I I LIEFDE IS VAN PORSELEIN I UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. SPORTNIEUWS I, e I f i i i „AXEL-POLENf. Naar wij vernemen is dank zij de medewerking van de vereniging „Axel—Polen" dezer dagen op de oorlogs graven op de Algemene Begraafplaats alhier een klein monumentje geplaatst. Verder achtte deze vereniging er goed aan te doen om dit jaar op 19 September geen speciale plechtig heden te doen plaats hebben in verband met de groot scheepse bevrijdingsherdenking die in Mei is gevierd. Deze stilte betekent evenwel niet dat „AxelPolen generlei activiteiten meer zal ontplooien, want binnen kort zal er een samenkomst plaats vinden, waarover wij te zijner tijd nader hopen te kunnen berichten. BEVRIJDINGSCONCERTEN. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding op Maandag 19 September a.s. zullen de beide plaat selijke muziekcorpsen des avonds een concert geven op de kiosk op de Markt. Aanvangende 8 uur zal de Chr. fanfare „Hosanna het volgende programma uitvoeren. 1. Wilhelmus. 2. Eer aan de dapperen, mars Alb. Kappert 3. Corbeille d'Eté, ouverture, G. Gadenne 4. Iris, wals, Ff- Jakma 5. Heureuse Rencontre, ouverture, A. Delbecq 6. Le mont d'Orcières, mars, J. Chaillet 7. Dankt, dankt nu allen God, koraal. Om kwart voor 9 volgt dan het optreden van de harmonie „Concordia' met een programma van volks liederen en marsen. 1. Pools Volkslied 2. Feestparel, Ant. M. van Leest 3. Wel Thuis, C. J. N: Cori 4. Erato - mars, Joh. C. de Wit 5. Mooi Zeddam, P. B. Bisselink 6. Door zand en heide Alb. Kappert 7. Marsparade No. 2 P. B. Bisselink 8. Marsparade No. 3, P. B. Bisselink 9. Jubelmars, Ant. M. van Leest 10. Utile Dulci, P. J. Wiest 11. Wilhelmus. „POTASCH EN PERLEMOER" KOMEN MET VAC AN TIE. Ongetwijfeld zullen de aanplakbiljetten op diverse plaatsen in onze gemeente reeds de aandacht hebben getrokken, waarop een evenement op toneelgebied voor onze stad wordt aangekondigd van niet alledaagse betekenis. Zoals de toneelliefhebbers ongetwijfeld weten gaat het successtuk van Johan Kaart c.s. getiteld „Potasch en Perlemoer" in de hoofdstad des lands al meer dan drie jaar. Het aantal opvoeringen er van heeft nu ongeveer de 1200 bereikt. Onlangs werd het koddige, echt Amerikaanse stuk voor de Vara-microfoon gegeven en diegenen die het gevolgd hebben zullen de strekking er van weten. De opvoering die door het gezelschap „Johan Kaart onder auspiciën van het Spaarfonds „O. O. al hier in November plaats vindt is als het ware een vervolg op dit geweldige succes en geeft de belevenis sen weer van de firma Potasch en Perlemoer op vacantie ergens aan zee. Naar wij mogen verzekeren zal dit debuut van het Spaarfonds „O. 6 O." in het komende seizoen wel een daverende inzet van het nieuwe en groots opgezette winterprogramma van „O. O. vormen, dat als een tweede hoogtepunt tracht te engageren een knal-revue van het alhier overbekende Theatergezelschap van Gerard Walden en Berry Kievits. BRABANTSE BEELDHOUWERS EXPOSEREN IN OOSTBURG. Een der belangrijkste Groot-Nederlandse manifes taties zijn telkenjare de Groot-Kempische Cultuurdagen in het prachtige Brabantse dorp Hilvarenbeek. Tot de vele elementen welke tezamen het programma dezer dagen vormen behoort een kunsttentoonstelling. Dit jaar was deze gewijd aan de hedendaagse Brabantse 36) Hij knikte begrijpend. „Dank je, Ria, voor het com pliment. Van jou wil ik het aannemen. Ik ben blij, dat alles na al die jaren met haar in orde gekomen is. Als je het niet weet, zie je niet, dat ze nog een tikkie met haar linkerbeen trekt „Onzin, dat verbeeld je je. Ze loopt zo goed als jij en ik. Het is helemaal in orde gekomen. „Nu, houdt maar eens op met je loftuitingen. Je kwam immers praten over een geschikt onderduik adres Wat denk je van het kamertje van Lenie Het staat toch leeg. „De lust bekruipt me, om je aanbod aan te nemen. Al was het alleen maa rom jou een beetje te kunnen verzorgen. Goeie, Kees, een man alleen, en dan in deze oorlogstijd Kees kreeg een idee. „Zeg, waarom ga je niet naar Lenie? Ik bedoel: naar m'n broer in Oldebroek?" Ze lachte. „Hij zal me zien aankomen. Nog een eter er bij. En wat kan ik voor werk doen „O, dat is toch bijzaak. Nee, zeg, ik meen het. Ik ben er van overtuigd, dat je bij Klaas welkom bent. En Lenie zal opgetogen zijn „Lenieja, dat denk ik ook wel. Maar ik kan toch zo maar niet bij wildvreemden aankomen „Weet je iemand anders En dat wildvreemd zijnIk kan je toch een briefje meegeven voor Klaas? Een introductie? En Lenie kent je toch? beeldhouwers. Nadat de expositie reeds duizenden en thousiaste bezoekers heeft getrokken in Brabant, komt zij nu voor korte tijd naar Oostburg. Deze stad mag zich gelukkig prijzen de prachtige verzameling in haar midden te krijgen en de ganse bevolking, ook die van de verre omtrek, heeft de uitzonderlijke gelegenheid de tentoonstelling te gaan zien. De artistieke productiviteit van Brabant is sedert een tiental jaren tot een opvallend niveau gestegen. Schilder- en beeldhouwkunst, toegepaste kunsten en scheppend ambacht hebben er talrijke talentvolle be oefenaars. Bijzonder opmerkelijk is de reeks beeld houwers, met als „voorganger" de reeds overleden Bon Ingen Housz, met als nestor de Tilburgse Gérard Bourgonjon en met als jongsten een hele rij frisse jonge artisten, afgestudeerden van verschillende academies, meest die van Tilburg. Van de twintig beeldhouwers die voor de tentoon stelling werken beschikbaar stelden, zijn er verschil lende reeds bekend tot ver over de landsgrenzen. Hoe wel zij bijna allen slechts met moeite werkstukken be schikbaar konden stellen, kon toch een collectie van ongeveer zeventig beelden bijeen worden gebracht. Men bedenke hierbij dat het merendeel der beeld houwers tegenwoordig werken voor kerken en open bare gebouwen maakt. Deze zijn in de regel na plaat sing niet meer beschikbaar voor tentoonstellingen. Het werk van de Brabantse beeldhouwers is mo dern van karakter maar niet experimenteel. Deze ten toonstelling zal daarom voor een ieder begrijpelijk zijn. Vanzelfsprekend zal het voorkomen dat bepaalde beelden niet „op het eerste gezicht" aanspreken maar van de beschouwer een diepe beschouwing eisen om geheel begrepen te worden. Er zal een reeks beelden te zien zijn die stuk voor stuk een sieraad voor de woning kunnen worden, andere werkstukken zijn ty pisch bestemd voor kerk, park of tuin. Er is een aantal portretkoppen, er zijn kleine penningen, ge dreven spiegel en bord, kruisbeelden, madonna's dier- plastieken, naakt-beelden en ontwerpen voor stads beelden. De boeiende collectie zal in en rond de Ned. Hervormde Kerk worden uitgestald onder leiding van Hans Claesen, de jonge Tilburgse beeldhouwer, van wie Oostburg onlangs het sierlijke danseresje kocht, dat thans de stad siert. De opening zal geschieden op Zaterdagmorgen 17 September a.s. door mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten van Zeeland. PREDIKBEURTEN. Zondag 18 September 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2.30 uur Ds. K. Verbeek, van Kloosterzande. Geref. Kerk. Geen opgave ontvangen. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk {Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. VOETBALOVERZICHT. TWEEDE KLASSE B Terwijl officieel het competitie-seizoen 1955—'56 sinds enige weken geopend is in de hoofdklasse van de K.N.V.B. staat reeds het vierde volledige pro gramma geannonceerd komen onze stadgenoten Zondag a.s. pas voor de eerste keer uit en dit nog wel in een uitwedstrijd tegen het niet te onderschatten Rood-Wit te St. Willibrord. Een start alzo die de oranje-hemden al aanstonds voor een zware opgave stelt. Wij weten momenteel nog weinig af van de ver richtingen der diverse clubs, zodat wij omtrent het onderlinge krachtsverschil en de sterkte der ploegen, slechts op gissingen kunnen afgaan. Derhalve moeten wij ten opzichte van onze prognose nogal enige re serve in acht nemen. Van verrassingen op de eerste competitie-Zondagen moet men nooit vreemd opkijken. Vele ploegen toch ondergingen nogal aderlatingen en komen met een volmaakt andere opstelling voor de dag. Maar er Top, we zijn erDat doe je. Je gaat morgen naar Oldebroek." Ria aarzelde nog. „Ja, dat zeg jij nu wel, Kees. Maar zullen ze dat daar goed vinden „Wees daarvan maar overtuigd. En zelfs, in het ongunstigste geval, kun je toch nog altijd weer terug keren Hier is altijd een bed voor je en eten och, dat redden we ook wel." „Jawel, Kees, dat is allemaal heel mooi, maar je vergeet, dat er geen treinen meer rijden. Ik zie wel kans om in Oldebroek te komen, met voldoende mond voorraad bij me. Maar gestel, dat ze me de deur wijzen Wat dan Weer de hele reis terug Olde broek ligt niet naast de deur." „Je hebt toch een fiets „Ja .zonder banden. En bovendien zo gammel als wat. Nee, ik zal met de benenwagen moeten." „Ben je mal, zegHet is wel honderd kilometer. Nee, dan neem je Lenie's fiets maar. Die is nog vrij goed en de banden, die er om zitten, vallen ook nog wel mee." „Heb jij die dan niet nodig „Ik heb m'n eigen fiets nog, dus maak je over mij geen zorgen.'' Ria dacht lange tijd na. „Ik denk, dat ik het dan maar zal doen." „Heel verstandig, meisje. Ik zal je een brief mee geven. En een kistje sigaren. Daarmede zul je in Oldebroek dubbel welkom zijn." De volgende morgen vroeg kwam Ria afscheid nemen. Kees haalde Lenie's fiets te voorschijn en met z'n tweeën pakten ze Ria's bagage er op. Het duurde wel even, voor alles vastgesjord was, maar toen zat het dan ook hermetisch. schijnen ook in deze afdeling meerdere clubs te zijn, die belangrijk versterkt zullen uitkomen, ja, die reeds met kampioens-adspiraties schijnen rond te lopen Hoe dit alles zij, wij zijn de mening toegedaan, dat men dergelijke „droompaarden" vooralsnog wel op stal kan laten ROOD WIT-AXEL. Zoveel weten wij wel, dat de Axelse representerende ploeg, die nu haar derde remtrée in de 2e klasse zal maken, vrijwel met dezelfde spelers het nieuwe sei zoen begint als het vorige beëindigd werd (op één uitzondering na). Wat wij verder nog weten is, dat er ejn beste teamgeest in de gelederen heerst en als wij ons niet te sterk vergissen aan enthousiasme en „figh ting spirit" zal het niet mangelen. Zodat wij onze jongens Zondag a.s. in dat opzicht nogal met een gerust hart zien vertrekken. Dit betekent echter niet dat wij hen ook een; zege of laat staan zelfs al een draw voorspellen. Eerlijk gezegd verwachten wij een nederlaag en hadden wij voor het debuut in de hogere regionen liever ook een thuiswedstrijd op het programma gezien. Nu dit echter anders is beschikt moeten wij ons hierbij neerleggen. Laten wij hopen dat een nederlaag als het dan zo moet zijn met het geringst mogelijke verschil zal worden geïncasseerd, zodat de uitslag voor de komen de verdere wedstrijden moedgevend zal zijn HULST-INTERNOS. Hulst ontvangt het met een gelijk spel tegen Mid delburg begonnen Internos. Dit is een weinig minder delicate opgaaf voor onze Zeeuwsch-Vlaamse na buren, ook al wordt deze match op Hulsterse bodem gespeeld. Zijn wij goed ingelicht dan is Hulst er sinds het vorige seizoen niet op vooruitgegaan. Deze club heeft een harer prominenten o.i. de beste speler naar Willem II zien vertrekken. Wij zijn van mening dat het blijkbaar nogal goede voornemens koesterende In ternos in Hulst in staat is de volle buit te behalenl en dit ligt o.i. hier wel in de lijn der verwachting. MIDDELBURG-DESK. De hoofdstedelingen die Zondag met een kostbaar punt uit het Brabantse kwamen moeten nu o.i. op eigen veld in staat zijn deze ploeg uit Kaatsheuvel te kloppen. Wij houden het hier op een Zeeuwse zege aan de Nadorst. GOES—R.A.C. De derde wedstrijd op Zeeuwse bodem belooft heel wat meer spanning. Ofschoon R.A.C. op eigen veld door M.O.C. werd geslagen, vermoeden wij dat deze uitslag geen voldoende maatstaf is om nu ook bij voorbaat een nederlaag voor de Rijenaren in Goes te voorspellen. Wij menen enige reden te hebben het op een uitslag te houden die rondom het gelijk spel ligt. DONGEN-ROOSENDAAL, Ware voetbal geen sport der verrassingen, wij zou den het wis en zeker op een overwinning met spre kende cijfers houden voor Roosendaal. De Donge- naren verloren immers met niet minder dan 82 te Oosterhout. Maar op één uitslag valt moeilijk een peil te trekken. Er zit hier toch voor de gasten wel ex nieuwe puntenwinst in. M.O.C. en W.V.O. zijn deze Zondag vrij. DERDE KLASSE D. BIERVLIETCORN BOYS. Na de verdienstelijke start der Biervlietenaren te Hontenisse is de kans op een wedstrijd vol spanning in Biervliet zeer groot en is hier een gelijk spel lang niet uitgesloten. Ten minste als de Biervlietse oranje- witten weer hun oude vechtlust ontwikkelen. Op eigen veld zijn de „Beukelszonen" soms tot de ver rassendste resultaten in staat. ODIO-HONTENISSE. Deze ontmoeting lijkt ons voor de Brabantse ploeg geen onoverkomenlijke bezwaren te zullen opleveren. In de Ossendrechtse ploeg zien wij wel een gegadig de voor een hoge plaats in de rangschikking. Het is een club met een stabiele kern die altijd tot de sterk- sten in hare afdeling behoorde en mitsdien verwach ten wij een sprekende Ossendrechtse zege. In de winkel namen ze afscheid. Ria pakte Kees hand en drukte die stevig. Heel, heel hartelijk dank, Kees, voor alles, wat je voor me gedaan hebt. En tot ziens. Het allerbeste Hij knikte haar vriendelijk toe. „Goede reis en be houden aankomst. Neem zoveel mogelijk de binnen wegen, dat is veiliger. En geef Lenie een zoen van me, hé Drie weken later kreeg Kees een levensteken. Een kaartje van Ria en Lenie, waarin ze berichtte goed te zijn aangekomen. De ontvangst was hartelijk ge weest. Kees slaakte een zucht van verlichting. Ziezo, die was ten minste ook voor de rest van de oorlog goed bezorgd. De winter viel in en het werd een harde winter. Geen licht, geen kolen, vrijwel geen gas meer. Iedere dag stond Kees met honderden anderen in de rij voor de centrale keuken voor wat eten. 's Avonds ging hij vroeg naar bed, want daar was het ten minste warm. Hij had nog wel wat kolen en hout, maar wie weet, hoe koud de winter werd en hoe lang het nog zou duren Sinterklaas kwam met gesloten winkels en verduis terde etalages. Er was toch immers haast niets te koop. Kerstmis kwam, oud en nieuwOp Oude jaarsavond ging Kees ook maar weer vroeg naar bed. Dat spaarde licht en eten. Trouwens, eten deed hij nog maar twee keer per dag. In de winkel verkocht hij vrijwel niets meer. De aanvoer van tabaksartikeleni was stopgezet en bonnen werden ook niet meer be kend gemaakt. Amsterdam zat zonder rookartikelen. Eens in de week ruilde hij wat met bekende buren de een een rokertje, de ander een stukje vlees, brood R.C.S—METO. Hoewel afgaande op reeds gespeelde ontmoe tingen in Souburg tegen Meto sprake zal zijn van een krachtmeting van twee aan elkaar gewaagde ploegen, zien wij de thuisclub hier aan het langste eind trekken. Het voordeel van eigen veld achten wij in deze match één der doorslaggevende factoren. R.K.F.C.—STEEN. Nu R.K.F.C. tegen Zeelandia geen vertrouwen in boezemende start maakte en zelfs met sprekende cij fers (41) verloor, hebben wij van hun prestaties niet een zo hoog gespannen verwachting, doch voor een zege op de Raayberg tegen Steen achten wij hen toch wel in staat. TERNEUZEN—NIEUW BORGVLIET. Ook Terneuzen maakte geen denderend debuut in het nieuwe seizoen en de nederlaag tegen Meto baarde al een erg pover resultaat. Willende rood-zwarten tot de serieuze sollicitanten voor één der koplopers doorgaan zoals insiders hen al doodverfden dan zullen zij uit een ander vaatje moeten tappen. Het vorige seizoen leden zij tegen Nieuw Borgvliet hun eerste nederlaag. Zij zullen echter daaruit en uit de les van de vorige Zondag wel de nodige lering geput hebben. In eigen home moeten de rood-zwarten in staat zijn de beide punten buit te maken, waarop wij het maar zullen houden. Maar alle prognoses voor de komende Zondag willen wij onder het nodige voorbehoud maken, want ook deze valt nog in de sfeer van het begin dat immers nieuw is en dus nog vol is van verrassende openbaringen. EERSTE KLASSE ZATERDAGVOETBAL. ARNEMUIDENA.Z.V.V. Onze rood-witte stadgenoten die vorige Zaterdag een verrassende, hoewel niet onverdienstelijke zege behaalden wacht in Arnemuiden een zeer warme ont vangst. Deze ploeg gaat door voor één der sterkste in haar afdeling en wij voorspellen de Axelaars dan ook een nederlaag. Wij hopen dat de rood-witten zich voor de volle 100% zullen geven en niet met onvolledigheid te kampen hebben zoals tegen Rillandia. Dat is zeer noodzakelijk om de waarschijnlijke Wal- cherse zege zo gering mogelijk te houden. Wielrennen. FRAAIE SUCCESSEN VAN DE BEIDE AXELSE RENNERS. Deze week heben onze beide plaatselijke renners, Romeijnsen en Verhelst 'weer mooie resultaten ge boekt in Belgische wielerwedstrijden en Verhelst was Woensdag zelfs zo gelukkig weer een palm in de wacht te kunnen slepen. Steeds waren de beide Axelse amateurs in de voor ste glederen en zo kon het gebeuren dat Zondag te Erembodegem-Terjoden Romeijnsen als vijfde aankwam doch de jurij klasseerde onze stadgenoot als vierde, daar een zijner metgezellen in de spurt onreglementair zijn kansen had verdedigd en deswege door de wed strijdleiding werd gediskwalificeerd. Maandag was het de beurt aan Verhelst om te Nieuwkerken-Waas, na een uitstekend gereden wed strijd als derde te eindigen en Dinsdag was het weer Romeijnsen die zich te Nieuw-Namen nog net de zege zag ontglippen en op een fraaie tweede plaats ein digde. De uitslag was hier: 1. Braspenninx, 110 km. in 3 uur 2 min. 2. Romeijnsen 3. Looyen 4. West dorp 5. v. d. Sluijs 6. van Wijchen 7. Huissoon 8. van Glerum 9. Roks 10. de Wit. Onder erbarmelijk slecht weer het regende de gehele koers smaakte Verhelst te St. Pauwels met een voorsprongzege het zoet der overwinning. Na aanvankelijk eerst met zijn drieën vanaf het be gin aan kop te hebben gelegen, kwam Verhelst op een gegeven moment alleen aan de leiding omdat zijn metgezellen te kampên hadden met pech. Alleen wist hij evenwel nog zijn prachtige voorsprong te hand haven en met een voorsprong van een halve minuut op Dielemans en van 1 Yi minuut op het peleton te zegevieren. of wat spek. Als de ene hand de ander wast, worden ze beide schoon. Januari ging voorbij. Februari kwam. En het bleef koud. Kees maakte alleen Zondags de kachel aan. Dan was het ten minste één dag in de week nog een beetje gezellig. En dan vermaakte hij zich met zijn boeken. Hij las veel in deze dagen. Dat verzette de gedachten. In het midden van Februari, tegen spertijd, werd er aan de deur gerammeld. eD bel ging niet meer, sinds de electrische stroom was uitgevallen. Kees schrok. Duitsers Maar wat zouden ze van hem moeten hebben Hij bemoeide zich immers nergens mee Het kloppen hield aan en Kees ging naar de winkel, lichtte voorzichtig het gordijn voor de winkeldeur een eindje op en zag Ria staan, met de fiets aan de hand. Vlug ontsloot hij de deur en Ria kwam met fiets en al binnen. „Goeie genade, Ria, iedereen die ik verwachtte, behalve jou." „Een verrassing, hé Hartelijke groeten „Ja„ ja, kom gauw binnen. Zet je fiets maar tegen de toonbank." Ze volgde Kees naar de tussenkamer, waar een klein oliepitje schaars licht gaf. Hier stak ze haar hand uit en Kees drukte die. „Hoe gaat het, Kees „O, met mijde omstandigheden in aanmer king nemende, goed. Maar er is toch niets met Lenie „Nee, hoor. Ze is kerngezond en ziet er ondanks de oorlogsnarigheden uit als Hollands welvaren. Ik moet je de hartelijke groeten overbrengen en hier is een briefje van haar. Lees het nu eerst maar." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2