Super NORMA Douwe Egberts De mijnen van Koning Salomo Fa J. C. Vink PICKWICK THEE nu extra beschermd Het CentrumBioscoop ASDALINE Le salaire de la peur Fijne [Engelse Melang INGEZONDEN STUKKEN COLLECTE „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". De week van 12 tot 18 September zal weer staan het teken van de tuberculose-bestrijding. Het fonds „Draagt Elkanders Lasten" zal dan weer een beroep Joen op Uw offervaardigheid om hierdoor mede de strijd aan te binden tegen de tuberculose. AI is het zo, dat de tuberculose niet meer zo Staats vijand no. 1 is als enkele jaren geleden, vaststaat, dat de bestrijding hiervan nog steeds met kracht moet worden voortgezet. Het beste bewijs hiervan zijn nog steeds de volle sanatoria. eD uitbreiding van deze ziekte wordt met kracht tegengegaan door het bevolkingsonderzoek, waardoor tientallen gevallen ontdekt worden en daardoor dik wijls in de kiem kunnen worden gesmoord en van meet af aan kunnen worden bestreden, waardoor het ziekteproces aanmerkelijk wordt verkort. Uit de gegevens die ons verstrekt werden door de geneeskundige hoofdinspectie blijkt dat het totaal aan tal t.b.c.-patiënten over resp. 1952, 1953 en 1954 over het gehele land bedroeg 13.943, 12.699 en 10.312. Het aantal nieuw „ontdekte" gevallen over een aan tal inwoners van 1.4424.079 varieert in de jaren van 1951 tot 1954 van 1200 tot 1300 ziektegevallen per jaar. Dat is dus nog heel wat 1 Hieruit blijkt wel weer hoe noodzakelijk het toch het vreselijke monster dat t.b.c. heet, te blijven bestrijden. Vooral wanneer men zelf een goede gezondheid ge niet kan men niet dankbaar genoeg zijn en moet men hierin als het ware een stimulans zien iets voor anderen die door hun ziekte zoveel moeten missen te kunnen en mogen doen. Wanneer dus een van onze collectanten bij U aan de deur komt om een gift te vragen voor ons fonds stelt hem of haar da nniet teleur en geef een flinke bijdrage in de bus of teken zo mogelijk een bedrag in op de U aangeboden intekenlijst. Bovendien kunt U ook nog op een andere wijze Uw medewerking verlenen. Er is altijd een dringende behoefte aan collectanten. Indien enigszins mogelijk geeft U dan op als collectant(e). Doe Uw best en probeer er even tussen uit te breken om te helpen onze collecte een succes te doen worden. Usteunt door Uw hulp Uw medemens en helpt de volksgezondheid bevorderen. Dit laatste is ook een zaak van U zelf. Want e engezond volk is ook Uw belang. De plaatselijke commissie „Draagt Elkanders Lasten". FILMNIEUWS DE MIJNEN VAN KONING SALOMO. Dit is een filmwerk voor iedereen, voor jong en oud, voor man en vrouw, een filmwerk dat men moet gaan zien. „De mijnen van Koning Salomo" is geheel opge nomen in de oerwouden van Donker Afrika en alle scènes uit deze rolprent zijn authentiek. Afrika-kenners zijn het er over eens dat dit nu eindelijk een film is, welke Afrika en de daar levende dieren en neger stammen in hun natuurlijke staat laat zien. Ziet de strijd op leven en dood tussen twee heidense koningenziet de fabelachtige rijkdommen, ver borgen in Koning Salomo s schatkamersziet de bloeddorstige roofdieren gereed om hun prooi te be springen en men zal dan ervaren dat „De mijnen van Koning Salomo" niet slechts de titel van een of andere film is, doch de naam van de belangrijkste film productie,, die men wellicht ooit zal zien. Vooral de jeugd zal door het aanschouwen van dit filmwerk dat „voor alle leeftijden" en „cultureel" werd ge keurd meer begrip krijgen voor het zwarte wereld deel Afrika, dan ontelbare aardrijkskundelessen zou den kunnen bewerkstelligen. De waarlijk beklemmende wijze waarop in dit film werk de woeste pracht van de Afrikaanse wildernis met zijn duizenden gevaren is uitgebeeld maken het tot de grootste en belangrijkste publiekfilm aler tijden, een filmwerk dat men móét gaan zien. HET LOON VAN DE ANGST. In tegenstelling met hetgeen abussievelijk op de raambiljetten van „Het Centrum" is vermeld, wordt deze week niet de film „Les Belles de Nuit" vertoond, maar staat er een andere Franse productie op het programma met eveneens bijzondere kwaliteiten. De regisseur Henri G. Clouzot, die reeds tijdens de oorlog de geruchtmakende film „Le Corbeau" het licht deed zien, daarna opviel met de knappe politie film „Quai des Orfèvres" en vervolgens met zijn „Manon" de Grand Prix verwierf op het festival te Venetië, heeft wederom de wereld van de cinema tografie in opschudding gebracht met zijn nieuwe film werk, getiteld „Le salaire de la peur" (Het loon van de angst), waarvan de faam door de vertoning in Cannes, waar deze film in 1953 de Grand Prix ver wierf, reeds vooruit gesneld is. Wel zelden zal de filmtoeschouwer geconfronteerd worden met een verhaal, dat hij èn door het onder werp èn door de uitwerking zo intens ondergaat. Men waant zich met de chauffeurs in de cabine van de met explosieven geladen vrachtwagens en men onder gaat de angst en de spanning aan den lijve, met de dodelijke dreiging in de rug. Vier chauffeurs moeten twee vrachtwagens, geladen met nitroglycerine, 500 km. ver vervoeren naar een oliebron. De lange weg begint, de lange weg van de angst, waarbij iedere verkeerde manoeuvre en iedere oneffenheid in de weg een onherroepelijke dood zal betekenen. Maar de beloning is hoog2000 dollar per man. De oliemaatschappij heeft het er voor over. Haar bron staat in brand en de enige manier om het vuur te doven is het uit te blazen door de enorme ontploffing van een grote hoeveelheid nitroglycerine. Eén vrachtwagen ware genoeg geweest, maar de ex pediteur geeft iedere wagen een fifty-fifty kans. Wanneer er in één filmwerk ooit sprake is geweest van een beklemmende, benauwende en obsederende spanning dan is he wel in dit meesterwerk van één van de grootste regisseurs van de wereld, Henri G. Clouzot, die met grote virtuositeit de illusie van deze dodenrit door een woest en tropisch landschap weet te suggereren. Maar nog veel boeiender en aangrij pender is de schildering van de angst, de naakte, af schuwelijke en schaamteloze angst van de mens in doodsnood. ENKELE RIJKSMIDDENSTANDS- CONSULENTEN AANGESTELD. Ingevolge de aankondiging in de Midden standsnota zijn thans enkele functionarissen, na een periode van inwerken, aangesteld als van het eiland zijn met een laag zand be- Rijksmiddenstandsconsulent in de provijicie. Met ingang van 1 September zijn zij 'ge vestigd in de provincies Groningen, Fries land, Overijssel, Gelderland, Limburg en Zuid-Holland. Het behoort in de eerste plaats tot de taak van de consulenten, voorlichting te ver strekken betreffende de overheidsmaatrege len, die voor de middenstand van belang zijn. De ervaring heeft uitgewezen, dat aan deze soort voorlichting grote behoefte be staat, niet het minst bij organen of instel lingen, die bij de behartiging van midden- standsbelangen zijn betrokken. De consulent heeft vervolgens in nauwe samenwerking met de middenstandsorgani saties een taak te vervullen op het terrein van de bedrijfseconomische voorlichting, speciaal in het belang van de bevordering der productiviteit in de middenstandsonder neming. In dederde plaats heeft de middenstands consulent een voorlichtende en adviserende taak tegenover het ministerie van Econo mische Zaken. De overheid staat namelijk herhaaldelijk voor beslissingen, waarvoor een objectief inzicht in plaatselijke en regio nale omstandigheden en verhoudingen ver eist is. Verwacht wordt, dat de voorlichtings werkzaamheden van de middenstandscon sulent er toe zullen bijdragen, dat de door de regering ten behoeve van de midden stand getroffen voorzieningen zo goed mo gelijk tot hun recht zullen komen. De middenstandsconsulenten zullen nauw samenwerken met de provinciale en plaat selijke overheden en de diverse organen in ons land, die bij de uitvoering van de mid denstandswetgeving of van andere rege lingen (zoals b.v. de credietregelingen) dan wel bij de vakopleiding zijn betrokken. Hun voorlichtende taak zal anvullend zijn ten opzichte van de werkzaamheden, die ver richt worden door de organen of organisa ties van of voor de middenstand. De con sulenten hebben opdracht, nauw samen te werken met de vrije organisaties vn de mid denstand, waaraan zij naar mag worden verwacht goede diensten zullen kunnen bewijzen. Zoals tot nu toe het geval was, zal ook in de toekomst van de zijde van het minis terie van Economische Zaken met de cen trale middenstandsbonden een geregeld over leg over de problemen der voorlichting plaats vinden. K.L.M. AEROCARTO BRENGT SCHOUWEN-DUIVELAND IN KAART. Het eiland Schouwen-Duiveland zal zeer binnenkort door de K.L.M. van de lucht uit in kaart worden gebracht. Tijdens de Februariramp in 1953 is het aanzien van dit eiland zodanig gewijzigd, dat de bestaande kaarten van Schouwen-Duive land niet bruikbaar meer bleken. Grote delen dekt, terwijl van andere delen de vruchtbare grond is weggespoeld. Men heeft nu grootse plannen om een kleiplaat in het Haringvliet weg te graven en deze klei op Schouwen- Duiveland aan te brengen. Omdat door ruil- en herverkaveling de kadastrale beschrijvingen ook al niet meer kloppen en bij de grondmeting grote pro blemen zijn gerezen, daar werken valgens de oude methode met horizontale instrumenten ondoenlijk bleek, heeft men de voorkeur ge geven aan luchtkaartering. Dit biedt tevens het voordeel, dat ook de dijken „ten voeten uit" en de zandplaten voor de kust in kaart kunnen worden gebracht, hetgeen natuurlijk bij laagwater moet geschieden. De kaarten, die K.L.M. „Aerocarto N.V. gaat maken, zullen dan als grondslag dienen voor de nieuwe kaarten, die vervaardigd moeten worden wanneer de plannen zijn verwezenlijkt. Ten behoeve van de luchtkaartering heeft men over het gehele eiland ruim 2000 paal tjes uitgezet, waarop witte metalen schijven zijn aangebracht. Deze paaltjes staan op 350 meter van elkaar in rijen, waarvan de onderlinge afstand een kilometer bedraagt. Op de luchtfoto's zullen deze schijven lange witte linten vormen, welke als oriëntatie punten zullen dienen bij het samenstellen van de kaarten. BEKENDMAKING. HINDERWET. Burg'emeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote N.V., te Axel, Sluiskil, orft vergunning tot'uitbreiding van haar water gasfabriek met conversie-installatie, gaszuiverings- installatie en 2 gashouders op het perceel gelegen te Sluiskil, kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nr. 1149. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Boven dien zal op Donderdag 22 September a.s„ des voormiddags 11 uur in het gemeentehuis een open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. - - V - - De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 7 September 1955. De secretaris, .De,, burgemeester, M. Oggel, wnd. Van Oeveren. Hypotheken. Grote fin, instelling heeft Gelden be schikbaar als le hypotheek. I Billijke voorwaarden. Brie- I ven onder no. 96-1, bureau van dit blad. en (1) zwart word» (2)rood ol (3) blauw ol (4) groen. Norma 4-kleuren- potlood werkt vol automatisch I Sterke gepatenteerde constructie garandeert jarenlang (eilloos gebruik. In Cro metaalj vanaf I 1 5.25 Ook beperkt verkrijgbaar in doublé en zilver. Meer dan ooit is er dus nu reden om Pickwick thee, de fijne Engelse melange, te verkiezen, ten speciale atuminium-binnen- verpakking omsluit Pickwick thee geheel en beschermt deze fijne Engelse melange volledig tegen alle nadelige invloeden van buiten. Daardoor behoudt Pickwick thee haar volle, heerlijke geur^ en zeldzaam verkwikkende eigen schappen tot het laatste zetsel. je ware UIERZALF verzacht en geneest alle wonden en zere spenen bij Melkvee. Overal verkrijgbaar. AXEL V Telefoon 575 Zaterdag 10 September, aanvang 6.30 en 9 uur Zondag 11 September, aanvang 4.15 uur brengen w'ij de fantastische verfilming van Rider Haggard's klassieke verhaak: Geheel opgenomen in de oerwouden van donker Afrika. Eén der grootstee films ooit door Metro Goldwyn Mayer gemaakt duizenden wilde die ren in hun natuurlijke staat verfilmd panische vlucht van mens en dier door de gloeiende woes tijn woeste krijgsdansen van primitieve neger stammen. Temidden van avontuur en weergaloze spanning ziet U de tedere romance van Stewart Granger en Deborah Kerr. Toegang alle leeftijden. Zondag 11 en Maandag 12 September om 8 uur YVES MONTAND en VERA CLOUZOT in een adembenemend filmwerk van Henri Clouzot (HET LOON VAN DE ANGST) Een meesterschap van cinematografisch kunnen een film voor sterke zenuwen geladen met een intense spanning een sensatiefilm, die ver boven de normale routinestukken uitsteekt. Toegang 18 jaar. Verwacht: ON THE WATERFRONT d) MARKT 12 AXEL

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3