LIEFDE IS VAN PORSELEIN WRIGLEY UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. 37) SPORTNIEUWS BEKENDMAKING. KA|jW heerlijk -j verfrissend zuivert mond'en keel verhoogt juw werklust ^^gezo n d e gewoonte BEVRIJDINGSDAG. De 11e bevrijdingsdag is hier ter plaatse opvallend rustig verlopen. Enig vlagvertoon in de meeste straten doch bijzonder bij het door de nationale Nederlandse en Poolse kleuren gepavoiseerde monument ken merkten de herdenkingsdag, terwijl begunstigd door het mooist denkbare herfstweer, de kinderen van de kleuterscholen hun gebruikelijke feestelijke promenade maakten. In de avonduren werden de aangekondigde con certen op het Marktplein door onze plaatselijke mu ziekverenigingen gegeven, die de gewone belangstelling trokken. TORENSPITS IN KOPER. Een zeer ongewoon en eigenlijk uniek gezicht'levert de slanke spits van de toren der Ned. Hervormde Kerk momenteel op. Als gevolg van de restauratie is de voormalige loden bekleding thans vervangen door een volgens deskundig advies meer doelmatig koperen omhulsel, hetgeen in het stralende zonlicht van de laatste dagen een typische aanblik biedt. Doordat de haan en de opnieuw vergulde bal nu weer volkomen nieuw en in volle glorie de spits en het kruis be kronen valt de vordering der werkzaamheden al aar dig waar te nemen. Toch zullen ér nog wel enkele maanden verlopen eer dit werk voltooid is en de to ren ontdaan van de steigers weer in oude luister zal prijken. DROEVIG ONGEVAL TE ZOUTE-SPUI. Toen het 9-jarig dochtertje van de familie de Smet te Zoute-Spui een boodschap voor haar ouders deed op het z.g. „Pooterdorp" op Woensdagmiddag werd zij achterop gereden door een vrachtauto van de P.Z.E.M. Juist toen het kind van de fiets stapte, kwam zij te vallen voor de naderende vrachtwagen. De chauffeur, zekere J. uit Oostburg, stelde alle pogingen in het werk om het meisje te ontwijken, doch hij kon niet voorkomen dat zij door de wagen werd gegrepen. Het meisje kwam onder de wagen terecht en werd op slag gedood. De deernis met de zwaar getroffen familie is groot. De chauffeur treft bij dit tragische ongeval geen schuld. ONGELUKKIGE VAL. De 92-jarige heer F. K. aan de Koestraat alhier kwam dezer dagen zo ongelukkig te vallen dat medi sche hulp moest worden ingeroepen. Het bleek dat de heer K. een linkerpolsbreuk had opgelopen. RIJWIELBOTSING. Uit een groep scholieren, die uit Terneuzen komen de er gewoonlijk een gangetje in houden, week Woens dag in de vooravond de 13-jarige J. de B. plotseling uit om zijn kameraads voorbij te spurten. De 20-jarige S. uit Spui die in tegenovergestelde richting rijdend de jongen niet kon ontwijken, viel daarbij zo onge lukkig dat hij een hersenschudding opliep. Dr. Boor verleende onmiddellijk medische hulp en vervoerde S. naar de ouderlijke woning. De beide rijwielen liepen ernstige schade op. OPBRENGST COLLECTE. De collecte voor het T.B.C.-fonds Draagt Elkan ders Lasten gehouden in de week van 12 tot en rpte 17 September, heeft 298,72 opgebracht. GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar kinder-gymschoenen, Beatrixstraat 26 een huissleutel, Jplianastraat 34 een groene portemonnaie met inhoud, Irenestraat 5 een zilveren tafelmes, Joost de Moorstraat 2 een spa en een autoped, Rijks politie een rode damesportemonnaie met inhoud (o.a. gouden horloge), Oosterstraat 57 een huissleutel en een zakmes, Nieuwendijk 11 een portemonnaie met inhoud, Nieuwstraat 40 een zilverbon van 2,50 en een muntstuk van een kwartje. Verlinde, Kanaalkade. Kees nam het briefje uit haar handen en intussen zakte Ria met een behaaglijke zucht in een der cra- pauds neer. Toen de man het briefje gelezen had, zat hij een poosje voor zich uit te kijken. Maar daarna sprong hij overeind. „Zeg, je zult wel doodmoe zijn, hé Ben je vandaag helemaal van Oldebroek ge komen Ze knikte. „O, ik ben fietsen gewend, hoor. Ik doe de laatste weken niet anders." „Wacht evenik heb nog wat hout en kolen. Ik maak gauw even de kachel aan en dan maken we er een gezellige avond van. Hé, meid, wat leuk, dat je er weer eens bentIk ben zo terug Een half uur later snorde de haard en Kees had bovendien nog kans gezien iets warms en drinkbaars klaar te maken. En als klap op de vuurpijl toverde hij nog sigaretten te voorschijn. „Goeie, Kees, ik wordt nog verwend." Ze stak met een zucht van genoegen de sigaret op. Maar toen stond ze op. „Ik heb voor jou ook nog een verrassing beste jongen. Wacht evenZe liep naar de winkel en kwam even later terug met een tas, waar van ze de inhoud op tafel deponeerde een stuk ham, een roggebrood, een pakej boter, enkele eieren, een stuk kaas en een zak havermout. Kees staarde stomverbaasd naar al die heerlijkheden voor zich. „Riawas het enige, wat hij uit kon brengen. „Allemaal van oom Klaas," zei ze. „Van je broer. Goeie zeg, wat een leuke baas is dat,hé Lenie is CONCERT OP DE SASSING. Dinsdagavond had op de Sassing het aanvankelijk op vorige week Woensdag vastgestelde concert van „Mondaccordeola" plaats. Kon vorige week dit op treden vanwege het slechte weer niet doorgaan, thans waren het ideale weersomstandigheden waaronder het ensemble onder leiding van de heer de Wijn van Sluiskil vanaf een geimproviseerde „kiosk" aan de talrijke toehoorders een populair programma lieten horen. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 September 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (medewerking Kerkkoor). Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur, 2.30 uur en 6.30 uur Ds. L. Rijksen van Middelburg (In beide eerste diensten Bed. H. Avondmaal). Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. Wielrennen. TWEEDE OVERWINNING VAN VERHELST BINNEN EEN WEEK. Behaalde Rien Verhelst vorige week Woensdag de bloemeni n St. Pauwels, nu was het Dinsdagmiddag dus binnen een tijdsbestek van zeven dagen weer een zege voor onze rasechte Axelse pedaleur. Ditmaal was het in Evergem-Belsele dat hij alles achter zich liet en in 3 uur en 4 min. over 115 km. in een spurt zijn rivalen van zich afschudde. De uitslag was 1. Verhelst2. Geleyn 3. Vivey 4. Vermeulen 5. Demeijer 6. Dewagheneir (op 45 sec.) 7. Van Wassenhove 8. Onghenae 9. Rey- nierd10. Demeijer. Vóór deze koers waarin hij dus zijn vierde over winning in dit voor hem laat begonnen seizoen boekte reed Verhelst vorige week Zaterdag te Heikant en Zondag te Stekene. Te Heikant verschenen voor de le Bevrijdingsprijs 26 renners aan de start waaronder de kampioenen van Nederland en België, de amateurs Verhoef en Saelens. Het werd een aantrekkelijke koers waarin door vele renners uitlooppogingen werden ondernomen, die ech ter steeds met een resolute achtervolging, waarin Ver helst ook dikwijls een aandeel had, werden teniet ge daan. Samen met Rentmeester probeerde onze stad genoot ook een ontvluchting en behielden een tijd een voorsprong van circa 25 sec., maar ook dit tweetal werd tot orde geroepen. Enkele ronden voor het einde kwam er een nieuwe ontsnapping en dit bleek de goede te zijn. Maar juist op het moment dat Verhelst zich gereed maakte om een achtervolging in te zetten reed hij plat en moest van fiets verwisselen. Hierdoor kwam hij achter het peleton te liggen, dat jagend achter de vluchters Heeren, van Wijchen en Huissoon er een stevig tempo inhield en het voor Verhelst in de enkele nog te rijden ronden onbegonnen werk was deze achterstand nog weg te werken. De uitslag was 1. NV. Heeren 2. van Wijchen 3. Huissoon 4. (op 15 sec.) de Roo5. Saelens 6. van Glerum 7. de Vree 8. van Sluijs 9. v. d. Zande 10. Roks 11. Konings 12. Verhoef; 13. Rentmeester14. (op 1 minuut) Verhelst15. (op 2 min.) van Meel 16. J. Roovers. Te Stekene won in eigen woonplaats de Belgische kampioen Saelens in de spurt van zijn drie mede vluchters. Hierna kwam met 50 sec. achterstand een groep van een 9-tal renners over de finish, waarin ook Verhelst die in een sterke spurt geen van zijn concurrenten liet passeren en alzo op een fraaie 5e plaats eindigde. De uitslag was 1. Saelens 2. v. d. Linden 3. Tieleman 4. Van Geel 5. Verhelst6. de Roo dol op hem. Trouwens, wij allemaal hoor. Jo, Lenie ziet er uit als een wolk. Ze is een echt boerinnetje gewordenZe kan al melkenJe lacht je een kriekDe hele dag loopt ze rond in een ouwe overall Kees stond nog altijd met zijn handen op de tafel rand geleund naar het eten te kijken. „Toe, Kees, neem een mes en snijdt wat af. Het is allemaal voor jou, hoor. Ik heb mondvoorraad ge noeg bij me. Ja, ik dachtIk ga niet met lege handen naar je toe. Stel je voorWe horen toch al ge noeg ellende over Amsterdam." Kees ging eindelijk zitten en nadat hij zijn zakmes voor de dag gehaald had, sneed hij een paar plakken van het roggebrood. Weldra zat hij, nu wat kalmer geworden, aan tafel te eten, terwijl Ria rookte. Toen hij van alles gegeten had en verzadigd bleek hoe lang was dat al geleden haalde hij een pijp te voorschijn, vulde die met tabak en stak hem in brand. Behaaglijk trok hij er aan en stak zijn handen naar het vuur. „Hé, zo komt een mens weer helemaal bij. Als we nu nog behoorlijk licht zouden hebben, dan dachten we niet aan die ellendige oorlog. Zou er wel ooit een eind aan komen „Geduld, beste jongen. Het zal nu zo lang niet meer duren." „Och, dat zeiden we verleden jaar om deze tijd ook. En in Juli, en in September ...e Maar we zitten nog in de misère Ria stond op en liep de kamer een beetje door. Voor het portret van Lenie bleef ze staan. „O, Kees, je her kent je pleegdochter niet meer. Ze is zo mollig ge worden. En ze vindt het zo fijn op de boerderij „Heeft ze het nog wel eens over me vroeg hij, zonder om te kijken, nog altijd met zijn handen naar het vuur uitgestrekt. Ria stond achter hem en keek naar het wiegelend 7. vé d. Brande 8. Vervaet9. van Vlierberghe 10. Vivey; 11. Naudts12. Vermeulen; 13. van Wijchen. Voetbal. 2e KLASSE K.N.V.B. AXELMIDDELBURG. Zondag spelen de Axelse oranje-witten voor het eerst in het nieuwe seizoen thuis. Dit debuut op eigen veld is evenals de eerste uitwedstrijd die achter ons ligt niet bepaald een zacht eitje. Naar wij vernemen zal de voorhoede voor wat de midvoor- en linkervleugel betreft, er thans enigs zins anders uitzien. Wij hopen en verwachten op eigen veld een wedstrijd, die spannend kan worden. Het spel der Middelburgers heeft in het verleden de Axelaars nooit erg gelegen, maar de omstandigheden wijzigen zich ook hier immers van jaar tot jaar. Wij durven niet op een overwinning „tippen" en zelfs een gelijk spel zal ons al heel erg meevallen. Maar wij hopen dat alle elf uitverkorenen zich Zondag een ganse wedstrijd ten volle zullen geven. Misschien het is immers voetbal zal de factor der onbereken baarheid mitsgaders de morele steun van de eigen om geving voor onze favorieten iets positiefs opleveren, dat moed geeft voor een betere rangschikking. DESKHULST. De Zeeuwsch-Vlaamse zuster- club zal het in Kaatsheuvel wel niet beneden de maat krijgen, doch de blauw-gelen hebben een goede start geleverd. Desk is evenwel in de beide gespeelde wed- stijden ongeslagen gebleven en achten wij daarom thuis spelend sterk favoriet. Wij zien de punten dan ook in Brabant blijven. W.V.O.ROOD-WIT. De club die met formi dabele cijfers won en verloor in de twee vorige wed strijden, ontvangt Zondag de ploeg van 't Heike, die vorige Zondag van Axel met nogal tamelijk spreken de cijfers won. Wij denken hier een uitslag die om een puntenverdeling zal schommelen te zullen noteren. I DONGENGOES. De Brabantse nieuwelingen die vorige week Roosendaal sloegen, krijgen ander maal een match in eigen home. Al verwachten wij hier geen „walk-over" een kans op de zege zit er in deze ontmoeting wel weer voor de Dongenaren. Maar als het gaat als vorige Zondag dan kan het evenzeer anders uitvallen. INTERNOSMOC. Wanneer het verrassende element geen al te grote rol speelt en alles een nor maal verloop heeft zien wij het leidende M.O.C. in Etten de volle buit behalen. ROOSENDAALRAC. De pas begonnen com petitie is eigenlijk nog te vers om aan zekerheid gren zende voorspellingen te kunnen doen. De verrich tingen van beide clubs wettigen o.i. wel verwachtingen die zullen liggen rond een gelijk spel of een kleine winst vooréén van beiden 3e KLASSE D. K.N.V.B. In Biervliet zal het Zondag ongetwijfeld weer wel spannen nu deze club de Vlissingse combinatie Zee land Sport op bezoek krijgt. Een draw is hier de meest normale uitslag. Anders ligt het in Sas van Gent waar Corn Boys sterk favoriet lijkt tegen Odio, vooral ook gezien het voordeel van eigen terrein. In Hontenise zal R.K.F.C. de punten zeker niet cadeau krijgei Een moeilijk te voorspellen uitslag, maar een blauvWitte (dus Zeeuwsch-Vlaamse) zege zou niemand verazen. ZeelandiaTei,euzen zal voor de Zeeuwsch-Vla- mingen geen zachteitje blijken. Ook hier is de uit slag een vraagteken Op het Zeelandia-terrein zijn al steikere ploegen gest»UVeld. „Nadorst" hoeft er heus niet bij te zijn voor d kermisvierende Terneuzenaars om op het hoofdstedeljc terrein aan de Nadorst één of beide punten te late*. Ten slotte komen de Sc-iburgers in Nieuw Borgvliet op bezoek. Wij weten ni* wat wij momenteel aan de Walcherse ploe ghebben.Met een gelijk spel zullen zij o.i. al tevreden moeten zjjn. Laten wij het dus daar maar op houden. ZATERDAGVOETBA', ie KLASSE. Doordat de wedstrijd Terneuzeise Boys—Wolfaarts- »dijk geen doorgang vindt bestaat het programma van deze Zaterdag slechts uit een driehl wedstrijden. AZVVColijnspl. Boys. Indien de Axelse rood- witten dezelfde goede vorm kunnen vinden, die hen de laatste wedstrijden tot zulke verradende resultaten in staat stelden zijn zij bij de JeugdheiSerg niet kans loos tegen de Colijnsplaatse Boys. Het voordeel van eig enomgeving is voor de A.Z.V.V.-ers bovendien een morele steun en door een zege zouden onze stadge noten wellicht nog een trede opklimmen «p de com petitie-ladder. KrabbendijkeNieuwdorp. In deze ontmoeting is de thuisclub sterk favoriet en zal wel de uiterste in spanning weten op te brengen om de beide punten in de wacht te slepen. Rillandia—Wolfaartsdijk. Na een paar achtereen volgende nederlagen moet Rillandia er alles aan ge legen liggen thans een overwinning te behalen. Wij hebben zo het idee dat de Rillandia-blauwen hun haan ook victorie zullen doen kraaien door een stevige zege. Duivensport. DUIVENKAMPIOENSCHAP. Het duivenkampioenschap van de Postduivenver eniging „De Verwachting" alhier voor het seizoen 1955 is thans bekend. Voor de zevende maal in suc cessie gaat de prijs bij de categorie oude duiven naar de heer D. Dieleman te Axel. Op de tweede plaats legde de heer W. Herman beslag, terwijl J. Sijs op de derde plaats kwam. Bij de categorie jonge duiven was de uitslag als volgt: 1. Ch. Tieleman, 2. P. Deij, 3. J. Giele, allen te Axel. Burgemeester en Wethouders van Axel brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Raad der Ge meente heeft besloten met ingang van 1 September 1955 de gasprijs voor huishoudelijke doeleinden met EEN CENT per M3 te verlagen. Axel, 22 September 1955. Burgemeester en Wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren, I I oliepitje en vandaar weer naar hem. „Natuurlijk, wat dacht je dan Het is oom Kees voor en oom Kees na. Je bent voor haar de liefste man van de wereld. En tien keer op een dag verzucht ze „Zou oom Kees nu wel genoeg te eten hebben 7" „ZegKees draaide zich ineens om. „Ben je speciaal naar me toe gekomen om al dit lekkers te brengen Ze stond met haar rug tegen de muur en keek hem lachend aan. Langzaam schudde ze ontkennend het hoofd. Nee, beste jongen, ik hadik had een op dracht. Laten we maar zeggen, dat ik een boodschap moest doeneen goede boodschap Kees begreep haar onmiddellijk. „Wees maar voor zichtig, meisje," zei hij op zachte toon, maar in zijn stem klonk eerlijke bewondering voor de moedige vrouw. „Wanneer moet je weer weg 7" „Morgen vroeg," antwoordde ze. „Zodra het dag is.' „Je kunt op Lenie's kamer slapen," zei hij. „Het bed ligt nog altijd zo, als die morgen, toen ik haar naar Oldebroek heb gebracht. Ik zal straks een kruik voor je klaar maken. Wacht, laat ik meteen even water op de haard zetten. Het wordt wel niet gloeiend, maar dat maak ik dan straks wel in orde. Ik heb nog een beetje petroleum." „Jo, Kees, doe voor mij toch geen moeite „Hoor eens meisje, de slaapkamer is als ijs. Vergeet niet, dat het winter is. En als je vannacht lekker warm kunt slapen, dan ben je morgen vroeg weer gesterkt en fit." Ze zaten die avond nog lange tijd met elkaar te praten. Ria genoot van de sigaretten van Kees. „Nu moet er maar gauw een eind aan de oorlog komen,' zei hij, „want ik raak nu onderhand door mijn voor raadjes heen. Nog een paar maanden en dan ben ik zelf ook uitgerookt." Voor hij naar bed ging, verzorgde Kees de haard, zodat hij de volgende morgen ook nog warm zou zijn. Daarna gingen ze ieder naar hun slaapkamer. De volgende morgen was Kees al vroeg op en had de koffie klaar toen Ria beneden kwam. Hij richtte zich op, toen hij de deur hoorde opengaan. „En, goed geslapen 7" Ria keek hem aan en schrok. De lach op haar ge zicht bestierf. „O, Kees, jongen, wat zie je er slecht uitDat ik dt gisteravond niet gezien heb Hij lachte flauwtjes. „O, dat geeft niets, meisje. Het is hier in de stad nu eenmaal geen vetpot, dat ligt voor de hand. Maar ik blijf wel in leven, hoor, Ik heb niet veel nodig. En nu, met al die ham en dat roggebroodIk kan weer een paar weken vooruit. Ze ging naar hem toe en streek hem liefkozend over de magere wangen. „Zou je niet meegaan, jongen, naar Oldebroek Kun je je winkel niet sluiten 7" „Och, als het moest altijd. Ik heb toch niets meer te verkopen, dan pijpen en aanstekers zonder benzine. De rest is op. Maar ik wil mijn zaak niet graag alleen laten. Er zal toch eens wel bevrijding komen „O, ik durf vast niet aan Lenie te zeggen „Dat hoeft ook niet," weerde hij af. „Als je veilig en wel in Oldebroek terug bent, dan zeg jede hartelijke groeten van oom Kees en hij maakt het goed. Mede dank zij de ham, roggebrood en andere lekernijen. Maar je krijgt straks nog een briefje mee voor Lenie." Samen ontbeten ze en toen ze klaar waren, diept? Kees een pakje sigaretten uit zijn zak en gaf haar dat. ,Het is niet veel meer, Ria, maar dan heb je toch in ieder geval wat. Een kleine beloning voor al je heerlijkhedenIk heb geen sigaren meer, anders gaf ik er wel wat mee voor Klaas „Die redt zich wel, Kees. Hartelijk dank voor je sigaretten." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2