AXELSE COURANT De laatste week van de E 55. Het bijhouden van Koopmansboeken. PEPIf AChorophyi' J. C.VINK Frankering bij abonnement. Axel WOENSDA G31 AUGUSTUS 1955 69e Jaargang No. 94 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker -Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. SLUITING ONHERROEPELIJK OP 3 SEPTEMBER. Op Zaterdagavond 3 September gaat de E 55, de Manifestatie van Nederlands Ener gie dicht. De eigenlijke tentoonstelling wordt om 7 uur des avonds gesloten, de Unifest zal als altijd tot middernacht open zijn, maar om 24 uur des nachts eindigt de geldigheid van alle toegangskaarten en behoort het feest van Nederlands Energie, de E 55en Unifesti, tot het verleden. Nog op Zaterdagavond 3 September zal de Gouden Koets naar Den Haag vervoerd worden en op Maandagmorgen om 6 uur begint de afbraak. Alle daarvoor nodige maatregelen zijn genomen. Door middel van diverse annonceringen is het Nederlandse volk op de hoogte gebracht van de defini tieve sluitingsdatum. Geruchten inzake een verlenging missen elke grond. Voor wie de E 55 wil bezoeken bestaat daarvoor alleen nog gelegenheid in de dagen tot Zaterdag 3 September. Voor hen, die betrokken zijn bij de ver wijdering van de paviljoens zullen kaarten beschikbaar worden gesteld, die geldig zijn vanaf Maandagmorgen 5 September, om 5 uur. De zweefkabelhaan, die zovele duizenden genot heeft verschaft, gaat terug naar Zwit serland. De Wereldgondel gaat naar Char leroi. Enkele onderdelen, die wetenschappe lijke of historische waarde hebben, zullen voor musea e.d. beschikbaar komen. Om redenen van wetenschappelijke aard zal de boortoren nog enige tijd blijven wer ken. Men wil boren tot een diepte van on geveer 1400 meter thans is een diepte van 804 meter bereikt. De Aeolus-mast zal waarschijnlijk blijven staan op de plek, Waar hij zich nu bevindt, als herinnering aan het feit, da tdeze mast eens het hoge middelpunt vormde van de E 55 te Rotterdam. De afbraak van de E 55 en Unifesti zal in zo snel mogelijk tempo geschieden. Met man en macht zal er gewerkt worden om de Ahoy-hal te ontruimen, zodat deze tijdig beschikbaar komt voor de „Femina". Het zwembassin, dat voor zoveel kinderen een bron van waterjolijt is geweest, wordt ge demonteerd. Het Stilte-centrum wordt afge broken, kortom in deze hal zal men met spoed aan de ontruiming beginnen. Voor wat de grote hallen aangaat, zal daarna aan de Energie-hal begonnen wor den, die na de ontruiming gebruikt zal wor den voor sport-demonstratie's e.d. Ook met de ontruiming van het Park zal spoed betracht worden, opdat het voor een eventueel invallen van de vorst weer in zijn oude staat is teruggebracht. Op enkele uitzonderingen na zullen de pa viljoens zo mogelijk binnen een week ont ruimd worden, waarna met de afbraak van de tijdelijke paviljoens een begin kan wor den gemaakt. Enkele materialen worden in het openbaar verkocht. De olifanten, die 100 dagen lang op de Parkkade zo veler bewondering hebben ge noten, zullen door de goede zorgen van de directie van Diergaarde Blijdorp, naar Cey lon terugkeren Aan alle goede dingen komt een eind, ook aan de E 55, die nu al meer dan 2J^ millioen mensen uit binnen- en buitenland heeft be koord. Het Energie-stadje E 55 verdwijnt op 3 September. Wie hebben er al niet rond gedoold Stedelingen en plattelanders, kin deren en grijsaards, scholen en personeels verenigingen, ministers en arbeiders. Geheel Nederland is in die drie maanden in Rotter dam vertegenwoordigd geweestmen kon er de meest uiteenlopende groepen mensen zien wandelen en kijken. Stoere, verweerde boeren in hun typische dracht, rasechte Jor- daners, die in hun onvervalst Amsterdams over het geziene spraken, zakenmensen, die met een deskundige blik keken naar het geen hun van nut kon zijn, tentoonstellings deskundigen en architecten, ambachtslieden en hoofdarbeiedrs de E 55 is drie maan den lang een stuk Nederland geweest, waar in alle provincies en alle standen als het ware door elkaar liepen. De democratie op haar Eest en een toonbeeld van eendracht en eens gezindheid in het bekijken van hetgeen Ne derland zelf in tien jaar tijds heeft tot stand gebracht, door zijn eendracht en zijn energie. Kinderen hebben verrukte brieven ge schreven na hun bezoek en intelligente vra gen gesteld. Leraren en onderwijzers hebben in hun klassen over Nederland, Rotterdam en de E 55 gesproken. Personeelsverenigin gen schreven er over in haar bladen. Dag bladen en tijdschriften hebben er vol van gestaan. Zakenmensen hebben nlieuwe contacten gelegd, met elkaar en met anderen. Ook op de E 55 zelf is een gemeenschap gegroeid. Een fabrikant vertelde, dat er van de E 55 een stralenbundel van contacten is uitgegaan die nog lang zal blijven schijnen. In dit samengebundelde stuk Nederland, dat de E 55 is geweest, hebben stedelingen het platteland leren kennen en de buiten mensen hebben de stad gezien, fabrieken, chemische producten, kolenmijnen, telefoon centrales, treinen, schepen, Gouden Koets en Koningssloep. Men heeft jonge mensen zien werken en de winning van land uit water gezien. Nederland heeft zichzelf gezien en beleefd. In allerlen talen is over de E 55 gesproken en geschreven. In Turkije en in Pakistan, in India en in Egypte, in Arabië en in Finland. Mensen uit ruim dertig landen hebben Rot terdam bezocht en de E 55, d.w.z. de her rijzenis van Nederland aanschouwd. Des kundigen uit het buitenland hebben de E 55 „de hogeschool van het tentoonstellings wezen" genoemd. Het buitenlanden dan denken we aan Nigeria en aan Zuid-Amerika en aan zovele andere landen, die hier hun mensen hebben heengezonden. En aan die gymnas tiekleraar uit Varkau in Finland, die van de E 55 had gehoord en op zijn scooter naar Rotterdam kwam om die E 55 te bezien. De leiding van de E 55 heeft getracht met haar tijd mee te gaan en de eigen tijd te verstaan. De naam Energie, die aan de ten toonstelling is verbonden, heeft juist gedu rende de 55 meer dan ooit betekenis ge kregen. Vergaderen niet juist nu in Genève de geleerden om te spreken over de atoom energie Het begrip Energie is actueler dan ooit. De E 55 heeft gepoogd dit begrip le vend te maken, te doen beleven. Zij heeft getracht zelf actueel te zijn, door in haar ruimtevaart-paviljoen een beeld te geven van de mogelijkheden der energie, die in het heelal sluimert en die aangeduid door de Kunstmaan. Heeft de E 55 haar doel bereikt Het definitieve antwoord op die vraag kan al leen de toekomst geven. Maar de getuige nissen van de bezoekers, van de jonge men sen, die hier nieuwe perspectieven zagen, van de tienduizenden buitenlanders, die de woorden Nederland en Rotterdam over de wereld dragen, van de velen, die in Rotter dam ontspanning en lering vonden, die ge noten van groen en bloemjen, van de Park verlichting en het amusement, die getuige nissen spreken een duidelijke taal. Het nut van de E 55 is bewezen. Men heeft van de E 55 iets meegenomen en men zal haar in de herinnering bewaren. If et woord Eergie is in Nederland een be grip geworden. Het buitenland weet nu, wat Nederland is en wat Rotterdam is en het weet ook wat daar gepresteerd wordt. Die getuigenissen van bezoekers zeggen, dat men nog jarenlang zal nadenken over de inzendingen, die op de E 55 waren. „You can't beat the Dutch" schreef een Amerikaans dagblad, dat de hoop uitsprak, dat het Nederlandse volk door middel van de E 55 zijn zelfbewustheid zou verdiepen en zijn gemeenschappelijke inspanning in stand houden. De weersomstandigheden in het begin van de zomer en de typisch Nederlandse eigen schap om even de kat uit de boom te kijken, hebben aanvankelijk geleid Qtot enkele klach ten inzake de Unifesti. Van lieverlee zijn die klachten verstomd en thans hebben zij plaats gemaakt voor tevredenheid| aller wegen. Op 3 September sluit de E 55 haar poorten. Nog enkele dagen scheiden ons thans van het einde. Velen uit binnen- en buitenland hebben juist voor deze laatste dagen hun be zoek aangekondigd. Er schijnt een gretig ver langen te bestaan om nog in de slotfaze de Energie-Manifestatie in Rotterdam te be leven. Op 5 September begint de demontage. Om teleurstellingen te voorkomen daarom nog eens van verlenging is geen sprake, noch van de E 55 noch van de Unifesti. IN BELGIË MOET DIT OFFICIEEL NOG OP DEZELFDE MANIER ALS 50 JAAR GELEDEN. Een halve eeuw geleden waren er nog zo goed als geen schrijfmachines. Alle brieven en facturen werden met de hand geschreven en als men een copie wilde hebben stonden twee middelen open, óf men schreef het be treffende stuk over, óf als het met copiër- inkt was geschreven kon men in een copiëer- boek door middel van een copiëerpers een afschrift vervaardigen. Het boekhouden geschiedde zoals de naam eigenlijk nog aangeeft in boeken. Vaak waren het zware gebonden folianten, die natuurlijk met de pen werden bijgehouden. Losbladige boeken en kaartsystemen werden in de boek houding niet gebruikt. De inrichting van de administratie, althans voor zoverre dit het boekhoudkundig gedeelte betrof, was in alle bedrijven vrijwel gelijk. Men hield dagboe ken bij, waarin naar tijdsvolgorde alle be langrijke gebeurtenissen werden vermeld. Eén van die dagboeken was het kasboek, waarin post voor post alle betalingen en geldontvangsten werden genoteerd. Naast die dagboeken gebruikte men meestal een journaal. Het journaal diende voornamelijk om posten van eenzelfde aard zodanig te noteren, dat zij gemakkelijk in het groot boek konden worden opgenomen- Dat groot boek droeg zijn naam/ met ere. Daarin kwa men alle rekeningen voor, die noodzakelijk waren om het vermogen van de handelszaak en de veranderingen daarin op systematische wijze aan te geven. Toen nu meer dan een eeuw geleden, na melijk in 1838, het Wetboek van Koophandel werd ingevoerd, ging men van die toestand uit. In het dagboek moesten van dag tot dag, naar orde des tijds, zonder witte vakken, tussenregels of kanttekeningen, aantekenin gen worden gemaakt van alles wat in het bedrijf des koopmans voorviel. Het is dui delijk, dat deze bepalingen waren gemaakt om de kans op fraude zo klein mogelijk te maken en hierdoor hadden die koopmans boeken een bepaalde bewijskracht. Formeel maakte deze wettelijke verplichting het even wel onmogelijk meer moderne administrative systemen toe te passen. Natuurlijk konden zij op de duur niet door de wet worden tegengehouden en menige zakenman voer de een adminstratiemethode in die met de wet in strijd was. maar die voldeed aan de practische eisen van een moderne boek houding. Veel moeilijkheden ondervonden zij daarmee in de practijk niet. In de eerste plaats komt het niet zo vaak voor, dat een zakenman verplicht is zijn boekhouding open te leggen, althans niet in die tijd en ander zijds was onze rechterlijke macht verstan dig genoeg om geen bezwaar te maken tegen een boekhouding, die weliswaar met de letter van de wet in strijd was, maar die overigens correct en volgens de regels van de nieuwe kunst was bijgehouden. Er waren natuurlijk ook zakenlieden, die zich aan de geschreven bepalingen wilden blijven onderwerpen, doch die waren verplicht, óf een volkomen ver ouderd systeem van administratie toe te pas- meer practisch ingerichte moderne boekhou- sen, dan wel naast dat officiële systeem een ding bij te houden. Natuurlijk was deze toestand niet bevre digend en toen dan ook in 1934 het Wet boek van Koophandel belangrijk gewijzigd werd, vervielen deze lastige bepalingen en kwam daarvoor de algemene regel in de plaats, dat de boekhouding aan de eisen van het bedrijf moest voldoen. Slechts voor enkele groepen zakenlieden, zoals makelaars, werd nog de verplichting opgelegd bepaalde registers te blijven bijhouden. Door deze wijziging van het Wetboek van Koophandel was de weg vrij voor het volledig toepassen van moderne systemen, die gebaseerd zijn op schrijfmachines, losbladige boeken en kaartsystemen. Moeilijkheden heeft dit nooit opgeleverd en wij geloven ook niet, dat deze grotere vrijheid tot meer fraude aanleiding heeft gegeven. Waarom wij deze oude geschiedenis op halen Wel, omdat wij een publicatie van de Brusselse Kamer van Koophandel onder ogen gekregen hebben van het begin van dit jaar. Daarin wordt een overzicht gegeven van de verplichtingen, die de Belgische han delaars hebben ten aanzien van hun boek houding- Uit deze publicatie blijkt, dat wat wij, Nederlanders, reeds tw'intig jaar ge leden als volkomen verouderd en onbruik baar hadden afgeschaft, in België nog steeds wettelijk voorgeschreven is. Daar is de koop- m/an nog steeds verplicht om een brief-copie- boek bij te houden, zowel van de verzonden als van de ontvangen brieven. De bladzijden van dit brief-copieboek moeten genummerd zijn. Hij moet ook een inventarisboek bij houden, waarin hij al wat hij bezit of schul dig is op het eind van het jaar of boekjaar nauwkeurig noteert. Niet alleen moet dit inventarisboek eveneens genummerd zijn, maar het moet ook worden geparafeerd en geviseerd door één van de rechters in de handelsrechtbank of door de burgemeester of de schepenen. In een dagboek moeten alle ontvangsten en uitgaven, zowel die betrek king hebben op de handel als die daaraan vreemd zijn, worden genoteerd. In het in- koop-facturenboek moet naar orde van ont vangst worden ingeschreven de facturen van alle aard met vermelding van de datum der facturen, de naam van de personen van wie ze zijn uitgegaan en hun bedrag. Dat alles moet geschieden per orde van datum}, zon der blanco's, weglatingen of inschrijvingen in de marge. Alleen voor de kleinhandelaren zijn enkele vereenvoudigingen toegelaten. Als men dit alles leest, dan krijgt men de indruk dat de administratie van vele Bel gische bedrijven ongeveer een halve eeuw bij ons ten achter is. Nu kan men wel zeggen, dat men dit in België niet zo nauw zal nemen en. evenals dit in ons land het geval was, met boekhou dingen werkt die in strijd zijn met de for mele bepalingen, maar als dat zo was dan begrijpen wij niet dat de Kamer van Koop handel van Brussel het nodig vond nog eens een samenvattend overzicht van deze wette lijke voorschriften te geven. Als hierbij nu nog een goed commentaar gegeven was in de zin van zo eist een volkomen verouder de wetgeving het en het wordt tijd dat wij deze aan de moderne methoden van admini stratie aanpassen, dan hadden wij met deze publicatie nog vrede kunnen hebben. Maar dat is niet het geval. De Kamer van Koop handel geeft dit stuk als een ernstig bedoel de en nuttige- informatie voor de Belgische zakenlieden. Dat zulks in onze tijd nog mo gelijk is, hebben wij niet voor waarschijnlijk gehouden. En eerlijk gezegd betwijfelen wij of deze wettelijke bepalingen wel nageleefd zullen worden. In ieder geval prijzen wij ons gelukkig, dat in ons land deze volkomen verouderde bepalingen uit ons Wetboek van Koophandel zijn verdwenen. Nu kan men wel zeggen, dat de Belgische zakenman de vrijheid heeft om naast deze wettelijk verplichte boeken ook andere do cumenten te houden, maar de practijk zal toch wel veelal zijn, dat men er tegen op ziet om naast de officiële boeken nog een geheel andere administratie op te bouwen. Zo remt dus deze wettelijke regeling de ont wikkeling van de administratie en dus ook van de kantoorboekhandel. Blijkbaar heeft men in België aanleiding gevonden om! mo gelijke fraudes in de boekhouding te be strijden en poogt men het op deze verouder de manier te doen. Het komt ons evenwel voor, dat dit niet de meest juiste manier is. Die fraude wil plegen zal dit in België ook wel kunnen doen. Ernstiger evenwel is, dat een verouderd administratief systeem een rem vormt voor de verbetering van de ad ministratie en daarmede voor een meer effi cient gebruik van administratieve gegevens. Een goede administratie verhoogt de effi ciency in de bedrijven, maar dan »moet de administratie niet door volkomen verouder de voorschriften in een keurslijf worden ge drongen. Wij hopen van harte, dat onze Belgische vrienden ten aanzien avn hun ad ministratie de vrijheid krijgen, die wij for meel reeds twintig jaar en in feite reeds veel langer hebben. Dr. W. J. v. d. Woestijne. r lil HM tandpasta Tanden wonderwii en altijd frisse adem ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENT1EPKIJS8 cent per m m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra.

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1