AXELSE CO Prinses Wilhelmina wordt 75 jaar WRIGLEY Teruggaaf van Belasting. '""W *J Suikerpr ij sverlaging J. C. VINK Frankering bij abonnement. Axel ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 69e Jaargang No. 93 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Het zal thans in 1955 drie kwart eeuw geleden zijn dat in Neerlands Oranjehuis een blijde gebeurtenis plaats vond Koningin Emma schonk het leven aan een meisje, dat Wilhelmina gedoopt werd. Weinigen zullen toen vermoed hebben, dat zij, zoals haar stamvader Vader des Va derlands genoemd werd, de erenaam Moeder des Vaderlands zou ontvangen. Hoe is Nederland in die tijd veranderd van rustig eiland bezijden de maalstroom'tot snijpunt van wereldpolitieke lijnen, tot een land dat in sterke mate aan overbevolking lijdt. Wat niet veranderde was de historisch gegroeide liefde voor het Oranjehuis. Zoals ongeveer vier eeuwen geleden de Lage Lan den hun vertrouwen stelden in Prins Willem van Oranje, zo stelden wïj in de voorbije moeilijke jaren ons vertrouwen in Koningin Wilhelmina. 6 September 1898. Het is 8 uur 's morgens en het eerste van de 101 saluutschoten davert over de hoofd stad des lands. Drie uur later schrijdt een jonge, edele gestalte van het Paleis op de Dam naar het oude, historische gebouw daarnaastde Nieuwe Kerk. Het is de Ko ningin, dan nog kroonprinses Wilhelmina, gekleed in kant en satijn, de met hermelijn gevoerde mantel over de ranke schouders. Het grote moment is gekomen, de jeugdige Vorstin bestijgt de troon en op dat ogen blik spreekt Haar moeder de woorden .,Haar troon vinde een hechte steun in de innige verknochtheid en trouw van het Ne derlandse volk. Moge God, de Almachtige, de beden verhoren, die worden opgezonden voor Koningin Wilhelmina. Hij neme Haar onder Zijn 'heilige hoede en bescherming Het Wilhelmus weerklinkt, de jonge Ko ningin verheft zich van haar zetel en legt de eed af „Ik zweer aan het Nederlandse volk. dat ik de Grondwet zal onderhouden en hand haven. Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal bescher men en tot instandhouding en bevordering van de algemene en bijzondere welvaart alle middelen zal aanwenden, welke de wetten te mijner beschikking stellen, zoals een goed Koning schuldig is te doen. Zo waarlijk helpe mij God Almachtig 1" Dan klinkt de kreet„Hare Majesteit Koningin Wilhelmina is ingehuldiad. Leve de Koningin 1" Dat was 6 September 1898..-. 50 jaar later. Wederom is de Dam in Amsterdam het middelpunt van aller belangstelling. De 18- jarige, onervaren kroondraagster is gerijpt tot begrijpende Landsmoeder. Eerst thans, na 50 jaar, acht Zij het ogenblik gekomen. Haar taak over te dragen aan Haar doch ter, dan nog kroonprinses Juliana. 50 jaar Koningin, 50 jaren, die aan Haar en aan haar land niet ongemerkt zijn voor bijgegaan Toen in Mei 1940 de Koninklijke familie ter voortzetting van de onverzoenlijke strijd met de overweldiger moest vluchten, toonde H.M. de Koningin begrip voor de behoefte aan nauwer contact met haar onderdanen. Haar radiotoespraken kwamen recht uit het hart en raakten daardoor onze harten. Zo dra na de Bevrijding persoonlijk contact weer mogelijk was, verkeerde Zij in ons midden, bezocht Zij onze soldaten, de mannen en vrouwen in de geteisterde gebieden, de na bestaanden der ondergrondse strijders., Nood, angst en scheiding hadden de Koningin en ons volk niet verwijderd, doch dichter dan ooit aaneengesmeed. Zo klonk er in het feestlied van het rege ringsjubileum een lichte toon van droefheid door, want dit feest vormde tegelijk een af scheid- Zoals de Fransman zegt„partir, c'est mourir un peu." Wellicht, en latere geschiedschrijvers zul len dat kunnen staven, is Koningin Wilhel mina naast de Vader des Vaderlands de grootste van Haar geslacht geweest en geen benaming komt Haar dan ook beter toe dan die van Moeder des Vaderlands, want een moeder voor ons Volk, dat is Zij in de ware zin des woords gedurende die vijftig jaar geweest. KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden Thans de vlaggen uit Volgende week Woensdag wordt H.K.H. Prinses Wilhelmina 75 jaar. Dan gaan de vlaggen uit, niet „omdat het zo hoort" of „omdat iedereen het doet", maar om blijk te geven van de vreugde dat de Moeder des Vaderlands jarig is. Wij betuigen met ons feestvertoon onze dank voor de gegeven leiding, voor het feit dat Zij nog in ons midden mag vertoeven en spreken op hetzelfde moment de innige wens uit, dat Haar nog vele jaren in rust en vrede gegeven mogen zijn. En daarom, op 31 Augustus als vanouds de vlaggen uit In verband met de afschaffing van de omzetbelasting op suiker bij de fabrikant ad 3,60 per 100 kg heeft de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening twee beschikkingen uitgevaardigd, welke in de Nederlandse Staatscourant van 24 Augustus 1955 zijn afgekondigd. Volgens de Prijzenbeschikking Suiker 1955 wordt de af - fabrieksprijs voor suiker (Me lis I) verlaagd met ingang van 1 September 1955 van ƒ72.— op ƒ69,30 per 100 kg. De Heffingsbeschikking Suiker 1955 legt aan de voorraadhouders/niet-suikerfabrikan- ten, voor zover zij van met ministerie van Financiën teruggave van omzetbelasting op suiker zullen ontvangen, een heffing op ten bate van het Landbouw Egalisatiefonds van 90 cent per 100 kg. suiker. Ter toelichting deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening het volgende mede De afschaffing van de omzetbelasting op suiker bij de fabrikant zou onder toepas sing van de Prijzenbeschikking Handels marges 1955 van het ministerie van Econo mische Zaken een prijsverlaging van sui ker voor de consument mogelijk hebben ge maakt van vrijwel 4 cent per kg. Rekening moest echter worden gehouden met de per 1 October a.s. ingaande verhoging van de garantieprijs voor suiker, welke dan zou lei den tot een verhoging van de suikerprijs van ongeveer ƒ3.- per 100 kg. Aangezien het evenwel niet wenselijk wordt geacht per 1 October a.s. de suikerprijs wederom te ver hogen, hetgeen de huidige prijsverlaging voor de consument goeddeels ongedaan zou maken, is besloten dit tekort uit het Land bouw Egalisatiefonds te dekken. Deze om standigheid heeft er toe geleid de verlaging van de af-fabrieksprijs te beperken tot 2,70 waardoor per 1 September a s. de consu mentenprijs met 3 cent per kg. kan worden verlaagd en deze verlaging per 1 October gehandhaafd kan blijven. De tweede beschikking dient er toe de bij de voorraadhouders aanwezige suiker op het nieuwe prijspeil te brengen. De glucose-prijs is aan de veranderde omstandigheden aan gepast. OMZETBELASTING. In verband met de aanstaande wijziging van de omzetbelasting zal krachtens de „Overgangsbeschikking omzetbelasting Sep tember 1955" (Nederlandse Staatse,ourant van 24 4Augustus 1955, no. 163) aan be paalde categorieën handelaren en fabrikan ten teruggaaf van omzetbelasting worden verleend over de bij hen op 1 September a.s. aanwezige voorraden goederen voor welke de omzetbelasting (tijdelijk) wordt afge schaft of verlaagd. Die goederen kunnen worden samengevat in vier hoofdgroepen 1. Textielproducten, ook indien deze vóór of na 1 September als weeldegoed c.q. worden aangemerkt. 2. Dierlijke en plantaardige oliën en vetten, margarine en bak- en braadvet daar onder begrepen. 3. Suiker, glucose, alsmede chocolade en chocoladewerken, suikerwerken en sui kergoed en dranken, welke zijn onder worpen aan het z.g. tussentarief. 4. Andere thans nog aan het z.g. tussen tarief of weeldetarief onderworpen goe deren, voor welke dat tarief komt te vervallen. De teruggaaf moet worden aangevraagd op een speciaal daartoe vastgesteld formu lier, dat met een bijbehorende toelichting, door de inspecteur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzetbelasting uitsluitend op verzoek wordt toegezonden. Het zal niet mogelijk zijn deze toezending vóór begin September te doen geschieden. Het verzoek om teruggaaf dient vóór 1 December 1955 bij de inspecteur te worden ingediend. Niet tijdig ingediende verzoeken kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Teruggaaf van een bedrag aan be- lastng van 25of minder wordt niet verleend. De inspecteur zal zo spoedig mogelijk tot een bedrag van doorgaans 90% een voor schot op de gevraagde teruggaaf verlenen. In het verzoekschrift mogen slechts wor den opgenomen goederen, welke men op 1 September voorhanden heeft, doch waar van men op die datum geen eigenaar is, mogen echter niet worden opgenomen, ten zij men die goederen zelf met betaling van omzetbelasting uit het buitenland heeft in gevoerd. Gebruikte goederen komen niet voor te ruggaaf in aanmerking en mogen dus niet in het verzoekschrift worden begrepen. Op 1 September reeds verkochte doch nog niet geleverde goederen mogen echter wel wor den opgenomen. In consignatie gezonden goederen, welke op 1 September nog niet zijn geleverd, behoren ten deze tot de voor raad van de ondernemer die de goederen in consignatie heeft gezonden, terwijl goederen, welke op 1 September in vervoer zijn, be horen tot de voorraad van degene aan wie de eigendom toebehoort. Voor bepaalde goederen van de groep oliën en vetten alsmede voor suiker en glu cose wordt een bedrag per 100 kg. netto gewicht teruggegeven voor de overige goederen wordt teruggaaf verleend naar een percentage van de invoerwaarde (voor zelf ingevoerde goederen) dan wel van de in koopprijs (van binnenlandse fabrikanten en handelaren betrokken goederen), welke per centages zijn vermeld in de „Overgangs beschikking omzetbelasting September 1955 De voorraad per 1 September, welke voor teruggaaf in aanmerking komt. moet door in ventarisatie worden vastgesteld. De toelich ting bij het formulier bevat voor een aantal gevallen hierover nadere richtlijnen. Indien de boekhouding niet zodanig is in gericht, dat deze rechtstreeks aantoont tot welke bedragen men aanspraak op teruggaaf geeft, is men verplicht voor de juiste in vulling van het formulier de nodige bereke ningen op duidelijke en overzichtelijke wijze op te stellen en die te bewaren tot 1 Januari 1959. Voor nadere inlichtingen kan .rrfen zich wenden tot de desbetreffende inspec teur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzetbelasting. MOTORRIJTUIGENBELASTING. De houders van rijwielen met hulpmotor, die in het bezit zijn van een belastingkaart, geldig na 31 Augustus 1955. kunnen onder inlevering van die kaart teruggaaf van be lasting verzoeken bij de ontvanger der ac cijnzen. Houders van taxi's en ambulance-auto's, die in het bezit zijn van een belastingkaart waarvan de geldigheidsduur eindigt na 31 Augustus 1955, kunnen een verzoek om te ruggaaf van te veel betaalde belastng richten tot de inspecteur der invoerrechten en ac cijnzen- Dit verzoek dient schriftelijk te ge schieden, terwijl het kenteken en het merk van het motorrijtuig behoort te worden om schreven. NIEUW SPELLINGSBESLUIT GAUW TE VERWACHTEN. Per 1 September op de scholen ingevoerd. Naar men te Den Haag verwacht zal zeer binnenkort een Koninklijk Besluit worden afgekondigd, waarbij met ingang van 1 Sep tember a.s. de nieuwe spellingsregels op de scholen worden ingevoerd. Het besluit is ge reed, maar wacht nog op ondertekening door de Koningin, die momenteel in Noorwegen vertoeft. In Brussel zal daarover een gelijkluidend besluit worden afgekondigd door de minister van Onderwijs. Hieruit blijkt, dat volledige overeenstem ming is bereikt over het advies dat in laat ste instantie is uitgebracht door prof. C. B. van Haeringen, voorzitter der Nederlandse spellingscommissie en prof. J- L. Pauwels, lid der Belgische commissie, nadat de vol ledige commissies tot de slotsom waren ge komen dat voor het Nederlandse en Bel gische onderwijs slechts afzonderlijke en uit eenlopende regelingen mogelijk waren, onder andere door de wens van Belgische zijde om een radicale spellingsvereenvoudiging door te voeren. Eenheid. Minister Collard wees dit advies der com missie echter van de hand en drong aan op nieuw overleg, dat taaleenheid tot doel moest hebben. Het advies van prof. Van Haeringen en prof. Pauwels heeft inderdaad een dergelijke eenheid als basis, maar zeker ten koste van de wensen der radicale spellinghervormers, die in België een niet onbelangrijke groep vormen. Anderzijds zullen deze Belgen zich moeten neerleggen bij het feit dat de Noord nederlanders minder conservatief zijn dan zij wat betreft de geslachtsaanduiding van zaken en dieren, die in Zuid-Nederland nog steeds als vrouwelijk worden aangeduid. De mosselexport wordt op het ogen blik ernstig gestagneerd door de warmte, daar vervoer van mosselen per vrachtauto of vaartuigen over lange afstanden bij de hoge temperaturen der laatste dagen zeer riskant is. Dientengevolge liep de verzending aanzienlijk terug en hopen de mosselkwekers dat er spoedig enige verkoeling zal intreden. Bij het zwemmen in de Rijn nabij Dus- seldorf is de 19-jarige B. Voets uit Bergen op Zoom jammerlijk verdronken. Vermoede lijk is het slachtoffer, die met vacantie in Duitsland vertoefde tijdens het zwemmen door een hartverlamming getroffen. Vermoedelijk ten gevolge van hooi- broei is Dinsdagnacht een kapitale boerderij in Paterswolde tot de grond toe afgebrand- Slechts enkele meubelstukken konden uit de vuurzee worden gered. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement i Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 V Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. m

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1