AXELSE COU V oetbal- overzicht i. C. VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 28 DECEMBER 1955 70e Jaargang No. 25 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL UIT ONZE OMGEVING AXEL VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement s Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. PLATTELANDSAVOND DER LANDBOUW-JONGEREN. Een tjokvolle „Centrum"-zaal toonde Vrijdagavond bij vernieuwing aan hoezeer L.J.G. en Z.P.M. in onze agrarische sector de toon aangeven als de dragers van de nabije toekomst. Het besef van de betekenis der culturele waarden dat in deze jongeren-gelederen sinds de bevrijding zo krachtig en heilzaam heeft door gewerkt sprak ook op deze jaarlijkse familie-avond weer duidelijke taal. Het was de heer Rinus Murre, die als praeses der afdeling Axel van de L.J.G. in zijn welkomstwoord uiting gaf van dit mooie doel en streven dat de boerenjeugd bezield. Daarbij bracht hij reeds bij voor baat hulde en dank aan al degenen die ook aan deze avond weer hun steentje zouden bijdragen. Onmiddellijk verschenen daarop de uit de beide jeugdafdelingen geselecteerde danslustigen voor het forum. In prettige en stemmende kledij brachten zij wederom een gevarieerd programma van volksdansen ten uitvoer dat zeer veel bijval wegdroeg. Als conferencier ontpopte zich hoewel niet voor het eerst de heer Jac. de Feijter, die door het tappen van moppen en kwinkslagen de prettige toon verhoogde. Een openbaring was weer het Hoekse L.J.G.-orkest dat van jaar tot jaar wint aan opvatting en uitdrukking geven van de moderne amusementsmuziek, die zo pas send en typisch de stijl weet te treffen en door haar beschaafde uitvoering bepaald hartverwarmende in vloed uitoefent. De prettige indruk van deze uit 6 dames en 4 heren gevormde band wordt altijd ver hoogd door de uitmonstering in de Z.L.M.-kleuren. Verder beschikt dit ensemble over een kundige leider en pianist, om natuurlijk niet te zwijgen van de jode lende refreinzanger en de bekwame saxophonist. Alle lof voor deze jeugdige en muzikale Hoekse agrariërs. Nadt andermaal de volksdansgroep haar kunst had tentoongespreid, o.a. in een enigszins exotische sabel- dans, was het woord aan de heer Jac. den Hamer Jz., die oo kop deze avond met een tweetal gedichten de Kerstsfeer wist te benaderen, zulks onvoorbereid en wegens het uitvallen van de declamator, die wegens ongesteldheid verstek moest doen gaan. Daarna werd als waardige afsluiting van het eerste deel van dit gevarieerde programma een prachtig tableau-vivant gevormd, die een allegorische voor stelling gaf van de plattelandsjongeren, waarbij een poortvormig met trappen bereikbaar podium, ter weers zijden geflankeerd door L.J.G.-ers en Z.P.M.-sters een schitterend geheel vormden. Op symbolische wijze was daarbij uitdrukking gegeven aan karakter en aard van de landbouwstand en de zinspreuk „God, Koningin en Vaderland'' typeerde op onbetwistbare wijze de doel stellingen van Z.L.M. en jeugdorganisatie. Als wij het wel hebben dan was de artistieke hand van de heer E. van Rijn en de inspiratieve geest van voorzitter Rinus Murre aan de daarstelling van dit oogbekorend geheel niet vreemd. Nadat een bekende (maar onzichtbare stem) nog een relaas had gegeven van komen en gaan in en uit de jongeren-gelederen brak een pauze aan, waarin de aanwezigen van alle zijden werden omzwermd door ijverige lotenverkopers(sters) tot stijving der kosten verbonden aan deze avond. Het sluitstuk van deze avond vormde het blijspel in 3 bedrijven van P. v. d. Valk met als titel „De Familie-Dictator Bij de keuze van dit stuk was men ditmaal afgeweken van de beproefde traditie van de landelijke sfeer in de handeling. Het was meer geinspireerd op het kennelijk voorop gestelde doel een gezellige avond te hebben (zeker vooral met het oog op het tweede lustrum waar de afdeling Axel nu aan toe is) en dit doel werd dan ook bereikt. Jammer dat één der acteurs wegens ongesteldheid verstek liet gaan en nog een andere bescheidener rol moest worden gedoubleerd, hetgeen in een betrekkelijk kleine bezetting afbreuk moest doen aan het geheel. Wel vervulde regisseur Sol één dezer rollen de gelezen rol op de hem eigen wijze en werd hem van wege zijn vierjarig leiderschap van dit ensemble het L.J.G.-embleem in zilver uitgereikt. Dit was n.l. de laatste uitvoering onder zijn regie. In de hem gebrachte hulde deelde ook zijn echtgenote met bloemen. En zo eindigde deze mooie avond met veel cultureel waardevols. KERST-ORATORIUM DOOR NED. HERV. KERKKOOR EN „CRESCENDO". Als wijdingsbijeenkomst aan de vooravond van Kerstmis, die in het teken stond van de vocale kunst, kon deze oratorium-uitvoering in de Ned. Herv. Kerk alhier door de gecombineerde gemengde zangkoren „Crescendo" uit Hoek en het Ned. Herv. Kerkkoor alhier zich Zaterdagavond verheugen in een bijzondere belangstelling. Die dan ook dubbel en dwars ver diend was. Het geheel stond onder leiding van de heer J. P. Smies, die als dirigent van beide koren met deze uit nemend geslaagde uitvoering ook op de ochtend van 2e Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk te Hoek een reprise beleefde, zeer veel eer heeft ingelegd. Dit oratorium „Christus Geboorte" van R. Bein- tema leent zich dan ook vanwege de inschakeling van de gemeentezang, uitstekend voor de uitvoering in een kerkgebouw. Temeer, als dit voldoet aan de eisen van goede acoustiek, waardoor het succes reeds goeddeels verzekerd is. Natuurlijk dient als eerste voorwaarde een accurate uitvoering tot in onderdelen te zijn ver zorgd. En dit nu was bij de dirigent, de heer J. P. Smies, in vertrouwde handen. Achtereenvolgende con coursen, die pas achter ons liggen, kunnen van zijn kwaliteiten als koorleider getuigen. Aan dit Kerstoratorium werd verder muzikale mede werking verleend door de heer J. de Visser (orgel),, mevr. C. Smies-de Visser (piano) en mej. I. Houg (harmonium). Het werd ingezet met gemeentezang (Gezang 270 1 en 2, op welke indrukwekkende in troductie achtereenvolgens de verschillende delen uit gevoerd werden als volgt I. De Verwachting, II. De Aankondiging, III. De Vervulling, IV. De Herders. Behalve het derde deel, dat meer in het teken van de lofprijzing begon, werden alle delen met korte of uitvoerige recitatieven ingezet, terwijl ook het verdere vocale gedeelte meermalen onderbroken werd door recitatieven, die door ds. P. J. Pennings en de heer J. Dieleman op zeer verdienstelijke wijze werden voor gedragen. Alzo bracht dit oratorium op vocaal-muzikale wijze een illustratieve verklanking van het heugelijkste ge beuren in de Christenheid „Christus geboorte Op waarlijk indrukwekkende wijze is dit door de bijna 100 executanten uit Axel en Hoek op deze beide plaatsen ten gehore gebracht en de hoogste lof voor dit gave geheel komt dan ook toe aan de dirigent, die moeite noch zorgen heeft ontzien om in betrekklijk niet zo heel veel tijd het werk in te studeren. Vrouwen- en mannenkoren wisselden verder het gezamenlijke gemengde koor- of het gemeenschappelijk gzang af, terwijl door mevr. Risseeuw (sopraan) en de heer J. Dieleman (bas) beiden uit Axel enkele soli's werden vertolkt die op zichzelf zeer behoorlijke prestatie s waren. Als geheel is deze eerste uitwisseling op dit gebied tussen de beide verenigingen van Hoek en Axel een verblijdende gebeurtenis, die in dit kader ook in de toekomst herhaling moge vinden. En gezien dit bijzondere succes, dat ondanks de ongewone uren zich •ook uitte in grote belangstelling (in Axel ruim 500 aanwezigen en te Hoek ruim 250) is hiertoe zeer zeker aanleiding en verdient dit ernstige overweging. Is er iets mooiers en verheveners denkbaar, dan op deze wijze luister bij te zetten aan dit jaarlijks terug kerende herdenkingsfeest van Jezus Christus geboorte in het nederige stalleke van Bethlehem. Moge dan dit zo geslaagde initiatief voortaan telken- jare op de Kerstagenda verschijnen. Zij het dan met wisselende programma's en prestatie s, want vocaal en muzikaal is er de rijkste variatie en keuze rondom het Kerstgebeuren. Vermelden wij nog, dat tijdens de uitvoering ge collecteerd werd voor de Ziekenkas. Ook vorige jaren werden n.l. de zieken met Kerstmis bedacht. Ter be strijding der aan deze avond verbonden kosten werd ook bij de uitgang nog gecollecteerd. Zo is deze eerste oratorium-uitvoering in de Ned. Herv. Kerk voortreffelijk geslaagd. KERSTFEEST BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN. Vorige week vierde de Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Axel, haar jaarlijkse Kerstfeest in „Het Centrum" alhier. Deze middagbijeenkomst werd geopend door mevr. Maris, de presidente, die gelukkig weer aanwezig kon zijn, daar haar echtgenoot herstellende is. Ze heette de vele aanwezige dames hartelijk welkom, inzonder heid diegenen die dit jaar met ziekte te kampen hebben gehad, maar die nu weer aanwezig konden zijn. Ook mevr. Verkerke-Timmermans uit Dordrecht, die deze Kerstmiddag zou verzorgen en die ze dan ook direct het woord gaf. Mevr. Verkerke begon, nadat eerst het koortje gezongen had, met „Drie wijzen van onze tijd", voor te dragen. Ze liet hierin zien, dat we met lege handen bij het kindeke in de kribbe mogen komen. Daarna volgde samenzang „Er is uit 's werelds duistre wolken." Hierna was het tijd voor de pauze waarin de dames weer heerlijk verwend werden met koffie en gebak. Na de pauze droeg mevr. Verkerke enkele gedichten voor, waarna het koortje nog enige Kerstliederen zong, waarna nog een verhaal volgde van mevr. Verkerke, getiteld „Jezus en Maria". Dit werd evenals het vorige in ademloze stilte aan gehoord. Ze vertolkte de verhouding van Jezus tot Maria van de kribbe tot het kruis. Na samenzang van Gezang 27 sloot de presidente van de Z.P.M., mej. van Fraayenhove deze mooie en in intieme Kerstfeeststemming gehouden bijeenkomst. Des avonds vierde het bestuur van de Plattelands vrouwen van Axel Kerstfeest in het rusthuis samen met de oud envan dagen. Ook hier zong het koortje en werden Kerstverhalen voorgelezen en de oudjes ge- tracteerd. Er heerste een goede en prettige Kerst stemming. Op deze beide bijeenkomsten werd het koortje op piano of orgel begeleid door mej. P. van Hoeve, die hiervoor alle dank toekomt. Het bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen kan op twee goed geslaagde bijeenkomsten terug zien. KERSTUITVOERING „ASAF". Evenals vorig jaar maakte het programma voor de Kerstuitvoering althans voor het doen van „Asaf een bescheiden indruk. Aan belangstelling schortte het desondanks niet op de 2e Kerstavond in de Geref. Kerk aan de Kerkdreef. Ook wat verzorging betreft was deze Kerstuitvoering weer waardig te worden ge klasseerd in de lange rij van evenementen, die „Asaf" reeds achter zich heeft en haar reputatie bezorgden. Na een openingswoord van .de voorzitter, de heer J. Koster volgde gemeentezang van Psalm 98 1 en 2, waarna onder leiding van de heer P. C. Bakman een viertal nummer (a capella) werden ten gehore gebracht. Hierop volgde het Kinderkoor, voor meer dan 90% uit meisjes bestaande. Het is toch wel jammer, dat onder de jongens blijkbaar geen animo blijkt te bestaan, of is het een soort valse schaamte die hen weerhoudt om met al die meisjes samen op het podium te verschijnen. Hier ligt een taak (ook voor de ouders) hun jongens te wijzen op het grote nut van zang- en muziekles. Het Kinderkoor voerde op zeer stemmige en prettig levendige wijze de talrijke nummertjes van het pro gramma uit. Door de heer P. C. Brakman werd dit aardige en afwisselende programma onderbroken voor een orgel intermezzo op een thema over het „Ere zij God naar de bewerking van Jan Zwart. Tot slot van deze geslaagde avond bracht het ge mengd koor met begeleiding van mej. Brakman aan het orgel een cantate van D. Buxtehude, gevolgd door Psalm 150 van César Franck, beide composities die het aanzien van het programma zeer ten goede kwamen. In het slotwoord van de voorzitter maakte deze het voornemen kenbaar in 1956 weer een oratorium te doen instuderen en wel „Judas Maccabëus". Dit buitenge wone -werk van G. F. Handel zal intensieve studie en voorbereiding vergen en daarom deed de praeses nu reeds een dringend beroep op de in Axel nog slui merende of verborgen krachten. GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer J. van Loenen, vliegtuig monteur le klasse bij de Kon. Marine slaagde dezer dagen voor het examen boord-mecaniciën. 2e klasse B K.N.V.B. Behalve met de uitschieter van Goes waren wij in onze prognose s ook deze keer niet ver bezijden de plank. Dat M.O.C. in Middelburg op de Zeeuwse klei een veer zou laten lag in de lijn, maar desalniettemin blijft de positie van M.O.C. voorlopig nog onaantast baar. De Goesse verrassing bracht deze ploeg, die dit seizoen het toonbeeld van wisselvalligheid is effen een liftsprong van drie treden op de competitieverdieping. Middelburg—M.O.C. 0—0. Reeds direct ontspon zich een afwisselende kamp en de eerste kans werd de gastheren geboden, doch niet benut. Als er circa 20 minuten gespeeld is kon alleen het onvolprezen doel- verdedigerstalent van de Rijk een Middelburgse kop stoot onschadelijk maken. Een sluitende defensie bleef aan weerszijden meester op haar helft tot aan de rust. Zo ging het ook na de pauze. Middelburg was zeer agressief, doch Fortuna was met de overigens sublieme de Rijk. Eén keer geschiedde het wegwerken uit een kluwen spelers van voor de M.O.C.-doelmond op een raadselachtige manier, maar de arbiter constateerde geen vuiltje aan de lucht. De match bood weinig schutterskunde en zo bleef -zij het soms met kunst en vliegwerk de score in deze belangrijkste strijd op deze dag maagdelijk blank (0— Goes—Roosendaal 6—3. Aldra na het aanvangssein plaatste een der Roosendaalse achterspelers het leder in het eigen doel. De vreugde bij de thuisclub was evenwel van korte duur, want ook de Goes-defensie bleek wankelbaar. De thuisclub hernam echter door Rob Moens met twee doelpunten en nog een van Oost- dijk bij de rust een voorsprong van 4—1. Na de hervatting waren de Roosendalers direct agressief en uit een hoekschop werd de achterstand verkleind (4—2). Zij bleven sterker maar waren met schieten onfortuinlijk daar het Goesse houtwerk een paar maal de Roosendaalse schoten keerden. Uit een Goes-aanval wist Moens nogmaals te scorenen zelfs werd het halve dozijn (overigens geflatteerd) bereikt. Dank zij de volhardende' pogingen der gasten slaagden deze er nog in de achterstand te verkleinen (6—3). Rood-Wit—D.E.S.K. 1 1. In het begin waren de gasten fel agressief en Chabot wist door een misver stand in de Rood-Wit-achterhoede het overwicht uit te buiten. Een kwartier later werd aan de thuisclub een penalty toegewezen, waaruit de gelijkmaker ge boren werd. In de tweede helft bleef de strijd tamelijk gelijk opgaand. Goed keeperswerk aan weerszijden be lette verdere benutting van scoringskansen en zo bleef dit treffen onder grote spanning tot hte eind toe on beslist. DongenW.V.O. 1 1. In Dongen verscheen de thuisclub weer voltallig en hoewel W.V.O. met een schot van de rechtsbuiten na 20 minuten de leiding nam bleven de gastheren met onverminderde geestdrift volhouden. Voor de pauze wisten zij echter het net niet te vinden en alzo brak de theetijd aan met een voorsprong der gasten. In de tweede helft werden de Oosterhouters in de verdediging gedrongen en domineerde Dongen hoofd zakelijk. Het was de linksbuiten van Dongen die de stand wist te vereffenen, doch verder wist de thuis club haar veldoverwicht niet uit te muiten. De stand in de 2e klasse is nu als volgt M.O.C. 10 9 1 0 34-13 19 R.A.C. 11 6 4 1 27-18 16 Internos 12 7 1 4 25-20 15 Middelburg 11 5 3 3 25-15 13 D.E.S.K. 11 5 1 5 23-24 11 Rood-Wit 13 4 3 6 20—23 11 Goes 10 3 4 3 41—37 10 W.V.O. 11 3 4 4 22-21 10 Axel 11 3 3 5 19-26 9 Hulst 11 3 3 5 28-43 9 Dongen 11 1 2 .8 16-33 4 Roosendaal 10 2 1 7 19-28 5 3e klasse D K.N.V.B. Groot waren de verrassingen in deze afdeling niet in weerwil van de natte en glibberige velden. Alleen de kracht van Meto deed zich op het arme Terneuzen wel zeer ernstig voelen. De rood-zwarten probeerden het eens met een volkomen herziene opstelling maar ook dit zette geen zoden aan de dijk. Integendeel Harder dan ooit draaide de aanval der tricolore's op volle toeren en middenvoor Kops verrichtte in zeer korte tijd de hattrick door keeper Lafort driemaal in de touwen te doen grazen. Door de linksbuiten der gasten werd nog eens gescoord alvorens Leunis een tegenpunt wist te maken, waardoor de rust kwam met 14. De tweede helft werd een getrouwe copie van de eerste en de scorestand werd derhalve ver dubbeld tot28, waarmede Terneuzen voor dit sei zoen wel alle adspiraties voor en plaats in de kop groep zal laten varen. In de andere belangrijke ontmoeting was Zeelandia de gast van R.K.F.C. In deze match wisten voor de rust de gastheren door Linders de leiding te ver overen en deze tot lang in de tweede helft te be houden. De thuisclub bleef ook in de tweedehelft fel agressief en behield tot kort voor het einde het beste van het spel zonder echter nog te kunnen scoren. In het zicht van het einde wisten de groen-zwarten in deze ontmoeting toch weer (voor de zesde maal) een draw te forceren (1 1). In Biervliet heeft volgens de verwachting de thuis club de volle buit behouden, maar imponerend was de zege op Hontenisse niet. Voor de rust scoorde de thuisclub door Meijer, waarna in de tweede helft de Kramer de stand op 2-0 bracht. In de resterende tijd maakten de gasten door hun linksbinnen een welver diend tegenpunt, waarbij het bleef. Brabantse en Zeeuwse grenskanters bestreden elkaar in Ossendrecht met felheid en reeds de eerste Steen- uitval resulteerde in een doelpunt, waarbij het even wel niet bleef. Ruim 10 minuten later wisten de Zeeuwsch-Vlamingen nogmaals het net te treffen. Nog voor de rust scoorde Bogers voor Odio en zo trad de doel verwisseling in met de stand 12. In de tweede helft voerde Steen haar voorsprong nog met één doel punt op. Op het gemeentelijk sportterrein in Vlissingen heeft R.C.S. op overtuigende wijze getoond ook dit jaar weer een Stem in het kapittel te willen hebben. Al spoedig namen de Souburgers de leiding door Stroo en voor het spel een half uur bezigwas, bleek de de fensie van Zeeland Sport weer niet betrouwbaar en R.C.S. profiteerde daar weer van. Even na de rust scoorde van der Driest no. 3 en nog nauwelijks vijf minuten later bracht dezelfde speled met een verre treffer de stand op 04. Een kwartier voor het einde wist de thuisclub de eer te redden, maar R.C.S. nog niet tevreden maakte er in de laatste minuten 15 van. De rangschikking van gespeelde wedstrijden en be haalde punten is in de 3e klasse thans Meto 13—21; R.C.S. 12—18; Zeelandia 12—18; Corn Boys 12—16Terneuzen 12—13 Biervliet 11 12; R.K.F.C. 13—12; Steen 12—9; Zeeland Sport 11 7; Nieuw Borgvliet 9—6; Odio 12—6; Hontenisse 124 Zaterdagvoetbal le klasse. A.Z.V.V.—KRABBENDIJKE 2-2. A.Z.V.V. stootte ICrabbendijke van de troon In een spectaculaire en enerverende kamp heeft onze thans volledige Zaterdagploeg wederom een prachtig resultaat geboekt, door het mede aan de kop prijkende Krabbendijke een dubbel en dwars verdiend gelijk spel af te dwingen. Dat in de tweede helft de scheidsrech ter die een zeer weifelende figuur bleek het volledige Axelse succes teniet deed, beevestigt eens

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1