Is LIEFDE IS VAN PORSELEIN De stem van het heelal klinkt in Dwingelo 'x'f: 1 UIT ONZE OMGEVING FEUILLETON. door GRÉ DE BOER. AXEL SPORTNIEUWS De leen tc Hee voedin welke De MET VACANTIE IN OLDEBROEK. VEERPONT „DORDRECHT" WEER IN DE VAART GEBRACHT. Wachttijden voor automobilisten bij Kruiningen zullen korter worden. Na een verbouwing die drie maanden heeft geduurd is Donderdagmiddag de veerpont „Dordrecht" weer in de vaart gebracht op het veer Kruiningen-Perkpol- der. Wie de oude „Dordrecht" kent, zal zijn verbeter de uitgave niet herkennen. Uiterlijk zijn alleen de twee rechte schoorstenen dezelfde gebleven. Men heeft het rijdek met dertig meter verlengd, waardoor de capa citeit van het schip is verdubbeld. Vroeger konden 25 tot 30 personenauto's een plaatsje vinden op het rijdek,nu kan de „Dordrecht" echter 50 tot 60 wagens in één keer meenemen. Door deze verbetering hebben de Provinciale Stoom- bootdiensten er niet alleen een schip bij gekregen waar zij trots op kunnen zijn, maar ook, en dat is belangrijker, zullen de wachttijden van de automobi listen bij Kruiningen korter worden nu de „Dordrecht" met zijn grotere capaciteit in de vaart is gekomen. Op de werf heeft men het schip, dat voor het eerst inl930 in dienst werd gesteld, in tweeën gesneden en er midscheeps een sectie van dertig meter ingelast, zodat de lengte van het rijdek in totaal zeventig m. is geworden. Een verbetering die ongetwijfeld door de wielrijders op prijs gesteld zal worden, is de afscheiding van ket tingen, die aan beide zijden van het rijdek is aange bracht. Deze reizigers kunnen zich, bij het aan boord gaan, achter de ketting veilig voelen en hoeven niet meer bang te zijn, dat ongeduldige automobilisten hen zullen verdringen. Sloepen. Vanzelfsprekend is ook aan de veiligheid gedacht. Op het dek waar de eerste klas passagiersverblijven zijn, is voor meer dan duizend mensen reddingsmate riaal aanwezig, een aantal dat bijna nooit aan boord zal zijn, waaronder twee lichtmetalen sloepen elk met een capaciteit van 25 personen. Verder zijn er metalen vlotten van het nieuwste model. De eerste klas salon is een grote gezellige ruimte, die aan drie zijden van ramen is voorzien en die plaats biedt voor honderd passagiers. Keurig gedekte tafeltjes noden de passagiers om iets te gebruiken, de verzorgde kombuis en pantry kunnen aan vele wensen tegemoet komen en de met groen bedekte lederen banken ga randeren een gezellig zitje. Een radiancy van de centrale verwarming bij iedere bank voorkomt, dat zelfs bij de strengste vorst kou kan worden geleden. De tweede klas salon, die zich benedendeks bevindt, heeft een vrolijk licht kleurtje gekregen, maar is ove rigens het zelfde gebleven. Om die te veranderen zouden „grootscheepse" verbouwingen poodzaketijk zijn geweest. Dekhoogte. Een belangrijke factor, vooral voor de talrijke vlas auto's die op Perkpolder plegen over te steken, is de verandering van de dekhoogte van 3,50 tot 4,20 meter Vroeger kwam het weieens voor, dat de wagens voor het aan boord gaan hun lading moesten ver stuwen als zij te hoog waren opgetast. Dit zal nu aanmerkelijk minder vaak voorkomen. Aan de machine van de „Dordrecht' is niets ver anderd. De zelfde stoommachine, die het schip al 25 jaar voort stuwt, zal deze taak blijven vervullen. Er bestaan geen definitieve plannen om eveneens tot verbouwing van de „Willemsdorp over te gaan, aangezien het schip reserve is voor het veer bij Anna Jacobapolder en dus niet gemist kan worden. Boven dien zijn de toekomstplannen van de Provinciale Stoom bootdiensten meer gericht op het bouwen van een nieuwe vloot, dan op het verbouwen van oude schepen. P.Z.C. 29) Kees herinnerde zich dit ales weer. Hij zuchtte. Dat was ook alweer ruim twee jaar geleden. Hoe lang zal hij toen hier gezeten hebben, al maar kijkend naar de verlovingsring, die voor zijn voeten op de grond lag. En langzaam had hij de hare van zijn vinger getrokken. Op dit moment was de deur open gegaan en een bleek, behuild kindergezicht keek om de hoek. Kees had haar horen snikken en was verschrikt opgespron gen. „Lenie, kind, waarom huil je? Waarom slaap je niet Het is al over tienen." Ze bleef snikken en kwam naar hem toe. Kees nam het kind op zijn schoot en suste het. Toen begreep hij. „Heb je heb je tante Jannie gehoord vroeg hij. Ze knikte en hief haar hoofd naar hem op. „Ja, ik kon er heus niets aan doen, ik werd wakker, want tante Jannie praatte zo luid en ze deed zo lelijk tegen U en li bent toch wel lief." Hij had het snikkende kind opgenomen en was met haar naar de slaapkamer gegaan. Hij had haar gesust en gezegd „Trek het je maar niet aan hoor meisje. Je blijft toch bij oom Kees en volgende week gaan we fijn met z'n tweetjes naar Zandvoort, he 7 Ja, dacht Kees, terwijl hij nogmaals op de klok keek, ze had alles gehoord. Maar later was er met geen woord ooit meer over gesproken. Beiden hadden achter deze historie een punt gezet en Kees had tot zichzelf gezegd „Dat is weer voorbij, jongen. Deze deur is ook alweer achter je gesloten. En deze periode is voorbij. Wees nu verstandig, sluit de vrouwen nu IN DE GREEP DER TECHNIEK. Toen het bedrijf van de Fa R. aan de Kanaalkade Dinsdag j.l. onbeheerd stond, werd de opmerkzaam heid van een paar jongens getrokken door een buiten de werkplaats staande tractor. Hun speurzin leidde verder tot de ontdekking, dat een contactsleuteltje eveneens binnen hun bereik was en in een minimum van tijd kwam er gang in het gevaarte en werden de deuren van de gesloten werkplaats gerammeid, waar door ook de aldaar gestationeerde luxe auto van de heer R. voor de aandrang van de ingang gekomen tractor, moest zwichten. Gelukkig werd door een ach termuur een verdere voorwaartse drang verhinderd, doch bekwam deze auto zeer ernstige schade, terwijl ook in de werkplaats een tamelijk grote ravage werd aangericht. De technische vaardigheid van het jeug dige tweetal bleek n.l. niet zo groot, dat zij direct de tractor tot stand wisten te brengen. Dit gelukte eerst toen meer geschoolde ouderen ter plaatse kwamen. Naar zich denken laat, zullen deze, vooruitstreven de knapen, zwaar in hun spaarpot moeten tasten om de aangerichte schade te kunnen vergoeden, daar dit feit natuurlijk door de Rijkspolitie is onderzocht en proces-verbaal is opgemaakt. DRUKTE IN SASSINGSE HAVEN. Evenals telkenjare is de aanvoer van vlas via de Axelse-Sassingse haven weer in volle gang. Deze week werd in dit opzicht zelfs een hoogtepunt bereikt en gebeurde het, dat niet minder dan 17 schepen aan de kade in lossing lagen. Dit was voor 1955 tot hier toe een record-aantal. Het overwegend uit nieuwe poldergebieden en uit het Noorden des lands aangevoerde vlas munt (even als het hier geteelde) uit, door een hoog kwaliteits gehalte. OVERGEPLAATST. De opperwachtmeester der Rijkspolitie te Biervliet, G. van Suijdam, is per 16 Augustus j.l. overgeplaatst naar Axel. ERNSTIGE VAL Woensdagnamiddag had de 65-jarige echtgenote van de heer R. B. wonende op de Sassing het ongeluk van haar fiets te vallen, toen zij de brug te Schapenbout wilde passeren. Wegens een hoofdwonde (die gehecht moest worden) en een gekneusde knie moest zij zich onder medische behandeling stellen. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Augustus 1955 Ned. Herv. Kerk10 uur Vicaris P. Strikwerda van Nisse, 2.30 uur Ds A. C. Honders van Sas van Gent. Geref Kerk (Kerkdreef) 10.30 en 3uur stud. M. Brandes. Geref. Kerk (Pironstraat) 11 uur Ds Middelkoop van Zaamslag, 5 uur Ds Schalkwijk van Hoek. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Ds. Jan Scharpstraat) 7 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een kaatsbal en een haarstrik, Polenstraat 30. Voetbal. COMPETITIEINDELING 1955-1956 BEKEND De competitie-indeling voor het amateurvoetbal in het district Zuid is dezer dagen door de K.N.V.B. bekend gemaakt.. In de tweede klasse waarin Axel en Hulst nu spelen komt maar een onbekende tegen stander voor, nl. W.V.O. uit Oosterhout. Overigens zijn er door de wijzigingen in de Nederlandse voetbal sport ook hier in sommige afdelingen nog al wat on bekende tegenstanders bijgekomen. Kootwijk op de Veluwe was tot nu toe de enige plaats in Nederland waar men naar de zon en de sterren kon luisteren. Thans is ook inLhee onder de gemeente Dwingelo een radiotelescoop gereed gekomen, die met haar „spiegel'' met een doorsnede van 25 meter de grootste ter wereld zal zijn, tot in Manchester de radiotelescoop met een door snede van 75 meter zal zijn voltooid. Om goed te kunnen begrijpen wat men daar in Lhee gaat doen, moeten wij U eerst iets van het heelal vertellen. Onophoudelijk komen uit het heelal krachtige radiogolven naar de aarde. Deze „golven" zijn dus van kosmische oorsprong en worden uitgezonden uit de sterrenwereld. Deze stralingen zijn van type dat wij hier op aarde kennen als radiogolven. Met gevoelige radio-ontvang toestellen kunnen wij ze registreren. Deze golven hebben een snelheid van wel liefst 300.000 km per sec De golven bestaan uit korte- en lange radiogolven. Alleen de korte golven kunnen wij ontvangen. Dit komt door het bovenste gedeelte van onze atmosfeer die wij ionosfeer noemen. 'Deze Jonosfeer laat namelijk alleen de korte radiogolven door- Deze golven dringen door de wolken en de mist heen en kunnen door radioscopen worden opgevangen en geregistreerd. De ontdekking van deze radiogolven dateert van 1932.. Het is dus nog een van de jongste takken van de wetenschap. De spiegel te Lhee weegt 25 ton en wordt bevestigd op een draaibare toren. De spiegel is met gaas bedekt die de stralen van de Zon en melk weg opvangt. Door de parabolische vorm van de spiegel worden de stralen terugge kaatst en geconcentreerd op een punt in het midden van de spiegel, het brandpunt, een atenne, waarvan de stralen naar e enwaar- nemingspost worden geleid, die onder de spiegel wordt gebouwd. Een speciaal mecha nisme kan zorg dragen voor het automatisch volgen van een gebied, dat door de radio telescoop wordt beluisterd. Kleinere spiegels, De volledig indeling ziet er als volgd uit le KLASSE s Alliance (Rosendaal), Almania (Broek-Sittard) Brabantia (Eindhoven), Kimbria (Maastricht), Maurits (Lutterade), Roermond, Schijndel, Sportclub Emma (Treebeek), TSC, Vlissingen, VSV '34 (Valkens- waard), en WH '16 (Heerlen). 2e KLASSE! Axel, Desk (Kaatsheuvel), Dongen, Goes, Hulst, Internos (Etten), Middelburg, Moe '39 (Bergen op Zoom), Rac (Reijen), Rood-Wit (Willebrord) Roo sendaal en WVO (Oosterhout. 3e KLASSE C5 S$j BSC, DHV, Gudok, Hero, RKC, De Schutters, Veerse Boys, Virtus, WSC en Zierikzee. 3e KLASSE D: Biervliet, Corn Boys, Hontenisse, Meto, Nieuw- Borgvliet, Odio, RCS, RKFC, Steen, Terneuzen, Zee- landia en Zeeland Sport. 4e KLASSE Gi J3urgh| DevoU 'Grenswachters, Hajlsteren, HSQ'28, Kaaise Boys, NSV, RSV, SC Gastel en Steenbergen. 4e KLASSE H t Aardenburg, Breskens, Clinge, Hansweertse Boys, Hoofdplaat, Yerseke, Koewacht, Luctor, Oostburg, Ria W en Sluiskil. RESERVE 2e KLASSE: Axel 2, Breskens 2, Corn Boys 2, Goes 2, Honte nisse 2, Middelburg 2, Middelburg 3, RCS 2, Ter- neuzen 2, Vlissingen 2, Zeelandia 2 en Zeeland Sport afkomstig van Duitse oorlogsbuit zullen naast de grote spiegel worden opgesteld. In de nabijheid komen woonruimten voor in- plex tevens voor belangstellenden toegan- genieurs en studenten. Men hoopt het com- kelijk te maken. Het Nederlandse aandeel in deze materie is niet gering. In 1942 ontdekte men dat ook de zon radiogolven uitzendt. Tegenwoordig wordt de radiostraling van de zon op ver scheidene radiosterrenwachten dagelijks ge observeerd. In het jaar 1950 is het voor de eerste maal gelukt om radiostralingen te re gistreren die hun oorsprong buiten ons Melk wegstelsel hebben. Op 11 Mei 1951 is het Ir- Muller, wien woning bij de nieuwe radio telescoop dezer dagen gereed is gekomen, gelukt, radiogolven op te vangen waarvan het vaststaat dat deze in de Melkweg hun oorsprong hebben. Aanvankelijk werd deze ontdekking geheim gehouden. Later heeft Prof. Oort van de Leidse sterrenwacht, na bewijzen over de juistheid te hebben verkre gen, deze ontdekking wereldkundig gemaakt. Echter, ook een Amerikaan was het enkele weken eerder gelukt om stralingen uit de Melkweg op te vangen. Uit de waarnemingen van Ir. Muller bleek overtuigend dat het waterstofgas verant woordelijk is voor het ontstaan van radio golven. BEKENDMAKINGEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend, dat bij beschikking van 16 Augustus 1955 aan de Zeeuwsch-Vlaamsch Tramweg Mij, N.V. te Ter- neuzen, overeenkomstig artikel 32 der Wet Autover voer Personen, vergunning is veerleend voor uitvoe ring van groepsvervoer binnen deze gemeente voor het vervoeren van schoolkinderen uit de gehuchten en buitenwijken. Deze vergunning geldt voor de tijd van 1 September 1955 tot en met 31 Maart 1956. Axel, 17 Augustus 1955. DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat twee uitspraken op aanvraag om vrij stelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraken zijn gedagtekend 11 en 12 Augustus 1955. ter seceretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage zijn gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk die tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 19 Augustus 1955. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. voorgoed uit je leven. De winkelbel ging en Kees keek door de ruit. Daar kwamen ze beiden aan, Lenie en juffrouw Fransman. Als altijd keek hij naar haar loop. Er was niet veel meer tezien. Je moest er speciaal op letten of het weten, anders zou niemand meer kunnen zeggen, dat kind heeft een voetgebrek. Lenie kwam met glinsterende ogen binnen en kwam meteen op Kees toe. „Dag, oom Kees, mooi op tijd hè „Keurig," prees hij en keek met welgevallen naar het slanke meisje. Achter haar kwam de huishoudster binnen en de oudere mensen wisselden eveneens een groet. Lenie trok haar mantel uit en zette de muts af. „O", zei ze, terwijl ze op de .leuning van Kees' stoel ging zitten, „het was zo leuk We hebben allerlei spel letjes gedaan en gezongen. En Ali heeft een regiment cadaeutjes gehad. En we speelden verstoppertje en verstopt in een der kastjes, en toen heeft iemand de Greet, een nichtje van Ali, had zich in de keuken knip er op gedaan en ze heeft wel een kwartier op gevouwen gezeten. O, gegierd dat we hebben Hij streelde even over de hand. „Niet moe ge worden Ze stond op. „Nee, hoor. Op zo'n avond merk je dat niet eens. O, en Ali zou een hap van een taartje nemen en Grada Bosveld, gaf haar een duwtje inhaarnek, en toen kwam ze met haar neus in de slagroom. Het was geen gezicht Kees lachte mee. „Dat zal ik onthouden," zei hij, „als jij eens een taartje eet." Lenie ging verder „Ja, maar wie is er nu ook zo dom. Later vloog ze er nog eens in. Kees Groen, Groentje noemen we hem altijd, hoewel hij helemaal geen groentje is, had ook een gebakje, en toen zeqt hij tegen AliZeg, ruik eens, ik geloof, dat die room zuur is. Hè, zegt Ali, hoe kan dat nu Ze zijn van morgen vers van de banketbakker gekomen. Nou, ant woordde Groentje, ik denk het toch heus. En die domme Ali buigt zich over het taartje en Groentje geeft haar natuurlijk een zet. Roomneus nummer twee. Je lacht je een kriek. Ze heeft de hele avond de bij naam van roomneus gehouden. „Was ze niet kwaad informeerde Kees. „Die kwaad Ali Dan moet er heel wat anders gebeuren. Nee, hoor, dat is de goeigheid zelf. Je kunt over d'r lopen. En daarom nemen ze haar wel eens in het ootje, denk ik." „Moet je nog thee," vroeg juffrouw Fransman. „Of liever koffi.e Lenie weerde resoluut af. „O nee, ik zit zo vol als wat. we hebben van alles gehad van avond. Ik lust niets meer." „Dan maar gauw naar bed," meende Kees „morgen is het weer' vroeg dag. Al je huiswerk klaar „Morgen nog even een Engelse thema overlezen." En tot de huishoudster „Roept U me om half acht „Zonder mankeren, hoor." Lenie kwam op Kees toe en gaf hem een zoen. „Nacht oom Kees." „Welterusten, meisje." Even later toen het meisje naar haar kamer was gegaan, zei Kees tot de huishoudster„Ze wordt groot, onze Lenie." De vrouw knikte. „Volgend jaar zal ze, bij leven en welzijn, achttien worden. Ze is geen kind meer. „Nee, herhaalde Kees werktuigelijk, meer in zich zelf dan tot de ander, „ze is inderdaad geen kind meer." Hoofdstuk 13. Sigarenwinkelier Kooger heeft het goed bekeken. Op de morgen, dat de oorlog in Nederland uitbreekt en de Messenschmidt's en Henkei s over de hoofdstad gieren, heeft hij niet alleen zijn magazijn naast hei zijkamertje vol met voorraad, maar ook de zolder en een kamertje aan de achterkant van het huis, welk vertrek niet wordt gebruikt. Bovendien zijn er nog enkele grote bestellingen onderweg. Het zal alleen de vraag zijn, of die nog uitgevoerd kunnen worden Weliswaar is zijn bankrekening aanzienlijk geslonken maar hij heeft twee zaken in de stad, en hoe zal hel worden, als de oorlog lang duurd Op de dag nadat de strijd teneinde is, daveren hl eerste tanks door de Amsterdamse straten. De mannen die er opzitten, hebben verbrande verbeten gezichten. Maar ook enkele voorbijgangers, die werktuiglijk stil staan, als de oorlogs monsters langs gaan, kijken grimmig. Nederland is bezet gebied geworden. Voor hoe lang Veertien dagen na Pinksteren gaat Lenie weer naar school. Alles gaat, voor zover mogelijk, weer zijn gewone gang. Kees krijgt voor het eerst een Duitse soldaat in zijn winkel en hij helpt hem correct, maar diep in zijn hart brandt er iets. En eerst op dit moment begrijpt hij het goed, er zullen jaren van ellende kornet Een enkele maal komt Ria binnenlopen. Sigaretten beginnen schaars te worden en het meisje is dankbaar als Kees haar een paar pakjes toeschuift. Van haar hoort hij, dat Jannie haar ontslag heeft gekregen. Een reisbureau heeft nu geen reden van bestaan meer. De mensen mogen immers niet meer naar het buitenland 1 Augustus wordt het bureau gesloten. Het pand is al verhuurd. Er zullen kantoren komen van een ol andere Duitse instantie. Jannie krijgt nog salaris tol eind December, en natuurlijk met een mooi getuig schrift. Maar daar geeft de bakker ook geen broodje voor. „Ik zal proberen of ik wat voor haar doen kan, zegtRia, als ze weer opstapt. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 2