AXELSE COURANT Huurverhoging en Huurcommissie JnmEflëË. Ba meshanden j. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 5 NOVEMBER 1955 ™e Jaa^mS NoU Na veel wikken en wegen, zelfs na een kabinetscrisis, is de huur van woonhuizen met ingang van 1 September j.l. verhoogd. Deze huurverhoging is 5% van de huur op 31 Augustus 1955. Zij geldt automatisch voor de volgende woningen a, een woning die vóór 27 December 1940 is gebouwd b. een woning die tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 is gebouwd en waarvan de huur op grond van het Besluit bij zondere huurprijzen nader is vastgesteld. Voor woningen die na de oorlog zijn ge bouwd, geldt de huurverhoging dus niet automatisch. Ook de huur van gebouwen die geen woonhuizen zijn, gaat niet zonder meer met 5% omhoog. Voor deze gebouwen, dat zijn dus winkelpanden, pakhuizen, werkplaatsen, fabrieken e.d., geldt een maximum huurprijs die thans 5% hoger is dan de huur per 31 Augustus 1955, De huurder en de verhuurder van een zakenpand moeten dus bij overeenkomst de nieuwe huur nader vaststellen, waarbij zij de maximumgrens van 105% van de vorige huurin acht moeten nemen. Deze nadere overeenkomst kan alleen ge maakt worden bij aflopen van het lopende huurcontract. Heeft dus iemand een winkel pand gehuurd voor de periode 1 Juli 1955 tot 1 Juli 1956, dan kan de verhuurder pas per 1 Juli 1956 een hogere huur vragen. De huur der zal zich immers beroepen op het huur contract, waarin tot 1 Juli 1956 een zekere huur is overeengekomen. Is er geen huur contract, dan is het plaatselijk gebruik be slissend. Als het dus in de plaats of in de streek waar het onroerend goed gelegen is, gebruik is dat van Mei tot Mei wordt ge huurd, dan kan de verhuurder eerst per 1 Mei 1956 de hogore huur vragen. Verder geldt de huurverhoging ook niet voor onbewoonbaar verklaarde woningen. De huurprijs hiervan blijft gelijk aan die per j 31 Augustus 1955. Nu kan het voorkomen dat in een zekere straat of wijk een rij hui zen staat die eigenlijk voor onbewoonbaar- verklaring in aanmerking zouden komen. Maar in verband met de bepalingen die daar voor gelden, is deze onbewoonbaarverklaring niet gewenst. Hoewel de huurder dus een huis bewoont waarop terecht nogal het een en nader aan te merken is, zou hij toch de 5% huurverhoging moeten betalen. Om deze onbillijkheid weg te nemen is in de Huurwet een artikel opgenomen, krach tens hetwelk de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de bepaling dat de huur van onbewoonbaar verklaarde wonin gen niet wordt verhoogd, ook van toepassing kan verklaren voor andere woningen, n.l. als die naar zijn oordeel ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Dit herinnert ons aan de verplichting van de verhuurder om het onroerend goed zo danig te onderhouden, dat het geschikt is tot het gebruik waarvoor het verhuurd is. Bij de behandeling in de Tweede Kamer van de laatste huurverhoging, is door som migen gepleit voor het opnemen in de wet van een onderhoudsverplichting voor de ver huurder. Zou de verhuurder deze verplich ting niet nakomen, dan zou hij ookgeen recht hebben op de 5% huurverhoging. Aan dit verlangen is echter niet voldaan, omdat m het Burgerlijk Wetboek, dat de overeen komsten van huur en verhuur regelt, ook reeds is voorgeschreven dat de verhuurder verplicht is het verhuurde te onderhouden. Toch is in de Huurwet thans een bepaling opgenomen die er voor zorgt dat de ver huurder niet kan volstaan met de huurver hogingen te incasseren, zonder iets aan het huis te doen. Deze bepaling geldt alleen voor woningen, dus niet voor zakenpanden e "- De huurder van een woning waarvoor de huurverhoging automatisch geldt, kan ver zoeken om te beslissen dat die woning als gevolg van verwaarlozing, welke aan de verhuurder is te wijten, kennelijk niet vol doet aan de eisen, die daaraan in verband met instandhouding en bewoonbaarheid re delijkerwijze kunnen worden gesteld en dat op grond daarvan gedurende de tijd dat de woning in deze toestand verkeert, de huur verhoging van 5% per 1 September 1950 niet zal plaats hebben. Deze beslissing wordt II. genomen door burgemeester en wethouders van de gemeente waarin de woning is ge legen. Behalve de huurder, heeft ook degene die krachtens huurbescherming het genot van een woning heeft het recht de hiervoor ge noemde beslissing te vragen. In grotere gemeenten, die door de Kroon zijn aangewezen, is er voor deze beslissingen een speciale commissie in het leven geroepen de z.g. huurcommissie. Deze huurcommissies worden door de gemeenteraad ingesteld. Zij bestaan, zoals wij reeds in een vorig artikel schreven, uit een voorzitter een aantal vice- voorzitters en leden. Dit aantal wordt door de gemeenteraad vastgesteld. De commissie heeft verder een secretarie-ambtenaar als secretaris. De voorzitter, de vice-voorzitters en de leden worden benoemd door de ge meenteraad. Zij treden om de drie jaar allen tegelijk af en zijn dan terstond weer be noembaar. Aan de behandeling van een verzoek be hoeft niet de voltallige commissie te pas te komen de commissie beraadslaagt over een verzoek n.l. met de voorzitter of een vice- voorzitter en twee leden. Niemand van de commissie mag deelnemen aan de behande ling van verzoeken waarbij zijn onpartijdig heid in het gedrang kan komen. Dit kan o.a. het geval zijn als het verzoek betrekking heeft op een huis dat aan het commissielid zelf of aan zijn familie of vrienden behoort. Het verzoek om een beslissing moet voor elke woning afzonderlijk in tweevoud bij de gemeente-secretarie worden ingediend. Als het door de huurder wordt ingediend, dan moet deze daarvoor van een bepaald for mulier gebruik maken. Bij het indienen van het verzoek moet 5.— worden betaald. Een exemplaar van het verzoek wordt aan de andere partij, dus aan de eigenaar gezonden. Ook hier gebeurt er dus niets achter de rug van de eigenaar om. Deze kan binnen een maand nadat het afschrift van het verzoek aan hem is verzonden, een verweerschrift indienen bij burgemeester en wethouders of bij de huurcommissie. Hierin kan hij dus het achterwege blijven van het onderhoud ver dedigen. Wordt dit verweerschrift niet op tijd of helemaal niet ingezonden, dan wordt het verzoek van de huurder zonder meer toegewezen. Iemand die een afschrift van een verzoek van zijn huurder ontvangt, kan deze kwestie dus niet op de lange baan schuiven. Hij moet direct antwoorden. Als wel tijdig een verweerschrift wordt I ruw oFschraal? ingediend, dan wordt door B. en W. of door de huurcommissie een onderzoek ingesteld, waarna zo spoedig mogelijk de beslissing volgt. Het is voor de huurder van groot be lang te weten dat het verzoek alleen wordt ingewilligd op gronden die hij zelf daarvoor heeft aangevoerd. Motiveert hij zijn verzoek dus door te wijzen-op een lek dak, maar blijkt bij het onderzoek dat het dak dicht is, dan wordt het verzoek niet toegewezen, zelfs al zou de ambtenaar bij het onderzoek gecon stateerd hebben dat de familie bijna door de vloer gaat. Het verzoek moet dus gemoti veerd worden met alle grieven die men heeft. Wordt het verzoek ingewilligd, dan be taalt de huurder dus geen 5% huurverhoging en ontvangt hij ook zijn 5.— terug. De beslissing wordt aan de beide partijen toegezonden. Bij inwilliging van het verzoek wordt ook e enexemplaar van de beslissing gezonden aan de huuradviescommissie en aan de Inspecteur der Belastingen. Bij het nemen van hun beslissingen moeten B. en W„ c.q. de huurcommissies zich houden aan de richtlijnen die door de minister zijn ge geven. Daarin is o.a. voorgeschreven dat moet worden nagegaan of de algemene toe stand, waarin de woning als gevolg van de verwaarlozing verkeert, zodanig is, dat de instandhouding en bewoonbaarheid in ern stige mate worden geschaad. Er zal dus het een en ander aan de woning moeten man keren voor er kans is dat een verzoek wordt ingewilligd. Dat is trouwens ook de bedoe ling, want het gaat om sprekende uitzonde ringsgevallen. Verder hebben alleen serieuze huurders kans van slagen, want als de toestand van de woning een gevolg is van ruwe bewoning en slordigheid of onreinheid van de huurder, wordt het verzoek afgewezen. Heeft de huurcommissie eenmaal beslist dat de ver huurder geen recht op huurverhoging heeft, dan wil dat niet zeggen dat dit nu altijd zo moet blijven. Als de verhuurder het achter stallige onderhoud alsnog laat uitvoeren en de woning weer normaal voor bewoning ge schikt is, kan hij een verzoek indienen om te beslissen dat aan de toestand -van ver waarlozing een einde is gekomen, zodat hij van zijn huurder de verhoogde huur kan vor deren. De huurcommissies zullen het ons in tussen niet euvel duiden als wij hun weinig werk toewensen, terwijl wij de huurders en verhuurders adviseren hun onderhoudskwes- tieszelf op vreedzame wijze te regelen. De huurder zal daarbij rekening moeten houden met het feit dat de „onderhoudszeden in de jaren na de oorlog sterk veranderd zijn. Hij kan op grond van de huurverhogingen niet van de verhuurder vragen dat deze nu ook op vooroorlogse wijze voor het onderhoud zorgt. Zo is het thans vrijwel overal gebrui kelijk, dat het vernieuwen van het behang voor rekening van de huurder komt, terwijl dit vroeger voor rekening van de verhuur der kwam. Deze eenmaal gevormde gewoonte blijft gehandhaafd. Verder mag een huurder nooit op eigen initiatief onderhoudswerk voor rekening van de verhuurder uitvoeren. Daarvoor heeft hij een machtiging nodig van de kantonrechter, die dan bovendien nog uitdrukkelijk moet bepalen welk deel van de gemaakte kosten door de huurder op de huur in mindering ge bracht mag worden. (Nadruk verboden) (WKSSBÊ9SKCmm>Wtmm mmmm. mm mm mmfc*. Z.K.H. Prins Bernhard opende Brouwerij in Paramaribo. Terwijl H. M. de Koningin in Paramaribo enige sociale instellingen bezocht opende Z.K.H. Prins Bernhard in de Surinaamse hoofdstad door het opendraaien van een kraan, een pas voltooi de brouwerij ,een dochter maatschappij der Amstel- brouwerijen. De foto geeft een beeld van de plechtigheid, waarbij liet kennelijk ongedwongen en joviaal toeging. (AN.P. Foto - Fisch) mmm mm mm mm mm mm mmmm- 'mm. mm RICHT UW LICHT EEN ANDER NIET IN HET GEZICHT. Geen verblindend lichtDat geldt voor de automobilist, zowel als voor U, wiel rijder Er wordt van U geëist, dat de lantaarn van Uw fiets schuin naar omlaag gericht is, want alleen zo verzekert U de veilig heid van de bestuurders, die U tegemoet komen. Verblinding betekent een sinister spel letje met het verkeersongeval. Wie wil het voor zijn verantwoording nemen Vóórdat U moreel of door de rechter ter verantwoording geroepen zou worden Richt Uw licht, Het is naastenplicht En hoe staat het met Uw achterlampje Het is bekend, dat het dikwijls uitgaat, zonder dat de bestuurder het weet. Daarom ,,Doe wel en zie zo nu en dan eens om VERBOND VOOR VEILIG VERKEER. NOBELPRIJS VOOR DE VREDE TOEGEKEND. Hoge eer voor :mr. Van Heuven Goedhart en zijn staf. De Nobelprijs voor de vrede voor 1954 is Donderdag toegekend aan het bureau van de Hoge Commissaris van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen. Bij de officiële bekendmaking hiervan ver klaarde het Nobel-comité van het Noorse storting, dat de vredesprijs voor 1955 tot volgend jaar gereserveerd zal blijven. De hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties, de Neder lander mr. G. J. van Heuven Goedhart, zei dat ,,wij zeer vereerd waren" toen hem het nieuws bereikte. De prijs bedraagt 133.000.en de hoge commissaris met zijn staf zijn van gevoelen, dat dit geld besteed moet worden aan een specifiek vluchtelingenproject. De vredesprijs zal tijdens de traditionele plechtigheid in Oslo op 10 December a.s. aan de vertegenwoordiger van het bureau van de hoge commissaris worden uitgereikt. SQ0 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adrn.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK .J»*» ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.xn. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. geeft handen om trots op te zijn ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1