il AXEL: Heli-haven. Onze INGANG WINKEL is wegens verbouwing, TIJDEIJK in de ZEESTRAAT!! I Radio-Televisie- Electra Gerrit de Jonge, Zeestr.-Oranjestr. Axel LIEFDE IS VAN PORSELEIN V.V.Z.F.-TERREIN ALS SWfeZl LANbft«JGSPLAATS AANGEWEZEN. UIT ONZE OMGEVING AXEL KOEWACHT OVERSLAG FILMNIEUWS (■«WIHMMHOIIMMK mmsmm FEUILLETON. mi H«ui— mmmi i f door GRÉ DE BOER. Naar thans vaststaat zal de door de Belgische luicht- vaartmaatschappij, de S.A.B.E.N.A., met ingang van Dinsdag 4 October in te stellen helicopterdienst van Brussel via Zeeuwsch-Vlaanderen naar Rotterdam en omgekeerd, volgende week officieel starten. Naar vrij wel algemeen bekend is, zal deze dienst bij wijze van proef gedurende zeven maanden één dag per week worden gevlogen en wel op de Dinsdagen. Als voor onze stad zeer verheugend en betekenis vol feit is het fraaie sportterrein der Vereniging van Zeeuwse Fokkers uitverkoren door de Rijksluchtvaart dienst als het meest geschikte landingsplein. Dit ter rein bezit een flinke uitgestrektheid en een oppervlakte van meerdere hectares. Ook de bodemgesteldheid is hier onder alle omstandigheden ideaal en de nabije omgeving biedt verder alle gewenste accomodatie. In de nabijgelegen Jeugdherberg „Bleye Haghe" zal de comfortabele bestuurskamer disponibel worden ge steld als douane-lokaliteit. Voorts zullen ten kantore van de Z.V.T.M. aan de Drieschouwen eveneens binnen een afstand van enkele honderden meters van start- en landingsplaats gelegen de boekingen kunnen geschieden voor passagiersvluchten in beide richtingen. Deze maat schappij heeft in haar winterdienstregeling die Zon dag a.s. ingaat ook reeds de dienstregeling van deze internationale helicopter-verbinding vogr reizigers op genomen. Veruit was het Concoursterrein het meest geschikte en ideaalst gelegene voor deze nog unieke en wel hy permoderne reisgelegenheid, waarvoor onze stad als meest centraal gelegen plaats, die de laatste jaren trouwens ook het snelst in betekenis toeneemt, een verdiende primeur in onze provincie, krijgt. Een restaurant in de onmiddellijke nabijheid, dat mede om zijn gerenommeerde keuken een internationale reputatie geniet, maakt de landings- en startgelegen heid dezer eerste Zeeuwsch-Vlaamse „heliport" in het hart van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen tot een reeds van meet af aan vrijwel aan alle eisen voldoende. Zo zal a.s. Dinsdagochtend met enig officieel ver- togn alhier de eerste tussenlanding plaats hebben van deze geregelde luchtverbinding. Ook in dit opzicht heeft het Axelse gemeentebestuur dat deze helihaven zal exploiteren, weer volop ge toond haar tijd te verstaan. Ongetwijfeld zal dit ook een waarborg zijn dat deze proef-luchtverbinding van duurzame aard zal blijken en de noodzakelijkheid van de Zeeuwsch-Vlaamse ontsluiting weer naderbij brengt. Voegen wij aan het bovenstaande nog toe dat er ook ruime gelegenheid bestaat voor het parkeren van auto's en spreken wij de hoop uit dat industriële en comerciële autoriteiten uit onze streek zullen laten blijken deze snelle en hypermoderne communicatte te waarderen. •na En in elk opzicht het bestaansrecht zullen helpen aantonen van AXEL - HELIPORT. ALGEMENE VERGADERING VAN DE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. De afdeling Axel van de Bond van Plattelands vrouwen hield dezer dagen haar eerste bijeenkomst van het winterseizoen. Deze vergadering werd door vele leden bijgewoond en de lezing van deze middag werd gehouden door mej. van de Leeden, secretaresse van de provinciale afdeling Zeeland, die sprak over „Van tuin tot tafel". Met het vertonen van de film over hetzelfde onder werp, werd het de aanwezige dames wel heel duide lijk gemaakt, hoe men verschillende groenten behan delen moet, n.l. door schoon maken, wassen en koken en op welke manier men het meeste profiteren kan van de voedingsstoffen, die er in aanwezig zijn en die we voor de instandhouding j/an ons lichaam zo hard nodig heEben. Afwisseling in onze maaltijden is daarom zo nodig, opdat we de verschillende vitamines in ons lichaam op kunnen nemen. Verkeerde behandeling bij schoon maken, wassen en koken, kan veel waardevolle voedingstoffen ver loren doen gaan. Het was een leerzame lezing, waarvan de leden kunnen profiteren bij het bereiden van hun maaltijden. Ook was er een tentoonstelling aan verbonden van lampekappen, die door enkele leden gemaakt waren. Het was een genot naar deze keurige zelfgemaakte lampekappen te kijken. Er was niets dan lof over. .Qejprefl^efte. van de afdeljjtg AxeJ, mevrouw Maris dankte dan ook namens alle aanwezigen voor de mooie en goed verzorgde middag. OUD-AXELS PREDIKANT VIERDE ZILVEREN AMBTSJUBILEUM TE ENSCHEDE, Op Woensdag 28 September was het een kwart eeuw geleden, dat Ds. D. Zemel vroeger predikant te Axel thans predikant van de Gereformeerde Kerk (artikel 31 K.O.van Enschede bevestigd werd tls predikant in de Gereformeerde Kerken in Neder land. Ds. Zemel werd op 9 Juli 1906 te Haarlem ge boren, waar hij het christelijk lyceum bezocht en ver volgens studeerde aan de vrije universiteit van Am sterdam, waar hij eind 1929 zijn candidaats-examen deed. In 1930 werd candidaat Zemel door de classis Haarlem beroepbaar gesteld in de Gereformeerde Ker ken in Nederland en werd op 28 September van dat jaar door zijn schoonvader ds. S. Datema van Drie bergen te Vianen in het ambt bevestigd. Op 29 Augustus 1943 verwisselde Ds. Zemel zijn ambt van Geref. predikant te Vianen met die van Axel ,waar hij zich op 1 Augustus 1945 los maakte van de synodale besluiten. Sindsdien dient de jubi laris de Gereformeerde Kerken onderhoudend artikel 31 K.O. Op 11 Maart 1951 werd hij door ds. H. Meu- link, toen emeritus-predikant van Enschede bevestigd te Enschede, alwaar hij dan Woensdag zijn 25-jarig ambtsjubileum kon herdenken. Ds. D. Zemel was medewerker aan „Pro Ecclesia" en redacteur van de „Gorinchemse Kerkbode" van „Ons Kerkblad voor Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en van de „Kerkbode voor Gelderland en Overijssel". De jubilaris maakte verder nog deel uit van de generale synode van Groningen en van Amersfoort. In de classis Enschede vervult hij thans enige deputaat- schappen en voor de particuliere synode voor Gel derland en Overijssel is hij deputaat voor hulpbe hoevende kerken. Als actief deelnemer aan het verzet moest Ds. Zemel ook enige tijd van gevangenschap doormaken in Rot terdam en in het concentratiekamp te Amersfoort. In November, wanneer hij zijn zilveren huwelijks feest hoopt te vieren, ligt het in het voornemen van de jubilaris om in een eenvoudige samenkomst met de gemeente ook zijn ambtsjubileum te vieren. CURSUS ENGELS VOOR EMIGRANTEN. Vanwege de Chr. Emigratie Centrale zal alhier bij genoegzame deelname medio October een cursus in de Engelse taal voor emigranten aanvangen. SPELING DER NATUUR. Bij de heer Abr. van den Broeke-van Langevelde werden dezer dagen voor de tweede maal in dit jaar aardbeieen van de nieuwe oogst opgediend. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 October 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Doopsbediening), 7 uur Ds. M. N. Schrale, van Rotterdam, (onderwerp „Waar wij elkander opv aan-zien"). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. Schaaf, van Vlissingen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen (afscheids-predicatie). DIPLOMA - UITREIKING AAN DE VLASSERSSCHOOL. In het patronaatsgebouw te Koewacht had de jaar lijkse diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde cur sisten van de R.K. Vlassersschool aldaar. Hierbij was aanwezig het schoolbestuur en verder de burgemeesters van Koewacht, Aardenburg en St. Jansteen, Ir. Buttler, de pastoor en kapelaan van Koe wacht, de heer Roest van het landbouwonderwijs, als mede leden van de gemeenteraad en de heer Fruijtier, namens de Nederlandse Vlasfederatie. Door de heer C. L. Martinet werd de bijeenkomst geopend met een woord van welkom tot de aan wezigen, waarna hij het woord verleende aan de heer ir. Buttler, directeur van het Nederlands Vlasinstituut te Wageningen, die een uiteenzetting gaf over het nut der vlasnijverheid en het onderwijs in deze tak van het bedrijfsleven. Na zijn toespraak werden de diploma's uitgereikt aan A. Dobbelaar te Hontenisse O. Pierssens en Em. van Hooye te St. Jansteen A. van Bunderen, H. Inghels, A. Sturtewagen en A. Kips te Koewacht Ch. van Dorsselaer te St. Jansteen A. de Block, W. de Bruijn, R. Drubbel en G. Drubbel te Koewacht en W. Ongenae te St. Jansteen. Als voorzitter van de commissie van toezicht sprak na de diploma-uitreiking pastoor Ligthart nog enkele woorden. De heer van de Putte, directeur-vlasmeester wenste de leerlingen geluk en veel succes met het behaalde diploma. Nadat nog enkele personen het woord hadden ge voerd, o.a. de burgemeester van St. Jansteen en nog maals ir. Buttler werd de diploma-uitreiking gesloten met een woord van dank door de heer Martinet, als voorzitter van het schoolbestuur. RIOLERING AANBESTEED. Ten gemeentehuize werd de riolering van de ge- feente Overslag aanbesteed, welke de volgende uit slag gaf de Bokx ƒ22.284.— Lucasse ƒ21.561.— Rammeloo 19.707.— Sponselee 17.500.—, De werkzaamheden zullen zeer waarschijnlijk half October een aanvang nemen. HENGELCONCOURS. De hengelaarsvereniging „De Palingvrienden" te Overslag heeft het initiatief genomen om een hengel- concours te organiseren aussen Overslag en Koewacht. Dit vissersfestijn zal te Overslag plaats hebben op de Keizersput of op het grote viswater van de heer Smollenaar en te Koewacht op het viswater van de vereniging. Voor deze gelegenheid zal er buiten de gewone prijzen een wisselbeker worden beschikbaar gesteld. A STAR IS BORN. Misschien zal het ééns in de drie of vijf jaar voor komen, dat Hollywood een film aflevert, die zó af wisselend amusement biedt als deze Cinemascope- productie, die dit weekend in „Het Centrum" alhier wordt vertoond. Judy Garland is niet te overtreffen in haar rol van jonge actrice, die door een oudere acteur ont dekt wordt en verder wordt opgeleid tot zij het hoogste bereikt, dat te bereiken valt. Tegelijkertijd vervalt deze acteur door drank zucht in zijn talenten verzwakt van kwaad tot erger en geraakt volkomen aan lager wal. Zij hebben liefde voor elkander opgevat en zijn getrouwd. Maar op het toppunt van haar roem ge komen, valt voor Judy haar wereld in duigen door de totale ondergang van de man, die ze liefheeft. Zij wil haar fascinerende carrière opgeven om hem in liefde te kunnen verzorgen, maar hij scheidt vrij willig uit dit leven, daar hij zijn vrouw niet met zijn noodlot wil belasten. Een gegeven, dat gemakkelijk „drakerig" had kun nen worden, maar dat door de prachtige regie van George Cukor en door het adembenemend spel, zo wel van Judy Garland als van James Mason, ge worden is tot een artistieke prestatie van de eerste orde en daarmee tot een film, die historie zal maken en nog lang bij de toeschouwers in de herinnering zal blijven voortleven. Degenen die voornemens zijn de eerste voorstelling van deze film te gaan zien, maken wij er op attent dat deze vanwege de grote lengte van de film een half uur vroeger aanvangt, dus op Zaterdagavond om 6 uur. -nnuinin.«i. - 39) Zal hij Lenie schrijven, dat haar moeder en vader kort na elkaar zijn gestorven,? Nee, hij kan dat niet. Hij vraagt alleen Laat zo spoedig mogelijk iets van je horenIk ben ongerust Die avond gaat Kees naar de Rozendwarsstraat. Morgen wordt Galis begraven. Kees kijkt even in de kist. Daar ligt het stoffelijk overschot van wat eens een stoere bootwerker was een geraamte bijna. Rond det afel zitten de kinderen. En een tante. Kees spreekt enkele woorden van troost, maar kan hier een mens troosten Amsterdam is in deze maanden in een zee van ellende gedompeld geweest. En nog sterven er dagelijks mensen ten gevolge van het doorgestane leed en de ondervoeding. Buiten waaien de vlaggen, doch de blijdschap om de teruggekregen vrijheid is gemengd met veel leed Mei loopt ten einde en Juni begint. Het leven gaat weer wat normaler worden. Kees krijgt nu op geregel de tijden zijn toewijzingen en is iedere avond aan het bonnetjes plakken. Er komt weer geld in de cassa op de toonbank. Nu is hij blij, dat hij het ding niet ver kocht heeft. Hij kon er indertijd twee pond boter voor krijgen, maar dat was hem te weinig. Op een zonnige Junimiddag gaat de winkelbel en Kees, die juist in de keuken thee zet, wil naar voren gaan. Maar in de tussenkamer ziet hij plotseling Lenie en voor hij van zijn schok bekomen is, vliegt zijn pleegdochter hem om de hals. „Oom Kees roept ze uit, terwijl ze hem op beide wangen zoent, „lieve oom Keesdaar ben ik weerO, oom Kees, wat ben je mager geworden." Als hij zich hersteld heeft van de emotie en hij zijn pupil aankijkt, vullen zijn ogen zich met tranen. Zacht strijkt hij met zijn magere hand over haar blonde wat lokken. „Lenieprevelt hij zacht, „meisje, zie je er goed uitkind Dan klinkt er achter hen een stem „Zeg, als je klaar bent Kees schrikt en kijkt op. Daar staat Ria, ook ge zond en wel. En achter haar een jongeman. Kees geeft Ria een hand en kijkt dan de derde bezoeker aan. Hé, is dat Klaas niet Klaas junior Lenie heeft haar mantel al uitgetrokken en nu neemt ze Kees hand en trekt hem mee naar de jongeman. En blozend zegt ze „Oom Kees, dit is neef Klaas U kent hem toch wel Kees knikt en geeft zijn neef eveneens een hand. „Hoe maak je het, jongen „Goed, oom. U moet de hartelijke groeten hebben uit Oldebroek. Van allemaal." „Dank je wel, Klaas. Zijn jullie er goed doorgerold „Ja, hoor. Gelukkig wel." „Leuk, dat je meegekomen bent, jongen. Maar gaan jullie toch zitten. Ik heb toevallig net thee gezet. Dan zal ik eerst een kopje inschenken." Ria grijpt hem bij de arm. „Ga jij nu maar 'eens zitten, Kees," zegt ze lachend. „Dan zal ik de hon neurs waarnemen. Lenie, wijs jij me eens de weg in de keuken Ev en later is Lenie terug. „Ik heb een nieuwtje, oom Kees. Maar ik wacht er even mee, tot Ria komt met de thee. Want ik versmacht van dorst. Klaas, maak jij de tas eens open, wil je? We hebben wat lekers bij de thee." Een poosje later zitten ze met zijn vieren te genie ten van de thee en van de eigen gebakken koeken uit Oldebroek. En dan zegt Lenie „Oom Kees, het is niet zo maar, dat Klaas meegekomen is. Ikik wou vragen, of li het goed vindt, dat we ons ver loven." Kees zet zijn thee neer en kijkt verrast lachend van de een naar de ander. „Zo, zo," zegt hij knikkend tot zijn neef^ „{jHLSijjjj hebt kans gezien, jongeman, .om van de gelegenheid te profiteren en mij m'n pleeg dochter afhandig te maken." En toen tot Lenie „J|c op zijn ?ou *n[is je van hem, meisje Ze bloost diep en knikt. ,,Ja, oom Kees, ik hou erg veel van hem." „En jij, Klaas „Ik moch thaar al graag, toen ze de eerste keer bij ons op vacantie was, oom," zegt de jongen rustige toon. „Tja, dan zal ik er niets aan kunnen doen." Ria kijkt eens op. Hoort ze teleurstelling in stem Kees kijkt voor zich op tafel. Dan zegt hij „Willen jullie dus samen trouwen, zo, zo. Heb jij een beetje vooruitzichten, Klaas „Daarom ben ik juist meegekomen, ook," zegt de jongen. Maar het schijnt, dat Kees dit niet heeft ver staan, want dromeoig blijft hij voor zich uit staren en dan begint hij te praten. „Vroeger, Klaas, woonde ik ook in Oldebroek. Met je vader en je andere ooms en tantes thuis, op de oude boerderij. En daar hadden we het arm. Ik ik hield to enook van een meisje. Maar ze wilde me niet, omdat ik arm was en geen vooruitzichten had. Wat is nu een arme boerGeld voor een boer derij te kopen had ik immers nietIk gun Lenie haar geluk ten volle en als jullie van elkander hou den, dandan vind.ik het natuurlijk goed. Voor zover ik er wat over te zeggen heb „Oom Kees, ik weet ook wel, dat het boeren in ons land weinig toekomst heeft. En daarom zijn we ook niet van plan om hier te blijven. We zijn voornemens te gaan emigreren, naar Canada. Daar zijn meer mogelijkheden." „Nousneed Ria het gesprek afr „daar praten we dan later nog wel eens over. Vertel eerst maar eens, Kees, hoe het hier in Amsterdam gaat. Want we zijn natuurlijk razend nieuwsgierig gjeworden." Kees' gezicht betrok. Nu moest hij Lenie vertellen van de dood van haar ouders. Voorzichtig vroeg hij „Heb je nog wel eens bericht gehad van je vader en moeder, Lenie T t Ze schüde ontkennend haar hoofd. „Ik heb één keer *buQ- een kaartje gezonden, maar er niets op gehoord. Bent U er wel eens geweest Kees knikte en keek bedrukt., „Ik heb slecht nieuws, meisje. Ze Lenie greep hem bij de mouw. „Zijn ze gestorven, oom Kees vroeg ze zacht. Hij knikte. „Ja, kort na elkaar. Je moeder even vóór de bevrijding, je vader kort daarna. Maar er was geen gelegenheid om je tijdig bericht te sturen." Lenie heeft moeite haar tranen te weerhouden. Klaas legt zijn arm om haar heen en probeert haar te troos ten. „Oom Kees, hadden we er niets aan kunnen doen vraagt ze snikkend. „Nee, meisje, daar was niets aan te doen. We had den maanden lang ternauwernood te eten. Alleen de sterkste mensen konden er doorkomen en zij, die er af en toe in slaagden wat extra's te bemachtigen. Zo, als je ouders, zijn er in de oorlogswinter honderden gegaan. Het was verschrikkelijk, maar ieder probeerde zichzelf in het leven te houden Na een poosje stond Lenie op. „Ik wil even naar huis, zei ze. „En ik wil naar hun graf Met Klaas gaat ze de deur uit. Met het avondeten zulen ze proberen terug te zijn. En Kees blijft met Ria achter. Er zijn weer sigaretten en als ze roken, ver telt de vrou wvan de laatste oorlogsmaanden in Olde broek. „Je broer is een reuze kerel, Kees," zegt ze. „Bijna vier jaar heeft hij een joods gezin geherbergd en on danks de razzia's en de voedselmoeilijkheden heeft hij altijd voor hen kunnen zorgen. En de laatste maan den met al die onderduikersEn dan die luchtaanvallenWeet je nog, dat ik die eerste keer naar Oldebroek ging? Met je introductiebriefje voor Klaas Nou, dat is een reisje geweest, dat zal ik nooit vergeten. In Hoevelaken een bom-aanval Ik kon nog juist in zo'n eenmansgat kruipen. De scher ven vlogen om meheen En een uur later, onder Nij- kerk nog eens zon avontuurHet was verschrik kelijk (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2