UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT mm-mm-mm mm mm mm mm. mm mm mm. mm DE REMMEN VAN UW BROMFIETS. Wie veilig bromt er 't eerste komt Om veilig te rijden is het een eerste ver eiste, dat U een paar goede remmen op Uw bromfiets heeft, één op het voor- en één op het achterwiel. Ben handrem is verboden. Houdt Uw remmen voortdurend onder con trole, want van één meter remastand meer of minder kan veel afhangen. U rijdt zo voorzichtig, dat U ze nog nooit voor een ernstig geval nodig heeft gehad Bedenk, dat een ander het U aandoen kan. Veel bromfietsen zijn nog uitgerust met twee velgremmen. Omdat dit een onvoldoen-^j de toestand geacht wordt, verlangt de wet» van U, dus ook de politie, dat na 1 Januari a.s. elke bromfiets voorzien moet zijn van ten minste één rem op elk wiel en dat van deze twee remmen er ten minste één een trommel- of terugtraprem moet zijn. De an dere mag dus een velgrem zijn. Een band- rem blijft verboden. Een goede raad Wie nu nog twee velg- remmen heeft en een terugtraprem laat mon teren, laat deze twee gerust op zijn plaats. Hij heeft er dan drie, welke hem, als hij ze goed bedient, een grote kans op veiligheid geven. Voor heel veel bromfietsers betekent deze remmenkwestie een uitgave. Laten zij zich die getroosten, de veiligheid gaat voor alles. En als ze treuzelen totdat het te laat is, kon er nog wel eens een fiks bedrag bovenop komen Doet het nu, voor het te laat is. VAN OEVEREN. NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING. GESLAAGDE CANADA-AVOND. De door de afdeling Zeeland van de Christelijke Emigratie Centrale belegde Canada-avond, die ge houden werd in het Verenigingsgebouw der Geref. Kerk aan de Kerkdreef kan in alle opzichten geslaagd genoemd worden. De opkomst was zeer goed hoewel wij gaarne nog een aantal jongeren hadden gezien. Niet, dat wij daarmee willen zeggen, dat er meerderen moeten emi greren, doch alleen hierom, dat men door het be zoeken van dergelijke leerzame vergaderingen zijn kennis verrijkt en zijn algemene ontwikkeling uitbreidt. De vergadering stond onder leiding van de af delingsvoorzitter de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder, terwijl als spreker optrad de heer Abma van het hoofdbureau der C.E.C. De heer de Kam heette in zijn openingswoord alle aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat een groot aantal personen aanwezig was. Hij wees daarbij op het werk der Christelijke Emi gratie Centrale en wekte de aanwezigen op, zich aan te melden als lid, omdat men op deze wijze, ook al heeft men zelf geen emigratieplannen, een verant woorde emigratie en voorlichting kan steunen. Tevens deelde hij mede, dat in Axel een cursus in de Engelse taal werd gegeven, waaraan momenteel 13 personen deelnemen. Hiervoor kunnen zich nog enkele niet-emigranten aanmelden. De heer Abma, het woord verkrijgende, hield een rede over „Ik emigreer niet, tenzij In deze rede liet hij duidelijk uitkomen, dat na dit „tenzij" moest volgen, dat men zich terdege moest voorbereiden, voor de grote stap werd gedaan. Deze voorbereiding bestaat uit het bestuderen van het land en de bewoners, waarheen men wil emi greren de geschiedenis kennen, zoveel mogelijk over het land en zijn gewoonten lezen en de taal van het land bestuderen. Uitvoerig stond spreker stil bij de geschiedenis van Canada, waarna hij met vele voorbeelden, waaronder vaak vermakelijke, uiteenzette, dat de studie van de Engelse taal een zeer voornaam punt is voor iedere emigrant. Hierna werden door hem enkele Canadese provin cies besproken, waaronder Ontario, Novia Scotia en Brits Columbia. bereiden voor men vertrekt, trainen, en wanneer men Hij wees er op, dat emigreren betekent goed voor- geëmigreerd is, hard werken, alles zonodig willen aanpakken en sparen. Emigreren eist van de emigrant alle energie en uithoudingsvermogen, zowel lichame lijk als geestelijk. Een groot gevaar is, aldus spreker, dat men te snel een eigen boerderij wenst te kopen. Daarmee kan men beter wachten tot men enkele jaren gewerkt heeft en een extra'tje heeft overgespaard. Een ander niet minder groot gevaar is, het spoedig kopen van een „car", de eigen auto. Daarvan hebben velen reeds spijt gehad. Spreker wees er ten slotte op, dat emigreren een besluit is, dat men als Christen moet nemen in de overtuiging, dat men zulks doet in gehoorzaamheid aan Gods gebod en niet in de eerste plaats om rijk te worden. Als men emigreert gaat men niet alleen want God heeft de gehele wereld in Zijn Hand. Als men emigreert moet men zich aanpassen aan het land met zijn bewoners en zich daarvan zeker niet afzijdig houden. De Canadees is goed van aard en behulpzaam, maar kan ook hard zijn. Na deze met zeer vele voorbeelden uit de praktijk toegelichte rede werd een kleurenfilm vertoond over het Canadese stamboek. Ten slotte was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan door enkelen gebruik werd gemaakt. De geëxposeerde folders met bijzonderheden over verschillende emigratielanden (o.m. Australië, Nieuw- Zeeland, Zuid-Afrika, Canada en de Verenigde Staten van Noord-Amerika) trokken veler belangstelling, ter wijl van de gelegenheid om exemplaren mede te nemen, een druk gebruik werd gemaakt. Naar wij vernemen, zal op Zaterdag 26 Novem ber a.s. des namiddags te Terneuzen een Australië- middag worden georganiseerd, waar zullen spreken mej. den Ouden en de heer Wiggers, terwijl aldaar de film zal worden vertoond „Australië roept j. Wij wekken belangstellenden op deze middag reeds thans vrij te houden die zeer interesant beloofd te worden. CULTUUR-TECHNISCHE AVOND VAN DE L.J.G. Bovengenoemde afdeling hield Vrijdagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" onder voorzitterschap van de heer M. Murre een welbezochte vergadering waarop ook enkele donateurs aanwezig waren. De voorzitter verwelkomde aan het begin inzonder heid de heer W. Koster Jz. die aanwezig was in zijn kwalitiet van voorzitter der afdeling Axel van de Z.L.M. en verder de spreker en inleider van deze avond, Drs. Dijkgraaf. De gewone plichtplegingen, waaronder een aantal ingekomen stukken waren, namen niet zo heel veel veel tijd in beslag. Al spoedig was men dan ook toe aan het kardinale punt op de agenda, de inleiding van Drs. Dijkgraaf onder de titel „Coöperatie een boeren- belang". De spreker bleek deze materie volledig te beheer sen en schetste hoe men door de drang naar samen werking reeds in de vorige eeuw grote taken wist te verwezenlijken. Hij noemde de stichting van de Coö peratieve Suikerfabriek, aan- en verkoop-coöperatie s, alsmede de stichting allerwege van boerenleenbanken. Om verder nog voorbeelden van recenter datum te noemen wees hij op de activiteit van het Centraal Brouwgerstkantoor en de oprichting (ook op diverse plaatsen in onze provincie) van graansilo's. De land- bouw-coöperatie in Nederland vertoont wel een bij zondere gevarieerdheid voor wat het terrein harer werkzaamheden betreft. Tegenwoordig ligt echter bij zonder wat de boerenleenbanken betreft het accent meer op de spaar- dan op de credietverstrekkende fnctie. Spr. behandelde zo achtereenvolgens verder de aan koop van bedrijfsbenodigdheden als kunstmest, vee voeder, zaaizaad, landbouwmachines, etc. Met de grootst mogelijke aandacht werd het wei- gedocumenteerde betoog door de aanwezigen gevolgd, hetgeen het best bleek bij de hierop volgende ge- dachtenwisseling, naar aanleiding van diverse vragen. Een discussiegroep werd gevormd die elke maand éénmaal zal samenkomen in samenwerking met het „Landbouw Coöperatie Centrum". Aan het einde werd de spreker dank gebracht voor zijn interessante behandeling van dit belangwekkende onderwerp. Door de secretaris, de heer D. de Visser Az. wer den mededelingen gedaan omtrent de plattelands- streekavond, sie zal plaats hebben op Vrijdag 23 De cember a.s. Deze avond zal weer op bijzondere wijze worden verzorgd, waarbij voor de pauze de op voering in het teken zal staan van zang, volksdans en orkestmuziek. Het tweede gedeelte van de avond zal gewijd zijn aan de opvoering van een kluchtspel in 3 bedrijven onder de titel „De Familie-dictator". Nadt door de heer J. Haak nog een causerie was geleverd over „Bietenrooimachines" waarbij hij uit voerig zowel de voor- als nadelen belichtte, werd door de heer S. Dieleman nog als slot-attractie een poëtische ontboezeming geleverd met de titel „Dagen", die veel bijval oogstte. Hierop sloot de voorzitter deze geslaagde cultuur technische avond, waarop ook de huishoudelijke zaken voldoende tot haar recht kwamen en ten slotte nog het nuttige met het aangenoame werd verwisseld, zoals men dat bij de L. J. G. zo uitnemend weet te com bineren. GEMODERNISEERD RADIO - TELEVISIE- EN ELECTRA - BEDRIJF GERRIT DE JONGE GEOPEND. Circa 35 meter galerij- en passage-front. Met koortsachtige haast waren de laatste schikkin gen getroffen, die nog nodig waren voor de opening van deze grondig gereorganiseerde zaak. In slechts luttele weken tijds kreeg alzo deze grootse uitbreiding haar beslag en vindt men in wijde omtrek en wel licht in geheel onze streek geen zaak die op deze manier èn in kwaliteit én in kwantiteit een zo grote verscheidenheid heeft te presenteren. Ongeveer 35 meter bedraagt het buitenste winkel front, dat zich nu vanuit de Oranjestraat uitstrekt door een passage tot in de Zeestraat. Niet minder dan negen etalage s bieden een keuze van de meest geperfectioneerde artikelen op het gebied van radio, electra en televisie en dit in de meest uiteenlopende en gerenommeerde merken. De passage vooral leent zich wel zeer bijzonderlijk om rustig een kijkje te nemen in deze permanente show. Want deze zaak is niet langer een winkel in de gebruikelijke zin van het woord, maar een echte show room. Menige tentoonstelling of jaarbeursstand kan ternauwernood tippen aan enkele onderdelen van dit unieke geheel, waarop wij speciaal zouden willen attenderen. Een complete hypermoderne keuken-installatie met aanrecht en heetwater-apparaat trekt wel zeer de aan dacht, maar om de modern voedingsleer volledig recht te doen wedervaren was nog meer ruimte nodig voor de expositie van electrische keuken-apparaten, mixers, presto-pannen en wat dies meer zij. Geen wonder dat de bij de officiële opening aan wezige dames direct volkomen in verrukking waren over hetgeen zij hier zagen. Sinterklaas zal voorzeker in deze nieuwe zaak de hartewens van menige keuken prinses vervullen. Natuurlijk domineren uiteraard in de nieuwe zaak de artikelen radio en televisie maar dan in een mate die voor een plaats als Axel „phenomenaal" mag heten vanwege de verscheidenheid en sortering. In dit opzicht zal men in onze streek vergeefs een zaak zoeken die zowel in het meest luxueuze als in het bescheidene, zo vlot, voordelig en met efficiency in staat is te voldoen aan de hartewensen van hem of haar. Ook de afdeling interieur-verlichting spreidt een zelfde gevarieerdheid en verfijnde smaak tentoon die zijn weerga niet vindt. Bij de officiële opening die door burgemeester van Oeveren Vrijdagmiddag geschiedde prees deze de voortvarendheid en het zakelijk inzicht van de fa. de Jonge en noemde de verwezenlijking van dit zijn jongste experiment als een lumineus idee. Nu wellicht door het televisie-medium eerlang het hoor spel misschien uit de tijd zal raken mogen wij ons verzekerd houden dat dit met het kijkspel nog niet het geval zal zijn. Nogmaals wees hij op de durf en het initiatief en d evoor het maatschappelijk leven zo nodige orde ning, die hier bij vernieuwing een: kenmerk tot uiting lieten komen, dat het streven aanwezig blijft om van Axel een aantrekkelijke plaats te maken, waar men niet alleen it de buurt, maar uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen gaarne heenkomt om te kopen. Omdat men er n.l. ook bijna steeds slaagt. Door de ondernemer was persoonlijk nog gewezen op de moeite die het gekost heeft de zaak in deze geest op te bouwen, die nu een klantenkring heeft verworven van Walsoorden tot Breskens en zelfs over de Schelde. Hij accentueerde vooral nog de in toenemende mate in de belangstelling komende elec trische keuken-aparatuur in zijn veelheid en ver scheidenheid. Vooral echter de ontwikkeling van de televisie, die spr. onlangs in zijn volle omvang in Engeland mocht aanschouwen waar reeds vijf millioen televisie-toe- stellen in gebruik zijn. Spr. dankte in het slot van zijn welkomstwoord inzonderheid het Axelse gemeentebestuur met zijn voortvarende burgemeester van wie hij de meest loyale medewerking en begrip heeft ondervonden. Elk der aannemers bracht hij lof voor hun met zo veel accuratesse en arbeidszin tot uitvoering gebracht werk, dat in zo korte tijd tot volle tevredenheid tot stand kwam, waarbij hij speciaal wees op de ge slaagde kleuren-combinatie's van de Axelse expert op dit gebied, de fa. Hoebé. Hierna verzocht hij de burgemeester de zaak in be drijf te stellen waaraan deze door op een fraai ge< monteerde knop te drukken voldeed en op dit moment flonkerde en' schitterde van Zeestraat'tot Oranjestraat een „Galerie Lumière", die in het teken stond van radio, electra en televisie. Waarmede Axel weer een toonaangevende zaak rijker was geworden BEVORDERD. Onze thans in Afghanistan werkzame stadgenoot ir. P. R. Bouman, die als ingenieur le klasse in vaste dienst bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in func tie was, is zuks met ingang van 1 Januari 1955 bevorderd tot Hoofdingenieur in vaste dienst bij de R.L.V.D. ZEEUWSCH-VLAAMSE MIDDENSTANDERS KOMEN BIJEEN. Donderdagmiddag 10 November a.s. komen de Zeeuwsch-Vlaamse middenstanders in groter verband in Axel bijeen. Stellig is dit op zichzelf een verheugend verschijn sel dat thans iets dergelijks ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren mogelijk is en de middenstanders ook in onze streek nu zoveel zin voor organisatie blijken te be zitten, dat een dergelijke vergadering kan worden gehouden. Naast het Hoofdbestuur en de diverse afdelings besturen uit onze streek zal ook het college van B. en W. van de gemeente Axel op deze vergadering aanwezig zijn. Het woord zal worden gevoerd door de Bonds- secretaris de heer D. Swagerman uit Den Haag, die zal spreken over hetgen de K.N.M.B. in 1955 heeft nagestreefd, terwijl de adjunct-secretaris mr. F. For- theine zal spreken over „Deltaplan en Middenstander'.' Na de vergadering die om 3 ur in „Het Centrum" zal beginnen, zal men kunnen aanzitten aan een ge zamenlijke maaltijd in Paviljoen „Zomerlust Gaarne wekken wij alle middenstanders op deze vergadering en de daaraan verbonden maaltijd bij te wonen. Het aloude gezegde „Eendracht maakt macht" doet zich in de tegenwoordige tijd meer gelden dan ooit tevoren .terwijl er welhaast geen gunstiger sfeer is om met mede-middenstanders uit onze streek de specifieke problemen te bepraten, dan in de onge dwongen sfeer van een maaltijd, waar men zo elkaar beter kan leren kennen en waarderen, wat mede bij» draagt tot een hechtere band tussen de middenstand onderling. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kinderhandschoen, Walstraat 4. DODELIJK ONGEVAL. Ter hoogte van de wijk Heikant alhier had een ongeval plaats waarbij twee mensenlevens zijn te betreuren. De heer R. kwam met de motor aange reden op de provinciale weg AxelKoewachtSt. Jansteen waarbij hij in de gevaarlijke bocht aan de vlasserij Martinet kwam te slippen met het gevolg, dat hij de heer B. aanreed, welke met de fiets naar Hulst reed. Beiden kwamen zeer ernstig te vallen en moesten naar het ziekenhuis te Hulst worden over gebracht. Onmiddellijk na aankomst is de heer B. overleden. Enkele uren nadien is ook de heer R. aan de opgelopen verwondingen overleden. GROTE KALKOENSCHIETING. Zondag werd alhier een grote prijsschieting ge geven waarbij niet minder dan 13 grote kalkoenen waren te verschieten. Mede door het prachtige na jaarsweer was er een abnormale belangstelling en namen er niet minder dan 142 schutters aan deel. De hoogvogel werd niet afgeschoten en werd ver loot, waarbij de heer Cam. Suy de gelukkige was. BRUGGEN VAN ALUMINIUM. Amsterdam zal de eerste stad in Neder land zijn, waar een uit aluminium gecon strueerde brug zal worden gebouwd. Alu minium is een wonderlijk materiaal, waarvan de vele toepassingsmogelijkheden de meeste leken vrijwel onbekend schijnen te zijn. Doordat algemeen bekend is, dat alumi nium een uiterst gering gewicht heeft, heeft men klaarblijkelijk de neiging te denken, dat „licht" en „zwak" synoniem zijn. Niets is minder waar dan dat men zou niet zoveel aluminium toepassen in de vlieg tuigbouw, wanneer aluminium niet aan zijn lichtheid grote sterkte paarde. Dat wordt wel bewezen door het hier boven gereleveerde feit, dat aluminium ge bruikt wordt voor de constructie van een brug. Tussen de Staalstraat en de Nieuwe Doe lenstraat ligt over de Kloveniersburgwal een brug, welke noodzakelijk moest worden ver vangen. De te bouwen brug moest aan en kele bijzondere eis envoldoen. Met het oog op het verkeer namelijk moest de brug zo laag mogelijk worden gehouden, terwijl met het oog op de scheepvaart grote hoogte ge wenst was. Had men besloten tot het ge bruik van staal, dan zou men gedwongen zijn geweest, door het zeer grote gewicht ook de bovenbouw van de gehele brug te vervangen. De enige combinatie, welke een oplossing kon brengen was die van „licht" en „sterk", zodat men tot de keus aluminium kwam. De bestaande bovenbouw van de brug kan thans worden gehandhaafd en alle eisen, welke aan de nieuwe brug werden gesteld worden volkomen verwezenlijkt door het uitvoeren van het Ontwerp Publieke werken, afd Bruggen, Amsterdam door de N. V. Kon. Mij. „De Schelde te Vlissingen, dat gebruik maakte van aluminium balken, vervaardigd in de afdeling licht-metaalbouw, waarover dit bedrijf beschikt. Een plezierige bijkom stigheid is, dat hierdoor een bedrag van niet minder dan 150.000 kon worden uitge spaard, terwijl tevens de onderhoudskosten belangrijk minder zijn dan van een stalen brug. Waarschijnlijk betekent deze eerste prac- tische toepassing van aluminium in de brug genbouw in Nederland, dat binnenkort ook op andere plaatsen deze oplossing zal wor den toegepast. Tegen Kerstmis is de aluminium-brug in Amsterdam klaar, zodat aan de beide kwali ficaties licht en sterk nog die van snel kan worden toegevoegd. BEKENDMAKINGEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 3 November 1955, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 7 November 1955. De burgemeester van Axel, Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Zaterdag 12 November a.s., 's namiddags van 1.30 tot 2.30 uur ter gemeentesecretarie voor de ingezetenen vreemdelingen zowel als Nederlanders geboren in de maand November 1890 gelegenheid bestaat voor het aanvragen van een nooduitkering. Gehuwde vrouwen kunnen geen aanvraag indienen. Axel, 8 November 1955, Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2