AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel OPRUIMING Profiteer van de extra koopjes!! tl n Frankering bij' abonnement, Axel WOENSDAG 4 JANUARI 1956 70e Jaargang No. 27 ■ink NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN JNREGELMAIIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE van f 84,50 voor f 2 5, WINTERJASSEN TWEEDJASSEN van f 79,50 voor f 19, COSTUUMS waaronder met f 2 0, tot I 40, SPORTCOLBERTS waaronder voor halve p r ij i PANTALONS nu vanaf 9,7 5 JONGENSPAKJES met extra prijsverlaging OVERHEMDEN met losse en vaste boorden vanaf f 9,90 voor f 3,95 WITTE VAKKLEDING met 20% Korting enz. enz. Komt U geheel vrijblijvend eens binnen kijken BROCON" GABARDINES nu ook met 10% Korting VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.; Axel. Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVESTENTIEPkUS: I ent per m m Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. <r> resv (Vervolg) Principiële debatten rondom de Zwembad-garantie. Wethouder de Putter wenste als eerste spreker het woord tot het afleggen ener principiële verklaring. In de eerste plaats teneinde de indruk weg te nemen als zou het gehele college unaniem achter dit voorstel staan. Spr, moet zeer tot zijn spijt, mede namens zijn fractiegenoot, verklaren op deze wijze zijn stem en steun aan dit voorstel te zullen onthouden en dat dit uitzonderlijk geschiedt in zijn kwaliteit van lid van het aDg. Bestuur ligt z.i. voor de hand. Deze wijze van accorderen acht hij al zeer ongebruikelijk. Wan neer men eerst de garantie voor een lening verstrekt mi later met voorwaarden ter tafel zou komen, die hem die de lening ontvangt niet zouden liggen, is het z.L volkomen logisch dat mem zou redeneren „daar had je eerder mee af moeten komen In de ver gadering van 8 Maart is uitdrukkelijk gezegd dat bijb het definitieve voorstel ook de voorwaarden dienden te worden gesteld en kenbaar gemaakt. Van hun zijde mag bekend worden geacht, dat men bij de vooraf te maken bepalingen ook rekening houdt met het prin cipiële bezwaar van zijn groep en een groot deel der bevolking dat er prijs op stelt dat de bad- en zwem inrichting des Zondags zal worden gesloten. Is zijn fractie du# in principe vóór het verlenen der garantie, dan mff dit echter zijn onder het voorbehoud dat dit zal geschieden. eD anti-revolutionairen, die steu nen op Gods woord, wensen zich in deze duidelijk uit te spreken en stellen deze voorwaarde als uitdrukkelijk. De heer Kesbeke namens de K.V.P.-fractie kan zich ten dele eefis verklaren met de heer de Putter en vindt het, hoewel zijn groep geen restrictie s maakt ten opzichte van de Zondag, in de lijn liggend dat men voor het besluit genomen wordt ook weet waar men aan toe is. Heeft zijn fractie alzo geen bezwaar tegen de openstelling op Zondag, wensen leven er wel Vooreerst is hunnerzijds aangedrongen op vertegen woordiging in het bestuur, waaraan men is tegemoet gekomen. Daarmede is spr. dus voldaan. Er zijn voorts nog diverse wensen, b.v. de gelegenheid tot het apart zwemmen in de stille uren. Een delicaat punt is voor hem ook de gelegenheid van de „gemengde zonne baden", een teer punt. Hierop moet het toezicht zo danig verscherpt worden dat geen excessen voor kun nen vallen als wel eens zijn voorgekomen. De heer Gerrits is onvoorwaardelijk voor openstel ling en acht het ondenkbaar dat anders de exploitatie zonder tekorten mogelijk zou zijn. Tegenover de toe risten die hier uit België komen of in de Jeugdherberg vertoeven zou het z.i. een zonderlinge indruk maken als de gemeente een belemmerende invloed zou uit oefenen. De heer Oggel hoewel in het kader van de ontwik keling van Axel dit plan als zodanig toejuichend, heeft zich toch ook verbaasd hier een zodanig voorstel (nog wel van een rechts college) voor zich te zien. Men heeft indertijd toegezegd dat wanneer de lening zou komen ook de diverse vragen en opmerkingen zouden kunnen worden gemaakt en daaruit de diverse voor waarden zouden worden geformuleerd. Intussen is de houw reeds begonnen en dat, zonder eerst de financiële waarborgen te zien verzekerd. Als spr. zo de be groting eens inziet en men daar een stijging ziet ge raamd van de abonnementen met 3000.dan stemt dit even tot nadenken. Het moet toch te betalen zijn en naar zijn mening wordt deze begroting tamelijk wankel en komt op losse schroeven te staan. Boven dien vielen hem in de concept-statuten nog enkele andere dingen op. De bestuursleden worden door B. en W. benoemd en ook de ontbinding geschiedt even tueel door B. en W. Spr. noemt dat een groot be zwaar en hem was het meer aanbevelenswaardig ge weest als men een financiële basis gezocht had bij de inwoners. Op deze manier is het dus een verkapte gemeentelijke instelling. Spr. zou echter over dat alles nog heen willen stappen, indien men de inrichting op Zondag gesloten hield. Want wie zal ons zeggen, dat er straks geen wedstrijden zullen worden gespeeld, etc. Nog eens spreekt hij zijn verwondering uit over het college, dat zich blijkbaar op het standpunt heeft gesteld De Raad is een stel jongens, die dit zo wel nemen De heer Tollenaar verklaart dat zijn beginselen hem ten enenmale verbieden in deze geest mede te werken aan dit besluit dat inbreuk maakt op de Zondagsrust. De heer C. van Bendegem namens zijn fractie spre kend ziet geen enkel bezwaar die hen zou beletten het voorstel ten volle te steunen. Men kan hierover lange principiële vertogen houden, doch dat verandert nie- mands overtuiging. Spr. heeft geen behoefte hieraan mede te doen, evenmin als hij de heer Oggel zal vol gen op zijn weg ten aanzien van de mensen, die buitenom de stichting benoemd zijn en het bestuur vormen. Voor hem geldt het hier een „stichtingzon der meer en als daarmede de goede zaak gediend wordt is het hem volkomen wel De heer de Feijter heeft nu de stemmen van ver schillende fractie s reeds beluisterd, maar is van de consequentie van vele bezwaren op verre na niet te overtuigen. Integendeel zelfs Sport is sport, zegt spr. en men heeft bij het verpachten van de kreek ook ten opzichte van de visclub geen voorwaarden op gesteld en bezwaren geopperd van Zondagsrust en wat dies meer zij. Spr. standpunt is dat men ook nog te consequent kan zijn, maar hij vindt het beter en meer gewenst, iedere richting met begrip te behan delen en mits binn enbepaalde grenzen, gunnen te leven naar eigen overtuiging. De heer Pijpelink ontwikkelt in de geest van de heer de Putter, wien hij voor zijn verklaring dankbaar is. andermaal de bezwaren, niet alleen van zijn fractie, maar ook door de S.G.P. en G.P.V. nader onder steund. Het beginselprogram dezer partijen schrijft de Overheid gebiedend voor waar zij kan de Zondags rust te bevorderen. De heer de Feijter vraagt de voorzitter of hem in de twee jaar dat de bad-inrichting des Zondags ge opend is geweest reeds een klacht is ter ore gekomen. De VoorzitterNooit De heer de Putter verwijst naar het vertoog van de heer Kesbeke, doch dit blijkt een misverstand, daar de heer de Putter meend deze over het Zondags-baden te hebben horen spreken. De heer Kesbeke had het echter over „zonnebaden" gehad. De Voorzitter, thans aan het woord komend be grijpt niet goed de agitatie van sommige woordvoer ders, in verband met de voorwaarden, die het college naar hun mening hier had behoren te stellen. Hij voor zich bekeek deze zaak iets breder! Vooreerst lag het in de lijn de Raad de kans te geven „tosay - her say" te laten zeggen, wat haar op het hart lag. Nu heeft de heer Oggel veronderstellenderwijs gezegd „Ste lje voor dat de Raad het afstemt", zulks in ver band met de reeds aangevangen bouw. Welnu, zegt spr., de gemeente bouwt toch niet De gemeente staat buiten deze bouw Wat er ook gebeuren moge, daar voor kan de gemeente nooit worden aangesproken. Spr. had echter lof, inplaats van critiek verwacht Er is hier geen enkel verwijt op zijn plaats. Hier is bij notariële akte een stichting in het leven geroepen om de doodeenvoudige redenen, dat anders geen enkele instantie bereid is 50.000.te lenen. Van een fait accompli, dat de heer Oggel veronderstelt is dan ook geen sprake. Er is niemand die enige invloed op U kan of wil uitoefenen. Men heeft zich door nu reeds de bouw aan te pakken van zijn goede zijde laten kennen om tijdig voor het volgende seizoen klaar te zijn. In het andere geval waren wij nog'een jaar met deze „zwemplaats" die deze badgelegenheid nu was blijven zitten. Axel heeft dringende behoefte aan een goed zwembad, maar aan geen „zwemplaats", waar geen orde was en alleen een „modderboel", waar men in het gunstigste geval kinderen heen kon sturen. De behoefte is dus zeer dringend Wat nu het zwemmen op Zondag betreft dient men met het oog op het toerisme wel voor oog te houden wat de consequenties van een verbod zouden zijn, met al die toeristen en een veelal volle Jeugdherberg in de onmiddellijke nabijheid. Dit zou het clandestien zwem men bevorderen. Hebben de heren wel eens nagegaan tot welke excessen dit" zou leiden Dan gebeuren juist die dingen, die men nu zo voorbarig vreest en laakt. In een goed gereglementeerde bad- en zweminrichting, zoals die hier zal komen zijn deze dingen uitgesloten. Bovendien, men zou hier beginnen maar waar eindigen De heer de Feijter heeft reeds de visclub genoemd en daar kan men ook de V.V. „Axel" bij vernoemen, want het geld van de vermakelijkheids belasting neemt men toch ook in ontvangst. Men kan het wandelen in plantsoenen ook verbieden, de café's tot sluiten dwingen. Spr. meent echter dat men in deze begrip moet tonen en oog hebben voor het al gemeen belang Maar de heren mogen hem daartoe dwingen, wij zijn even goede vrinden, eindigde spr. zijn welgeargumenteerd betoog. Wethouder van Bendegem sloot zich als meerder- jKthiv» M» hoer afs frmntw Wam heid aan bij 's voorzitters betoog. Hij heeft deze aan gelegenheid diep en grondig doordacht. Men moge het nu wel nauwer of ruimer nemen met zijn standpunt feit is, dat alles de laatste jaren een zeer rüstig ver loop heeft gehad en niemand zich heeft moeten ergeren. De heer Oggel kreeg twee vragen niet beantwoord en was niet voldaan door 's voorzitters betoog. N.l. op zijn vraag naar de geraamde hogere ontvangsten en de exploitatie-uitkomsten in het algemeen. De voorzitter toont aan dat de verwachtingen bij de komende moderne inrichting inderdaad gewettigd zijn en het bedrag gekapitaliseerd tot een kapitaal van 30.000.zeker geen buitensporige prestatie zal vor men terzake van het financieel beheer. Hij heeft vol doende inlichtingen uit Sas van Gent, alsook de ge gevens van de verkochte kaartjes en omtrent de op brengst van de abonnementen. De heer Oggel heeft het gevoel dat de voorzitter hem ridicuul wil maken door het verbieden van het wandelen, etc. De Voorzitter protesteert hiertegen en voegt de heer Oggel toe „U moet mij niet willen overtuigen De heer Pijpelink verdedigt nog nader het a.-r. stand punt nu en in het verleden, ten. opzichte van verschil lende principiële aangelegenheden. Men moet ons dat niet voor de voeten gooien, daar wij daar niet telkens op terug kunnen komen, zeker niet als een anders denkende meerderheid ons standpunt heeft verworpen. Doch als wij voor een beslissing gesteld worden, zijn wij verplicht volgens beginsel te handelen. De heer de Putter kwam nog terug op 's voorzitters betoog in verband met sluiting van café's en bioscoop op Zondag doch dit bracht geen nieuw gezichtspunt. De heer Tollenaar viel de heer de Putter bij ten aanzien van de bioscopen. De Voorzitter antwoordt ter snede in deze te heb ben bijgeleerd Hij acht deze zaak thans genoegzaam besproken en ging ver tot stemming. Het door de heren Oggel en Pijpelink ingediende amendement werd overeenkomstig het reeds in het Oudejaarsnummer vermelde verslag-gedeelte met 4 tegen 8 stemmen verworpen en vervolgens het voor stel van B. en W. in dezelfde stemmenverhouding aangenomen. De heren C. van Bendegem en Hamelink en mevr. Folkersma-Staal verlieten daarop de vergadering. In het belang van bescherming bevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld is bij de wet van 16 December 1954, wijziging gebracht in artikel Ibis van de Woningwet Ter uitvoering hiervan zijn bij K.B. van 28 Juni 1955 regelen gesteld omtrent hetgeen de gemeentelijke bouwverordeningen ter zake zullen moe ten bepalen. Dit besluit is in werking getreden op 7. ji#li 1955, hetgeen ten gevolge heeft dat de gemeentelijke bouw verordening binnen 6 maanden, dus vóór 7 Januari a.s. aan die voorschriften moet zijn aangepast De wijziging betreft het treffen van voorzieningen ten aanzien van de bouw van meergezinswoningen met ten minste drie bouwlagen, bepaaldelijk ten aanzie» van de onderbouw, die geschikt moet zijn om als schuilplaats te dienen, voorts ter beperking van in- stortings- enbrandgevaar, opdat ontvluchting uit de schuilplaats zoveel mogelijk verzekerd is. De prac- tische betekenis van deze vooreshriften is voor onze gemeente thans nog van weinig belang daar hier geen hoogbouw voorkomt. Dit kan evenwel in de toekomst veranderen. Beslot enwerd het bijgevoegde ontwerp-besluit tot wijziging van de bouwverordening aldus vast te stellen. Wijziging Salaris- en Loonverordeningen 1954 en 1955, ten aanzien waarvan Ged. Staten ook nadat B. en W. de bezwaren hebben weerlegd niet Instem men met het Raadsbesluit van 25 Januari 1955 tot vaststellin gvan een nieuwe staat B, vermeldende de loongroepen met functies der gemeente-werklieden Ook blijven zij bezwaar maken tegen de aanvulling van staat A met 2 uitvoerders-rangen, tegen de ver hoging van de salarisnorm voor de in staat A voor komende (onbezette) boekhoudersrang bij het gasbe drijf en tegen de diploma-toelagen voor bepaalde cate gorieën van ambtenaren. Besloten werd overeenkomstig de bij de stukken ge voegde ontwerpbesluiten de staat B behorende btj de salaris- en loonverordening 1954 en 1955, de wedde voor boekhouder gasbedrijf en de diploma-toelagen en de staat A ten aanzien van de uitvoerdersrangen te wijzigen. De heer Oggel uitte een stem van protest en vindt dat er van de gemeentelijke autonomie op de duur niet veel overblijft. Ofschoon hier volledige overeen stemming was bereikt drijft men zijn wil toch weer door en er moge practisch niet veel veranderen zoals de voorzitter tegemoet voerde in principe toch wel. U

Axelsche Courant | 1956 | | pagina 1