HAMEA rHERMOGENE V oetbal- overzicht Ruwe,rode handen Wrijf Kou en Pijn ■weg met DAMPO UIT ONZE OMGEVING AXEL PLOTSELING OVERLEDEN. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't aj tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène, Winterkou in den lande PUROL op lip en handen 't lijkt wel oi alles altijd verkeerd „valt 1 Jan, 19! BEKENDMAKINGEN. ais stenen en scheuten het leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruschen Salti nitkomit De 61-jarige J. O. wonende aan De Ruijterstraat alhier werd toen hij wegens een defect aan zijn brom fiets Zondagmiddag in garage Cappendijk aan de Axelsestraat te Terneuzen vertoefde, plotseling onwel en overleed bijna onmiddellijk daarop. De man werd naar het nabij gelegen ziekenhuis vervoerd en de familie van dit tragische ongeval op de hoogte ge steld. UITVOERING VAN HET KERST-ORATORIUM VAN R. BEINTEMA. Wjj vestigen er de aandacht van onze lezers op, dat op Zaterdag 24 December a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier om half negen, bovengenoemd oratorium door het Herv. Kerkoor alhier en de zangvereniging „Crescendo" te Hoek zal worden uitgevoerd. De al gehele leiding van dit gecobineerde koor, dat bijna 100 uitvoerenden telt berust bij de heer J. P. Smies. Ieder, die van klassieke en kerkmuziek en -zang houdt, raden wij aan dit te gaan beluisteren. Gezien de massale belangstelling bij de uitvoering van het oratorium van Barth, zijn wij er van overtuigd, dat ook ditmaal de animo weer zeer groot zal zijn. TONEELAVOND RESERVE-RIJKSPOLITIE. Maandagavond had in „Het Centrum" een druk bezochte z.g, bindings- en ontspanningsavond plaats van het personeel der Reserve-Rijkspolitie thans ver enigd in de op 5 Decembr j.l. opgerichte vereniging „Paraat". Uit Vrijwel alle Oost-Zeeuwsch-Vlaamse plaatsen waren de reservisten, voor het grootste deel met hun dames opgekomen naar deze bijeenkomst, waartoe ook de bij de Nationale Reserve en B.B. behorende een heden welkom waren. Onder de aanwezige autoriteiten merkten wij op de districtscommandant der Rijkspolitie, de heer W. H. Ballegooyen de Jong uit Middelburg, de burgemeesters der gemeenten Zaamslag en Zuiddorpe, de heer de Kam, provinciaal secretaris van Steun Wettig Gezag, de kapiteins Stoorvogel van de Rijkspolitie en Fassaert van de Nattionale Reserve en tal van anderen. De reserve-wachtmeester de Jong opende deze bij eenkomst door de Oost-Zeeuwsch-Vlaamse reservis ten te wijzen op de banden die binden, aangezien het eigenlijk niet goed gaat in de gelederen der Reserve- Rijkspolitie. Men is te laks en slap en het plichtsge voel is over het algemeen te gering. Spr. is desondanks verheugd zovelen hier te mogen verwelkomen aan wie hij nu in gemoede de vraag stelt of dan die gevoelens niet meer nodig zijn. Heeft dat geen doel meer Zeker, uiterlijk schijnt alles hier rustig en goed, maar zo was het ook op 10 Mei 1940 en spr. hoeft maar te herinneren aan de velen, waaronder de besten, die het leven lieten in de bezettingsjaren en aan de kerkhoven met de eindeloze rijen van witte kruisjes der graven van de gevallenen. Hij wekt hen die aan drang gevoelen zich in de rijen van de Reserve-Rijks politie te scharen op, daarmede niet te wachten. Uit plichtsgevoel en bezield door naastenliefde is de be slissing in dien zin logische consequentie. Hierop werd het woord verleend aan de heer J. Francke, secretaris van „S.W.G." alhier, die begon met zijn voldoening uit te spreken over de oprichting van deze vereniging, die pas voor enkele weken op gericht zijnde nu reeds in staat bleek een zodanige massale vergadering te beleggen. Spr. constateert hier uit de jeugdige kracht die hoop geeft voor de toe komst en hoopt dat deze éénheid in geest en streven bestendigd zal blijven ten bate van ons volk. De internationale toestand is n.l. niet zoals de vrien delijke glimlach van de Russische beer zou doen v«r- moeden.D it is nog in de afgelopen weken gebleken op de propaganda-reis van de Russische volksleiders dooi de Aziatische landen. Onmiskenbaar en duidelijk blijkt het ten grondslag liggende doel te zijn verovering van de ganse vrije democratische wereld. Wie daarom niet meedoet om dit onheil af te wenden is een slappeling, riep spr. uit. De Russische beer is een „ongelikte" beer en de daden zijn daarom steeds duidelijk voor hen die recht en vrijheid liefhebben, die God boven alles en de naast als zichzelf beminnen. Ter ere van God en de mensheid dienen wij het raderwerk van het huidige maatschappelijk bestel op gang te houden, welke po sitie wij economisch of staatkundig daarin innemen. Spr. huldigt vooral' de vrouwen en moeders die ten opzichte van hunne kinderen, zowel als van hun mannen zo stimulerend in de goede richting werken met ware offerzin en een voorbeeldig gevoel van juist begrip en naastenliefde. De politie heeft een bijzondere taak en deze dienst stelt bijzondere eigenschappen. Ter illustratie laat hij horen wat hij daaromtrent als leidraad vond in een blad. Een politieman moet beleefd zijn als een wegen wachter, deskundig als een professor, soepel als rubber, doorzichtig als een nylon-kous, vasthoudend als een terrier, gezond als een vis, ernstig als een vloot-aal- moezenier, gekleed als Anthony Eden, humoristisch als Wim Kan, snel als Fanny Blankers-Koen en te reden met weinig salaris. Spr. schetst daarmede de veelal heersende mentali teit en weet dat een plichtsgetrouw politieman vooral gedreven door de zucht tot bescherming van het zwakke en de beteugeling van het onrecht. Met toe wijding en liefde hoopt hij dat nog velen dit enthou siasme zullen weten op te brengen, want wie verslapt verliest, doch hij die volhardt wint. De voorzitter leidde daarop de toneelgroep der harmonie „St. Cecilia" uit Kloosterzande met een enkel woord in, hen voor de betoonde goodwill bij voorbaat dank betuigend. Zonder deze vereniging zou deze avond de prettige sfeer gemist hebben die ver eist is en de regisseur de heer J. du Bois, die daarop voor het voetlicht verscheen kondigde daarop het kluchtspel aan waarop ijjen het talrijke gehoor deze avond wenste te verrassen en dat als titel droeg „De ooievaar vergist zich". Hij vroeg enige clementie want zijn groep bestond uit dilettanten, dus hetgeen hier gebracht werd was door amateurs ingestudeerd. Al spoedig bleek dit kluchtige gegeven inderdaad volkomen te zijn afgestemd op dolle pret en gijn en niet zo zeer bedoeld als een prestatie van sublieme creatie en kunstzin. Doch dit deed niets af aan de uitbundige vrolijkheid waartoe de verwikkelingen en complicaties in deze merkwaardige familiegeschiedenis aanleiding gaven. Het doel van deze eerste contact avond van „Paraat" was hiermede volkomen bereikt en de dank die regisseur en zijn ensemble na het laat ste bedrijf oogsten was dan ook op zijn plaats. De dames ontvingen bloemen en tot slot van deze avond sprak de voorzitter nog een kort opwekkend woord, waarna nog voor het middernachtelijk uur was aangebroken deze gezellige contactavond werd besloten. Bij de uitgang werd gecollecteerd voor de kas der nieuwe vereniging. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 December (le Kerstdag). Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. A.W.S.C. „VOLHARDING" ORGANISEERT KERSTBAL. Ten bate van renner Romeijnsen, Zoals de wielersportliefhebbers zich zullen her inneren heeft de Axelse renner Marius Romeijnsen enige maanden geleden in een wielerwedstrijd het ongeluk gehad bij een valpartij betrokken te zijn, waar bij hij ernstig aan de arm werd gewond. Later bleek zelfs nog operatief ingrijpen noodzakelijk. Het is te begrijpen dat dit voor de ongelukkige renner zeer hoge kosten meebracht en daarom is de Axelse wielerclub „Volharding" op het idee gekomen ten bate van haar ongelukkig rennerslid een Kerst bal te organiseren in het clublokaal café „De Sport". De gehele opbrengst van deze balavond op Zaterdag 24 December zal ten goede komen aan Romeijnsen cm hem zodoende te helpen zijn hoge operatie- en ver- plegingskosten te besttrijden. Dit sympathieke gebaar van de Axelse wielerclub verdient waardering en ongetwijfeld zullen wel vele danslustige en sportieve jongelui op deze manier een steentje willen bijdragen om door een bezoek aan dit bal met attractie s dit streven te steunen. 2e klasse B K.N.V.B. VIER WEDSTRIJDEN - VIER KERSTPUZZLE'S Middelburg—M.O.C. Nu voor Tweede Kerstdag slechts een inhaal- en derhalve onvolledig programma voor de 2e klasse werd vastgesteld, richten zich aller ogen op het in Middelburg te leveren belangrijkste duel. Ofschoon het resultaat slechts van indirecte beteke nis kan zijn voor de rangschikking en M.O.C.'s positie aan de spits voorlopig niet in gevaar komt, zullen de stugge Middelburgers alles in het werk stellen om voor eigen en ethousiast publiek de koplopers een afstraffing toe te dienen. Het onge slagen record der Brabantse club is in elk geval wel in gevaar, maar alle clubs zullen er zeker een eer in stellen om Verpaalen en de zijnen te kloppen. Is M.O.C. oppervlakkig dus ook sterk favoriet, een nederlaag zou op deze tweede Kerstdag geen abnor male uitslag zijn, om uit de mond van de reporter in het sportjournaal te vernemen. Tot een draw achten wij de groen-witte hoofdstedelingen dus des te eerder in staat en daar omheen zal het resultaat gewis schommelen. Goes—Roosendaal. De tweede Kerstpuzzle staat in Goes uitgeknobbeld te worden. Ook dit treffen is uiterst problematiek en de uitslag zeer lastig te voor spellen. Alles kan hier letterlijk gebeuren. En na de recente uitslagen der Ganze-stedelingen zijn deze op geen stukken na als favoriet te beschouwen. Een leidersplaats is hier in geen velden of wegen in het geding. Het Goesse defensieblok is niet hecht genoeg om een slagvaardige aanval te weerstaan. Als dus de voorhoede der gasten op toeren komen kan, moet er o.i. voor hen minstens een gelijk spel uit de bus komen. Aangezien wij voor geen van beiden een zege durven voorspellen, althans niet met stelligheid, tippen wij op een verdeling van de buit in Goes. Rood-WitD.E.S.K, Zal de Kaatsheuvelse ploeg op het „Heike" in staat zijn hetzelfde kunststukje uit te halen als Hulst en Internos Wispelturigheid ken merkt dit jaar de Rood-Wit-resultaten. Ofschoon Axel thuis van D.E.S.K. won en twee keer van Rood-Wit verloor, beschouwen wij D.E.S.K. als meer favoriet in deze kamp. De eigen omgeving schijnt niet zo sterk meer mee te spreken in St. Willebrord. Van de schamele drie overwinningen van Rood-Wit werden er twee behaald tegen Axel. Derhalve geen al te denderende resultaten. Hier voorzien wij een Kerst surprise voor D.E.S.K. met zeer klein verschil. DongenW.V.O. Zelfs in Dongen is het een vraagstuk aan wie het Kerstmannetje de koek zal ver delen. Momenteel fungeert Dongen nog als staart- houder. Er schijnt nog beweging in de gemoederen te zijn in het clubleven daar ter plaatse. Een wel zeer bedenkelijke factor. Is de geest in huis verkeerd en verdeeld en botsen de meningen telkens, dan is het doorgaans met de kracht gedaan. Voor Dongen is het wel gewenst dat men elkaar beter leert begrijpen, an ders vrezen wij het ergste. Is het dit keer weer een „buis dan staat het voor de toekomst niet gunstig. In het gunstigste geval zouden wij voor Dongen een gelijk spel mogelijk achten. Maar het kan ook een kleine of ruime nederlaag worden, doch winst voor de thuisclub achten wij onwaarschijnlijk. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken kend, dat het verzoek van de Compagnie Neerlaadj de l'Azote N.V. te Axel, Sluiskil, om op het perc te Sluiskil, kadastraal bekend gemeente Axel, secte nr. 1149, haar watergasfabriek te mogen uitbreid met een conversie-installlatie, gaszuiverings-installi en 2 gashouders door hen is ingewilligd. Axel, 6 December 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, M. Oggel, wnd. Van Oeveren. R.A.C., Internos, Hulst en Axel zitten tot 1956 op het vinkentouw, allen ongetwijfeld met goede voor nemens in de tweede competitiehelft in het nieuwe jaar met een goede spurt te starten. 3e klasse D K.N.V.R. Twee zeer belangrijke ontmoetingen zullen in deze afdeling op 2e Kerstdag de aandacht vragen. Leider Meto komt n.l. in Terneuzen op bezoek en is daar niet alleen om prestige-reden verplicht te winnen. Of het gebeuren zal is een andere vraag. Ook, of de rood-zwarten in staat zullen zijn de tricoleres de voet dwars te zetten. Een nederlaag zou voor Meto de eerste plaats kunnen kosten, ten minste als Zeelandia in staat is in Bergen op Zoom van R.K.F.C. te winnen. Dit staat ook nog te bezien. Om de waarheid te zeggen geloven wij niet dat de ontvangende partijen, dus de thuisclubs, de bezoekers met ledige handen naar huis zullen sturen. Terneuzen achten wij niet sterk genoeg om Meto te slaan en ook R.K.F.C. zou zich o.i. met een gelijk spel al gelukkig mogen achten. Normaal zullen de leidende ploegen een kleine zege behalen. Maarverrassingen zijn niet uitgesloten en vooral niet bij voetbal. De West-Zeeuwsch-Vlaamse derde-klasser zal de staarthouders uit Hontenisse er zeeker onder weten te houden, maar of het aan Odio ditmaal zal lukken om Steen te onderwerpen betwijfelen wij. Eerder ge loven wij in een kleine zege voor de grenskanters. Ten slotte is oo kde ontmoeting Zeeland Sport— Corn Boys niet geheel ontbloot van belangrijkheid. Een Sasse nederlaag zou hen naar de middenmoot doen afzakken. Een zege zou hen zeker weer volop in de running brengen, aangezien R.C.S. niet speelt. Zelfs een tweede plaats is bij een Sasse victorie niet denk beeldig. Hier is nog veel spanning mogelijk in de wedloop om de titel. Nieuw Borgvliet is (met slechts negen gespeelde wedstrijden) weer maar eens vrij. Van een inhaal programma gesproken Zaterdagvoetbal le klasse. In deze afdeling is de wedstrijd van de meeste im portantie die in Amemuiden, welke club tegen het vrij sterke Nieuwdorp moet uitkomen. De Arnemuidense ploeg is op eigen veld zeker favoriet en zal met gering verschil wel weten te zegevieren. Op de Helihaven zullen de leiders uit Krabbendijke hun returnmatch komen spelen. Zonder twijfel zal dit voor A.Z.V.V. wederom puntenverlies opleveren. De gasten zullen wel met enige doelpunten verschil zege vieren. Zolang men de lekken in A.Z.V.V. niet weet te stoppen zullen de rood-witten nogal licht het loodje moeten leggen. In Koudekerke is o.i. de uitslag niet twijfelachtig. De Terneuzense Boys zullen zeker op de beide punten beslag weten te leggen. In Wolfaartsdijk zal de club van die naam tegen Rillandia, dat zeer sterk favoriet is, uitkomen. Hier wijst alles op een overtuigende zege voor de gasten, die geen risico zullen nemen in de Wolfaartsdijkse kleibodem. Neem toch Rennies! Wéér krimpen van brandende pijn door overtol maagzuur. En tocheen of twee Rennies brenj uitkomst, van de ene minuut op de andere. Maak een vaste gewoonte van, zorg er steevast voor a of twee Rennies op zak te hebben. Een ware komst, zo een-twee-drie van die pijn verlost te zi zonder verdere stoornis voor een prettig, gezet samenzijn. In iedere apotheek of drogisterij verkw men U Rennies graag. Ing. Mei W HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken kend, dat het verzoek van de Compagnie Neerlaadaij de 1 Azote N.V, te Axel, Sluiskil, om op het perce te Sluiskil, kadastraal bekend gemeente Axel, secte. nr. 1149, haar ammoniakfabriek te mogen uitbreidi met een inrichting voor het vervaardigen van urem houdende kunstmeststoffen door hen is ingewilligd Axel, 6 December 1955. WIJZIGING KOSTWINNERSVERGOEDING^ BESCHIKKING. De burgemeester van Axel brengt ter kennis belanghebbenden dat met ingang van 1 Januari 19j een aantal wijzigingen in de kostwinnersvergoeding regeling voor militairen zullen worden aangebrad Deze wijzigingen houden o.m. een verhoging van z.g. gezinsmaxima in. Er wordt n.l. geen kostwinnersvergoeding toegeko indien de bruto-inkomsten van de belanghebbend vastgesteld met inachtneming van de kostwinner: vergoedingsbeschikking meer bedragen dan bepaali grensbedragen (gezinsmaxima). De gezinsmaxima., dragen per week bjjjugt ^iefgnder aangegeven getz tot het gezin behorende personen (waarvan zijn ui gezonderd de niet bij het gezin inwonende kindera wier kosten van levensonderhoud niet ten laste het gezin komen) tot 1 Jan. 1956 1 persoon 65.50 2 personen 69.50 3 personen ƒ73.50 4 personen 77.50 5 personen ƒ81.50 6 personen ƒ85.50 7 of meer personen 12.85 p.p. Voorts wordt een regeling getroffen waardoor vergoeding van kosten van vervanging in alle vallen zal worden gehandeld overeenkomstig de waarop zulks thans geschiedt ten aanzien van d hoofdkostwinner voor echtgenote >n kinderen In verband met een en ander zullen vele reeds tot gekende kostwinnersvergoedingen met ingang van Januari 1956 worden herzien. Ook zullen zich ge vallen voordoen, waarin tot nu toe geen vergoedia wordt toegekend, doch waarin met ingang van gt noemde datum wel aanspraak op kostwinnersvergot ding zal ontstaan. Degenen, die menen door de gewijzigde voorschrii ten aanspraak op kostwinnersvergoeding te maken, kunnen een aanvraag indienen of nadere inlichting» verkrijgen ter gemeente-secretarie. N.B. Bij de aanvraag om kostwinnersvergoediuj mede te brengen trouwboekje, de laatste aansla} biljetten in de rijksinkomsten- en personele belasting huurkaart, zieken- en begrafenisfondskaarten, adressu van werkgevers of ontslagbewijzen, loonbriefjes, rente kaarten, enz. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 14 December 1955, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het Ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 17 December 1955. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt kor» metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig stimuleren. Met verjongde energie doen die dan heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kun, nen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in di gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijc van de pijnen die Uw humeur vergallen en U» gestel slopen. Ing. Med. SLUITING GEMEENTEDIENSTEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat de Gemeentediensten op 2 Januari 1951 gesloten zullen zijn. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGE NPOKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Woensdag 28 December 1955 des na middags 2 uur in het consultatiebureau van hel Groene Kruis, Oosterstraat, alhier, gelegenheid zal worden gegeven tot kosteloze inenting of herinentin! tegen pokken. Men wordt verzocht trouwboekje mee te brengen Axel, 23 December 1955. Burgemeester en Wethouders van Axel, De wnd. secretaris, De Burgemeester, M. Oggel. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2