AXELSE COURANT KWINANA, oord waar veel werk wacht "O -j Schenkingen van de Rockefellers geraamd op 2.500.000.000 dollar nippers WRICLEY J. C.VINK Frankering bij abonnement. Axel 20 AUGUSTUS 1955. 69e Jaargang, No 91. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG V Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. enAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK WEST -AUSTRALIË IN VOLLE ONTWIKKELING. WAAR NU DE POLDERJONGENS DRUK IN ACTIE ZIJN KOMT STRAKS EEN STAD VOOR VEERTIGDUIZEND INWONERS. Er voltrekt zich thans in de Australische staat „West-Australië", een ontwik keling, die ook voor Nederlanders grote mogelijkheden opent. Op het terrein van de raffinaderij heeft de maatschappij een tijdelijk woonkamp voor 400 werkkrachten gereedgemaakt, terwijl de regering van West-Australië thans de bouw van een complex van 215 woningen doet uit voeren en de daarvoor nodige voorzieningen treft, zoals de aanleg van straten enz. West-Australië is lange tijd de assepoes ter onder de Australische Staten geweest. Deze staat, door een enorm woestijngebied van de andere staten gescheiden, voelde zich steeds ten achter gesteld, zo sterk zelfs, dat er 30 jaar geleden een sterke beweging gaan de was, die afscheiding van het Australische gemenebest voorstond. Zo ver is het niet gekomen, maar dit maakt wel begrijpelijk waarom de West-Austra liërs er alles op zetten om een betere plaats onder de Australische zon te veroveren. En zij zijn nu aardig op weg om hier in te sla gen. Over enige jaren zal West-Australië niet meer een staat zijn van alleen maar tar we, melk, fruit en hout, maar ook kunnen wijzen op een zeer belangrijke industrie. Het getij keerde toen de Engels-Iraanse Aardolie-maatschappij het Kwinana-district uitkoos om er een olieraffinaderij te vesti gen, waarvan de kosten op 30 millioen pond sterling worden gerekend. De uitvoering van dit enorme project waar aan eind vorig jaar werd begonnen, zal eni ge jaren duren. Men verwacht dat de instal laties dit jaar in gebruik gnomen kunnen worden. Na voltooiing zal deze raffinaderij de grootste van geheel Australië zijn en zal zij 40 procent van de Australische behoefte aan aardolie-producten kuhnen dekken. Maar dit is niet het enige, dat West Aus tralië thans aan industrialisatie te zien geeft. In het zelfde Kwnana-district bouwt de Bro ken Hill staalmaatschappij een walserij, waar jaarlijks 50.000 ton staal zal worden ver werkt en waarvan men verwacht de pro ductie in de toekomst tot 200 000 ton te kun nen opvoeren. Verder zal er een cementfa briek komen met een productie van 100.000 ton per jaar en een chemische industrie, die onder meer de afvalpassen van de raffina derij zal gaan verwerken. Men zal zich afvragen hoe dat allemaal zo plotseling in een vrij onbekend oord als Kwinana kon geschieden. Welnu, de ge schiktheid van het gebied om Kwinana voor de vestiging van industrieën was al lang er kend. Maar de moeilijkheid bestond hierin, dat het onbereikbaar was voor zeeschepen. Het ligt namelijk aan een baai, die een prach tige natuurlijke haven zou zijn, doch van de Indische Oceaan door grote zandbanken is afgescheiden. Al tijdens de eerste wereld oorlog had mien het plan aan deze baai een vlootbasis te vestigen. De hoge kosten, die gemoeid waren met het uitbaggeren ivan eze zandbanken deden echter van dit plan af zien. Nederlanders baggeren. En zo bleef de situatie totdat de West- Australische regering in 1952 besloot het baggerwerk te laten uitvoeren om zodoende een toegangsweg voor tankschepen te ope nen, die het mogelijk maakte een raffinade rij op deze plaats te bouwen. Daarmee was meteen aan andere industrieën de kans ge boden om van de gunstige ligging van het Kwinana-district gebruik te maken, een kans die meteen werd aangegrepen. Het baggerwerk is in volle gang en het zal niet verbazen, dat dit karwei is opgedra gen aan een Nederlandse onderneming. Van daag aan de dag kan men dus Hollandse polderjongens en Hollandse baggermolens aan het wefk zien om de voorwaarden te scheppen voor een industrie, die over enkele jaren een zeer belangrijke plaats in de Au stralische economie zal innemen. Vijf millioen kubieke meter slik mbet wor den verwijderd om door de zandbanken een kanaal te graven dat zeven kilometer lang is en honderdzestig meter breed. In Kwinana maken onze baggeraars historie, maar er is laar niet alleen behoefte aan deze typische Nederlandse activiteit, doch aan velerlei soort ander werk, dat men eveneens graag door Nederlanders zou zien verricht. En, wat uiteraard voor alle mensen die er zullen werken van groot gewicht is, men beeft de bouw van een stad ontworpen, die aan 20 000 personen huisvesting kan bieden. Verwacht wordt, dat de bevolking in 1956 tussen 4.000 en 5.000 zielen zal tellen en dat over 20 jaar dit aantal tot 40,000 zal zijn gestegen. Mogelijkheden. Welke mogelijkheden liggen er nu voor Nederlandse emigranten In de eerste plaats zal er natuurlijk volop werk zijn voor ge schoolde Nederlandse arbeiders, die bij de raffinaderij tewerk kunnen gesteld worden. Vooral zij die ervaring opgedaan hebben in de scheepsbouw, in olieraffinaderijen en in onderhoud van constructiewerken worden hiervoor geschikt geacht. Het arbeidsloon voor deze geschoolde metaalbewerkers be- braagt ongeveer 15 pond. Het is natuurlijk niet zo, dat de mogelijk heden zijn beperkt tot de genomde groepen van geschoolde metaalarbeiders. Een ontwik keling als thans bij Kw'inana gaande is, vraagt arbeid van allerlei aard. Ieder die meent tot deze ontwikkeling met zijn handen en met zijn vakkennis te moeten bijdragen en lust heeft mee te bouwen aan de toekomst van dit veelbelovend gebied, kan zich met goede kansen op succes aanmelden. Indien men door de Australische autori teiten wordt geaccepteerd, ligt ook voor de emigrant zelf een goede toekomst open. Alleen al voor de bouw van de raffinaderij is men bezig 3.500 a 4.500 buitenlandse werk' krachten aan te trekken- Wat er in Kwinana gebeurd en in komen de jaren nog zal gebeuren, staat niet op zich zelf. We kunnen het zien als een symptoom van de energie en de verbeeldingskracht van de West-Australiërs, die niet langer tevre den zijn met een plaats in het achterste gelid bij de vooruitgang en de ontwikkeling, de overal in Australië vallen waar te nempn. West-Australië in opkomst. West-Australië wil meedoen en zal stellig een rol van steeds toenemende betekenis gaan spelen. Het is daarom misschien goed nog even meer in het algemeen iets over deze Staat te vertellen. West-Australië is in oppervlakte cle grootste Staat van Australië en is onge veer tienmaal zo groot als Engeland. Toch wonen er nu in totaal nog niet zoveel mensen als in Amsterdam en daarvan woont onge veer de helft dan nog in de hoofdstad Porth. KAuW heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel verhoogt uw werklust een gezonde gewoonte Meer dan 2.500.000.000 werden in de loop der jaren door John D. Rockefeller en John D. Rockefeller Jr- door middel van schenkingen ter beschikking gesteld om ,,het welzijn van de mensheid in de gehele wereld te bevorderen". Dit astronomische bedrag is het eerste be trouwbare cijfer dat over de omvang van de philanthropische werken van de Rockefellers bekend gemaakt is. Zelfs de Rockefellers en degenen die met hen samenwerken, kunnen zich geen nauwkeurig denkbeeld vormen van wat is uitgegeven en wat nog is over gebleven en zij hebben zich er steeds tegen verzet „gissingen" te doen. Uit financiële bronnen, die op de hoogte zijn van de feiten en cijfers, is het onderstaande aan het licht gekomen „Een matige schatting van wat is uitge geven en wat in kas en portefeuille is over gebleven, zou een bedrag geven dat tussen de 2.500.000.000 en 3.000.000.000 is ge legen. Een en ander is gebaseerd op de vast staande bijdragen, die door de oude Rocke feller ten bedrage van 600.000.000 zijn in gebracht en door John D. Rockefeller Jr. ten bedrage van 400.000-000. Dit zijn natuur lijk afgeronde bedragen", Hoe een totaal van 1.000.000.000 aan bijdragen geworden is tot een bedrag dat twee- tot driemaal zo groot is, is een inte ressant voorbeeld van de wijze waarop geld nieuw geld schept, wanneer het op de juiste manier wordt beheerd. Het overgrote deel van de bijdragen van Rockefeller bestond uit aandelen, voornamelijk van petroleum- maatschappijen, die aan dividend veel meer opbrengen dan de normale bankrente. Toen in 1909 de oude Rockefeller het plan opvatte tot het in leven roepen van de Rocke feller Foundation, zegde hij toe, daarvoor 72.569 aandelen van de Standard Oil of New Jersey beschikbaar te stellen, die des tijds een beurswaarde hadden van 50.000. 000. Deels door aanwas van dividend, split sing van aandelen en andere wijzigingen zijn deze aandelen in 1955 tot 10.711.416 aandelen geworden met een beurswaarde van 743.130.388, een toeneming in waarde derhalve van 1.368 procent- Doch, allerlei moeilijkheden verhinderen de totstandkoming van de stichting in 1909, mlaar vier jaar later was het eindelijk zo ver FIRMA Markt 12 AXEL. Ideaal voor ieder die brieven schrijft! - en werd begonnen met een kapiaal dat meer driemaal zo groot was, namelijk $128.851.000 In Augustus. In Augustus 1954 werd door de Stichting ten overstaan van een Congrescommissie een verklaring afgelegd, waarin onder meer te lezen is „Per ultimo 1953 waren door de Stichting 30.572 schenkingen verricht tot een totaal bedrag van 501.749.878. Het rsterende ka pitaal vertegenwoordigt een waarde van on geveer 366.000.000 (koerwaarde per 21 Juli 1954)". Hetzelfde geldt voor de andere instituten en fondsen. Zo werd door de General Edu cation Board, een stichting die zich uitslui tend de bevordering van het onderwijs ten doel stelt, sinds de oprichting in 1903 totaal ontvangen een bedrag van ongeveer 145.000.000 en schenkingen gedaan ten bedrage van 317-733.124. De schenkingen van de Rockefellers ver tegenwoordigen een enorm bedrag, terwijl de bestemming daarvan een zeer gevarrieerd beeld vertoont. Daar is bijvoorbeeld de schenking van het terrein aan de East River in New York ter waarde van 8.500.000 ten behoeve van het permanente hoofdbu reau van de Verenigde Naties, de restau ratie van Williamsburg, Virginia, een stadje uit de oude Koloniale Tijd, de schenking van Fort Tryon Park en de Cloisters aan de stad New York en een belangrijke bijdrage ten behoeve van de ontwikkeling van het stel sel der Nationale Parken (natuurreservaten) maar ook de onbekrompen steun aan uni versiteiten, medische en andere wetenschap pelijke instellingen, kunstmiusea, het toneel, de muziek, de film en tal van andere cul turele uitingen. De steun aan het hoger onderwijs dateert reeds van omstreeks 1880, lang voor dat er van stichtingen of instituten sprake was, toen de oude Rockefeller reeds, zij het ook kleine bijdragen schonk aan scholen en colleges. De universiteit van Chicago heeft in de loop der jaren het enorme bedrag van 80 millioen dol lar ontvangen en heeft hieraan voor een groot deel te danken, dat zij zich tot een instelling van grote invloed en standing heeft De Oostenrijkse kamer voor genees kunde (het genootschap van dokters) zal voor het einde van deze maand een staking van twee dagen uitroepen uit protest tegen een voorgestelde ziekenfondswet, aldus is Donderdag in Wenen bekend gemaakt. - Na een zeer rumoerige vergaderin, die ruim 6 uur duurde, hebben de aandeelhou ders van de coöperatieve -bergingsvereni- ging „Renate Leonhardt". hun afgezette voorzitter, de heer P. Visser uit Wijde Wor- mer, weer de leiding gegeven van de ber gingsvereniging. Dit geschiedde aan het eind van een bewogen bijeenkomst te Utrecht, nadat het bestuur en commissarissen van de vereniging besloten hadden en bloc af te treden. De meest schokkende mededeling was wel de verklaring van de bestuursleden, dat men is gaan twijfelen aan de schat die de „Renata Leonhardt", een schip, dat op 23 Augustus 1917 door een Britse torpedoboot voor Texel tot zinken werd gebracht, in zijn ruimen zou bergen. Tenslotte werd de heer Visser tot voor zitter herkozen. Deze deelde nog mede, dat binnen afzienbare tijd de werkput naar het wrak zou worden gebracht. Bij incidenten in Nantes waar een havenstaking is uitgebroken, hebben in to taal een zestigtal personen verwondingen op gelopen, onder wie dertig leden van de vei- veiligheidstroepen. Door het ontploffen van granaat, die uit een menigte van duizenden betogers naar het cordon werd geworpen, werden vijf leden van de orde dienst zwaar gewond. Donderdag braken arbeiders in de kan toren van de werven in, waar zij het meu bilair vernielden. Volgens de politie is in het geheel voor meer dan 100.000 gulden schade aangericht. weten op te werken. Op wetenschappelijk gebied is de Rocke feller stichting begonnen met de strijd aan te binden tegen allerlei darm-parasieten, „de kiem van de luiheid Door het instituut en andere Rockefeller instellingen werd de strijd gesteund tegen bloedarmoede, gele koorts, kanker en tuberculose. Er werden fondsen beschikbaar gesteld voor onderzoekingen, die in de ontdekking van penicilline en sulfanil amide resulteerden de opstelling werd mo gelijk gemaakt van de 200-inch telescoop in de Palomar-sterrenwacht de ontwikke ling van de atoom-energie werd door rijke bijdragen bevorderd en honderden projec ten van zeer uiteenlopende aard in alle de len van de wereld werden financiëel ge steund. a In later jaren steunde de toekenning van bijdragen steeds meer op het beginsel dat een bijdrage, onverschillig groot of klein, al leen kan worden verstrekt op voorwaarde dat de begiftigde zelf een even groot of zelfs een groter uit eigen middelen kan opbren gen. Aan de giften van Rockefeller zijn geen voorwaarden verbonden en de Rockefellers zijn altijd zeer voorzichtig te werk gegaan. Bij nieuwe projecten werd eerst de „proef" genomen met een kleine bijdrage en wanneer deze goede resultaten opleverden, volgden gewoonlijk grotere schenkingen en dona ties. Wat de „self-made", voorzichtige, schran dere oliemagnaat begonnen was, werd door zijn zoon John D. Rockefeller Jr. voortge zet. De zoon nam het oppertoezicht op alle schenkingen meer dan een generatie lang op zich. Nu is een derde generatie Rocke fellers aan het bewind. Zij hebben uit ei gen middelen zeer mild bijgedragen niet al- lejpn tot de familie-instellingen maar ook aan nieuwe projecten waarvoor de vijf zoons en één dochter van John D. Jr. belangstel ling koesterden. Het verlangen om „waar mogelijk van dienst te zijn" is in de derde ge neratie even sterk als in de eerste en de tweede. Bij de vorige week gepubliceerde schen kingen die over het tweede kwartaal 1955 was er o.a. een voor een Nederlander, nl. 2.625 dollar voor Prof. Dr. P. Muntendam, directeur-generaal van de directie Volksge zondheid van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid, bestemd voor het bezoeken van medische scholen in Groot- Brittannië en de Verenigde Staten- ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine ad vertent iën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 ccat iedere regel meer 12 cent extra. J S

Axelsche Courant | 1955 | | pagina 1