met wat Frans doorspekt. In een ander gebouw trof ik de oudere leerlingen aan. In een der lokalen wordt wiskunde in het Frans gedoceerd. De oudere leerlingen wier moedertaal Frans is, krijgen 's morgens les in deze taal, terwijl 'smiddags Engels voor hen de voertaal is. Op dezelfde manier krijgen de Spaans-sprekende kinde ren een halveda g les in een der andere talen. Hierdoor krijgen de kinderen zowel in hun moedertaal als in de vreemde taal een woordenschat waarmee zij zich ook in de verschillende leervakken goed kunnen uitdrukken. In een lokaal er naast wordt les in aard rijkskunde gegeven. Toen wij er binnenkwa men zagen wij jongens en meisjes uit Japan, Zuid-Afrika, Perzië Nederland en de Ver enigde Staten aan het werk bij een zeer on gewone landkaart, die in zijn gehele lengte langs de muur liep elk kind had daarbij zijn aandacht op het eigen land gevestigd en maakte aantekening van de belangrijkste steden en rivieren, en maakte tegelijkertijd een lijstje van de voornaamste voortbbreng- selen. Vandaar gingen wij naar de tweede ver dieping, naar de zesde klas, maar hier maak ten de leerlingen zich juist gereed voor de lunch. Zij krijgen hun eten aan tafels in het lokaal opgediend; in het gebouw is een goed- ingerichte keuken beschikbaar. Ik vroeg ten slotte het hoofd van de school op welke wijze de school financieel in stand gehouden wordt. Het blijkt dat de UNO een grote som ter beschikking heeft gesteld, maar dat de school toch voornamelijk is aan gewezen op bijdragen van ouders en belang stellenden. Het lesrooster is er op gericht niet alleen lichaam en geest een harmonieuze ontwikke ling te geven, maar ook de karaktervorming tot zijn recht te doen komen. Behalve aan letteren en kunst, talen, geschiedenis, aard rijkskunde, sociale wetenschappen en econo mie wordt ook aan de vorming van de bur ger grote aandacht besteed. Nu is het niet meer dan natuurlijk, dat men ten aanzien van deze UNO-school zal zeg gen dat is nu alles wel heel mooi op papier en in theorie, maar wat komt daar in de practijk van terecht Dan kan daar kort en bondig op geantwoord worden Het gaat opperbest. Mocht iemand twijfelen, laat hem dan als hij daartoe in de gelegenheid komt, een bezoek aan deze school brengen en hij zal zien in welk een harmonie en vriend schap kinderen uit alle delen van de wereld hier met elkaar omgaan. De drukke feestdagen zijn weer voorbij en een woord van dank aan het publiek is wel op zijn plaats, voor de vlotte medewerking bij de soms overstelpende drukte Ook in het nieuwe jaar zal U het beste worden geboden, tegen lage prijzen. De speelgoedafdeling blijft bestaan, zodat U steeds rustig kunt uitzoeken Tijdens de opruiming op goederen zonder vast gestelde prijzen 10% korting, v Komt U eens kijken Galanterie- en Speelgoedhuis KERKDREEF 42 AXEL Griep of verkoudheid neem een flesje Groesi citroensap met suiker 75 cent Willemsen levens middelenbedrijf Ooster straat Spliterwten de beste kwaliteit nu 2 pond voor 69 cent. Willemsen le vensmiddelenbedrijf Oos terstraat Ingaande Januari 1956 starten wij met de erkende B. O.V. A G. De instructeur Noordstraat 4 AXEL Telefoon 727 Uw DRUKWERK 4® maakt Telef. 646 AXÉÏ BB ook Bromfietslaarzen SCHOENHANDEL Koude. Regen. Sneeuw, draagt dan de nieuwe laars „Four Buckle Boot" U kunt dan per 1 Januari met een schone lei beginnen met moderne systemen en machines en U kunt nog een belangrijk deel van de kosten afschrijven op 1955. minder werk en meer resultaat van Uw boekhouding. Van dag tot dag de stand van Uw debiteuren en crediteurenrekening. Ook kaartsystemen voor voorraad, afschrijving, loon administratie, vacantie, ziekte, enz. Maandag 9 Januari 1956, 8 uur nam. Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan te Terneuzen Het programma vermeld werken van o.a. Schumann, Katchaturian, Badings en Andriessen. Kaarten voor leden a 2,25 niet-leden a f 3, bij J. C. Vink, Markt 12, Telefoon 646, Axel. en alle onderdelen R. J. DE KRAKER AXEL Telefoon 740 Assen, Koppelingen, Kogeldraaikransen en Remsystemen uit voorraad leverbaar. „TOTALIA" ELECTRISCHE TELMACHINE, capa citeit 999.999.999.99, negatief salderend, demonstratie machine met volle fabrieksgarantie, nieuwprijs 990. nu voor 770.—. „ADDO-X" ELECTRISCHE TELMACHINE, capa citeit 9.999.999.99, eveneeris in staat van nieuwi van 870.nu voor 725.—. „OPTIMA", „ALPINA" EN „RHEINMETALL" - schrijfmachines, in diverse afmetingen tegen zeer gunstige prijzen, ook met bredere wagen, reeds vanaf f 275.-. Gaarne verstrekken wij U alle gewenste inlichtingen en tonen wij U mo dellen of demonstreren U bovengenoemde machines. >It 'i pfsb iu •>J2 9t STICHTING ZEEUWSE VOLKSUNIVERSITEIT

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 3