Röntgenstraling een zegenrijke vinding Zeeuwsch-Vlaamse Kaderdag van de Kon. Ned. Middenstands Bond 3 (LI D.D.D ROL 'HFRMQGENC 1 n i i i 1 J C.VINK Huid uitslag Huidgenezing 8 ft 8 i i i f; 70e Jaargang No. 13 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1955 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. II. 1 i ZEGENRIJK SPOOR. En dan begint vanuit de fabriek een I stroom zonder ophouden van diagnostiek apparaten en apparaten voor therapeutische doeleinden evenzeer, voor diverse algemene en speciale toepassingen, over de gehele wereld een spoor achterlatend van hernieuw- 1 de gezondheid en betere kansen op lijfs behoud. Het moderne longonderzoek b.v. eist, dat de dokter zo snel mogelijk het door lichtbeeld op de gevoelige film kan vast leggen en de seriedoorlichting leidt tot het I nemen van kleine foto's van dat beeld. Dus werden installaties vervaardigd, waarmee in hoog tempo fotografische röntgenopnamen kunnen worden gemaakt. De opname zelf is een stukje film van enkele tientallen vier kante centimeters dat de dokter met een projectie-apparaat kan bekijken. Ontdekt hij i verdachte verschijnselen, dan wordt de be- trokkene aan een nauwkeuriger onderzoek 1 onderworpen. De grote lijn die gevolgd I wordt is die van de doorgevoerde automa tische regelingen van de apparatuur die de buis van stroom voorziet, waarbij geen bij zonder hoge eisen meer gesteld behoeven te worden aan de technische vaardigheid van de dokter, die dan ook meer dan voorheen alle aandacht aan de patiënt kan wijden. Zo worden ook de eerste stappen gezet op het 1 terrein van de statievenfabricage, die na een langzame ontwikkelingsperiode zal komen in een stadium van grote activiteit in het gehele gebied der röntgenologie. De ontwikkeling beweegt zich ook in de richting van kleine apparaten, die gemak kelijk vervoerd en eenvoudig bediend kun- nen worden, voor tandartsen, voor long- j specialisten, voor chirurgen. Tandartsen I maken foto's op ware grootte van onder delen van gebitten de chirurg neemt de situatie bij beenbreuken op en internisten dringen met de röntgenstralen door tot de meest verborgen organen. Voor het stellen van een diagnose is de röntgenstraling van onschatbare waarde en onmisbaar gewor den. Deze kleine apparaten brengen het i röntgenonderzoek tot scholen, fabrieken, pa tiënten thuis of op de ziekenzaal. En door al deze min of meer revolutionnaire eigen- j schappen van haar röntgenproducten gelukt het deze Nederlandse industrie zich ook op dit gebied een vooraanstaande plaats te ver overen. Het in de oorlog geraken in Mei 1940 jrikKfort, afii... sage c mbk aast wmlam >a VOORKOM DE RAMPEN, ZORG VOOR UW LAMPEN Beide koplichten van een auto moeten voor het tegemoetkomend verkeer duidelijk zichtbaar blijvend helder wit of helder geel licht uitstralen. Koplichten, die b.v. door een los contact telkens aan- en uitgaan, zijn dus niet toegestaan. Er dient voor gezorgd te worden, dat ze goed gesteld zijn, dus niet b.v. zo, dat de stralenbundels ongelijk gericht zijn. Het doel van de verlichting is niet alleen Uw weg te beschijnen, maar ook om voor de tegenligger Uw positie te bepalen. Dit is ook de bestemming van de stads- lampen, die evenals de koplantaarns op ge lijke hoogte moeten zijn aangebracht en zich op geen grotere afstand binnenwaarts mogen bevinden dan 40 cm. Zodoende kan de tegenligger zich oriënteren op de breedte van Uw auto. Aparte stadslichten zijn niet vereist, als ze in de koplampen zijn aange bracht, mits deze niet meer dan 40 cm. binnenwaarts zijn geplaatst. De maximumhoogte voor de koplampen, gerekend van de grond is 1.25 meter, mini mum 40 cm. Voordat een andere instantie er zich mede bemoeien zou heeft U wel eens na gegaan, of de lantaarns en de gloeilampjes zoals het officieel gezegd wordt „voorzien zijn van het door de Minister vastgestelde irferk En dan ten slotte: „Wilt U voor Uw tegenliggër tijdig dimmen Met „tijdig be doelen wij van het ogenblik af. dat de tegenligger in Uw stralenbundel komt tot het moment, dat hij gepasseerd is. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER van Nederland maakte een einde aan deze röntgenactiviteit, voor zover het het uit brengen van nieuwe typen betrof. Maar er was een uitwijkmogelijkheid. Men stuurde bijtijds goede vaklieden naar Engeland met voldoende onderdelen om er een kleine bui zen- en apparatenfabricage te kunnen be ginnen. Nieuwe hoogtepunten. Na de oorlog wordt met vernieuwde ijver voortgegaan. Naast de in de dertiger jaren eveneens ontwikkelde röntgenapparatuur voor materiaal-onderzoek, blijft het accent liggen op de toepassingen op medisch ge bied. In 1953 wordt aan de bestaande ap paratuur de röntgenbeeldversterker toege voegd. Deze produceert een beeld dat ruim duizend maal zo helder is als het normale doorlichtbeeld en dat de mogelijkheid biedt, films te maken van bewegende delen van het menselijk lichaam, terwijl de straling op de patiënt de hoogst toelaatbare dosis niet overschrijdt. Hiermee wordt de medici de mogelijkheid der bewegingsdiagnostiek ge boden ter bestudering van de voortbeweging van het bloed in het hart, de bloedvaten, af wijkingen in de functies van maag en inge wanden en vele soortgelijke onderzoekingen. Verder zagen het levenslicht de zogenaam de liniaire versnellers, bijzondere soorten van therapie-apparaten. Hiermede kan röntgen straling worden opgewekt, welke een ener gie van 15 millioen volt heeft en een groter doordringingsvermogen bezit, hetgeen nodig is in gevallen waarbij door beendejcn heen moet worden bestraald. Steeds geraffineerder worden de statief constructies. Men kan de patiënt in alle mogelijke gewenste standen brengen. Nlen kan met de stralenbron manipuleren zo men wil, de buis zodanig om de patiënt heen laten draaien dat de toe te dienen dosis over de gezonde weefsels wordt verdeeld, terwijl een gezwel of ontsteking steeds in het „brand punt" van de straling blijft. Dit zijn enkele hoogtepunten uit de rönt- genontwikkeling en uiteraard niet volledig. Het duidelijkst spreken waarschijnlijk echter wel de practische toepassingen in de diagno stiek, de therapie en het materiaalonderzoek. Hierin resulteert de enorme betekenis der ontdekking die Wilhelm Conrad von Rönt gen nu zestig jaar geleden deed. Bovendien geven zij een duidelijk beeld van de ont wikkeling, welke zich sindsdien heeft vol trokken. Toepassingen te over. In opdracht van oliemaatschappijen wor den b.v. in Midden-Amerikaanse landen enorme oliepijpleidingen gebouwd, die soms tot diepten van honderd meter op de bodem van de zee worden neergelaten en daar nog meters Wegzinken in het zand, moeilijk be reikbaar voor mensenhanden. Slagaders der olie-industrie, die bij het kleinste lek duizen den guldens schade zouden berokkenen aan de oliemaatschappijen. De lasnaden in de buizen worden daarom met röntgenstralen op hun sterkte onderzocht. Op een scheepswerf is een nieuw schip gebouwd. De meest kwetsbare delen worden röntgenologisch gefotografeerd. Blijkt de in wendige structuur aan de eisen te voldoen, dan keurt de verzekeringsmaatschappij het schip goed om verzekerd te worden. In alle mogelijke takken van industrie zijn de alles doordringende stralen een onmisbaar hulpmiddel geworden bij de controle op het eindproduct. Talrijk en veelzijdig zijn de taken, die de röntgenstraling krijgt opge dragen, in machine- en vliegtuigfabrieken, op scheepswerven, in de electro-technische industrie, zowel als in de levensmiddelen branche en laboratoria van allerlei aard. Lasnaden worden gecontroleerd op in wendige scheuren, porositeit, gallen en slak ken. Gietstukken op krimpholten of krimp- scheuren. Ketels, bruggen, pijpleidingen, stuk voor stuk passeren zij de röntgenstraling, die mogelijke verborgen fouten en gebreken onfeilbaar aan het licht brengt. Doosjes bonbons worden doorgelicht om te zien of zij geheel gevuld zijn, vleeswaren in blik worden op dezelfde wijze gecontro leerd op blikdeeltjes of steentjes. Ook wordt de röntgenstraling op grote schaal toegepast voor b.v. het onderzoek van electro-tech nische stekers en contactdozen in Philite isolatie. De Philite wordt onder enorme druk van duizenden kilogrammen geperst wie zal zeggen of daarbinnen nog wel iets van het metalen binnenwerk is overgebleven Het loopt tegen Kerstmisgeen Engels man zal zijn gebit behoeven stuk te bijten op grint in zijn plumpudding, want die wordt van tevoren doorgelicht. Het loopt tegen Sint Nicolaasmet röntgenstraling wordt nagegaan of chocoladeletter A wel in doosje „A" is terecht gekomen. Men kan niet alle doosjes eerst weer eens openmaken. Ver pakte pharmaceutische artikelen worden ge controleerd met doorlichting om na te gaan of de ampullen geheel gevuld zijn en of de gebruiksaanwijzing is mee verpakt en het zaagje, waarmede de ampullen moeten wor den opengesneden. Dit alles is het röntgen- macro-onderzoek. ~Maar er is ook micro-onderzoek, waarbij röntgenstraling op niet minder fascinerende wijze wordt toegepast in laboratoria van universiteiten en industrieën over de gehele wereld. Een niet alledaags voorbeeld dat zeker treffend is, stamt uit Amerika, waar een zeer kleine hoeveelheid stof aan (de schoenen van twee inbrekers geleid heeft tot het bewijs van hun schuld aan een in braak gepleegd in een groot industrieel be drijf. De inhoud van een brandkast was hun buit geweest. Kleine hoeveelheden aarde, af komstig van het fabrieksterrein, was aan de schoenen van de beide mannen blijven plak ken. Door röntgenanalyse kon worden aan getoond, dat de grond van het fabrieksterrein een vrij zeldzaam mineraal bevatte, dat door geen andere industrie in de omgeving werd gebruikt en waaruit dus bleek, dat de beide aangehoudenen daar in ieder geval waren geweest. 55o hebben al heel wat misdadigers hun straf gekregen. Deze onderzoekmethode heet röntgen-spectrografie en wordt toege past, als men de chemische samenstelling van stoffen wil leren kennen, die vooral van be lang is, wanneer een scheikundige methode niet mogelijk is of te veel tijd vergt, of wan neer men een enig beschikbaar monster niet prijs'kan geven. De röntgenspectrografie is gebaseerd op het feit, dat de elementen, wanneer ze wor den bestraald zelf röntgenstralen gaan uit zenden, welke voor elk element verschillend en karakteristiek zijn. De veranderde golf lengte is aantoonbaar met een Geigerteller en aangezien de karakteristieke straling van elk element bekend is, kan men onmiddellijk weten met welk element men te doen heeft. Ook de intensiteit van de nieuwe straling kan gemeten worden en daarnaar kan men de hoeveelheid bepalen. Op deze wijze wordt o.a. vóór het gieten nagegaan of de legering voor b.v. scheepsschroeven van de juiste samenstelling is, of de bodem van een tabaks plantage caesum bevat voor de cultuur van Dehli tabak, e.d. Men kan met röntgenstraling ook de ar chitectuur van de atomen onderzoeken. Dit geschiedt met röntgen-diffractie. Een uiterst moeilijke materie. We zouden moeten uitleg gen wat in de natuurkunde onder kristallen wordt verstaan. Sneeuw bestaat uit kristal len. In overeenstemming daarmee is bijna alle vaste stof kristallijn. Die kristallen zijn van iedere denkbare vorm, maar toch is hun opbouw regelmatig. Dan moeten we vertel len dat die regelmatige rangschikking roos ter wordt genoemd, dat de atomen in het rooster in verscheidene vlakken liggen en ten slotte dat de röntgenstraling als het ware door die roostervlakken wordt weerkaatst en dat de stralen, die weerkaatsen, worden vastgelegd door een fotografische film waar op ze als lijnen te zien zijn. Aan de plaats en de zwarting van die lijnen kan men weten miet welke stof men te maken heeft. De structuur van nylon werd ontdekt met be hulp van röntgen-diffractie. Deze methode is van groot belang geweest voor het ver eenvoudigen van de productie van peni cilline. Men heeft door röntgen-diffractie ge vonden dat de onder mijnwerkers veel voor komende ziekte silicose wordt veroorzaakt door kwartsdeeltjes in de lucht. Bij de fa bricage van televisie-buizen werden op een gegeven ogenblik onbekende deeltjes in het glas 'van de buis gevonden. Met behulp van de röntgendiffractie kwam men tot de conclusie, dat deze insluitingen afkomstig waren van de vuurvaste stenen die de voering van de glasovens vormen. Onmiddellijk werden maatregelen genomen. Zoals zichtbare lichtstraling ons in staat stelt om door middel van de spectraal-analyse de samenstelling te vinden van sterren die op een afstand van millioenen lichtjaren van ons verwijderd staan, zo gebruiken we nu ook de röntgenstraling om de oneindig kleine zonnestelsels te analyseren, die we vinden in alle stoffen rondom ons heen. pj '4 '4 n 1 '4 n 8 j§ '4 '4 '4 '4 i '4 'i ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. Krabben en peuteren maaktde kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP U..irl„,ivf.rbeid-Huidaezondheid Bovengenoemde organisatie welke thans ook in Zeeuwsch-Vlaanderen steeds meer en meer vast voet verkrijgt, hield Donderdagmiddag in de voor dit doel feestelijk gepavoiseerde foyer van „Het Centrum een voortreffelijk geslaagde Kaderdag voor haar Zeeuwsch- Vlaamse afdelingen, die o.a. weer pas vermeerderd zijn met de pas dezer dagen opgerichte nieuwe af deling Breskens. De fond der zaal werd gevoerd door Bonds-emblemen. Deze vergadering werd voorafgegaan door een re ceptie van de Hoofdbestuursleden met een aantal ge nodigden ten stadhuize. In het kader van deze receptie werden door het Axelse gemeentebestuur bij monde van burgemeester van Oeveren hartelijke woorden van welkom ge sproken, waarbij wederzijds werd gewezen op de machtige stuwende kracht die uit kan gaan van een degelijk georganiseerde en welgefundeerde organisatie als de K.N.M.B. ongetwijfeld reeds getoond heeft ge durende de vele decennia van haar bestaan te zijn. Ook het Axelse gemeentebestuur heeft een open oog voor de ontwikkeling en de bloei van de midden stand in welke zij een rggegraat ziet voor het ganse maatschappelijke bestel. Wederzijds werden goede woorden gewisseld en daarbij ook gewezen op de historische rol van Axel in het grijs verleden. Verder werd nadat een verfris sing was aangeboden door het gezelschap o.a. de Oudheidkundige Kamer met onze reeds ten dele his torisch geworden Axelse klederlrachten en de Land- van-Axelse-Boerenkamer-inrichting bewonderd. Door de heer P. G. van der Weele, uit Colijnsplaat, die op eminente wijze de honneurs van praeses ver vulde ,werd door dit bezoek aan het stadhuis de ver gadering een half uur later geopend. Aan de bestuurstafel hadden toen o.m. verder plaats genomen de Bonds-secretaris van de K.N.M.B., de heer D. Swagerman, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel te s-Gravenhage, de adjunct-secre taris, mr. F. Portheine uit Leiden, mej. A. M. C. van Ginkel, administratrice en mr. D. Kluiver, gewestelijk secretaris uit Goes. Na allen aan de vergadering te hebben voorgesteld verleende de voorzitter het woord aan de heer D. Swagerman, die zou spreken over het onderwerp WAAR DE K.N.M.B. NAAR STREEFDE IN 1955. Deze hield een weldoorwrocht betoog over de pro blematiek die voorat de Middenstof Vroect en lekjde deze bespreking in met te wijzen op "fret moeilijk te organiseren element dat helaas de middenstand nog altijd gebleken is te zijn. De middenstand is van na ture sterk individualistisch van inslag. Ware dit an ders, zij zou met hoor rond 300.000 bedrijven in ons land een enorme macht kunnen ontplooien en zelfs bij de tegenwoordige minimale contributie van jaarlijks 6.een opbrengst van 1.8 millioen gulden aan contributie kunnen innen. Spr. belichtte op zeer uitvoerige wijze tal van facetten die de middenstandsproblematiek raken. Deze verdeelde hij in de volgende onderdelen de crediet- vormen, de fiscale vraagstukken en ten slotte het economisch beleid. Met grote aandacht werd dit zeer deskundig betoog voorgedragen en vooral werd ook gewezen op de ontwikkeling ten aanzien van het algemeen econo misch en prijzenbeleid. Gewaarschuwd diende te wor den voor een overdreven optimistische stemming na de langdurige „hausse'-periode, nu welhaast onafge broken sinds 1945 heersend. Bovendien is van nu af aan te rekenen met de harde realiteit dat Japan en Duitsland op de wereldmarkt niet langer als uitge schakeld zijn te beschouwen en daardoor onze con currentie steeds zwaarder wordt. Gold voor 1955 het parool„het geweer bij de voet 1" Voor het jaar 1956 moet het luiden Geen loonsverhogingen meer Spr. wees op het streven naar een 5-daagse werk week bij onze Zuiderburen, een vraagstuk dat ook reeds de aandacht van de Sociaal-Economische Raad heeft, waarvan spr. eveneens deel uitmaakt. Ook de kartels-prijzen en afspraken hebben zeer de aandacht, vanwege hun verstarrende invloed. Voorzichtig te werk gaan en het prijzenbeleid niet te hoog opvijzelen is dus noodzakelijk. In finesses besprak hij het vestigingsbeleid, hetgeen in velerlei opzicht ook tot verstarring leidt. DE MIDDENSTANDSCONSULENTEN VORMEN EEN LICHTPUNT. Eén van de recente punten van gewijzigd beleid zijn ook de benoemingen van de middenstandscon sulenten. Ook Zeeland deelt hier thans in door de benoeming van de heer A. Corstanje uit Goes, als zodanig. De wet op het cadeaustelsel werd in het laatste deel van zijn rede nog onder de loupe genomen en de nadelige invloed vanwege de versluiering der prijzen sterk becritiseerd. Een fout is het teveel leven onder de dryk van de concurrentie. In een goed gedisciplineerde midden stand dient een geest van vertrouwen te bestaan, die bevorderd moet worden. Spr. zou zich de funeste ge volgen niet voor durven stellen die het gevolg zou- d enzijn van het wegvallen van de massa van kleine zelfstandigen uit ons maatschappelijk leven. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd hierop gepauzeerd en volgde een tweede referaat van mr. Portheine, getiteld DE MIDDENSTANDS VROUW. Deze spr. had zijn betoog met een sterk humoris tische inslag gekruid, maar dit deed niet af aan de grote belangwekkendheid er van. De definitie van de middenstander luidt bij hemzelfstandig risico dragende ondernemer. Spr. wekt vooral op tot meerdere en verhoogde efficiency en productie-verhoging. Eén der mogelijk heden hiertoe is een goede boekhouding, waaraan nog vaak al te veel ontbreekt. Andere facetten zijn het maken van reclame ea de etalage- en winkelinrichting. Hierbij wees hij op de grote aantrekkelijkheid van de sjteeds populairder wordende zelfbedieningszaken. Deze moet ook van de grote naar de kleinere zaken verlegd worden. Ook het psychologisch element speelt een geweldige rol, waarvan door mevr. Wijnands Francken-Dyserinck reeds in 1927 een treffend ge tuigenis werd gegeven. Spr. besprak de aangeboren „feeling'' van de vrouw al is het begrip „Vlechten van hemelse rozen" niet altijd bestendig en zijn er vaak maèr al te veel mid denstandsgezinnen waar de geest vai het „onderling kankeren" tussen man en vrouw bij de kinderen al vroeg een afkeer vestigt en doet besloten in hemels naam dat „bedrijf" voor zijn (haar) toekomst niet te kiezen. Spr. eindigt met een indruk weer te geven van een door hem in de Verenigde Staten bezocht concern van 16 middenstandsbedrijven in een stad. van 500,000 zielen. De mate van vertrouwen die hier bleek te bestaan bij de bedrijfsleiding noemde hij niet alleen voorbeeldig, maar naar Europese begrippen uniek. Spr. eindigde zijn hoogst interessant betoog met een gloedvolle opwekking tot man en vrouw om in weder zijds vertrouwen de zaak te dienen en te dragen, waartoe zij geroepen zijn. Zulks tot hun geluk. (Vervolg op pagina 2) •35- <«5' *«-♦-* '4 m 5J5 *y v r/Sü X «SS <♦>•5 V R V V n ^VLIEGENDE BROMFIETSEN 1 - Op Schiphol waar men toch wel vreemde „passagiers gewend ".men Nederlandse telen, de regelmatige stroom Nederlandse bromfietsen te beduiden heeft die ons land do Het blijkt echter, dat er in het buitenland, met name in Engeland, zo n dringen e g votSlrl Nederlands labrikaa, heers, da, alleen Inchterter kon bren,,». IflMIMIMSfê BSOBKMBÖBBBMBeMB®MB®OBflSMM®.BWMBMI

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1