Hnmcn LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. SLUISKIL DREIGEND LOONCONFLICT BIJ DE Z.V.T.M. Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel wacht af. Onder leiding van de heer Jac. J. Ortelee hield de afdeling van de moderne werkliedenorganisatie „De Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel" een welbezochte nachtvergadering in „Het Centrum". Gedurende deze bijeenkomsten werd door de hoofd bestuurder de heer A. W. Korbijn een uiteenzetting gegeven van de loonregeling, zoals deze zich gedu rende de laatste jaren heeft ontwikkeld en waaraan de huidige moeilijkheden zijn te danken. Door de heer Korbijbn werd er o.m. op geatten deerd dat vanwege het College van Rijksbemiddelaars aan de werkgevers opdracht is verstrekt tot de sa menstelling van een z.g. werk-dassificatie-rapport. Dit is echter nog niet gereed gekomen. Naar aanleiding van een advies der looncommissie inzake toeslag op de lonen hebben de werknemers organisaties zich tot de directies van de ondernemin gen gewend. Het gevolg hiervan is dat hier en daar betere regelingen tot stand zijn gekomen. Zowel bij de Z.V.T.M. als bij de S.B.M. is in deze richting nog geen verbetering in deze toestand gebracht, zulks in verband met de bedrijfsuitkomsten, waarop men be weert niet te willen vooruitlopen. Unfaire tactiek. Hoewel men in deze in een geest van samenwerking tot een regeling dient te komen is door „St. Raphael" zowel als door de Chr. Nat. Werknemersorganisatie een andere weg gevolgd en zijn deze door zelfstandig optreden buiten hun boekje gegaan. Door geen vol doende overleg te plegen met de directie der Z.V.T.M. is hier sprake van een ernstige schending van de spelregels. De ontstemming van de zijde van de directie der Z.V.T.M. kon hij zich dan ook volkomen indenken. De heer Korbijn is niets gebleken van een volledig afwijzende houding van de directie ten opzichte van de verlangens van het personeel. De directie wenst wel enige tijd die zij nodig heeft voor beraad van de onregelmatigheidstoeslag en zulks tot op het tijdstip waarop bepaalde veranderingen in de dienst regeling van kracht zulen zijn. mede in verband met de huidige bedrijfsuitkomsten. Uitbetaling van de 2% vacantietoeslag zal zeer zeker welwillend worden overwogen. Al met al is er alleen reden voorlopig derhalve een afwachtende houding aan te nemen en besloot men ten aanzien van de verlangens van het personeel volledig vertrouwen in het hoofdbestuur te stellen, dat in deze voortdurend diligent is en zeer zeker hieraan haar volle aandacht blijft besteden. Dit geldt ook ten opzichte van de uitbetaling van een onregelmatigheidstoeslag. Aan de heer Ad. van Arenthals werd met het oog op zijn 25-jarig lidmaatschap van de afdeling Axel der Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel het zilveren N.V.V.-speldje uitgereikt als blijk van ver dienste, waarop deze nachtelijke bijeenkomst werd gesloten. O, DIE BRANDGANGEN! Dat het fietsen in brandgangen veel gevaar op kan leveren vooral ook voor spelende kinderen ondervond Vrijdagavond het 4-jarig zoontje van de heer E. toen het in één dezer gangen aan de Joost de Moorstraat argeloos aan het spelen was en werd aangereden door een wielrijder uit deze buurt, de heer S. Het kind bleek een sleutel- benevens een schouderbeentje te hebben gebroken, waardoor me dische hulp vereist was. 40) „Wat heb je al die maanden gedaan vroeg Kees. „Je zat in het ondergrondse werk, hé Ze knikte. „Ja, ik was koerierster. Ik heb heel wat fietstochtjes gemaakt, naar Apeldoorn, naar Amster dam, naar UtrechtMaar het ging om de goede zaak. Kees, en daar moesten we allemaal wat voor over hebben „Ik kon niets doen," zei Kees zuchtend. „Misschien heb ik geen heldennatuur „Jij had hier een mooie pleisterplaats, beste jongen, en die avond in Februari, toen ik doodmoe hier aan kwam, was je huis voor mij de oase in deze oorlogs woestijn. Het was toch fijn, dat ik hier rustig kon slapen." „Zeg," zei Kees opeens, „heb je nog wel eens wat van Jannie gehoord Het meisje knikte en doofde haar sigaret in de as bak. „Ja, van jongens van de B.S. weet ik, dat ze na de bevrijding gearresteerd is. Ze was verloofd met diezelfde Duitse officier. Ze is in een kamp terecht gekomen, maar ik heb nog steeds niet kunnen uit vissen, waar." Kees dacht na. „Zouden we niet wat voor haar kunnen doen, Ria." Ze haalde haar schouders op. „Misschien. Als we eerst weten, waar ze ergens opgeborgen zit." „Jammer, zonde en jammer, dat het zo met haar gegaan is „Mag ik een heel onbescheiden vraag stellen, Kees „Ga je gang, Ria. Jij hebt een streepje voor." „Dank je. Kees. Ikik hoop, dat je er niet boos om zult worden. Maarhoud je nog steeds van Jannie Langzaam schudde Kees zijn hoofd. „Nee, Ria, dat is voorbij. Ik heb mijn jeugd gehad en in dit opzicht VAN Ïm RECHTE WEG. Een luxe wagen, bestuurd door de heer A. G. uit Koewacht, kwam Zondag ter hoogte van de z.g. 2e Verkorting onder de gemeente Axel in de sloot terecht. Na het verlenen van medische hulp werd de heer G. met een hersenschudding naar huis vervoerd. De wagen werd door een kraanwagen uit Axel geborgen. MODERNISERING. Dezer dagen werd alhier begonnen met de ver strekking van de nieuwe vuilnisemmers. Binnen enkele dagen zullen ale woningen van een dergelijke emmer zijn voorzien. De nieuwe ,roltrommel"-vuilniswagen zal binnenkort in dienst worden gesteld, zodat de-' wekelijks terugkerende ergernis van de Axelse inuui woners, over het huisvuil, dat achterbleef na de ronde van de reinigingsdienst, binnen zeer korte tijd achter de rug zal zijn. GESLAAGDE SCHOENENSHOW IN „DE STADSHERBERG". Onder auspiciën van Schoenhandel Jac. Vasseur- Swets en met medewerking van Nederlands grootste schoenfabrieken „Bata te Best, waarvan genoemde firma te Axel het recht van alleenverkoop heeft, had Vrijdagavond alhier in „De Stadsherberg" een ge slaagde schoenenshow en filmavond plaats. De belangstelling was zo enorm, dat naast de ruime restauratie-zaal ook de hiermee in directe verbinding staande bovenzaal moest worden benut en toen de show een aanvang nam er ruim 350 personen aan wezig waren. De heer P. Hoovers, vertegenwoordiger van de Bata, bij wie de leiding van de show berustte, vond vooral door de prettige en deskundige wijze waarop hij het vertoonde expliceerde direct een aandachtig gehoor. Door een viertal dames-mannequins, twee kinderen en één heer werden achtereenvolgens 56 modellen van de allernieuwste snitten voor het a.s. seizoen gedemon streerd, vanaf huispantoffels tot chique dames-pumps en van bontlaarsjes tot de degelijke Monoliet-werk schoen. Terloops zij hier medegedeeld, dat van dit laatste product Bata een dagproductie maakt van 2500 paar en zelfs daarmee nog niet aan de reusachtige vraag kan voldoen. Daar het overgrote deel der belangstellenden uit dames bestond, laat het zich indenken, dat op dit ge bied de meest unieke voortbrengselen der schoenen industrie te bewonderen vielen, waaronder dames- en herenmolières, bontlaarsjes enz. in alle prijsklassen, terwijl in dit opzicht ook de kinder- en schoolschoenen niet werden vergeten. Verder werd door de heer Hoo vers nog speciaal de nadruk gelegd op de betere kwa liteit en lage prijzen der Bata-producten en telkens kon men, als deze slagvaardige en welbespraakte „conferencier" dan al eens prijzen noemde, wel be merken dat de aanwezigen hierover zeer enthousiast waren. Aller ogen richtten zich dan ook op de char mante dames die deze noviteiten voor het „voet' -licht brachten en die dan ook telkens een klaterend applaus mochten oogsten. Voor de pauze werden aan de mannequins door mevr. Vasseur-Swets nog bloemenruikers aangeboden als blijk van waardering voor de medewerking aan de show, welke attentie buitengewoon op prijs gesteld werd en ook bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Nadat in de pauze aan de vele belangstellenden door de organiserende firma een consumptie was aange boden, volgde in de tweede helft van deze overdruk bezochte show de vertoning van een tweetal films, die een sterk propagandistische tendenz inhielden voor het Bata-schoenwerk. De eerste rolprent bracht „ups en downs van de Vierdaagse op het doek, waarna ten slotte de evolutie van koeienhuid tot modelschoen op leerzaam-indrukwekkende wijze voor alle aan wezigen werd getoond door middel van de perfect ge outilleerde Bata-industrie, waarin 2500 personen werk vinden, terwijl de aanwezigen ook een indruk kregen van de Service welke in de Bata-filialen aan het pu bliek wordt geboden. Ook bestaat er dagelijks ge legenheid tct het gratis bezichtigen van deze in dustrie en in dit verband werd gewezen op de ontel bare excursie s die reeds werden ondernomen, uiter aard hoofdzakelijk door groepen scholieren en door vrouwenverenigingen. In de pauze werden nog twee paar schoenen, be nevens twee paar nylons verloot, waartoe de gelukkige prijswinnaars zich konden wenden tot de Bata-zaak hier ter plaatse van de fa. Vasseur-Swets. Dit bijzonder geslaagde initiatief van genoemde schoenhandel, waaruit blijkt dat ook deze firma haar tijd Verstaat, zal zeker niet nalaten haar vruchten af te werpen. AUTOBOTSING. Op de Rijksweg langs het kanaal TerneuzenGent heeft Dinsdagmiddag ter hoogte van bakkerij Lauret teS luiskil een ernstige autobotsing met dodelijke af loop plaats gehad. Door tot nog toe onopgehelderde oorzaak botste een tankwagen bestuurd door een zekere O. op een bestelwagen van de Waterleiding Maatschappij, be stuurd door een zekere T. met het noodlottige gevolg dat de chauffeur van de bestelwagen aan de bekomen verwondingen is overleden. De politie stelde een nader onderzoek in naar de oorzaak van dit ernstige verkeersongeval. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE SCHOONDIJKE. Bij Koninklijk Besluit is, op voordracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, te rekenen van 1 Juli 1955 ir. J. Roest aange steld als directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke en tevens als Rijksconsulent belast met onderwijsaangelegenheden. Ir. Roest was vóór zijn benoeming als leraar aan genoemde onderwijsinstelling verbonden. NAJAARSCONFERENTIES VAN DE NED. ZONDAGSSCHOOL VERENIGING. Op Zaterdag 15 October a.s. zal in de „Bogard- zaal" te Middelburg, des midags om 3 uur de regio nale conferentie van bovengenoemde vereniging wor den gehouden, waartoe alle Zondagsschoolleiders en -leidsters uit Zeeland werden uitgenodigd. Het middagprogramma zal voor een belangrijk deel besteed worden aan het thema „Waarheid in onze vertelling". Deze inleiding wordt verzorgd door de heer A. Kroese, directeur der Ned. Zondagsschool Vereniging. Verder zullen de discussievragen „wanneer zijn we niet waar tegenover het kind" en „wanneer doen we de waarheid van de Bijbelse Boodschap te kort worden behandeld, welke vragen te voren in de plaat selijke afdelingen zijn besproken. Het avondprogramma wordt voor een deel besteed aan kennis van het land van de Bijbel, terwijl de plaatselijke afdeling een opvoering geeft van het pan tomime „Van de morgen tot de avond" in Oosterse klederdracht. Tot slot wordt de Amerikaanse film „The Quiet One" (De Eenzame) vertoond. In deze film vertelt een gestichtsjongen uit een gestoord gezinsmilieu zijn geschiedenis. Allen, die zich voor de Zondagsschoolarbeid inte resseren kunnen aan deze conferentie deelnemen. Men dient zich wel van te voren op te geven bij het Bureau der N.Z.V., Bloemgracht 79, Amsterdam. veel teleurstellingen ondervonden. Ik ben tevreden met mijn leventje, zoals het nu is. De zorgen om Lenie worden nu ook van me afgenomen. Klaas lijkt me een flinke kerel en als die twee naar Canada gaan om daar een nieuw le\i%n te beginnenwel, ik ben er van overtuigde dat ze zullen slagen. Hoewel dat Lenie, uitgerekend zij, nu juist weer een boer moet kiezen „Dat is de cirkelgang van het leven, beste jongen. Bovendien, ze is dol op hem en hij op haar. Geloof mij maar, als ik zeg, dat ze gelukkig met elkaar zullen zijn. En jaje moet niet zo minachtend spreken een boerin de afgelopen jaren hebben we toch allemaal gezi enen ondervonden, dat we het zonder de boerenstand niet kunnen stellen. Wat zou er van ons volk in deze oorlogsjaren terecht ge komen zijn, als er geen hardwerkende boeren geweest waren Misschien zijn er in Nederland niet zoveel toekomstmogelijkheden, omdat we te dicht bevolkt zijn en er te weinig grond is. Maar in Canada is ruimte en flinke jonge mensen zullen daar ongetwijfeld slagen." „Ik zal dus mijn pleegdochter spoedig kwijt raken, Ria." „Je had haar toch niet voor altijd bij je kunnen houden, Kees. Wees blij en dankbaar, dat ze zo'n flinke kerel getroffen heeft." Later op de middag zei Kees „Wat kunnen we nu doen voor Jannie „Ik zal proberen inlichtingen in te winnen over haar verblijfplaats. Ik heb nog wel relaties." „Zeg, je blijft hier eten hé „Als dat kan „Zeg, hoe heb ik het nou Dat spreekt immers vanzelf. En wat zijn jouw toekomstplannen „O, ik ga weer naar de Centraal. Ja, ik heb al contact opgenomen met m'n oude baas. 1 Juli kan ik weer beginnen. Alleen ik heb nog geen kamers." „Zie maar eens wat je doet. En als je nergens kunjr slagen, ben je HiéF'altijd welkom, hoor. Hier is ruimte; genoeg." l9In m „Fijn, Kees. Bif voorbaat dan mijn dank." Hoofdstuk 18. LIEFDE ZONDER SCHERVEN. De mensen zijn het oorlogsleed spoedig vergeten. En het leven wordt met de dag meer gewoon. De trams rijden weer door de P.C. en Kees heeft ook weer iemand voor de winkel aan de Rozengracht. Lenie zingt de hele dag het hoogste lied en als de winkel bel gaat, loopt zij naar voren om de klanten te helpen. Kees knapt zienderogen op. Nu er weer meer eten en drinken is, wordt hij vanzelf weer de oude, maar de rimpels in zijn voorhoofd zijn gebleven. Dat is de erfenis van de donkere jaren. Klaas is teruggekeerd naar Oldebroek. Het is oogst tijd en er moet dus gewerkt worden. Maar het ene weekeinde komt hij in Amsterdam en de Zaterdag daarop reist Lenie naar de Veluwe. Ze kunnen niet lang buiten elkaar. Kees heeft haar eens op een avond geplaagd. „Dat is niet aardig," heeft hij klagend gezegd. „Vroeger was ik altijd nummer één in je levenen nu Dan komt ze evenals vroeger op zijn schoot zitten, trekt voor de zoveelste maal zijn das recht, terwijl ze een zoen geeft op zijn rimpelig voorhoofd „Maar je bent iri ieder geval nummer twee, oom Kees en dat zul je altijd blijven, hoor Na Klaas hou ik het meest van jou Ria zit weer achter het loket. In haar vrije tijd cor respondeert ze met oude kennissen uit het verzet en probeert inlichtingen in te winnen over Jannie. Lang zaam krijgt ze een draad beet. Ze heeft eerst in een kamp in Friesland gezeten, daarna in Harderwijk én vandaar is ze naar Lochem overgebracht. Doch ze blijft doorwerken om de uiteindelijke verblijfplaats van Jannie op te sporen. Ten slotte is ze toch al die jaren haar vriendin geweest. Op een morgen in het begin van September staat Ria ineens in de kleine tussenkamer. Kees maakt bon- nenlijsten klaar, want die moeten naar het distributie kantoor voor nieuwe toewijzingen. Lenie helpt een klant in de winkel. „Ik heb het adres van Jannie," zegt ze, terwijl ze in SAMENVOEGING VAN DOUANEKANTOREN. Sluis en Schapenbrugge zo mogelijk in Januari. Enige tijd geleden werden enkele Nederlandse en Belgische douanekantoren samengevoegd. De erva ringen die hiermee zijn opgedaan zijn gunstig ge bleken en daarom wordt er momenteel naar gestreefd in deze richting verder te werken. Zo is binnenkort de samenvoeging te verwachten van het Nederlands kantoor SluisSt. Anna ter Muiden en het Belgische kantoor Schapenbrugge. Zo mogelijk zal deze samen voeging per 1 Januari a.s. worden verwezenlijkt en wel aan de Nederlandse zijde van de grens. Uiteraard dient hiertoe het betrokken douanekantoor de nodige veranderingen te ondergaan. ZEEUWSE BURGEMEESTERS NAAR HET SAARGEBIED. De minister van Binnenlandse Zaken heeft een aantal Zeeuwse burgemeesters en ambtenaren aan gewezen als waarnemers bij de volksstemming in het Saargebied op 23 October a.s. Aangewezen zijn Mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten, Heinkenszand Th. J. Andriessen, burgemees ter van Ovezande R. A. J. den Boer, burgemeester van Sas van Gent jhr. L. E. D. S. von Bönning- hausen tot Herinckhave, burgemeester van IJzendijke dr. N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg jhr. A. van Citters, burgemeester van Burgh mr. W. J. E. Crommelin, burgemeester van Domburg H. J. J. Derckx, burgemeester van HeinkenszandJ. M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg P. Dregmans, burgemeester van Serooskerke (W.) F. A. Hendrikse, burgemeester van Vogelwaarde mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg C. J. van Hootegem, burgemeester van Hontenisse P. F. van Hootegem, burgemeester van Sluis J. D. Jansen, burgemeester van 's-Gravenpolder M. F. de Jonge, hoofdcommies ter Provinciale Griffie A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpoldermr. G. F. Lun- singh Tonckens, burgemeester van Renesse H. K. Michaëlis, burgemeester van Bruinisse 'J. Parent, secretaris van het Kabinet Commissaris der Koningin jhr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haamstede A. A. Schuit, burgemeester van Kortgene F. G. Sprenger, burgemeester van Oostkapelle A. H. S. Stemerding, burgemeester van Souburg mr. H. J. M. Stieger, burgemeester van HoedekenskerkeH. G. van Suylekom, burgemeester van Kapelle mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeester van Terneuzen mr. M. Tydeman, burgemeester van WestkapelleJ. Vader, burgemeester van Krabbendijke mr. J. de Vries, chef van het kabinet, chef 3e afdeling Pro vinciale Griffie. Aangewezen als reserveA. H. Vermeulen, bur gemeester van Dreischor mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck, burgemeester van Nieuw- en St. Joosland A. F. Hanssens, burgemeester van Hoek. De overige burgemeesters, die zich beschikbaar ge steld hebben, zijn als algemeen reserve aangewezen. v voor elke vrouwerren meisjeshand iseen tube vrouwen en meisjesna een stoel zakt. „Ze ligt in een ziekenhuis, in Deventer." Kees schrikt op. „Wat scheelt haar?" Ria haalt haar schouders op. „Als ik het goed be grepen hebt.b. Maar zekerheid heb ik niet. Ze is voor een paar weken ontslagen, voorwaardelijk, maar meteen naar het ziekenhuis gebracht. Haar toe stand is ernstig." Even is Kees besluiteloos. Dan kijkt hij Ria aan. „Kunnen we er heen 1" „Ik heb vandaag vrij," zegt ze. Resoluut staat hij op. „Wacht even, met vijf mi nuten ben ik klaar. Ik ga met je mee. Misschien kun nen we nog wat voor haar doen." Een uur later zijn ze op reis naar Deventer. Onder weg zien ze de sporen van de oorlog, maar Kees heeft er weinig oog voor. Zijn gedachten verwijlen bij het meisje, waarmee hij in zijn jonge jaren gespeeld heeft en waarmee hij verloofd is geweest In Deventer behoeven ze de weg niet te vragen. Ria kent de stad op haar duimpje. Ze is er geboren c-n getogen. De portier brengt het tweetal naar de wachtkamer. Een hoofdzuster laat hen niet te lang in het onzekere. „Bent U familie vraagt ze na de begroeting in de wachtkamer. Nee familie zijn ze niet. Juffrouw Geertsema heeft geen familie meer ze stond geheel alleen op de wereld. „Maar, zegt Kees, „deze dame was jarenlang haar vriendinen ik ben een oude kennis „U bent enige uren te laat gekomen," zegt de ver pleegster zacht. „Vannacht is ze gestorven. Het was beter zoZe heeft niet geleden Bij Ria komen er tranen in de ogen en Kees moet iets wegslikken. „Ik wil haar graag nog even zien," zegt Ria. En Kees gaat mee. In het dodenkamertje ligt Jannie opgebaard. Maar dat is niet meer de vrolijke, of de humeurige Jannie van enkele jaren geleden. Daar ligt een menselijk wrak, verteerd door de kwaal, die haar ten slotte overwon. Daar ligt een broodmagere, smalle vrouw, een schim van het verleden (Slot volgt)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2