AXELSE COURANT De slag om Arnhem Bescherming bevolking nippers j. C.VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 69e Jaargang No. 98 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder mdie brieven schrijft! 17-27 SEPTEMBER 194 4 Wie Arnhem niet zelf gezien heeft, kan zich geen voorstelling vormen van de vele wonden, die deze stad toegebracht werden en wie Arnhem wèl gezien heeft, kan niet begrijpen, dat dze wonden voor het grootste deel genezen zijn EEN OORLOGSVETERAAN VERTELT Laten wij toch nimmer vergeten, dat ook ons land zijn bijdrage tot de uiteindelijke overwinning heeft geleverd. Mag dan ons aandeel in geen verhouding staan tot dat van de machtige Geallieerden, percentsge wijze was onze bijdrage zeeker groot, en méér dan dat Met de strijd op de Grebbe- berg, het bombardement van Rotterdam, de slag in de Java-zee, de spoorwegstaking, de hongertochten in het Westen, zal de Slag om Arnhem die wij in deze Septembermaand voor de elfde maal 'herdenken in onze geschiedenis blijven voortleven. Onder de helden, die in de September dagen van de 17e tot de 27e vochten, waren 9000 Nederlanders. Twee-derde, 6000 man, keerde niet terug van Het waagstuk. Het was zomer geweest en ademloos en gespannen hadden wij de verrichtingen van de Geallieerde legers gevolgd. Met bijna fabelachtige snelheid trokken de troepen voorwaarts, de Duitse oorlogsmachine werd lam geslagen, de opmars scheen niet te stui ten. Het werd „Dolle Dinsdag" en in Am sterdam stonden de optimisten langs de toe gangswegen tot de hoofdstad om de binnen trekkende bondgenoten met bloemen te be groeten. De bloemen verwelkten zonder dienst te hebben gedaan, maar het werd 17 September en nieuwe hoop bloeide op. Op deze dag waren in Engeland de machtige transportmachines, achter zich aanslepend de ranke zweefvliegtuigen, opgestegen om de grootste en tevens meest gewaagde lucht landing van deze oorlog te volbrengen. Als de onverwachte actie bij Gelre's hoofd stad succes mocht hebben, als het tweede Britse leger tijdig hulp in de vorm van man schappen en zware wapenen zou kunnen aanvoeren,d an zou de doorstoot naar de Zuiderzee, het IJsselmeer, een kwestie van minder belang zijn en de Duitsers in ons land in een hopeloze positie brengen. De grote rivieren bij Grave, Nijmegen en Arn hem geforceerd, de Siegfriedlinie onbestormd gepasseerd het hart van Duitsland open gelegd Weliswaar was de aanvoer via Eindhoven naar Nijmegen smal en konden de Duitse tanks de corridor gevaarlijk be dreigen, maar er was een goede mogelijk heid, die vergroot werd, doordat de Duit sers onvoorbereid stonden ten opzichte van de plotselinge operatie. De grootste luchtlanding van deze oorlog. Zondag 17 September, 1944 luchtlandin, gen bij Eindhoven, Nijmegen en Arnhem Groot offensief in noordelijke richting van uit het bruggenhoofd over het Schelde kanaal. Weinig vermoedden de kerkgangers in Gelderland en Brabant, toen zij zich die Zondagmorgen naar het bedehuis begaven, hoe de oorlogssensatie reeds letterlijk boven hun hoofden hing. Toen zij de kerk ver lieten, hadden de eerste parachutes hun menselijke vracht reeds aan de grond gezet en daverden machtige luchtvloten langs de wolkenloze hemel. De Britse troepen bij Arnhem werden in de buurt van Wolfheze afgezet en het duurde niet lang of de eerste jeeps, met de man schappen door de lucht aangevoerd, race'den Arnhem binnen. Dat dit niet zonder scher mutselingen gepaard ging, behoeft geen be toog. Hoewel de Duitsers volkomen verrast waren door de feilloos uitgevoerde en boven verwachting geslaagde landing, bleken de toegangswegen tot Arnhem niet zonder meer te passeren te zijn. Langs drie kanten rukte men op met als doel de Rijnbrug. Naarmate men Arnhem naderde, werd de strijd feller, de tegenstand heviger. De Duitsers verzetten zich krachtig tegen de Britse „Red Devils" en slechts enkele honderden manschappen slaagden er in tot het hart van Arnhem door te dringen. De verliezen waren groot, maar de brug werd bezetReeds liep de dag ten einde, toen de genietroepen aanrukten om de spoorbrug te bezetten. Dat dit niet gelukte, vond zijn oorzaak in het feit, dat de Duit sers op het laatste moment de brug in de lucht konden laten vliegen. De nacht viel. De Britten nestelden zich in de huizen en trachtten hun benarde positie zoveel mogelijk te versterken. Het noordelijk deel van de Rijnbrug werd door hen beheerst en de Duitsers hadden het zuidelijke einde in handen. De morgen van de volgende dag begonnen de Duitsers met een luchtdoel- kanon en met pantserwagens over de brug te vuren. De uren verliepen. Het werd mid dag, nog slechts een handjevol Britten was over. Versterking, versterking Zij kwam niet. Vier dagen lang hielden ongeveer 100 man stand onder de brug. Niettemin werd een stormloop van de Duitsers afgeslagen. Bombardement volgde op bombardement, stormaanval op stormaanval. Gebrek aan munitie, geen eten, geen drinken. Van de 100 man zijn er nog twintig over. Dinsdag, Woensdag. Tien man houden nóg stand. Dan heeft langer tegenstand bieden geen zin meer. Niet één man valt echter ongewond in handen van de vijand. In de bossen. Dit waren de weinigen, die in de «tad zelf doordrongen. Het lot van de heldhaftige strijders in de bossen ten westen van Arn hem was niet minder dramatisch. Tot drie maal toe doorbraken de Duitsers de smalle corridor, die vaunit het Zuiden door Bra bant leidde. Het was generaal Dempsey daaordoor onmogelijk zijn troepen in vol doende mate naar de Betuwe te dirigeren en de bliksemsnel behaalde voordelen der luchtlandingstroepen te benutten of zelfs maar te behouden. De mannen daar in de bossen konden slechts vanuit de lucht helaas te schraal bevoorraad worden en al toonden de piloten der bijkans langs de grond scherende toevoer-vliegtuigen 'ware staaltjes vanheldenmoed en doodsverachting het mocht niet baten. Onophoudelijk barstten de vijandelijke projectielen in de steeds dun nende gelederen uiteen, voortdurend namen de tank-aanvallen in hevigheid en omvang toe. Hoe de mannen van Arnhem het zonder het hoogst nodige, bijna zonder eten of drin ken nog zo lang hebben volgehouden, is een wonder. Steeds weer trokken de „Rode Dui vels" uit hun stellingen, steeds weer keerden zij terug met de melding, dat de „aanval af geslagen" was, maar ook steeds werd hun aantal minder. Geheel Nederland, geheel de beschaafde wereld leefde mee met de helden- strijd bij Oosterbeek van de First British Airborne Division onder commando van de generaal-majoor R. E. Urquhart. Huis na huis werd in Arnhem verdedigd, slechts boom na boom gaven zij langs de Veluwe- zoom prijs. In de regenachtige nacht van 26 op 27 September werd het bevel tot terugtrekken aan de gedecimeerde troepen gegeven. Zoek lichten flitsten over de Rijn, zonder onder breking trommelde het mitrailleurvuur over het water, m.aar in volkomen orde en in volle opofferingsgezindheid geschiedde de overtocht. Van de ongeveer 9000 man die in de om geving van Arnhem waren geland, keerden eraanvankelijk ongeveer 2000 terug binnen de Engelse linies van Nijmegen. Anderen, door de bevolking verborgen gehouden, volg den later. Het gros was gesneuveld of om gekomen en een deel gewond of gevangen genomen. Het lot van Arnhem. De honderdduizend inwoners van Arnhem zagen in de tien dagen van deze niets-ont- ziende strijd hun lieflijke, hun lachende stad verwoesten tot een rokende puinmassa, ver nietigd door het vuur van vriend en vijand. En alsof dit niet genoeg was, volgde daarop het onverbiddellijk bevel tot algehele eva cuatie, voor velen zo mogelijk nog erger dan het moordend oorlogsgeweld. Honderddui zend mensen trokken weg, het schamel be zit voor zover uit de chaos gered voort- sjouwend op de rug, in kinderwagens en in wrakke karretjes. En nóg was de ellende niet groot genoeg Dat wat achtergebleven was, dat achterge laten móést worden, werd op bevel van de Rijkscommissaris geplunderd. Wat niet „in bewaring" gesteld kon worden, werd ver nietigd, in brand gestoken, verwoest. Dins dag 27 September 1955 is het elf jaar ge leden, dat de Slag om Arnhem, zo vol élan en met inzet van alle energie en krachten be gonnen, verloren was Het is goed, dat wij aan die heldenstrijd een wijle aandacht geschonken hebben GROOTSCHEEPSE ACTIE OM Ons leven is aan alle kanten verzekerd, we betalen premies en belastingen om aller lei rampen en onheilen te voorkomen, en toch zouden we daardoor niet graag als pes simisten worden gedoodverfd. Het zijn na tuurlijke voorzorgen. Zo'n natuurlijke voorzorg is ook de B.B., de organisatie „Bescherming Bevolking". Het is altijd moeilijk de mensen warm te krijgen voor iets, waarvari ze hopen dat het nooit zal gebeuren, voor een organisatie, waarvan men hoopt dat ze nimmer in actie zal behoeven te komen. Milli oenen-organisatie. Toch zijn de kansen-op-actie voor de B.B. aanzienlijk toegenomen, vooral nu deze van zo prachtig materiaal voorziene, en over zo vele goed getrainde krachten beschikkende, organisatie haar taak heeft, niet alleen in oorlogs- maar ook in vredestijd. Voortaan zal ook bij rampen de B.B. met de prima functionnerende verbindingsdienst, met de model uitgeruste mobiele colonnes, met de goed getrainde reddingsdienst, wor den ingeschakeld. In vier jaar tijds is deze organisatie letter lijk uit de grond gestampt. Niet minder dan 70 millioen gulden is besteed aan de aan koop van modern materieel. Alleen al de mobiele colonnes hebben 2 4millioen gulden gekost. Al dit materiaal is waardeloos, wan, neer de mensen er niet zijn om het te ge bruiken. Maar ook: 160.000 vrijwilligers staan door heel het land klaar om op het eerste sein de handen uit de mouwen te steken. Niet geïmproviseerd, maar georganiseerd. Dat is nog niet genoeg. Het B.B.-apparaat is gemiddeld voor 70% bezet. Maar de wer. ving gaat gestadig voort. Wanneer men de kolossale groei in zo korte tijd van dit appa raat ziet, lijdt het geen twijfel of nu men ,DE DERDE MAN". komt men ook over de over de hond is, staart. Dat al die millioenen werden besteed, dat al die mensen werden getraind, dat zo ont zaglijk veel geld en moeite werden gespen deerd om te komen tot dit prachtige appa raat, is op zichzelf reeds een bewijs van de noodzaak. Misschien komt er nooit meer oorlog misschien. Maar zo min als men in die verwachting de defensie verwaarloost, zo min verwaarloost men de bescherming van de burgerij, die in een moderne oorlog midden in de strijd is geplaatst en die een nog zwaarder tol zou moeten betalen dan het leger, wanneer er geen maatregelen tot haar bescherming waren genomen. En wel ke rampen kunnen er niet plaats hebben in vredestijd „De Derde Man". Zoals alles bij de B.B. in grote stijl wordt aangepakt, zulks met volledige instemming en medewerking van de regering, zo zal thans in één week heel de propaganda voor „De Derde Man" de ontbrekende 30%) worden saamgebald. Z.K.H. Prins Bernhard zal, voor radio en televisie gelijktijdig, op Zaterdag 17 Septem, ber een rede uitspreken, waarin hij de nood zaak van dit w"erk de Nederlandse burgerij op het hart bindt. En verder is de week van 17 tot en met 24 September vol B.B.-evenementen de opvoering van het B.B.-openluchtspel in Den Haag en het landelijk congres voor de Be drijfszelfbescherming te Utrecht, dat van de Dienst Sociale Verzorging in Arnhem, de bijeenkomst waarin de bouwkundige aspec ten worden besproken in het Bouwcentrum te Rotterdam, de tiende jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging van Brandweer, commandanten in Den Bosch, die groten deels zal staan in het teken van de B.B., de officiële opening van de voorbeeldig inge- Poolse oud-strijders uit Engeland en uit verschillende delen van ons land zullen zich Zaterdag en Zondag weer naar Driel en Oosterbeek begeven om de landing te her denken van de eerste Poolse parachutisten, brigade, die in de Septemberdagen van 1944 heeft deelgenomen aan de slag om Arnhem. Hulst herdenkt dezer dagen haar 775- jarig bestaan als stad met stadsrechten, die haar in 1180 verleend werden. Zaterdag be gint deze herdenking met een ontvangst van genodigden in de Burgerzaal van het stad huis, terwijl daarna een buitengewone raads zitting plaats heeft. Te 4 uur zal de offi ciële opening van de Oudheidkamer plaats vinden, terwijl er ook een historische ten toonstelling zal worden geopend met belang rijke documenten uit het stadsarchief. Zon dag en Maandag wordt het feest voortge zet. Hulst is wel het voornaamste stadje voor wat betreft de studie van geschiedenis en conservering der oude gebouwen en gezien dat het de stad is, waar de Oudheidkundige Kring haar zetel heeft en het stadje is in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen dat het best de oude gebouwen, als kerk en stadhuis en an der oudheidkundige monumenten heeft be waard. Mevrouw Jonckheere uit Antwerpen was reeds enige tijd een obligatie van de Belgische lotenlening voor de wederopbouw kwijt. Tegen haar vriendinnen had zij reeds dikwijls gezegd „Je zult zien, dat op mijn verdwenen obligatie nu juist de hoofdprijs valt." Zij heeft gelijk gekregen, want enkele dagen geleden werd bekend gemaakt, dat zij inderdaad een millioen francs had gewonnen met haar obligatie. Mevrouw Jonckheere zal het geld echter slechts in ontvangt kunnen nemen, indien zij de obligatie kan overleggen. Zij heeft nu bij de politie aangifte gedaan van de verdwijning van het kostbare stuk. Aan het nummer van de obligatie is ruime bekendheid gegeven. Mevrouw Jonckheere hoopt nu maar, dat de vinder de zoekge raakte obligatie terug zal brengen. Boven het noordelijk deel van Gronin gen hebben zware onweders gewoed. De bliksem is ingeslagen in de boerderij van J. Ezinge te Wehe, welke boerderij tot de grond toe afbrandde en waarbij de oogst verloren ging. Enige uren later werd in de Molenrij, gemeente Kloosterburen, de laat ste van de reeks molens, waaraan het dorp zijn naam dankt .door de bliksem getroffen, waardoor deze molen geheel uitbrandde. In de nacht van Woensdag op Donder dag is een Constellation, die met 40 per sonen te Londen was opgestegen met be stemming naar Montreal, boven het graaf schap Lancashire door de bliksem getroffen. Het toestel keerde naar Londen terug, waar bleek dat alleen de antenne was beschadigd. Geen van de passagiers heeft verwondingen opgelopen. Op de onbewaakte, doch van knipper lichten voorziene spoorwegovergang in de lijn MeppelSteenw'ijk werd een auto door een trein gegrepen, waarbij de auto geheel werd vernield, terwijl de trein defect ge raakte. In de auto zaten de heer P. F. van V., uit Haarlem, die vrijwel op slag gedood werd en de bestuurder, de 47-jarige M. van V. uit Amsterdam, die ernstig aan armen en benen werd gewond en ook een schedelbasis- fractuur opliep. Men vreest voor zijn leven. De auto was door de trein een eind meege sleurd en geraakte daarna zwaar beschadigd aan de kant van de spoorlijn, terwijl de trein een heel stuk verderop tot stilstand kwam. richte B.B.-commandopost te Vlissingen, door de commissaris der Koningin in Zee land, welke gepaard zal gaan met een wan delmars van de Zeuwse B.B.-vrijwilligers vanuit Middelburg naar Vlissingen, alwaar dan door deze manschappen en de mobiele colonnes zal worden gedefileerd voor de bij deze plechtigheid aanwezige autoriteiten. Een ganse week zal Nederland gonzen van B.B.- gerucht. En hiermee hoopt men te bereiken dat de ontbrekende 30% van de B.B.-bezetting aan gevuld wordt, zodat Nederland beschikt over een uniek, weltoegerust en volledig bemand apparaat, om bij rampen in oorlogs- en vredestijd te kunnen optreden ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVEKTENTIEPEIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. IÉbPw&'n v s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1