Atomen voor de Vrede. Perikelen en problemen rondom de Voetbalsport. r.'vLh.u.™bi»k ii. Kentering. Wie j.l. Donderdagavond het wekelijkse sportpraatje van Aad van Leeuwen voor de A.V.R.O.-microfoon gevolgd heeft over dit zelfde onderwerp zal nre langer kunnen ont kennen dat deze materie van een brandende urgentie is, niet alleen, doch dat de actie en beweging in volle gang zijn tot een volko men veranderde geestesgesteldheid. In par lementaire kringen wordt er zelfs over van gedachten gewisseld. Zelfs de K.N.V.B. en de meest vurige propagandisten en Jvoorstanders van het amateurisme worden in het kielzog van de nieuwe vormen en gedachten meegesleurd. Nog dezer dagen liet ten aanzien van de voetbalpool de heer Lo Brunt zich in zijn kwaliteit van secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. als volgt uit „Indertijd (nog zeer kort geleden) wezen wij een voetbalpool af, omdat wij niet mede willen werken over de ruggen van de ama teurs geld te maken uit een toto. Nu echter het betaald voetbal zijn intrede heeft gedaan gelden deze bezwaren niet meer." Trouwens, deze bezwaren zijn ten enen male niet steekhoudend meer 1 Zeker kan men er van zijn, dat deze ge wijzigde mentaliteit o.a. tot gevolg heeft ge had de instelling van een studie-commissie, die allerwege in het buitenland gegevens zal dienen te verzamelen aangaande de op dit gebied heersende toestanden. Doch inmiddels zijn o.a. de Amsterdamse clubs Ajax, Blauw-Wit en D.W.S. reeds volop bezig in eigen kring een „voetbal toto" te organiseren. De drang van het publiek is niet langer te weerstaan. Zo kan men tevens constateren dat het zeer aanstekelijk werkt en zijn het de goede financiële resultaten die reeds bereikt wer den, die doorslaggevend zijn. Een „erkende" voetbalpool is urgent. Het is buiten kijf, dat vooral het Oosten des lands volkomen in de greep van „toto en „voetbalpool" verkeren. Maar hoe zou het in het Zuiden staan Wat wij de vorige week aan de hand van diverse gegevens reeds betoogden werd in het voetbalpraatje van één onzer eerste ter zake kundigen nog eens te meer onderlijnd op Donderdag j.l. Het zijn geen duizenden, het zijn tonnen die de grenzen des lands overgaan en die voor een groot deel worden besteed aan inrichting en toe rusting van trainings- en recreatie-oorden zoals men die b.v. in West-Duitsland vindt. In het weinig aanzienlijke en ternauwer nood bekende stadje Hennes, gelegen aan de rivier de Sieg, nabij het Zevengebergte, is een model-instituut verrezen dat in West- Europa nog nauwelijks zijn weerga zal vin den. Het is één van de best ingerichte en met de modernste middelen toegeruste sport school, die naar men verzekerd ge heel uit de baten die de „voetbal-toto" op levert werd bekostigd. Men heeft hier o.a. de beschikking over prima sportterreinen, een reusachtige sport- OVERSLAG hal en een dito zwembad, terwijl nog op de allercomfortabelste wijze onderdak kan ver leend worden aan een 140-tal personen. Het Duitse voetbal-elftal en de keurploegen van tal van andere sporten werden in dit sport- eldorado voorbereid voor grote evenemen ten op internationaal gebied. Zodat het geenszins te verwonderen valt dat de toonaangevende landelijke Bonden en instantie's met hart en ziel bereid zijn samen te werken met de „toto-organisatie die al dit goede wist tot stand te brengen. Naast „sport" ook „wetenschap" gesteund en bevorderd. Deze zomer heeft de West-Duitse Voet balbond de zomerpauze een week eerder be ëindigd teneinde een extra wed-dag uit te kunnen schrijven ten bate van het Duitse Olympisch Comité dat een slordige 300.000 D.M. in de lade heeft gebracht De reis van het jeugdelftal van Luxem burg naar het wereld-tournooi in Italië werd bekostigd door de West-Duitse voetbal-toto. Ook aan de uitzending van de Luxemburgse ploeg naar Melbourne zal medewerking wor den verleend. Doordat de Luexmburgse wedders een schijntje per week meer betalen komt maan delijks een zeer beduidend bedrag ten goede aan het comité in het Groot-hertogdom Maar zo is het ook nog bekend dat b.v. de Noorse voetbal-toto de kosten van het Noors - Nederlandse kernreactie-onderzoek te Kjeller ondersteund. Het Noorse aandeel hierin wordt geheel en al door de Noorse toto-organisatie gedragen Zo profiteert niet alleen de sport maar gedijt ook het wetenschappelijk onderzoek. Een schril contrast levert Engeland, dat als bakermat van de voetbalsport voor der gelijke doeleinden geen penny bijdraagt. Wel strijkt de staat hier wekelijks 400.000 pond sterling op aan „pool' -belastingen. Overi gens spreken de Engelse cijfers een taal die moeilijk is mis te verstaan. Door ongeveer 8 millioen mensen wordt wekelijks meer dan \y7 millioen pond sterling verwed. Een erkende Nederlandse voetbaltoto zou dit staat vast bij doeltreffende organi satie zeer veel bij kunnen dragen tot steun en opleving van sportverenigingen en wel licht ook andere lichamen en instanties ten algemene nutte. Zo heeft bij ons de doorbraak van ama teurisme naar beroepsvoetbal ons behalve de interne financiële aangelegenheden voor de clubs tal van andere vraagstukken ten berde gebracht. Ook deze dient men zich te rea liseren Wie ogen en oren heeft, zie en hore Volgende week willen wij deze serie ar tikeltjes besluiten met het onder de loupe nemen van het netelige scheidsrechtrs-tekort in de K.N.V.B. en de regionale onder-af- delinqen. OBSERVATOR. SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN tare ,kraan alle keuringsplichtigen. die tijdens de zit- Twee weken lang zijn deze maand onge veer tweeduizend geleerden uit 72 landen, ook vanachter het IJzeren Gordijn, te Ge- nève bijeen geweest om van gedachten te wisselen over de vorderingen, die zij ge maakt hadden op het gebied van de kern energie. Met grote openhartigheid zijn aller lei gegevens, die tot nu toe strikt geheim waren, gepubliceerd. Deze conferentie zal er zeker veel toe bijdragen om de mensheid vertrouwder te maken met deze nieuwe ont zaggelijke krachten, die de mens heeft weten te ontketenen, maar die tot nu toe vooral als gruwelijke krachten gezien werden, het geen niet te verwonderen is, aangezien de enige toepassing van kernenergie tot op heden op het gebied van de wapenen heeft qeleqen. Per slot van rekening heeft men deze maand ook herdacht, dat tien jaar ge leden de eerste atoombommen op Hirosjima en Nagasaki werden geworpen, die een kleine 200.000 mensen het leven hebben ge- k°Maar uit hetgeen op de conferentie te Genève bekend is geworden, kan men de conclusie trekken, dat de kernenergie met alleen op militair terrein voor een revolutie heeft gezorgd, maar dat de gehele energie voorziening van de mensheid een revolutie van de eerste orde zal ondergaan. De kern energie, het zo gevaarlijke oorlogsinstrument, kent n 1 een reeks vreedzame toepassingen, die de vervloeking van dit jongste resultaat van het menselijke vernuft niet wettigen, al dient men zich voor ogen te houden, dat vol- qens de op het congres enkele malen ge citeerde kort geleden overleden grote ge leerde Einstein, die de theoretische grond- leqqer van de nieuwe wetenschap is, de ont ketende kracht van het atoom een einde aan alle menselijke leven kan maken. Het ge vaar van een z.g. kettingreactie die alle materiaal op de aarde uiteen zal doen splij ten blijft bestaan evenals de gevaren van een sterke radio-actieve straling, die dode lijk is voor mens en dier. Maar nu over de resultaten van de con ferentie. Prof. Bhabha uit India wees er in zijn openingswoord op, dat tot de zeven tiende eeuw spierkracht de voornaamste bron van energie was, terwijl nu in geïndustria liseerde landen ongeveer 23 kilowattuur per dag per hoofd wordt gebruikt, hetgeen ge lijk is te stellen aan acht uur zware licha melijke arbeid van 45 mannen. Het gebruik van energie is de laatste eeuw enorm ge itegen het is nu liefst tien maal zo groot. En de stijging blijft voortdurend aanhouden. Steeds meer nieuwe centrales in steeds meer landen, die aan industrialisatie toekomen, worden gebouwd. Er dient derhalve ernstig rekening mee te worden gehouden, dat bin nen een eeuw de in de aarde beschikbare grondstoffen ter opwekking van energie, zo als steenkool, olie en aardgas, uitgeput raken. Dat waterkracht voor voldoende energie voor de gehele wereld zou kunnen zorgen, moet uitgesloten geacht worden. Door de ontdekking van de atoomsplit sing van bepaalde elementen, zoals ura nium en thorium, heeft de mensheid zich evenwel een nieuwe energiebron geschapen, die duizenden jaren dienst zal kunnen doen, terwijl er nog een nieuwe bron wordt aan geboord, n.l. de atoomfusie, waardoor water stof, dat in onbeperkte voorraden aanwezig is, voor de opwekking van energie gebruikt zal kunnen worden. Op dit principe werkt de waterstofbom men zoekt nog slechts naar de methode om deze energie dienstbaar te maken. Men kan dus zeggen dat het een harde noodzaak is geweest, dat de geleerden deze nieuwe vorm van energievoortbrenging heb ben ontdekt, hoezeer het ook te betreuren valt, dat een oorlog de prikkel is geweest voor de ontwikkeling er van. In twee landen, Engeland en de Sowjet-unie, is m enal over gegaan tot het bouwen van atoomcentrales, die electrische stroom aan de industrie leve ren, zij het dan nog op zeer beperkte schaal en meer bij wijzevan proefneming. Men ex perimenteert nog met de wijze, waarop de centrales het meest doeltreffend zijn, want er zijn verscheidene methoden om uranium in electrische stroom om te zetten. Een Ne derlandse vinding, de z.g. Suspop, heeft b.v. veel belangstelling gewekt. De uiteen zetting van het functionneren van deze appa- raturen valt buiten het bestek van dit ar tikel. Van belang is natuurlijk, hoe duur zon centrale is. Op het ogenblik komt de stroom uit een atomische centrale twee keer zo duur als die van een gewone electrische centrale, die gedreven wordt door steenkool of water kracht, maar dit verschil zal vrij snel (een geleerde meende binnen ongeveer 20 jaren) verdwijnen. Om een goede berekening te maken moet men evenwel eerst weten hoe lang de centrales mee kunnen en hoeveel dus de afschrijving moet bedragen. En zo ver is men nog niet, dat dat nauwkeurig kan worden geschat. Naast de wijze, waarop men in de ver schillende landen zoekt naar de beste wijze van opwekking van kernenergie, hebben vooral ook de mededelingen van de toe passing van kernenergie op medisch en in dustrieel gebied de aandacht getrokken. Radio-actieve isotopen worden al gebruikt voor het stellen van diagnose en voor de behandeling van verschillende ziekten. Er is melding gemaakt van het gebruik van bepaalde stoffen, zoals boron, die in het weefsel worden gespoten, waarna dit kan worden bestraald met neutronen uit een kernreactor. Bij hersengezwellen was b.v. gebleken, dat dit boron na bestraling zelf radio-actief was geworden en krachtige stra len uitzond, die evenwel tot grote voldoe ning van de artsen tot het gezwel beperkt bleven. De kennis van bloedziekten is ver beterd door gebruik van radio-actieve vita minen. Bij hartziekten wordt eveneens al ge bruik gemaakt van radio-actieve stoffen. Een Braziliaan meldde een nieuwe bestrijdings- methode van malaria door radioactieve fos for uit India kwam de mededeling, dat ook lepra met radio-activiteit wordt bestreden. Bij de bestrijding van kanker kan radio activiteit een belangrijke bondgenoot zijn. De eerste isotopen voor openbaar gebruik kwamen in Augustus 1946 al uit de Ameri kaanse atoomloboratoria te Oak Ridge, in 1948 gingen 5000 zendingen weg en eind 1954 had de 64.000ste verzending plaats, ter wijl ook de inhoud van de zendingen voort durend groter werd. Aan waarschuwende stemmen heeft het te Genève echter niet ontbroken, vooral bij biologen. Men maakt zich n.l. zorgen, dat de uitstraling van radio-activiteit, die op het ogenblik al wordt opgewekt, veranderingen m het menselijke geslavht teweeg kunnen brengen, die pas enkele geslachten later aan de dag zullen treden, maar hier is het nog uitsluitend gissen. Geruststellende woorden kwamen van Engelse atoomgeleerden. Dat de landbouw de invloed van de atoom energie niet zal ontgaan, is duidelijk gewor den. Door bestraling hoopt men nieuwe voe dingsmiddelen te kunnen kweken, terwijl men tevens de grond vruchtbaarder meent te kunnen maken. Een hoofdstuk apart is de studie van wat men de photosynthese noemt, d.i. de reeks chemische reacties, Waardoor planten, met behulp van de zonnestraling, aan lucht en water de koolhydraten en zuurstof onttrek ken, die zij nodig hebben om zich te ont wikkelen. Prof. Wassink uit Wageningen wees er op, dat van de zonne-energie op deze manier 99% verloren gaat. Komt men evenwel met behulp van de nieuwe weten schap achter de juiste werking van dit proces dan kan een methode worden gevonden om de planten tot snellere wasdom te brengen. Zoals gezegd heeft deze conferentie, waar toe het initiatief van president Eisenhower is uitgegaan, geleerden uit Oost en West bijeen gebracht. De Russen, de gekomen zijn, hebben geen geheimzinnigheid betracht maar dezelfde openhartigheid als de Amerikaanse geleerden. Niemand zal kunnen ontkennen, dat dit een factor van belang is voor een ontspanning in de wereld. Maar tevens heeft men in het Westen enig inzicht kunnen krij gen in de stand van de Russische weten schap. Er is gebleken, dat de Russische ge leerden zeker niet de minderen zijn van hun Westelijke collega's. Het valt niet te looche nen, dat Rusland het eerste land ter wereld is, dat sinds 1954 een electrische atoom centrale in werking heeft, al kan zij slechts 5000 kwh. produceren. Volgend jaar zal Rus land de grootste atoom|reactor bezitten, die 100.000 kwh. kan opwekken. Plannen voor nog enkele kolossale centrales bestaan. Ook op het gebied van verbetering van de landbouw is de Russische atoomwetenschap zeer aanzienlijk gevorderd. Een Nederlandse hoogleraar, die kort tevoren een atoomcon ferentie te Moskou had bijgewoond, legde grote nadruk op het hoge peil van de Rus sische kennis. Zonder enige overdrijving kan men zeg gen, dat met deze conferentie officieel voor alle leken een nieuw tijdperk is ingeluid, dat niet onmiddellijk vruchten voor de burgers zal brengen, maar dat de mensheid in staat zal stellen vooral in de onderontwikkelde ge bieden, waar de energie-voorziening nu ge makkelijk gemaakt kan worden met kleine atoomcentrales, het levenspeil omhoog te brengen. Tevens is meii gaan beseffen, dat atoom energie niet slechts een middel is om de mensheid zo snel mogelijk uit te roeien. Het gevaar hiervoor blijft natuurlijk bestaan zo lang er nog een mogelijkheid van oorlog be staat, maar daar staat nu als positieve factor tegenover, dat de mensheid zijn binnen af zienbare tijd uitgeputte energiebronnen zal kunnen vervangen. (Nadruk verboden). AANLEG NIEUWE WEG. Eindelijk is het zover dat te Overslag met de aan leg van de nieuwe weg is begonnen. Met man en macht is de aannemer met een groot aantal arbeiders be gonnen en het werk is thans in volle gang met het wegbreken van de oude bestrating en de ruiming der stenen. Als net leggen van de nieuwe bestrating zo doorgaat, zal het niet lang meer duren voor de weg klaar is. In de kom der gemeente is men echter nog niet kun nen beginnen omdat hier de riolering nog moet worden aanbesteed. Dit zal echter ook niet lang meer op zich laten wachten, zodat binnen enkele maanden Over slag dan beschikt over een nieuwe weg, riolering, tele- foon, waterleiding en electriciteit. HEVIG ONWEER. De gemeente Overslag had het Zaterdagmiddag zwaar te verduren toen zich omstreeks 5 uur een hevig onweer boven het dorp ontlastte. Dit ging ge paard met zware hagelbui een een stortregen die bbijna een uir duurde. Tijdens dit onweer sloeg de bliksem drip m -al in, maar gelukkig deden zich geen persoon lijke onae>kken voor en W6rd allee" materiële SC u '''oen het noodweer was afgedreven ston- sloten boordevol. Voetbal. AXEL I SPEELDE VRIENDSCHAPPELIJK IN SELZAETE. Zondag debuteerde Axel I ter inzet van het nieuwe seizoen in het naburige Selzaete met een vriendschap pelijke ontmoeting tegen S.L. Selzaete, aldaar. Voor de pauze speelden de Oranjehemden onder een vrij hoog tempo, zodat aan de rust al een ferme en op het oog zelfs veilige voorsprong van 0—3 was bereikt, dank zij doelpunten van H. Dieleman, L. Jansen en Jo Deij. Toen gedraaid was werden de bordjes volkomen verhangen en ondervonden onze stadgenoten dat het niet altijd opgaat de dag te prijzen vooraleer de avond gevallen is. In letterlijke zowel als figuurlijke zin bleek dit, want toen tegen het einde van dit zeer sportief vriendschappelijk treffen de avond ook viel was de 0—3 achterstand der Belgen omgezet in een 4—3 voor sprong, zodat onze stadgenoten toch nog het loodje legden. De opstelling der Axelaars was als volgt Doel de Danschutter AchterJ. Jansen en J. Schelleman Midden Peeters, Verpoorte en Jac. Dieleman. Voor H. Dieleman, Jonkman, L. Jansen, Deij en v. d. Velde. Door omstandigheden moesten linksback Brugge en rechtshalf Stockman verstek laten gaan. Hengelsport. JEUGD-HENGELWEDSTRIJD „G.O.A." Een zeer geanimeerde jeugdwedstrijd van onze plaat selijke hengelsportvereniging „Geduld Overwint Alles had alhier Zaterdagnamiddag plaats aan de bekende „Steile kant'" van de Kleine Kreek. Reeds spoedig na het begin werd het eerste slacht offer, dat met een extra prijs gehonoreerd was, op gehaald en laaide de animo aldra zodanig op dat het wedstrijd-karakter onmiskenbaar bleek. Naarmate de tijd verstreek werd deze sfeer zelfs tot een hoogtepunt opgevoerd. Eèn der juniores was kennelijk zo ten prooi aan nervositeit dat hij zich in- plaats van op, naast zijn stoeltje aan de waterkant neerzette met het voor de hand liggende gevolg dat hij een kletsnatte broek opliep. Zulks natuurlijk tot al gemene hilariteit onder de aanwezige deelnemers. De uitslag was als volgt 1. R. van Sprew, 20 pt. 2. A. de Kort, 12 pt. 3. J. van Cadsand 11 pt. 4. F. Briquet, 10 pt.5. J. Verlinde, 9 pt. 6. F. den Beer, 8 pt.7. P. de Koeijer, 6 pt.8. NV. Inghels, 6 pt. 9. A. Inghels, 2 pt. 10. P. Seghers, 2 pt. Ook alle overige deelnemers ontvingen nog een troostprijs. KEURING~VOC)t? DE DIENSTPLICHT. De Burgemeester der gemeente Axel brengt ter open- 1954 1955 (keuring lichting 1956) ter keuring moesten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden b. dat de in 1936 geboren mannelijke personen, d in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn op genomen of daarin hadden behoren te opge nomen en de oproeping voor opkomst ter keu g dan wel een bericht van niet-inschr.jv.ng nog niet hebben ontvangen, zich vóór 1 Januari 1956 ter gemeente-secretarie moeten aanmelden. Axel, 30 Augustus 1955. De burgemeester, voornoemd, VAN OEVEREN.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3