OCTANIUMp"' Practische ^3* St Nicolaas-geschenken Boekhandel J. C. Vink, Axel CORSO SUPRA EL0XAL ONDERGRONDS PARIJS 1 OCTANIUM Hier is je Een kind dat speelt en leert, moet goed eten. met de opzienbarende Onze eeuw, zo zegt men, is de eeuw van le lucht de mens, de zwaartekracht over- innend, heeft het luchtruim gekoloniseerd en in vijftig jaar tijd de meest fantastische dromen tot werkelijkheid weten te maken, ie men ooit voor mogelijk had gehouden. Maar tegelijkertijd hebben wij ook bij wijze ran compensatie, een eeuw lang geleerd om onder de grond ruimte en veiligheid te zoe ken die de oppervlakte ons al te vaak, voor namelijk in de grote steden, weigert. Zo vindt de moderne mens weer iets van de holbewoning van zijn primitieve voor ouders terug. En wanneer het mogelijk zou zijn om de minuten en uren welke b.v. een 'arijzenaar onder de grond doorbrengt, bij elkaar op te tellen, dan zou men totzijn ver bazing zien dat het totaal maanden, mis schien wel jaren zou belopen. De grond is wederom geworden wat ze vroeger in de voorhistorische tijd was, wat ze ook in de vele tragische perioden van de beschaving was, n.l. een toevlucht voor de bedreigde mens. Wie oorlogen heeft meegemaakt, zal on getwijfeld het gevoel van veiligheid kennen om enkele meters rots of rulle grond boven iet hoofd te hebben bij een bombardement. n de verdediging van Dien-Ben-Phu had nooit zo lang stand kunnen houden, wanneer de moderne mens, in dit geval de moderne militaire, ondanks zijn volmaakte uitrusting, niet de kunst van zijn voorouders had terug gevonden, om zich in de grond in te graven. Zo komt hij weer terug op de eeuwenoude beginselen want hebben de eerste Chris tenen zich ook in Parijs niet weten schuil te houden voor vervolging, verbborgen in de Carrières De hedendaagse mens, beter gezegd de burger, zoekt niet alleen een toevlucht of schuilplaats onder de grond, maar hij vindt daar ook een enorme ruimte om te gebruiken voor andere doeleinden en zodoende de grote steden uit te breiden, die in de vrije lucht maar al te vaak ruimte te kort komen. Toen ruim vijftig jaar geleden de eerste ondergrondse spoorweg te Parijs, de Métro, in gebruik werd genomen, werd deze dag als zijnde zeer belangrijk in de annalen der grote steden te boe kgesteld. Van dat ogen blik af kende men een nieuwe dimensie ondergrond". In het begin daalden de rei zigers zeer omzichtig in de ondergrondse stations af. Zoals ook de eerste treinreizigers vreesden dat door de enorme snelheid van de treinen ze verstikt zouden raken, deze reden toen n.l. met een snelheid van wel 30 km. per uur zo waren de eerste Metro-reizigers doodsbang daar beneden onder de grond vergast te worden. Maar plotseling schepten ze moed en daar tot op heden, na een halve eeuw nog nooit een dergelijk ongeluk het mero-verkeer heeft onderbroken, omdat door de bekwaamheid van de ingenieurs, belast met dit reuzenwerk van het begin af een dermate hoge graad van perfectie werd bereikt, daalt de Pa- rijzenaar nu zonder ergens bij te denken af naar zijn „métro" en is zich niet bewust dat zijn eenvoudig gebaar een zo belangrijk feit in de geschiedenis van zijn stad betekent. De grond van Parijs wordt ook nu aan alle kanten doorboord voor het aanleggen van nieuwe verkeersaders. De stroom van voertuigen en miensen is dermate groot ge worden dat de wegen en kruispunten ze niet kunnen oplossen. Dus wordt er gegraven. Er wordt ge graven onder de Place de 1 Alma om er een ondergrondse baan aan te leggen, waardoor de voertuigen welke de Seine volgen, niet die voertuigen, die de rivier oversteken, zullen tegenkomen. En dt uitzonderlijk werk is op zo'n listige wijze ontworpen, dat het verkeer op een dergelijk gevoelig punt van Parijs, geen ogenblik onderbroken behoeft te worden. Wat wel onderbroken wordt, is de slaap van de bewoners die rondom dit plein wonen. Niet ver hier vandaan wordt ook onder de Champs Elysées gegraven om daar een ruime stationshal te bouwen voor het Metro station Franklin Roosevelt, één der drukste punten van het enorme uitgebreide onder grondse spoorwegnet. Dit is een deel van het z.g. ,,métro"-plan en dank zij dit plan zal binnenkort de ondergrondse aanleg niet behoeven onder te doen voor de boven grondse, want neonlicht vervangt de elec- trische verlichting en de prachtige vitrines onder de grond concurreren gemakkelijk met de mooiste winkel-etalages boven. Deze nieuwe stationshal wordt 42,60 meter lang en 13 meter breed. eD technici van deze tijd houd ener van krachtprestaties te verrichten. Om dit ondergrondse monument te bouwen, geheel in te richten volgens de brede Avenue twee metalen balken geplaatst stijl van de bovengrondse wijk, hebben zij niet gewild dat het verkeer op de Avenue des Champs-Elysées ook maar één ogenblik moest worden stilgelegd. Om dit te bereiken hebben zij twee nachten achtereen onder de van 17 bij 3 meter, die elk 20 ton wogen, wat alleen al een wereldrecord van de me taalindustrie betekent. Deze beide reuzen- balken zullen weer andere ondersteunen die op hun beurt, het wegdek zelf steunen, waar door aldus in de diepte kan worden gebouwd zonder het verkeer bovengronds te onder breken een krachtprestatie te vergelijken mat het bouwen van een huis in omgekeerde volgorde, dus als men met het dak zou be ginnen. Er was voor dit experiment 350 ton aan metaal nodig. Waar de ingenieurs terecht trots op zijn. is het feit dat, om de beide reuzenbalken te plaatsen, zij de Champs-Elysées niet in zijn geheel behoefden af te sluiten. Tussen half 1 des nachts, het ogenblik waarop de werk zaamheden begonnen en half 4 bleef een passage van 3 meter open. Tussen half 4 en half 7 werd het verkeer alleen maar om gelegd. Maar bij zonsopgang was de gehele weg weer vrij en konden de twee rijen auto s die de gehele dag over de avenue snorren, weer af- en aanrijden zonder een ogenblik te vermoeden dat zij boven een gapende holte reden, waarin weldra weer duizenden Parijzenaars zouden afdalen. „Hoe zalig, als de jongenskiel nog om de schouders glijdt", schrijft Beets aan het be gin van de Camera Obscura. Inderdaad zien de meesten van ons hun kinderjaren als een tijd van onbezorgde vreugde en spel. Maar met al het leren en werken is de lichamelijke en geestelijke acti viteit van het kind zeker inspannend. Om deze inspanning te kunnen verdragen en bovendien nog te kunnen groeien moet het kind in een puike conditie zijn. De ouders kunnen daaraan in niet onbe langrijke mate bijdragen hartelijkheid, vol doende rust, veel frisse lucht, ontspanning, een doelmatige kleding en niet te vergeten een goede voeding helpen mee om het kind zonder kleerscheuren door de schooljaren heen te helpen. Een goede voeding is bovendien niet al leen van belang voor de tijd van nu, maar ook voor de toekomstde nadelige gevol gen van een slechte voeding in de jeugd ondervindt de volwassene nog lang nadien. Vele ouders geven uit onwetendheid hun kinderen een voeding, die niet aan alle eisen voldoet. De kinderen krijgen wel net zoveel als ze lusten, maar juist niet genoeg van die levensmiddelen, die ze het hardst nodig hebben. Als U kinderen in de schoolleeftijd hebt, geef ze dan dagelijks ten minste een halve liter melk zó in de beker of verwerkt in pap of pudding profiteren ze van schoolmelkvooziening, zorg er dan toch voor, dat ze thuis ten minste een kwart liter melk drinken of pap eten let er op, dat ze in ieder geval een paar bruine boterhammen gebruiken geef ze dagelijks een plak of een homp kaas gebruik voor alle boterhammen boter of margarine probeer dagelijks wat vlees, vis of eieren op tafel te brengen, bij het brood en/of bij de warme maaltijd leer ze alle groentesoorten eten. Ze heb ben dagelijks een flinke portie groente nodig laat ze elke dag kauwen op iets hards en rauws een appel, een rauwe wortel of andere groente denk er aan, dat veel vet en veel suiker heus niet zo belangrijk voor kinderen zijn; laat ze zeker niet te kort voor tafel hun eetlust bederven met zoetigheid maak U geen zorgen, indien Uw kinde ren de ene dag wat meer of minder eten dan de andere geef ze voldoende tijd om rustig te eten laat ze 's morgens op tijd opstaan en zorg er voor als ze tussen re middag thuis eten dat alles klaar staat en ze zó kunnen beginnen zorg voor eenp rettige, rustige sfeer aan tafelvermijd op- of aanmerkingen, die maken, dat Uw knderen de maaltijd als een straf gaan beschauwen denk eens aan hetgeen U in Uw eigen kinderjaren prettig en niet prettig vond van de maaltijden. AGENDA 24 November Lezing Zeeuwse Kunstenaars- kring in Ned. Herv. Kerk (Torenlokaal). 30 November Uitvoering Spaarfonds O O. 8 December Toneel-avond K.T.C. 14 December Toneel-avond „Concordia 15 December Z.V.U. Toneelgroep „Theater". 23 December Plattelands-streekavond L.J.G. 26 Januari, 23 Februari, 29 Maart en 26 April Zeeuwse Kunstenaarskring (zie 24 Nov.). De Parker ,J1~ Ie la alle onderdelen een Parker product bfl uitnemendheid. Alleen de fraai gestroomlijnde Parker „Ï1heeft de OCTANIUM pen. die zo gemakkelijk over het papier gl(Jdt. en waarmee men schrijft zonder vermoeid te raken. De Parker „21 wint bet van alle andere merken la dezelfde prijsklasse. Vraag Uw winkelier U desa perfecte, nieuwe Parker vulpen te tonen Kr is een keuze uit aantrekkelijke kleuren en uit verschillende pen pun tea is een legering van 8 speciale soorten metaal. Kan niet vervormen Kan niet roesten Onverslijtbaar Soepel en toch sterk Je wilde graag een vierkleurenpotlood. Parker ,,tl" vulpen slechtf 35. Parker „tl" eef f 55. met de vermaarde "everlasting golden shine CORSO SUPRA reeds vanaf f 10.75 volautomatisch snelste kleurwisseling prettig in de hand handig in het gebruik het mooiste en duidelijkste schrift f 16.- -V' Ml £2 CORSO SUPRA, het enige vier kleurenpotlood dat bliksemsnel van kleur verschietDe construc tie is onverwoestbaar. De CORSO SUPRA is een precisie-instrument voor langdurig en intensief gebruik. Alléén de CORSO SUPRA biedt U alle voordelen en de talloze gemakken van een vierkleucenpöt- lood. Stiften verwisselen is in een wip gebeurd 1

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3