LIEFDE IS VAN PORSELEIN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Rennies! WESTDORPE SPORTNIEUWS door GRÉ DE BOER. STICHTING SCHOLENDIENST. De Stichting Scholendienst van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en de Dr. Wiardi Beckraanstichting zullen alhier begin October een Arbeiders-avondschool openen. Deze scholen geven 2-jarige cursussen op dewelke in de wintermaanden (van October tot April) één maal per week gedurende twee uren les wordt ge geven in de vakken Nederlandse taal, rekenen, so ciale kennis en sociale- en economische aardrijks kunde, terwijl verder zoveel van staatsinrichting wordt gedoceerd als de doorsnee Nederlander, die straks het kiesrecht zal verkrijgen of reeds in het bezit van dit burgerrecht is, absoluut dient te weten. Het schoolgeld dat zeer billijk is kan desgewenst in termijnen worden voldaan. Het doel van deze cursus is de schoolkennis op te frissen en uit te breiden. Bij het behalen van het diploma zal een dosis al gemene ontwikkeling zijn verkregen die een basis kan vormen voor verdere studie. Ook kan worden deelgenomen aan een hierop aan sluitende cursus vpn de Kaderschool, waarop les ge geven wordt in de vakken Nederlandse taal, handels- rekenen, boekhouden, economie, geschiedenis en staats inrichting. In een speciaal hiertoe belegde bijeenkomst in „Het Centrum" op 15 September a.s. zal vanwege deze stichting de gelegenheid worden opengesteld tot het stellen van vragen door belangstellenden. Deze bijeen komst is voor ieder toegankelijk. Dit initiatief valt met het oog op de komende winter maanden ten zeerste toe te juichen, want vermeerdering van kennis en verruiming van het gezichtsveld is in deze tijd zeer nodig, nu de eisen, die gesteld worden steeds zwaarder worden. DE PROPAGANDA-ACTIE VOOR HET DIACONESSENHUIS TE BREDA. De grootscheepse actie vanwege bovengenoemde in stelling hier ter plaatse Woensdag en Donderdag ontplooid heeft een groot succes opgeleverd. Nadat de standwagen op beide dagen de gehele stad in alle richtingen had doorkruist, waarbij door Axelse jongedames die als zustertjes waren uitgedost van huis tot huis loten aan de man werden gebracht en door verkoop van oliebollen, etc. het mooie doel werd gediend dat hiermede wordt nagestreefd, volgde in de avonduren als attractie een verloting. Op beide avonden bestond een buitengewone be langstelling van de zijde van het Axelse publiek, te meer daar het vanouds bekende „Rad van Avontuur in menigte nuttige artikelen en versnaperingen met de begerenswaardige rokertjes onder de offervaardige dames en heren als een weldadige regen liet neder dalen. Axel heeft zich op ondubbelzinnige wijze door deze in beiderlei opzicht geslaagde actie bij ver nieuwing ontpopt als een plaats met een bevolking die vele blijmoedige gevers telt. De hoofdprijswinnaars vielen op de eerste dag op de nummers 108, 287 en 235 en op de tweede dag op de nummers 440, 474 en 34. De radio werd gewonn endoor mej. Hamelink Pd. SCHAAKCLUB „LANDAU" VERGADERDE. Dinsdagavond kwam de Axelse schaakclub in „Het Centrum" bijeen onder presidium van haar voorzitter de heer J. van der Hagen, tot het houden van haar jaarvergadering. De praeses gaf een kort resumé als inleiding waarin hij wees op de prestatie's van „Landau in het afge lopen seizoen. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek een gering batig saldo van ruim 15.waarin het bestuur aanleiding vond de jaarlijkse contributie te verhogen. Dit voorstel ontmoette niet veel tegen stand, zodat met algemene stemmen de jaarlijkse con tributie met 1,50 werd verhoogd. Bij acclamatie werden de twee aftredende leden A. Verlinde en M. Jansen herkozen, doch een mu tatie in het bestuur vond niettemin plaats, daar de heer Verlinde zijn taak als penningmeester wenste neer te leggen. In zijn plaats werd de heer J. Ver- straeten als zodanig benoemd. Breedvoerig werd gediscussieerd over de regeling der onderlinge wedstrijden, waarbij ten slotte be sloten werd een drietal groepen van spelers te vor men opdat ook de opkomende en zwakkere spelers een kans zouden krijgen zich tegen meer geroutineerde krachten te meten. De wekelijkse speelavond zal voort aan des Maandags plaats hebben. Bij de rondvraag werd de probleemstelling nog be sproken. Eén der spelers die zich indit opzicht uit zonderlijk van zijn taak had gekweten werd verrast met een aardige attentie, n.l. een zakschaakboekje. Hij had alle gestelde problemen zonder fouten op gelost, waarmede het voornaamste dezer vergade ring is gememoreerd. „MONDACCORDEOLA" NAAR SASSING. Het ligt in het voornemen van „Mondaccordeo'ia" bij gunstige weersgesteldheid volgende week Woens dag een muzikaal bezoek te brengen aan de buurtschap Axel-Sassing, teneinde haar vele donateurs aldaar een populair concert aan te bieden. Er zal worden geconcerteerd op het grasperk vooraan bij de kade dat steeds bij een muzikale visite aan deze buurt hiertoe wordt benut. Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbrandeii voor en na. En niet te stillen Totdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk 'n Wonder die Rennies U gebruikt ze toch ook In iedere apotheek en drogisterij ver koopt men U Rennies graag. Ing. Med. NIEUWE RADIO- EN TELEVISIEZAAK GEOPEND. Nog gedurig breidt het aantal van nieuwe of ge reorganiseerde winkelzaken in onze stad zich uit en dit zeer verheugende verschijnsel dat zich in geen enkele plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen op een derge lijke wijze manifesteert is het beste bewijs dat Axel vrijwel op elk gebied als toonaangevend winkelcentrum zich in onze streek doet gelden. Zo namen wij Donderdag een kijkje in de heden geopende zaak van de firma Adr. van Cadsand, die in het pand Stationstraat 7 een radio- en televisie- technisch bureau heeft gevestigd, die de toets der ver gelijking met soortgelijke zaken in de grote steden glansrijk kan doorstaan. Jarenlang is deze ondernemer reeds bekend, speciaal voor zijn service in de radio- en televisie-branche. Door zijn nieuwe zaak, welke hij als erkende Philips- Radio-Service-inrichting thans opent zal hij zijn spe cialiteit op radio- en televisiegebied des te beter in de aandacht van het kooplustige publiek kunnen plaatsen. Het brede winkelpand valt op door zijn frisse lichte toon en moet als het ware de kopers lokken de hier geëxposeerde toestellen te komen zien en horen. De nieuwste serie s op het gebied van radio- en televisie voor het jaar 1956 door Philips op de markt gebracht zijn hier als noviteiten te bewonderen en te beluisteren. Een grote voorraad wasmachines in diverse prijs klassen benevens een keur van stofzuigers en alles wat verder deze branche vraagt en brengt vindt men in deze moderne en uiterst smaakvol ingerichte Zaak, terwijl ook gramofoon-platenwissel-apparaten hier niet ontbreken. Een schat van bloemen door talrijke relatie's op zakengebied aangeboden spraken de duidelijkste taal dat het deze ondernemingsgezinde stadgenoot in zijn nieuwe zaak voorspoedig moge gaan, een wens waarbij wij ons gaarne aansluiten. SHOW VAN ST. NICOLAAS- EN KERST-ARTIKELEN. Nog is de zomer niet ten einde, maar in bepaalde branches wordt toch reeds aandacht geschonken aan het winterseizoen. En vooral de Decembermaand met zijn feestdagen vraagt al een vroege voorbereiding, speciaal van de handel in St. Nicolaasversnaperingen en Kerst-artiekelen. Uitgaande van de organisatie T.I.P. (Tot Ieders Profijt) en georganiseerd door de firma Gebr. Cok, grossierderij in levensmiddelen te Goes, welke firma verschillende fabrieken vertegenwoordigt op het ge bied van suikerwerken, chocolaterie, biscuits, wijnen, etc. werd Woensdag alhier dan ook, met medewerking van een viertal in onze gemeente bij deze organisatie aangesloten winkeliers, een show van St. Nicolaas- en Kerst-artikelen ingericht. In de voor dit doel bij uitstek geschikte ruime eet zaal van het café-restaurant „De Stadsherberg" was hiertoe een keur van artikelen uitgestald ten behoeve van de detaillisten in deze branches in Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaenderen. Utt de animo voor deze show bleek dat de orga niserende firma door aan Axel de voorkeur te geven voor dit gebeuren, als zijnde het centrum van deze streek, een goede keus had gedaan. De gehele dag bewogen zich tal van belangstellende kleinhandelaren in deze artikelen tussen ht geëxpo seerde, dat op overzichtelijke wijze en keurig opge maakt in de stemmig verlichte zaal was opgesteld. Uiteraard kwam des middags het bezoek overwegend uit het Westelijk deel, terwijl des avonds meer de geïnteresseerden uit het Land van Axel en Hulst van hun belangstelling blijk gaven. In alle branches heerste een vlotte handel en werden goede zaken gedaan, zodat de initatiefnemers en de T.I.P.-organisatie in deze streek uitermate tevreden waren over het welslagen van deze expositie, die vele commerciële contacten met fabrikant, tussenhandelaar en detaillist had tot stand gebracht. PREDIKBEURTEN. Zondag 11 September 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vic. S. den Blaauwen, 2.30 uur D. P. J. Pennings (Doopsbediening) Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen (Doopsbediening). VOGELPEST OP BOERDERIJ. Door het uitbreken van vogelpest op een boerderij is het landbouwbedrijf van de heer K. te Westdorpe door de Rijksgezondheidsdienst tot besmet terrein verklaard. Wielrennen. FRAAIE SUCCESSEN VOOR VERHELST. Te Hulste (B.) werd hij 6e. Dinsdag toog onze Axelse renner Verhelst naar een wielerwedstrijd te Hulste (bij Meulebeke) in België. Reeds kort na het vertrek van deze koers over 12 ronden van 10 km. vormde zich een kopgroep van vijf renners, die allengs een voorsprong wist te 34) „Nee, oom Kees, dat gebeurt niet. Er is geen enkele jongen, die ik aardig vind. Ik blijf altijd bij je en als juffrouw Fransman oud geworden is en het niet meer kan, dan ga ik voor je zorgen. Ik wil altijd bij je blijven, oom Kees, want er is niemand in de wereld, van wie ik zoveel houd. „En tante Ria dan „O ja, tante Ria vind ik ook heel erg aardig. Maar dat is een vrouw. En U bent een man. Daarom houd ik zo erg veel van U." Later op de avond dacht Kees over dit gesprek na. En het liet hem nog niet los, toen hij al op bed lag. Geleidelijk aan drong het tot hem door, dat de liefde, die Lenie de laatste tijd zo duidelijk demonstreerde, niet meer de liefde was van kind tot opvoeder, tot voogd, maar de liefde van de vrouw tot de man. Het duurde die avond lang, voor hij in slaap viel. En de volgende morgen stond hij met een zorg meer op. Op een avond in Juli het was inmiddels 1944 geworden wipte Ria weer eens binnen. Ze had middagdienst gehad. Kees was net van plan de winkel te sluiten. Lenie was, zoals dikwijls de laatste maanden een paar uurtjes naar een vriendin. De huishoudster was in de keuken. „Toch geen moeilijkheden 7" vroeg Kees, haar ern stige gezicht opnemend. Ze haalde de schouders op. „Och, moeilijkheden hebben we vandaag de dag allemaaleten, drinken, de kleren, de sirenesMaar we gaan nu lang zamerhand de goeie kant uit. De Geallieerden vorde ren in Frankrijk en dat is een mooi ding. Ze krijgen nu overal op hun ziel, onze beschermers Als altijd diepte Kees een pakje sigaretten op. „Hier, steek eens op. He zijn wel geen vooroorlogse meer, maar toch in ieder geval beter dan Consi." Dankbaar accepteerde Ria de sigaretten. „Wie het dichtst bij het vuur zit, warmt zich het best," zei ze lachend. „En hoe gaat het hier Alles nog zoals het behoort Kees werd ernstiger. „Juffrouw Fransman praat over vertrekken," zei hij. „Haar kinderen, die in Groningen wonen, hebben haar geadviseerd over te komen. Er is daar allicht meer te eten en zo. En ze voelt er veel voor." Ria knikte. „Tja, van haar kant bezien, kun je juffrouw Fransman geen ongelijk geven. Alleen zit je dan met Lenie." „Ja en Leniedaar wilde ik juist met jou over praten. Ikhet is misschien het beste, als ook zij weg gaat uit Amsterdam. Als ik maar wist waar heen Ria werd belangstellend. „Heeft ze soms een scharrel, die je niet aanstaat Van de weeromstuit moest hij lachen. „Tot op zekere hoogte, ja. Ria, het klinkt misschien gek, maarEnfin, je weet het zelfLenie is geen kind meer. Ze is nu een-en-twintigeen vrouw. Nu jaik kan het je ook eigenlijk wel vertellen. Ze heeft zich namelijk in haar hoofdje gezet, dat dat ze van me houdt. Ik weet niet, of je me begrijpt.' Ria knikte, terwijl ze de as van haar sigaret tipte. „Beste jongen, dat heb ik al lang zien aankomen. Dus jij bent die scharrel „Ria, alsjeblieft „O, je hoeft je er niet voor te schamen, hoor. Ik kan het me best voorstellen. Ze dweept natuurlijk met je. O ja, ik begrijp het besthet is een soort bakvisverliefdheid. Tja, dan zal het misschien wel het beste zijn, dat je haar ergens anders onderdak brengt. Misschien is dat ook wel beter met het oog op de voedselpositie. Je kunt haar hier niet meer geven, wat ze nodig heeft." „Houdt er maar over op. Boter wordt met de dag duurder. Aardappelen eveneens. Eieren zijn niet meer te krijgen. Ze is jong en ze heeft veel nodig. Juffrouw Fransman verricht wonderen in de keuken, dat moet ik toegeven. Maar de rantsoenen zijn veel te laag „Heb je helemaal geen kennissen of vrienden, of familie, aan wie je haar zou kunnen toevertrouwen Kees dacht na en plotseling ging hem een licht op. „Zeg, dat is ook zoEen paar jaar geleden zijn we met vacantie geweest in Oldebroek, bij een broer van me. Hij en zijn vrouw zijn reuze geschikte mensen. Misschienals ik goed voor haar betaal Ria knikte. '„Wacht er dan niet te lang mee, Kees, want het wordt elke dag gevaarlijker. „Hoe bedoel je 7" „Nou, met de treinen. Amersfoort—Zwolle is een van de baanvakken ,die nogal veel gebombardeerd worden. Je doet het beste 's morgens met de eerste trein te gaan." Na enige tijd zei Kees knikkend „Ja, ik geloof, dat dit het beste is. Misschien duurt de oorlog niet zo erg lang meer. Je zou zeggen het kan haast niet lang meer duren." Toen Lenie 's avonds thuis was gekomen ze was een uurtje in de Rozendwarsstraat geweest en een boek nam om te gaan lezen, hakte Kees de knoop door. „Lenie, morgen gaan we op reis." Ze keek op van haar boek. „Waarheen, oom Kees 7" „Naar Oldebroek." „Weer naar oom Klaas 7" Hij knikte. Ze glunderde. „Fijn, zeg. Voor hoe lang Een dag of veertien bereiken van 2J^ minuut op het peleton. Deze kop groep bestond uit vier Belgen en Verhelst. Eerst moest één der Belgische renners lossen en viel achtervolgd door pech terug in het peleton. Met nog twee Tonden te rijden ontsnapte bij Verhelst de lucht uit zijn tube en moest hij de drie Belgen alleen laten doorgaan. Doordat hij bij het omleggen van een nieuwe tube tegenslag ondervond bij het oppompen van zijn band duurde het ongeveer 3 minuten voor Verhelst dit euvel had hersteld. Ofschoon hij een achterstand van circa 20 seconden op de groep had toen hij de strijd her vatte en de drie leiders reeds circa 3 minuten voor hem zaten, begon Verhelst aan een moedige achter volging in deze laatste 20 km. In één rush wist hij zich weer bij het peleton te voegen, waarvan hij on middellijk de kop nam en de jacht op de koplopers inzette. Onder de krachtsontplooiing van onze Axelse renner werd het gehele veld aan flarden gereden en in zijn kranige achtervolging kreeg hij nog gezelschap van drie Belgen. De koplopers waren evenwel te ver vooruit, maar door zijn fraaie rijden wist hij tot op een halve minuut van de drie leiders terug te komen. In de eindspurt van zijn groepje zag Verhelst zich nog door twee Belgen gepasseerd en legde zodoende, niettegenstaande zijn pech nog beslag op een fraaie zesde plaats. Te St. Gillis-Waas werd Verhelst tweede en Romeijnsen elfde. Donderdag zaten onze beide Axelse renners te St. Gillis-Waas in een koers over 120 km., waarin 34 renners van start gingen. Nog nauwelijks waren de renners op toeren ge komen toen Gentiel Saelens het blijkbaar in de groep te druk om zich heen vond en met een fikse demmarage de vrijheid zocht, die hij echter niet lang zou blijven houden. Dit was ook wel wat vroeg en Verhelst die toen achterin de grote groep zat vond het gewenst zich naar de kop te werken om de situatie beter in de gaten te kunnen houden. Onze stadgenoot vond het ook het veiligst om de overmoedige Saelens maar weer terug te halen en onder aanvoering van Verhelst ver hoogde het peleton zijn snelheid en werd Saelens tot orde geroepen. Steeds bleef Verhelst nu in de voorste gelederen Zitten om op zijn qui vive te zijn bij eventueel voor komende schermutselingen. Totdat hij tegen het einde er samen met de Belgen Dupont en van Avermate zelf tussen uit ging en een voorsprong nam van circa één minuut. Het peleton, waarin ook Romeijnsen tussen de wielen zat en Inghels uit Sas van Gent, verhoogde later ook nog het tempo, maar hoewel zij hun achter stand daarmee wel aanzienlijk inliepen, bleven de drie leiders voor hen onbereikbaar. Het kopgroepje moest in de spurt de plaatsen betwisten. Hierin werd Verhelst gepasseerd door Dupont maar zijn andere rivaal, van Avermate, wist hij achter zich te houden De uitslag was 1. Dupont, 120 km. in 3 uur 14 min. 2. (op 1 lengte) Verhelst; 3. van Avermate; 4. (op 20 sec.) Depoortere 5. Vermeulen 6. Saelens 7. van Vlierberghe 8. Verstraeten 9. Goossens 10. Troch 11. Romeijnsen; 12. Inghels; 13. Onghenae 14. D'hondt15. van Eggermont. Naar wij van Verhelst vernamen start hij heden, Zaterdag in een wegwedstrijd te De Klinge (B.) WEER EEN SPORTAVOND IN HET VOORUITZICHT. Op de deze week gehouden bestuursvergadering van de Axelse Wieier-Supportersclub „Volharding kwam het plan naar voren om gezien het succes van vori gjaar binnenkort weer een wielersport avond te organiseren. Er is reeds contact gezocht met enkele prominente beroepsrenners, terwijl men ook de beide Axelse amateurs weer „op de rollen" wil laten uitkomen. Te zijner tijd hopen wij nadere gegevens hierover te kunnen publiceren, wanneer de definitieve toezegging tot medewerking van de be treffende renners is verkregen. Hij keek haar ev enaan en schudde toen zijn hoofd. „Nee, Lenie, de vacantie zal ditmaal even langer duren. Jij blijft daar voo rde tijd van de oorlog." Ze legde haar boek neer. Langzaam begreep ze, wat haar voogd bedoelde. „En U dan „Ik Ik heb hier een zaak, Lenie. Ik breng je morgen en dan ga ik overmorgen weer terug. Je zult het daar beter hebben dan hier. In het boerenland is gelukkig nog geen gebrek." Het rgeisje keek voor zich. En Kees bemerkte, dat langzaam de tranen over haar wangen begonnen te I rollen. Hij ging haar haar toe en legde beschermend een arm om haar heen. „Het is voor je eigen bestwil, meisje, geloof me. De voedseltoestand wordt hier met de dag slechter. De rantsoenen worden steeds kleiner en jij bent in de kracht van je leven. Weldra komt de tijd, dat we je niet meer kunnen geven, wat je nodig hebt. Dan wordt het honger lijden. Die ellende wil ik je be sparen. Heus, meisje, je zult het daar goed hebben. En wie weet, misschien is de oorlog spoedig afge lopen. En dan kom je weer fijn bij oom Kees terug. Ze sloeg haar arm om zijn middel. „En U dan, oom Kees 7" „Och kind, ik ben niet jong meer. En als een mens ouder wordt, heeft hij niet zoveel meer nodig. Kom, maak je over mij maar geen zorgen." Ze sprak niet meer en Kees droogde haar tranen. Onderwijl dacht hij terug aan die avond, toen ze nog een klein meisje was ,die avond, toen zijn verloving uit was geraakt en hij ook haar tranen had gedroogd. Avonds zat Kees nog lange tijd na te denken. In het spoorboekje had hij nagekeken, hoe laat de eerste stoptrein ging in de richting Zwolle. Hij zou om zeven uur de deur uit moeten. Dan kon hij om half elf in Oldebroek zijn. Ja, hij zou Lenie missen (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2