AXELSE COURANT Modieus in weer en wind Röntgenstraling een zegenrijke vinding i. C.VINK Frankcring bij abonnement. Axel WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 70e Jaargang No. 12 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieoer Idle brieven schrijft!#f STEEDS EN OVERWEGEND TEN GOEDE AANGEWEND. L Op 8 November was het 60 jaar geleden, dat Wilhelm Conrad von Röntgen de naar hem qenoemde straling ontdekte. Er zijn weinig overwinningen op de natuur behaald die zo tot de verbeelding spreken als de zijne, zowel in wetenschappelijke kringen als bij het grote publiek. Hij heeft haar in alle menselijkheid, volkomen wars van persoonlijke aspiraties, de mensheid aangeboden als een stralend geschenk enkel met de trots, die de wetenschappelijke vorser vervult, wanneer hij de natuur een van haar qeheimen heeft ontfutseld. Wat de nattur aan Röntgen heeft prijsgegeven is steeds en overwegend ten goede aanqewend, hetgeen men niet van alle vindingen kan zeggen. Wat de diamant is onder de edelstenen, is Röntgens ontdekking onder de opzienbarende wetenschap pelijke resultaten xan de laatste 60 jaar. Wie was Röntgen Waarvoor wordt zijn straling toegepast Op een gure Novemberavond van het jaar heel. Hij maakt een dikke dennenhouten 1895 loopt een man eenzaam door de stra ten van de universiteitsstad Würzburg een stille,gesloten figuur, met de bedachtzame passen van een diep nadenkend wetenschaps mens. Hij richt zijn schreden naar de Uni versiteit, een burcht van donkerte in de onverlichte straat, waar hij binnen gaat en automatisch zijn weg vindt door de gangen naar het Psensisch Laboratorium. Alleen in het lege gebouw ontsteekt hij een spaarzaam i lichtje om nog een paar uur voort te gaan met zijn experimenten. Zijn ogen dwalen door de zaal voor hij begint. Hier voelt hij zich thuis. Hier is hij de baas, de leider, al gedurende zeven jaren. Hij heeft het rede lijk ver gebracht en hij vindt het voldoende. De wetenschap is zijn alles. Daarnaast heeft hij zijn liefhebberij, met zichzelf alleen in de bossen en de bergen te dwalen, op jacht naar edel wild. Hij hoeft niet nog hoger te stijgen. Hij vindt het goed zo. Al zou ooit een vijftig jarige nog streven naar aanzien en roem, hij niet. Hij zeker niet In 1845 werd hij te Lennep in Duitsland geboren als de zoon van een rijke koopman. Hij bezocht o.a. een Gymnasium in Utrecht en studeerde nadien in Zürich. Geslaagd voor het examen machinebouwer, zou hij als assistent van professor Kundt meegaan naar diens laboratorium in de Universiteit van WürzburgHij mist de bekwaarmeid. Lange jaren gingen voorbij. Hij werd na tuurkundige en werkte op verschillende Duit se universiteiten, ontwikkelde zich tot een buitengewoon kundige experimentator. In de tachtiger jaren van de negentiende eeuw vond hij erkenning en werd benoemd tot lei der van het Universiteitslaboratorium te Würzburg. En zoals vele physici van zijn tijd, hield hij zich bezig met de bestudering van het gedrag der kathodestralen. „Spelen" met spanningen. Deze avond is een der vele, in de reeks van ochtenden, middagen en avonden van jngespannen arbeid. Daar staat op de tafel de Croos'se buis, een glazen buis met sterk verdunde lucht, waarin hij de kathodestraien zal opwekken. Over de buis heen een licht dicht foudraal van zwart karton. In de na bijheid toevallig een scherm met kristallen barium-platina-cyanuur. Waarvoor het dient weet niemand. Dat ding staat er al zo lang. Wat verder op de tafel fotografische platen plank los uit een kast en houdt die tussen buis en scherm het licht verdwijnt niet. Nog dikkere houtblokken haalt hij weg bij het haardvuur en probeert het daarmee de stra ling blijft zichtbaar. Dan komt zijn hand tus sen buis en scherm en hij ziet de schaduw van het vlees en de beenderen. Een ogenblik staat hij stil om dit verrassend nieuwe te ver werken. Zijn oog valt op de filmcasseites. Met een sprong is hij bij de tafel, opent de cassettes, ontwikkelt de platen en deze blij ken te zijn belicht Na het vinden het zoeken. Deze gedenkwaardige avond van het vin den wordt gevolgd door een rusteloos zöekèn. Hij ontdekt, dat hij te doen heeft met een ge heel onbekende straling, die zich rechtlijnig voortplant, door alles, zelfs metalen, heen- idringt, een fotografische en fluorescerende werking heeft, waarmee men onzichtbare dingen zichtbaar kan maken, zelfs kan foto graferen. Met feilloze zekerheid herkent hij bijna alle eigenschappen van die straling. Op 28 December 1895 doet hij een voor lopige mededeling in de ..Sitzungsberichte der Physikalisch-Medicinischen Gesellschaft zu Würzburg", jaargang 1895, no. 9, die in het begin van het volgend jaar de wereld ingaat, tien en een halve pagina lang Über eine neue Art von Strahlen. De inhoud is zo overtuigend, dat aan het feit van de ont dekking der nieuwe straling niet getwijfeld kan worden, zó volledig, dat latere experi- mentalisten lange jaren niets belangrijks meer zullen kunnen vertellen, wat hij al niet had ontdekt. Het is hem duidelijk, dat deze stra ling kan worden toegepast op medisch-diag- notisch gebied en in de techniek. Hij stelt zich voor, wat er gaat gebeuren. En hij zegt tegen zijn vrouw „So, jetzt kann der Teufel los- gehenHij is op één slag beroemd. Hij is de eerste natuurkundige, die (in 1901) de Nobelprijs verwerft. Maar hij blijft dezelfde die hij altijd geweest isen weigert ver heffing in de adelstand, die men hem aan biedt. Want er zijn maar drie dingen die waarde voor hem hebben zijn wetenschap pelijke onderzoekingen, zijn familie, zijn l'H" de voor de natuur. Hij blijft een in zichzelf gekeerd man. En eenzaam sterft hij te München op 10 Februari 1923. Een oude huishoudster was zijn enige gezelschap, aan wie hij moest vragen, de dokter te roepen. Zijn straling had hij genoemd naar de ontstekingen te bestralen. Er is nog geen sprake van bescherming tegen de gevaarlijke straling die naar alle richtingen aan de buis ontsnapt. Vele wetenschappelijke onderzoe kers en artsen worden in de eerste jaren het slachtoffer van röntgenverbranding. De na men van 197 röntgenpioniers uit alle landen der wereld, die hun leven offerden, staan gebeiteld in een gedenksteen in de tuin van het Sankt Georg Krankenhaus te Hamburg Sie waren heldenmütige Wegbereiter für eine erfolgreiche und gefahrlose Anwendung der Röntgenstrahlen in der Heilkunde Inmiddels is reeds na twee decennia een bruikbare buis ontstaan. Stap voor stap gaat het in de richting van het bedrijfszekere röntgenapparaat. Gerepareerde buizen. Dan brandt de eerste wereldoorlog dos. Nederlands grenzen naar de industriële lan den Engeland, Duitsland, Amerika, zijn ge sloten. De Nederlandse röntgenologen ko men met hun defecte buizen naar Philips in Eindhoven. Men verdiept zich daar in het nieuwe probleem om de helpende hand te bieden met als resultaat: de gerepareerde buizen zijn beter dan ze ooit geweest zijn. Het gevolg van een en ander is, dat de Eind hovense fabriek in 1920 een aparte groep in het leven roept onder leiding van Dr. A. Bouwers, die de opdracht krijgt met rönt genstraling onbekende gebieden te ontsluiten. Met drie stappen voorop. Vijf en dertig jaar geleden leerde de prac- tijk reeds, dat de toepassing van de röntgen straling in de medische sector snelle vorde ring moest maken. Thans weten we, hoe ge leidelijk aan gezocht moest worden naar ge- rafineerde methoden om het doorlichtbeeld in fracties van seconden, ja zelfs bewegingen van longen, hart, maag, ingewanden, bloeds omloop „stil te leggen". Aanvankelijk echter lagen de problemen hoog opgestapeld. Allereerst het probleem van de ongewenste straling, de grootste handicap In het sterfjaar van Röntgen (1923) brengt Philips een buis uit, welke op een kleine opening na waar de straling door naar buiten kan tre den geheel afgeschermd is door röntgen- absorberend chroomijzer, vastgesmolten aan het glas de „Metalix". Het stralengevaar tot een minimum gereduceerd Een ferme stap voorwaarts Dan is er het gevaar voor hoogspanning. Bij het aanraken van de toevoerleidingen naar kathode en anode krijgt men het ge hele spanningsverschil tussen de beide elec- troden door het lichaam, ook bij het aan raken van de buis zelf, door het optreden van een overslag via het lichaam naar de aardeHet Nederlandse bedrijf demon streert op het internationale Röntgencongres te Stockholm in 1928 het eerste draagbare, hoogspanningszekere en stralingsbeveiligde röntgendiagnostiekapparaat, waarvan alle hoogspanningvoerende delen in geaarde metalen omhuling zijn weggewerkt. Dit ap paraat wordt als iets baanbrekends be schouwd en gaat een klassieke rol spelen in de röntgenologie. Er is nóg een moeilijkheid. Elk röntgen- beeld is een schaduwbeeld. De stralings bron moet zo klein mogelijk zijn om een scherp schaduwbeeld te geven. Als de elec- tronenbundel echter op een te klein vlak van de anode botst, zal de warmte-ontwikkeling daar ter plaatse zo enorm hoog zijn, dat het materiaal gaat smelten Philips boekt in 1929 opnieuw succes en lanceert een buis met draaiende anode, die dus telkens op een andere plaats door de electronenstraal wordt gebombardeerd en waarvan elk getroffen deel van onder het bombardement is weg gedraaid voor het kan smelten. Deze buis kan tienmaal zo hoog belast worden als de voorgaande en brengt aanzienlijke verbete ring in de scherpte van het röntgenbeeld het is de „Rotalix", van fundamentele be tekenis voor de kwaliteit van de röntgen foto. Deze drie novelties zijn de fundamenten waarop de jonge Eindhovense röntgenin- dustrie haar verdere activiteiten bouwt. DANK ZIJ NEDERLANDSE REGENKLEDING. in lichtdichte casettes. De buis, het scherm, -"-—a y _tralina de fotoqrafische platen ze hebben niets grote onbekende in de Algebra X-straling ae lotograiisciie pioi*. n:» „o^onWaardiae avond was de 8st< met elkaar te maken. Hij gaat aan het werk. De minuten en uren verstrijken. Nu en dan loopt hij naar een tafeltje aan de andere muur van de zaal, waar een minuscuul lichtje de vellen papier beschijnt die vol raken met berekeningen, de een na de ander, zoals het al zovele avon den precies hetzelfde is gegaan. Tot een van tevoren bedoeld tastbaar resultaat komen die berekeningen niet. Hij „speelt maar wat met hoge spanningen, telkens hogere span ningen in de glazen buis deze avond nog hoger de spanning opgevoerd Hij kijkt op van zijn papieren, onwillekeurig in de richting van de buis. Een rustpozeHet is bijna volkomen donker in de zaal. Hij ziet een zwakke lichtglans op het scherm. Hij kan zich niet herinneren, het ooit eerder te heb- ote onDeKtuiuc m i "a -- -- Die gedenkwaardige avond was de 8ste November 1895, dus nu zestig jaar geleden. Voorspel. De eerste röntgenfoto die Röntgen maakt, is het skeletbeeld van de hand van zijn vrouw. Deze verschijnt in tal van geïllu streerde bladen. Verbazing gaat door de wereld. Amper vier maanden na zijn be kendmaking wordt zijn straling toegepast. Beunhazen en artisten in de diverse schoon heidsinstituten der grote steden prijzen de straling als hét middel aan. Hun optreden duurt niet lang. Spoedig zijn ze genoodzaakt van het röntgentoneel te verdwijnen. De vele nuttige gebruikers der straling echter zien spoedig in, dat deze (in de diagnostiek) kan worden toeqepast bij het onderzoek van zich niet herinneren, het ooit eerder te heb- bitten en de structuur van het beender- ben gezien. Hij kan zich met vergissen van Röntgen verhuist in al s er duidelijk. Hij ziet het immers met zijn sreisei. u eigen ogenHet scherm licht op Maar die lichtstralen moeten vloeien tussen buis en scherm Er is nergens een andere lichtbron. Als dat zo is, schijnen ze ook door het kartonnen foudraal heen, waar een zon nestraal beslist niet door kan. Het zijn dus ook geen kathode stralen Dan krijgt de koorts van een jachtig zoeken naar het on bekende hem te pakken. En hij zet een boek van duizend bladzijden dik tussen buis en scherm en nog verdwijnt het licht niet ge- stelsel. De buis van Röntgen verhuist in al zijn argeloze engevaarlijke eenvoud naar de spreekkamers der artsen en de labo ratoria van de physici. Met alle noodlottige gevolgen van die, in zeker opzicht te snelle invoering van het nieuwe medium in de medische practijk. Men weet nog niet, dat de werking der röntgenstralen niet opbou wend, maar beschadigend is voor de weef sels van het menselijke lichaam, van welke eigenschap men later in de therapie gebruik zal maken door kwaadaardige gezwellen of Nog niet zo heel lang geleden maakte men zowel in binnen- als buitenland een regen jas volgens het geijkte model met een lat op de rug, met of zonder capuchon in drie kleuren beige grijs en marineblauw. Die werden dan in zes prijsklassen gebracht en daarmee was het probleem van de sortering opgelost. Inmiddels is daarin een grote verandering gekomen. Tegenwoordig is voor een grote regenkledingfabriek een sortering van 50 modellen voor de dames en 40 voor de heren, allen in een zeer uitgebreid kleurengamma, niets bijzonders. De vrouw die er prijs op stelt goed ge kleed te gaan voelde zich vroeger zeer on behaaglijk als ze uit moest en er kwamen dreigende wolken opzetten. Tegenwoordig kan men ook in een regenmantel naar ver kiezing modieus, elegant, sportief, exotisch, romantisch of zakelijk zijn. Het is zelfs zo. dat velen na de mooie zomermaanden blij zijn de regenmantel weer eens te kunnen dragen. Dit geldt voor hen die hun keuze lieten vallen op één van de vele, modieuze, maar uitgesproken typen regenmantels. Er komen echter ook meer en meer regenman tels van materialen die een geheel ander ka rakter hebben, zoals ottoman, satijn, nylon en vooral de prachtige tweeds, die de zomer mantel die bij ons zo dikwijls niet aan bod komt, uitstekend kunnen vervangen. Regenkleding maakt men tegenwoordig in een ongekende variatie van materialen, zoals poplin, gechangeerde katoen, wollen gabardine, corduroy, samenstellingen met dacron, nylon, rayon enz. Die kunnen ons allemaal tegen de regen beschermen, even als een zijden parapluie dat kan, maar het brengt problemen met zich mede. De Neder landse regenkleding-industrie heeft dat tij dig begrepen en is er niet voor terugge schrokken kostbare appartuur aan te schaf fen om de stoffen te controleren op kwaliteit en waterafstotendheid, zodat men een ga rantie kan geven voor een goed product (Wel dient men te bedenken, dat geweven stoffen, die waterafstotend zijn gemaakt bij intense buien toch de kans lopen door te regenen. Waterdicht zijn alleen gegummeer- de stoffen en plastics.) Het is dan ook geen wonder dat onze regenjassen ook in het bui tenland zeer gewild zijn. Hoewel de export de laatste jaren terugloopt waarschijnlijk ten gevolge van de enorme vraag in het bin- nenland gaan belangrijke hoeveelheden regenkleding o.a. naar Scandinavië, België, Frankrijk, Zwitserland, Duisland en Fin land en de laatste tijd gaat ook de Engelse markt meer belangstelling tonen. De Neder landse plastic regenjas wordt o.a. gedragen in Italië, Zwitserland, Tanger, de Libanon ,en de Congo. De productie neemt ondanks het personeelsgebrek nog steeds toe en be reikte vorig jaar een totaal van 1.820.000 stuks. De modellen volgen de laatste modelijn dit jaar veel grote kragen, terwijl de capu chon steeds meer plaats maakt voor een flat teus regenhoedje. Natuurlijk denkt men bij ons ook aan de vele ietsers die de regen moeten trotseren. Moor hen zijn er jassen met een losse klep van voren met een rits sluiting, of een al dan niet ingebouwde fiets- rok. Aardig zijn ook de combinaties van effen jassen met een voering, hoed en parapluie in een fleurig ruit^essin. We kunnen tegenwoordig tegen een bui 1 WUOlNOUnU ABONNEMENTSPRIJS: Loise nummert 6 cent Kwartaal-abonnement j Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,73 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bl] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. 4lcll opucuiy U CUILLt.ll V.AA

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1