Zomermenu's Nieuwe bedrijven dragen bij in werkgelegenheid. nippers VORIG JAAR 86 NIEUWE BEDRIJVEN GESTICHT. (Van onze economische medewerker) De tijd ligt waarlijk nog niet zo heel ver achter ons, dat het in het geheel niet moei lijk bleek om een industrieel- of ambachts bedrijfje te beginnen. Met een beperkt kapi taaltje, een goede dosis ondernemingsgeest, wat werktuigen en een grote voorraad ar- beidslust werd er gestart en niet zelden ont wikkelde zich uit een bescheiden begin later een grote onderneming. Practisch al onze grootste ondernemingen zijn zo uit het niets te voorschijn gestampt door de stalen wil om vooruit te komen van een enkele onder nemer. Deze tijd is nu wel definitief voorbij het gaat immers bij het moderne „ondernemen" niet alleen om het zuiver technisch produ ceren van dit of dat artikel, maar om het voortbrengen van een marktbaar product. En alleen reeds de voorbereiding en de ont wikkeling van de productie vereisen momen teel reeds schatten gelds om nog maar af te zien van de eigenlijke fabricage. Zoals we reeds zeiden, gaat het hier om enorme bedragen. Dit moge b.v. blijken uit het feit, dat Philips in het afgelopen boek jaar de ronde som van 120 millioen gulden op tafel heeft gelegd, die alleen voor onder zoekingsdoeleinden bestemd was. Amerika doet het nog grootscheepser het leidende Amerikaanse concern, de Dupont de Ne mours, brengt het per jaar zeker tot 225 mil lioen gulden voor deze researchdoeleinden. Gezien in het licht van deze enorme en niet te vermijden bedragen is het met het oog op de noodzaak van verdere industria lisatie van ons land, ten zeerste toe te jui chen, dat ondanks dit alles toch nog regel matig nieuwe bedrijven begonnen worden. Zo werden er in 1953 nog 78 nieuwe be drijven en bedrijfjes in ons land gesticht met elk meer dan 10 werkkrachten en'in het af gelopen jaar nog 86. Wanneer we eens na gaan, welke branche hierbij de meeste voor keur geniet, dan constateren we, dat de me taalindustrie en de confectiebranche verre weg de meeste aantrekkingskracht weten uit te oefenen. In 1953 en 1954 werden n.l. resp. 21 en 22 metaalverwerkende bedrijven gevestigd en 18 en 24 confectiefabrieken, terwijl over het algemeen voor de rest alle andere branches minder nieuwe vestigingen aan te wijzen hadden. Welke betekenis hebben nu deze nieuwe bedrijven voor de werkgelegenheid Ge middeld werken er in elke nieuwe vstiging 35 werknemers. Als men bedenkt dat in de loop van 1954 43.000 arbeiders meer in het productieproces ingeschakeld werden, waar van er 2834 voor rekening kwamen van de nieuwe vestigingen, dan beseft men, dat de werkgelegenheid het meer zal moeten heb ben van de bestaande nijverheidsbedrijven. Voor 1953 komen we op een bijdrage van de nieuwe bedrijven voor de werkgelegen heid van rond 9%, voor het jaar 1954 nog op geen 7%. We komen dus tot de conclu sie, dat de reeds langer bestaande vesti gingen meer arbeidskrachten weten op te nemen dan de nieuw opgezette. Wat de groei der nieuwe bedrijven ten slotte betreft, valt op te merken, dat de me taalindustrie verreweg de meste arbeiders weet aan te trekken. De 78 nieuwe bedrijven in het jaar 1953 gesticht hadden in dit jaar 2730 man personeel en aan het begin van 1955 was dit gestegen tot 3110. Van deze 380 arbeiders méér kwamen er 304 voor de rekening van de metaalsector. Drs. K. Rubingh. TOEN ANTWERPEN DE GROOTSTE HAVEN TER WERELD WAS. In de Stedelijke Feestzaal aan de Meir te Antwerpen, kent de tentoonstelling „Ant- werpens gouden eeuw - Kunst en Cultuur ten tijde van Plantin" een stijgend succes. Zij loont inderdaad de moeite van een be zoek talloze schilderijen, tekeningen en gravures voeren ons door het ijverige bijen nest, dat Antwerpen in de 16e eeuw was: de handelsmetropool van de westerse wereld. Elke hoogconjunctuur laat kunstenaars en geleerden toe zich te ontplooien. De hon derden tentoongestelde kunstvoorwerpen tonen de bezoeker hoe Antwerpen zich in de 16e eeuw heeft opgewerkt tot het ar tistieke en culturele middelpunt der Neder landen en een der belangrijkste centra van het toenmalig Europa. Antwerpen was toen o.m. een grote boe kenmarkt, tevens internationaal centrum van hout- en kopergravure een der attracties van de tentoonstelling is dan ook een pers van de grote drukker Christoffel Plantin, waarop houtblokken uit de 16e eeuw wor den afgedrukt. Deze afdrukken worden te koop aangeboden. „Antwerpen's gouden eeuw" blijft nog toegankelijk tot Zondag 2 October, elke dag van 10 uur tot 19 uur. DOE U NOG TEGOED AAN TOMATEN. EEN GOEDE HERINNERING AAN DE ZOMER. Laten wij, zo lang het nog kan, genieten van zomerse lekkernijen vóór de winter- maaltijden hun plaats op onze tafel gaan innemen. Denk eens aan de tomaat. Of U deze vrucht nu, zoals het de ware liefhebber be taamt, uit het vuistje eet, dan wel Uw brood er mee belegt, U geniet van een vrucht, die door zijn vrij groot gehalte aan mineralen en vitamines beslist gezond genoemd mag worden. Rauw is de tomaat uit een oogpunt van voedingsleer belangrijker dan gekookt. Een rauwe tomaat als broodbelegging is daarom ook zo aanbevelenswaard. U kunt er iets bijzonders van maken door een garnering met slasaus of door de combinatie met een vlees-, vis- of eibelegging. Dat plakken rauwe tomaat met gebakken ei of roerei zo heerlijk smaken, weet U waar schijnlijk uit ervaring. Maar wist U ook, dat tomaat en worst het samen zo goed kunnen vinden Nog zijn de mogelijkheden m;et deze lek kere en gezonde vrucht niét uitgeputdenk eens aan tomatensla met wat heel fijnge sneden ui, prei of dille er doorheen denk aan alle slaatjes, waarbij U tomaat kunt ge bruiken als een belangrijke bijdrage aan de smaak en kleur dien eens gevoulde to maten op koud met een sla, warm met b.v. een ragout van vlees, vis of groente, met gehakt, roerei of een pittige rijst schenk Uw gezinsleden en gasten een har tige en gezonde drank tomatensap. Kortom doe U tegoed aan tomaten zo lang ze er zijn. In het eerste recept (voor 4 personen) vindt U ze nog volop, gecombineerd met de heerlijke zomergroente. Tomaat, gevuld met een slaatje van een rest aardappelen en groente. 4 tomaten, ongeveer 4 gekookte aard appelen, enkele lepels gekookte groen ten (bloemkool, bonen, wortel) of een stuk komkommer, zout, olie en azijn, aroma, desgewenst bieslook, slasaus of mayonnaise. De aardappelen en groenten in stukjes snijden, de bieslook fijnsnijden. Deze ingre diënten met een mengsel van olie en azijn met wat aroma overgieten en een uurtje laten staan. Het slaatje op smaak afmaken. De tomaten wassen en een kapje er af snijden. De tomaten voorzichtig uithollen met een lepel en met zout bestrooien. De tomaten vullen met het slaatje. De kapjes doormidden snijden en in iedere tomaat de twee halve kapjes schuin insteken. De tus senruimte garneren met een slasaus of met mayonnaise. Desgewenst de tomaten opdie nen op sla. Tomaten met roerei gevuld. 4 tomaten, 3 eieren, dl. melk, zout, zo mogelijk een lepel geraspte kaas, boter of margarine. De tomaten wassen, uithollen met een lepel en bestrooien met een weinig zout. Ze om gekeerd een paar minuten laten staan, dan in de pan plaatsen. De eieren even los kloppen met de melk, een weinig zout en de kaas. In de koekenpan de boter of de margarine lichtbruin laten worden. De ei- massa er in schenken en onder voorzichtig scheppen laten stollen zó dat hij nog iets vochtig is. Het ei over de tomaten verdelen en afdekken met de kapjes. Om de tomaten een weinig water schenken en klontjes bo ter of margarine plaatsen. Het geheel vlug aan de kook brengen en zachtjes gaar sto ven in ongeveer 10 minuten. Sla van rauwe andijvie en tomaat. Voor deze sla wordt de andijvie heel fijn gesneden en de tomaat in partjes ver_ deeld. Door deze sla is een sausjevan zacht gekookt ei met olie en azijn heerlijk, maar ook met een eenvoudiger saus kunt U er een heel smakelijk gerecht van maken. Tomatensap. Voor 8 glaasjes hebt U nodig 1 kg. rijpe tomaten en ongeveer J4 ^tcr water- De tomaten wassen, in een paar stukken snijden en opzetten met een weinig water. In een gesloten pan de tomaten zachtjes een kwartiertje verwarmen. De tomaten in een vrgit of zeef laten uitlekken. Het sap op vangen en laten afkoelen. Het daarna op UIT DE OUDE DOOS. XXIV. Voor de ouderen diepen we uit de krant van 13 Februari 1895 op, dat A. J. Blansaart zijn wagenmakerswerkplaats verkoopt en op 20 Februari de heer A. van Cruijningen de smidszaak overneemt van M. Dijkwel en in de krant van 2 OMaart 1895 staat een ad vertentie, waarin de heer J. de Kraker be kend maakt, dat hij zich ais wagen- en rij tuigmaker alhier heeft gevestigd. De namen Blansaart en Dijkwel zijn uit Axel verdwenen en de zaken van Van Cruijningen en de Kraker bestaan meer dan 50 jaren. De winter van voorjaar 1895 hield lang aan. Het vroor in Maart nog zo hard, dat toen een paard en kar door het schrikken van het rijdier op het ijs van de Kleine Kreek terecht kwamen, het paard en voertuig niet door het ijs zakten, maar beide weer heel huids op de Kinderdijk konden gebracht worden. Op 11 Maart werd Jaap Eden door de ijs- club „Haarlem en Omstreken" als wereld kampioen schaatsenrijden gehuldigd. Deze naam is alweer vergeten. Eigenaardig is het, dat in die tijd nog al verkopingen van hofsteden onder Zaamslag, Terneuzen, Koewacht en St. Jansteen plaats vonden. Een er van was in Belgische handen. De vraag rijst op, of de andere ook in Bel gische handen overgingen. Op 20 April vestigt zich in de Noord straat als drukker de heer P. J. Kruijsse, in het pand waar nu de schoenwinkel is, naast dr. Boor, terwijl een zekere Wingerden zich •vestigt als schilder. Dat de prijzen nu ongeveer viermaal zo hoog zijn als toen, blijkt uit een advertentie over roomboter uit de zuivelfabriek Axel- Sassing, die verkocht werd voor 60 cent per pond. Sigaren worden aangeboden voor 10 cent per tien stuks of hoogstens 2 tot 3 cent per stuk. Duurdere werden niet ver kocht. Daarvan is de prijs wel tien maal en meer hoger geworden. Er is op 25 Mei in de krant sprake van een wetsontwerp voor verandering van de Personele Belasting. Uit dit bericht blijkt, dat tot die tijd toe deuren en vensters mede als grondslag dienden, maar door dit wets ontwerp deze bepalingen zouden vervallen. Haardsteden bleven belast. Mede om die redenen werden soms vensters dichtgemet seld. Ook toen gingen stemmen op, die af schaffing van de Personele Belasting be pleitten. Ook werden toen bezwaren geuit tegen de classificatie der gemeenten. Nu be staat die classificatie nog voor salarissen, wa ook een onding is, terwijl bewezen kan worden, dat daar geen motief voor is. Op 21 Juni werd het pas gegraven Noord- Oostzeekanaal met grote feestelijkheden te Kiel in gebruik genomen. Het kanaal moest 9x/2 meter diepte hebben, maar een Duitse krant meldde, dat sedert de opening reeds acht stoomschepen aan de grond geraakt waren, ofschoon zij slechts 7 meter diep gang hadden. In de nacht van Zaterdag 27 op Zondag 28 Juli 1895 werd er een inbraak gepleegd in het huis van de heer P. H. Veenhuizen, waarbij geld en goud werd gestolen. „Natüurlijk", zegt dit bericht, „heeft het geval in onze plaats, waar gelukkig zelden of nooit dergelijke dingen voorkomen, heel wat schrik en ontsteltenis teweeg gebracht." Echter tref ik nog al eens berichten aan, over hevige vechtpahtijen, ten gevolge waar van personen in levensgevaar verkeren. Daar hadden zij hier misschien toen geen schrik voor De J. HOGER PAKKETPOSTTARIEF LAGER TELEFOONTARIEF. De P.T.T. geeft en neemt. Minister Algera heeft medegedeeld, dat er een wijziging van de P.T.T.-tarieven in het voornemen ligt. De minister antwoordde dit op vragen uit de Eerste Kamer omtrent ver hoging der tarieven. Gaan wij er op vooruit Sommige tarieven zullen verhoogd worden maar daartegenover staan grote verlagingen. De wijzigingen zullen daardoor in totaal tot een verlaging der P.T.T.-tarieven leiden. De tariefswijzigingen hebben betrekking op de postcheque- en girodienst, de post dienst en de telefoondienst. Het tarief voor cheques en stortingen zal op een uniform recht van 10 cent worden vastgesteld. De prijs van de cheque- en giro. boekjes wordt van ƒ1-— op 2.— gebracht. Ook bij de postdienst bestaan problemen smaak afmaken met zout en naar smaak Engelse saus of aroma. Als het sap erg dik is, verdunnen met water. Houdt U van ge kruid sap, dan een stukje ui, laurierblad en peterselie mee aftrekken. Gebruikt U tomatensap als feestdrank vóór de maaltijd, dan schijfjes citroen of komkommer in de rand van het glas steken en zoute koekjes, kaaskoekjes of blokjes kaas er bij geven. Maandagmiddag brak brand uit aan boord van het Russische koelschop „Bal- tysk" dat in aanbouw is op de scheepswerf en machinefabriek Verschuren Co N.V. in Amsterdam. De brand brak uit in één der ruimen in de kurken tussen de schotten. Toen de brand ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds hoog boven het geopende luikshoofd uit. Men bestreed het vuur eerst met schuimblussers. Tegen half drie arri veerde een drijvende motorspuit, die zijn waterkanonnen in stelling bracht. Aan het kordate optreden van de brandweer is het te danken, dat het vuur na enkele uren be dwongen kon worden, met behulp van twee nevelkanonnen en tien stralen. De schade kon nog niet worden opgenomen, maar zij moet vrij groot zijn. In München drongen een man en een vrouw een postkantoor doo reen achterdeur binnen op het ogenblik, dat een koerier bin nen kwam om een kist geld in ontvangst te nemen van drie ambtenaren ,die nog aan wezig waren. De vrouW hield met een pis tool de ambtenaren in bedwang en de man greep de kist. Toen de koerier een schiet wapen wilde trekken, sloeg de rover hem met een slagwapen neer. De beide overval lers verlieten met een buit van meer dan 64.000 mark het postkantoor. Egypte is door een der ernstigste aard bevingen sedert 30 jaar getroffen. In Cairo stortten een 45-tal huizen en 12 scholen in. Ook in Alexandrië werd schade aangericht. Hier kwamen 19 schoolkinderen om het leven en 60 kinderen werden gewond. Ook het westelijk deel van Cyprus werd opgeschrikt door een aardbeving, die twee seconden aanhield. In een der scholen van Egypte ontstond paniek. Honderden meisjes storm den de trappen af, waarbij de leuningen het begaven, Tien van hen kwamen door een val in het trappenhuis om het leven. In Alexan-- drië werden zes schoolkinderen gewond, toen daar een trap van een school eveneens instortte. De kinderen sprongen door de ra men en over de balcons naar buitere/r. De aardbeving duurde een halve minuut. Om zijn buitenlandse klanten er van te verzekeren dat zijn pootaardapplen vrij zijn van ziekten, heeft een landbouwer uit Perth shire in Schotland een speciale installatie op zijn boerderij laten aanbrengen voor het be werken en wassen van zijn prodct. Na de sortering worden zij via een lopende band naar een wasmachine getransporteerd die per uur drie ton kan verwerkeji. Vandaar gaan zij naar een ruimte waar zij onder en waterdruk uit 112 bewegende stralen wor. den besproeid. Zij komen blank uit deze ruimte en gaan dan door een lang kanaal dat gevuld is met een kwikoplossing, naar een tweede ruimte waar zij weer met water worden behandeld. Deze kwikbehandeling duurt 15 minuten. Ten slotte worden de aardappelen afgesponsd door een droger van schuimrubber en gaan dan een paar weken in een kas' om te drogen en hard te worden. De behandeling van deze Schotse pootaardappelen berust op de theorie dat aardappelen tegen de meeste ziekten kunnen worden beveiligd door ze, binnen de 48 uur nadat zij uit de grond zijn genomen, schoon te maken en in een sterke kwikoplossing te dompelen. ten aanzien van de personeelsvoorziening. Het bestaand tarief van de pakketpost varieert van ƒ0,40 tot 1.het nieuwe tarief zal zich bewegen tussen 0,80 en 1,40. Hiertegen over staat de volgende tariefs verlaging. Tot dusver kon men binnen Europa en naar Algiers en Tunis alle brieven en brief kaarten toeslagvrij per luchtpost verzenden tegen een tarief van 0,25. Door verlaging van het tarief van de luchtpostbladen van ƒ0,30 tot 0,25 per stuk zal het mogelijk worden dat men voortaan correspondentie voor alle buitenlandse bestemmingen toe slagvrij per luchtpost verzendt, indien ge bruik wordt gemaakt van luchtpostbladen tegen dit verlaagde tarief. Bij de telefoondienst wil men tot een be langrijke verlaging overgaan. In de B-zone (gesprekken, gevoerd tussen netten van een zelfde sector en van verschil lende sectoren, indien althans de afstand tussen de knooppuntcentrales niet meer dan 25 km. bedraagt) zullen de gesprekkosten met 4 cent worden verlaagd. In de C-zone (gesprekken, gevoerd tussen netten van verschillende sectoren, indien de afstand tussen de knooppuntcentrales meer dan 25 km. bedraagt) zal de verlaging 8 cent per gesprek bedragen. Deze verlaging komt neer op een vermin dering van plm. 15% bij een gemiddelde ge- spreksduur in deze beide tariefsklassen. S

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3