POTLOOD revolntionnair gewijzigd! „HET CENTRUM" - AXEL Firma J. C. VINK V oetbal- overzicht JAMES MaSON^JUDY GARLAND DE PRINSES VAN DE NIJL I Jp? - TECHN|C0L0R PLAATSEN VRIJ INGEZONDEN STUKKEN SPORTNIEUWS Komt eens luisteren, breng anderen mee Wapen U tegen die hinderlijke maagzuur-brand. Met Rennies! van Rotterdam voor het eerst sinds 1761 Schrijf nu met vloeibaar grafiet onbreekbare punt REYNOLDS, potloodmodel, met clip en gum 75 cent luxe modellen met dop, 1,75 1,95 nieuwe vullingen 1, Markt 12 Tel. 646 Axel Zaterdag 1 October aanvang 6 en 9 uur, Zondag 2 October aanvang 4.15 uur en Maandag 3 October aanvang 8 uur vertonen wij de grote Warner Bros productie <1 iQ\_ De fascinerende geschiedenis van een zangeresje, dat groot werd als filmster en als vrouw. Openhartig en onbarmhartig tekent deze iilm het leven in de film-metropool Hollywood, in zijn ups en downs, maar vooral in zijn roekeloze jacht naar roem. Prachtiq samenspel van Judy Garland en James Mason, die beiden top prestaties leveren in hun spel van twee sterren, die elkaar op het kritieke moment van hun bestaan ontmoeten Terwijl de een uitdooft schittert de ander in dubbele mate Toegang 14 jaar' Zondag 2 en Woensdag 5 October aanvang 8 uur DEBRA PAGET en JEFEREY HUNTER in een film vol romantiek en Oosterse sfeer Prinses Shalimar, de mooiste bloem van de Nijl, treedt op in de nachtbars van Bagidad als Taura, de zondige danseres Toegang 14 jaar. Ned. Herv. kerk: Zondag 2 Oct. 7 uur, Bs M. N. SCHRALE Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaande een plaatsje in Uw blad. In het raadsverslag van 20 September 1.1. werd ge sproken over het geven van namen aan straten en werd ook mijn naam als stadsarchivaris genoemd en daarom wil ik daarop ingaan. Een kenmerkende naam aan een straat te geven is moeilijk. Een straat de naam Lindelaan te geven b.v. zonder dat er lindebomen staan is m.i. wel wat gek. Het doelmatigste is aan een straat een naam te geven die een feit uit de geschiedenis levendig houdt. Zo b.v. Oranjestraat, vooral daar er op het naambordje bijstaat: Bastion Oranje 17e eeuw, dit ter verduide lijking, waarom die naam aan die straat gegeven is. Jammer, dat dit bijschrift er op andere naambordjes niet bijstaat. Misschien worden ze dan te duur. Maar we moeten ook zorgen dat de namen niet te lang worden en in de practijk goed zijn te gebruiken. Joost de Moorstraat is ruim lang. Bylocque is voor sommigen wel wat moeilijk te schrijven, schijnt het. Deze overwegingen hebben er toe geleid om aan het nieuwe parkeerterrein de voorgestelde naam te geven. Verder moet me iets van het hart over het geven van stadsrechten aan Axel, daar ik daarin verschil met de heer Oggel, zoals deze wel begrijpt. Uit de stadsarchieven blijkt, dat stadsrechten ge geven zijn aan Axel in 1213 door Ferdinand van Portugal en Johanna van Konstantinopel, graven van Vlaanderen en niet door Filips van den Elzas, die stadrechten gegeven heeft aan Hulst in 1180. Nu zeggen Warnkoning en Adriaanse in hun histo rie-beschrijvingen wel dat Axel toen ook de stads rechten gekregen heeft. Maar ik mag, ten overvloede misschien, hier wel vermelden, wat er in No. A 1 en A 2 van het stadsarchief staat. Ik geef hier de Nederlandse vertaling, opgeschreven door notaris Roos in 1694, omdat de Franse tekst wel wat moeilijk is. Karei V, die het toch wel zal laten onderzoeken hebben, laat in dat stuk o.a. opschrijven, „dat wijlen Ferdinand, grave van Vlaanderen en van Haynout en Vrouwe Johanna, zijn huisvrouw, die God wil ab solveren, haar (het stadsbestuur van Axel) zoude heben toegestaan (er staat „leur eussant accordé") voor altoos zoodanige vrijheden en franchises als onze steden van Hulst en Gent hadden, gelijk blijkt bij haar opene brieven gegeven in het jaar 1213." Waaruit mijns inziens blijkt, dat de stadsrechten gegeven en niet bevestigd zijn in 1213. Dankend voor de plaatsjng, DE JONGE. 2e klasse B K.N.V.B. Zeeuwsch-Vlaamse derby toch op voorplan' 1 J HulstAxel. De weinig bemoedigende prestaties van de oranje-witten in de 2e klasse rechtvaardigen het van een zeer slechte start te spreken. Hierdoor heeft de komende ontmoeting aan betekenis ingeboet. Algemeen is de opinie dat het met deze Axelse voor hoede toch alweer op een nederlaag moet uitlopen. En inderdaad zijn ook de geelblauwen ditmaal veruit favoriet. Zij zijn veel beter begonnen en tot doel punten maken heel wat beter in staat. Maar toch blijft deze semi-plaatselijke ontmoeting de Zeeuwsch-Vlaamse derby. Geel-blauw bezit hoge troeven waaronder ook het terreinvoordeel een niet te miskennen factor is. Maar oranje-wit, met het grijn zende gevaar van de laatste plaats voor ogen moet Zich doordrongen voelen van het feit dat een derde nederlaag hen misschien wel voor goed aan de onder ste trede van de competitieladder zal nagelen Met dit lugubere vooruitzicht zo vroeg in de competitie moeten zij zich voor de volle 100% geven. Wij spreken de hoop uit, dat een verjongde, enthousiaster voor hoede Zondag te Hulst met elan zal vechten en de ploeg in haar geheel haar huid zo duur mogelijk zal verkopen. Van een voorspelling zullen wij ons daarom onthouden. Wedstrijden met zodanig (plaatselijk) ka rakter sluiten altijd verrassende elementen in zich Middelburg—W.V.O. In de provinciale hoofdstad komt weer een nieuweling op bezoek als tegenstander van de groen-witten. Hier is in verband met meerdere routine van de hoofdstedelingen en ook het niet tra weerspreken terreinvoordeel ongetwijfeld een nieuwe Midelburgse zege het meest waarschijnlijke resultaat. De punten zullen hier dus wel in Zeeland blijven. Rood-Wit—Roosendaal. Ook deze krachtmeting draagt een semi-plaatselijk karakter. De prestatie's van beide ploegen ontlopen elkaar niet zo heel veel. De uitslag zal dus wel navenant zijn. In weerwil van het feit dat de roodbroeken thuis spelen achten wij de gasten toch minimaal tot een draw in staat en tippen wij niet op een Roosendaalse nederlaag deze keer. M.O.C.—D.E.S.K. Op de Bergse sprieten zullen de leiders hun eveneens nog ongeslagen rivaal uit Kaatsheuvel ontvangen. Een strijd alzo tussen de kop lopers. Dit is in deze afdeling wel de wedstrijd van de dag. Een veelbelovend duel dat een enerverende strijd voorspelt. Zou de thuisclub door meerdere er varing en eigen home voldoende troeven in handen hebben voor een Bergse zege Wij zullen het deze keer hierop maar houden. R.A.C. Internos. In deze Rijense thuismatch is o.i. de uitslag niet twijfelachtig. Internos lijkt ons dit seizoen weer niet tot de toonaangevende clubs te be horen. In R.A.C. daarentegen menen wij één der sterkste clubs en een a.s. koploper te onderkennen. Een zege van R.A.C. zal hen reeds ditmaal op de tweede plaats brengen. De Rijense haan zal o.i. hier victorie kraaien en Internos zal wel geen deel in de buit hebben. 3e klasse D. K.N.V.B. In deze afdeling viel pas een grote winst der Bier- vlietenaars op eigen veld te memoreren. Houdt dit wellicht in dat de Beukelszonen in het Brabantse misschien wel voor een gelijk spel goed zijn Van het grootste belang is voor het moment hier de strijd op de Raayberg tussen R.K.F.C. en Corn Boys. Ook en zeker hier zijn de Zeeuwsch-Vlamingen o.i. tot een draw en waarschijnlijk zelfs tot een kleine zege in staat. De Terneuzenaars moeten thuis spelend Steen Zon dag de kous op de kop geven willen zij niet in de staartgroep belanden. Hoewel wij in de grensstrijders een zeer vechtlustige ploeg zien achten wij Sandrini en zijn ploeg tot een Terneuzense zege in staat. In Souburg achten wij een zege voor R.C.S. het meest voor de hand liggend, alhoewel de groen-zwarte Midelburgers altijd een ploeg zijn, wier spel de rood zwarten niet ligt. ,i Ten slotte zal o.i. de ontmoeting Zeeland Sport— Meto, dus staart tegen kop op een tricolore zege uitdraaien. Wij achten de Vlissingse combinatie zelfs in eigen huis niet in staat om de club uit Hoogerheide een puntje afhandig te maken. Duizenden met U hebben last van overtollig maag zuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. Onopvallend zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbe vreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Ing. Med. Zaterdagvoetbal le klasse. Krabbendijke A.Z.V.VOnze rood-witte stad genoten, die op zulke moedgevende resultaten mogen bogen in hun nieuwe afdeling, wacht een buitenge wone krachtproef. De uitwedstrijd naar Krabbendijke mag men niet opnemen als een sinecure. Doch dat zijn onze Zaterdagvoetballers ook niet gewoon En om dat zij elke wedstrijd zo serieus opvatten brengen ze het ook zo ver. Nu wil^het geval dat deze ontmoeting de twee top-ploegen van deze klasse tegen elkaar brengt. Dubbel en dwars dus een reden voor de A.Z.V.V.-ers in deze match zich gedurende de volle 90 minuten te geven Wie weetIn Arnemuiden begon zo immers de victorie Voorshands zien wij voor de Axelaars nog geen puntenwinst in het vooruitzicht. Onze prognose is dus een nederlaag. Laat die echter zo gering mogelijk zijn, rood-witten Rillandia—Wolfaartsdijk. De staartploeg van deze afdeling, Wolfaartsdijk gaat op bezoek bij Rillandia. Wij zien de gasten van deze visite geen puntenwinst mee naar huis nemen, die zullen wel in Rilland blijven. Nieuwdorp Arnemuiden. In deze ontmoeting zul len echter de gastheren wel geen succes kunnen boe ken. Arnemuiden staat momenteel te laag geklasseerd en moet in staat zijn het Nieuwdorp-veld als heer en meester te verlaten. Wij verwachten tenminste niet anders. Terneuzense BoysV.C.K. De Terneuzenaars als nog ongeslagen ploeg zullen zeker tegen de Koude- kerkse gasten geen fout maken en ongetwijfeld de Walcherse ploeg met lege handen over de Schelde terugsturen. Want ook dit seizoen zullen de „Boys" wel weer één der eerste violen bespelen in de com- petitie-symphonie. Wielrennen. DE „STER VAN MERKSEM". Strijdlustige Verhelst maakt grote indruk. Vorige week Zaterdag werd te Merksem (B.) het startsein gegeven voor „De Ster van Merksem" een etappe-wedstrijd, die onderbroken door enkele rust dagen duurt tot a.s. Zondag. De route van deze 2e Ster van Merksem is als volgt Zaterdag 24 September MerksemHaachtZondag 25 September Haacht—St. Kathelijne-Waver Maan dag 26 September rustdag Dinsdag 27 September St. Kathelijne-Waver—Kapellen Woensdag 28 Sep tember rustdag Donderdag 29 September Kapellen Merksem Vrijdag 30 September rustdag Zater dag 1 OctoberMerksem—St. Niklaas en Zondag 2 October St. Niklaas—Merksem. In deze etappe-wedstrijd vertrok ook onze stadge noot Verhelst en hij wist zich door zijn sterk rijden waardoor hij de laatste tijd al meer successen boekte, in de eerste etappe steeds aan de kop te houden van het rennersveld van 53 amateurs. Onophoudelijk de marreerde Verhelst en wel om vluchters tot orde te roepen of om een poging te wagen er zelf uit te wippen. Door zijn geweldige strijdlust zou hij ook de beslissing uitlokken. Want nadat hij de hele groep voor de zo veelste maal weer bij twee vluchters had gesleept ging hij er meteen vandoor. Toch wisten in de laatste kilo meters nog zes achtervolgers tot bij Verhelst te komen en met zijn zevenen bereikten zij nog een voorsprong van bijna 1minuut, te behalen Dillen won deze eerste etape van Merksem naar Haacht in een fel betwistte eindspurt met enkele centimeters, terwijl onze stadgenoot vierde werd in dezelfde tijd van de winnaar. Over de tweede etappe van Zondag die leidde van Haacht naar St. Kathelijne -Waver lezen wij in het vooraanstaande Belgische sportblad „Het Volk" één der mede-inrichters van deze etappe-wedstrijd o.m. het volgende over de prachtige prestatie's van onze stadgenoot in deze etappe Eerst scheidde zich onder druk van Maurits Joossen een groep van 15 man af. Dan een ander peloton van 14 renners en uiteindelijk liepen deze 29 man samen. Machtige Verhelst en knappe Vermeulen. bang bleef het niet stil want Lauwers, Huyghens, Huyskens, van Tongerloo en Joossen gingen dan lopen. Als zij ongeveer 1 minuut voorop lagen sprongen Verhelst en Vermeulen uit de groep weg. Met mach tige pedaalslagen konden zij na een schitterende jacht hun wagentje aan de voortsuizende sneltrein aan haken. Dat was prachtwerk Later op de dag zou Verhelst ons nog tweemaal bewonderend doen toekijken. De eerste maal toen hij samen met zijn zes vlucht- maats door het jagende peloton werd bijgehaald en hij samen met de knappe Huyskens weer onmiddellijk wegpijlde. Jongens lief, achter die vlucht van dit twee tal stak kruim. De Nederlander deed het met de macht en de slanke Huyskens haalde het uit zijn sou plesse. Meter voor meter liepen zij uit, doch in een bocht te Lier sloeg de band van Verhelst van de velg en verloor hij ruim 2 minuten met herstellen. In amper 10 km. maakte hij zijn handicap op de voortjakkerende bende goed. Dat was de tweede maal dat hij zowel volgers als tegenstanders met verbazing sloeg. Het is gewoon fantastisch wat die Hollander uit Axel (Zeeland) vermag. Daar schuilt klas genoeg in om het eens zeer ver te brengen. Tot zover citeerden wij een gedeelte van het ver loop van de tweede etappe uit het Belgische blad ,;Het Volk dat wij onze lezers niet wilden onthouden, omdat hierin door een deskundig sportverslaggever het uitblinken van onze kranige stadgenoot in het licht wordt gesteld. Samen met de kopgroep van 18 man kwam Ver helst te St. Kathelijne-Waver aan de finish waar Jos Dillen zijn tweede achtereenvolgende etappe-zege be haalde en onze stadgenoot samen met een groepje van vijf renners ex aequo als 11e werd geklasseerd. Na zijn goede 4e plaats in de eerste etappe was dit ook weer een prachtig resultaat gezien zijn ge roemde rijden en de tegenslag die hij daarbij nog ondervond, terwijl ook de slagregen die op de ren- ners neerdaalde, deze etappe tot een zware dobbei maakte. In het algemeen klassement na de tweede etappe stond Dillen vanzelfsprekend aan de leiding terwij! Verhelst de vijfde plaats bezette. Des Zondags waren in de 2e etappe nog 49 renners vertrokken. Maandag was het dan de eerste rustdag. Dinsdag startten in de 3e etappe van St.Kathelijne- Waver naar Kapellen nog 40 renners. Hierin gingen van meet af aan een vijftal renners weg, waarondei één die ook de eerste etappen mee in de slag was ge weest. Het peoton reageerde hier niet direct op want daarin zaten de koplopers van de «vorige dagen, die een mooie rangschikking hadden bereikt elkaar wat te beloeren. Toen er eindelijk reactie kwam in de groep waren de vluchters reeds onbereikbaar. Gaston Wauters die de vorige dagen ook steeds vooraan was geëindigd nam nu de leiding in het al gemeen klassement over. Dillen werd enkele minuten teruggeworpen en bezet nu de 8e plaats in het alge meen klassement, terwijl Verhelst nog een tiental se conden achter Dillen als 10e staat geklasseerd. Donderdag werd de 4e etappe van Kapellen naar Merksem besloten met een massa-spurt, die gewonnen werd door Van Rompaey. In deze etappe waren nog 37 renners van start gegaan. Onze stadgenoot werd samen met de leider van het algemeen klassement. Wouters in een groep van 19 renners ex aequo als 10e geklasseerd in dezelfde tijd van de winnaar. Wouters behoudt in het algemeen klassement de leiding en Dillen bleef op de 8e plaats. Verhelst klom drie plaatsen in de rangschikking en staat nu als 7e geklasseerd met een achterstand van 4V2 minuut op de leider. Vrijdag was weer een rustdag. In ons volgend nummer hopen wij nog een over zicht te kunnen geven van de twee laatste etappen van deze voor onze stadgenoot tot hiertoe zo succes vol verlopen etappen-koers. Deze worden zoals ver meld Zaterdag en Zondag verreden. Tevens zullen wij dan ook het eindklassement trachten op te nemen. 9f gibnsrh

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3