s Uit het speurzieke leven van Sherlock Speurzin. UIT ONZE OMGEVING 'Cl AXEL HENGSTEN. INGEZONDEN STUKKEN 1 En ja, het ging snel. Het duurde nog geen twee minuten, of Sherry was al thuis. „Johan, noteer even", riep hij uit-Hen nieuw record voor Sherlock Speurzin Slechts 11 seconden boven het Nederlands record „Komt in orde, mijnheer, sprak de cor recte Johan stram. „De wagen staat voor, U kunt vertrekken Een laatste groet en met een flinke vaart stoof Sherry de stad Uit Uren lang reed hij opgewekter worden. No geen druk voort ver van al het drukke stadsgewoel. gaspedaal, een reuze zwaai, de boe „Zeg," sprak Sherry in zichzelf. „Wat en daar was h>, bij een ideale kampe een mooie omgeving 1" Hll stoPte; haalde alles ukt de auto In ieder geval voelde Sherry zich steeds in tien minuten zijn kampeertent BOND VAN MUZIEKVERENIGINGEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar federatieve muziek-examens. Vorige week had te Terneuzen de buitengewone al gemene najaarsvergadering plaats van deze Bond, die door omstandigheden later en daardoor waarschijnlijk ook matiger bezocht was dan vorige jaren. De ver gadering stond weer onder leiding van de heer P. A. Ocké uit Hoek, die bij de opening een „in memoriam wijdde aan enige vooraanstaande leden, die in een kort tijdsbestek aan de Bond waren ontvallen en hier in eenl actieve taak hadden vervuld. In de allereerste plaats was dit de heer J. Gossije, een allerwege in Zeeuwsch-Vlaanderen bekend solist, die ook in de voormalige Bond van het westelijk deel op de voorgrond stond. Verder de oud-directeur van de harmonie „Terneuzen de heer A. I. B. Schirris en ten slotte de heer R. van Daele, sechretaris der Kon. fanfare te Watervliet (B.) als permanent afgevaardig de van zijn vereniging op alle vergaderingen van de Bond een gewaardeerde en uiterst sympathieke figuur. De voorzitter was bij de uitvaart van deze hoogst verdienstelijke leden door de Bond als afgevaardigde aanwezig. Met de wens dat hun stoffelijk overschot in vrede moge rusten en de Hemel heni moge zegenen, verzocht hij de aanwezigen deze verscheiden function- narissen met een minuut van eerbiedige stilte te her denken, waaraan werd voldaan. Hierna werd de agenda aan de orde gesteld, waarop het kardinale punt het eerst in behandeling kwam met het oog op het gevoerde overleg van het Bondsbestuur met de Kon. Ned. Federatie van aHrmonie- en Fan farekorpsen. Door de heer B. J. van Ommen uit Arnhem en van de Leur ui* Den Haag was het Hoofdbestuur der Federatie ter vergadering vertegenwoordigd. Beoogd wordt een nauwere samenwerking tussen de beide in stanties, vooral ter zake van de invoering van fede ratieve muziek-examens, die vooral voor de jongere leden van de Bond zeer aanbevelenswaardig en uit muziek-technisch oogpunt zelfs dringende eis des tijds zijn geworden. Door de algemeen secretaris de heer van Ommen werd in een korte inleiding nader op de waarde van de diploma's voor de muzikanten gewezen. Zij zijn van grote betekenis voor de vaardigheid van de dilet tant en onderverdeeld in vijf verschillende, vanaf de letters A tot en met E. Het diploma E staat ongeveer in eenl waarde, die gelijk is aan de voor het dirigentschap van een muziek corps vereiste practische en theoretische bekwaam heid. Deze examens zijn voor een dirigent van het grootste belang en ontlasten hem in grote mate. De stimulerende factor is mede van het allergrootste ge wicht en spr. hoopt dat op ruime schaal de jeugd aan deze examens ook in Zeeuwsch-Vlaanderen zal gaan deelnemen. Reeds een 700-tal examens worden thans per jaar afgenomen en de kosten zijn betrekke lijk miniem dank zij de ruime steun die de landelijke organisaties van het betreffende departement genieten. Van deze landelijke organisaties is de Federatie, on der beschermheerschap van Z.K.H. Prins Bernhard met haar ver over de 600 ingeschreven leden-muziek korpsen overwegend de sterkste en het verheugt spr. dat reeds 13 van de 17 verenigingen in deze streek- Bond bij de Federatie zijn aangesloten. Collectieve aansluiting bij de Bond (ook van de nog niet toegetreden verenigingen Aardenburg, Schoon- dijke en Retranchement) zal een gebiedende eis zijn. De enige Belgische vereniging, Watervliet, die lid van de Bond is wordt beschouwd als te zijn uitgesloten, daar de Federatie internationaal georganiseerd is. Wat betreft de subbsidiëring en auteursrechten biedt het lidmaatschap der Kon. Ned. Federatie onweder- sprekelijke en belangrijke financiële, maar ook morele waarde. Na ampele bespreking werd met algemene stemmen besloten over te gaan tot de invoering van muziek- diploma's, terwijl met de nog niet toegetreden hier boven genoemde verenigingen over hun toetreding tot de landelijke Bond zal worden geaccordeerd. Hierna werd verslag uitgebracht omtrent het finan cieel resultaat van het muziekconcours te Watervliet. Dit leverde een nadelig saldo op van 140,97. Aanleiding tot dieper gaande discussie leverde het resultaat op van de door de heer C. Schijve te Oost burg gegeven dirigentencursus, die door deze musicus voortijdig werd beëindigd. Hierdoor werd niet ten volle aan de verplichtingen voldaan en howel men over de resultaten ten dele tevreden is, zal een even tueel later te organiseren dirigentencursus niet meer op deze wijze worden georganiseerd. Tem slotte sprak de vergadering zich uit over het al dan niet handhaven der solisten-concoursen en werd besloten deze nog niet te doen vervallen. Ter vergadering bleek geen animo dit seizoen een solisten concours in het westelijk deel te organiseren en zal dit nu alsnog per circulaire worden gevraagd aan de verenigingem De muziekvereniging die de organi satie op zich genomen had achtte de zaal daar ter plaatse niet geschikt en zag daarom van deze or ganisatie door de .Bond af. ganisatie van zodanig concours aldaar door de Bond af. Hierna sloot de voorzitter deze vlotte en zakelijke vergadering. ST. NICOLAAS-SURPRISES. Op lot no. 3884 van de Staatsloterij geheel te Axel verkocht viel deze week de ƒ50.000 en op lot 11083 in tiende en kwart loten eveneens hier ter plaatse verkocht viel 2000. premiekeuring VAN IH'JARIGE paarden. Als van ouds was het Woensdag weer druk op het V.V.Z.F.-terrein nabij de watertoren tijdens de door de V.V.Z.F. te Axel en de Paardenfokkersvereniging D.E.S. te Hulst gehouden premiekeuringen van 1 Vv jarige hengsten en merries. Een keurcollectie van fokdieren was door de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse fokkers hier bijeengebracht en het was voor de jury, bestaande uit de heren A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, A. J. van der Meulen te IJzendijke, J. van 't Westeinde-Vermue te Nieuwdorp en Corn, van Hoeve te Groede, dan ook geen ge makkelijke taak de bekroningen vast te stellen. Wel een bewijs dat onze streek ondanks de voortschrijdende mechanisatie in de landbouw als centrum voor de paardenfokkerij nog steeds een vooraanstaande plaats inneemt. Het resultaat van de keuringen was als volgt MERRIES. Kleine maatt 1. Duchesse van Margriet, eig. G. C. de Deckere, St. Jansteen 2. Bertha, eig. E. J. Ver poorten, Zaamslag 3. Jeanny van Hoek, eig. H. de Jonge, Hoek; 4. Tilly van 'tEiland, eig. J. Scheele, Axel 5. Nelly van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag 66. Vera van Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw 7. Niska van Coegors, eig. P. A. P. Diele man, Zaamslag 8. Avina van de Kerkhoeve, eig. Jos. van Wesemael, Kloosterzande 9. Gerda van Cou- tura, eig. J. Scheele, Axel10. Jeddie van Spui, eig. Jac. Dieleman, Terneuzen 11. Eliane van Zaam, eig. C. A. Dees, Zaamslag 12. Gonda van Kijkuit, eig. W. Dieleman-de Jonge, Axel13. Coba van Draai brug, eig. Gebrs. Dieleman, Axel14. Hermine van St. Andries, eig. Gebrs. van Overloop. Koewacht; 15. Julma van de Zwaan, eig. H. M. de Reg^de Kraker, Terneuzen. Midden maat: 1. Ingrid van Victor, eig. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe 2. Ida van Oudenpolder, eig. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe 3. Lucie van Papwvliet, eig. Abr. van Hoeve, Zaamslag 4. Bertha, eig. E. J. Verpoorten, Zaamslag 5. Mirza van Zuid dorpe, eig. Ars. Puylaert, Zuiddorpe 66. Ivon, eig. M Dieleman, Zaamslag; 7. Jeannie van Nico, eig. Abr. Haak, Zaamslag 8. Mazette, eig. F. van Hoeve, Axel; 9. Gerda van Melo, eig. Kind. H. Daelman, Westdorpe; 10. Nelly van Alstein, eig. C. A. Ser- rarens Graauw; 11. Molly, eig. P. J. C. Serrarens, Kloosterzande; 12. Minette van Marissenhof, eig. Gebrs. Dieleman, Axel 13. Olga, eig. F. van Hoeve, Axel14. Jenny, eig. M. Dieleman, Zaamslag15. Clarina, eig. J. C. den Hamer, Koewacht. Grote maat: 1. Victorina, eig. J. C. den Hamer, Koewacht2. Olga van Hooghuis, eig. P. J. C. Ser rarens, Kloosterzande; 3. Flora van Oudenpolder, eig. Adh. G. J. van Waes, Zuiddorpe; 4. Norma van Oudenpolder, eig. alsvoren 5. Mariene van Axel, eig. Iz. de Feijter-de Mul, Axel6. Astra van Capellehof ,eig. Jac. de Putter, Axel7. Nita van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag 8. Ro- zetta van de Molenwijk, eig. H. van Looy, St. Jan steen 9. Rita van Nico, eig. J. C. Audenaerdt, Sas van Gent10. Sonja van Axel, eig. Iz. de Feijter-de i i I 1 D 7 m L rt 1 n t Kleine maat; 1. Castro van Aardenhof, eig. Abr. Haak, Zaamslag, M. L. M. IJsebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle 2. Castro van Kasteelhof, eig. Jac. de Putter, Axel3. Victor van Rozenberg, eig. E. A. van Waterschoot, Hontenisse 4. Crac, eig. R. Buijsse, Graauw; 5. Karei van Moustic, eig. Abr. Dieleman, Zaamslag en P. J. den Hamer, Axel6. Avenir van 't Hoogland, eig. Al Serrarens, Ossenisse 7. Brillant van 't Hoogland, eig. alsvoren; 8. Nico van Bella, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 9. Nico van Coegors, eig. P. A. P. Dieleman, Zaamslag 10. Ma- yeur, eig. J. de Regt-Dieleman, Zaamslag. Grote maat1Due van 't Scheer,eig. Jac. de Putter, Axel2. Cupidon van Rondeputten, eig. M. van Fraayenhove, Axel3. Due van Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw 4. Nico van Genooi, eig. Abr. Haak, Zaamslag, M. L. M. IJsebaert, Axel en J. Koster, Boschkapelle; 5.Evert van Torenberg, eig. W. J Dieleman, Sluiskil6. Tarzan van Nico, eig. alsvoren. Hengsten met 5-8 in 1954 geboren afstammelingen 1. Dirk van Aldengoor, eig. Al. Serrarens, Ossenisse. Kampioen hengsten: Due van 't Scheer, eig. Jac. de Putter, Axel. Kampioen merriesIngrid van Victor, Cyr. van Overloop, Zuiddorpe. POTASCH EN PERLEMOER MET VACANTIE. Een avond van gezonde volkshumor en onbedaar lijke pret heeft Woensdagavond „Het Centrum" op zijn grondvesten doen daveren. Het Spaarfonds „O. en O." heeft met deze avond een hoogst waardige inzet geleverd van het nieuwe seizoen. aDnk zij de tijdig voorbereide reclame was het gebouw tot de nok gevuld toen de actieve nieuwe praeses, de heer Adri van Gink, de aanwezigen har telijk verwelkomde. Hij sprak de hoop uit dat de toe vloed van nieuwe leden van de laatste maanden nu ook van stabiele aard moge blijken, want in doorsnee worden de meesten van deze gelegenheids-leden die in het zicht van een mooie avond lid (of weer lid) worden weer even spoedig afgevoerd en dat moeten wij juist niet hebben ,zei spr. Men dient in ogen schouw te nemen dat de voorbereiding van een wer kelijk goede avond grote risico's met zich brengt en maanden tevoren dient te geschieden. Contractuele verplichtingen beperken ons in hoge mate, waar wij specifieke programma's voor het voetlicht willen brengen van goed gehalte met eersterangs artisten. Spr. weet dat in dit licht deze aVond weer één aan de lange rij toe te voegen succes gaat worden en hoopte dat allen een mooie en onvergetelijke avond zullen hebben. Hierop werden wij aanstonds overgeschakeld op de onvervalste, echt Amsterdamse dialogen die in dit nieuwe successtuk van het „Toneelgezelschap Johan Kaart" schering en inslag zijn. Natuurlijk is dit een sfeer die de toneelminnaars in het zover van de hoofdstad afgelegen Zeeuwsch- Vlaanderen ietwat onwennig moet aandoen. Ook al speelde deze kluchtige drie-acter zich „ergens aan zee" af, waardoor het specifieke „Jordaan -accent niet zo volledig domineerde, toch was het voor drie kwart een onvervalste weergave avn de onder de nazaten van het door de eeuwen heen zozeer ge plaagde „oude volk". De mentaliteit van deze onder alle omstandigheden en waar ook ter wereld altijd onmiskenbaar tot uiting komende intelligentie op het gebied van „koopman" zijn en „zaken doen open baarde zich zelfs in dit Hollandse vacantie-oord in een primitief pension aan onze kust waar „Potasch onder een pseudoniem van „de Prins was heen ge vlucht in gezelschap van zijn betere helft. Het zeld zame toeval wilde echter dat ook de compagnon „Per- lemoer" eveneens incognito als de Hertog in ditzelfde pension zijn toevlucht had genomen om aan de be langstelling van familie en relaties te ontkomen. De consternatie en ontgoocheling in het pension „Rust in Vreugde" zijn moeilijk weer te geven en maken het onmogelijk in kort bestek op te sommen aan welke belevenissen en dolle situatie's men ten prooi is. Johan Kaart en Johan Boskamp deden dit op een kostelijke, echt artistieke manier die hen tot „ras -spelers van de eerste orde stempelt. Zij vonden daarin zelfs een derde zakelijke partner in „Oom Stein" die het tweetal tot overmaat van ramp ook nog in dit primitieve oord in de duinen aantrof en dit gaf weer aanleiding tot nieuwe verwikkelingen en sensatie. I-? vprt-enenwoordiaer komt bij „oom Stein" een dissonant voegen in het tot dan vrij afwisselende vacantie-accoord. Een transactie een 100.000 dozen schoensmeer van het onvolprezei merk „Glimworm" omvat wordt afgesloten en de tijd zakelijke compagnons vlogen, er in, in de waai dat het een „knopen"-order was. Leiden was nu in last, maar Oom Stein, de doe alle waters gewassene wist ook voor deze puzzle ee oplossing, door zelf op reis te gaan en met inschakt ling van een rechtskundige relatie de riskante part „glimwormpjes" van de hand te doen. Intussen zetten vacantie-genieugten en familie-gt beurtenissen zich in een onbedaarlijke orkaan lachbuien voort tot aan de blijde ontknoping, nadi Perlemoer ook nog op een vaderschap in het voci uitzicht was gesteld door de komst van zijn charmai elegante vrouw. Alzo werd het tot berstens toe gevulde „Centra dank zij „O. en O." onthaald ap een zeldzaam vrolijl avond van goede volkskunst, waarin alle medespelo uitnemende creatie s leverden. Het duo Kaart-Böskan maakte reeds op zichzelf deze avond tot een grai dioos succes, maar na hen mogeni alle andere speli en speelsters gerust in één adem genoemd word tot zelf de onverbeterlijke huisknecht als a talentvolle vertolkers der bijrollen. De voorzitter dankte bij het einde na herhaal open doekjes het gezelschap, de hoop uitspreki hen een volgend jaar met een andere editie v „Potasch en Perlemoer" andermaal in Axel terug zien. Met een gezellig bal na werd deze unieke avij besloten, terwijl in de pauze een tombola werd houden ter dekking van de buitengewone kosten da aan verbonden. GESLAAGD. Te Hulst slaagden op Vrijdag 18 November het diploma machineschrijven 130 aanslagen per nuut de dames H. Boddaert, KoewachtL. Stevi St. Jansteen C. Erpelinck en R. Maas, Axel Cappendijk, Hulst. Voor stenografie slaagden de dames R. Lansii E. Lansu te Clinge. Geefl der candidaten werd wezen. Alle leerlingen 'van de heer J. A. Biesbro te Hulst. COLLECTE VOOR HET POOLSE KIND Heden, Zaterdag 3 December, zal een straatcoll worden gehouden, verzorgd door de padvindster bate van het Poolse kind. Wij wekken onze la hierbij gaarne op deze collecte met milde hand te denken. Wij, die zulk een mooie herinnering hel aan de opoffering die de Polen zich hebben getr om onze stad te bevrijden, mogen nu niet achter; nu onze steun gevraagd wordt ter leniging vai grote nood waarin de kinderen der Poolse vlucht gen verkeren. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 December 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaau 2.30 uur Ds. P. J. Pennings, 7 uur Ds. W. I van Dalen, van Oostburg. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uuj en 3 D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leest Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat). Ds. M. Baan, van Dordrecht. uur KLEINE MENSEN - SUPERMENSEN Ja, wat dit betekent kunt U beluisteren, Zo avond 4 December in de Ned. eHrv. Kerk. Elke Zondagavond van de maand is er zo'n diets noemen het een Jeugddienst en deze is er da; op gericht de jeugd te trekken, voor wie soms dl tijd een hele leegte is. Je loopt soms zo'n hele over de straat. Je weet niet waar je heen wilt het je dan niet de Herv. Kerk eens binnen te' Je bent daar bij meer mensen, het is er lekker je kunt er zingeni en er is iemand die tot je s| Ditmaal Ds. Hugo van Dalen, Ned. Herv. kante te Oostburg, een boeiend redenaar m een wereldreiziger. Hij is al in Zuid-Amen) weest, gevangenis-predikant in Suriname en veel andere plaatsen meer. Kom deze keer eens luisteren Ook ouden hartelijk welkom De deuren, zijn om half zev: en de plaatsen zijn vrij. Maar denk er om: beginnen we Tot Zondagavond dan De Jeugddienstcommissie der Ned. Hen I

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2