Waterleidingnet van Zeeuwsch-Vlaanderen gekoppeld aan net van Gent. LIEFDE IS VAN PORSELEIN I FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. UIT ONZE OMGEVING AXEL INGEZONDEN STUKKEN Opstaan - Pijn! Gaan zitten - Pijn! Buigen of bukken - Pijn - Pijn! Reken toch af met die rheumatische pijnen. Neem Kruschen! mm OS I SAS VAN GENT EN SLUISKIL ONTVANGEN WATER UIT BELGIË. Dank zij een door de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" genomen initiatie! is thans een aansluiting tot stand gekomen van het buizennet dezer maatschappij met het net van de Waterdienst te Gent (België). Daardoor is de watervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen en in het bijzonder van het Westelijk deel van dit gebied, aanmerkelijk verbeterd. In het begin van de vorige week werd door de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" contact opgenomen met de zustermaatschappij te Gent, met als resultaat, dat reeds Woensdag j.l. een eerste aansluiting ter lengte van 60 meter, tussen de „uitlopers" van de Belgische en de Neder landse netten in het gebied tussen de grenskantoren van Zelzaete en Sas van Gent werd aangebracht. Door deze aansluiting kon reeds onmiddellijk de watervoorziening van Sas van Gent grotendeels van België uit geschieden. Daar de „uitlopers" der buizen netten uiteraard slechts van een geringe diameter zijn, werd na het tot stand komen van deze eerste provi sorische verbinding, vorige week Donderdag begon nen met het aanlegen van een normale en definitieve verbinding met een diameter van 150 mm. ter lengte van ongeveer 500 meter. Onder normale omstandig heden vergt een dergelijk karwei, afgezien nog van de vaak tijdrovende onderhandelingen die moeten wor den gevoerd met de eigenaars van de percelen grond, waardoor de buizen moeten worden gelegd een tijds duur van circa twee weken. Dank zij echter de inzet van alle krachten, waarbij in ploegenstelsel werd gewerkt en mede door de soe pele houding van de grondeigenaren, heeft men kans gezien deze verbinding in nog geen drie dagen tot stand te brengen. En zo konden reeds vanaf Zaterdag avond zowel Sas van Gent als Sluiskil en de beide grote continubedrijven aldaar, n.l. deCokes- en de Azote-fabrieken, grotendeels van Belgisch water wor den voorzien. Dit hield tevens in dat vanuit Axel van dat tijdstip af, via de zinker door het kanaal van Temeuzen naar Gent, grotendeels hoeveelheden water rechtstreeks naar West Zeeuwsch-Vlaanderen konden worden getransporteerd, hetgeen reeds Zondag in de watertoren te Oostburg een zeer belangrijke ver hoging van de watervoorraad tot gevolg had. Wie van nabij heeft kunnen meemaken hoeveel werk moest worden verzet eer het zover was en welke technische voorzieningen, zoals het plaatsen van voort durend bewaakte controle-meters, het bepalen van an dere stroomrichtingen enz. moesten worden getroffen, komt zeker onder de indruk van de prestaties van de technische-, productie- en distributiediensten van de waterleidingmaatschappij, welke diensten de laatste weken, dag en nacht onder hoogspanning hebben gewerkt. Uiteraard is de aansluiting op het Gentse buizen net een kostbare aangelegenheid. Temeer ook, omdat de inkoopsprijs van het Belgische water dat op een maximum van 1200 kubieke meter per etmaal kan wor den afgenomen, aanmerkelijk hoger ligt dan de prijs die door de Waterleidingmaatschappij „Zeeuwsch- Vlaanderen aan haar afnemers wordt berekend. De waterleidingmaatschappij heeft zich echter, ten einde voor nu en voor de toekomst de watervoorziening in haar gebied zo veilig mogelijk te stellen, daardoor niet laten weerhouden. Opgemerkt mag verder nog worden, dat de stagnatie tengevolge van drukvermindering, die tijdens de lang durige droogte-periode bij de watervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen op bepaalde uren van de dag optrad, niet het gevolg is geweest van zoals men ten onrechte vaak meent een te geringe perscapa citeit van het pompstation te Sint Jansteen, doch wel van het niet tijdig gereedkomen van de watertoren te Terneuzen, waardoor tijdelijk hoog verbruik minder goed kon worden opgevangen. Overigens wordt ook hier nog een bijzondere voor ziening toegepast. Eén of tweemaal per dag, al naar gelang dit mogelijk is, wordt namelijk in Terneuzen een hoeveelheid van 120 kubieke meter drinkwater uit Gent aangevoerd, die daar in het buizennet der waterleidingmaatschappij of in enkele reservoirs van 32) „Het scheelt niet veel. 21e is buffetjuffrouw ge worden in een kroeg aan de Nieuwendijk. Waar al die zwartjannen en natuurlijk ook soldaten komen. Ze begint 's middags om 3 uur en dan tot 1 uur 's nachts. Bij tijd en wijle hoor ik haar om 2 uur, half 3 pas thuis komen." Kees haalde zijn schouders op. „Tja, dat moet ze natuurlijk zelf weten .Ze is oud en wijs genoeg om zelf te weten, wat ze doen of laten moet." Ria keek hem verwonderd aan. „Ja, maar Kees, buffetjuffrouwdat is toch geen baantje voor een fatsoenlijke ^rouw „Mogelijk. Ik kan daar niet zo goed over oordelen, want ik kom nooit in kroegen of café's en ken dus het genre buffetjuffrouw niet." Ria boog zich naar hem over en vroeg„Kees, kun jij niet eens met haar gaan praten Hij schrok op. „Ik? Hoe krijg je dat in je hoofd? „Nou, is dat zo gek Jullie zijn in de eerste plaats dorpsgenoten van elkaar en bovendien zijn jullie ver loofd geweestKees je kunt haar daar toch niet laten „Maar, beste Ria, wat kan ik er aan doen? Ik ben haar voogd toch niet Ik heb niet het minste recht me met haar aangelegenheden te bemoeien. „Ik vind het zo ellendig. Weet je, nadat ze haar verloving met jou verbroken heeft, is ze nooit meer de oude geweest. Vroeger was Jannie een leuke vriendin de watertoren aldaar, die reeds bedrijfsklaar is, wor den gepompt. Resumerend kan gezegd worden, dat ondanks de grote moeilijkheden, waarvoor de waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaanderen" met haar beperkt waterwingebied zich tijdens de huidige droogte-periode geplaatst zag, zij met alle middelen en krachten, die haar ten dienste stonden, de watervoorziening in haar gebied zo vlot mogelijk heeft doen verlopen, getuige ook het nu genom eninitiatief. Een woord van lof, zowel aan de directie der maatschappij als aan de verschillende diensten, die van een voortreffelijk team werk blijk hebben gegeven, is hier dan ook zeker op zijn plaats. P.Z.C. OEFENING IN GROOT VERBAND. Zaterdagmiddag 3 September om 3 uur zal op het gémeente-terein gelegen aan de Kanaalkade een ge zamenlijke oefening worden gehouden door de Natio nale Reserve, de Reserve Rijkspolitie en de -Rode Kruiscolonne van Axel. Deze oefening, welke de werkelijkheid zoveel mogelijk benadert, vindt plaats tussen de vlasfabriek en het nieuw gegraven kanaal. Verondersteld wordt dat op de rijksweg Axel Kijkuit een troepentransport plaats heeft. Ten Zuid westen van de vlasfabriek bevindt zich een vijandelijk mitrailleursnest welke dit transport onder vuur neemt. Een peleton van de Nationale Reserve zal trachten met geweervuur en handgranaten deze vijandelijke stelling onschadelijk te maken. Het peleton leeft zijn uitgangsstelling ten Zuidoosten van de vlasfabriek. Allereerst wordt een patrouille op verkenning uit gezonden. Hierbij raakt een patrouille-lid gewond. Daarna rukt het gehele peleton op, onder dekking van een rookgordijn. Ook uit dit peleton zullen er enkele gewonden vallen. De taak van de Rode Kruiscolonne, in samenwerking met helpsters en E.H.B.O.-leden is tijdens het ge vecht de gewonden zo nodig eerste hulp te verlenen en per draagbaa rvanaf het gevechtsterrein te ver voeren. De gewonden zijn voorzien van een label, waarop de aard der verwondingen zijn vermeld. Bij het verlenen van de eerste hulp en tijdens het ver voer zal vanwege het vijandelijk vuur de nodige dek king in acht genomen dienen te worden. De gewonden zullen per draagbaar via een kabelbaan over het kanaal worden gebracht. Ten Zuiden van dit kanaal zullen de gewonden eerst nog gedragen dienen te worden. Daarbij zal noodgedwongen een draadver sperring moeten worden gepasseerd. Daarna worden de gewonden met de door de Be scherming Bevolking beschikbaar gestelde wagentjes vervoerd naar een verzamelplaats voor gewonden, waar een arts aanwezig is. Verder worden de ge wonden per ambulance-auto vervoerd naar het Groene Kruisgebouw, hetwelk tot noodziekenhuis is inge richt. Enige officieren van de Nationale Reserve en ledep van Steun Wettig Gezag, alsmede bestuursleden van het Rode Kruis zullen de oefening bijwonen. Het pu bliek zal vanaf de Zuidzijde van het kanaal op„het eind van het Concoursterrein de gehele oefening van nabij kunnen volgen. Het kan deze plaats bereiken „Tot ik weer in haar leven terug ben gekomen en ik haa reerst het hoofd op hol heb gemaakt. Daarna ruzie met haar gehad, zodat' zij de verloving weer verbrak en sindsdien is ze nijdig „Ach nee, Kees, za bedoel ik het niet. Ik zeg niet, dat het jouw schuld is, want dat is onzin. Het is haar eigen schuld. Sinds jij je over Lenie ontfermde, werd ze opgevreten van de jaloezie. Wees maar dankbaar, Kees, dat het zo gegaan is, want jullie zouden nooit gelukkig met elkaar geworden zijn. O, sorry, dat had ik natuurlijk niet mogen zeggen „Het hindert niet, Ria, dat is allemaal voorbij." „Ja, dat is wel zo, maar ondanks haar wispelturig heid mag ik haar wel. En daarom vind ik het be roerd, dat ze dat baantje als buffetjuffrouw heeft. Kees, begrijp tocheen vrouw, die zichzelf nog maar een beetje respecteert, die gaat zoiets toch niet doen „Dus dat zou niets voor jou zijn meende Kees ondeugend te moeten opmerken. Het leek alsof er plotseling vlammen schoten uit de ogen van het mejsje. „Kees, waar zie je mij voor aan Ik at nog liever alle dagen droog brood, dan zoiets Kees, nu in alle ernstwat kunnen we doen 7" Kees schudde langzaam zijn hoofd. „Niets, Ria. Jannie is nu, laat eens kijken, een jaar of dertig. En dus geen kind meer. Een volwassen vrouw, van wie geacht mag worden, dat ze volkomen over haar ver standelijke vermogens beschikt. Daar kan ik me niet mee bemoeien." Ria keek hem een lange tijd onderzoekend aan. Ten slotte zei ze „Voel je dan totaal niets meer voor haar Mjj dunkt, dat je indertijd toch van haar ge houden hebt „Daar ga ik niet meer op in, Ria. Dat is allemaal via de Kinderdijk en via de brug bij het zwembad. Op het terrein waar de oefening wordt gehouden zal geen publiek worden toegelaten. Voor afzetting van dit terrein zorgt de Reserve Rijkspolitie. „BUITENBEENTJES" ONDER TREKKERS. Onlangs maakten wij in ons blad gewag van de hier herhaaldelijk voorkomende baldadigheden op grotere o£ kleinere schaal (en bijna steevast in de contreien van ons recreatie-oord, waar toch alle door snee Axelaars fier op gaan Zelfs uitte een scribent zich op heftige toon in een Ingezonden stuk, toen deze „boefjes" zelfs op soms aanstoot gevende wijze zich misdroegen tegenover de trekkers van over de grenzen. Dank zij onze Rijkspolitie is hierin sindsdien al een gunstige keer gekomen. Spijtig echte rdat dezer dagen in de Jeugdherberg „Bleye Haghe" een stelletje trekkers was gehuisvest dat danig uit de toon viel. Van de dikwerf zo hoog geroemde sportieve discipline was nu geen spoor te bekennen Dit leek nu echt een stelletje uit de achter buurten vannu ja, laat ons dat maar niet in vullen Want, de heren zaten blijkbaar dik >n het zakgeld (uit goede bron vernamen wij van circa 10 per dag). Konden hun benen de weelde wellicht niet dragen Het zo hoog- en broodnodige toezicht ontbrak op een gegeven moment ten enenmale en toen gingen de poppen aan het dansen In de bad- en zweminrichting misdroegen zij zicfr en zelfs kwam het tot handtastelijkheden met de Axelse jeugd. Een gekramde bovenlip en blauwe ogen waren de duidelijke bewijzen van het gedrag van deze overmoedige buitenlandse gasten. Gelukkig is het nog hoogst zelden voorgekomen dat wij dergelijke feiten moesten vermelden. Dit waren nu echt wat men noemt uitzonderingen op de regel Maar .trekkers behoren als „up to date sportsmen" een levend voorbeeld te zijn CONCERTEN OP DE MARKT. Ter gelegenheid van de 75e verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal Woensdagavond 31 Augustus op de Markt worden geconcerteerd door de harmonie „Concordia" en de Chr. fanfare „Hosanna". Te half 9 begint „Concordia" met het volgende programma 1. Wien Neerlands Bloed. 2. Utile Dulci, mars P. J. Wïrstt 3. Elsinore, ouverture P. B. BisseRnk 4. Le Capitaine Ecueil, ouverture G. Gadenne 5. Jubelmars, A. M. van Leest 6. In de Ardennen, fantaisie P. B. Bisselink 7. Parade in 't Sprookjeswoud, Noack, arr. Dreissen' 8. Wel Thuis, mars C. J. N. Cori 9. Wilhelmus. Te 9.15 uur volgt dan het optreden van de Chr. fanfare „Hosanna" met ondestaand programma 1". Jeugd, mars 2. Zeeuws-Vlaams Volkslied. 3. De trouwe garde, mars 4. Zeeuws Volkslied. 5. Eer aan de dapperen, mars 6. Heureuse Rencontre, ouverture 7. Taptoe. P. J. de Houwer P. B. Bisselink Alb. Kappert Alf. Delbecq GEVONDEN VOORWERPEN. Een paar jongensbretels, Irenestraat 22 een goud kleurige schakelarmband, Buthdijk 23 een zonnebril, Burgemeester Elenbaasstraat 21 te Kruiningen een rozenkrans, Beatrixstraat 26 een lichtbruine dames mantel, Emastraat 74 een contactsleutel en Lips huis sleutel in etui, Burgemeester Elenbaasstraat 21 te Kruiningen twee contactsleuteltjes, Stationstraat 37a een hooivork, Magrette N 54c een zilverbon van 2,50 en een wit wollen kinderdekentje, Juliana- straat 60. voorbij. Je weet zo n beetje, hoe ik ben. Toen 'na die avondheb ik tot mezelf gezegd Kees, jongen, die episode in je leven is ook weer voorbij voorgoed. Wees nu wijs en sluit de vrouwen voor goed uit je leven .En dat heb ik gedaan. Ik heb mijn zaken en dat kost in deze tijd toch al hoofdbrekens genoeg om de klanten op enigzins behoorlijke wijze te blijven bedienen. En ik heb Lenie. Met alle fouten, die er aan gekleefd hebben, mag ik toch zeggen, dat ik er aardig in geslaagd ben met de opvoeding van dit kind. Ze is nu een hele jongedame geworden, met einddiploma H.B.S. in haar zak. hj haar vrije tijd leert ze nu stenograferen en als ik ergens nog eens voor een redelijke prijs een schrijfmachine op de kop kan tikken, mag ze ook typen leren. En dan zullen we maar afwachten, wat de toekomst brengen zal. Deze oorlog zal toch niet eeuwig duren. Er zal toch ook wel weer eens een tijd van vrede, welvaart en voorspoed komen Ria stond op. „Het heeft dus geen zin, om met jou over Jannie te praten Hij schudde energiek het hoofd. „Niet het minst meer, Ria. Maa rdat neemt niet weg, dat jij hier altijd welkom zult blijven, hoor. En als je weer eens zonder een rokertje zit, kom dan gerust eens naar de P.C. Zolang ik twee doosjes heb, is er één voor jou." Hij haalde een pakje uit de winkel en gaf haar dit. „Dank je, Kees," zei ze, het pakje in haar tasje deponerend. „Wat ben ik je schuldig „Niets, Ria. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap. En wip jij af en toe eens aan bij een ouwe vrijgezel Ze drukte hem stevig de hand en keek hem met een dankbare blik aan. „Doe je de groeten van me aan Lenie „Zonder mankeren. Kom een volgende keer eens TAFELKEURING „TER VERBETERING". De Konijnen- en Pluimveefokkersvereniging „Ter Verbetering" alhier hield Zaterdag haar jaarlijkse tafelkeuring uitsluitend voor jonge dieren. Ingezonden waren 175 dieren en als keurmeester trad op de heer H. Wolbers uit Eindhoven, die alle hulde verdiende voor de moeilijke taak die hij te vervullen had. Onder de ter keuring gebrachte dieren waren in alle rassen mooie exemplaren te bewonderen en daar door bleef de belangstellin gen de animo onverflauwd voortduren van des namiddags tot des. avonds. Het mooiste dier van de tafelkeuring was een wit Vlaamse reus (ram) van Gebr. van Putte te Clinge. OPDRACHT VOOR DE KON. MIJ. „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. Naar wij vernemen heeft de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen van de Nederlandse Norness-scheepvaartmaatschappij N.V. te Amsterdam dezer dagen de opdracht ontvangen voor de bouw van een 24.600 tons tanker, die eind April 1958 op geleverd zal worden. De voortstuwing van deze tanker zal geschieden door een 8100 P.K. Schelde- Sulzer-dieselmotor met drukvulling, geschikt voor het gebruik van zware olie. GELUKKIGE ZEEUWSCH-VLAMINGEN. Bij de onlangs gehouden trekking van de Belgische Koloniale Loterij is de prijs van 2J/£ millioen francs gevallen op een heel lot, dat in het bezit was van vijf heren uit IJzendijke, die een kaartclubje hebben. Een inwoner van Sluiskil, werkzaam op de l'Azote won een prijs van 10.000 francs, wat voor hem een meevaller was daar hij in de mening verkeerde dat op dit lot een prijs van 200 francs was gevallen. Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor onderstaand schrijven een plaatsje in Uw blad 7 Geachte ingezetenen van Axel, Het plaatselijke Comité tot steunverlening aan het Koningin Wilhelminafondsvoor de Kankerbestrijding heeft bij de aanvang van haar „ledenwerf-actie" niet te vergeefs een beroep gedaan op Uw offerzin en zegt U hiervoor hartelijk dank. Ruim 1400.is door onze penningmeester afge dragen aan het Koningin Wilhelminafonds. Dit is bijeen gebracht door leden, contribuanten en vrije giften. Voorwaar een prachtig resultaat voor de bevolking van Axel. Doch bovengenoemd Comité herinnerd er aan dat nog plaats is voor vele leden en contribuanten omdat deze gevreesde ziekte met alle krachten moet be streden worden en wij hierdoor iets mogen zijn en doen voor onze naasten. Tevens wjl het Comité de Landelijke Collecte welke in onze woonplaats zal gehouden worden op 2 en 3 September a.s. bij U allen warm aanbevelen en zegt U hiervoor bij voorbaat hartelijk dank. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de ver leende plaatsruimte, teken ik namens het Comité, A. C. VAN HOUTE, voorzitter. Denk niet dat Uw geval hopeloos is. Duizenden \'0ör U hebben zich even ellendig gevoeld. Totdat Zij Kruschen gingen gebruiken. Iedere morgen de te- roemde dagelijkse dosis. En er, zoals velen voor ten baat bij vonden. De zes minerale zouten van Kru; schen wekken Uw bloedzuiverende organen op tot her nieuwde krachtige functie. Onzuiverheden krijgen geen kans meer zich op te hopen. Het bloed wot.-ui' ge zuiverd, de bloedsomloop gestimuleerd. Becjin ook die weldadige Kruschen-kuur. Hoe eerder, hijc beter Ine,.-. Med. wat vroeger. Ze mag je zo graag Enkele weken later kwam Ria op een Zondagmiddag aanbellen. Lenie deed haar open en ver welkoinde haar opgetogen. „Hé, tante Ria, we zien je haast nooit meer." „Ik durf niet te vaak te komen," an twoordde ze, „want oom Kees stopt me altijd vol met sigaretten en dan zou het lijken, of ik er speciaal om kom." „Neem een zit," nodigde Kees uit. nadat hij haar een hand gegeven had. „Lenie, haal eens een pakje sigaretten van zolderJe weet wel, welk merk ik bedoej „Zie je welje verwent me met vooroorlogse sigaretten Na een poosje ging Lente de d eur uit naar een vriendin. De huishoudster veronr.se! mldigde zich voor haar middagdutje en Kees en R ia zaten weer bij elkaar. „Nog nieuws informeerde KJees „Och, nieuwser is na tuur lijk altijd nieuws, Ze krijgen nu eindelijk behoorli jk op hun kop in Rus land, hé Maar dt weet je natuurlijk net zo goed als ik. En het andere nieuw 's is, dat ik slapeloze nachten heb om Jannie Beste kind, laat haar toch aan haar lot over „Kees, dat kan ik nu een maal niet. We zijn nu al zoveel jaren vriendinZe heeft tegenwoordig verkeringmet een Duits e officierHij brengt haar elke avond of je k ,unt beter zeggen iedere nacht thuis. Bij tijden is h et al morgen. Vorige week had ik vroege dienst, half z es beginnen en ik was juist opgestaan, toen ik haar thi ds hoorde komen." (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2