AXELSE COURANT De vluc'liteling wacht op Uw sleutel Nederland - België JEUK D.D.D. nippers r IVOROL: De Tandpasta van standing i# j. C. VINK Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 15 OCTOBER 1955 70e Jaargang No. 5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG V Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. NIEUWE KjANSEN OP EEN MENSWAARDIG BESTAAN. ONBEZORCjDE LEVENSAVOND EN HERSTEL VAN GEZONDHEID. I. onder dit motto wordt in de week van 24 tot en met 29 Oc Federatie voor af te staan èn et „De Vluchteling wacht op Uw sleutel" aber a.s. in ons land een inzameling gehouden door de Nederlandse luchtelingenhulp. Er zal van U gevraagd worden Uw oude sleutels geldelijke bijdrage te geven voor de duizenden vluchtelingen van achter het ijzeren! gordijn, die nog steeds in hun barakken en krotten wachten op een mogelijkheid om en nieuw leven te beginnen. De nieuwe actie richt zich voorna melijk op de ontl eemden in Oostenrijk, op vluchtelingen die in sociaal moeilijke om standigheden ver eren, zoals ouden van dagen, invaliden, kinderen, t.b.c.-patiënten. Het vorig jaar ht eft het Nederlandse volk in een nationale actie een bedrag van 4 millioen guldenj bijeengebracht. Een voorlichtingreis door Oostenrijk heeft het ons mogelijk gemaakt, U een indruk te geven van de wijze, waarop dit geld ginds wordt besteed. De „Engel van Enns" De Nederlandse Fee lingenhulp heeft enkeli een Nederlands sociaa milton uitgezonden na eratie voor Vluchte- maanden geleden werkster, mej. Ha_ r een vluchtelingen- nederzetting in het pk atsje Enns. De ver vallen kazerne, waarin ruim 350 Joego-Sla- ven, Polen, Russen, Grielken, Hongaren, Roe menen, Tsjecen en sta enlozen een leven leiden dat weinig mense Ijks meer heeft, staat in de administratie var de Hoge Commis saris voor de vluchtelin ien en van de Oos tenrijkse regering te bc ek als „Wohnsied- lung 106". Maar het i niet zo maar een willekeurige nederzettinin de reeks van kampen, die onder toezi< ht staan van vluch telingencommissaris en regering. Enns is voor allen, die in Oostenrijk met het vluch telingenprobleem te makjn hebben, één van n. Van de honder- t merendeel tot de de allermoeilijkste gevall den bewoners behoort h categorie van wat wij mlet een mooi woord a-socialen noemen. Mens n, die uit hun eigen land vluchtten omdat zij liets op de kerfstok hebben. Anderen, op wiq vroeger niets aan te merken viel, maar die,: door de nood ge dwongen, zich vergrepen hebben aan ander mans goed. Ongehuwde rjoeders met 2, 3 of 4 kinderen, die een hele lag op de trooste loze binnenplaats van helt kazernegebouw aan hun lot worden overgelaten, of die in loten. een kamer worden opge. moeder w'erken moet. Kin berculose lijden, maar do naar een sanatorium gesti urd worden, om- omdat de eren, die aan tu- >r de ouders niet ïoop het vertrou wen van officiële Ten even. Nieuwe kansen voor t.b.c.-jfcatiënten. Niet ver van het bij de toeristei\ zo be kende Salzkammergut werd in 1947 een uit houten barakken bestaand sanatorium^ in ge bruik genomen voor de verpleging van tu berculosepatiënten onder de vluchtelingen. Enkele jaren geleden kon er, dank zij gelde lijke bijdragen uit Noorwegen, een modern permanent paviljoen worden opgetrokken, waarin 20 vluchtelingen-patiënten, voorna melijk kinderen, dank zij een voortreffelijke verzorging, geneezing vinden. Op het ogen blik worden plannen uitgewerkt voor een nog groter gebouw voor 80 patiënten, met een eigen keuken en behandelingskamers, enz. Een bedrag van 400.000.aan Ne derlands geld zal aan dit project worden be. steed. En al is dit bedrag nog niet toereikend toch mag men zeggen, dat het gebouw tot stand zal komen dank zij de Nederlandse offervaardigheid. Het Nederlandse geld heeft het n.l. mogelijk gemaakt het nog ont brekende kapitaal uit andere bronnen aan te trekken. De geneesheer-directeur van dit sanato. rium, Dr. Tüchler, die zich met een bewon derenswaardige toewijding toelegt niet al. leen op het bevorderen van het herstel van de patiënten, maar ook op het scheppen van een sfeer, waarin de vluchtelingen zich zo veel mogelijk thuis voelen, heeft verleden jaar een bezoek gebracht aan Nederlandse sanatoria. Onder de indruk van wat er in ons land gedaan wordt voor het „opvangen" van genezen patiënten, heeft hij een plan ontworpen om dicht bij zijn sanatorium een boerderij te kopen, waarop een 20-tal ge nezen patiënten nuttig werk zal kunnen doen. Het geld voor de uitvoering van dit plan is er nog nietwellicht zal uit de op brengst van de a.s. inzameling in Nederland een gedeelte hieraan kunnen worden besteed. Andere projecten wachten Dit waren drie voorbeelden van wat er in Oostenrijk gedaan wordt met het geld, dat verleden jaar door het Nederlandse volk werd bijeengebracht. Er zijn nog veel méér voorbeelden te noemen, want onze landge, noot Dr. Beermann heeft tal van projecten onder handen, die gefinancierd worden met Nederlands geld. Maar nog minstens even veel nieuwe projecten moeten blijven rusten tot er nieuw geld komt. De sleutel-actie, die binnenkort door de Nederlandse Federatie voor vluchtelingenhulp georganiseerd wordt is er op gericht het Hoge Commissariaat aan dat nieuwe geld te helpen. (Nadruk verboden) Een beschouwing, aangeboden door de heer H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-Commissie. dat die ouders in hun wan wen in de goede bedoelir instanties verloren hebbeni Juist in dit oord van verschrikkelijke el lende werkt mej. Hamilton en wat zij in een korte tijd reeds heeft weten, te bereiken, her innert ons aan de heldenda len van een Flo. rence Nightingale. Verscl eidene gezinnen heeft zij al weten te verlos en uit deze om geving, waarin op de duu zelfs de meest fatsoenlijke en eerlijke meris ten onder zal gaan. Mej. Hamilton geniet nu reeds, na en kele maanden werken onden de mensen, die als „hopeloze gevallen" weillen beschouwd, reputatie van „de engel van Unns". Het was Nederlands geld, dat haar in staat stelde dit zegenrijke werk ter hand te nemen. Rust en verzorging voor bejaarde stakkers. Op een heuvel buiten de stld Linz, bij het wondermooie Zaubertal, heeft een liefdadige instelling uit de stad de ilaatselijke St. Vincentiusvereniging een - erpleeginrich. ting voor hulpbehoevende lejaarden ge bouwd. Als het tehuis geheel ereed zal zijn, kunnen er ruim 250 bejaarde worden op genomen en toevertrouwd aan: de liefdevolle zorgen van de Zusters van Barmhartigheid. De gedelegeerde in Oostenrijlc van de Hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de Ne. derlander, Dr. V. A. M. Betrmann, heeft met het bestuur van dit gloednieuwe en van alle moderne comfort voorziene tehuis een overeenkomst gesloten voor let opnemen van 45 patiënten onder de oulere vluchte lingen. De 45 bedden werde» „gekocht" met het Nederlands geld en zij blijven be schikbaar, zolang er vluchtelirkjen zullen zijn, die hulp en verpleging behdjex Alvorens een en ander te zeggen over de a.s. Zondag in Rotterdam te spelen wedstrijd zou ik er de aandacht op willen vestigen, dat de Nederlandse voetbalwereld, na de haast chaotisch lijkende verhoudingen en toestan. den van vorig jaar, als het ware ongemerkt in meer geordend vaarwater verzeild is ge raakt. Er zijn haast onontwarbare spanningen geweest en menigeen heeft zich afgevraagd waar dat naar toe moest. Nu de kruitdamp is opgetrokken, schijnt het echter in menig opzicht nogal mee te vallen. We spelen met onze semi-profs Zondag op Zondag net als of het de amateurs waren van vroeger. En onze amateurs van vandaag blazen hun par. tij ook weer al aardig mee misschien heb ben zij het zelfs gemakkelijker dan menige semi-profclub, die moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen. De Nederlandse voetbalwereld mag zich gelukkig prijzen in deze weergaloze crisis een sterke figuur als ir. Hopster aan het hoofd te hebben gehad. Hij in de eerste plaats, die kwam te zitten met een haast fal. liete erfenis van zijn voorganger, heeft, ge assisteerd door een vastberaden rechtlijnig heid van zijn secretaris-penningmeester, de heer Brunt, het roer stevig in de hand ge houden. Dwars door stormen en een vaak mateloze, onbarmhartige kritiek heen heeft wijze bestuurd. Ir. Hopster is een wijs man hij de K.N.V.B. op rustige en onverstoorbare en hij is eenvoudig en bescheiden. Hij houdt er niet van in het openbaar geroemd te wor den, maar wij menen zijn grote verdiensten bij de aanvang van dit internationale seizoen toch wel eens te mogen noemen, wetende dat dit uit het hart gegrepen zal zijn van de tienduizenden die vorig jaar nog met angst en verdriet de afbraak der K.N.V.B. moes. ten aanzien. NederlandBelgië is voor ons land de tra ditionele wedstrijd bij uitnemendheid. Neder- land^België en omgekeerd België—Neder, land werd een naam en werd in zijn beleving een begrip. Tientallen ja.ren lang reeds trek ken we eens in het seizoen met oranje op de borst naar de Anvers en omgekeerd voe ren de Belgen bij de wedstrijd in Nederland duizenden supporters aan, die zich dan in ons stadion niet onbetuigd laten met hun vlaggetjes in de land .skieuren en hun stac. cato aanvurende „Bedgiek". In deze wedstrijden is altijd sfeer en vrij wel altijd speelt er zich een stuk geschiede nis in af. Een uitslag valt meestal niet te voorspellen. In het Zuiden hoopt en ver. wachtmen een goed succes van de Rode Duivels en wij hebben ons hart verpand aan de kansen van het Oranje-elftal. Zelfs in de tijd toen het ons Nederlands elftal goed ging, wisten we, dat een wedstrijd tegen de Bel gen figuurlijk uit het vuur gesleept moest worden. Toen de Belgen in de na-oorlogse jaren telkens tegen andere landen zeer goede resultaten behaalden, vormde Nederland merkwaardig genoeg jarenlang een struikel blok voor de Belgische overwinningslust. Nederland heeft met zijn nationale ploeg de laatste jaren lelijk in de verdrukking ge huisd. Het komt mij voor, dat er nu tekenen zijn van enig herstel. Daarentegen zou ik zeggen, dat de resultaten van België het laatste jaar geen aanspraak mogen maken op bewondering. Het schijnt dus zo te zijn, dat we iets naar elkaar zijn gegroeid en de krachtsverhoudingen wat meer in evenwicht zijn gekomen. Onze Zuiderburen hebben bovendien wat moeilijkheden gehad met de samenstelling van hun voorhoede, waarin we een aantal debutanten zien opgenomen, de. butanten in die zin, dat ze voor het eerst tegen Oranje werden opgesteld. De Belgische achterhoede bevat bekende figuren, die, ge wapend met technische kwaliteiten en zeer veel routine, deze ploeg een zeer sterke rug- gegraat bezorgen. In dit elftal is de wispel. turige Coppens aanvalsleider. Men zal zich herinneren dat Coppens in de laatste wed strijd van de Belgen tegen Nederland zeker geen daverende dingen heeft gedaan. Toen werd het gemis van een hulpje aan zijn zijde door de Rode Duivels wel sterk gevoeld. De Belgische Keuze-Commissie durft het blijk, baar nogmaals aan met het experiment van de solist Coppens. Men zette een beproefde kracht als Mermans aan de kant op het bankje van de reserves. Ook in ons land sukkelde de Keuze-Com, missie met een voorhoede-probleem. Het zal ons allen benieuwen of het vertrouwen, het. welk onze K.C. blijkt te bezitten in onze beide achterspelers, Wiersma en Kuys, ge rechtvaardigd zal blijken. Vorig jaar sloten deze beide spelers inderdaad het seizoen af met een tamelijk hoog waarderingscijfer. De middenlinie is van beproefde kwaliteit, dit drietal met de stoere, zwoegende en tactische v. d. Hart als een ware spil zal het wel weer Woensdagavond is op de onverlichte Oude Woudenbergse Zandweg te Zeist de 22-jarige leerling-verpleegster mej. W. van S. gemolesteerd en daarna door wurging van het leven beroofd. Zij had het ziekenhuis „Lichtenberg" waar zij werkzaam was, die avond verlaten en was met de bus van half acht naar Zeist gereisd. Donderdagmorgen is het stoffelijk overschot door een burger ge vonden, die de politie in kennis telde. On middellijk is de recherche met het onder zoek begonnen, maar tot nog toe ontbreekt van de dader elk spoor. Ongelukken door de mist. Op de Rijksweg Den HaagUtrecht stond een kraanwagen door tot dusver nog niet opge helderde reden op de rijbaan in plaats van op de parkeerstrook. De bestuurder van de kraanwagen J. V. van de Koninklijke Lucht macht uit Zeist, heeft, naar wordt aangeno men, plotseling uit de mist een autobus met studenten van de landbouwhogeschool uit Wageningen zien aankomen en heeft ge tracht door met de armen te zwaaien de aan dacht van de autobusbestuurder te trekken, maar deze merkte hem te laat op. De militair werd gegrepen en gedood. Door de botsing met de kraanwagen werd de bus tot onge veer halverwege opengereten. Eén van de studenten, I. v. d. V. uit Hogersmilde, liep zodanige verwondingen op, dat hij vrijwel onmiddellijk overleed. Twee andere studen ten werden zwaar gewond. Op de onbewaakteoverweg tussen Maas sluis en Rotterdam werden bij een botsing tussen een kar en een trein twee landarbei ders gedood. De kar werd volkomen ver nield. De trein moest, aan de voorzijde in gedrukt, met een locomotief worden terug gesleept naar Hoek van Holland. Tijdens de zware mist is ook Maandag, ochtend de trein van 8.24 uur uit Leeuwar den naar Harlingen in aanrijding gekomen met een vrachtauto. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De auto werd zwaar be- schardigd en de trein aan de zijkant inge drukt. De machinist had de voorgeschreven mistsignalen gegeven. doen. Doelman de Munck is in deze ploeg een sterk punt. Ik zag hem dit seizoen spelen en ik meen, dat hij nooit in beter vorm is geweest. Bovendien is hij in de achterhoede een meesterlijk dirigent, al zal hij zich tegen de rappe Belgen moeten ontdoen van een lichte neiging tot show. In de voorhoede zijn Bosselaar van Feijenoord op de rechtsbuiten plaats en Brooymans van Willem II als linksbinnen debutanten. Ik neem aan, dat de K.C. volkomen vertrouwen heeft in deze spe. Iers en ik heb alle reden om haar daarin te volgen. Ik ken ten minste geen positief betere spelers op deze plaatsen. Appel als center voor is inderdaad een verrassing, maar deze Fortuna-nieuweling is allerminst iemand zonder routine. Integendeel, en het valt dus wel te verdedigen, dat de K.C. deze routine, naast de tank-kwaliteiten en het tactisch in zicht van Bram Appel hoog aangeslagen heeft. Tegen België spelen vaak ook andere eisen dan louter techniek een rol van be tekenis. Wil men persé een voorspelling van mijn hand, dan zou ik het voor Zondag willen houden op een Nederlands succes. De as van het Oranje-elftal, de Munck, v. d. Hart en Appel drie Fortuna-spelers is m.i. zo sterk, dat de Rode Duivels ditmaal wel van zeer goeden huize moeten zijn om dit ook lichamelijk sterke trio op de knieën te krijgen. Laten we hopen op een mooie, spannende strijd met een sportief verloop. Ons Neder lands hart zal Zondag warm kloppen, wan neer oog en oor ons een succes zullen bren gen van het Oranje-elftal. De wedstrijd wordt geleid door de Itali aanse scheidsrechter Giorgi Bernardi, die langs de lijnen gesecondeerd zal worden door zijn landgenoten Cesare Jonni en Riccardo Pierri. (Nadruk verboden) ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1