AXELSE COURANT ra De huurverhoging De Gebrs Ferd kunnen tegen een stootje J.C.VINK frankering bij abonnement. Axel ZATERAG 3 SEPTEMBER 1955 69e Jaargang No. 94 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. NIET VOOR KROTTEN EN VERWAARLOOSDE WONINGEN. De huurverhoging van 5% per 1 September de derde na de oorlog is kleiner dan de beide vorige, maar ingewikkelder wat allerlei bijkomende bepalingen betreft. De nieuwe verhoging geldt n.l. niet zonder meer voor alle vooroorlogse huizen en voor een deel van de na 1940 gebouwde. Er zijn enkele uitzonderingsbepalingen in de Huurwet opgenomen, die verband houden met de bewoonbaarheid van een huis en met de staat van onderhoud. Een huis kan „ongeschikt voor bewoning" worden verklaard en dan geldt een lagere huurprijs. En er is ook een mogelijkheid om vrij gesteld te worden van de 5% huurverhoging, als een huis ernstig verwaarloosd is. Het spreekt vanzelf, dat iemand niet zelf kan gaan uitmaken, of hij meer huur moet betalen of niet. Het „ongeschikt verklaren" van een huis moet door de Minister van Wederopbouw gebeuren en een „vrijstelling" kan gegeven worden door het gemeente bestuur of, in gemeenten met meer dan 10.000 inwoners door „huurcommissies" die daarvoor speciaal in het leven worden geroepen. Zolang een dergelijke officiële beslissing nog niet is genomen, moet de verhoogde huurprijs worden betaald, tenzij de huiseigenaar zelf van een verhoging afziet. betaald, anders wordt het niet in behande ling genomen. Wordt de aanvrage ingewil ligd, verkeert het huis dus werkelijk in een slechte staat van onderhoud, dan worden die 5.terug betaald Besluit het gemeen tebestuur of de huurcommissie dat de huur verhoging wèl moet worden betaald, dan is de aanvrager zijn twee rijksdaalders kwijt Welke huren gaan omhoog Om te beginnen worden dus per 1 Sep tember de huren verhoogd van alle voor oorlogse woningen, behalve wanneer dat on bewoonbaar verklaarde krotwoningen zijn van een gedeelte van de in de oorlogsjaren gebouwde woningen en v.an een gedeelte der na 1945 gebouwde huizen. De verhoging mag alleen berekend wor den van de zuivere huur. Als in een huur prijs een bedrag is inbegrepen, b.v. voor waterlevering, moet dit laatste bedrag eerst van het totaal worden afgetrokken, voordat de 5% er bij geteld kan worden. Voor bedrijfsruimten geldt de automati sche huurverhoging niet. In het algemeen blijven de geldende huurprijzen van kracht, tenzij verhuurder en huurder anders overeen komen. Samenwoning, stoffering en meubilering. Het spreekt vanzelf, dat in geval van .samenwoning" van b.v. 2 gezinnen, elk van die twee een evenredig deel van de huur verhoging voor zijn rekening neemt. Wat het berekenen van de huurprijs bij samen woning betreft, zijn de vroegere bepalingen van kracht gebleven. De hoofdbewoner mag, zoals bekend, de zuivere huurprijs van het onderverhuurde gedeelte met 20% verhogen als tegemoetkoming voor het ongerief, dat inwoning met zich meebrengt. Voor het ge bruik van stoffering en van meubilair mag per jaar berekend worden één-vijfde van de waarde, die de stoffering en het meubilair op dat ogenblik vertegenwoordigen. Ook dat is een reeds langer geldende bepaling, die ongewijzigd is gebleven. Bekend is ook, dat de huur-adviescommis- sie (niet te verwarren met de nieuw in te stellen huurcommissies) in geval van moei- ijkheden advies uitbrengen over de huur prijs, die iemand verschuldigd is. Een nieuwe lepaling in de Huurwet is, dat een eigenaar, die een nieuwe centrale verwarmingsinstal- aite in een huis laat aanbrengen, de huur prijs daardoor iets méér mag verhogen dan sinds 1951 het geval was. De krotwoningen. Krotwoningen, die door de gemeente on bewoonbaar zijn verklaard, zijn na de oor log vrij gebleven van huurverhogingen. Ook de 5% verhoging geldt voor deze woningen niet. Er zijn echter in ons land oude wonin gen, die niet onbewoonbaar zijn verklaard en die toch met krotwoningen gelijk gesteld kunnen worden. Een nieuwe bepaling in de Huurwet maakt het mogelijk, deze woningen „ongeschikt voor bewoning" te laten ver klaren. Zoals reeds werd opgemerkt kan al leen de minister van Wederopbouw zo'n ver klaring afgeven. Heeft de minister dat ge daan, dan wordt de huur van zo'n krot woning verlaagd tot het huurpeil van 1950, dat komt dus practisch neer op de voor oorlogse huurprijs. Een huurder van zo'n krotwoning kan zelf een verzoek om huurverlaging indienen, of wel rechtstreeks bij de minister ofwel bij het gemeentebestuur. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijk verzoek alleen kans op inwil liging maakt, als het huis inderdaad onbe woonbaar is en niet meer in redelijke staat kan worden gebracht. Geen huurverhoging voor verwaar loosde woningen. Ten slotte is er nog de mogelijkheid om van de 5% huurverhoging te worden vrij gesteld als een huis ernstig verwaarloosd is. Een verzoek om deze vrijstelling moet wor den gericht tot het gemeentebestuur of tot de huurcommissie op een formulier in twee voud, dat kosteloos op elk gemeentehuis verkrijgbaar is. Bij het indienen van dat for mulier moet een bedrag van 5.worden Bezint eer ge begint Het is wel duidelijk, waarom die 5. betaald moeten worden. Niemand vindt het prettig meer huur te gaan betalen. Zonder de „rem" van de 5.zou het aantal ver zoeken om vrijstelling van de huurverhoging misschien wel in de honderdduizenden gaan lopen. Vrijstelling zal alleen worden ver leend wanneer er inderdaad, door de na latigheid van de verhuurder, van zo ernstige verwaarlozing sprake is, dat de woning niet meer voldoet aan redelijke eisen van be woonbaarheid en instandhouding. Als daken lekken, putten en regenbakken en afvoer- leidingen niet meer functionneren, of zich belangrijke gebreken voordoen aan balcons of als muren, vloeren, stenen trappen of pla fonds hinderlijke of gevaarlijke scheuren vertonen, of het houtwerk van kozijnen, ra men, deuren, vloeren, kasten, balklagen of trappen in gebrekkige toestand verkeert, of gas-, water- en electriciteitsleidingen zijn beschadigd, of schoorstenen lekken en het buitenverfwerk zo slecht is, dat hout of ijzer dreigen te vergaan, dan kan er sprake zijn van ernstige verwaarlozing en dan is er een goede kans, dat de huurcommissie of B. en W. een aanvrage inwilligen. De verhuurder krijgt in zo'n geval een maand de tijd, zich te verweren tegen de klachten van de huur ders. Gemeentebestuur of huurcommissie ne men daarna een beslissing, waarbij verhuur der en huurder zich moeten neerleggen. Brochure geeft antwoord op allerlei vragen. De nieuwe bepalingen in de Huurwet zijn, zo werd reeds opgemerkt, tamelijk ingewik keld. Daarom heet het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting een brochu re samengesteld „Huurprijzen en Onder houd", waarin de belangrijkste bepalingen van de Huurwet en van de uitvoeringsvoor schriften op bevattelijke wijze worden uit eengezet aan de hand van voorbeelden. Niet alleen de nieuwe bepalingen zijn in dit boek je behandeld, maar ook de maatregelen, die reeds eerder werden genomen. Het boekje is omstreeks begin September voor de prijs van ƒ0,25 verkrijgbaar in de boekhandel en op alle postkantoren. (Nadruk verboden). Ferd de eerste en Ferd de tweede, twee levensgrote plastic poppen helpen de tech nici van de Ford Motor Company meer kennis op te doen omtrent auto-ongevallen. Met behulp van electronische instrumenten als hersens, spelen deze poppen de rol van passagiers in echte ongeval-experimenten, welke Ford-technici op grote schaal op de proefbaan in Dearborn organiseren. Vele van deze gegevens, welke de Ford technici zich verschaffen, zullen bekend gemaakt worden op een twee dagen durend veiligheidscongres met ongeval-demonstraties, dat op 7 en 8 September a.s. in Dear born gehouden wordt. De twee Ferds een afkorting van Ford laag, welke de huid voorstelt. De beide Engeneering Research Department heb- Ferds zijn geheel ineengezet als menselijke ben een skelet van stalen buizen. Hun li- skeletten me precies dezelfde bewegings- chamen zijn bekleed met stevig taai plastic, moglijkheden. De druk in de gewrichten kan dat de plaats inneemt van vlees en spieren worden geregeld, zodat de poppen ofwel en daaroverheen een dunne, zachte plastic- stijf zijn zoals iemand die zich schrap WsmM I LANDELIJKE PROPAGANDA - WEEK VAN DE BESCHERMING BEVOLKING. Ter inleiding en ter ondesteuning van de najaars-activiteiten van de Bescherming Be volking wordt medio September, n.l. vanaf 17 tot en met 24 September a.s. voor het gehele land een BlB.-week georganiseerd. Z.K.H. Prins Bernhard zal die week in luiden met een radio-rede, terwijl een aantal congressen, die in Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem gehouden worden, de gelegenheid bieden om diverse facetten van de B.B.-organisatie nader te belichten. Tal van deskundigen hebben reeds toe gezegd op deze bijeenkomsten, waar actuele vraagstukken als van de bouw van schuil plaatsen, de bedrijfszelfbescherming en de taak van de vrouw in de B.B. aan de orde komen, het woord te voeren. Voorts houdt de Ned. Vereniging van Brandweer-commandanten in het kader van deze week haar 10e jaarvergadering, waar aan een tentoonstelling is verbonden. Dit gebeurt in 's-Hertogenbosch, waar de brand weer haar 250-jarig bestaan herdenkt. Een groot aantal demonstraties en wed strijden, die in het gehele land zullen plaats vinden, o.a. te Vlissingen voor de Zeeuwse B.B.organisaties op Zaterdag 24 September, completeren ten slotte de B.B.-week, die be halve op de werving ook op de consolidatie van de organisatie zal zijn gericht. zet als hij een botsing ziet aankomen of slap, zoals bij iemand die onverwacht van een bepaalde kant wordt aangereden. De in het hoofd en het lichaam van de poppen geplaatste instrumenten geven elec- trische stroomstoten naar een laboratorium- wagen, die bij elke botsing aanwezig is. Dit rijdend laboratorium bevat zeer vele gevoe lige opname-apparaten, welke de stroom stoten uit de verongelukkende wagen op vangen. Die stroomstoten geven de ver schillende bewegingen van de poppen in de wagen weer, alsmede de krachten, die bij de botsing op verschillende plaatsen van hun lichaam worden uitgeoefend. Super snelle robot-camera's worden ook gebruikt om de bewegingen van de poppen waar te nemen op het moment van de botsing zelf. Elke pop draagt een witte overall, die op de foto goed uitkomt. Een typische botsing verloopt als volgt De Ford-technici zetten de beide Ferd's in een wagen, die dan door een andere auto met een flinke snelheid wordt opgesleept naar een stilstaande wagen, waar hij tegen aan botst. Voor deze experimenten worden zoveel mogelijk wagens van de nieuwste ty pen gebruikt. De trekkabel waarmee de wagens worden opgesleept, wordt eerst in de laatste seconde voor de botsing losge gooid. De Ferd's hebben er geen enkel bezwaar tegen op deze wijze als proefkonijn te die nen, want zij zijn er op gebouw'd om een stootje te kunnen verdragen. Hun afmeting, gewicht en zwaarte komen overigens geheel overeen met normale menselijke afmetingen. Ferd I is 1.75 meter lang en weegt 162 pond, Ferd II meet 1,83 meter op zijn sokken en weegt 180 pond. De koppen van de namaak- automobilisten zijn van gegoten aluminium vervaardigd met plastic buitenlaag. Elke kop bevat een versnellingsdrukmeter, een instru ment dat de krachten, uitgeoefend op een menselijk hoofd bij een botsing meet. De Ford-technici hebben ook versnellingsdruk meters aangebracht in de holle lichamen van de poppen als mede aluminiumstrips op de voorhoofden, evenals op voorruit en dash board van elke proefwagen. Als de alumi niumstrips op de koppen en de aluminium strips op dashbord of voorruit elkander ra ken, wordt een contact gesloten en de con tactpunten en de duur van het contact wor den automatisch opgenomen en vastgelegd. Een drukschakelaar op de bumper van elke proefwagen geeft in onderdelen van secon den het juiste moment van de botsing aan. Als de poppen met behulp van veiligheids gordels op hun plaatsen zijn bevestigd, wordt de druk, tijdens de botsing op die gordels uitgeoefend, door middel van trekspannings- meters vastgelegd. Bij deze botsing-experimenten werkt de Ford Motor Company nauw samen met de Amerikaanse organisatie voor Veilig Ver keer, de politie van de staat Indiana, het verkeersongelukken-laboratorium van de Cornelluniversiteit en met de medische af deling van de Wayne-universiteit. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. FERD I en II zijn in de wetenschappelke wereld bekend als op mensen gelijkende poppen, omdat zij naar afmetingen, gewicht en bewegingsmogelijkheden precies met een normaal mens overeenstemmen. Zij zijn de passagiers welke de technici van de Ford Motor Company gebruiken bij hun ongeval-experimenten op ware grootte. De poppen hebben een skelet van gelast staalbuis. Hun lichamen worden gevormd door een taaie laag plastic, die de plaats inneemt van de spieren en een laag zachter plastic, dat de huid voorstelt. FERD is een afkorting van „Ford Engeneering Research Department

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1