AXELSE COURANT Kinderwetten maakten Kinderbescherming mogelijk. De vluchteling wacht op Uw sleutel! m. BLOEMEN SCHIKKEN. J.C.VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 70e Jaargang No.8 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adffl.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. „Het kind dat honger lijdt moet gevoed worden, het zieke kind verzorgd, het licha melijk of geestelijk gebrekkige kind geholpen, het onvoldoende aangepaste kind moet heropgevoed, het verweesde en verlaten kind een tehuis geboden worden." Dit uittreksel uit een in 1923 opgestelde „Verklaring van de rechten van het kind" bevat voor de beschaafde mens van deze tijd niets nieuws. Wij vinden het vanzelf sprekend dat kinderen in nood zo goed mogelijk geholpen worden en wij geven onze steun aan allerlei verenigingen en instellingen, die zich het lot van die kinde ren aantrekken. Ook zónder verklaring van de rechten weten wij, dat het kind recht heeft op het allerbeste wat de mensheid te bieden heeft. Kleuters in de gevangenis Toch is het nog niet eens een volle eeuw geleden, dat in ons eigen land kinderen van 5, 8 of 9 jaar veroordeeld werden tot een gevangenisstraf van 7]/2 jaar, omdat zij in een winkel e enstukje speelgoed of een paar dubbeltjes gestolen hadden Een speciale jeugdgevangenis of iets van dien aard be stond er niet. De arme peuters moesten hun straf uitzitten in een gewone gevangenis tus sen volwassen veroordeelden. Wel werd in 1886 de strafwetgeving zodanig veranderd, dat kinderen beneden 10 jaar niet vervolgd konden worden. Maar nog in 1898 werden ongeveer 5000 jongens en meisjes van 10 tot 16 jaar veroordeeld tot gevangenisstraffen, variërend van enkele dagen tot vele jaren Zo behandelde men in ons land in de door velen geprezen goede oude tijd de „mis. dadige jeugd". En wat de „armlastige" jeugd betreft de wezen, de vondelingen en de verwaarloosden zij kwamen in het gun stigste geval in gestichten of kolonies te recht. Ofzij werden in het openbaar „geveild", bij voorkeur des Zondags na de kerkdienst. Daar stonden dan op het kerk, plein, op een verhoging, de weeskinderen en wie een hulpje nodig had op de boerderij of in de werkplaats of in de huishouding, kon keus maken Kinderwetten brachten ommekeer. Het zou onrechtvaardig zijn onze voor ouders te verwijten dat zij dergelijke wan toestanden nog vrij lange tijd hebben laten voortbestaan. Zij hebben n.l„ vooral na 1870, fel geprotesteerd, maar de mogelijkheden om deze misstanden te verbeteren, ontbraken. Er waren wel enkele goede gestichten, waar alles geprobeerd werd om kinderen van ont aarde ouders op te voeden tot nuttige leden van de maatschappij. Maar dat waren uit zonderingen. Er werkten ook wel enige par ticuliere organisaties, die deden wat zij kon, den om het kind in nood de nodige hulp te geven, maar een wettelijke basis voor dit werk ontbrak. Totdat, als resultaat van een algemene bewogenheid over de misdeelde jeugd, in 1905 de z.g. Kinderwetten van kracht werden, die een grote ommekeer te weeg brachten in het lot van het bedreigde en verwaarloosde kind. Het is begrijpelijk, dat men er in 1955 in de kringen van de kinderbescherming behoefte aan voelt, het 50-jarig „jubileum" van deze kinderwetten op tal van plaatsen te herdenken. De Kinderwetten van 1901, die in 1905 van kracht werden, maakten een eind aan de afschuwelijke situatie, dat een kind op dezelfde wijze gestraft werd als de vol, wassene. De gevangenispoorten werden ge sloten voor de jeugd. In de plaats daarvan werden straffen en maatregelen ingevoerd, die in de eerste plaats gericht waren op het verbeteren van het ontspoorde kind. Niet het gepleegde misdrijf, maar het kind kwam in het nieuwe strafrecht op de voorgrond te staan. Er kwamen observatie-huizen, tucht, scholen en rijksopvoedingsgestichten, er wer den speciale ambbtenaren voor de kinder, wetten aangesteld, er kwam in de grote ste den kinderpolitie. En in 1922 volgde, als een nieuwe, zeer belangrijke stap, het instellen van een nieuwe figuur de speciale kinder rechter. De burgerlijke kinderwet maakte het mogelijk de ouderlijke macht aan falende vaders en moeders te ontnemen en ouders, die hun taak niet aankunnen, hulp te bieden. Het voogdijwezen kwam tot ontwikkeling. Kinderbescherming kreeg basis. Het invoeren van de kinderwetten bete, kende vooral ook dat een hechte basis werd gelegd onder het streven van particuliere verenigingen en instellingen. De kinderbe scherming, zoals wij die nu kennen, en die voor 95% op particulier initiatief berust, kon zich gaan ontplooien. Op het ogenblik zijn er in ons land 253 voogdij-instellingen die zich belasten met de zorg van 20.000 kinderen, die, door welke oorzaak dan ook, niet thuis kunnen zijn en verblijven in opvoedingsinrichtingen of in pleeggezinnen. Verder staan 18.000 kinde ren onder gezinsvoogdij zij zijn voor het overgrote deel wèl thuis bij hun ouders, die in het opvoedingswerk worden bijgestaan door een gezinsvoogd. Het doel van al die kinderbeschermingsarbeid is heropvoeding. En de voornaamste middelen zijn begrip en liefde. En twee zeer belangrijke factoren voldoende medewerkers (sters) en voldoen de geld. Koop postzegels voor het kind Wat dat laatste betrefter is een een voudige maar erg sympathieke manier om een aandeel te leveren in het werk van de kinderbescherming het kopen van kinder postzegels en prentbriefkaarten, die half No vember verkrijgbaar zullen zijn. De toeslag, die op de zegels betaald wordt, komt ook de kinderbescherming ten goede. En dat vele kleintjes één grote maken is verleden jaar gebleken, toen door de verkoop van zegels en kaarten voor het kind een bedrag van ruim 1 millioen gulden beschikbaar kwam. Koop ook dit jaar weer postzegels en kaarten voor het kind. Koop er wat méér dan het vorige jaar om uiting te geven aan Uw sympathie voor het werk der kinder bescherming dat 50 jaar geleden, dank zij de kinderwetten, beginnen kon. Dank zij Nederlandse Vluchtelingenhulp EIGEN HUIS VOOR 250 ONTHEEMDE GEZINNEN. Met de Nederlandse guldens, die vorig jaar in een grootscheepse inzameling bijeen, gebracht werden en met het geld, dat nu zal binnenkomen tijdens de nationale sleutel actie, worden in Oostenrijk nieuwe perspectieven geopend in het vreugdeloze leven van vele vluchtelingen uit landen achter het ijzeren gordijn. Het geld wordt er op velerlei manieren besteedvoor de verpleging van t.b.c.-patiënten, de verzorging van ouden van dagen, de vak-opleiding van jongeren, voor credieten waarmee de vluchtelingen een eigen bestaan kunnen beginnen en voor woningbouw. Op tien plaatsen in verschillende delen van Oostenrijk verrijzen op het ogenblik nederzet tingen van 20 tot 30 huizen, die het volgend jaar bewoond zullen zijn door vluchte lingengezinnen. En deze woningbouwprojecten werden voor een belangrijk deel mogelijk gemaakt met Nederlands geld. Van het nieuwe geld, dat ons volk bijeen zal brengen, zal ongetwijfeld ook weer een deel geïnvesteerd worden in de woning, bouw. Want het bouwen van huizen voor vluchtelingen, die besloten hebben in Oos tenrijk te blijven, is de meest doeltreffende oplossing van hun probleem. Een eigen huis betekent voor de vluchte ling veel méér dan alleen de oplossing van een huisvestingsprobleem Als hij, na tien eindeloz ejaren met zijn gezin in een ba, rakkenkamp te heben geleefd, de stoelen en de tafel, het keukengerei en de kinderbedjes op een handkar laadt en verhuist naar een nieuwe woning, dan voelt hij zich geen vluch teling meer. Hij heeft in het vreemde land, waarheen de vlucht hem bracht, voor het eerst een veilig rustpunt, een eigen thuis ge vonden, waar een normaal gezinsleven mo, gelijk wordt. Wég uit de verschrikkelijke kampsfeer. In een kamp blijft de vluchteling zich de verjaagde voelen, zelfs al heeft hij zich in zijn houten kamertjes met wat comfort weten te omringen en al bloeien in een tuintje voor de barak wat bloemen en al staat zijn naam plaatje op de deur. De afschuwelijke kamp sfeer laat zich niet verdringen door een vloerkleed en wat meubeltjes, door een vaasje bloemen en een radio-toestel of door het stukje speelgoed, waarmee de kleine peu ters zich op de grond vermaken. Het kleine beetje comfort, dat men in sommige barak- kenwoningen aantreft, is alleen maar een bewijs voor de moed van de ontheemden om er in de gegeven omstandigheden van te maken wat er van te maken is en van de sterke wil om zich boven het leven van een paria te blijven verheffen. Er zijn tallozen, die deze moed en wilskracht niet meer kun. nen opbrengen De droefgeestige sfeer van het kampleven dringt door alle kieren van de barakken- wanden binnen en vooral het besef van het verstoten zijn drukt een stempel op het be staan en ontneemt het leven ook de kleinste vreugden, zelfs als het er in een barak zo op het eerste gezicht tamelijk gezellig uitziet. Dit kampleven is alleen maar vol te houden als er vooruitzicht is op een ander, mens. waardiger bestaan. Het merendeel van de vluchtelingen, die nog in de kampen wonen heeft de hoop daarop al jaren geleden op gegeven Nieuw perspectief. Voor enkele honderden gezinnen in ba rakken is er op het ogenblik wèl perspectief een eigen woning, die gebouwd kan worden dank zij het geld uit het verre Nederland en ook dank zij de eigen spaarzin en het werk van de eigen handen. Want de vluch, telingen krijgen het huis niet cadeau. Zij moe ten eerst zelf een bedrag van 1500 tot 2000 gulden gespaard hebben. eD rest wordt ge leend, renteloos en op een zeer lange termijn. En bovendien moet de vluchteling in zijn vrije uren als hulparbeider meewerken aan de bouw. Vaklieden doen het moeilijke werk en de vluchteling of zijn vrouw of zijn gro. tere kinderen bieden de helpende hand. Als het huis klaar is, is het door de eigen bijdrage in geld en door de geleverde arbeidspresta tie voor één-derde deel eigendom. En de rest, een schuld van ongeveer 10.000, kan, al naar gelang van de draagkracht, in redelijke termijnen worden afbetaald. Er wordt van de vluchteling, die op deze wijze een eigen huis wil bouwen, een vrij groot offer gevraagd. Er is energie voor no dig om na een vermoeiende werkdag in fa briek of op de akker, op vrije middagen en vacantiedagen stenen te sjouwen of aan de betonmolen te gaan staan. Maar dit offer wordt graag gebracht. En de vrouw en de kinderen leveren tussen huis- en schoolwerk door ook hun bescheiden bijdrage. Met een opgewekt gezicht. Want zij bouwen niet al. leen een eigen huis. Zij bouwen aan een nieuwe toekomst, waarin na tal van jaren van ellende en zorgen weer plaats zal zijn voor wat levensvreugde. Duizenden wachten nog Volgend jaar zullen 250 gezinnen een nieuw huis kunnen betrekken dank zij een „Holland-project" en nog eens 200 gezinnen bouwen op het ogenblik op dezelfde wijze een huis dank zij bijdragen uit andere landen. Ongeveer 2000 ontheemden zullen dan van de lijsten der kampbewoners zijn afgevoerd. Maar nog 68.000 anderen blijven er over en het merendeel van hen zal niet in de gelegen heid zijn een eigen huis te bouwen, omdat er van hun inkomsten geen groschen overschiet om te sparen of omdat zij maar niet kunnen besluiten in Oostenrijk te blijven, in de hoop, dat zich nog eens een emigratie-mogelijkheid zal voordoen naar een ander land, verder weg van het ijzeren gordijn. Ook voor deze vluchtelingen moet een oplossing worden ge vonden ook zij zijn mensen met het recht op een menswaardig bestaan. Het kan hun alleen geboden worden als de Hoge Com. missaris van de Verenigde Naties voor de vluchtelingen de beschikking krijgt over vol doende geld. Geld betekentde mogelijk, heid om nieuwe projecten uit te voeren geld is de sleutel waarmee ook voor de moei lijk te helpen vluchtelingen een nieuwe toe, komst kan worden geopend. (Nadruk vrboden) In de moderne huizen maakt men de ramen veelal groot, omdat men zoveel mogelijk licht in de vertrekken wil laten komen. Bovendien is een ruim, vrij uitzicht ook prettig, vooral als we dan iets van de natuur zien. Kan dat niet, dan brengen we iets van de natuur in huis door er bloemen neer te zetten. Hoe fleurig en feestelijk staan die bioemen Ook al zijn het er maar een paar. Eigenlijk behoren we eerst na te gaan hoe wij de verschillende soorten bloemen moeten behandelen, alvorens wij ze schikken. Welnu danzet ze minstens twee uur met de stelen een flink eind in een emmer met water, bij voorkeur op een donker koel plekje. Dit is vooral nodig als we bloemen cadeau hebben gekregen, want dan weten we immers niet hoe lang ze onderweg zijn geweest. Zijn we in de gelegenheid ze zelf te plukken dan doen we dat 's morgens vroeg of 's avonds na zonsondergang. Vervolgens vraagt de vaas onze aandacht. Daarover kunen we van mening verschillen. Sommigen houden van vazen met een wijde hals, omdat de bloemen daarin gemakkelij ker zijn te schikken en er langer mooi in blijven. Ze krijgen n.l. in zo'n vaas meer frisse lucht dan in een vaas met een nauwe hals, hetgeen vanzelfsprekend bevorderlijk is voor de levensduur. Natuurlijk moeten we er voor zorgen, dat de vaas van binnen goed schoon is, want anders kan het water gauw onaangenaam gaan ruiken. Aan te bevelen zijn de vazen van ondoorzichtig materiaal, in wit of pasteltint, want daarin past vrijwel iedere bloemsoort. Doorzichtige vazen van glas of kristal zijn alleen te gebruiken voor de fijnere bloemsoorten, zoals rozen, anjers, fresia en lathyrus. Een veelkleurige, bewerk, te pul doet het niet zo goed, doordat deze te veel de aandacht vraagt, met als gevolg dat de bloemen, die er in staan, niet tot haar recht komen. Als ons boeket lang genoeg diep in het water heeft gestaan, kunnen we met het schikken er van beginnen. Het aardigste is het als de bloemen als het ware uit de vaas groeien. Dat betekent, dat wij de stelen stuk voor stuk moeten inkorten. Er mogen geen twee stelen even lang zijn. Op het eerste ge. zicht lijkt het misschien jammer om de vaak mooie en lange stelen gedeeltelijk af te snij den, maar als we dat niet doen, krijgen we een onnatuurlijk stijf effect. Dan wordt het een bos bloemen met een bos stelen er onder. Hoe anders toont de boeket als wij een aan. tal stelen flink inkorten (schuin en met een scherp mesje) en daaroor de bos stelen hier en daar door een bloem doen onderbreken. Heeft de vaas een zeer wïjde hals, dan proppen we er eerst wat kipengaas in. Daar door kunnen we gemakkelijker hier ën daar een bloem met een korte steel tussen de an dere steken. Als we na het schikken de vaas ergens laag neerzetten, kunnen we „in" de boeket kijken. En dan zien we geen „leeg hart" er in, want met behulp van gaas heb. ben wij het geheel harmonisch opgevuld. Het is een mooie z.g. ronde schikking geworden. Werken we met bloemen in verschillende kleuren, dan plaatsen we de donker ge kleurde en de grootste bloemen laag. De kleinere bloemen en de lichtere tinten hoger, de knoppen het hoogst. Let U er maar eens op als II in tuin of park wandeltde natuur geeft ons hierin het voorbeeld. Behalve in vazen staan bloemen ook aar dig in kommen, bakjes en schalen. Dan bie. den bij het schikken de z.g. prikkertjes en nethoudertjes, die in de handel verkrijgbaar zijn, ons de nodige hulp. Met slechts enkele bloemen is hier al iets moois te bereiken, mits we de stelen maar durven inkorten Hierin strekt de Japanse bloemsierkunst ons ten voorbeeld. Natuurlijk is de plaats, waar we onze bloemen neerzetten, ook erg belangrijk. Een bakje, dat Japans aandoet, komt het mooist uit tegen een rustige achtergrond, b.v. op een tegen de muur geplaatste kast of tafel. Heben we een z.g. ronde schikking gemaakt dan kunnen we die het best plaatsen op een tafel, waar we omheen zitten. De bloemen mogen dan echter niet te hoog zijn, omdat het storend werkt als we in een gesprek ge noodzaakt zijn ons in allerlei bochten om de bloemenvaas heen te wringen, teneinde el kaar te kunnen zien. Een groot bloemstuk vraagt ruimte, terwijl een klein vaasje vrij. wel overal past. ABONNEMENTSPRIJSLoise nummert 6 cent Kwartaal-abonnement t Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1