AXELSE COURANT De toekomst van het trekpaard Prinsjesdag viel niet altijd in September nippers j. C.VINK Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1955 69e Jaargang No. 97 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker -Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK FIRMA Markt 12 rs*11 nblElmju AXEL. DUIZEND INZENDERS BRACHTEN IN DEN BOSCH HET NATIONALE „PUIKJE". Wie gaf het paard zijn kracht, zijn heldenhart Wie heeft zijn hals bekleed met pracht van manen, Golvende op de wind Tienduizenden bezochten de vorige week zoals telkenjare Den Bosch om de door meer dan duizend inzenders aangevoerde edelste exemplaren van onze fokstallen weer te kunnen monsteren en bewonderen. En, ook al dreigt een stuk romantiek van het agrarisch bedrijf verloren te gaan door de steeds voortgaande vermindering van onze nationale en gewestelijke paardenstapel, op het demonstratieterrein van de Brabantse hoofdstad was de elite van het fiere trek. paard weer in opperste glorie aanwezig. Twee gloriedagen, zoals ieder jaar, die weer of geen weer de harten van paardenfokkers en -liefhebbers sneller doen kloppen, hebben ook thans bewezen hoe zin vol het nog altijd is (en voorlopig blijft) te streven naar de vervolmaking van deze har monisch gebouwde levende krachtbronnen. Zal, zo stellen wij in gemoede de vraag, wel ooit het paard in agrarisch verband ten onzent en dan doelen wij speciaal op Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen ge heel verdwijnen Wij blijven dit vooralsnog ontkennend beantwoorden Maar in ander verband hopen wij hierop nog eens nader terug te komen, waarbij wij (met cijfers en gegevens voorzien) de feiten zullen laten spreken. Thans menen w'ij het goed nog eens te wijzen op de prachtige resultaten waarop de Zeeuwse en inzonderheid de Zeeuwsch- Vlaamse fokkers bij vernieuwing mogen bogen op de beide Bosse hoogtijdagen. De 23e Nationale Trekpaardententoon stelling was een grandioos succes. Met waardigheid is door de rivalen, uit de Zuidelijke provincie's vooral, gestreden om de hoogste eer. Hoog waren de ver wachtingen gespannen En hoewel de opi nie van de deelnemers aan de landelijke prijsvraag de zwartschimmel Quarré van de Stallen de Dobbelaere te Schoondijke als het superieurste paard aanwees, ging de hoogste titel naar „Nico van het Zwarte- water" van de Kinderen Simons uit Grub- benvorst. Dit pleit voor 1955 was alzo ten gunste van Limburg beslecht. Maar toch ging de Zeeuwse vlag omhoog en toch werd het Zeeuwse Volkslied ge zongen. Dit ter ere van de 7-jarige bruinschimmel „Addy van Annie" van Osw. Kerckhaert te Westdorpe. De Zeeuwse deelnemers mogen fier zijn op de resultaten in Den Bosch. 34 Zeeuwse eerste prijzen. Een aantal hoge onderscheidingen dat een waarmerk blijft voor het gehalte van onze Zeeuwsch-Vlaamse fokkers vooral, die eens te meer hebben bewezen nog veruit aan de spits te staan en relatief zeer ruim aandeel tehebben in het allerbeste materiaal, dat hier was aangevoerd. De nationale Kampioen van 1949 „Nico van Annie" eigendam van onze stadgenoot de heer C. A. Dekker, met zijn fiere zonen „Quarré" en de Zeeuwse Kampioen „Vic tor van Eversdam", die mede een greep naar de ere-titel deed, zij allen behoorden tot de eerste prijswinnaars uit onze streek. De nakomelingen van naam van deze stamvader kunnen nog verder worden aan. gevuld met de te goeder faam bekende paar den als „Bento van Passluis", „Nico van Eversdam" en „Max van Rondeputten". Voor de 15e maal legden de beroemde Stallen de Dobbelaere, die een meer dan nationale reputatie hebben, beslag op de hoogste onderscheiding voor de loten van 4 merrie's van één eigenaar. Maar ofschoon in meerdere categoriën de Zeeuwen de boventoon voerden bereikte de spanning een climax toen de kampioens keuringen aanvingen. Onder de grootst mogelijke aandacht en belangstelling van de vele duizenden paar denliefhebbers en -kenners verrichtte de jury haar delicate taak. De beslissing viel uit eindelijk ten gunste van de hierboven reeds genoemde Limburgse hengst „Nico van het Zwartewater". Ook dit paard werd in zijn jeugd in de Zeeuwse rubriek gerangschikt, da Costa. n.l. als exemplaar van de stallen van M. d'Heere te Sluis, R. J. de Milliano te Oost. burg en J. C. J. van de Velde te Kamperland. Zeeuws paard verwierf toch het Nationale Kampioenschap. Niet minder dan 15 Zeeuwse merriën namen deel aan de kampioenskeuringen. In deze categorie domineerde Zeeuwsch-Vlaan deren en vooral het Westen was hier sterk vertegenwoordigd. De Westdorpse merrie „Addy van Annie" ging onder grote span ning met de nationale Ere-titel strijken. Groots eerbetoon. Indrukwekkend was de uitreiking der ere prijzen, die door de algemeen voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trek paard", de heer J. Stols, geschiedde. Grootse manifestatie's volgden daarop. Vooral toen aan het slot, vier-, acht- en twaalf-spannen voor de dichtbezette tribune demonstreerden, culmineerde de geestdrift der duizendtallen in luid en langdurig ap. plaus met bijvalsbetuigingen. Een impone rend défilé Het Z.L.M.-lid, de heer W. Kootstra uit Waarde had,als behorende tot de 46 goede inzenders van de landelijke prijsvraag „Wie wordt kampioen het geluk als prijswinnaar te worden aangewezen. Hij won het prachtige merrieveulen „Dora van Eghel". Dit veulen gold op de E 55 te Rotterdam als een bijzonder exemplaar van fokkunst. Door de heer C. de Putter, de C.B.T.B.. voorzitter uit Axel, werd namens de ge zamenlijke landbouw-organisaties deze prijs met nog verschillende andere uitgereikt. En zo behoort het nationaal gebeuren op het gebied van de paardenfokkerij weer voor een jaartje tot de geschiedenis. Maar, slechts voor een jaar De liefde voor het edele trekpaard, de trots onzer Zeeuwsch-Vlaamse fokkers zal zich blijv enopenbaren in nooit aflatende zorg en plichtsbetrachting. Mooi en verantwoordelijk en karakter- vormend is dit werk. Het eist wilskrachtige, beheerste mensen, vol begrip voor Het tem perament en de andere eigenschappen van - de onwennige jonge dieren. Welk een geduld, maar ook kennis en liefde is hiervoor nodig. Maar hoe groot moet de voldoening en de trots zijn van de velen, die de levende producten van hun wilskracht, energie en vakmanschap op zulke jaarlijkse evenemen ten met de hoogste lauweren zien beloond en bekroond Daarom zal het paard ook niet verdwijnen maar veeleer de trots en glorie blijven vor men van onze landbouwende bevolking en de ganse agrarische gemeenschap. Met Gezelle zeggen en besluiten wij Edel dier, der Sassen vreugde, gêren zie ik U lustig gaan geren zie 'k den lasten volgen, gêren zie'k Uw schoonheid aan, denkend hoe, bij vroeger dagen, rossen lagen neergeslagen, vielen vóór het ontaarvier, zwolten in hun bloed, alhier. Neen, en valt geen' valse goden, schone peerden, meer ten zoen, dient den mense, en laat de mensen, die gij dient, geen' dere doen. Die U, hingstdier, moegesmeten, zonder eten kan vergeten, zulk een mens, na mijnen zin, zelve een dier is, meer nog min. RUIM EEN HALVE EEUW GELEDENZONDER GOUDEN KOETS EN NIET IN DE RIDDERZAAL. Er is een tijd geweest, dat „Prinsjesdag niet viel op de derde Dinsdag in September, dat géén gouden koets het middelpunt vormde van de koninklijke stoet en dat de plechtig heid waaraan deze dag zijn betekenis ont. leent de opening van de Staten-Generaal niet plaats had in de historische Ridder zaal. Er is dus in de loop der jaren wel eens iets veranderd aan dit jaarlijks terugkerend hoogtepunt in ons nationale bestaan, dat over enkele dagen weer aller aandacht zal vragen. Maar alle veranderingen hadden slechts be. trekking op het „uiterlijk van deze dag de betekenis van de Prinsjesdag is dezelfde ge bleven. November, October, September. Prinsjesdag viel vroeger niet op de derde Dinsdag in September. In 1814, toen in ons land de constitutionele verhoudingen her steld werden, werd bepaald dat de zitting der Staten-Generaal geopend zou worden op de eerste Maandag in November. Een jaar later werd het de derde Woensdag in October. De opening geschiedde tot 1829, het jaar van de afscheiding van België, beur telings in Brussel en in Den Haag. In 1848 werd bij de grondwetswijziging de datum vervroegd tot de 3e Maandag in September. Dit gebeurde'ómdat anders de tijd te kort zou zijn om voor het einde van het jaar de rijksbegroting agehandeld te krijgen. In 1887 ten slotte werd de derde Maandag in September veranderd in de derde Dinsdag. Ook deze wijziging was er een van practische aard: Veraf wonende kamerleden moesten, wilden zij op Maandag bijtijds in Den Haag zijn, op Zondag reizen en daartegen bestonden ernstige bezwaren. Ridderzaal was verwaarloosd. Niet altijd is de zeven eeuwen oude, op last van Floris V gebouwde Ridderzaal de plaats van samenkomst geweest voor de plechtige openingszitting van de Staten- Generaal. Dat zou, driekwart eeuw geleden onmogelijk zijn geweest, want de prachtige Riderzaal was toen zo ernstig verwaarloosd dat de houten kap volkomen weggerot was en men in de stenen vloer een geul had moe. ten hakken om het regenwater af te voeren. Pas aan het einde van de 19e eeuw ging de Overheid wat meer aandacht besteden aan de historische gebouwen. De Ridderzaal werd in oude luister hersteld en in 1904 sprak Koningin Wilhelmina de troonrede voor het eerst uit in de oude grafelijke zaal. De Gouden Koets: een Amsterdams geschenk. Ruim een halve eeuw vervult dus de Rid derzaal een belangrijke rol in het plechtige gebeuren op de derde Dinsdag in Septem ber een hetzelfde kan worden gezegd van de befaamde gouden koets, die nog niet zo oud is als menigeen wel denktin Septem. ber 1903 werd dit koninklijk rijtuig voor het eerst gebruikt. Het was een geschenk van de Amster damse burgerij aan de jonge Koningin Wil helmina ter gelegenheid van haar troons bestijging. Het idee om de Vorstin een statie koets aan te bieden als huldeblijk, ontstond in een buurtvereniging in de Jordaan en vond grote bijval bij de gehele bevolking van de hoofdstad. Pronkstuk van Nederlandse kunst nijverheid. Een bijzonderheid van de gouden koets is, dat het een door en door Nederlands werkstuk is geworden op het verguldsel na was vrijwel al het nodige materiaal uit eigen land afkomstig. Het beeldhouwwerk, het kunstsmeedwerk en de beschilderingen werden aangebracht door Nederlandse kun. stenaars, terwijl Amsterdamse meisjes en vrouwen onder bekwame leiding het kunst naaldwerk voor hun rekening namen. De koets zelf werd gebouwd door de ge broeders Spijker de latere fabrikanten van de eerste Nederlandse automobiel en zij slaagden er in, de koets niet alleen een rank en sierlijk uiterlijk te geven, maar tege. lijkertijd rekening te houden met allerlei prac tische eisen. De Koningin had b.v. de wens Uit een K.L.M.-toestel op weg van Managua in Nicaragua, naar Willemstad op Curasao, is afgelopen Vrijdag een kist baar goud verdwenen. De kist maakte deel uit van een zending die bestemd was voor New York. De vermissing werd in Willemstad opgemerkt, doch het toestel had tussenlan dingen gemaakt in Costarica en Panama. Bij het oplossen van de diefstal is de hulp van „Interpol" ingeroepen. In opdracht van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard heeft kapt. lt. ter zee P. de Jong een krans gelegd aan de voet van de katafalk waarop het stoffelijk over schot van Johannes kardinaal de Jong ligt opgebaard in de kathedrale kerk te Utrecht. Bij de uitvaart waren de Koningin en de Prins vertegenwoordigd door ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken, opper kamerheer en jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen van Eckhart, kamerheer in buitenge wone dienst van H.M. de Koningin. Kardi naal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, werd vertegenwoordigd door mgr. Suenens, hulpbisschop van Mechelen. De politie zoekt op het ogenblik naar de dader(s) van e endiefstal, waarbij voor 12.000 aan horloges werd ontvreemd. Een 200 dames- en herenpolshorloges verdwenen in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit de uitsttalling van een groot warenhuis aan de Hoogstraat te Rotterdam. In de wateren rond Curasao oefenen Scheveningse vissers hun bedrijf uit en voor zien Curasao van vis, die hier zeer welkom is. Nu is de logger „Marsbango" vorige week aangehouden door een Venezolaanse patrouilleboot, hetgeen al meerdere malen is voorgekomen. Men vermoedt dat de hande. lingen van de Venezolaanse kustwacht ge heel op eigen verantwoordelijkheid plaats hebben. De indruk wordt gewekt dat de ge zagvoerders aan boord van de patrouille vaartuigen eigenmachtig optreden, daartoe aangezet door de plaatselijke vissersbevol king, die met lede ogen aanziet, hoe de Schveningse vissers met hun modern mate riaal succes hebben. De schepen worden n.l. zolang vastgehouden tot de vis aan boord bedorven is. te kennen gegeven, dat de koets hoog ge noeg zou zijn om de mensen langs de Weg goed te kunnen zien, terwijl omgekeerd de toeschouwers ook gemakkelijk naar binnen zouden kunnen kijken. Versierd met symbolische voor stellingen. De gouden koets die in Rotterdam op de E 55 door honderdduizenden is bewon derd is versierd met tal van symbolische voorstellingen. Op de kap van de koets wordt de kroon van Oranje, rustend op een kussen met de koninklijke scepter en het rijkszwaard, hooggehouden door vier figu ren, die resp. de handel, arbeid, scheepvaart en landbouw, vier belangrijke elementen van onze welvaart voorstellen. Op de zijvlakken van de koets treft men schilderingen aan, die de hulde van Neder land en de hulde van de koloniën voorstel len. Aan de achterzijde is- de historie in beeld gebracht, aan de voorzijde de toekomst. De wielen van de koets, in fraai smeed werk uitgevoerd, zijn als zonnen, waarvan de stralen de glans voorstellen, die van het Koninklijk Huis uitgaat. De scharnieren van de deuren dragen de beeltenissen van de leeuw symbool der kracht en van de uil, de symbolische voorstelling van de wijs heid. En zo is de gehele koets verfaaid met zinvolle versieringen. Sprookje van de derde Dinsdag. De gouden koets, de bijzondere seer in de historische Ridderzaal, het geschitter van gala-uniformen, het militaire eerbetoon en de muziek van militaire korpsen, die tezamen de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal tot het „sprookje van de derde Dinsdag" maken, zullen ook volgende week weer honderdduizenden naar onze re. sidentie doen trekken. En zo zal ook deze „Prinsjesdag" weer worden tot een grootse manifestatie van trouw aan het Koninklijk Huis, tot een plechtige ontmoeting van vorst in en volk aan het begin van een nieuw jaar van parlementaire werkzaamheid. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. *Sf|j| s

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1