m iiei L Êt Uit het speurzieke leven van Sherlock Speurzin. KOEWACHT BEKENDMAKINGEN. Il SPORTNIEUWS Angstig bleef hij liggen luisteren. Maar ja, als je met je gezicht in een bos puntige dis tels ligt, verlang je wel naar een zachtere ligplaats. Sherry sloeg zijn ogen open en gaf een gil van schrik Geen wonder, dat hij schrok. Kijk eens naar het plaatje Sherry vertrouwde zijn eigen ogen niet én kneep zichzelf om te voelen of hij niet droom de Hij sloeg een blik op zijn horloge. „Nee, ik leef toch nog in de 20ste eeuw En trou wens", ging Sherry verder, zichzelf wat moed inpompend, „waarom zou ik weglopen Ik ben toch een telg uit het huis Speurzin, en dan nog wel Sherry de Ontknoper ..Wacht es even, ik zal ze, die dansende bleekgezichten Gewapend met penselen en dienstrevolv ging hij vol moed de onbekende vijande! tegemoet. De voorzitter vindt de wijzigingen niet van zo heel veel gewicht. Het hoofd van de vleeskeuringsdienst, kring Axel, maakt B. en W. er opmerkzaam op, dat bij de ver ordening niet is voorzien in een termijn van aangifte voor bedrijfsslachtingen. Hierdoor kan de dienst in moeilijkheden komen, ter wijl de sanctie op de aangifteplicht vóór de slachting in bepaalde gevallen twijfelachtig kan worden. Aan gifte ten-minste 24 vóór de slachting is voor bedrijfs slachtingen steeds mogelijk. B- -en W. stellen met het oog daarop voor in de in de gemeenten Axel, Zaamslag, Overslag, Koewacht verordening op de keuringsdienst van vee en vlees en Zuiddorpe op te nemen (art. 3 lid 1) het volgende behoudens het bepaalde in het 3e lid van dit artikel, ten minste 24 uur tevoren." De heer Oggel keerde zich hier fel tegen. Z.i. kan dit gevoegelijk in de tijd van b.v. 3 uur geschieden. Hij zou gaarne zien, dat B. en W. dit nog eens terug namen. De voorzlitter denkt daar niet over. De heer Oggel bleef in het belang van de slagers zijn standpunt handhaven, niettegenstaande de voor zitter en wethouder de Putter de soepelheid van het hoofd van dienst als voorbeeld stelden, terwijl dit ook nig onderlijnd werd door de heren de Feijter en Tol lenaar die als landbouwers in deze ook ondervnding hebben. Met aantekening dat de heer Oggel hier tegen was is daarop het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingevolge de L.O.-wet '20, artikel 55 bis wordt het bedrag per leerlink der Openbare lagere school voor 1956 bepaald op ƒ33.— voor het U.L.O. voor 1956 op 48,46het aantl wekelijkse lesuren vakonder wijs aan de Openbare lagere school gedurende 1956 te bepalen op 2% uur het bedrag der werkelijke kosten voor het openbaar ager onderwijs voor 1954 vast te stellen op ƒ6610,90 het terzake aan de hand van het beschikbaar gestelde bedrag per leerling en het gemiddelde aantal leerlingen over het jaar 1954 beschikbaar gestelde bedrag voorlopig vast te stellen op 631 f,04; de verschillen tussen de beide laastte bedragen vast te stellen op 299,86. Op grond van artikel 13 der L.O.-wet werd op een aantal verzoeken om tegemoetkoming uit de gemeente kas in de vervoersksten en om gebruik te mogen maken van de schoolbus beschikt overeenkomstig als op deze verzoeken is aangegeven. Tegen de prijs van ƒ4,50 per ca. werden de na volgende oppervlakten industrieterrein verkocht aan J. J. Pieters te Axel, circa 1120 ca.; E. P. Fassaert te Hulst, circa 1344 ca. Hyp. de Moor-Vlamink te Hulst circt "500 ca. alles gelegen aan de Sassing. n" 31 Augustus en 25 Januari 1955 zijn verschei- bewoonbaar verklaard, welke ech- md konden worden door het nijpend oten werd de termijn van ontruiming ;e verlengen. Van net n--. Schoolbestuur alhier werd op 17 No vember 1955 een verzoekschrift ontvangen om mede werking ingevolge artikel 72 der L.O.-wet 1920 voor verandering van inrichting en uitbreiding van het ge bouw der R.K. Lagere School aan de Walstraat, be staande uit vernieuwing der W.C.'s en urinoirs vervanging der thans gebezigde 2 noodleslokalen door 2 bij te bouwen leslokalen bouw van een centrale verwarmngsruimte en aanleg centrale verwarming het aanbrengen van een rijwielbergplaats len van een trappenhuis, schoolhoofd- tevens ~mer en garderobe en leermiddelenruimte ■an de speelruimte door aanleg van een :hter de school. i met het schoolbestuur heeft op 13 December 1955 plaats gehad. Bij toetsng van het ver zoekschrift aan de geldende normen en aan de rap porten der schoolartsen, alsmede uit het ingewonnen advies van re heer inspecteur van het lager onderwijs is gebleken, dat deze aanvrage de normale eisen niet overschrijdt. Het is bekend, dat reeds sedert enkele jaren ten gevolge van uitbreiding van het leerlingen tal enkelè klassen gijn ondergebracht in 2 noodles lokalen. Bij de stagnatie die deze toestand veroorzaakt komt nóg,- dat deze lokalen absoluut niet aan de eisen voldoen. De door de gemeente hiervoor te betalen hur zal dodr de gevraagde uitbreiding te zijner tijd komen -te vervallen. Met verwijzing naar de bij het verzoekschrift gevoegde aantekeningen en het bij de stkken overgelegde adves van de Inspecteur stellen B. en W. voor aan het R.K. Schoolbestuur de ge vraagde medewerkng te verlenen. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Besloten werd het perceel Weststraat 32 (hoek Kerkdreef) aan te kopen van de heer C. J. Groothaert, Kerkstraat 16, alher, zulks teneinde hier een belang rijke verkeersverbetering tot stand te kunnen brengen. Beslissing op verzoeken om een bijdrage uit de gemeentekas a. van B. en W. van Hontenisse ten behoeve van de in die gemeente gevestigde r.k. lagere landbouw school a 100 per leerling uit deze gemeente, met ingang van 1956 b. van de stichting Fruitteeltproefbedrijf „Zeeuwsch- Vlaanderen" te Philippine ten behoeve van deze stichting c. van de Kanarievereniging „De Edelzanger" te Bergen op Zoom in de vorm van een medaille voor de federatietentoonstelling d. van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland bij wijze van verhoging van het be staande subsidie tot 0,07 per inwoner met ingang van 1 Januari 1956. Ten aanzien yan al deze verzoeken moet worden opgemerkt, dat bij de begroting voor 1956 niet in het gevraagde is voorzien en dat deze geen ruimte biedt voor het verlenen van nieuwe of verhoging van be staande subsidies en daarom wordt op de verzoeken onder a., b. en c. afwijzend beschikt Naar aanleiding van het sub d vermelde verzoek wordt door B. en W. opgemerkt, dat in 1946 een be drag van ƒ0,10 per inwoners werd toegekend aan de toenmalige Stichting Herstel Zeeland. Toen deze werd vervangen door het E.T.I. en de Stichting Zeeand voor maatschappelijk en cultureel werk, is op verzoek van Ged. Staten goedgevonden, dit bedrag gelijkelijk tussen deze beide instellingen te verdelen. Aangezien het bezwaarlijk is, het totaalbedrag a ƒ0,10 te verhogen, zouden B. en W. gelet op de activiteiten dezer instellingen willen voorstellen, aan Ged. Staten te verzoeken, met ingang van 1956 het bedrag als volgt te verdelen Aan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland ƒ0,07 per in woner en aan de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk 0,03 per inwoner. Aldus werd besloten. Ter realisering van de gasvoorziening Sluiskil (Oost) werd na onderhandelingen met B. en W. van Ter nezen besloten deze uitbreiding zo spoedig mogelijk ter hand te nemen, daar deze na onderzoek volkomen verantwoord blijkt. Om dit te verwezenlijken is het noodzakelijk, ten behoeve van de stichting van een meet- en regulateur gebouwtje een stukje grond aan te kopen eigendom van de P.Z.E.M. ter oppervlakte van 55 ca.„ geegen aan de Vinkenstraat te Suiskil. Van de P.Z.E.M werd bericht ontvangen, dat zij genegen is, deze grond aan de gemeente te verkopen tegen de prijs van 378.. onder de door haar genoemde voorwaarden. B. en W. verwijzen naar de overgelegde stuk ken, waarbij zch behalve de gevoerde correspondentie met de P.Z.E.M. bevinden het advies van de gas- commissie en een rapport van de directeur van het gemeentelijk gasbedrijf in welk laatste de stichtings- kosten voor de beoogde voorziening globaal worden geraamd op 23.000. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. voor, te besluiten a. over te gaan tot voorziening van het hiervoor ge noemde (oostelijk) gedeelte van Sluiskil van gas en hen te machtigen deze zaak te realiseren b. tot aankoop van de P.Z.E.M. te Middelburg van een gedeelte grond ter oppervlakte van 55 ca. voor de prijs van 378.— voor het daar op te stichten meet- en regulateurgebouwtje. Aldus werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Vastgesteld werden de 12e, 13e, 14e en 15e wijzi ging der gemeentebegroting 1955 en de 6e wijziging der gemeentebegroting 1956. Ten aanzien van de ontworpen 13e en 14e wijziging delen B. en W. nog mede Naaraa nleiding van de ter goedkeuring ingezonden gemeentebegroting, dienst 1955, schrijven Ged. Staten o.a. „Teneinde de goedkeuring van de gemeentebe groting te bevorderen ware aan de bij ons voormelde schrijven gestelde opmerking tegemoet te komen bij een door de raad te nemen besluit tot wijziging der gemeentebegroting en bij een ander afzonderlijk raads besluit de ramingen ter zake van de Centrale Dienst te stellen conform de wensen van de gemeenteraad. Dit heeft bovendien het voordeel, dat, indien de Kroon op het Uwerzijds ingestelde beroep gunstig be schikt, de gevolgen daarvan reeds in de begroting zijn geraamd." Omdat het uitblijven van de goedkeuring der be groting stagnatie verwekt achten B. en W. het ge wenst, aan de suggestie van Ged. Staten gevolg te geven. Echter is het aan te bevelen, zulks in zo danige vorm te doen, dat dit op geen enkele manier verzwakking onzer positie in het bestaande geschil met Ged. Staten, dat zoals bekend aan het oordeel van de Kroon is onderworpen, kan veroorzaken of ook maar in de verste verte op enig toegeven aan de wensen van Ged. Staten inzake verdere medewerking aan de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht zou kunnen lijken. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat in de begroting vanaf 1 April 1955 de datum van uit treding - geen enkele uitgaaf, noch voor een cen trale dienst, noch voor een eigen dienst, is geraamd, zodat de begroting in deze vorm nooit de zozeer spoe dig noodzakelijke goedkeuring kan verkrijgen. B. en W. hebben veligheidshalve de ontworpen wijzigingsbesluiten aan het oordeel van de deskundige jurist, die het geschil behandelt, onderworpen en deze adviseert, het besluit zo te redigeren en toe te lichten, als in het ontwerp bij de stukk enis vermeld. Daarmee wordt geen duimbreed afgeweken van hte eenmaal door de raad ingenomen standpunt. Aan de C.M.M.C. „Vlaander" G.A. (Melkproduc tencentrale) te Terneuzen werd verkocht een terrein groot 1000 m2 aan de Buitenweg, waartegen volgens ngewonn enadvies van de gasdirecteur geen bezwaar bestaat. De prijs dezer grond is vastgesteld op ƒ4,50 per m2. De heer Pijpelink vroeg en verkreeg hierover de nodige inlichtingen van de voorzitter en wethoder van Bendegem, voorzitter der gascommissie. Rondvraag. De heer Gerrits zou gaarne zien, dat nabij de Cokes- fabriek en de l'Azote vanwege „Veilig Verkeer" bor den werden geplaatst, waarop met het oog op de ge varen daar ter plaatse „inhaalverboden" worden ken baar gemaakt. 4 Voor de a.s. verkiezingen zou de heer Gerrits voorts gaarne zien onderzocht of te Sassing wellicht een geschikte stemgelegenheid kan worden ingericht. Ten slotte zou de heer Gerrits op het nieuwe par keerterrein gaarne een urinoir zien geplaatst. De heer Oggel klaagt over het spoedig doven der electrische straatverlichting in het Fort om 10 uur des avonds. Over het niet rooien van bomen en heesters in de Oude wijk is de heer Oggel verder niet tevreden. Z.i. is het met het oog op de saneringsplannen nu het juiste moment. Ten slotte klaagt de heer Oggel nogmaals over de sloot die daar bij de omwonenden veel last en hinder blijft opleveren. Ondanks gedane toezeging gebeurde er tot nu toe niets. De heer Pijpelink richt zich meer in het bijzonder tot de heer Oggel in verband met het Spuipaadje. Hij meent bij hem als voorzitter der commissie aan het jiste adres te zijn om de aandacht op de treurige toe- st^fid te vestigen en te vragen naar verbetering. De heer de Feijter vraagt aandacht voor- de be tegeling van het Szydlowski-plein. Bij regenweer vor men zich daar ware vijvers, waar spr. reeds zwemmen de witte vogels in opmerkte. Herna werd de vergadering gesloten. E.H.Q.O.-EXAMENS. Bij het dezer dagen te Koewacht afgenomen examen voor de cursus Eerste Hulp bij ongelukken welke ge geven werd onder leding van dokter Schiltman uit Axel slaagden de volgende dames en heren t De dames M. Baert, M. Herman, M. Kips en G. van Paemel, de heren R. Baert, W. Baert en R. Matthijs. een goed opgezette Boys aanval succes en het is va Waes die de A.Z.V.V.-keeper ten twede male pa seert (2—0). Dit wordt de rood-witten toch te gortig en ook de spelverhoudng is niet in overeenstemming met deze score-stand. Bij een keurige aanval werd het Axelse binnentrio een kans geboden doch het Terneuzense doel ontsnapte aan het gevaar en een door Haak fraai genomen cor ner was het resultaat. Van Terneuzens overwicht was van toen af geen sprake maar de afwsselend onder nomen Axelse aanvallen die doorgaans over rechts door Haak geleid worden bleven onbenut. Éénmaal ontsnapte het Boys-doel aan doorboring als van Alten was doorgebroken. Wederzijds gingen er zo ettelijk^ kansen verloren en eenmaal kopte een Terneuzenspelei" op de Axelse deklat. Zo brak nadat aan beide kantéilc nog corners waren genomen de rust aan. De tweede helft wordt door de rood-wittèff'iri een juist tempo ingezet en de Boys zijn zelfs af en ftfe in de minderheid. Als het spel 10 minuten bezig is'tóft de Axelse rechtervleugel succes als uit een goede'Mss J. de Ruijter van tamelijk grote afstand een gloeiende schuiver op het Terneuzens doel richt, die lang? ttel wat benen onhoudbaar in het net suist (2—1). lÖit was zeker het fraaiste doelpunt in dit duel en het^in- spireert onze stadgenoten tot agressief optreden 'w'&r- door zij geruime tijd het initiatief1 in handen riaiffei Een zuivere pass van J. de RuifteV aan Jansen leidt tot een hoog gericht schot over de Bbys veste. Waar mee de kans van de dag teloor ging. Niet mindeiqdan vijf Axelse corners tonen het welsprekende overWifcht van onze stadgenoten aan, maar de schutterscajJaci- teiten faalden. Vooral de Axelse rechtervleugehWrd deze middag geducht in het spel betrokken en ante- maal leidt dit tot een goed gericht schot van J. dé Ruijter. Eén keer wordt Haak door Meertens tamelijk unfair genomen,doch de arbiter ontging zulks. Meer dan 20 minuten hing alzoCtfé gelijkmaker let- letterlijk in de lucht. Toen geschiedde na ongeveer een half uur spelens het fatale, want hoog tempo is niet altijd een voordeel,zoals bij A.Z.V.V. bleek-wanr het gemis aan stootkracht en spelverdelng te wensen cjver- liet. Uit een tame Terneuzense aanval over rethts ontstond enig geharrewar in het strafschopgebied en op rustige wijze kon van Hakvoort de fou| in de Axelse verdediging afstraffen door in een verben doel te kogelen (3 1). Mte nog ruim 10 minuten spelens zaken nu de Axelse kansen bedenkelijk en de Tern. Boys hernamen nu het beste van het spel. fqnmaaal redt van Alten ten koste van een corner. Hoewel in het laatste deel van de tweede helft ook de Axelse aan val actief bleef, gelukte het niet productief t^'Avorden en vooral het opereren van het binnentrio bleef door zichtig. Daarentegen had de thuisploeg, die in elk ge val de kansen beter wist te benutten nog -Qn keer succes en wist in de laatste mnuten Tissink ten vierde male te passeren, zodat het einde een sterk geflatteerde Neuzense zege bracht. Met 3-1 zou deze uitslag zeker ruim geh^ioreerd zijn, maar de gemaakte doelpunten gelden nu ook eenmaal op deze niet fortuinlijke Sylvesterdag van 1955. >1 Zaterdagvoetbal le klasse TERNEUZENSE BOYS-A.Z.V.V, 4-1. Onze roodwitte stadgenoten trokken Zaterdag ver gezeld van een stevig aantal supporters naar Ter- neuzen voor de returnmatch van de Zeeuwsch-Vlaam- se derby. Het elftal was vrijwel volledig. Na de gebruikelijke terreinverkeningen ontspon zich op het vrij gladde veld een niet zo imponerend begin waarbij de noordwester de bal verscheidene malen be zijden het veld deed belanden. De Boys forceerden een hoekschop en de daarna opnieuw ondernomen Tern, aanyal lokte Tissink it zijn doel en midvoor Boone had de bal maar voor het inschieten (1—0). Dit vrij fortuinlijke doelpunt inspireert de thuiscub tot nog meer activiteit, maar de aanvallen lopen veelal vast in de buitenspelval. Als het spel een kwartier oud is heeft DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter .algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om ^jij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 23 December 1955, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage ïsjgelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanAfcbende uiterlijk de tiende dag na de dag van dezè Bekend making -in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin^ {fie op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak ge buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het aqor deze in te stellen* beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen woTdéïï-ge nomen, Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. f Axel, 29 December 1955. De burgemeester van Axeft VAN OEVEREN

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 2