nippers I Blijf meester DAMPO Ook Spierpijn I UIT ONZE OMGEVING AXEL CURSUS ENGELSE TAAL GESTART. SAS VAN GENT A. E. S. HAMERLINCK PAUSELIJK ONDERSCHEIDEN. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten FILMNIEUWS BURGERLIJKE STAND. AXEL BEKENDMAKINGEN. Een spaarzame Rotterdamse mevrouw' had tijdens de afgelopen warme zomer een goed plaatsje voor haar spaarduitjes gevon den, tenminste dat dacht zij. Een bedrag van 1500.en twee spaarbankboekjes had zij in een trommeltje geborgen en dit vervolgens in de asla van de kachel geplaatst. Haar 24- jarige zoon was er ook mee op de hoogte. Maar toen hij het Maandag koud had en de kachel aanmaakte, dacht hij helemaal niet meer aan het geld. Slechts verbrande resten bleven over. Een gevangenisstraf van tien jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank te Haarlem Donderdag tegen de 49-jarige fa brieksarbeider J. K„ terzake van poging tot moord op zijn vrouw, door het haar toedie nen van vergif. Bij het verhoor gaf verdachte het ten laste gelegde toe. De vrouw van ver dachte, mevr, K.-P. die als getuige werd op geroepen, verzocht om niet verhoord te worden. Zij is bereid haar man vergiffenis te schenken. De explosie in de mijn Mojiri bij Aka- hari op Hogkaido (Japan) heeft vermoede lijk aan 60 personen het leven gekost. Van de 90 iliijnwerkers, die op het ogenblik van de eerste ontploffing ondergronds waren zijn er tot op heden 30 gered. Het is de ergste mijnramp in Japan na de oorlog. '4 '4 KLAPROOSDAG. Wat is dat? Weet U het? Klaproósdag is de dag waarop in ons hele land de klaproos gedragen wordt door hen, die een gift geven voor het werk van het Nederlands Oorlogs graven-comité. Op 12 November a.s. zal het weer klaproosdag zijn. In de week van 7 tot en met 12 November zal de klaproos worden aangeboden tegen betaling van een kleine gift om het werk van genoemd comité te kun nen voortzetten. Zeg nu nietalweer een collecte, het houdt niet op. Maar lees nog even verder. Weet U dat er meer dan 30.000 geallieerde soldaten hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van ons land en in ons land begraven liggen Zij rusten nu in Nederlandse grond. Hun graven worden onderhouden en verzorgd door het oorlogsgravencomité, dat in onze gemeente het vorig jaar ook de Poolse graven van eenvoudige kruisen heeft voorzien. Het is een ereplicht van ons volk deze graven goed te blijven onderhouden, waa.rmee een daad van grote piëteit wordt verricht. Behalve het onderhouden van graven doet dat comité nog meer en mooier werk. Jaarlijks worden duizenden familieleden van de gesneuvelden in 1954 waren het er 2793 in de gelegenheid gesteld de graven van hun dierbaren te bezoeken. Wie deze bezoeken meemaakt is diep getroffen door het leed van de bezoekers, die eindelijk na jaren lang wachten een ogenblik kunnen vertoe ven bij de plaats waar hun vader, zoon, echtgenoot of verloofde liggen begraven. Wat dit betekent voor de bezoekers valt niet te beschrijven. Troost en rust brengen zulke bezoeken teweeg. En de dankbaarheid en blijdschap dat zij de plaats, waar hun geliefde rust, hebben kunnen zien, is voor hen, die dit meemaken, onvergetelijk. Dit werk moet voortgezet worden. Daarom wordt telkenjare een beroep op ons volk ook op U gedaan om dit werk te steunen. Stuurt de collectanten niet weg van uw deur, maar wilt een kleine gave voor dit goede doel geven. U doet daarmee een goede daad. Personen, die willen meewerken aan de speldjesdag op Zaterdag 12 November a.s. worden verzocht zich voor 10 November op te geven ter gemeente-secretarie. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. DE VLUCHTELING WACHT OP UW SLEUTEL. Het plaatselijk comité van de nationale inzamelings actie „De vluchteling wacht op uw sleutel" deelt mede dat' de collecte in Axel heeft opgebracht 548,05, waaronder 122.— aan verkochte prijsvraagkaarten, alsmede vele kilo's oude sleutels. De uitslag van de landelijke prijsvraag zal Woens dag 30 November a.s. in een openbare bijeenkomst, onder toezicht van een notaris, worden: bekend ge maakt. Als prijswinnaars zullen worden beschouwd zij wier schatting van het aantal kg. sleutels de wer kelijkheid het meest nabij komt. Bij meerdere gelijk luidende inzendingen bedlist het lot. Alleen kaarten, die volgens het poststempel uiterlijk 15 November 1955 zijn verzonden, kunnen in de prijs vraag mededingen. Dinsdagavond werd de eerste les gegeven van de cursus Engelse taal, land- en volkenkunde en genees kunde, welke georganiseerd wordt door de Chr. Emi gratie Centrale. De administrateur te Axel, de heer C. Smies, sprak een openingswoord, waarin hij zijn vreugde er over uitsprak, dat deze cursus van de Chr. Emigratie Centrale ook hier ter plaatse kan worden gegeven. Hij bracht dank aan de heer Hoekstra, die zich be reid had verklaard de lessen te geven en aan het Schoolbestuur, dat een lokaal beschikbaar had ge steld voor dit doel. Hij wekte de cursisten op ernstig te studeren, om dat dit zowel voor hen als voor de leraar de meeste voldoening zal geven. Naar wij vernemen, is er voor enkelen nog een mogelijkheid om zich voor deze cursus op te geven. Spoed is dan echter wel gewenst. ,„TREK AAN DE BEL." Onder deze titel bracht de Avro in „Het Centrum" een revue, welke zich veruit klasseerde als de beste die deze omroep de laatste jaren in Axel bracht. Na een vlotte proloog van de conferencier Frans Vrolijk en het ensemble Eddy Christiani, welbekend van de talloze radio-uitzendingen, zat de stemming er al spoedig in. De daverende lachsalvo's en de uitsteken de mimiek van de conferencier zorgden voor het con tact met de zaal. Truusje Koopmans gaf op sublieme wijze haar levensliedjes ten beste en de violist Theo van Balkom ontlokte op meesterlijke wijze de melo- diën van de Russische steppen aan zijn instrument. „The Johnsons" met hun drie accordeons brachten een potpourri van de laatste schlagers, waarna de chef van de afdeling Propaganda van de Avro, de heer v. d. Kaa een kort propagandistisch woord sprak. Het successpel van de radio „Trek aan de bel" hield èn deelnemers èn aanwezigen geruime tijd in spanning doch de fraaie prijzen voor de winnaars (de ver liezers ontvingen een troostprijs) vormden een prach tige beloning voor hun sportieve moeite. Na de pauze gaf Eddy Christiani een eigen com positie „Guitare mélancholique" ten beste. Johnny de Mol vertolkte enkele schlagers op uitstekende wijze en vooral het met verve gebrachte „Granada" oogstte veel bijval. Frans Vrolijk was wel het komische suc ces van de avond in het kleine half uur dat hij de zaal op zijn vlotte wijze bezighield. De radio-successen van Eddy Christiani en zijn ensemble besloten de avond die op een buitengewoon hoog peil stond. De Avro boekte met deze tournée-avond, die voor een vrijwel volle zaal werd uitgevoerd, veel succes. „YOUTH FOR CHRIST." Donderdagavond vond in de Ned. Herv. Kerk de eerste der beide samenkomsten plaats uitgaande van de bovenstaande Interkerkelijke Jeugd-Evangelisatie- beweging. De bekende Jeugd-evangelist Jan J. van Capelle- veen uit Bennekom leidde deze door ds. P. J. Pen- nings geopende bijeenkomst. Hoewel ook hier het motto „Jeugd voor Christus" gold en de bedoeling is dat de jonge mensen van verschillende kerkelijke richting elkander zullen tref fen om op een gemeenschappelijke basis bij te dragen tot de verwerkelijking van Gods Koninkrijk op aarde, viel het ook hier weer te betreuren dat deze jeugd voor het overgrote deel afzijdig blijft staan van deze zo belangwekkende organisatie met een zo loffelijk streven. Muzikaal en vocaal was deze avond zeer verzorgd. Guus Hoddenbach uit Den Haag bespeelde de multi- monica, maar musiceerde ook op maribaphoon. Maar deze begaafde musicus deed nog meer en zong verder verscheidene liederen op zeer verdienstelijke wijze. Een duet bestaande uit sopraan en tenor trad even eens enige malen op met gevoelvolle vertolkingen van liederen die bij de ingang waren verstrekt. De evangelist van Capelleveen belichtte in zijn toe spraak de figuur van Barabbas zulks naar aanleiding van een schriftgedeelte uit Mattheus 27. De afwezigen hebben zeer veel gemist, want deze avond gaf de meeste aanwezigen een grote geeste lijke stimulans, waartoe de bijzondere persoonlijke er varing en visie van deze jeugdleider niet weinig bij droeg. KLANTEN-AVOND VAN DE T.I.P.- ORGANISATIE. Onder auspiciën van de T.I.P. waarbij te dezzr plaatse een viertal wjnkeliers zijn aangesloten en met medewerking van de bij deze organisatie aangesloten grossiers en fabrikanten in den lande werd Donderdag avond alhier in het Gezellenhuis aan de Walstraat een klanten-avond gehouden. Doel hiervan was het publiek vooral de vrouwelijke sexe in contact te brengen met de grote verscheidenheid vgn producten die de in deze organisatie verenigde fabrikaten, han delaars en winkeliers op de markt brengen. De talrijke huismoeders en toekomstige huisvrouwen die de zaal tot in alle hoeken vulden van buitenaf waren hiertoe enkele autobussen ingelegd volgden het een en ander vol aandacht en werden over de ge- exposeerde artikelen uitvoerig ingelicht. De gastvrije ontvangst door de organisatoren, die de bezoeksters direct na binnenkomst een consumptie offreerden viel zeer in de smaak en bracht spoedig een gezellige sfeer op deze klanten-avond, waar de vele aanwezige dames een paar prettige en vooral leerzame uurtjes doorbrachten. RADIO - ZANGUITVOERING. In het programma van de N.C.R.V. van Zondag 13 November a.s. zal des voormiddags tussen 9.15 en 9.30 uur de Chr. Zangvereniging „Asaf", alhier onder le' 'inq van de heer P. C. Brakman, wederom te horen zijn. Uitgevoerd zullen worden koorwerken van Heinrich Scütz, Joh. S. Bach en dr. Johan Wagenaar. AUTOBOTSING. Vrijdagmiddag rond half drie kwam de luxe auto van de heer H. V. uit Noordelijke richting de Juliana- straat inrijdend in botsing met een bestelwagen van de fa. Mannaert, eierenhandel te Vogelwaarde die uit de Prins Hendrikstraat kwam. Op het kruispunt van deze beide straten had het ongeluk plaats, waarbij de luxe auto van de heer V. de grootste schade op liep. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De Rijkspolitie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer W. J. de Putter Dz„ alhier voor het examen natuurkundig ingenieur. Onze stadgenoot de heer J. A. Rammeloo slaagde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen voor het tweede gedeelte van het candidaats-examen voor geneesknde. PREDIKBEURTEN. Zaterdag 5 November 1955. Geref. Kerk (Pironstraat). 8 uur n.m. Zangdienst. Zondag 6 November 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Doopsbediening), 7 uur Dr. H. J. Honders, van Wassenaar Hervormings- dienst. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een portemonnaie, Singelweg 48. Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De heer A. E. S. Hamerlinck te Sas van Gent is pauselijk onderscheiden en benoemd tot ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. In een intieme bijeenkomst heeft pastoor F. J. Smeltzer van Sas van Gent de benoeming aan de gedecoreerde bekend ge maakt en hem de ordetekenen uitgereikt. De heer Hamerlinck, technisch directeur van de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent, verwierf zijn grote verdiensten op sociaal-maatschap pelijk en charitatief terrein. Naast zijn drukke be roepsbezigheden vervult hij talrijke functies, waarin hij zich een nauwgezet en ijverig werker heeft be toond voor alle belangen welke hij kon dienen. Hij is o.a. voorzitter van het Sociaal Charitatief Centrum te Sas van Gent, voorzitter van de R.K. Gezinszorg in die gemeente, penningmeester van het geestelijk charitatief centrum, bestuurslid van het Wit-Gele Kruis en bestuurslid van de Stichting R.K.H.B.S. te Schoondijke. Pastoor Smeltzer schetste in treffende woorden de vele verdiensten die de heer Mamerlinck zich in het organisatieleven heeft verworven. Van vele zijden mocht de onderscheidene hartelijke gelukwensen in ontvangst nemen. BURGEMEESTER VAN ZIERIKZEE TE AMSTERDAM OVERLEDEN. Einde van een ruim 20-jarige ambtsperiode Op 64-jarige leeftijd is Donderdagavond te Amster dam na een langdurige ongesteldheid overleden jhr. mr. J. Schuurbbeque Boeye, burgemeester van Zie- rikzee. Hiermede is een einde gekomen aan een ruim 20-jarig burgemeesterschap, waarbij de overledene als geboren Zeeuw de belangen van zijn stad, ook in tijden van oorlog en watersnood, op energieke wijze heeft voorgestaan. Wijlen de heer Schuurbeque Boeye werd op 22 October 1891 uit een oud Zeeuws geslacht in Middel burg geboren en studeerde na zijn gymnasiumtijd in Tiel rechten aan de universiteit van Utrecht. Na op het ministerie van buitenlandse zaken en het Centraal Bureau voor de Statistiek werkzaam te zijn geweest, kwam de overledene op 1 October 1924 als burge meester van Zierikzee naar Zeeland terug. HUWELIJK IN OOSTBURG. Het gemis aan een raadhuis deed zich Donderdag in Oostburg wel bijzonder sterk voelen. Reeds ge ruime tijd geniet men gastvrijheid van het kantonge recht om huwelijksvoltrekkingen in de zittingszaal te doen geschieden. Dat zou Donderdag wederom gebeuren, njaar toen ontdekte men te elfder ure, dat de zittingszaal niet beschikbaar was, omdat er herstelwerkzaamheden ver richt werden. Goede raad was duur In arren moede zijn bruid, bruidegom, getuigen, familieleden en ambtenaren toen naar de school ge trokken ,waar het gemeentebestuur op de zolderver diepingen is gehuisvest. In snel tempo werd een klas waarin op dat moment les werd gegeven, ontruimd en eerst nadat diebeslommeringen achter de rug waren, kregen bruid en bruidegom gelegenheid officieel hun ja-woord uit te spreken P.Z.C. ELECTRIFICATIE ZEEUWSE SPOORLIJN. Met ingang van 1 Juni 1957. Met ingang van de zomerdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen in Juni 1957 zal de gehele Zeeuwse spoorlijn electrisch kunnen worden bereden. De electrificatie in Zeeland zal op dezelfde tijd als die van de lijn Antwerpen—Roosendaal gereed zijn. WAT MijnhaRPt Maakt 15 GOED HELDEN IN HET WIT. In deze film, waarvan volgende week Donderdag in „Het Centrum" een speciale voorstelling wordt ge geven is het dagelijkse leven van een groot dokter ge schilderd, voor wie alle mensen, rijk of arm, alleen maar mensen zijn, die hulp zoeken. In deze film ziet men de grote chirurg Dr. Sauerbruch, de uitvinder van de onderdruk-kamer, die het mogelijk maakte, de voor dien onmogelijk geachte borstholte-operaties met doeltreffendheid te verrichten. Het levensverhaal van deze levenslustige arts, de uitvinder van de kunsthand en geniale diagnoticus verscheen in het weekblad „Der Revue" en de dui zenden lezers zagen ieder vervolg met grote spanning tegemoet. Vanwege de enorme belangstelling verscheen de levensroman van Dr. Sauerbruch ook in boekvorm hetwelk evenes een groot succes betekende, daar in korte tijd hondderduzenden exemplaren werden ver kocht. Thans is de levensgeschiedenis van deze be roemde arts ook verfilmd en wij zouden dit film werk dan ook in ieders belangstelling willen aanbe velen. Zaterdagavond en Zondagmiddag draait er weer een grootbeeld-film in „Het Centrum" en wel de circusklucht „3 Ring Circus". Dit is een productie, opgenomen volgens het Vista Vision-systeem, dat evenals het reusachtige Cinemascope-beeld verrassen de effecten oplevert. Gedurende de maand October 1955. l Huwelijks-aangiften. 4. Lauran Willy Albert van de Casteel, 22 j. en Nelly Amelia Apolonia van Goethem, 18 j. 6. Cornelis 'tGilde (van Temeuzen), 23 j. en Neeltje Suzanna Hamelink, 23 j. 10. Dirk Troost, 24 j. en Janneke Cornelia Hamelink, 20 j. 12. Pieter Goossen, 28 j. en Trijntje Mollema, 25 j. 12. Franciscus Eugène Maes (van Temeuzen), 28 j. en Adriana Theresia van Esch, 25 j. 13. Pieter Dirk Kaijser (van Terneuzen), 28 enSara Dieleman, 23 j. 13. Hendrik de Bruijne, 27 j. en Leentje de Kraker, 21 j. 14. Anthonie Jacob Willemsen (van Zaamslag), 24 j. en Maatje de Bruijne, 20 j. Gehuwd. 6. Hermanus de Feijter (van Vogel- waarde), 23 j. en Janna Ebrina Dieleman, 20 j. 13 Jacob Marinus Meeuwsen (van Goirle), 41 j. en Janneke Maria Bakker, 38 j. 20. Cornelis 't Gilde (van Terneuzen), 23 j. en Neeltje Suzanna Hamelink, 23 j. 27. Lauran Willy Albert van de Casteel, 22 j, en Nelly Amelia Apolonia van Goethem, 18 j. 27, Hendrik de Bruijne, 27 j. en Leentje de Kraker, 21 j. 27. Dirk Troost, 24 j. en Janneke Cornelia Hamelink, 20 j. 27. Pieter Dirk Kaijser (van Terneuzen), 28 j. en Sara Dieleman 23 j. Geboren. 2. Eddy Camillus Gustavus, z. van Eduardus Jacobus de Danschutter en Maria Ludovica Ysebaert. 3. Cornelis, z. van Cornelis Bakker en Adriana Oppeneer. 2. Petrus Everhardus, z. van Jacobus Ruts en Laurina den Engelsman. 3. Cornelis Franciscus Anthonius, z. van Adriaan Jan Bolleman en Catharina Gerarda van de Water. 8. Lisette Al- bert, d. van Aloysius Bernardus Cortvriendt en Maria Stephania Elodie de "Mette. 10. Leendert Frangois, z. van Francois Wolfert en Jacomina Moerland. 12. Francina Neeltje, d. van Cornelis Geelhoedt en Wil- helmina Anna van Driel. 15. Peter Tilly Alfons, z. van Augustinus Ludovicus de Winne en Mariëtte Pau lina Johanna van Leemput. 18. Boudewijn Petrus Maria, z. van Ghislaine Florent Dierickx en Magda- lena Maria Fermont. 23. Helena Cornelia, d. van Johannis de Ridder en Jacoba Daane. Overleden. Geen. a en rheumatische pijnen v wrijft U weg met AFVALLEN VAN KLEI, MODDER ENZ. VAN VOERTUIGEN OP WEGEN. Gebleken is, dat de bepalingen, vervat in artikel 13, onder a en b, van het rijkswegenreglement, houdende het verbod om over een rijksweg te rijden met een voertuig, indien daarvan de wielen niet van klei en modder zijn ontdaan, niet voldoende worden nage leefd. e Aangezien de aanwezigheid op de wegen van stof fen, als in dat artikel bedoeld, gevaren met zich mede kan brengen, inzonderheid voor het snelverkeer, zal een nauwkeurig toezicht worden uitgeoefend. De rijks waterstaat is uitgenodigd, voor zoveel die dienst oe- treft, te willen bevorderen, dat bovenvermelde bepa lingen stipt worden nageleefd. De burgemeester verzoekt met de meeste aandrang te willen voorkomen, dat de wegen in de gemeente op de bovenvermelde wijze voor het verkeer gevaarlijk worden gemaakt. Eventueel dienaangaande bepalingen zullen gestreng moeten worden gehandhaafd, niet al leen voor rijkswegen, maar ook voor provinciale, ge meente- en polderwegen. Axel, 28 October 1955. De burgemeester, voornoemd, VAN OEVEREN. ONTHEFFING BEPALINGEN VAN DE WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat de winkels e.d. in het tijdvak van 18 No vember tot en met 4 December a.s. op werkdagen tot 21 uur geopend mogen blijven en op Maandag 5 December a.s. tot 23 uur. Axel, 5 November 1955. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester. Maris. Van Oeveren, s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2