LHERMOGENf V oetbal- overzicht RHEUMATIEK... Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! SLUISKIL STREEKVERGADERING V.V.V. TEN STADHUIZE. Welke maatregelen dienen genomen te worden om de nieuwe stroom vacantiegangers op te vangen? Met deze nieuwe stroom van vacantiegangers wor den bedoeld, diegenen wier inkomen onder het toe ristisch bestaansminimum valt. Spr. doelde op hen die er bij voorkeur op uittrekken om te kamperen en die zich normaliter dan ook plegen aan te sluiten bij het Ned. Kampeer-Toeristencentrum. Ook des winters gevoelen deze mensen behoeft gedachten uit te wis selen en de opgedane ervaring uit te buiten. Hij beschreef de chaos die voorheen in dit opzicht op Texel bestond en de maatregelen die daartegen uiteindelijk moesten worden genomen. Behalve de Kampeerkaart moet men zich tegenwoordig voor het bekomen van een vergunning ook wenden tot de kaarten-centrale van de A.N.W.B. en een politie- verklaring kunen overleggen. Het vorig jaar werden niet minder dan 16 millioèn overnachtingen geboekt .waarvan de helft in pensions en de overige 8 millioen in tenten, schuren, e.d. sliepen. Spr. besprak in verband met het sociaal toerisme ook de inrichting van bungalow-bedrijven, waarvan de opzet nogal tamelijk duur uitvalt en waarbij toezicht noodzakelijk is. Het bekende bedrijf „de Reebok dat bestaat uit aardige huisjes van 4000 tot 6000 gulden boekte dit jaar niet minder dan 16.000 overnachtingen. Spr. attendeerde ln deze nogmaals op de ingepol derde Braakman en de te ontsluiten kreekgebiedem en op de zo hoogst nodige interesse van de burgemeesters hiervoor daar de gebiedende noodzakelijkheid van een degelijke verordening allereerst aan de orde moet ko men en besloot daarmede zijn belangwekkend betoog onder het inroepen' van de clementie der vergadering, daar hl) zich op dit terrein een slechte vervanger noemde van de heer Spijkerman. Brgemeester van Oeveren dankte echter de inleider die op z.i. zeer instructieve wijze de beide onderwerpen hier heeft behandeld en deelde mede in deze reeds contact te hebben gehad met iemand van de Kampeer- raad in dewelke o.a. ook twee departementen en de divèrse instanties op dit terrein zijn vertegenwoordigd. Het woord werd daarna verleend aan de heer R. Bucklncx uit Antwerpen. Deze dankte voor de reeds tot hem gerichte wel komstwoorden en zeide zich als geboren (Belgisch) Limburger door zijn langjarig verblijf in Antwerpen als het ware Vlaming te gevoelen. Toch voelt hij zich niet geroepen* de lof der Vlaamse steden of van het Kempische land te gaan bezingen of over de technische uitbating van het toerisme te spreken. Zijn opdracht luidt Op welke wijze kan de samenwerking tussen onze beide gebieden bevorderd worden. Zonder uitwisseling van clientèle komen wij niet waar wij zijn willen. Men is „Geen sant in eigen land", doch de structuur van beide partijen moge verschillen, dit neemt niet weg dat men in nauw ver band hetzelfde doel na kan streven. De service in de hotels en kampeergelegenheden onder de loupe nemend wijst hij er op dat men zelfs in eem stad als Antwerpen geen service vindt in de zin als die in Nederland wordt verleend door de V.V.V .-bureaux. In België wacht men er zich angst vallig voor bepaalde hotels aan te bevelen en zo schetst hij uiteenlopende verschillen ten aanzien van de receptieve en actieve taak der V.V.V.-instantie s. Spr. zou willen propageren de meest nauwe samen werking tussen de twee gebieden, die o.a. de Schelde als een gemeenschappelijk bezit hebben. Hij vergelijkt het karakter van kleinere steden als Turnhout, Lier en Mol met dat van plaatsen in Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren en in de Kanaalzone. Het Oost Zeeuwsc- Vlaamse polder- en Scheldeland dat er ook weder zijds is, maar toch weer anders en wijst voorts op de Stijgende interesse om ook dit land te ontdekken. Er zijn tal van overeenkomsten, maar ook verschillem De Kempen zijn b.v. het land van de dennenbossen en de mens uit de Kempen is een Brabander. De Zeeuwsch-Vlaming is Vlaming en de geneugten die spr. niet in alle opzichten kent zijn o.a. de melk en de boter en de mossels ende oesters, doch de folklore zal hier wel uitkomen in bonte stoeten van carnavals en gildefeesten, zoals ook bij ons zegt hij en zo zij er geen eenheid van werken doch een gestadige wissel werking die financieel en practisch dient te worden ondersteunt zonder dat men de verschillen op apo thekerschaaltjes gaat afwegen. Eikaars gebieden leren kennen door het verstrekken van brochures en folders, hotellijsten, wandel- en fietspaden en kampeerplaatsen en het vermelden van bezienswaardigheden over en weer zal reeds een mach tige stap vooruit betekenen. De medewerking van de pers en de vermelding van touringcarbedrijven, zo mede hetorganiseren van tentoonstellingen mogen tot dit alles bijdragen. Vooral echter dient dit alles in goede wil en met veel enthousiasme te geschieden en zo meende spr. een en ander gezegd te hebben over de nodige samen- en wiselwerking op toeristisch gebied. Zowel de burgemeester als de heer Oskamp ant woordden' de Antwerpse spreker op de meest harte lijke wijze en, dankten voor de betoonde geest van begrip en de wil tot samenwerking die ongetwijfeld ook in deze vruchtdragend moet zijn. In de avonduren verenigden zich de meeste der deelnemers aan een gezellige maaltijd in „De Stads herberg" en werden nogmaals in een sfeer van humor en geestigheid de vriendschapsbanden in Benelux- en, streeverband nauwer aangehaald en mochten de sa menwerkende V.V.V.'s op een welgeslaagde contact middag wijzen. BOTSING. De scholier A. V. uit Rilland-Bath, op weg met zijn klasgenoten naar Sas van Gent voor een bezichtiging van de Suikerfabrieken aldaar, kwam met zijn brom fiets ,door het niet verlenen van voorrang op het kruispunt Kerkdreef-Koestraat-Kerkstraat, in botsing met en in de richting Zuiddorpe door de Kerkdreef rijdende luxe wagen, bestuurd door de heer A. B. uit Middelburg. De bromfiets werd danig beschadigd. De luxe wagen liep lichte materiële schade op. Persoon lijke ongevallen deden zich gelukkig niet voor. De rijkspolitie maakte terzake proces-verbaal op. 'J Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. CENTRALE COMMISSIE VOOR GEORGANISEERD OVERLEG. Deze commissie kwam vorige week Dinsdag in vergadering bijeen. Bij raadsbesluit van 25 Januari 1955 werd overeen komstig het ingewonnen advies van de Commissie voor Georganiseerd Overleg staat B (weekloners) behorende bij de salaris- en loonverordening 1954 ge wijzigd door uitbreiding van het aantal functies in de verschillende loongroepen. Tevens werd staat A uit gebreid met een tweetal fuhcties, n.l. die van uit voerder en uitvoerder A. Bij raadsbesluit van 30 November 1954 is staet A gewijzigd aan de hand van de ministeriële circulaire van 1 November 1954, waarbij de functie van boek houder gasbedrijf, welke thans onbezet is, mede werd opgetrokken naar analogie van de secretarie-rangen. Gedeputeerde Staten hebben bezwaren gemaakt tegen genoemde besluiten en deze na weerlegging door B. en W. gehandhaafd. Zij achten de invoering van de func ties van uitvoerder en uitvoerder A een ontoelaatbare uitbreiding van de loongroepen en de nieuwe indeling van staat B doet volgens hen een logische opbouw van de formatie verloren gaan. Zij stellen, dat in de groepen V en VI, welke bestemd zijn voor de voor- en vaklieden, het merendeel der in dienst zijnde werk lieden is opgenomen. Na ampele bespreking heeft de commissie geadvi seerd, de gewijzigde staat B te handhaven, zij het desnoods met schrapping van enkele functies, welke momenteel niet bezet zijn en dit naar te verwachten is in de naaste toekomst ook niet zllen zijn. Ten, aan zien van staat A werd geadviseerd, de benaming uit voerder en uitvoerder A te vervangen door opzichter C en -D. Hierbij werd uitdrukkelijk naar voren ge bracht, dat de door Ged. Staten gewraakte staten zeer zeker niet abnormaal zijn en in andere provincies wel worden geaccepteerd, terwijl zelfs ook in Zeeuwsch- Vlaanderen een soortgelijk geval genoemd werd. Ten aanzien van de boekhoudersrang bij het gas bedrijf werd geadviseerd, de salariëring terug te brengen tot het oorspronkelijke bedrag, aangezien deze rang toch onbezet is in verband met de omschakeling tot distributiebedrijf, terwijl momenteel deze functie, mocht zij later bezet moeten worden, nog niet te waarderen is. Bij de rondvraag werd door de hoofdbestuursleden der vakorganisaties de aandacht gevestigd op het I.Z.A. De besprekingen werden gehouden in een prettige sfeer. WINANDO, DE MYSTERIEUZE IN „HET CENTRUM". Dinsdagavondt trad voor een ruim tot de helft ge vulde zaal in „Het Centrum" op de veelbesproken en geheimzinnige fascinateur „Winando" met een avond vullende reeks van telepatische experimenten, ge- dachtenlezen en -overbrenging, massa-suggestie, spiri tistische séances en de wonderlijkste verklaringen over foto's en brieven door middel van psychometrie. Reeds aanstonds bleek deze magische kunstenaar volkomen met de zaal in contact gekomen te zijn en wist hij telkens de geboeide aandacht eni de stijgende verbazing der aanwezigen op te voeren. Verbluffende proeven werden door hem afgelegd op het gebied van helderziendheid, ook op betrekkelijk grote afstand en het was geen wonder dat men in extase kwam door de telkens blijkende scherpzinningheid en onbegrijpe lijke andere eigenschappen die onmisbaar zijn in dit mystieke beroep. Een geheimzinnig kloppend deurtje gaf antwoord op diverse vraagstukken die de publieke-, wereld- en landelijke opinie bezig houden en beroeren. Zo kregen de aanwezigen antwoord op vragen omtrent de toe passing van de modernste wapens in een eventueel niewe oorlog, die tamelijk geruststellend klonken. Maar ook op het terrein van de sport en met name ten aanzien van het 2e klasserschap van Axel gaf het mysterieuze geklop enige gedeeltelijk bevredigende inlichtingen. Na de pauze waren het vooral de persoonlijke expe rimenten waarmede deze fascinateur succes oogstte en die ook zorgden voor de nodige afwisseling en vreugde-uitbarstingen. Toen de beide mediums ge- sugereerd werden om als filmartisten en sporthelden op te treden waren er ware explosies van vrolijkheid en enthousiast medeleven van het ganse gehoor in de zaal. Ter afwisseling werd door Mary Lupino een staaltje van haar fabelachtige bedrevenheid getoond om overal brandende sigaretten te voorschijn te toveren. Al met al hebben de aanwezigen weer echt genoten van zeer unieke prestatie's op het gebied van massa- en persoonlijke suggestie, gedachten lezen etc. VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De Bond avn Plattelandsvrouwen, afdeling Axel, had weer een van haar vele mooie bijeenkomsten ge organiseerd en wel Donderdagmiddag op de boven zaal van „Het Centrum". Wegens afwezigheid van de presidente .mevrouw Maris, opende de waarnemend presidente mevrouw Meijling deze bijeenkomst, die de vele aanwezige dames verwelkomde en in het bijzonder de spreekster van deze middag, mevrouw de Boer, die een lezing hield pver en een film vertoonde van de Leerdamse glasfabriek. Zij begon met te vertellen, hoe oud het maken van glas al was, dat dateerde al van 3000 jaar voor Christus en verder gaf ze een overzicht van de ont wikkeling hiervan, totdat vanuit Venetië en wel van het eiland Murano, door ontsnapping van enkele glas blazers, die de geheimen van de kunst in de glas industrieën naar de landen van Europa overbrachten, zodat er ook in Nederland mee begonnen werd. Mevrouw de Boer toonde ware kunststukken, die op de Leerdamse glasfabriek gemaakt waren, van het eenvoudigste glaswerk tot het fijnste kristal toe. Ook maakte ze de aandachtig luisterende dames opmerk zaam op het klankverschil tussen kristal en gewoon glas. Op de vertoonde film kon men de verschillende bewerkingen zien die aan de glazen voorwerpen vooraf gaan, eer ze in de winkels en in onze woningen terecht komen. Dat begon met van de grondstoffen vloei baar glas te maken, doo reen hitte van 1500 graden Celsius. Het viel ook op, dat er nog zo heel veel han denarbeid ana te pas komt. Deze fabriek geeft dan ook aan 1600 tot 1700 mensen werk en verzend niet alleen door geheel Neder land haar mooi en fijn glaswerk, maar levert zelfs haar producten tot ver over de grenzen. We kunnen dan ook als Nederlanders met recht trots zijn op deze Leerdamse glasfabriek. De firma Schieman-Cappon was met een zeer mooie stand van de bij haar verkrijgbare glaswerken van deze fabriek, vertegenwoordigd. Het was weer een heel mooie en leerzame middag en het was een genot te luisteren naar de prettige uiteenzetting door mevr. de Boer. Alsof de maag uit Uw lichaam brand, zo n pijn ver oorzaakt overtoolig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoendeRenniesDie helpen dadelijk. Gewoon zonder water of wat ook, qp de tong laten smelten, 't Kan niet missen de brand is gedoofd Eet onbevreemd waar U trek in hebt, maar.steeds Rennies bij de hand Ing. Med. TENTOONSTELLING LANDBOUWHUISHOUD- SCHOOL. Evenals telkenjare had ook Donderdagnamiddag, ditmaal in het gebouw dezer school aan de Juliana- straat weer een ten toonstelling plaats van het werk door leerlingen onder leiding van hun leerkrachten vervaardigd, alsmede van de schriftelijke resultaten van het Algemeen Vormend Onderwijs. Bij vernieuwing waren wij getroffen over de buiten gewoon gunstige resultaten van dit nuttige onderwijs voor het meisje van het platteland en het strekt de landbouw-organisatie op welks initiatief dit allerwege ook in onze provincie tot zijn recht kwam tot grote verdienste. VROUW VERMOORD. Dader heeft bekend. Het drama dat zich in de nacht van Maandag op Dinsdag heeft afgespeeld te Sluiskil is geheel opge helderd. De dader, de 39-jarige gehuwde los-werkman F. K. uit Vlissingen, heeft bekend deze misdaad te hebben gepleegd. Maandagavond bezocht K., die in dienst was bij een aannemersfirma die te Sluiskil aan de Cokesfabriek werk uitvoert, tezamen met de gehuwde vrouw, de 45-jarige M. van T.. uit Arnhem verschillende café's. K. heeft zich daarna met deze vrouw, die haar intrek had genomen bij een straatmuzikant in Sas van Gent, begeven naar de achterzije van het schaftlokaal dat de aannemersfirma langs de openbare weg bij de Cokesfabriek heeft neergezet. Daar moet volgens de sporen een worsteling hebben plaats gevonden, waar bij K. de vrouw van het leven heeft beroofd. Na zijn misdaad te heben gepleegd heeft hij het ontzielde lichaam over de weg naar het kanaal gesleurd en het lijk in het water geworpen. Dinsdagmorgen werd het stoffelijk overschot ge vonden door de smid Dupuy aan de Westzije van het kanaal, waar het tegen een staaldraad van een aldaar liggende Rijnaak was aangedreven. Direct werd de politie hiervan in kennis gesteld, waarna door de recherche een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. K. was Dinsdags gewoon aan het werk gegaan, maar had toen hij lucht kreeg van het politie-onderzoe'k het werk verlaten. Tegen de avond werd hij nabij het schaftlokaal aangetroffen en daar de recherche toen reeds voldoende aanwijzingen tegen hem had opgespoord, werd hij direct ingerekend en naar Ter- neuzen overgebracht. Aanvankelijko ontkende K. aan de misdaad schul- stapelden de bewijzen tegen K. zich op en Woensdag- dig te zijn, maar tijdens het voortgezette onderzoek avond legde hij een volledige bekentenis af. K., die recidivist is, zal naar het huis van bewaring te Middelburg worden overgebracht. Woensdag stelden de rechter-commissaris mr. Sie- perda en de officier van justitie ter plaatse van de misdaad te Sluiskil een onderzoek in, terwijl sectie werd verricht door dr. Zelden,rust uit Den Haag. 2e klasse B K.N.V.B. PROGRAMMA VOL VAN MOGELIJKHEDEN. AxelD.E.S.K. Na de betrekkelijk zware neder laag van onze plaatselijke favorieten in Etten de vorige Zondag zijn wij niet zo optimistisch gestemd ten aanzien van de komende thuiswedstrijd tegen D.E.S.K. dat nota bene toch nog bij de kopgroep in deze afdeling is ingedeeld. Eigenlijk is het strikt genomen een krachtmeting tussen, de nummers drie en twaalf van de ranglijst. Opervlakkige beoordeling zou dus kortweg leiden tot de prognose een dikke overwinning voor de club uit Kaatsheuvel. Eerlijk gezegd biedt het normale spel van onze stad genoten voor het komende duel aan de watertoren ook niet zo'n gunstig perspectief en wij durven daarom heus geen puntje winst voor de oranjehemden te profeteren. Maar nu is nog pas enkele dagen geleden doo reen helderziende, magnetiseur en, schouwer in de nabije toekomst voor a.s. Zondag in het bijzijn van De meisjes die in de prettigste sfeer in rime lo- #ifen Paar honderd Axelaars zonder meer een Axelse kalen aan het werk worden, gezet om vaardigheid op te doen in de beste methoden van wassen, koken, naaien kortom in al het huishoudelijk werk tonen zich reeds na een jaar tamelijk vertrouwd met de eerste be ginselen die straks de basis zullen vormen voor de richtige huishouding, waarvoor zij eenmaal zal ge roepen zijn te zorgen. Hetgeen wij zagen in de afdeling waar o.a. het naaiwerk was geëxposeerd, kon weer getuigen van zeer deskundige leiding. De meeste jurken e.d. waren ditmaal in de najaars-sfeer vervaardigd. De staaltjes van practische kookkunst waren als ge woonlijk weer vele en velerlei en de talrijke moeders die het werk hunner dochters kwamen monsteren en bewonderen, waren zonder uitzondering opgetogen. In de A.V.O.-afdeling, eveneens een ruim lokaal in beslag nemend, troffen ons ditmaal de uitbeelding van diverse sprookjes. Enkele dezer werden in de middaguren ook door de meisjes in eigen persoon gecreëerd en de aandacht van de belangstellende moeders werd daarbij volledig geconcentreerd op de staaltjes van ongekunsteldheid en vrijmoedigheid in optreden hunner dochters. Natuurlijk was er ook weer veel belangstelling voor het optreden van „mannequins" in een Parijs' milieu. De gebruikelijke tractatie ontbrak vanzelfsprekend niet, zomin als de traditionele volksdansjes en rhyt- mische oefeningenen al met al was het weer een hoogtijdag voor leerlingen, onderwijzend personeel en, belangstellende moeders, die bij vernieuwing vol lof waren over het onderwijs op deze zo hoogst nuttige en practische school. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 November 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper, Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. zege voorspeld. Wij hebben ons nog nimmer enige pretentie aangemeten in dezen. Al te vaak falen de stelligste prognose s en, verwachtingen. Laten wij daarom voor a.s. Zondag hopen dat „Winando" gelijk heeft gehad en de oranjeploeg in haar zevende wedstrijd eindelijk eens het zoet der overwinning zal mogen smaken. MiddelburgGoes. Als tweede ontmoeting nemen wij de Zeeuwse derby tussen de groen-witten en Goes in onze provinciale hoofdstad onder de loupe. Deze ploegen nemen momenteel de 4e en 5e plaats in op de ranglijst. Ofschoon wij in geen van beiden kampioenspretendenten zien is onze overtuiging dat hier een paar gelijkwaardige tegenstanders tegen el kaar in het strijdperk treden. Ver van een gelijk spel zal de uitslag hier niet verwijderd zijn, maar het voordeel van eigen veld in ogenschouw nemende zouden wij geneigd zijn aan de Middelburgers een geringe meerderheid toe te kennen, zich weerspiegelend in een evenredige uitslag. Rood-WitHulst. Na enige weken rust heeft Hulst Zondag een opgave die niet mag worden onderschat. Qua puntenverschil en tot nu toe geleverde pres tatie's valt o.i. de vergelijking niet in het voordeel der blauw-gelen uit. Zelfs is dit nu wel niet zo groot maar o.i. zal de eigen omgeving hier wel de doorslag geven. Winst is er ook voor de Hulstenaren in deze uit wedstrijd niet te behalen. Wij houden het op een zege voor de rood-witten. DongenR.A.C. Gezien de beide resultaten van R.A.C. in thuiswedstrijden nog wel moeizaam be vochten moet het Zondag in Dongen geen vraag zijn wie er met de winst zal gaan schuiven, ware het niet dat R.A.C. nog steeds op de tweede plaats van boven en Dongen op le laatste plaats op één na staat. Wij hebben echter de indruk dat de Rijenaren wel zullen inzien, dat het zo niet kan blijven voortduren en, willen zij werkelijk nog enige pretenties behouden voor de kopgroep zij deze ontmoeting ook in een victorie dienen om te zetten. Hetgeen wij ook het meest waarschijnlijke resultaat van dit duel achten.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2