AXELSE COURANT De Helicopterdienst met Rotterdam komt er. Een Zaterdag vol evenementen Frankering bij abonnement. Axel WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1955 69e Jaargang No. 95 D NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ONREGELMATIG, maar steeds VOL AANTREKKELIJKE AANBIEDINGEN verschijnt gratis en huis aan huis in de gemeenten AXEL, ZUIDDORPE, KOEWACHT OVERSLAG, SINT JANSTEEN, ZAAMSLAG, SLUISKIL, WESTDORPE EN SAS VAN GENT dit SPECIALE OP 4 OCTOBER START DE SABENA MET EEN WEKELIJKSE DIENST BRUSSEL - ZEEUWSCH-VLAANDEREN - ROTTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen heeft vorige week het heugelijke nieuws kunnen bekend maken dat zij er eindelijk in is geslaagd om haar pogingen een proefdienst per helicopter naar Rotterdam in te stellen te verwezenlijken. Zoals bekend lag het in de bedoeling om reeds op 1 Maart van dit jaar met deze dienst te starten, doch de vele moeilijkheden die zich voordeden bij het verkrijgen van het door de Sabena gevraagde garantiebedrag nog steeds een bewijs dat men in vele kringen de betekenis en het isolement van Zeeuwsch-Vlaan deren niet inziet maakten dat men eerst thans kan beginnen. Ook is het ver kregen garantiebedrag te klein om de dienst een geheel jaar in stand te houden, zodat slechts circa 7 maanden zal kunnen worden gevlogen, steeds op Dinsdag, de belangrijkste beursdag te Rotterdam. buitenland zou gaan, staat de helicopter ge reed, brengt U in een half uur in Brussel op het vliegveld en enkele ur enlater bent U in Spanje, in Afrika, of waar U maar wilt. De dienst op Rotterdam. Een definitieve landingsplaats voor de helicopter in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is nog niet aangewezen. De Rijksluchtvaart dienst zal hiertoe overgaan, terwijl aan de burgemeesters van de centraal gelegen ge meenten Axel, Terneuzen, Westdorpe en Sas van Gent is verzocht suggestie's voor geschikte landingsplaatsen te doen. Van de zijde van douane en marechaussee is reeds de medewerking toegezegd. De dienstregeling is als volgt vastgesteld Vertrek Brussel 9 uur, vertrek vliegveld Meisbroek 9.10 uur. aankomst Zeeuwsch- Vlaanderen 9.37 uur, vertrek 9.40 uur, aan komst Rotterdam 10.30 uur. Vertrek Rotter- terdam 15.00 uur, aankomst Zeeuwsch- Vlaanderen 15.50 uur, aankomst Meisbroek 16.20 uur, aankomst Brussel 16.30 uur. Een enkele reis naar Rotterdam zal ongeveer. 18.bedragen, een retour iets minder dan het dubbele. UIT ONZE OMGEVING AXEL De Kamer van Koophandel ontving dezer dagen bericht van goedkeuring van het mi nisterie van Economische Zaken om een bedrag van 5000.te voteren als garan- tiebijdrage harerzijds in deze proefneming. Deze goedkeuring was afhankelijk van een accoordverklaring van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, zodat men mag aan nemen dat ook dit ministerie verder geen bezwaren meer zal maken tegen het instellen van de helicopterdienst. Jammer genoeg hebben niet alle Zeeuws- Vlaamse gemeenten mede garantie verleend voor deze digpst en de door diverse gemeen ten gevoteerde bedragen zijn ook nog niet alle door Ged. Staten goedgekeurd, maar men mag aannemen dat Ged. Staten tegen deze subsidies zeker geen bezwaar zullen maken, aldus verklaarde de voorzitter van de Kamer van Koophandel, ir. Horstmann. Betreurd wordt wel dat het provinciaal bestuur heeft gemeend zelf geen medewerking aan deze proef te kunnen verlenen en Zeeuwsch- Vlaanderen dus ook in dit geval weer ge heel zijn eigen boontjes moet doppen. Het motief van Ged. Staten dat deze dienst geen afdoende oplossing is voor het isolement van Zeeuwsch-Vlaanderen kan men zeker onder schrijven, maar men mag daarbij toch zeker niet de betekenis van deze proef uit het oog verliezen en wanneer wellicht over een tien tal jaren een rendabele exploitatie van de helicopter mogelijk is, zal Zeeuwsch-Vlaan deren van de nu opgedane ervaringen kun nen profiteren en kan dan ook de al oude relatie met de Sabena van grote betekenis zijn. De Sikorsky 55. De dienst zal evenals alle andere Sabena- helicopterdiensten worden uitgevoerd met de Sikorsky 55, een éénmotorige één-rotor bezittende helicopter, gebouwd door de Ame rikaanse Sikorsky Aircraft Division. De naam „Sikorsky" ontleent het toestel aan zijn uitvinder, de naar Amerika uitgeweken Rus Igor Sikorsky. De Sikorsky S 55 heeft een cabine met plaatsruimte voor zeven passagiers, de ma ximum snelheid van het toestel bedraagt ca. 170 km., terwijl de kruissnelheid ongeveer 140 tot 145 km. bedraagt. Voor een econo mische exploitatie is echter de passagiers ruimte nog te klein en de Sabena legt dan ook flinke bedragen toe op haar helicopter- diensten. De Sabena meent echter dat de ervaringen die nu al worden opgedaan en het feit dat zij al haar diensten op een zodanig tijdstip in Brussel laat eindigen dat aansluiting wordt verkregen op haar grote internationale luchtlijnen best de tekorten waard zijn, zulks in tegenstelling met onze K.L.M. die wil afwachten tot een economisch rendabele exploitatie van de hefschroever mogelijk is. Dat de aanvoer van passagiers niet zonder betekenis is, moge blijken uit Het feit, dat de Sabena met haar helicopter- net thans reeds het dichtst bevolkte deel van geheel West-Europa, n.l. België, een groot deel van Nederland, het Roergebied en Lu xemburg bestrijkt, een gebied met vele grote en belangrijke industrieën en een bevolking van in totaal zo'n slordige 70.000.000 men sen. Ook wanneer U dus straks voor zaken, voor familiebezoek of vacantie naar het verre VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland I 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adna.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVElTENTimiJS: 8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra EGLAME-BLAD Onder ideale zomerse weersomstandigheden hadden Zaterdag alhier tal van evenementen plaats, die heel wat drukte en vertier teweeg brachten. De gecombineerde velddienstoefeningen. Allereerst werd des middags een gecombineerde oefening gehouden van de nationale reserve, de re- serve-politie, de Rode Kruis-colonne-E.H.B.O. en enkele personen van de Bescherming Bevolking op het gemeenteterrein achter de vlasfabriek, dat een uitstekend terrein voor deze oefening bleek te zijn. Verondersteld werd dat vijandelijke parachutisten op dat terrein war engedropt en een mitrailleumest hadden gemaakt vanwaar uit zij het gefingeerde mili taire troepenvervoer langs de Kanaalkade bestookten. De nationale reserve had opdracht deze mitrailleur stelling te vernietigen. Terwijl de militairen hun posities innamen maakten de E.H.B.O.-ers een kabelbaan over het aldaar lig gende kanaaltje, waarlangs eventuele gewonden moes ten worden afgevoerd. Dit vervoer moest eerst geschieden met brancards, later met daarvoor bestemde wagentjes naar een bij de bosrand ingerichte verzamelplaats, vanwaar de gewonden per geïmproviseerde ambulance-wagen zou den worden vervoerd naar het Groene Kruisgebouw, waar een ziekenzaal was ingericht. Nadat de nationale reserve een patrouille had uit gezonden om de situatie te verkennen, rukte de aan vallende groep vanaf de boerderij van de heer W. de Feijter op. Aanvankelijk bood het terrein goede dekking, doch daarna moesten de aanvallers over een vlak en open terrein opereren. Met behulp van een rookgordijn wist men met een intensieve vuur- en bewegingsactie vooruit te komen tot vrij dicht bij de vijandelijke stelling, echter niet zonder enkele ge wonden te krijgen. Zodra de gelegenheid hiervoor gunstig was begon de Rode Kruis-colonne deze gewonden af te voeren, tijdens welke handelingen meermalen dekking moest worden gezocht. Het vervoer via de kabelbaan ver liep vlot. Hierbij viel evenwel in de buurt van een groep Rode Kruishelpers een granaat waardoor één der manschappen werd getroffen en de Rode Kruis- colonne het toen een ogenblik druk kreeg. Inmiddels was de nationale reserve door een draad versperring gekropen en de mitrailleurstelling zag zich genoodzaakt terug te trekken op een inmiddels ge reed gemaakte achterwaartse stelling. Van deze vuurpauze wist de aanvaller nuttig ge bruik te maken door een goede aanvalsstelling in te nemen om daarna met een korte stormaanval de vijan delijke stelling te vernietigen. Na het wegtrekken van het rookgordijn bleken hier bij ook nog enige militairen te zijn gewond. Een onverwachte noot in deze oefening was een beginnende brand in het droge gras, die in een sloot vol onkruid ruim voedsel' vond, zodat de brandweer snel ter plaatse kwam om deze brand te blussen. De reserve-politie had voor een goede afzetting gezorgd en het tevens mogelijk gemaakt dat de Rode Kruiscolonne van het enige honderden koppen tellende publiek geen hinder heeft ondervonden. Na afloop van de oefening heeft de districts-com missaris nog een kijkje genomen in het Groene Kruis gebouw, waar de „gewonden" onder de energieke leiding van wijkzuster Geleijnse, met haar helpsters keurig waren verzorgd. Dr. Boor die de leiding van deze colonne had, sprak in het kort zijn waardering uit over de wijze waarop de Rode Kruiscolonne zijn taak heeft vervuld. Daarbij werd de wens uitgesproken dat meerdere dergelijke Oefeningen, zo mogelijk op groter schaal, mogen vol gen, daar hieruit veel te leren valt. De districts-commissaris zegde toe hieraan gaarne zijn medewerking te willen geven. Daarna verzamelden alle deelnemers zich in het Gezellenhuis alwaar de districtscommissaris zijn waar dering betuigde voor de geleverde prestaties. Dit samenzijn had een gezellig karakter, hetwelk verhoogd werd door een aangeboden consumptie door Steun Wettig Gezag. De oefening werd bijgewoond door enige officieren van de nationale reserve, de burgemeester en enige leden van de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag, dr. Boor en andere belangstellenden. Zonder iemand tekort te willen doen mag een woord van bijzondere dank niet achterwege blijven voor het Groene Kruis dat zijn gebouw beschikbaar stelde, dr. Boor en Zr. Geleijnse, die naast hun drukke praktijk tijd vonden hieraan mede te werken en de heer Mechielsen, die als leider van de Rode Kruis colonne voor een vlotte afvoer heeft gezorgd. Bij informatie bleek dat de verschillende groepen met plezier aan de oefening hadden meegewerkt en een herhaling zeer zeker op prijs gesteld werd, welke toon ook onder het publiek viel waar te nemen De trekkers besloten het seizoen feestelijk. In de Jeugdherberg „Bleye Haghe" was de laatste vacantie-Zaterdag tevens een uitmuntende gelegen heid op feestelijke wijze het zo succesvol verlopen seizoen waardig uit te luiden. Indien er één sport is, die op een internationaal niveau is ingesteld, dan is het wel die van de „trek kers". In dit milieu worden de grenzen als het ware weggedacht. En zo kan men dan ook altijd consta teren, dat waar trekkers bijeen zijn een echte kame raadschappelijke en verbroederende geestesgesteldheid de boventoon voert. En waar Axel zo vlak bij de grenzen gelegen is, leidde dit ook thans tot een zodanige, eigenlijk reeds tot traditie geworden afscheids-manifestatie, die dit maal culmineerde in een gecostumeerde voetbalwed strijd „Holland-België". Hiervoor bestond heel wat publieke belangstelling, zodat ondanks de matige entréeprijs een mooie recette werd geboekt. Deze wedstrijd was dan ook de betoonde interesse van de vele Axelaars volkomen waard, want dit was een ontmoeting waarvan heel wat werk was gemaakt. Allerlei potsierlijke costuums boden een bdnt en uiterst gevarieerd schouwspel en zelfs Turken en Indianen bevonden zich onder de spelers van beide equipe s. Over de wedstrijd zullen wij zeer kort zijn, daar die niet was ingesteld op het leveren van top-pres- taties op sportgebied, doch meer als attractie was bedoeld. Voor de pauze was het initiatief overwegend aan de Hollandse kant en dit werd dan ook in een twee tal gescoorde doelpunten tot uitdrukking gebracht. Weliswaar belandde de bal in deze match meerdere malen in het net dan de eindstand aangaf, doch deze doelpunten werden niet op oirbare wijze geproduceerd. De ruststand was 20. Na de pauze waren de Belgische gasten heel wat agressiever en wisten dit door een zeker verdiend tegenpunt uit te drukken. De eindstand werd na veel „ups' en „downs" en de meest vreemdsoortige acro batiek en clownerie 2 1 en daarmede was één der hoofdpunten van het programma afgewerkt. De Axelse Boerenkapel „De Aerpelkappers" droe gen tot het welslagen van het geheel het hunne bij door tijdens de wedstrijd op het terrein en na afloop in de Jeugdherberg de vrolijkste wijsjes te laten klinken. Op de meest ongedwongen wijze werd met zang en dans op de tonen van de Boerenkapel de innige vriend schapsband verder bezegeld en de dank die de herberg vader voor de belangeloze medewerking aan dit en semble werd betuigd, werd met een welgemeend drie werf hoera van de trekkers onderstreept. In de avonduren bewoog zich het publiek weer naar de kom der gemeente en ook de trekkers maakten nog een avondwandeling alvorens zij toe kwamen aan het glorieuze slot van deze dag, dat te 9.15 uur plaats vond met de ontsteking van het traditionele kampvuur. Kring- en volksdansen werden afgewisseld door zang en voordracht, nadat door vader en moeder de Groot met een aardig liedje dit meer intieme terkkers-samen- zijn bij avond was ingezet. De sfeer was weer zoals die bij een kampvuur past, dat in zijn grilligheid met de er omheen geschaarde deinende jeugd een roman tische aanblik bood. Zondagochtend nam het Belgische deel van de trekkers deel aan kerkdienst, waarna de gasten in noordelijke richting vertrokken en de Zondag aan de overzijde van de Schelde benutten voor een verruk kelijke fietstocht door Zuid-Beveland. Concert van „Mondaccordeola". Keren wij nu weer terug tot de verdere Zaterdag- avond-evenementen. Zoals hierboven reeds vermeld, bewogen de bezoekers van de gecostumeerde voet balvertoning zich weer naar binnen de muren van ons stedeke en veler schreden richtten zich daarbij naar het Marktplein. Het is van het bestuur van „Mondaccordeola" een goede gedachte geweest om deze enigszins feestelijke Zaterdagavond aan te grijpen als een gelegenheid om weer eens een optreden naar buiten te doen plaats hebben, waarmee zodoende weer een attractie te meer werd geboden. Dat dit ten zeerste op prijs gesteld werd, nite al leen door de op de been zijnde Axelaars, maar even eens door de rondwandelende trekkers liet zich op de Markt aanzien, die geheel gevuld was met toe hoorders voor het als steeds populaire programma van dit gezelschap en de uitvoerenden dan ook tel kens met een dankbaar applaus beloonden. Te ruim 9 uur was ook dit concert ten einde en begaven velen zich naar de Noordstraat, waar weer een ander evenement plaats vond. Avond-kaartleesrit van „M.A.C.A." Hier vond de start plaats van een periodiek terug kerend evenement, dat gearrangeerd was door de M.A.C.A., bestaande uit een kaartleesrit bij avond over een traject van 78 km. De een na de ander vertrokken de deelnemers van „De Graanbeurs" en de route liep via Axel-Sassing, Terneuzen, Zaamslag. Eendrachtpolder (binnendoor) langs Walsoorden en Kruispolder naar het eindpunt Graauw, alwaar de circa 40 deelnemers een goedversierde koffietafel wachtte. De uitslag luidde Auto's: 1. D. Meesen, Terneuzen, 1 strafpunt (een barometer), de kaartleester van de heer Meesen ont ving een fraaie beker2. D. J. Dees, Terneuzen 2 strafp. (eveneens eenbeker) 3. P. Cappon, Axel, 3 strafpt. (een fraaie asbak 4. P. Remael, Ant werpen, 7 strafpt. Motoren: 1. W. de Jager, Axel, 50 strafp. (een beker), de kaartleester, mevr. de Jager-Schieman ont ving een fraaie asbak met het wapen van Zeeland 2. Abr. Dieleman, Kijkuit, 55 strafp. (een beker; 3. Jac van Rijn, Axel, 55 strafp. (zilveren flesopener). De enige vrouwelijke deelneemster in de categorie auto's was Janny Weijns uit Axel, de enige vrouwe lijke «deelneemster bij de motoren was mevr. Dubois uit Hoek. Tot slot volgde nog een gezellig samenzijn dat tot de kleine uurtjes voortduurde. OPBRENGST COLLECTE. De alhier gehouden collecte ten bate van de Kanker bestrijding heeft een bedrag van ƒ314,23 opgebracht.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1