Is er verband tussen bereiding en voedingswaarde D.D.D. SNIPPERS... BRANDHOUT vflrcr resen te-tank ytfaovêwdfrm Staatsvijand No. 1 Wij zondaren Chr. U.L.O.-school Axel voortaan ook ols Het CentrumBioscoop Adverteren doet verkopen M. DEN DOELDER SCHOOL VULPEN! JEN Huid uitslag Fa J. C. Vink. Axel Ij rr or iet rj em Fa J. C. Vink, Boekhandel, Markt mmmm De meeste levensmiddelen kunnen wij al leen toebereid gbruiken. Heeft deze bereiding nu invloed op de voedingswaarde van het product en zo ja, welke De bereidingswijze, die het meest wordt toegepast is koken. De hierdoor optredende waardevermindering is bij vele voedingsmid delen betrekkelijk gering. Hetzelfde geldt voor opwarmen. Er is echter één groep voe dingsmiddelen, waarbij koken en ook opwar men een beslist nadelige invloed op de voe-, dingswaarde hebben. Het zijn de producten, die een belangrijke bijdrage leveren in de vitamine C voorzienning, zoals aardappelen, groente en fruit. Weliswaar zijn te lang ge kookte groenten, zomin als opgewarmde, wat hun gehalte aan voedingsstoffen betreft, ge heel waardeloos, maar het is en blijft toch beter ze kort te koken (in weinig water) en er bij voorkeur voor te zorgen, dat er dage lijks verse groenten op tafel komen. Het is dus voornamelijk het vitamine C gehalte, dat door de bereiding ongunstig wordt beinvloed. Producten, die hun waarde niet ontlenen aan hun vitamine C gehalte ondervinden weinig nadelige invloed van de bereidingswijze, al geldt ook hier, dat het vers gekookte product altijd beter is dan her haaldelijk opgewarmde spijzen en dranken- Opwarmen zal echter niet altijd vermeden kunnen worden. Melk b.v. zal als ze niet in gesloten fles sen of papierverpakking gekocht is, in de huishouding altijd direct gekookt moeten worden. Zet de melk op een koele plaats weg. Warm ze niet meer op vóór U ze op een bepaald momjent nodig hebt en dan niet in een grotere hoeveelheid dan U denkt te gebruiken. Melk die vaker gekookt wordt dan nodig is verliest weliswaar weinig aan voedings waarde, maar des te meer aan smaak. Wat wij over melk zeiden, geldt ook voor jus en soep. die voor een paar dagen bestemd zijn. Warm niet de hele portie tegelijk op, maar alleen zoveel als U nodig hebt. Lauwe tem peraturen werken bederf in de hand en de smaak gaat er evenmin op vooruit. Eieren. De verschillende bereidingswijzen die men voor eieren kan toepassen, dus ko ken en bakken, maken geen verschil uit wat de voedingswaarde betreft. Wel is het altijd beter een ei toe te bereiden, dan het rauw te gebruiken. In het rauwe eiwit komt nl. een stóf voor, die een deel van de vitamine werking tegengaat. Al doet het er uit een oog van voedings waarde gezien, niets toe of men een ei hard of zacht gekookt eet, of dat men het bakt, personen, die moeilijkheden ondervinden m|et hun spijsverteringsorganen doen er beter aan geen hardgebakken eieren te eten met don kere randjes en bij voorkeur geen te hard gekookte, droge eieren te gebruiken. Laten zij zich houden aan zachtgekookte eieren en smeuige omelet of roerei. Ingemaakte producten. Het is algemeen bekend, dat ingemaakte groenten, althans zelfingemaakte, in voe dingswaarde ten achter staan bij vers ge kookte groenten, blikgroenten en bevroren groenten. Anders staat het echter met vlees. Geweckt vlees bevat, evenals gezouten vlees, nog veel belangrijke voedingsstoffen. Het is dan ook hoofdzakelijk in verband met de smaak, dat wij U aanraden, geweckt vlees eens met vers vlees af te wisselen. Haring. Nu haring zich weer in de algemene be langstelling kan verheugen, komt de vraag naar voren of zure haring wel dezelfde voe dingswaarde heeft als niet ingelegde haring. Weest U gerustzure haring is even ge zond als de Hollandse Nieuwe. Laat U dus bij Uw haringkeuze vrij door Uw smaak leiden. De Koninklijke Maatschappij ,,De Schelde" en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-maatschappij maken bekend, dat zij van een vooraanstaande Panamese rederij opdracht hebben ontvangen voor de bouw van 10 resp. 8 vrachtschepen van het openschutdek-type, met een laadvermogen van 12.000 ton elk. De schepen zullen wor den opgeleverd in de periode 1957-1961 en zullen worden uitgerust met Schelde-Sulzer resp- N.D.S.M.-Stork-motoren. In November van dit jaar zal het be ruchtste traject van de Westduitse autostra das, de brug over het dal van de Wiedbach bij Neuw'ied eindelijk beveiligd worden. De tweede rijweg van de brug zal dan in gebruik kunnen worden genomen, tien jaren nadat het vijftig meter hoge viaduct vernield werd. Vrijwel onafgebroken is in deze jaren ge bouwd om de onmisbare schakel in de auto weg te herstellen. In 1950 kon het verkeer over de brug over een enkele rijbaan worden hervat. Sindsdien hebben 37 mensen op de brug het leven gelaten en werden 135 zwaar gewond. Vrijwel alle 462 ongelukken speelden zich op dezelfde manier af als bij de rit, die de Nederlandse chauffeur De Baat op 24 Oct- 1953 met zijn vrachtwagen maakte de over schakeling mislukte en de remmen konden de wagen, die de steile helling afraasde. niet meer houden. De Baats ongeluksrit eiste zes doden. k msmmmm&tm&emmz, NIEUWSTE HUISHOUD-APPARATEN RADIO- EN TELEVISIETOESTELLEN OP DE NAJAARSBEURS In de Vredenburgh-gebouwen zal tijdens de Najaarsbeurs de afdeling electrische- huishoudelijke apparaten samen met de af deling rad-o- en televisietoestellen een be langwekkend geheel vormen. Door reorganisatie is op de parterre een bijzonder harmonische groep tot stand ge komen, die het de bezoeker gemakkelijk maakt een overzicht te verkrijgen van het aanbod van 215 firma s, die in deze groep vertegenwoordigd zullen zijn. In de interessante afdeling radio- en tele visieapparaten zullen inzendingen uit Neder land, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten en Zweden te be- zchtigen zijn. De groep huishoudelijke artikelen bevat 283 inzendingen uit 12 landen. Hiertoe be horen de afdeling glas:, aardewerk, porse lein. die op de tweede en derde etage van de Vredenburggebouwen is geconcentreerd, de afdeling gebruiksartikelen en onderhouds middelen en de afdeling luxe metaal- en houtwaren, kunstnijverheids en religieuze artikelen. In de lederwart;ngroep, die zich op de 4e verdieping bevimdt, zullen 118 firma s uit komen. Onder d<; buitenlandse inzendingen, is het grootste aantal, nl. 32, afkomstig uit West Duitsland- Twee groepen, die op de Ontloop die pijn van brandend maagzuur. Neem Rennies! September-beurs met het oog op het „seizoen der feestdagen" altijd veel belangstelling trekken komen met een grote keus van arti kelen op de markt. Allereerst zij vermeld de speelgoed-afdeling met 121 inzendingen, af komstig uit België, West-Duitsland, de Ver enigde Staten, Engeland, Frankrijk, Ierland, Italië, Noorwegen, Zwitserland en Neder land. Daarnaast verdient de aandacht de afdeling goud, zilver, bijouteriën en uurwer ken die met de sectie rokersbenodigdheden. 107 inzendingen telt, welke zijn onderge bracht op de eerste verdieping van het Vre- denburgcomplex. In de hal van de Woninginrichting die op het Vredenburgplein wordt opgericht, zul len groothandelaren in woningtextiel en fa- brkanten van kleinmeubelen, rietmeubelen en matrassen exposeren. Tezamen met de overi ge exposanten in deze categorie, die op de vijfde etage van het grote gebouw hun stands hebben, vormen zij een groep van 86 inzen dingen. Verloofd t Hilly E. Oggcl en A. Kooy AXEL, 20 Augustus 1955. Noordstraat 38. DRIEBERGEN Willem v Abcoudel. 84. Reisclub „PR. HENDRIK Donderdag 25 Augustus naar Rotterdam (E 55 met fantast, verlichting). Vertrek van Axel 6.45 voormiddag, via Terneu- zen en Zaamslag. Prijs 7- reductie op entree- Inl. en opg. Pironstr 14 Axel Te koop: Zo goed als nieuw damessportrijwiel- Kalle, Pr. Hendrikstraat. ®voor At UW DRUKWERK Voor direct gevraagd DAGMEISJE Mevr. Qggel-van Bendegem Noordstraat 36, Axel. Te huur GARAGES Te bevragen: v. d. Bilt, Stationsstraat 40 Axel- Wie is genegen de was van een gezin van twee personen te verzorgen Adres Bureau Axelse Courant. Uit de hand te koop Een woonhuis, waarin ca fé gevestigd, met schuur en varkenshokken; kan 2 gemet goed bouwland en ca. 2 ha weiland in pacht volgen. Het huis kan ook zonder café ver <ocht worden- Alles te bevragen bij 2. Adam, Axel-Kijkuit K 42 Te Koop kachelblokken of langer Wordt thuisbezorgd. Houthandel - Houtzager!) AXEL Telefoon 832 (na 6 uur 591) vindt TJ in ruime keuze in onze geweldige sortering. stalen en gouden pennen modern e kleuren en dessins alle vnlsystemen prijzen voor elke beurs S PRINCE, met gouden pen 4,75 ALLMt 3BILE, met zuigervi illing, 4,95 BENTI uEY, met ingebouw de pen 4,95 OSMIA.,, reeds vanaf 14,— PARKÏilR, extra slank nv odel 21,— AXEL V Telefoon 575 Zaterdag 20 Aug. aanvang 6.30 en 9 uur, Zondag 21 Augustus, aanvang 4 15 uur Met Fernandel, hij draagt een uilenbril en een revolver maar hij blijft Fernandel. Een komisch en dol geval met sensaties en vrolijkheid. Toegang alle leeftijden. Zondag 21 Augustus, aanvang 8 uur Maandag 22 Augustus, aanvang 8 uur Ivonne Sanson, Steve Barclay Vertrouwen op een gelukkige thuiskomst bracht hem geluk Om haar liefde te ver bergen. moest zij hem bedriegen. Toegang alle leeftijden. Willen de ouders van nieuwe leerlingen, die nog "geen circulaire met inlichtingen hebben ontvangen, dit even melden aan het hoofd der school, B Teunissen,- Singelweg 4b, Axel- tel. 515. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEn' HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF en en geneest ae nuia. BALSEM ZEEP Uitneembare atoomcentrale. Dit is een tekening van de z.g. „Package Power Reactor van het Ameri kaanse leger, de kleine atoomreactor voor de opwekking van electriciteit, waarvan de onderdelen desnoods door de lucht kunnen worden vervoerd. Het origineel zal worden opgebouwd in het laboratorium voor on derzoek en ontwikkeling op technisch gebied van het Amerikaanse leger te Fort Belvoir in de staat Virginia Gedetailleerde gegevens over deze centrale zijn nog niet bekend gemaakt. Wel is medegedeeld, dat een kleine hoeveelheid de fabriek gedurende 18 maanden in vol bedrijf kan houden. De tekening laat zien, hoe de verplaatsbare atoomreactor in het luchtdichte stalen vat is aangesloten op een bestaande atoom- qenerator. Aangenomen wordt, dat de reactor met de generator van welke stoomcentrale ook kan worden verbonden om in geval van nood electriciteit te produceren. Het stalen vat is 11 meter in diameter en ruim 19,5 meter hoog. Alsof de maag uit Uw lichaam brand, zo'n pijn ver oorzaakt overtoolig maagzuur. De remedie is een voudig en afdoende RenniesDie helpen dadelijk. Gewoon zonder water of wat ook, op de tong laten smelten, 't Kan niet missen de brand is gedoofd Eet onbevreemd waar U trek in hebt, maar. steeds Rennies bij de hand 1 Ing. Med. •j Wanneer de per i plotseling locg u schakel je eerrv* njdig om-, net als bij een autol Bij een dictaat of wanneer en w< »ar ook maar, de Geho-Schotier is steeds tot je dienst. De typische vul, penhouder voor de jeugd, metl4-k gr. gouden pen

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 3