Gemeenteraad van Axel HOOG HET GLAS Er is geen jaargetijde waarin wij het zon der drinken kunnen stellen. Maar vooral op warme zomerdagen zoals wij de laat ste weken beleven schatten we vooral een koele dronk op de juiste waarde. Voor hen, die hun limonade met een rietje eens willen afwisselen met een andere „drink bare" lekkernij, hebben wij enkele ideeën verzameld. Zij, die het nuttige met het aangename willen verenigen, zullen in een vruchten- melkdrank juist datgene vinden, dat zij met deze warmte zoeken. Heerlijk zijn b.v. de milkshakes met echt vruchtensap of vruchtenmoes bereid, zoals melk met sinaasappelsap, karnemelk met fijn gewreven bessen of yoghurt met pruimen- moes- In de kersen- of pruimentijd zal ieder zich wel eens wagen aan een compote. Vermengt U dan het sap na afkoeling met melk of yoghurt tot een smakelijke drank. Melk schift eerder dan karnemelk en yoghurt. Het is daarom beter zeer zure sap pen niet met melk te combineren. Reeds zure melkproducten, als karnemelk en yoghurt, lenen zich daartoe beter. Om schiften te be perken worden de dranken vlak voor het op dienen bereid. Meestal moet er basterdsuiker aan te pas komen, soms citroensap of een scheutje citroenlimonade. Bij alle vruchtenmelkdranken moet U de verhouding van de ingrediënten naar eigen smaak regelen. Hier dan enkele voorbeelden voor het be reiden van koele zomerdranken in een hoe veelheid van y* liter. De bessen rissen, wassen en door een zeef wrijven. In de verkregen purée de suiker op lossen. De purée met de karnemelk vermen gen en de drank meteen opdienen. Yoghurt met kersensap. Ongeveer 2)/2 dl. kersensap (vers of uit een flesje), y2 liter melkyoghurt, ongeveer 3 eetlepels basterdsuiker, des gewenst een weinig kaneel. Yoghurt en sap dooreenmengen en de drank op smaak maken met suiker. Bij ge bruik van kaneel deze door de suiker roeren. Frambozenlimonade met banaan. Ruim \y2 dl. (een kopje) limonade siroop, 6 dl. melk, een banaan. De banaan schillen, fijndrukken en met de limonadesiroop glad kloppen. Vruchten massa en melk dooreen schudden of roeren en meteen opdienen- Bessenkarnemelkshake. 250 tot 500 gram zwarte of rode bes sen of een mengsel van beide. y2 liter karnemelk, ongeveer 100 gram (ruim een half kopje) basterdsuiker. Wilt U een zomerdrank zonder melk Laten wij U enkele voorbeelden aan de hand doen Verdun sap van rode en zwarte bessen met water of spuitwater naar smaak en los er flink veel basterdsuiker in op. Maak limonade van sinaasappellimonade siroop. Leg er enkele frambozen in en laat de drank toegedekt enige tijd staan. Dien de limonade koel op. Zet sterke thee op de bekende wijze. Zeef de drank en los er desgewenst suiker in op. Laat de thee afkoelen- Geef hem met een schijfje citroen of met een paar takjes verse pepermunt. Maak ook eens een punch, naar gelang het Weer warm of koud te geven. y± liter water, een halve eetlepel thee, iy2 dl. bessensap, ongeveer 3 eetlepels suiker, een stukje kaneel. Het water aan de kook brengen en over de thee schenken in een voorverwarmde pot. De thee van het vuur af enige minuten laten trekken met de kaneel. De drank zeven en de suiker er volledig in oplossen. Het bes sensap toevoegen en de drank warm geven of verder laten afkoelen. Basterdsuiker er apart bij geven. Ice cream soda (4 grote glazen). 1 dl. vruchtenlimonadesiroop, J4 ''ter vanilleijs, klein flesje (ruim 1 \/2 dl) spuitwater De glazen voor een kwart vullen met de limonadesiroop. Het ijs er in leggen en de glazen bijvullen met spuitwater. De ice cream soda geven met een lepel en rietjes. 200 c.A. te verkopen tegen de prijs van 2.aan E. A. Wagenaar. Aldus werd besloten. SANERING IN DE OUDE WIJK. De voorlopige plannen tot sanering van de Oude- wijk worden successievelijk uitgewerkt door met di verse eigenaars onderhandelingen te voeren over de aankoop van percelen. Met verschillende eigenaars van percelen in dat gedeelte der kom is overeen stemming bereikt. Aangezien die eigenaars op korte termijn deze verkoop gerealiseerd willen zien wordt machtiging gevraagd tot aankoop van diverse per celen. De kosten van aankoop van deze objecten vertegenwoordigen volgens overeenkomst een bedrag van 25.000. Het betreft de aankoop van de navolgende per celen Oudewijk no. 2, 3, 4, 6, 8, 14, 40, 42, 48, 65 en 73, Weststraat 67 met de terreinen, een gedeelte van het perceel grond aan de Buthdijk van A. de Feijter, alsvoren van A. J. van Hoeve. Aldus werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Besloten werd tot overname van een strook gronds groot 56 c.A. in de Stationstraat voor het winkel pand va nde heer Adr. van Cadsand, dat eerstdaags door deze in gebruik zal worden genomen. Met zijn eigenaar de heer P. A. Laureijs te St. Jansteen is overeengekomen dat de verharding met tegels van dit vroegere voortuintje van gemeentewege zal geschieden, onder voorwaarde, dat deze grond aan de gemeente wordt overgedragen voor een be drag van 1. Voorstel om te besluiten tot doorhaling van de hypothecaire inschrijving ten behoeve van J. A. van Doorn, betreffende het perceel sectie A no. 1077 en van de Erven Wed. E. v. d. Vijver-Puts, met be trekking tot de woning Sassing Q 20, ingeschreven ten hypotheekantore te Goes. Op voorstel van B. en W. werd daarop besloten tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement en van de Arbeidsovereenkomstenverordening o.a. door opneming van vacantie uitkerings-regeling. Verder werd besloten tot wijzigiging van de kinder toelageverordening en de uitkeringsverordening, ter wijl tevens vastgesteld werd de regeling inzake het gelijktijdig genot van burgerlijke beloning en beloning als noodwachter B.B. Nat. School voor gewoon lager onderwijs, de Rooms j Katholieke School voor gewoon lager onderwijs en de Chr. Nat. School voor U.L.O. om vergoeding van de kosten van vakonderwijs, als bedoeld in artikel 101 der L.O. wet 1920 wordt voorgesteld met ver wijzing naar het bij de stukken aanwezige ontwerp deze bedragen als volgt vast te stellen 1. Chr. Nat. School 1256,13 R.K. School ƒ968,49 en Chr. U.L.O. school 2796,98. Dienovereenkomstig werd besloten. Voorstel tot de bouw en exploitatie van autoboxen ten behoeve van de Rijksdiensten. Bij de in deze gemeente gevestigde rijksdiensten, te weten de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst en de Centrale Velddienstpost avn de Dienst Invoerrechten en Accijnzen, bestaat grote behoefte aan autoboxen en wat laatstgenoemde dienst betreft ook aan kantoor ruimte. Vanwege de Rijksgebouwendienst werd aan B. efi W. de vraag gesteld of de gemeente voor de bouw van deze bóxen zou kunnen zorgdragen, waarna deze door de diensten van de gemeenten zouden worden gehuurd. Het College heeft toegezegd in principe genegen te zijn behoudens toestemming van de Raad en van hogere instanties om dit gemis op te heffen, daar on danks diverse pogingen bij particulieren voor deze voorziening geen mogelijkheid bestond., Intussen is door B. en W. een plan opgesteld voor de bouw van een 8-tal boxen, waarvan er één als kantoor kan worden ingericht. De bouw-, grond- en aansluitkosten met het toe zicht worden geraamd op 32.000.De jaarlijkse lasten, zoals afschrijving, onderhoud belasting en ver zekering worden becijferd op een bedrag van 2140. De rijksgebouwendienst is bereid, deze boxen te huren van de gemeente voor ƒ2140.per jaar. De huurovereenkomsten zulen worden aangegaan voor een tijdvak van tien jaren, ingaande op de eerste dag der maand, volgende op die waarin de oplevering heeft plaats gehad en voorts met de bepaling, dat indien te eniger tijd een der genoemde diensten in Axel zou worden opgeheven, de huurovereenkomst te allen tijde kan worden beëindigd met een opzeggings termijn van drie maanden. Indien dit laatste onverhoopt het geval zau zijn kunnen de boxen steeds voor andere doeleinden wor den gebruikt of verhuurd. Het ligt ia de bedoeling de boxen te bouwen achter het oude parkeerterrein aan de Oranjestraat. Voorgesteld werd, behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten, tot de bouw van acht autoboxen te besluiten en de nodige gelden voor dit doel te voteren. De heer Gerrits vond het eigenaardig dat de ge meente ter voorziening in de behoeften van Rijks diensten geld moet gaan lenen, waarna door de voor zitter werd gewezen op de steeds groter wordende behoefte aan boxen, zodat men ten allen tijde hier voor gegadigden zal kunnen vinden, waarop dit voor stel eveneens werd aangenomen. Vervolgens werd aangenomen het voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 70.000. Bij besluit van 31 Augustus 1954, goedgekeurd door Ged. Staten d.d. 14 September 1954, werd besloten tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de Bank van Ned. gemeenten tot een bedrag van 70.000.ten behoeve van de voorfinanciering van de bouw en inrichting van een bijz. school voor uit gebreid lager onderwijs met gymnastieklokaal. Ter vermindering van het debetsaldo van ge noemde rekening-courantovereenkomst is ingevolge raadsbesluit van 30 Juni 1955, goedgekeurd door Ged. Staten d.d. 12 Juli 1955, een kasgeldlening aangegaan groot 140.000.af te lossen per 15 December 1955. Omstreeks 15 September a.s. zal de bouw van de school zover gevorderd zijn, dat het wenselijk wordt geacht op genoemde datum weer een kasgeldlening aan te gaan ter vermindering van het debetsaldo der bijzondere rekening-courant met de N.V. Bank van Ned. gemeenten te 's-Gravenhage. Wordt voorgesteld per 15 September een kasgeld lening met deze Bank aan te gaan groot 70.000.— tegen een rente van 1J4% Per iaar af te lossen per 15 December 1955. Zonder hoofdelijke stemming werd aldus besloten. Voor het aanbrengen van een centrale verwarming in de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat en in de Chr. U.L.O. school in deze gemeente is een geld lening noodzakelijk van 50.000. Aangezien verwacht wordt, dat dit werk omstreeks 15 September a.s. gereed zal zijn, wordt consolidatie dezer vlottende schuld gewenst geacht, weshalve B. en W. voorstellen tot intrekking van het raadsbesluit van 26 April 1955, aangaande een geldlening van 50.000.en per 1 September 1955 een geldlening aan te gaan groot 50.000.— koers a pari, tegen een rente van 3%% en provisie, welke geldlening zal worden afgelost in 20 jaren. Aldus werd besloten. Reeds thans is de gemeentebegroting voor het jaar 1956 verschenen en sedert een paar weken in het bezit van de leden. Tengevolge van een bijzondere aanvrage van B. en W. aan de betrokken instanties zal deze vóór 1 October a.s. door de Raad moeten zijn vastgesteld. In verband daarmede ging men over tot de trekking der afdelingen voor het onderzoek dezer begroting. De uitslag hiervan was dat de beide afdelingen zullen bestaan uit de leden Afdeling Iwethouder C. de Putter met de leden Pijpelink, Tollenaar, de Feijter, Wondergem en Gerrits. Afdeling IIwethouder P. van Bendegem, met de leden Oggel, C. van Bendegem, mevr. Folkersma-Staal, Hamelink, Maas en Kesbeke. Ten slotte werd op de reclames tegen de diverse aanslagen voor verschillende plaatselijke belastingen beschikt zoals daarop was aangegeven, terwijl een staat van oninbare en nog te verhalen posten over vorige dienstjaren werd vastgesteld. Bij de omvraag informeerde de heer Maas naar het lang leeg staan van een woning aan de Ruijter- straat, waarop door wethouder van Bendegem werd medegedeeld dat in deze woning met het oog op de vochtigheid van de vloeren een bijzonder procédé zal worden toegepast waarin een houtsubstantie zal ver werkt worden. De vacanties hebben hierin enige ver traging gebracht. Daarop sloot de voorzitter deze vergadering die in drie kwartier een lijvige agenda met 20 punten had afgewerkt en werd door de leden een macquette be zichtigd voor het nieuw te bouwen zwembad. ZITTING VAN DINSDAG 30 AUGUSTUS 1955. Onder presidium van burgemeester van Oeveren kwam de Axelse gemeenteraad Dinsdagavond in een nog kennelijk lome vacantie-sfeer bijeen. Traag kwamen de raadsleden opdagen, doch ten slotte werd ruim een kwartier na het vastgestelde tijd stip de zitting geopend. De zetels van wethouder P. J. van Bendegem (die tijdens de afwerking der agenda ter vergadering kwam), benevens die van de heren D. J. Oggel en J. Pijpelink waren onbezet, zodat voor het doen van Axels vroedschap de zitting vrij onvoltallig was. De notulen der vergadering van 30 Juli j.l. werden daarop zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Tal van ingekom enstukken passeerden vervolgens zonder enige bespreking of nader commentaar 's prae- ses hamer. Daaronder was een bericht van B. en W. van Terneuzen, waarin deze te kennen gaven dat uit hun midden als lid aan de gascommissie van het Gemeen telijk Gasbedrijf was aangewezen de wethouder dier gemeente de heer M. de Vos. Ook dit schrijven werd voor kennisgeving aange nomen en wijders werden de mededelingen, die reeds in één onzer vorige nummers werden gepubliceerd, alle aangenomen voor kennisgeving. Aangaande de tussen café „Sonnehoeck" en „Het Centrum" gelegen strook gronds, die door de heer Ed. Tieleman hoofdzakelijk als parkeerruimte wordt gebruikt werd een jaarlijkse huur van 10.— hiervoor bedongen (de 750.— in het prae-advies vermeld was een tikfout). De heer Kesbeke wilde de clausule uit de voor waarden schrappen die het verbod inhield deze opper vlakte des Zondags voor sportdoeleinden te gebruiken in verband met de z.i. folkloristische schietwedstrijden. De heer C. van Bendegem zou gaarne principieel eveneens vrijheid willen geven op dit gebied, ware het niet dat hiertegen verkeerstechnische bezwaren rijzen. Ook de voorzitter deelde deze mening, terwijl na langdurige discussie eindelijk wethouder de Putter adviseerde dit geval nog eens terug naar B. en W. te verwijzen. Na ruim een kwartier discussie werd besloten de redactie der voorwaarden nog nader onder de loupe te nemen. Alleen maakte de heer Kesbeke nog enkele opmer kingen in verband met de elders in den lande reeds aangekondigde verlaging van de electriciteitstarieven, waarbij door de burgemeester werd opgemerkt dat de provincie Zeeland altijd zeer in het nadeel is met het oog op de geografische ligging tegenover andere pro vincies zoals b.v. Utrecht, die in dit verband o.a. was bedoeld. Ook omtrent een antwoord op een andere vraag van de niet aanwezige heer Oggel werd nog door de heer Kesbeke gereageerd, zonder dat ook hierin nog wijziging werd gebracht. Dit gold n.l. het bodem onderzoek. Adhaesie werd betuigd aan het verzoek van het gemeentebestuur van Hulst aan de minister van Ver keer en Waterstaat voor verbeterde veerverbindingen etc. met overig Nederland. Het college heeft deze aangelegenheid bekeken en staat op het standpunt dat elke gelegenheid moet worden aangegrepen, om bij de betrokken instanties aan te dringen op afdoende verbetering van het wagen- vervoer over de Westerschelde voornamelijk op het veer KruiningenPerkpolder. De tegenwoordige gelegenheid voor de gebruikers van het overzetveer met wagens is thans hopeloos en onhoudbaar en is allerminst aangepast aan het tegen woordige wegverkeer. Vele kostbare uren gaan voor de gebruikers van dit veer verloren met wachten. Het is zelfs funest voor industriëlen die in.Zeeuwsch- Vlaanderen hun bedrijf hebben om hun producten over de weg af en aan te voeren naar en van overig Nederland. Zelfs is het een afschrik voor industriëlen van elders, om hier hun bedrijf te stichten, daar ten gevolge van de gebrekkige veerdiensten hun exploi tatie onnodig zwaar belast zou worden door de lange wachttijden, daar geen andere gelegenheid voor af voer van producten naar overig Nederland bestaat, daar niet gedacht kan worden aan transito over België vanwege de vele formaliteiten die voor dat vervoer geëist worden. GRONDVERKOOP. De heer A. Dieleman te Axel-Kijkuit vraagt bouw grond te kopen gelegen aan de Wilhelminastraat, hoek benestraat. Aangezien dit terrein bëstemd is voor bedrijfspanden en aanvrager aldaar een woon- en winkelhuis wil bouwen, bestaat bij B. en W. geen bezwaar tegen deze verkoop. De oppervlakte grond die aanvrager wenst, be draagt 208 c.A. De prijs van de grond bedraagt 9,50 per c.A. De heer J. P, Sanderse te Axel vraagt bouwgrond te kopen ter grootte van 1000 m2 gelegen in plan Zuid, teneinde aldaar een woning te bouwen. De prijs van deze grond bedraagt 5,50 per m2. Ook tegen deze Verkoop van grond bestaat geen bezwaar. In deze grondprijs zijn verdisconteerd de kosten van aanleg straat en riolering enz. Bij de aankoop door de gemeente ten behoeve van de ontsluiting van het parkeerterrein van een gedeelte van het perceel gelegen aan de Buitenweg, welk stukje eigendom was van de heer E. A. Wagenaar, wonende te Axel, Buitenweg 94, is door deze eigenaar de wens te kennen gegeven om zijn terrein op andere wijze te vergroten door aankoop van ongeveer 200 c.A. van de gemeente, hetgeen geen bepaalde toekomstige bestemming heeft. Tegen deze verkoop bestaat eveeneens geen be zwaar, zodat B. en W. voorstellen dit strookje van INSTELLING KOOPAVOND. De Winkeliersvereniging „Axel-Vooruit" heeft naar aanleiding va neen wens in haar ledenkring een en- quete gehouden over het al of niet instellen van po gingen bij de gemeenteraad tot het verkrijgen van een verkoopavond in de week. Deze enquete heeft geen doorslaggevend resultaat bereikt ten aanzien van de verschillende detaillisten in diverse branches. B. en W. hebben zich hierover meermalen beraden en zijn tot de conclusie gekomen om aan de Raad voor te stellen een verkoopavond voor de sigaren handelaars in te stellen en wel op Vrijdagavond tot 9 uur behoudens goedkeuring van de Kamer van Koop handel. Voor de overige winkelbranches is er geen voldoende belangstelling om een dergelijke bepaling in het leven te roepen. Aldus werd besloten. Besloten werd aan de heer R. de Smet te Spui een door hem gedaan verzoek om zijn onbewoonbaar verklaarde woning te herbouwen met Rijkspremie te realiseren tot een Raadsbesluit waarbij 15% van deze premie voor rekenin gder gemeente zal worden ge nomen. Dit betekent dat de gemeente hiervoor een be drag van ongeveer 550.zal voteren. Dit bedrag kan uit de post Premie Woningver betering van de begroting van 1955 worden betaald. Voorstel op twee verzoeken van het bestuur der Chr. Nat. School, om op grond van artikel 72 der L.O.-wet 1920 gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor de Ulo-school. Dit staat enerzijds in verband met toename van het aantal leerlingen en anderzijds met de wijziging vak handelskennis. Het bestuur van de Chr. Nat. Schoolvereniging deelt mede, dat de toename van het leerlingen-aantal der Ulo-school groter is, dan oorspronkelijk was ge dacht en geraamd. Het gevolg hiervan is, dat meer leermiddelen moet enworden aangeschaft, waarmede een bedrag van 343,80 is gemoeid. Tevens wordt medewerking gevraagd voor aan vulling der leermiddelen voor het vak handelskennis in verband met het gewijzigd examenprogramma, waar mede een bedrag van 86.— zal zijn gemoeid. Besloten wordt de benodigde gelden voor deze doeleinden beschikbaar te stellen. Voorstel tot vaststelling van de exploitatie-ver goedingen voor de Bijz. scholen over 1954. Gezien de aanvragen van de besturen van 1. Chr. Nat. School voor gewoon lager onderwijs in de Nieuwstraat 2. Gereformeerde Lagere School te Spui 3. Rooms Katholieke Lagere School, Walstraat 4. Chr. Nat. School voor U.L.O. in de Julianastraat om vergoeding van de kosten dier scholen over 1954, als bedoeld in artikel 101 der L.O. wet 1920, wordt voorgesteld het bedrag der vergoeding over 1954 en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komen de uitgaven, alsmede de verrekening met het voor 1954 reeds ontvangen voorschot vast te stellen als volgt 1. Chr. Nat. School, Niewstraat 12696,62 2. Gereformeerde Lagere School te Spui 2195,11 3. Rooms Katholieke Lagere School 8107,24 4. Chr. Nat. School voor U.L.O. 5458,01 Aldus werd besloten. Voorstel tot verrekening der kosten van het vak onderwijs over het jaar 1954. Gezien de verzoeken van de besturen van de Chr.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3