Gemeenteraad van Axel. AXELSE COURANT I i\ Streekvergadering der V.V.V. ten stadhuize J. C VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 70e Jaargang No. 15 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL Ideaal voor ieder -;<a 3, die brieven schrijft! en VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. ZITTING VAN DINSDAG 15 NOVEMBER 1955. De j.l. Dinsdagavond te 7 uur gehouden openbare raadsvergadering werd door een ongewone onvoltallig heid gekenmerkt. Na de opening deelde burgemeester van Oeveren mede dat de heren C. van Bendegem en Wondergem wegens lichte ongesteldheid verhinderd waren aan wezig te zijn. De heer Oggel was wegens een ver gadering elders uitstedig, terwijl de heren de Feijter en Tollenaar zonder kennisgeving afwezig waren. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat de secretaris tengevolge van onderzoek momenteel is opgenomen iB het ziekenhuis te Vlissingen, maar hopelijk deze ■eek toch wel weer thuis mag worden verwacht. De notulen van de laatste en voorlaatste vergade- ingen van 20 September en 4 October werden over- tenkomstig het aan de leden gezonden ontwerp vast- ïsteld. LR 50 75 50 Ëen aantal ingekomen stukken werd voor kennis geving aangenomen. Daaronder was o.a. een bezwaar Ivan Ged. Staten tegen de voorgenomen bouw en [exploitatie van auto-boxen ten behoeve van de Rijks diensten. Overigens wareni deze stukken van zuiver formele strekking. Afgewezen werden de volgende nog nagekomen ver zoeken om subsidie voor 1956 le. van de stichting bevordering en exploitatie R.K. Vlaserscholen in Zeeuwsch-Vlaanderen 2e. van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond 3e. van de stichting Katholieke lectuurcentrum te Tilburg 4e. van de classicale commissie voor kerkelijke ge zinszorg in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen der Ned. Herv. Kerk om alsnog een subsidie over 1954 toe te kennen 5e. van de commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland om een subsidie van 20 ct. per consult 6e. van de Interdiocesane stichting katholieke be roepskeuzevoorlichting om een subsidie per te be handelen geval i 7e. van de stichting het nationaal rheumafonds om een subsidie per inwoner 8e. van de Hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles" te Axel om een gemeentelijke bijdrage voor het uitzetten van pootvis op het van de gemeente gepachte viswater. Wordt voorgesteld op deze aanvragen afwijzend te beschikken, omdat de begroting geen ruimte biedt om het aantal subsidies uit te breiden. Aldus werd be sloten. Een brief van de Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij mede gedeeld wordt, dat het instellen van een; koopavond voor enkele takken van kleinhandel naar haar mening dan alleen zin heeft, wanneer het branches betreft, waarvan openstelling gewenst is om de consument in de gelegenheid te stellen tot het doen van aankopen; va nduurzame gebruiksgoederen, zoals huisraad en kleding, welke veelal door man en vrouw tezamen word eningekocht, kwam nu aan de orde. Op die grond menen zij daarom het instellen van een koopavond, alleen voor de sigarenwinkels, te moeten ontraden. Bij besluit van B. em W. van 30 Augustus 1955 is op voorstel van dit college besloten, behoudens goed keuring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken een verkoopavond voor de sigarenhandelaars in te stellen en wel op Vrijdagavond. Gehoord dit oordeel der Kamer van Koophandel stellen B. en W. thans voor het besluit tot instelling van een verkoopavond voor de sigarenhandelaars op Vrijdagavond in te trekken. De heer Kesbeke maakte de opmerking dat het aanbeveling verdient in het vervolg eerst advies in te winnen bij de Kamer van Koophandel alvörens zo- danige voorstellen te doen. De voorzitter beaamde zulks en werd overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Aangaande de door de heer Oggel in de vergadering van 20 September 1955 gestelde vragen werd door B. en W. het volgende medegedeeld. Wat de suggestie tot het rooien van bomen en snoeien van heesters in de Oudewijk betreft, zal dit door het college even worden aangzien met het oog op de realisering van de saneringsplannen in die wijk. De bordjes bushalte in de Noordstraat zullen eerst daags hun dienst hebben gedaan, zodra het nieuwe parkeerterrein in gebruik zal worden genomen, als daar de straatverlichting is aangebracht. Wat de bedreiging van de busverbinding naar Breda via België betreft, zijn B. en W. waakzaam, omdat dit een doeltreffende reisroute is, om op korte tijd in het centrum van ons land te zijn onafhankelijk van de wisselende weersgesteldheden. Bij stemming werden de aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim alle her kozen. Dit waren n.l. de heren J. Blok, M. Brandes, P. J. van Driel, A. J. M. Kesbeke, P. P. M. de Kort, W. E. I. de Jager, J. L. J. Maris, J. J. de Ridder e* I. Scheele. Allen werden met algemene stemmen herkozen, be halve de heer A. J. M. Kesbeke die 7 stemmen be kwam. Op de heer E. C. van den Berg was 1 stem uitgebracht. Voor het egaliseren van het bouwterrein in plan Zuid is het noodzakelijk, dat van de heer M. den Doelder-Overdulve, houthandelaar te Axel, een per ceel grond wordt gekocht, groot 737 c.a., tegen een prijs van 2.— per c.a., inclusief schadeloosstelling. Met de eigenaar is een voorlopige overeenstemming bereikt en daarom stellen B. en W. voor hiertoe te besluiten. Bij raadsbesluit van 4 October 1955 werd inge trokken en vervangen door een nieuw besluit het raadsbesluit van 30 Juni 1955 tot aankoop van grond van de heer Jac. Weijns te Spui en toekenning van schadevergoeding aan de heer G. Weijns, zulks in gevolge de door Ged. Staten gemaakte opmerkingen. Aangezien de eigenaar en de pachter van de be treffende grond geen genoegen nemeni met de regeling van de schadeloosstelling zoals Ged. Staten die wen sen en zoals die in het raadsbesluit van 4 October werd omschreven, is met hen een andere regeling overeengekomen, waardoor ten dele aan de wensen van Ged. Staten wordt tegemo etgekomen. Op grond van met betreffende instanties gevoerde besprekingen en een nader schrijven van de centrale commissie voor onteigeningsvergoedingen- hebben B. en W. ge gronde hoop, dat deze de goedkeuring van Ged. Staten zal kunnen verkrijgen. Betrokkenen gaan accoord met uitbetaling der schadevergoeding telkens bij het uit pacht nemen; van een gedeelte grond, doch gebaseerd op de huidige schatting. Besloten werd volgens het bij de stukken gevoegde ontwerp te handelen en het voorstel van het college aangenomen. Hierna werd aangenomen een voorstel tot ver koop van diverse percelen bouwgrond in plan Zuid. a. aandeheren Dieleman en de Bruyckere 638 m2 a 5,50 per m2 voor 2 woningen; in plan Zuid aan de Rijksweg b. aan de heer M. den Doelder 720 m2 eveneens in plan Zuid a ƒ5.— per m2 c. aan de heer Jac. Riemens 200 m2 eveneens in plan Zuid 5.50 per m2. Aangenomen werd het voorstel tot het bouwen van een woning ten; bbehoeve van het Hoofd der Open bare Lagere School in plan West en het voteren van gelden voor dit doel. De gemeente heeft een herbouwplicht te harer be schikking, welke zij wil realiseren door de bouw van een woning ten behoeve van het Hoofd der Openbare Lagere School alhier en wel in de onmiddellijke nabij heid van de nieuwe openbare lagere school. Aan de hand van de berekening zou de netto kostprijs van deze woning met een inhoud van 325 m® 10.945. bedragen. Rente, aflossing en onderhoud komen op een be drag Van ƒ650. —per jaar, waarvoor het hoofd der schop! bereid is, deze woning te huren. Besloten werd, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, tot bouw van deze woning te besluiten en de hiervoor benodigde gelden te voteren. De heer Pijpelink opperde aanvankelijk bezwaren tegen de manier waarop hier met de herbouwplicht wordt omgesprongen, maar zeide zich uiteindelijk bij de meerderheid neer te kunnen leggen. Aangenomen werd het voorstel tot verlenging van de deelname in de verwaarborglngsregeling der Fraude Risico Onderlinge van Gemeenten, die per 31 Decem ber a.s. ten einde loopt. Daar een dergelijke ver zekering niet gemist kan wordem die behalve voor de gemeente en haar bedrijven ook voor de vereniging tot verbetering der volkshuisvesting kan gelden, be sluit men de nieuwe overeenkomst tot wederopzeggens te verlengen. Het totaal te verzekeren bedrag wordt beperkt tot 35,000. Aangenomen werd het voorstel tot vaststelling van de verordening op de heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting in degemeente Axel. Op grond van de wet van 15 Augustus 1955. no. 384, kunnen met ingang van het belastingjaar 1956 worden geheven 60 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en 30 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen, zulks met ingang van 1 Januari 1956. Volgens de bepalingen der verordening d.d. 5 Sep tember 1950 werden in deze gemeente geheven 190 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigendommen en 110 opcenten op de hoofd som der grondbelasting voor de ongebouwde eigen dommen-. Het verschil zal ingevolge de financiële ver houdingswet worden bijgepast. Aldus werd besloten. Zonde rhoofdelijke stemming besloot de Raad daar op aan te nemen het voorstel tot het verlengen van de rekening courant-overeenkomst met de Bank van Ned. gemeenten en van de rekening courant-overeen komst met de Coöperatieve Boerenleenbank. Per 31 December 1955 loopt de rekening courant overeenkomst ten einde met de Bank van Ned. ge meenten, groot 150.000. B. en W. stelden; voor te besluiten om een nieuwe rekening courant-overeenkomst voor het jaar 1956 aan te gaan met deze Bank voor hetzelfde bedrag. Eveneens per 31 December 1955 loopt de rekening courant-overeenkomst met de Coöp. Boerenleenbank te Terneuzem af tot een bedrag van 100.000.' De overeenkomst met de Boerenleenbank te Ter- nluzen werd eveneens voor het jaar 1956 verlengd. I Vastgesteld werden daarop de 9e en 10e begrotings wijzigingen voor de dienst van 1955. Besloten werd op een tweetal verzoeken als bedoeld in artikel 13 der L.O.-wet 1920 (wegens vergoeding van vervoerskosten van schoolkinderen;) te beschik ken zoals op deze verzoeken is aangegeven. Evenzo geschiedde zulks inzake de reclame's be treffende aanslagen in de plaatselijke belastingen. Besloten werd tot voorlopige vaststelling van de rekening der gemeente en haar bedrijven over het dienstjaar 1950, alsmede over die van het Burgerlijk Armbestuur over dat jaar. Deze rekeningen zijn onderzocht door het verificatie- bureau en; door de door de Raad benoemde commissie. De heer Maas brengt namens deze commissie een gunstig luidend rapport uit, waarop de rekeningen over 1950 werden vastgesteld. Rondvraag. De voorzitter deelde mede dat diezelfde ochtend de eerste steen werd gelegd voor de nieuwe openbare lagere school aan de Marijkestraat. Door B. en W. werd na langdurig en rijp beraad besloten de Raad voor te stellen deze nieuwe school de naam te geven van „Prinses Marijke School". De heer Gerrits vroeg of er op de duur niet te veel namen komen van vorstelijke personen in deze ge meente waar er zijns inziens reeds zoveel zijn voor straten. Hij zou meer voelen voor een naam met een gunstige klank op het terrein van de paedagogie en dacht b.v. aan „Jan Ligthart". Deze naam zou hem wel lijken voor deze nieuwe school. De voorzitter zegt dat door B. en W. langdurig is gewikt en overwogen en zelfs werd de door de heer Gerrits genoemde naam in het geding gebracht, maar die werd als zijnde ook alweer „te ouderwets" ge worden van de hand gewezen;. Ook de naam van Dale, iemand van Zeeuwsch-Vlaamse origine en aan het onderwijs geparenteerd is zelfs besproken in verband met de naam der school. Per slot van rekening kon den wij geen; betere naam vinden dan de voorgestelde. Zonder hoofdelijke stemming werd daarop besloten de nieuwe school te dopen met de naam van „Prinses Marijke School". De heer Maas zou voortaan liever geen huisvuil meer zien opgehaald op 15 Augustus en 1 November en gaarne met het oog op de geringe inhoud dei nieuwe vuilnisemmers - twee keer per week het huisvuil zien opgehaald. Het aanschaffen van twee vuilnisemmers komt z.i. voor de meeste mensen te duur. Ten slotte brak de heer Maas een lans voor het rooien der aan de Polenstraat staande bomen. De heer Pijpelink herinnerde aan de bij de jongste algemene beschouwingen ter sprake gebrachte ver binding Spui-Schapenbout-Sassing. In verband met een verzoek van het polderbestuur zou hij gaarne ver nemen hoe het nu staat met het antwoord en of er uitzicht is op verbetering met een subsidie in deze van Middelburg. Hij beklemtoont nog eens de grote gevaren van deze verbindingsweg vooral met het oog op de schoolkinderen. Een jaarlijkse subsidie zou hier veel nut kunnen doen. Hierop werd de vergadering door de voorzitter gesloten. n i 1-ipVlemmino dat hij heden Donderdagnamiddag had burgemeester van Oeveren op de raadszaal de honneurs van gastheer en praeses waar te nemen ten opzichte van de samenwerkende V.V.V.'s van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Behalve de in grote getale opgekomen; besturen van déze verenigingen waren op deze vergadering aanwezig tal van burgemeesters uit onze streek. Deze allen werden met een geestig woord door de burgemeester verwelkomd en inzonderheid richtte hij zich tot de heer G. NV. Oskamp uit Middelburg, die al sdirecteur van de provinciale V.V.V. deze ver gadering had voorbereid, alsmede tot de heer R. Buckincx uit Antwerpen die vertegenwoordigd was als secretaris van de Toeristische Federatie der pro vincie Antwerpen. Hij noemde het een goede gedachte op gezette tijden streekvergaderingen te organiseren. Niet zozeer van wege de gezelligheid doch voor dit zoveel intensivi teit behoevende werk. Het is toch zo dat men in dit opzicht meer in streekverband kan bereiken, dan dooruit sluitend voor de eigen parochie te werken. En al heben wij dan ook geen hoge bergen of diep blauwe meren aan te bieden, het staat voor hem vast dat er éénmaal een eind zal komen aan het zover mogelijk van huis rijden in een bus. Is er wel iets mooiers denkbaar dan het typisch Vlaamse polderland met zijn wijde luchten en verre einders zo vroeg hij, maar dit waren woorden van een Zwitser me wie hij deze zomer sprak en die hem vroeg „Waarom komen jullie toch naar Zwit serland Het is hier veel mooier!" Zonder defaitis tisch te zijn kunnen wij ons dus in dit opzicht wel geven aan dit nobele werk dat V.V.V. met zoveel ambitie in het belang ook van onze streek voorstaat. Het spijt spr. hier niet de heer Spijkerman als secre taris van de Kampeerraad te kunnen begroeten, die n.l. gisteren een aanrijding heeft gehad met de Ver keerspolitie. Dit is wel een origineel geval voor de verkeerspolitie n.l. om te worden aangereden door een vertegenwoordiger van een organisatie die zoveel mo gelijk streeft naar verruiming van verkeer en dus ook wel van de veiligheid. Tot de heer Buckincx zich als „Benelux -partner richtend meent hij al is Axel dan ook maar een klein voorstadje van de grote Sinjorenstad toch in elk ge val ook gaarne haar aandeel zal leveren en bijdragen tot verruiming van de gastvrijheid en de bevordring van het toeristisch verkeer over en weer. Als vice-voorzitter van de V.V.V. sprak daarop de heer J. R. de Jonge namens zijn vereniging een bondig welkomstwoord aan de thans binnen deze veste die op een bijna duizendjarig bestaa nkan bogen vertegenwoordigde V.V.V.-bestuurders. Al is er van onze oude vesten en wallen (in tegenstelling tot Hulst) maar een schamel beetje meer over. het stemt hem gelukkig dat deze stad haar waardigheid wenst hoog te houden. De burgemeester gaf daarop het woord aan de heer G. W. Oskamp, wiens onderwerp was Op welke wijze kunnen wij de trek naar onze streek bevorderen? Aangezien; door de heer Spijkerman in deze ver gadering vooral het „sociaal toerisme" als onderwerp van discussie op de voorgrond zou zijn geplaatst, was het* met een gevoel van beklemming dat hij heden hierheen was gekomen. Gelukkig is het hem overge komen ongeval niet zo ernstig dat hij geen gelegenheid meer had hem te instrueren en zo hoopt hij dan in staat te zijn - zij het dan niet op zo voortreffelijke wijze datgene te kunnen zeggen wat ongeveer in zijn voornemen lag. Spr. deelt mede dat momenteel het A.N.V.V.V. heden in jaarlijkse algemene vergadering bijeen is, mede ter herdenking van het 40-jarig bestaan. Hij stelt voor namens de hier bijeen zijnde streekvergade ring een telegram van gelukwens te richten aan het hoofdbestuur, waartoe onder applaus werd besloten. Eerste toerist was een vrouw. In zijn inleiding greep spr. vervolgens terug in de historie en was naar zijn opinie de eerste toerist vol gens de Bijbel een vrouw, n.l. de koningin van Scheba die door nieuwsgierigheid gedreven tot koning Salomo kwam teneinde zich te overtuigen of hij zo fabelachtig rijk was als men van hem vertelde. Toch moet ook in de grijze Oudheid het toerisme reeds betekenis hebben gehad en eenmaal waren er volgens de overlevering niet minder dan 700.000 pel grims op een plaats in Egypte bijeen. Nimer is echter zo'n reishonger tot uiting gekomen als na de tweede wereldoorlog. Het reizen en trekken heeft fantastische aanmetingen aangenomen en men kan veilig zeggen dat het gemeengoed is geworden. Het is daarom toe te juichen dat dit toerisme ook m onze streken de planologische dienst tot activiteit hee t bewogen en men b.v. eerlang de Zeeuwsch-Vlaamse kreken en het pas ingepolderde Braakmangebied za ontsluiten voor dit doel en men reeds spreekt over vestiging van bungalow-bedrijven, en recreatie voor de B Onze streek met haar bijzondere romantiek heeft het voordeel over mooie en rustige gebieden te be schikken en een watersportgebied met een kleine 20Ü jachtjes en de vestiging er omheen van bungalows behoort niet meer tot de denkbeeldigheden. Om door eigen initiatieven in deze bezuiden de Schelde en tegen België gelegen streek vreemdelingen te trekken zal er ook zo iets dienen te geschieden. Hij wees op het voorheen weinig betekenende plaatsje Diever in Drente waar men het aandurft Shakespeare- opvoeringen in te richten. Verder de Passiespelen in Tegelen en de Breughelfeesten, in Wingene (in Vlaan deren. die hij uitvoerig schilderde in zijn betoog. En zo heeft b.v. door een geslaagd initiatief IJzendijke reeds naam gemaakt door zijn kunst-tentoonstellingen. Een plaats als Hulst met zijn wel zeer bijzonder mooie wallen, als omgeving waar de legende van de Vos Reinaerde heet te rijn afgespeeld, zou b.v. in dat opzicht ook wellicht baanbrekende arbeid kunnen leveren. Wijzend op Walcheren waar het aantal toe risten, nu van 25 tot 75% buitenlanders is gestegen is er voor deze streek voorwaar nog heel wat te bereiken en zijn er mogelijkheden te over mede dank zij de ligging juist tussen de Schelde en Belgie. De voorzitter, burgemeester van Oeveren, die zeide zich in deze functie als een soort „homo novus te gevoelen onderbrak daarop de vergadering voor het nuttigen van de koffie, waarna hij het woord aan dezelfde spr. verleende over het onderwerp (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1