JEUK D.D.D. LIEFDE IS VAN PORSELEIN Massale belangstelling voor Aardappelrooi-demonstratie UNIEK GEBEUREN IN DE COEG 3RSPOLDER SLAAGDE VOLKOMEN. FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS BEKENDMAKING. Uit Noord en Zuid, ja, uit alle windstreken van ons land waren Donderdagnamiddag een zeer groot aantal geïnteresseerden samengestroomd op een tot het akkerbouwbedrijf van de heer A. Ramondt be horend demonstratieperceel zowat halverwege de Blikstraat gelegen dat vanwege de ideale weers omstandigheden zeer gemakkelijk te bereiken viel om dit evenement bij te wonen. Vele honderden auto's en even zovele motor- en andere rijwielen hadden zeker een kleine 2000 bij de aardappelverbouw en -handel betrokkenen bijeen ge bracht om dit schouwspel, waarbij circa 25 diverse typen van aardappel-rooimachines zouden worden in gezet te volgen. De loffelijke organisatie bleek hierop volkomen ingesteld. Immers, er was hier een hoogst zeldzame gelegen heid om de ontwikkeling van deze tak van het agra risch bedrijf die eigenlijk nog niet ten volle tot zijn recht is gekomen te volgen en de diverse resultaten en mogelijkheden in alle facetten te vergelijken. Een hoogst deskundige commissie uit een 7-tal leden bestaande, die onder leiding van ir. Bakker-Arkema de machines zou beoordelen op kwaliteit van het werk en constructie van de machine, had een omvangrijke taak. Ook tot de beschadiging der knollen, alsmede het percentage der gerooide aardappelen die met grond bedekt worden, strekte zich deze arbeid uit. Tweeledig doel der demonstratie. In de eerste plaats gold deze demonstratie aan te tonen hoezeer en hoever de technische ontwikkeling reeds is voortgeschreden op de weg van het „mecha nisch rooienHet probleem van het aardappelrooien beweegt zich onmiskenbaar in de richting van de zakkenrooiers. Hiernaast wordt grote aandacht besteed aan de reeds lang voor het rooien aangewende verplegings- methoden. Tweeërlei diepte van poten geeft een resul taat dat natuurlijk uiteenlopend is ten opzichte van de bodemtoestand i.e. de hinderlijke kluitvorming bij het rooien in zakken. De aardappelteelt behoudt positie en bestaansrecht. Nog steeds is de aardappelverbouw (vooral ook in onze streken) een belangrijk onderdeel in het agra risch bedrijf en als volksvoedsel no. 1 zal dit ook stellig in de toekomst niet anders zijn en wel zo blijven. Als arbeidsbron heeft de aardappel tot op de dag van heden aan vele duizenden handen arbeid en loon gebracht, ja, niet zelden kwamen periode's voor, waar in men handen tekort kwam, zelfs ondanks het feit dat het rooien veelal nog geschiedt met een werprad- rooier. Gemiddeld ligt het netto overschot van dit zo bij uitstek in het bouwplan passende product van onze bodem op een hoger niveau dan dat van andere ex tensieve gewassen. Het streven naar bekorting van het werk van het aardappels rapen heeft dus zijn bijzondere bekoring voor de telers en dit vindt zijn einddoel in het rooien in de zak, waar men nog lang niet algemeen aan toe is. Groot blijkt nu reeds de verscheidenheid van de zeefrad- en de ketting- of bandrooiers die in allerlei typeringen en in minder of meerder geperfectionneerde vorm in de Coegorspolder te zien waren en op hun doeltreffendheid en productiviteit werden getest. Gaarne zouden wij aan het mechanisch rooien vol ledig recht doen wedervaren, door alle problemen van dit werk te belichten, doch in de diverse vak- en landbouwbladen wordt deze materie van week tot week belicht en beredeneerd. De voornaamste problemen waar men zich het hoofd mede breekt zijn de tijd te beperken die nog steeds besteed mote worden aan het oprapen der aardappels, daarnaast de kluitvorming zoveel moge- 33) Kees zuchtte. „Ria, kind, je kunt toch geen ijzer met handen breken. Jij kent Jannie en ik ken haar eveneens. Er zit een kop op en wat ze er eenmaal in heeft Zitten, krijgen jij en ik samen er nog niet uit." „Ik wou, dat er maar eens iemand was, een ver standig mens, die kalm met haar wilde praten." „Waarom doe jij dat dan niet Jij bent verstandig genoeg." „Dank je voor je compliment. Maar ik heb je al eerder gezegd, dat ze naar mij niet luisteren wil. Ze lacht me in mijn gezicht uit. Als jij het nu eens een keer wilde proberen Kees lachte. „Ik kijk wel uit. Jij, als haar boezem vriendin heeft zelfs geen invloed meer op haar. Dacht je dan werkelijk, dat ik nog enige kans maakte. En dan daarbij je zegt zelf, dat ze op het ogenblik ver kering heeft met een Duitse officier. Ja, ik ga me daareen hoop narigheid op de hals halen. Mij niet gezien." Ook dit gesprek bleef vruchteloos. Op een zomermorgen in de week kwam Ria weer eens aan. Lenie was ook thuis en daar het net koffie tijd was, zaten ze weldra samen te genieten van een warm bakje, al was het dan ten dele surrogaat. Koek was er niet, maar Kees gaf Lenie een seintje en deze ging naar boven, om even later weer terug te komen met een doosje vooroorlogse sigaretten. „Oom Kees is toch maar een tovenaar," zei Ria, lijk te voorkomen en de beschadiging tot minimale proporties te beperken. Geslaagd initiatief. De studieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen, die in contact met de Werktuigencommissie in West Z. Vlaanderen, de Technische Commissie van het Land bouwschap Zeeland en de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst de demonstraties in de Coegorspolder or ganiseerden op middelmatige kleigrond, met 35% af- slib. hebben daar een aardappel-eldorado geschapen, dat ook door de aether in de algemene belangstelling is geplaatst. Teler en handelaar hebben hier hun hart op kunnen halen aan tal van noviteiten aan reeds zeer geperfectionneerde machines, die niet alleen ge demonstreerd werden, doch die ook lieten zien de verschillen in grondbewerking, pootdiepte en de al of niet aanwezigheid van z.g. vaste kaakranden in de aardappelruggen, etc. Het initiatief mag als geheel prachtig geslaagd heten. Nog wel nimmer tevoren zal de Blikstraat aldus in het teken van een enorme belangstelling hebben ge staan, als Donderdagnamiddag is uitgegaan naar dit zeldzame experiment. Officiële buitenlandse belangstelling. Onder de belangstellenden bevond zich ook de Engelse ambassadeur in ons land, sir Paul Mason, die in het gezelschap van zijn echtgenote onverwacht deze demonstraties kwam bijwonen, vergezeld van de Engelse landbouw-attaché in ons land, de heer Ro- nals Ede. Gedurende geruime tijd lieten zij zich voor lichten vanwege het organiserend comité. Verloop en resultaat. Nadat de heer Ramondt de aanwezigen via de ge- luids-installatie op zijn terrein had verwelkomd, waar bij hij er op wees dat de enorme belangstelling ge noegzaam sprak voor het belang van de landbouw en handel hieraan verbonden, ook met het oog op het permanente arbeidstekort, vingen de demonstraties aan. Onder dikwijls oorverdovend en ratelend geluid doorsneden de diverse machines groepsgewijs de akker die op afstanden van 65 cm. bepoot was met rijen aardappelen van het ras „Bintje", van welke het loof tevoren was doodgespoten. Voorlopig oordeel der jury niet onverdeeld gunstig. Toen na de eerste rooi-demonstraties een algemeen oordeel verantwoord was, gaf de voorzitter der be oordelingscommissie, ir. Bakker-Arkema, in grote lijnen de indrukken weer van de jury, waarbij hij in de eerste plaats wees op de wel zeer gunstige conditie van de grond, voornamelijk als gevolg van de buiten gewoon gunstige weersomstandigheden. Naar sommiger oordeel was het weer te mooi om ten volle een oordeel tot in afwijkende onderdelen te kunnen vellen. Immers als het terrein doorweekt ge weest was zouden tal van resultaten wel enigszins anders zijn uitgevallen. Het succes van bepaalde machines is zeer afhan kelijk van bewerking en voorbereiding. In doorsnee was men evenwel tevreden en loopt het niet over de vraag „Welke is de beste machine doch „Welke is voor mij de beste machine Behalve degelijkheid, trekkracht en doeltreffendheid, speelt in deze ook de prijs een rol. Nog verkeren wij in een stadium van ontwikkeling, maar onmiskenbaar zijn sedert b.v. 5 jaar ge leden de aanzienlijke verbeteringen. De vervol making der machines in details gaat intussen onver poosd voort. Spr. had nog een drietal niet aanwezige importeurs hier zeker verwacht in verband met de door hen ge voerde typen. Hij wees nog op de bediening door behaaglijk genietend van de lekkere sigaret. „Ik draai tegenwoordig shag, dan heb ik meer dan aan een pakje sigaretten." Kees begreep, dat Ria hem onder vier ogen' wilde spreken en hij nam haar mee naar de winkel. „Moeilijkheden Ria knikte, terwijl ze op een krukje ging zitten. „Jannie is er vandoor. Voorgoed. Waarschijnlijk met die officier. Maar zeker weet ik het niet. Vorige week heeft ze haar hebben en houden ingepakt en is ver trokken. Op een morgen, dat ik vroege dienst had. Niet eens behoorlijk wat gezegd van haar plannen, niet eens afscheid genomen. Alleen maar een simpel briefje." „Och, dat heb ik wel zien aankomen. Is ze ook niet meer in dat café aan de Nieuwendijk „Ik heb van het station af opgebeld. Maar daar is ze de vorige maand al vertrokken met ruzie." „Verwijt jezelf niets, Ria. Jij kunt er niets aan doen. Als ze dan met alle geweld de verkeerde weg op wil, is ze toch niet tegen te houden." „En ik moet m'n kamers af," vervolgde Ria troos teloos. „Er moet een gezin met kinderen op. Bijna negen jaar heb ik er gewoond, op tijd m'n huur be taald en nu krijg ik ineens een aangetekend schrijven, dat ik binnen zes weken de kamers ontruimd moet hebben." „Heb je al een ander onderkomen „Ja, bij een collega van me. Getrouwd. Ze hebben een vrij grote zolderkamer over. Ja, natuurlijk lang zo mooi niet, als ik nu heb." Kees haalde zijn schouders op. „Tja, meisje, het is oorlog en daar hebben we allemaal last van. Waar kom je terecht „Overkant van het IJ, in de Vogelbuurt." „Nu, als je je verveelt, kom je maar hierheen, hoor. technisch geschoold personeel, het gebruik van lucht banden en het gevaar van de onbeveiligde aftak-assen, etc. en vatte daarop het voorlopige oordeel samen van elk der aan de demonstratie deel genomen heb bende machines afzonderlijk. Het verslag hiervan zal echter door de rapporteurs worden uitgewerkt en te zijner tijd in de landbouw bladen worden gepubliceerd. Het zal in onderdelen de verschillende groepen behandelen, welke zijn te rubri ceren in werprooiers, zeefrad-rooiers, ketting- of band rooiers en verzamelrooiers. Ten hoogste voldaan over het zeer vele dat hier' was op te steken, keerden de vele honderden belangstel lenden daarop huiswaarts, nadat hulde was gebracht aan de regelings- en voorbereidingscommissies, de heer Ramondt voor zijn bijzondere bereidvaardigheid van de beschikbaarstelling van zijn terrein met al het daaraan verbonden werk, etc. Deze demonstratie toonde weer eens te meer de onverpoosde technische voortschrijding en ook de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst verdient voor haar loffelijke medewerking aller hulde. OUDERWETSE „KONINGINNEDAG". Hoewel 31 Augustus, de verjaardag van Prinses Wilhelmina geen „Koninginnedag" meer is herinnerde afgelopen Woensdag, met het mooie zomerse weer aan de vroegere „Koninginnedagen", ons mede door de bevlagde straten nog eens Als vanouds concerteerden tussen half negen en tien uur de beide plaatselijke muziekverenigingen weer op de Markt en dank zij de heerlijke zomer avond was de Markt, geheel gevuld met belangstel lende toehoorders, die op deze wijze van een ge zellige en feestelijke zomeravond genoten. Ook de jeugd zelfs de buitenlanders uit de Jeugherberg ontbrak natuurlijk niet, zodat deze 31e Augustus, de 75e verjaardag van Prinses Wilhelmina, dank zij de medewerking van onze beide muziekverenigingen een passende feestelijke sfeer droeg. NOG MEER CONCERTEN. Nadat Woensdagavond de harmonie „Concordia" en de Chr. fanfare „Hosanna" op de Markt concer teerden ter gelegenheid van de 75e geboortedag van H.K.H. Prinses Wilhelmina, staat de Zaterdagavond alweer in het teken van de muziek. Allereerst zal te half 7 de Axelse Boerenkapel „De Aerpelkappers" uitrukken om zoals al eerder ge meld de voetbalwedstrijd tussen Axelse en Belgische trekkers op het terrein bij de Jeugdherberg „Bleye Haghe" muzikaal op te luisteren. Na afloop van deze internationale trekkersmatch zal het bekende Axelse Accordeon- en Mondaccordeon- orkest „Mondaccordeola" dan een populair zomer avondconcert ten beste geven op de Markt, hetwelk zal beginnen om 8 uur. BENOEMD. Tot besteller in vaste dienst bij het P.T.T.-kantoor alhier werd benoemd onze stadgenoot de heer P. de Ridder, tot dusverre hulpbesteller op genoemd kantoor. NIEUWE STUNT VAN DE DOUANE VELDPOST. Alweer hebben, dank zij overrompelend en tactvol optreden, ambtenaren van de velddienstpost, ditmaal te Clinge, onder die gemeente een fraai succes ge boekt en behalve een luxe auto (Chrysler) 1000 kg. roomboter in beslag genomen. Ofschoon reeds arrestatie plaats had kunnen met het oog op het voortgezette onderzoek der Centrale Recherche alhier, verder nog geen mededelingen te dezer zake worden gedaan. GEVONDEN VOORWERPEN Een kinder-onderjurkje, Noordstraat 32. Je weet, dat je altijd welkom bent." Ze zuchtte. „Nuna Jannieheb ik jou alleen nog. Kees „En Lenie," voegde hij er aan toe. „Vergeet dat niet, Ria." Hoofdstuk 15. ZORGEN OM LENIE. In deze maanden ontdeke Kees een ommekeer bij Lenie. Ze helpt nog trouw in de winkel, al is er niet zoveel meer te verdienen. De rantsoenen zijn niet groot en als Vrijdags de bonnen zijn bekend ge maakt, komen enkele minuten na de radioberichten de eerste klanten al binnenlopen. Hij zou de zaak net zo goed van Maandag tot Donderdag kunnen sluiten. Maar ja, dan bestaat het risico, dat men de winkel en misschien het hele huis vordert. Nee, open blijven, al is het maar voor de show. Lenie heeft haar zelfstudie gestaakt. Zolang er oorlog is, voelt ze niets voor een examen, al zou ze voor steno wel klaar zijn om de proef af te leggen. En typen kan ze nu ook vrij snel. Al is het maar op een oud machientje, welke Kees nog heeft kunnen kopen. Nee, ze zit veel meer bij Kees in de kamer. En is er gaanhalig tegenwoordig. Ze stoeit graag nu ja, ze is ten slotte nog jong. Maar toch Vroeger nam ze 's avonds afscheid met één nacht zoen. Tegenwoordig kruipt ze op zijn schoot en slaat haar armen om hem heen. Dan zoent ze hem op zijn neus en ogen. Een keer zei ze „Oom Kees, weet je wel, dat je heel mooie ogen hebt 7" „Hoe kom' je daar ineens bij 7" Ze speelde met zijn das, die ze strakker aantrok, waarna ze wat achteruit ging om het effect beter te kunnen bekijken. „O, zo maar. Ik heb daar misschien NIEUWE CURSUSSEN VAN DE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit num mer voorkomende advertentie betreffende nieuwe cur sussen van de Landbouwhuishoudschool alhier. Mede daarmede in verband op het feit dat deze school thans een voorlopig onderdak heeft gevonden in het gebouw der Hervormde Zondagschool aan de Julianastraat, zulks in afwachting van de verwachte nieuwbouw, die spoedig wordt tegemoet gezien. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 September 1955. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, 2,30 uur Ds. A. C. Honders van Sas van Gent, 7 uur Ds. S. P. de Roos, van 's-Heer Hendrikskinderen. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper, Geref. Kerk. (Pironstraat) 10 uur en 3 uur Ds. W. J. Meister, van Middelburg. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst, Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de /leuk in enkele seconden, doodt d« ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporig GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen VLOEISTOF BALSEM ZEEP Duivensport. CONCOURS UIT ORLEANS. Zondag hield de Duivensociëteit „De Verwachting" alhier een concours uit Orleans, waarvoor de duiven werden gelost te 6.30 uur met N. W. wind, be af stand bedroeg 401 km. De eerste duif kwam aan te 13.47 uur (snelheid 901,6 meter). De uitslag was 1. Aug. Blommaert2. Fl. van Acker 3. en 6. D. Dieleman 4. M. Dieleman5. M. Marcusse 7. C. Verstraeten, allen te Axel8. R. v. d. Veke te Zaamslag9. P. Deij 10. Em. Pieters, beiden te Axel. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 26 Augustus 1955, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrljdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 31 Augustus 1955. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. nooit eerder op gelet." Een paar dagen later„Oom Kees, hoe oud ben je ook weer E'én- of twee-en-dertig „Twee-en-dertig." Ze keek hem scherp aan, met haar hoofd scheel, hem al maar recht in de ogen ziende. En toen „Weet je wel, dat je er nog heel jong uitziet 7" Kees schaterde het uit. „Die Lenie. Meid, ik krijg al grijze haren „O,dat zegt niets. U hebt donker haar en van mensen met donke rhaar zie je dat veel eerder." Een paar dagen later zei ze „Oom Kees, weet je, dat ik volgende maand één-en-twintig ben Hij knikte. „Ja, meisje, de tijd gaat snel." En on deugend voegde hij er aan toe „Dan ben ik van je af, hé 7" Ze keek hem verbaasd aan. „Van me af Wat bedoelt U 7" „Wel ik heb op me genomen voor je te zorgen tot je meerderjarig bent geworden. En volgende maand ben je meerderjarig. Dus dan moet je maar zien, dat je ergens komt." Ze keek hem lange tijd ongelovig aan. Maar toen zag ze de sterretjes in zijn ogen en begon ze te lachen. Ze sprong op en maakte een grimas. Maar langzaam kwam ze weer naar hem toe en ging op zijn schoot zitten. „Nee, hé, oom Kees Dat meen je niet. hé Ik mag toch ook bij je blijven, als ik één-en-twintig ben Hij streek haar liefkozend over de zware lokken. „Natuurlijk, meisje. Wat dacht je nu Dat ik je in deze oorlogstijd weg liet gaan Geen denken aan, hoor. Je moogt bij oom Kees blijven, tot een aardige jongeman je eens voorgoed bij me weg komt1 halen.' Het meisje kroop dichter tegen hem aan en schudde haar hoofd. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2