Gemeenteraad van Axel mus aat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Beter nog: voorkom het! Neem Rennies. Aan verbetering van de weg Schapenbout—Spui zulen wij graag medewerking verlenen. De vele be woners langs die weg hebben er recht op. Voor de bewoners daar is de weg van evenveel belang als voor iemand in de Noordstraat. Zij, die veraf wonen worden te gemakkelijk vergeten en de vele ongemakken te vaak over het hoofd gezien. Wij hopen, dat het College diligent is in deze zaak en dit'alles niet op de lange baan schuift. Verder nog een woord over de straatbelasting. Daar komt meer aandrang van de buitenbewoners om in de plaats zelf te wonen. Begrijpelijk is dit alles wel, omreden de jarenlange achterstelling meer tot een ieder doordringt en men deze steeds meer aan de lijve ondervindt. Als recent voorbeeld zou ik o.a. willen noemen de in onze gemeente opgelegde straatbelasting voor de buitenwijken. Deze straatbelasting is zeer onrechtvaardig. Zo even heben wij al naar voren gebracht, dat buiten bewoners gemakkelijk worden vergeten, maar bij het innen van belasting is ieder wel bekend. Wij weten, dat evenals met zovele zaken het geval is in onze gemeente, van hogerhand hierop is aan gedrongen. Hebben B. en W. te bevoegder plaatse op het onbillijke hiervan gewezen Hier waren toch ar gumenten te over. Het is het College toch bekend, dat niet iedereen is aangesloten op de gasleiding en gelukkig bijna de gehele gemeente is aangesloten op de waterleiding, maar dat door de buitenbewoners voor tal van jaren een groot bedrag extra moet worden betaald. Wat de electriciteit betreft is het precies hetzelfde om dan nog maar niet te spreken van de velen, die er nog op wachten. Waarom moest deze belasting met terugwerkende kracht worden opgelegd? Hebben B. en W. op deze zeer onsportieve houding om met drie jaar terug werkende kracht de belastingbiljetten in de bus te duwen, te bevoegder plaatse dit naar voren gebracht Waarom werd de raad hiervan niet in kennis ge steld, opdat deze de gelegenheid te baat had kunnen nemen om hierover zijn mening kenbaar te maken Vele gemeenteraden hebben er hun ontevredenheid over uitgesproken, ja daar zijn er zelfs, die over de zelfde zaak hoger beroep hebben aangetekend. Duidelijk blijkt uit dit alles, dat de aandrang hier toe is uitgeoefend op B. en W. en dat de Raad als hoogste college ter plaatse voor een zeer groot ge deelte van hogerhand terzijde wordt geschoven. In een noodlijdende gemeente is dan ook de autonomie ver dwenen en wordt een lidmaatschap van de Raad een sinecure. Wij willen het hierbij laten en wij hopen dat het College voor het komende jaar de kracht moge heb ben de gehele gemeente met zijn vele factten te be sturen tot aller welzijn." Hierna vroeg de heer Oggel het woord die sprak als volgt „Mijnheer de Voorzitter, Het is dit jaar wel erg vroeg dat we de gemeente begroting te behandelen hebben. Dit heeft zijn goede zijde, n.l. dat we tijdig de lijnen voor het volgend jaar kunnen uitstippelen, doch als de nood ons niet was opgelegd, denk ik dat de behandeling nog wat zou Zijn uitgesteld. Een ongunstige zijde van een vroegtijdige behan deling der begroting is ,dat verschillende posten meer onzeker zijn, omdat deze moeilijker te schatten zijn, dan wanneer het vorige jaar ongeveer ten einde is. Ook de verenigingen die subsidie aanvragen moeten nu meer op fictieve schattingen afgaan, dan op vol ledige gegevens. Dit zijn nadelen, doch hieraan is niet te ontkomen. De juichtoon die vorig jaar opging doordat de be groting sluitend was, is nu verdwenen, gezien het aan zienlijk tekort dat deze begroting vertoont. Dit tekort is wel zeer verklaarbaar, daar het hoofdzakelijk als oorzaak heeft de uitvoering van grote kapitaalwerken. Vooral het onderwijs eist kapitalen, doch de bouw van nieuwe scholen is dringend noodzakelijk, zodat deze uitgaven zeer zeker verantwoord zijn. We leven onder een staatsbestel dat zich richt naar bepaalde lijnen. Deze richtlijnen, voor zover ze goed zijn .verdienen alle steun doch waar ze niet goed zijn, dienen we deze te bestrijden. Als de Staat zich richt naar de ordinantiën die God in Zijn Woord stelt, da nalleen kan het leven in die samenleving goed zijn en zal de individuele mens tevreden en gelukkig zijn. Daar de gemeente een deel uitmaakt van de Staat, geldt dit ook voor haar en dienen we als ge meentebestuur steeds waakzaam te zijn, bij het be sturen der gemeente. Het is wel moeilijk om eenmaal geldende regelen te doorbreken, doch voor iets dat moeilijk is, mogen we niet uit de weg gaan. Koers bepalen is niet zo moeilijk, we zijn nu eenmaal „blind in de toekomst, maar ziende in het gebod en hebben dat gebod, ondanks alles, te volgen. Waar de uitvoe ring van de besluiten in handen van B. en W. ligt en de Raad verschillende bevoegdheden aan dat col lege heeft toevertrouwd, hoop ik dat bovenstaande aan de leden van B. en W. steeds voor ogen zal staan. Dit college komt een woord van lof toe voor de activiteit betoond bij de uitvoering van de kapitaal- werken en haar werk voor de verdere uitbreiding en ontplooiing van Axel. Echter moet mij ook een woord van critiek van het hart en wel omdat het soms lijkt of zij de Raad niet geheel au serieux neemt. De be antwoording van vragen laat soms te wensen over de leden van het college blijken soms slecht geïnfor meerd te zijn en het staat te bezien of er met de wen sen van de Raad steeds wel voldoende rekening wordt gehouden. Gaarne vertrouw ik dat in de toekomst deze indruk wordt weggenomen, opdat de goede ver houding tussen dit college en de Raad bewaard mag blijven. In de gemeenteraad doen zich van tijd tot tijd ver rassingen voor, die soms prettig, soms onprettig aan doen. Zo werd onlangs van een zijde waarvan ik dit allerminst verwachtte, een standpunt ingenomen tegen verregaande overheidsbemoeiingen. Zo iets geeft weer moed voor de toekomst Echter werd van andere zijde, waarvan dit niet verwacht zou worden, een aanslag gedaan op de Zon- dagrust, waarbij geen rekening werd gehouden met het Goddelijk gebod en een groot deel der bevolking in haar overtuiging zou worden gekwetst. Zo iets stelt teleur, daar we hier geen belangen van een bepaalde groep moeten behartigen, doch het belang van de hele bevolking ons zwaar moet wegen. Nu enkele opmerkingen over de hoofdstukken der begroting. Daar ik het afdelingsonderzoek niet kon bijwonen, is dit wat uitgebreider dan anders het geval was geweest. Betreffende het punt Openbare Veiligheid moet ik opmerken dat het te betreuren valt dat nog niet de hele bevolking kan delen in de zegeningen van elec triciteit en waterleiding. We zullen werkzaam moeten blijven om hierin te voorzien. Wat de Volksgezondheid betreft, wordt de taak die de ouders in dezen voor hun kinderen hebben, teveel uit het oog verloren, in het bijzonder wat de school- tandverzorging betreft. Bij het punt Volkshuisvesting valt het op dat de grotere gezinnen nog steeds een vergeten groep vor men. De woonruimte-commissie heeft hiervoor een open oog, doch kan alle misstanden niet oplossen. Wat heben B. en W. in deze gedaan Inzake het hoofdstuk Openbare Werken is het toe te juichen dat er nu een stratenplan is opgesteld. Dit geldt voor de kom, doch hoe staat het met de mede werking van de gemeente bij de verbetering van de wegen in de buitenwijken Ik denk hierbij in het bij zonder aan de weg Schapenbout—Zoutespui. Dat er voor Zoutespui nu een bouwplan is, is voor die wijk van groot belang en zal de ontwikkeling zeker stimu leren. Opmerkelijk is het grote benzineverbruik van de gemeente-auto's. Kan bij nieuwe aanschaf niet beter op „Diesel" worden overgegaan Wat de Algemene Begraafplaats betreft, hoop ik dat het nieuwe lijkenhuisje volgend jaar kan worden gebouwd. Het onderhoud der begraafplaats is prima, alleen zijn er nog enkele oude grafstenen, die nodig schoongemaakt dienen te worden. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedieGewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. eZ smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand ge blust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust, zonder angst voor dat nare zuurbranden. Ing. Med. Betreffende het Onderwijs dient opgemerkt dat er veel bereikt is wat scholenbouw betreft, doch dat dit zware lasten oplegt. We hebben of krijgen nu mooie scholen, met uitzondering van de Openbare Kleuter school, doch als de wet op het Kleuteronderwijs wordt aangenomen, hoop ik dat B. en W. diligent zullen zijn om ook hierin een oplossing te zoeken. Gelukkig be staat er bij de ouders (dit geldt zowel het bijzonder als het openbaar onderwijs) een goede interesse en deze dient gestimuleerd te worden. Het is toe te jui chen dat de schoolverenigingen bij het bijzonder en de ouderverenigingen bij het openbaar onderwijs deze interesse levendig weten te houden. Waar er in het nieuwe jaar wellicht ruimte be schikbaar komt, bestaat de mogelijkheid om voor ons plaatselijk museum „De Boerekamer" een definitieve oplossing te vinden. In dit verband wil ik de belofte die B. en W. vroeger gedaan hebben in herinnering brengen. Het feit dat er een open oog is voor het be lang van het oud-archief der stad stemt tot voldoening. Door het wegvallen van de omzetbelasting (in ver band met de huurverhoging) kan de gasprijs iets ver laagd worden. Het blijft voor mij de vraag waarom dit juist in Zeeland niet kan voor de electriciteit. Zo doende wordt de bedoeling van deze regeringsmaat regel teniet gedaan. Is het in dezen niet mogelijk een beroep te doen op de minister De hoge belastingen werden niet verminderd, de ver laging van de Vermakelijkheidsbelasting is van geen invloed, daar deze slechts een deel van de bevolking betreft. Dit punt hoop ik dat in de volle aandacht zal blijven staan. Te critiseren is het besluit dat van gemeentewege autoboxen worden gebouwd, daa rhiervoor in de par ticuliere sector ook belangstelling bestond. Waarom is door B. en W. niet eerst getracht om in dezen aan het particulier initiatief voorrang te verlenen Daar in het nieuwe jaar zal worden voortgegaan met het uitvoeren va nkapitaalwerken, hoop ik dat daarbij de vrije concurrentie een goed woord zal mee spreken (evenals bij andere leveringen aan de ge meente) en men zich niet zal vastzetten op een be paald merk of fabrikaat. Als prijzen en kwaliteiten worden vergeleken, kan steeds de voor de gemeente voordeligste en beste weg worden gekozen. Verder had ik gaarne de toezegging van B. en W., dat bij de voorgenomen sanering van de Oudewijk, de Dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek tijdig wordt gewaarschuwd. Het is een der oudste delen van Axel en is gebouwd op de puinhopen van het Middel eeuwse Axel. Men zie wat er b.v. in Aardenburg voor de dag gekomen is Ik wil eindigen met de wens dat onze handelingen in het komende jaar zó mogen zijn, dat God Zijn zegen daarop kan schenken. Bij de hoofdstuksgewijze behande'ing der begroting hoop ik nog op enkele kleine punten terug te komen." Vervolgens gaf de heer Kesbeke zijn beschouwing van de gemeentebegroting „Mijnheer de voorzitter, Mocht ik het vorig jaar mijn algemene beschouwing beginnen met er op te wijzen dat de sluitende be groting van 1955 nog geen reden was om „hoera" te roepen, nu zou ik gaarne met nog meer nadruk willen zeggen dat de voor ons liggende begroting die met een aanzienlijk tekort sluit, geen reden geeft om pessi mistisch te zijn. Dit tekort, waarvoor verschillende oorzaken zijn aan te wijzen, welke uitvoerig vermeld worden in de memorie van toelichting, is volkomen verantwoord, omdat de grote uitgaven die deze begroting te zien geeft, ten volle verantwoord zijn. We mogen gerust zeggen, dat we, met het College, met voldoening en gerechtvaardigde trots kunnen wijzen op de grote wer ken die in uitvoering zijn of op nodige uitvoering wachten. We mogen redelijkerwijze verwachten dat de hogere instanties begrip zullen tonen voor onze moei lijkheden en ons hierin zullen steunen. Deze aanhef houdt een goedkeuring in van het fi nancieel beleid van het college. We hopen dat dit vertrouwen bestendigd moge blijven. Vanzelfsprekend bestaan er in onze fractie wensen, die tot hiertoe onvervuld bleven, maar waarop we toch gaarne nogmaals de aandacht willen vestigen, denkend aan het Franse gezegde„Frappez, frappez toujours", vertrouwen we dat dit gehamer op het zelfde aambeeld het College en de Raad uiteindelijk zo zal vervelen, dat ze toegeven om er van af te zijn. Als zeer voornaam punt de geestelijke en lichame lijke volksgezondheid en in verband hiermede het subsidie-beleid ten opzichte van die stichtingen en ver enigingen die zich op dit terrein bewegen. Ik moet volmondig toegeven dat het college de laatste jaren hierover enigszins ruimer is gaan denken en wijs op de verhoogde subsidies aan de ziekenhuizen en Kruisverenigingen en het toekennen van subsidie aan de sociale en charitatieve centra. Ik meen dat II het met mij eens zijt, dat we hierin nog niet ver ge noeg gaan. Maar waarom wel de Kruisverenigingen zij het dan niet bindend een hogere subsidie in het vooruitzicht gesteld en de ziekenhuizen, waar van U evenals ik overtuigd zijt dat ze het nodig heb ben en ten volle verdienen, niet In dit kader van de volksgezondheid wil ik ook iets zegen over het zwembad. Ik hoop van harte en zal er ten volle aan medewerken, dat de voorgenomen plannen in dezen verwezenlijkt kunnen worden. Als ik enige wensen in dezen te berde mag brengen dan zijn het deze dat bij de samenstelling van een even tueel nieuw reglement de Raad hieraan zijn goed keuring moet hechten er zou in elk geval een be hoorlijk toezicht moeten zijn, ook en vooral op het strand en in het zonnebadgedeelte en we verlangen een door de Raad te benoemen commissie van toezicht waarvan de leden de verschillende stromingen in onze gemeente weerspiegelen. Niet minder voornaam is het woningbouwprobleem. Hierin geen enkel verwijt aan het College. Alles wat mogelijk is om woonruimte te scheppen wordt door U gedaan. We kunnen slechts de hoop uitspreken dat Uw onvermoeide en nooit aflatende pogingen in dezen met suces bekroond mogen worden. Maar mocht eindelijk een behoorlijk kwantum wo ningen toegewezen worden, is er dan geen weg te vinden om voor de grote gezinnen te zorgen, zonder dat deze te zwaar belast worden Ik bedoel het bouwen van woningen geschikt voor het grotere ge zin, met een niet te hoge huurprijs. Ik begrijp vol komen dat het ministerie van wederopbouw en volks huisvesting hierin het grootste en laatste woord heeft, maar kan op het betrokken departement hierop niet de aandacht worden gevestigd Indien dit door meer dere gemeenten zou geschieden, bereiken we er mo gelijk uiteindelijk succes mee. Wat de vooruitgang van de gemeente betreft, naast het streven van het gemeentebestuur en de Raad om Axel een behoorlijk en aantrekkelijk aanzien te geven, werkt de plaatselijke zakendoende middenstand hier aan ten volle mede. Ik hoef slechts te wijzen op de vele nieuwbouw en verbouwingen van winkels en andere zakenpanden, waaraan geen einde komt. Ik weet dat het College dit op zijn volle waarde schat, maar ligt het ook niet op onze weg om de voor waarden te scheppen, waardoor de middenstand zijn vleugels nog breder uit zou kunen slaan Ik denk in deze b.v. aan de straatverlichting. Kan deze in de voornaamste winkelstraten niet wat ruimer en royaler opgezet worden dan in de normale woongedeelten Kan de bestrating in het centrum niet zo spoedig als de gemeentefinanciën heb toelaten vernieuwd worden Geef bij voorkomende feestelijke gebeur tenissen alle binnen de wet en de verordeningen toe gestane faciliteiten en ontheffingen. Stimuleer zoveel mogelijk de activiteit van deze nijvere stand, bij voor keur door middel van de betreffende organisaties, zo als V.V.V., winkeliersvereniging en vakbonden. De gemeente zal er wel bij varen Er moet mij nog iets van het hart waar ik niet zó gaarne over spreek. Het betreft het benoemingsbeleid van het gemeentebestuur en de Raad. Indien ik het percentage katholieken in Axel stel op ruim 20% van de bevolking en ik stel daartegenover het percentage katholieken dat in diens tvan de gemeente is, waar onder tussen twee haakjes geen enkele hoofdambtenaar of voorman, dan komen we heus nog wat tekort. Ik zou U dringend willen verzoeken hieraan bij voor komende gelegenheden te denken. Ook bij voorkomende herdenkingen of jubilea bij katholieke verenigingen en organisaties, vertrouw ik dat het gemeentebestuur meer dan tot hiertoe van zijn belangstelling laat blijken. Het is me b.v. opgevallen dat bij het 25-jarig jubileum van het Wit-Gele Kruis en de hiermee samenvallende opening van het ver nieuwde en gemoderniseerde wijkgebouw, het gemeen tebestuur schitterde door afwezigheid. Terwijl het Groene Kruis in diezelfde periode de volle belang stelling genootHetzelfde deed zich voor bij het 25-jarig bestaan van de plaatselijke afdeling van de K.A.B. en de R.K. fabrieksarbeidersbond. Versta mij goed .mijnheer de voorzitter, ik maak hier geen drama van. Ik zeg het alleen om de goede onderlinge verstandhouding te bevorderen. Dit zijn wel de voornaamste zaken die ik hier naar voren wilde brengen. Ik moge de verzekering geven, dat de K.V.P.-fractie, als steeds, ten volle bereid is het college te steunen, onde rvoorbehoud natuurlijk dat deze steun geen verloochenen van onze principes zou zijn. Ik waardeer de goede verstandhouding tussen de verschillende fracties in de Raad ten zeerste en meen te mogen zeggen dat bij deze goede verstandhouding de gemeente wel vaart Moge God Uwe en onze arbeid zegenen De heer C. van Bendegem wil ook zijn gewoonte volgen om namens zijn fractie datgene te zeggen wat hem op het hart ligt. Dit S3 niet allemaal lof voor het gevoerde beleid, doch bevat ook een zekere mate van critiek. Vooreerst constateert men in zijn kring ten opzicte van het Burg. Armbestuur-beleid dat aan meer dere wensen hunnerzijds is tegemoet gekomen, zodat dit nu in elk geval geen reden meer vinden kan hier principiële kwestie's te zoeken. Is hier dus een grote verbetering waarneembaar, wij mogen met vrijmoe digheid het grote zorgenkind voor het gemeentebestuur nog zoeken op het gebied van de woningbouw. Het is dan ook een bij vernieuwing geuitte hartekreet die hem drijft het'College de hoogst mogelijke activiteit en waakzaamheid op het hart te binden. Wij zitten hier mede in hetzelfde schuitje als ten opzichte van de ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen en de eeuwige klachten over de veren. De voort durende bron van ergerniswekkende tijdsverspilling doet ons slechts de enig mogelijke oplossing zien die gelegen is in een vaste oeververbinding. Nu wij zo pas uit de Troonrede vernamen dat door een wets ontwerp de Delta-plannen binnen afzienbare tijd het grootste deel van Zeeland zullen ontsluiten, valt onze positie weer des te meer in het oog van bewoners te zijn van het meest vergeten stukje Nederland. Men bouwt gedurig nieuwe boten in de wetenschap dat zij reeds verouderd zijn eer zij klaar zijn gekomen. Ten aanzien van de wegenverbindingen wijst hij in dit verband op de weg Sluiskil—Hulst. Voorshands is het hier maar een partiële verbetering die met de wegverbetering SluiskilSassing staat te worden be reikt. Hier blijven vele vrome wensen onvervuld, om nog niet te spreken over andere urgente verbindingen die om vervulling roepen als de verbinding van Hulst naar Sas van Gent via Drieschouwen. Spr. meent dat al deze wensen naar verre toekomst verschoven drei gen te worden. Wij bevinden ons precies op een knooppunt en een kijkje op de spitsuren moet elk over tuigen van de bestaande achterstand. De grieven en euvelen blijven hier bestaan, doch zijn er ook in de eigen bebouwde kom als spr. denkt aan de Emma- straat welker bewoners nog worden achtergesteld bij de buitenmensen. Spr. wijst ook op een noodzakelijke andere en betere verhouding van de rekenplichtigheid ten opzichte van de gemeente van de nieuwe Bad- en Zweminrichting. Deze verbetering waarvoor wij 50.000 besteden wordt overigens door zijn fractie van harte toege juicht. In dit verband denkt spr. aan het nieuwe sport terrein dat ook voor velen een hartewens is die om vervulling schreeuwt. Hij stelt zichzelf de vraag wat eigenlijk het meest moet prevaleren. Eigenlijk alles, zegt hij, en ontwikkelt daarbij nog een andere reeds meermalen besproken aangelegenheid in het kader van het recreatie-oord, n.l. de stichting van een openlucht theater. De reeds meer dan 40 jaar bestaande V.V. Axel die gedurende bijna al die tijd in die omgeving zoveel voor de lichamelijke opvoeding in onze plaats heeft gedaan, verdient zeker alle mogelijke waardering en de daadwerkelijke steun, waardoor spoedig de ere schuld van een derde terrein moge worden ingelost. Ook de parkeergelegenheid aan de Kinderdijk bij drukbezochte wedstrijden dient serieus te worden be keken, waarbij hij wijst op de voormalige rangeer terreinen der Z.V.T.M. Wijders bespreekt hij de outillage vn het nieuw aan te leggen speelterrein in plan M2est, maar een tweede speelterrein is in deze gemeente broodnodig en hij hoopt dat in dit opzicht zonder he openlucht gym- nastiek-onderwijs tekort te doen door het College stappen zullen worden gedaan. Eén speelplaats is z.i. ten enenmale onvoldoende voor de behoeften in deze. Bij het subsidie-beleid vraagt hij een open oog voor de tot nu toe stiefmoederlijk bedeelde verenigingen. Ten slotte wordt door de P.v.d.A.-fractie de samen werking met andere fracties op de allerhoogste prijs gesteld. Hierbij moet hem echter iets van het hart dt hem zeer pijnlijk heeft getroffen en eigenlijk een goede verstandhouding dreigt te verstoren. De ver spreiding van een blaadje dat des Zondags aan de kerk werd uitgereikt, waarin „zijn partij" wordt af geschilderd als een „stelletje brandstichters" en- nog zoveel andere laster meer heeft hij als een diepe be lediging aangevoeld. Niets meer of minder wordt daarin betoogd dan dat het onze bedoeling zou zijn als wij straks de baas zouden worden „de rode haan" in de katholieke onderwijs-inrichtingen te steken Dit zit hem erg hoog en daarom herhaalt hij gaarne sa menwerking en goede verstandhouding te bestendigen, maar dan dient men zulke dingen na te laten, waarmede spr. eindigt. In ons volgend nummer volgt het antwoord van de voorzitter aan deze sprekers alsmede de totaal cijfers van de diverse diensten der begroting.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3